De grote en de kleine k Walter Vaes: tekeningen, ak war ellen, pastels Proklamatie in Gemeentelijke Muziekschool Buggenhout Retrospektieve en kunstboek als hulde aan kunstschilder Frans Coppens Liniaal, werkjaar met hindernissen Cantate Domino naar Spanje en Venezuela 14 - 11.7.1986 - De Voorpost Stedelijk Museum te Sint-Niklaas Een opening van een tentoonstelling organiseren op een moment dat onge veer de helft van de Sint-Niklase bevolking de benen heeft genomen naar nóg warmere streken lijkt op het eerste zioht niet zo'n verstandige keuze. De vernissage van de tentoonstelling Walter Vaes, op zondag 6 juli jl., in het Stedelijk Museum heeft echter het tegendeel bewezen, ondanks het feit dat er nogal wat belangstelling uit het Antwerpse was. Dus zichtbaar opgelucht om toch nog zoveel aanwezigen (al had hij er blijkbaar nooit aan getwijfeld!) presenteerde kuituurschepen D. Anthuenis deze tentoonstelling als een vakantiegeschenk van het Sint-Niklase stadsbestuur aan de kunstminnende bevolking. de, hadden het over kunst met een grote K; de grote kunstenaars uit de 19" eeuw en de liefde voor de tekenkunst als basis van al le plastische kunsten. Nog volgens R. Smits doet de tentoonstelling zelfs den- aam het openbaar ma ken van een geheim. Toege geven, Walter Vaes geniet bij de huidige generatie weinig bekendheid, er be vinden zich relatief weinig werken in privé-bezit en bij na uitsluitend grote musea vooral in het buitenland hebben werk van hem (vooral dan etsen en schil derijen). Die grote onbekendheid is ten onrechte, zoals blijkt uit de kwaliteit van de over weldigende hoeveelheid werken op deze tentoonstel ling. Walter Vaes, geboren in 1882 te Antwerpen uit een kunstzinnige familie, was op de eerste plaats een «Antwerpse» schilder. Maatschappelijk bewoog hij zich in de betere krin gen, was een echte aristo- kraat en zéér gekultiveerd. Niet dat hij het gewone volk meed, maar toch gingen be paalde sociale en maat schappelijke verande ringen aan hem voorbij zonder dat hij het direkt merkte. Al héél jong schil derde hij en werd laureaat van de Prijs van Rome. Eerst onderging hij de in- Sint-Niklaas. Eileider Daan Antheunis schetste de figuur van Walter Vaes en ondei streepte het belang van de tentoonstelling (xl) door sommigen werd afge daan als té modern, terwijl weer anderen hem als voor bijgestreefd beschouwden. Zijn de schilderijen en etsen van Vaes geen onbekenden in dé kunstwereld, zijn grootste kraoht lag in het tekenen. Een discipline die hij veelvuldig beoefende maar waarvan niemand behalve enkele goeie vrien den ooit het resultaat zag. Het grootste aantal te keningen wordt bewaard in het Stedelijk Prentenkabi- net van het Plantin More- tusmuseum te Antwerpen, een ander deel is nog bij Sint-Niklaas. In het museum in de Zamanstraat kan men Walter Vaes' stiefdochter het werk van Walter Vaes in al zijn aspekten bewonderen en 6011 klein aantal maakt /x[\ deel uit van privé-verzame- lingen. vloed van Ensor, later die ook een eigen stijl, waarin van Whistier en tenslotte die invloeden op een per- van Fatin-Latour. Maar soonlijke manier werden Voor velen wordt het dus Walter Vaes ontwikkelde verwerkt. Een stijl die toen een eerste kennismaking met het werk van Walter Vaes dat sla er maar eens een naslagwerk op na zijn weg al gevonden heeft in de rijke Vlaamse kunst geschiedenis. Bij de tentoonstelling wer ken zijn knappe tekenin gen, meestal kleine stukjes papier die hij overal bij zich had. Al lijken het studies of vingeroefeningen, Vaes weet door zijn meesterlijke tekenkunst met slechts en kele, rake lijnen een zeer