I Twintig koncerten beloven topkwaliteit De Voorpost - 11.7.1908- 15 tiet kent. dat er ieder jaar mei m voor hun konoerten. a latere in tig k id van Aalst strekken dv uit over Aalst zelf, Her elf, Erpe-Mere en Zotte- m. Zij bieden een erg ge- irieerd programma met tndermonde. '.rmonde. Festival van Vlaanderen I Historische Steden in onze regio |n een vorige bijdrage gaven we u een overzicht van de ihtlijnen in de grote festivalafdelingen Brugge, Ant- Mechelen, Brussel, Leuven en Gent en Histori- 6 steden. Deze konoertenreeks, die loopt van 26 juli tot met 4 december, behoort tot het beste wat Europa (én Ie V.S. én Japan) aan muziek en uitvoerders te bieden de bijdrage van deze week stellen we u bondig de icerten voor die in onze eigen regio Aalst, Dender- rade en het Waasland georganizeerd worden in het Ier van het Festival van Vlaanderen, afdeling Gent en irische Steden.Traditionele festivaloentra in onze ik waren Aalst, Lokeren en Sint-Niklaas. De eerste zijn gebleven; in Sint-Niklaas is er echter voor het fierst sedert vele jaren geen festivalkonoert meer. In de laats is echter een kwa kwantiteit én kwaliteit, uitge reid luik Dendermonde gekomen. Ook andere gemeen- jL Ir onze regio organiseren één of meerdere konoerten: 1181 [erzele, Beveren, Stekene, Erpe-Mere en Zottegem. festivalkonoert organiseren is voor de inrichters sinekure: er zijn talrijke problemen, die een grote als Gent, Mechelen, Brussel of Antwerpen Deze laatste delen immers in de «grote festival- van het ministerie, de B.R.T. en de grote sponsors, inrichters, zoals tenslotte alle gemeenten of uit onze regio, kennen deze voordelen niet. Zij alleen logistieke steun in de vorm van propagan- dgl. De finanoiële kant van de zaak, zeker niet de hindernis, dienen ze volledig zelf te klaren: spon- infrastruktuur, belangloze medewerkers, het is pak inzet en veel werk. Toch worden er ieder jaar ^erlieer mensen gevonden om deze klus te klaren, in het jaar meer belangstellenden komen zodpdagen voor hun konoerten. die de oentrale Festivalleiding stelt, zijn wat men ook moge beweren tamelijk streng, erg prof. Briers ook gesteld is op een «ruim» festival, kan, gelukkig maar, niet alles onder de vlag van van Vlaanderen» aan het publiek verkocht auJoch zien we op het programma de namen van uitsteken- binnenlandse ensembles en solisten (het Koninklijk Orkest van Vlaanderen, de Capella Conci- het Collegium Instrumentale Brugense, Kris ti aan Ingelgem en de Brugse Soola Gregoriana) én van ge- lommeerde buitenlandse orkesten en solisten (solisten het Bolsjoï, I Musici, The Tallis Scholars, Ton Koop- én G us tav Leonhardt). koncerten in acht Oost-Vlaamse steden en ge- een prestigieus aanbod van goede muziek en uitvoerders. We kunnen alleen maar hopen de melomanen uit onze streek de zware inspanningen deze inrichters naar waarde weten te schatten én niet meer naar Gent, Brussel, Antwerpen of Mechelen trekken maar ook in eigen streek de veelbelovende zullen bijwonen! bijdragen hopen we meer gedetailleerd op deze konoerten terug te komen met een voorstelling de uitvoerders en het programma. Wie meer informa- wil over deze konoerten in onze eigen regio .verwijzen naar de lokale info- en bespreekbureauswaarvan u de vindt bij de voorgestelde programma's. fe8tivalkoncerten in het internationaal bekende uit strekken