Dendermonde heeft (te) weinig universitairen en veel jeugdige werklozen Geldropse blaaskapel speelde voor Dendermondse bejaarden De Voorpost Hebben de schoolverlaters nog perspektieven? An Van der Straeten uit Buggenhout en Michael Verheyden uit Lebbeke gelauwerd met beste ontwerp Nieuw jaarboek «De Pers» verschenen Weekblad van Dender- Dnrme - en Seheldeitreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21,40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening; 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper 16 - 11.7.1986 - De Voorpost universitaire opleiding geno ten. Dendermonde komt daar met een bescheiden 8 procent uit. Het ziet er dus allesbehal ve rooskleurig uit voor het ge west Dendermonde. Vooral wanneer men beseft dat de lagere diploma's het steeds moeilijker zullen krijgen op de arbeidsmarkt. De woestijn van de nepstatuten Liefst 160.000 jongeren zwer ven rond in de woestijn die Vlaanderen is. Je moet je dan niet gaan inbeelden dat het hier een opeenhoping is van zand. Het is alleen maar een symbolisch beeld. Men bedoelt eigenlijk dat in Vlaanderen een heleboel jongeren zijn ver zeild geraakt in DAC, BTK, TWW- en andere projekten met bepaalde duur en van het ene projekt naar het andere stappen. Steeds opnieuw, zon der enig uitzicht, zonder enig perspektief op een zekere toe komst. Die «zwervende jonge ren» dolen rond in de «woes tijn» die Vlaanderen telt 80.576 volledig uitkeringsge rechtigde werkloze jongeren. Die komen moeilijk aan de bak. De groep van de jongeren die 1 tot 2 jaar werkloos is, is volgens de jongste gegeven verdubbeld in vergelijking met 1970. De groep «langer dan 2 jaar werkloos» zelf verviervou digd en bij de vrouwelijke jon ge werklozen is de toestand zo mogelijk nog slechter. De jonge werklozen, zo is een volgende vaststelling «verou deren» steeds. Dat schept pro blemen voor de toekomst. Of schoon de absolute werkloos heid daalt, zet deze trend zich niet door bij de jongeren. Een andere vaststelling is dat het aantal jongeren in de nepstatu ten is gedaald. Ofschoon het aantal nepstatuten niet ver minderd is. Daaruit kan men afleiden dat de nepstatuten langzaam maar zeker ondoor dringbaar aan het worden zijn voor de jongeren. En tenslotte waren die statuten vooral voor hen bedoeld. Bij de stagiaires is er ook een verschuiving merkbaar. Sinds 1982 is er bij na een verdubbeling van de groep 25 tot 30 jarigen van 5 naar 9 procent. Er is een konstant verlies van jongerenjobs. Dat staat buiten kijf. Tussen 1973 en 1984 zijn er in ons land 190.000 van die jobs verloren gegaan, zo staat in de studie die zegt dat de jongerentewerkstelling in een aantal streken met meer dan 30 procent is achteruit gegaan. In het arrondissement Dender monde zijn er 32.000 jongeren die een en al angstig zijn voor wat hen te wachten staat. Ze blijven dan ook steeds langer op school. Maar wanneer ze dan toch afgestudeerd zijn, w,acht hen... juist, de woestijn. Een woestijn met nomaden In een woestijn tref je wel eens nomaden aan. In de werk- woestijn Vlaanderen zijn die er ook. Rondtrekkende jonge ren zonder vaste vestigings plaats, die bovendien de be schikking hebben over een op gelapte kameel. Die nomaden zijn de jongeren «op-den- dool» die nergens vast werk kunnen vinden. Het zijn de jongens en meisjes jonger dan 25 jaar, die de klap van de werkloosheid als een uppercut onderaan op de kin hebben gekregen. Zij zijn de generatie van de meegroeiende nepsta tuten, van de langdurige werk loosheid, van de verwachtin gen die niet uitkomen, te laat voor de oude en te vroeg voor de nieuwe technologieën. Ze zijn overbodig, zo staat in de studie en dat is natuurlijk een heel krasse uitspraak. Men voegt eraan toe: hun probleem .wordt maatschappelijk ver drongen door nepstatuten, wit te produkten. De tweede groep is de jonge ren boven de 25 jaar: klaar voor de grote sprong in de nieuwde moderne wereld. Vergroeid met alles wat elec- tronica en informatica is. Maar Jos De Laender van de ABW jongeren zette alle resultaten op een rijtje. Geen lachertje dat wel, maar toch een bondig en