intimistische sfeer te schep pen. En niet alleen de «pu re» tekeningen bekoren, ve le akwarellen zijn pareltjes van kunstzinnige schoon heid. Iets anders ligt het bij de wat vage, donkere pastels en zware krijttekeningen. Dat zijn blijkbaar niet zijn sterkste kanten. Mooi en kunstzinnig zijn die, voor mij persoonlijk, allermini Jammer dat juist dié we ken de bovenhand halen de zeer verzorgde katal gus, maar te begrijpen over persoonlijke smaj valt niet te twisten en en verwantschap met het we: van K. Mechiels valt niet ontkennen, vandaar! Een tentoonstelling die m zeker kunnen aanbevelen. Walter Vaes-tekeningenj akwarellen en pastels blijfl toegankelijk tot en met z dag 7 september 1986, i het Stedelijk Museum, Z manstraat 49 te Sint-K klaas. Openingsuren: al weekdagen van 14 tot l uur, de zaterdagen van i tot 12 en van 14 tot 17 uui| zondagen van 10 tot 13 e van 15 tot 18 uur. Jozef Snuf Sint-Niklaas. Een werk van Walter Vaes die zich vaak in hogere kringen bewoog (xl) En wat voor een geschenk! Volgens K. Mechiels die door schepen Anthuenis werd geciteerd één van de mooiste tentoonstellin gen die we in 50 jaar (of was het 500 jaar?) zullen te zien krijgen. Vandaar de vele superlatie ven die we op de vernissage te horen kregen en niet al leen van de sprekers! Zowel inleider R. Smits, ere-rijksinspekteur, als burgemeester P. De Vidts, die de tentoonstelling open- Liniaal, de kuituurvereniging van Nieuwerkerken, blikt even terug op het voorbije werkjaar. De tentoonstelling met Da vid Smet en Carna Smits werd een groot sukses en voor de komende kermis- tentoonstelling komt er an dermaal jong Nieuwer- kerks talent aan bod. Kari- ne De Muyter exposeert er inderdaad portretten van gekende Nieuwerkerkena- ren. Ze stelt er haar werk tentoon samen met Maurice Roels, reeds eerder te Nieu werkerken te gast. Drie voorbije aktiviteiten vielen echter (soms ook let terlijk) in het water. Het gepland kerstkoncert kon niet doorgaan, de 8"* wan deling regende letterlijk uit en op de algemene vergade ring was Freddy De Schrij ver weerhouden. De organisatie van de voor- dracht door Karei De Bra bander over de Biologische Waarderingskaart van ons land liep evenmin van een leien dakje toen op het laat ste moment bleek dat de Volkskring niet verwarmd was en men zijn toevlucht diende te nemen tot het kleine benedenzaaltje van het parochiaal centrum. Voor het komend werkjaar, het tiende reeds, wordt ge hoopt op meer meeval. LH Afdeling Dlktie Vierde Jaar: Bettens Björn (80), Bosteels Cecile (84), De Baerdemaeker Tom (75), Goossens Annemie (75), Keppens Sandra (78), Slem- broeck Eva (80), Van Dries- sche Saskia (87), Van Lyse- beth Ilse (88), Van Mulders Jan (90), en Vlaeminck Tom (80), Aerts Lieven (80), Hoppenbrouwers Pieter (82) en Van Acoleyen Gerrit (75). Vierde jaar volwassenen: Cool Veerle (90), De Clercq Monique (83), en Hofman Annick (83). Afdeling Ballet Eerste jaar: De Maeyer Dai sy (90), Goossens Kim (90), Vackier An (87), Vander- stappen Wendy (85), Van de Velde Iris (88), Van Hecke Anouk (85), en Vermeersch Annehes (85). Tweede Jaar: Nuyts Joke (84), Saeleman8 Petra (82), Van Praet Veerle (84), Wal- raevens Anne (84) en Wal- raevens Sofie (84). Derde Jaar: Aerts Joke (88), Aga Ines (80), Florin Kim (86), De Visscher Geraldine (84), Meskens An (88), Mes- kens Leen (80), Robbrecht Tini (84), Spiessens Els (84), Thomas Annick (84), en Vinck Katia (88). Vierde Jaar: Bosman Tina (83), De Bont Jill (88), en Saey Martine (90). Vijfde jaar: Breda Iris (82), De Clippeleir Katrien (82)n De Greve Elke (83), De Gre- ve Karen (82), Pelaman In