voerders en een reeks kom posities om van te snoepen! een erg ge- AALST programma met Toen op 2 september 1973 de Capella Antiqua München in de Sint-Martinuskerk te Aalst koncerteerde, bete kende dit niet alleen het eerste koncert van het Fes tival van Vlaanderen Gent buiten de muren van de Ar te vel de stad, maar tevens een mijlpaal in het kulture- le leven van de stad. Het was destijds een initiatief van stadssekretaris Chris Willems t.g.v. het Dirk Martensjaar. Prof. Briers die uiterst tevreden was over de organisatie, beloof de Aalst in '74 drie koncer ten; het werden er uiteinde lijk vijf, bijgewoond door ongeveer 3.000 belangstel lenden. Geleidelijk ging de organi satie van het Aalsterse fes tivalluik over van stadsse- kretaris Chris Willems (die echter nog nauw bij de or ganisatie betrokken werd) naar de Stedelijke Dienst Kuituur en het Dirk Mar- tenscomité met mensen als Albert Van der Ghijlen, de betreurde en minzame Hed- wig Meert, Denise Van de Velde en vele andere. Aalst heeft dus duidelijk de langste festivaltraditie bui ten de grote oentra. Om fi nanciële redenen werd het aanbod ingekrompen tot vier koncerten. Ook dit jaar. Ze liggen gespreid tussen 12 september en 10 oktober en zullen' ook dit jaar weer uitverkochte za len trekken. Het openings- koncert op vrijdag 12 sep tember in het Stadhuis pro grammeert Russische lie deren en kamermuziek. Hiervoor werd beroep ge daan op een wereldbefaamd gezelschap: vokale solisten en het Instrumentaal Sextet van het Bolsjoï Theater uit Moskou. Op vrijdag 26 september zijn in de Sinte-Margareta- kerk van Baardegem-Aalst het Telemann Consort en Greta De Reyghere te gast. Dit in 1976 te Brugge opge richte ensemble speelt op originele barokinstrumen- ten of getrouwe kopieën er van en streeft naar een ge degen technische afwer king, geënt op muzikologi- sche stijlstudie, historisch gerichte uitvoeringsprak tijk en een muzikaal boeien de interpretatie. De vokale soliste in dit programma «Telemann en de zonen van Bach» is Greta de Reyghe re, die een drukke koncert en opera-aktiviteit aan de dag legt in België, Neder land en Frankrijk, «gregoriaans en meerstem mige koormuziek van de barok tot heden» is het pro gramma waarmee het we- reldbefaamde kinder/jeugd- koor Concinite van Karei Aerts optreedt in de Sint- Martinuskerk op woensdag 1 oktober. Wie houdt van perfekt uitgevoerde koor muziek mag dit koncert ze ker niet msis8en. Het slotkoncert te Aalst heeft plaats op vrijdag 10 'oktober in het Stadhuis en wordt verzorgd door het Servais-Ensemble. Zij voe ren vroeg 19de-eeuwse ge- zelschapsmuziek uit, mu ziek waarmee zij zich in hun nog jonge bestaan reeds een benijdenswaardi ge faam in ons muziekwe- reldje wisten te veroveren. In enkele jaren tijd heeft de v.z.w. Gamma zich in de streek een benijdenswaar dige faam weten bijeen te sprokkelen met de organi- zatie van kulturele mani festaties. Niet in het minst met de nu al traditioneel twee festivalkoncerten. Op vrijdag 12 september is er vooreerst de sinds een paar jaar erg suksesrijke kroe gentocht. En dan gp don derdag 2 oktober het groot koncert in de feestzaal van het Koninklijk Technisch Atheneum. Ook dit jaar hebben de mensen van Gamma weer een wereldbe roemd ensemble weten te kontrakteren: I Musici. De ze Italiaanse barokspecia- listen brengen een pro gramma