duidelijk overzicht. Natuur lijk ging men op zoek naar het aantal jongeren, uit welke hoek ze komen, hoelang ze studeren, welke studies ze aan vatten, wat hun verwachtingen en droombeelden zijn en hoe groot de ontnuchtering is. Een eerste algemene vaststelling is dat de jongeren van 1986 dui delijk niet meer dezelfde be langstellingsfeer hebben dan de jongeren van 1968. Toen ging de aandacht volop naar de politiek, nu staan vrede en kernenergie centraal over par tijbelangen heen. Een stap vooruit. Misschien wel, al zul len de politieke partijen die opgebouwd zijn volgens het aloude beginsel dit met lede ogen zien gebeuren. Men heeft in de studie de jon geren tussen de 15 en 25 jaar op de korrel genomen, een deelgroep die breed genoeg is om enkele onthutsende vast stellingen te doen en toch nauw aan te leunen bij de werkelijkheid. Een eerste al gemene konklusie kan zijn dat de jongeren steeds langer op school blijven. Geen verras sing natuurlijk, want de schoolplichtige leeftijd werd herhaaldelijk opgetrokken. Maar minder fraai is het resul taat wat de tewerkstelling be treft van de groep jongeren die werd onderzocht: die daalde tussen 1980 en 1983 met liefst 25 procent. Men kan het ook anders stellen, aldus de studie die meteen een scherper beeld geeft: tussen 1980 en 1983 steeg de jeugdwerkloosheid met 82 procent. Daar schrik je toch wel effe van. In Vlaanderen zijn er een mil joen jongeren tussen de 15 en 25 jaar met net iets meer jon gens dan meisjes. Maar dat overwicht is niet zo groot. Daarvan is 73,5% ongehuwd, 26% gehuwd of wettelijke ge scheiden en de rest is weduw naar-weduwe en al dan niet gescheiden. Ongeveer de helft van dat miljoen jongeren gaat naar school of is soldaat. Een kwart heeft werk (voltijds of deeltijds) en de groep van werkzoekenden omvat zowel volledig uitkeringsgerechtigde werklozen als wachttijders, de vrij en andere ingeschreven, de «nepstatuters» enz. Meer dan driekwart van die jongeren hebben secundair on derwijs achter de rug. In het gewest Dendermonde is dat zelfs 80%. Niet-universitair onderwijs werd gevolgd door 14,3 van de Vlaamse jongeren. In Dendermonde bedraagt die groep 12 procent en over heel Vlaanderen gezien heeft 10,4 procent van de jongeren een Om en bij de 35 muzikanten sterk, mooi uitgedost in een blauw hemdje en al even blauwe handen van dirigent de Kinder das met natuurlijk een embleem en een grijze broek. Een muziekmaatschappij als een kreeg zij een mooie ruiker aan- ander, zou je kunnen vermoeden. Maar dat is niet zo, want de gemiddelde leeftijd van de geboden, met vele hartelijke heren schommelt rond de 71 jaar. De Geldropse Blaaskapel bestaat inderdaad uit wensen. Ook mevrouw De allemaal gepensioneerde muzikanten die een groot stuk van hun hart hebben verpand tWeenr'was%eweest tussen de aan de muziek. Raad voor de Derde Leeftijd en de Geldropse Blaaskapel en Geldrop is een gemeente in de schien een aantal niet meer nieuw het dirigeerstokje han- ook zorgde voor het onthaal, omgeving van Eindhoven in zouden bijzijn». Een karton- teerde, tot groot genoegen van werd bedolven onder de Nederland en een goede zeven nen jubileum dus en naar wens muzikanten en publiek. bloemen, jaar geleden besloot de stad afloop van het koncert konden Er waren ook bloemen. Vond Dendermonde met deze ge- vernemen, werd dat in Geld- men geen jarige tussen de toe- Aangename kennismaking meente een broederband aan rop duchtig gevierd. Wat ook hoorders, dan gingen de bloe- Net voor de pauze zou schepen te gaan. Sedertdien zijn er her- normaal is. men naar de oudste aanwezi- Hermans, schepen van wel- haaldelïjk en op allerlei vlak- Daarop nam dirigent de Kin- ge. Dat bleek niet eens broer- zijnszorg, even het woord ne- ken uitwisselingen. Op gere- der het roer over. Hij ver- der Thomas te zijn met zijn 87, men. Hij onderstreepte het be- gelde tijdstippen ontmoeten de klaarde gelukkig tezijn na twee maar wel een flinke Dender- lang van deze ontmoeting tus- jumelagekomitees van de twee jaar opnieuw te gast te mogen monde dame die de kaap van sen Geldrop en Dendermonde steden