ge (80), Saelemans Kristel (85), Saeys Tina (80), Schelfhout Nele (86), Van Engelgem Sofie (88), Van Riet Marleen (90), Van Zeebroeck Vickt (88), De Clippeleer Nele (82) en Maes Isabella (90). Zevende Jaar: De Clercq Ilse (88), Keppens Nele (84), en Van der Haegen Inge (92). Negende Jaar: Biesemans Veerle (87) en Van de Moor- tele Els (86) Klas viool-cello De Backer Cindy (LA, 81), Van Hoeck Philippe (LA, 90), De Hauwere Dabine (LB, 78), De Prins Sofie (LB, 86), Paenhuys Veerle (LN, 70), Reynders Elfrede (LB, 95), De Prins Christine (LB, 82). Klas klarinet: Cooremans Kathleen (LB 75), Van der Stappen Peggy (LB, 75), De Maeyer Ann (MA, 83), en De Schuyter Inge (MA, 85). Klas Blokfluit: Aerts Je roen (LA, 76), Aerts Lieven (LA, 83), Keppens Liesbeth (LA, 88), Pieters Sofie (LA, 84), Van de Velde Johari (LA, 87) en Verhavert Ka ren (LA, 82). Klas Dwarsfluit Baeck Sara (LA, 80), Buys Joke (LA, 74), Claes Marian (LA, 70), De Smedt Ingeborg (LA, 85), Jacobs Bart (LA, 90), Jacobs Greet (LA, 88), Kep pens Chilla (LA, 86), Mer- tens Ethel (LA, 71), Van Bael Heidi (LA, 78), Van den Bossche Sandra (LA, 83), Van de Velde Henk (LA, 90), Van Langenhove Greet (LA, 76), Van Opstal Annehes (LA, 94), Borre- mans Helen (LB, 88), De Vroe Isabel (LB, 83), Wil- lems Bart (LB, 88), Reyn ders Aleide (LB, 84), De Maeyer Katrien (MA, 90), en Jacobs Katrien (MA, 82). Klas saxofoon: De Smet John (MA, 87), Sleebus Kris (MA, 92), en Horio Gert (HA, 85). Klas Kopers: Daelemans Stefan (bazuin LA, 86), Van Laethem Steven (hoorn LA, 86), Van Neste Stijn (bazuin La, 78), De Cock Franky (trompet LB, 80), Moonen Bruno (hoorn LA, 88), Van den Berghe Willy (bugel LA, 85), Verdoodt Joris trompet LB, 89) Klas Gitaar: Adriaensens Hilde (LA, 85), De Cock Lin da (LA, 80), Van de Velde Henk (LA, 86), Van Ingel- gem Ann (LB, 82), Verhae- gen Steven (LB, 80), en MoBtien Eliane (MB, 88). Klas slagwerk: De Boeck Evert (LB, 78), en Thomas Mario (HA, 83). Klas accordeon: Cooreman Kurt (LA, 80), De Smedt Kri8tien (LA, 71) en Mes kens Emile (LB, 80). Overgangsexamen piano: Buys Tom (LA, 70), De Blai- 8er Isabelle (LA, 73), De Hauwere Sabine (LA, 64), Dierickx Elke (LA, 87), Schelfhout Lele (LA, 85), Vanderhaeghe Lara (LA, 83), Van Opstal Heidi (LA, 92), Aerts Goedele (LB, 84), De Clercq Johan (LB, 78), Merckx Gwenny (LB, 85), Speeckaert Gaby (LB, 74) en Aga Nick (LB, 93). Klas Voordracht: Bettens Björn (MA, 82), Brussel mans Katrien (MA, 83), De Blaiser Isabelle (MA, 75), Decalf Piet (MA, 83), De Maeyer Patricia (MA, 85), Van Mulders Jan (MA, 80), Vlaeminck Tom (MA, 73), Baeten Barbara (MB, 80), De Cremer Els (MB, 81), Heestermans Lieve (MB, 83), Merckx Gwenny (MB, 85), Nerinckx Els (MB, 90), Verbelen Conny (MB, 88), De Cremer Hilde (HA, 85), Jacobs An (HA, 90), Van der Haegen Inge (HA, 95), en Van Malderen Griet (HA, 80). Vlaanderen is bij uitstek een land van kunstschilders. Een halve eeuw sohetste, tekende en schilderde Frans Coppens (geboren te Haaltert in 1805, overleden te Aalst in 1974) de dingen om zioh heen: de rijkdom van de Dendervallei en de Vlaamse Ardennen, panoramische land schappen met diep golvende vergeziohten. Naast de schilderkunst beoefende hij ook het koperdrijven. Deze belangrijke figuur uit het Aalsterse die in 1970 ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag reeds een grootse retro tentoonstelling kreeg in Affli- gem wordt dit jaar op passende wijze gehuldigd te Haaltert met een VTB- VAB retrospektieve (Allerheiligen weekend) en de uitgave van een kunstboek. (Voorintekening tot 1 september 1986). Frans Coppens werd op 19 september 1895 