met werk van An tonio Vivaldi: «Concerto voor strijkers en basso con tinuo in c; P. 120», het «Concerto voor viool, cello, strijkers en basso continuo in Bes; P. 547», het «Con certo voor 4 violen, strij kers en basso continuo in e, opus 3 nr. 4; P. 550 - «L"Es- tro Armonioo», jhet «Con certo alia rustica voor strij kers en basso continuo in G, P. 151» en tenslotte «De Vier Seizoenen, uit opus 8». Een heerlijk programma dus voor liefehbbers van ba- rokklanken! Vorig jaar programmeerde Erpe-Mere op 12 oktober een festivalkonoert met het Concertino Classicum, dat werk uitvoerde van Beetho ven, Seiber en Mozart. Op zaterdag 18 oktober zullen in het G.A.C. Steenberg de pianisten Maciej en Jacek Lukaszyck te gast zijn. Ze spelen er volgend program ma: «Racoski marche», van Liszt, «Ropndo in C, opus 73» van Chopin, de «Suite Silhouetten» opus 23 van Arensky, «Variaties op een thema van Paganini» MÉn Lutolawski, «Rapsodiefffti Blue» van Gershwin en «Künstler Leben» van J. Strau8s/Seidlhofer. ZOTTEGEM Eveneens op zaterdag 18 oktober heeft in Zottegemse Dekanale Kerk een schit terend koncert plaats. Het Collegium Instrumentale Brugense en het West vlaams Vokaal Ensemble zijn er onder de leiding van Patrick Peire te gast met een prachtig programma: het «Stabat Mater» van Per- golesi, de «Funeral Music of Queen Mary» van Henry Purcell en de «Vesperpsal men» van Mozart. Solisten bij deze vertolking zijn Rita Piron en Dina Grossberger. Wie de twee ensembles van Patrick Pei re kent, weet dat hem een heerlijke verklanking wacht. Informatie en tickets kun nen bekomen worden bij de lokale diensten: Aalst: Kulturele Dienst (lste verd.), Kattestraat 33, tel. 053/77.11.11 (toestel 245). Herzele: Gemeentekrediet, Kerkstraat 7, tel. 053/ 62.39.20. Erpe-Mere: Gemeentebe stuur, Dienst Kuituur, Ou- denaardsesteenweg 458, tel. 053/62.71.11. Zottegem: Stadhuis, Markt 1Kabinet Schepen De Maesschalck, tel. 091/ 60.03.02. In het Waasland zijn dit jaar slechts vier festival koncerten te beluisteren: twee in Lokeren en telkens een in Beveren en Stekene. De stad Sint-Niklaas, die vroeger toch nogal wet fe stivalkoncerten voor zijn rekening nam, biedt dit jaar geen enkel koncert meer. Toch een beetje ver wonderlijk voor een derge lijk centrum! La Petite Bande vertolkt een Mozart-programma in Gent (arch) strina, Lassus, Byrd, Tallis en Josquin). Het kreeg lof van kritici over de gele wereld. Het koor dankt zijn kenmerkende klank aan de keuze van zijn leden: vrouwen met hoge, hel dere stemmen en mannen die zijn grootgebracht in de Engel se koortraditie (in hoofdzaak ex-koorleden van King's Colle ge, Cambridge en Christ Church, Oxford). «Vlaanderen - Internatio naal trefpunt van simfo- nieorkesten» is al vele jaren één der Festivalthema's. Dat Lokeren hierin partici peert, is niet zo verwonder lijk als men het dinamisme kent van de organisatoren. Voor maandag 22 septem ber hebben ze het Konink lijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen uitgeno digd met een volledig Mo- zartpro gramma Günter Neuhold, als nieuwe Ook Stekene heeft zijn festi valkonoert. Op zaterdag 18 oktober koncerteren de Salzburger Solisten met pianiste Maria Sprimont in de zaal Helleke aan het Preekeekeplein met een erg populair programma. Het zeskoppige, jonge ensemble speelt er het l/2de piano concerto van