als oud ste van een gezin met acht kinderen te Haaltert ge boren. Eerst hep hij school aan het Jezuiëtenkollege te Aalst. Het diploma Moder ne Humnariora heeft hij be- ghaald aan de RUG, waar hij het diploma behaalde in de handels- en konsulaire wetenschappen. Na deze studies was Coppens enkele jaren werkzaam in een meubelbedrijf te Gent, na zijn huwelijk (1922) in het kantbedrijf van de familie Lauwereys. Coppens bezat echter vooral een natuurlijke aanleg voor teken- en schilderkunst. Daarenboven had een le raar aan het kollege te Zin- nik hem tijdens zijn huma niorastudies koper leren Leupegem 1952, Sint-Ni- Criok in «De Standaard»: drijven, een techniek die hij klaas 1953, Knokke 1954. Coppens ziet en geeft het vrij vlug volledig beheerste. In 1939 vestigde Frans landschap weer bij voor- En het is vooral op dit dub- Coppens zich te Hekelgem keur in het teken van het bel terrein dat hij zich van- (Brusselbaan 64). In 1956 grootse, van het panorami- af de twintiger jaren heeft stelde hij er tentoon in de sche: hetzij hij landouwen bewogen. Reeds in 1921 zaal Breughel. In 1970 uit de Aalsterse streek of nam hij dool aan een groep- heeft men in het Kultureel uit het Kempenland met stentoonstelling te Gent, Centrum van Affligem zijn zijn naaldfijn penseel op waar hij heel wat kunstlief- 75ste verjaardag gevierd doek brengt, steeds zorgt hebbers verraste met een met een grootse retrospek- hij ervoor dat het spel van twintigtal in koper gedre- tieve. Korte tijd nadien een diepe hemel het vereiste ven figuren van zijn hand. ging Frans Coppens naar kontrastpunt aanbrengt, Tooh domineerde in hem Aalst wonen. Daar heeft hij terwijl ook zijn belichting, een voorkeur voor schilder- zijn laatste stukje levens- vaak op subtiele wijze aan- kunst. In 1928 trad hij, .weg afgelegd en is er ook in gewend, aan zijn werken eveneens te Gent, voor het 1974 overleden. meestal iets zeer bekoor- eerst als schilder naar bui- Dit hele kunstvolle levens- lijks en fijns leent», ten. En drie jaar later werk is rijkelijk doorspekt In 1970, bij de hulde aan (1921) pakte hij er opnieuw met lovende kritieken, het levenswerk van de uit met een keur landschap- Reeds in 1932 schreef JeL kunstenaar, in het Kultu- pen uit Vlaanderen en de Kempen, benevens schet- reel Centrum Affligem ty peerde Aalstenaar Jan van der Hulst zaliger hem als volgt: «Zijn levenstaak is het geweest de aard en na tuur van het vlaamse land schap rond Hekelgem, Asse en dat van de Vlaamse Ar dennen onder de afwisse lende facetten van de vier seizoenen te doorgronden, te doorpeilen en vaat te leg gen... Coppens is en blijft terecht de ragfijne ontle- der, de peiler, de dichter van het rijke vlaamse land schap zodat hem terecht de naam toekomt van de Meta fysicus van het Vlaamse landshcap...» «Voor kunst schilder Etienne Le Compte was «Frans Coppens de stil le poëtische natuur, die met rijke doeken vol kleuren weelde zijn geloof in het leven heeft bezongen: de dichter met de kleur...» En prof. F. Vynoke getuig de: «In de eerste plaats teke naar, werkt F. Coppens in de verhalende techniek der Vlaamse late Middeleeu wen, het landsohap uit tot in zijn fijnste details. Dit komt vooral tot uiting in het ragfijn kunstwerk van bomen en takken, en in het overal doordringend spel van het licht over de din gen. Van meet af aan wees de kritiek dan ook op affini teiten van de sohilder met de Vlaamse primitieven en miniaturisten, met Brue ghel en met Valerius De Saedeleer. Inderdaad schijnt er zioh in het werk van F. Coppens, wars van alle moderne stromingen, een bepaalde constante van de openvouwend