Mozart, het vioolconcerto in d van Men delssohn en het «Forellen- kwintet van Schubert; Inlichtingen en tickets kunnen bekomen worden bij de lokale diensten: Lokeren: Kulturele Dienst, Torenstraat 1, tel. 091/ 48.28.05. Beveren: Sekretariaat A.S.L.K., Gentsesteenweg 351, 2758 Haasdonk, tel. 03/775.98.56. Stekene: Kulturele Dienst, Gemeentehuis, Dorpsstraat 1, tel. 03/779.88.03/04. DENDERMONDE Toen Dendermonde vorig jaar plots weer verscheen in het festivalaanbod van Gent en Historische Steden, ge beurde dit meteen met slaande trom: meesterkur- sus8en orgel en klavecim bel, referaten, een tentoon stelling, een orgeltrip, een slotkoncert van de deelne mers aan de kursussen, een beiaardkoncertvier orgel- recitals en zeven koncer ten... Indien we niet altijd wild entoesia8t waren over de kwaliteit, toch bewon derden we het initiatief en het lef van de organisato ren om met beperkte midde len een muziekmanifestaite van deze omvang uit het niets tot leven te brengen. Het is niet. omdat het kinde- ke wat kinderziekten krijgt, dat het niet tot een flink baasje uitgroeit. En het ziet er naar uit dat het baasje rijper geworden is. Luc Van den Broeck, motor en draaischijf van het hele gebeuren, heeft voor deze festivaleditie een schitterend programma ge pland. Er zijn niet alleen de acht mooie festivalkoncer ten onder auspiciën van het Festival van Vlaanderen. Er wordt ook een Interna tionaal Zomerkureus voor Oude Muziek geprogram meerd met koncerten en re citals. Hierover echter meer in een aparte bijdrage. We beperken ons hier tot het aanbod in het kader van het Festival van Vlaanderen. Op vrijdag 29 augustus openen het Collegium In strumentale Brugense en het Westvlaams Vokaal En semble o.l.v. Patrick Peire met werken van Haydn («Missa Brevis», «St.-Jo hannes de Deo in Bes, Kleine Orgelmesse», «Or gelconcerto»), Mozart («Te Deum laudamus, KV 141» en het motet «Ave Verum, KV 618») en Vivaldi («Glo ria voor soli, koor en or kest»). De solist op het or gel is Johan Huys De Nederlander Ton Koop man, vermaard organist en oprichter en leider van di verse ensembles, vertolkt op woensdag 3 september op het orgel van de Sint- Egidiuskerk (Sint-Gillis- Binnen) een programma met komposities van Byrd, Buxtehude en de familie Bach. Haendel («Concerto grosso in F, opus 6 nr. 9»), Mozart («Concerto voor viool en or kest nr. 5 in A, KV 219») en Haydn («Simfonie nr. 3 in G., Hob. 1,3 en «Simfonie nr. 44 in e, Hob. 1,44) staan op het programma, dat het Kamerorkest van het Ko ninklijk Muziekconservato rium Gent zal vertolken op maandag 8 september in de Abdijkerk. Violiste Mia Vandewiele is de soliste en Dirk Vermeulen is de diri gent. Het Telemann Consort en Greta De Reyghere (zie bij drage over Aalst) vertolken op zaterdag 13 september in de Sint-Egidiuskerk so- lokantates uit barok en roc- cocco. Donderdag 18 september wordt een muzikale hoog dag voor het land van Den dermonde. Niemand min der dan Gustav Leonhardt speelt op het Stadhuis kla- vecimbelwerken van Fro- berger, Buxtehude, d'Ange- bert en Bach. Leonhardt is een autoriteit op wereld vlak als organist en klave- cinist én daarenboven, sa men met Nikolaus Harnon- court, een der pausen van de autentieke uitvoerings praktijk. Niet te missen! Er zijn in het Dendermond- se nog tallozen te vinden die houden van prachtig- sober