verge- zioht, groots en tooh weer intiem, kleurrijk en toch weer stil en ingetogen». Thans is het de bedoeling van de VTB-VAB afdeling Haaltert, om tijdens de tra ditionele tentoonstelling van deze vereniging, het Allerheiligenweeken<j een retrospektieve te org) niseren rond het werk vaj Frans Coppens. Alhoew het nog even duurt VTB-VAB Haaltert uitpaij met deze retrospektieve krijgen we nu toch al prelude. In samenwerkinj met het gemeentebestuu wordt nu reeds een keuri 100 bladzijden telleni kunstboek verzorgd waart bijdragen zijn opgenomei van Jan van der Hulst (f) a Albert Baeyens (f) v kunstcritioi professor Vynoke, Luk Lekens Eugeen van den Broeok ei van kunstschilder Etiena Lecompte en Karei 0 Bauw. Naast een 40-t4 kleuren en 30 zwart-witri produkties (fotografie Ma cel Van Cannegem) beva deze uitgave eveneens vei soheidene verzen van Vaaa Roelants en Rudolf van d Perre. De voorintekenperii de loopt nog tot 1 septen ber '86. De prijs van de gewone uitl gave (omslag in wit Krom® kote 250 gr. en omskagl wikkel met vierkleuren druk) bedraagt 1100 F. Dj luxe-uitgave (linnen slag met omslagwikke® kost 1.350 F. Na 1 septenj ber wordt de prijs respen tievelijk 1.300 F en 1.500 Het boek kan intussen txfl steld worden door stortinl of overschrijving van e<J voorschot van 500 F postrekening 00® 0107648-75 van VTB-VA® Haaltert met vermeldinl gewone of luxe-uitgave. ifl voorintekenaars worden Ir het boek vermeld! Meer informatie is steeds I verkrijgen op het VTB-VAB sekretariaat, Diepeweg ir 9450 Haaltert (tel. Oöfyid 21.08.81). D.ï sen en tekeningen. In juli van hetzelfde jaar stelde hij nogmaals een twintigtal landschappen tentoon in het stadhuis van Ninove, samen met werk van kunst schilder Theo Praet. In 1932 was hij niet alleen voor de eerste maal te gast in de belfortzaal te Aalst, maar ook nogmaals in Gent, 't jaar daarop in de «Petite Galerie» van de Louisa!aan te Brussel. In deze galerij werd hij be slist een vertrouwde ver schijning. Hij eksposeerde er persoonlijk in 1935, 1936, 1938 en 1939, 1949 en 1958, kollektief in 1934, 1936 en 1940, 1954, 1956 en 1959. In 1936 was zijn werk te zien in Kortrijk. In 1939, 1940 en 1955 op nieuw te Gent. Kunstminnend Aalst kon (opnieuw) kennismaken met Coppens' landschaps kunst in het belfort van Aalst, in 1937, 1949, 1952, 1957, 1960, 1962 (kollek tief), 1963, 1966. Ook in andere steden van Vlaanderen is hij doorge drongen: Turnhout 1951, De Schola Cantorum Canta te Domino uit Aalst, door E.H. Michael Ghijs in 1959 opgericht is een waardig ambassadeur van de Kei zerlijke stede. Er werd naast optredens zowat over al in Vlaanderen reeds op getreden bij koncertreizen in onze buurlanden maar ook in Spanje, Italië, Oos tenrijk, Tjecho-Slowakije, Turkije en Finland. Maar ook in andere kontinenten met optredens in Israël, in Zuid-Afrika, in de States, in Japan en Taiwan. Cantate Domino dat reeds koncerteerde met wereld vermaarde orkesten en dat haar zangerspotentieel re gelmatig moet vernieuwen, vliegt eerstdaags naar Spanje. Van 17 tot 20 juli wordt deelgenomen aan het Festival Internacional de Musica de Cantonigros in Calalonië en van 22 juli tot 2 augustus is het koor te gast te Caracas in Venezue la bij de Findacion Schola Cantorum de Caracas. De Schola van Aalst ver zorgt er telkens drie prt gramma's met o.m. De Gn te Mis in b-klein van J.i Bach, De Messias van Haai del, gewijde muziek en fo ksongs. Ook kompositii van stadsgenoot Kristiaa Van Ingelgem en ex-stad genoot Gaston Feremans. L Aalst. Cantate Domino aan het werk.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14