uitgevoerde Grego riaanse gezangen. Zij moe ten op zondag 28 september zeker aanwezig zijn in de Onze-Lieve-Vrouwekerk. Dan presenteert de Soola Gregoriana uit Brugge o.l.v. Roger Deruwe een Gregoriaanse bloemlezing doorheen het kerkelijk jaar. De Salzburger Solisten en Maria Sprimont zijn op het Stadhuis te gast op vrijdag 3 oktober met hetzelfde pro gramma dat ze uitvoeren in Stekene. Voor meer details verwijzen we u dan ook naar onze bijdrage over het Waasland. Het Dendermondse festival luik besluit met een orgel- koncert in de Abdijkerk op zondag 5 oktober. Kris- tiaan Van Ingelgem, Den- dermondenaar van geboor te maar woonachtig in Aalst, verzorgt een recital met werk rondom Marcel Dupré (1886-1971, leerling van o.m. de beroemde Wi- dor en diens opvolger als organist aan de St.-Sulpice te Parijs). Kristiaan Van In gelgem leidde vorig jaar de meesterkursus orgel, kon certeerde tijdens het festi val en ook tijdens het mooie «In Memoriam-koncert Bert Heuvinck». Een veelbelovend program ma dus, waarop we later uitgebreider terugkomen. Wie inlichtingen of tickets wil, kan zich wenden tot de Dienst Kuituur en Toeris me, Stadhuis, Grote Markt 1, tel. 052/21.39.56/57. uenaermonae. internationale Sculpturale. In het begijnhof ziet men naast de kerk onder meer dit werk chef de opvolger van Emil Tchakarov, zal, er het kon cert dirigeren, één van de drie die in het kader van het Festival van Vlaanderen dit jaar gepland zijn in de afde lingen die nog moeten star ten. In de Stadsfeestzaal van het Kultureel Centrum vertolkt de jongste Vlaamse simfo- niefalanks een Mozartpro- gramma. Eerst de «Mavre- rische Trauermusik in c, KV 477», treurmuziek ter herdenking van twee vlak na elkaar overleden mede- vrijmetselaars (en vorig jaar door hetzelfde orkest gespeeld te Mechelen, maar dan onder Tchakarov). Ook twee simfonieën: de 39ste in cT «Jhpiter» ^V* 551)! Dendermonde. Internationale Sculpturale. Nog in het begijnhof deze bizarre konstruk- die Mozarts laatste bijdrage tie: hopscheuten langs betonijzer (foto Piet Hermans) zou zijn tot deze kunst soort. Een schitterend pro gramma voor Mozartlief- hebbers of voor hen die hem leerden kennen via de film «Amadeus». In Lokeren-Daknam neemt Jo Van Eetvelde het tweede festivalkonoert voor zijn re kening. De direkteur van de Lokerse muziekakade- mie vertolkt er op het orgel werken uit de Italiaanse re naissance en uit de barok periode. Een mlust voor or gelliefhebbers! Luc Van den Broeck (arch) Wie houdt van schitterende polyfone koormuziek en/of van een buitengewoon goed koor, moet op dinsdag 16 sep tember naar de Sint-Martinus kerk in Beveren. Dan vertolkt het koor The Tallis Scholars er komposities van de belangrijk ste opvolgers in de Lage Lan den van Josquin Desprez (ca. 1450 -1521): een mis en motet ten van Clemens non Papa, Gombert en de Wert. The Tal lis Scholars o.l.v. Peter Philips bestaat nu 10 jaar en wist zijn faam vooral te maken met de Dendermonde. Ton Koopman koncerteert op hel orgel jMerprctalie van meestereer- - - -- - ken uit de renaissance (Pali- var? de Sint-Egidiuskerk (arch) Dendermonde. Internationale Sculpturale. Evenwicht zoeken op een wiel. Het is te zien in het begijnhof (foto Piet Hermans) Kristiaan Van Ingelgem speelt het slotkon- in Dendermonde (arch) Johan Huys (arch)

De Voorpost | 1986 | | pagina 15