elkaar om van elkaar zijn in Dendermonde». «We de 90 heeft bereikt. Uit de en zei dat het initiatief lang- wat op te steken, even regel- zouden dat initiatief jaarlijks matig worden er officiële be- moeten herhalen», zo ging hij zoeken afgelegd. Geldrop en verder waarna hij een applaus Dendermonde kunnen het dus vroeg voor broeder Thomas best met elkaar stellen. die eerste dirigent van de mu ziekmaatschappij die zich Kartonnen jubileum thans druk bezig houdt met De voorzitter van de Stedelij- een strijkorkest. Overigens, ke Raad voor de Derde leeftijd beide muziekverenigingen zul- van de stad Dendermonde, len eerlang in Geldrop samen Lucien Huyck, was in zijn nop- koncerteren. Dat moet en zal jes. Hij mocht immers een een feest van de bovenste tweehonderdtal Dendermonde plank zijn. bejaarden verwelkomen in de Dan werd het koncert begon- Ros Beiaardzaal van het stad- nen met enkele zwierige pol huis, mensen die waren geko- ka's. De stukken werden tel- men om te luisteren naar fan- kens opnieuw door de dirigent faremuziek gebracht door leef- ingeleid die de aandacht vroeg tijdsgenoten. Hij verwelkom- voor de moeilijkheidsgraad, de ook de schepenen Van Het dient gezegd dat men lang Gucht, Maes en Hermans en niet voor de gemakkelijkste enkele speciale gasten uit stukken had gekozen. Er werd Geldrop zelf, onder wie de zelfs heel wat gevraagd van de eerste dirigent van de Blaaska- muzikanten en soms dreigde pel broeder Thomas die eer- men wel even de goede noten lang zijn 88' verjaardag viert te missen. Maar uiteindelijk en de heer en mevrouw Beyns- viel het allemaal nogal best bergen, voorzitter van het mee. Vooral omdat de dirigent Geldropse jumelagekomitee, af en toe zelf het trompet of de die met zijn persoonlijke wa- posthoorn in de hand nam om gen naar de Ros Beiaardstad mee te spelen en zo zorgde was afgezakt. Lucien Huyck voor een extra attraktie. Daar- vestigde ook de aandacht op in flink bijgestaan door de het gastrerend korps: de Geld- drummer die als een teenager ropse Blaaskapel, twee jaar zich wist uit te leven via de eerder al eens te gast in Den- muziek. dermonde voor een hartelijke Op het programma ook enkele muzieknamiddag. Maar, zo zei primeurs, zo vertelde de diri- hij, de mannen op het podium gent die zei dat men deze voor weten van aanpakken. Vorige Dendermonde had voorbchou- week vierden ze immers hun den. Hij beloofde voor het 12,5 jarig bestaan. «Ze hebben tweede deel van het program- niet gewacht op hun zilveren ma overigens ook enkele ver jubileum, omdat er dan mis- rassingen en een ervan op- Zele. De wagen Bonanzavan Zele Heikant ook een van de sukseswagens tijdens dtn praalstoet (vh) zaam is gegroeid, maar nu niet meer kan weggedacht worden. In 1984 werd de eerste stoot gegeven en het was onder im puls van het jumelagekomitee dat besloten werd de Geldrop se Blaaskapel naar Dender monde uit te nodigen voor een koncertnamiddag in de Ros Beiaardzaal. Het programma dat toen werd gebracht was prima van kwaliteit. Wat na tuurlijk een eresaluut is aan het adres van de voortreffelij ke muzikanten. Kortom men kon spreken van een ware re velatie. Het jaar daarop ging men van uit Dendermonde naar Gel drop. Niet met een muziek maatschappij van senioren, maar met een afvaardiging van Hamme. Hoevefeesten KVLV. De KU meisjes tijdens (vh) hun nummer vaandelzwaaien de Raad voor de Derde Leef tijd. Men werd er biezonder gastvrij onthaald. Na een dia- projektie over Geldrop en en kele optredens, luisterde men naar een koncert van dë blaas kapel om dan een rondrit te maken doorheen Geldrop en zo kennis te maken met de gemeente zelf. Het bezoek werd afgerond met een gezelli ge maaltijd, aldus schepen Hermans die vervolgde dat het nu opnieuw de beurt was aan Dendermonde. Natuurlijk staat een koncert van de Geld ropse blaaskapel aan de agen da, dat kon ook moeilijk an ders. Maar was er twee jaar geleden geen tijd voor een kennismaking met de Ros Beiaardstad, dit jaar zou dat wel lukken. Voorzitter Luck Huyck zou de gasten gidst om ze dan naar Vlassenbrot te leiden waar een eetmaal zt worden geserveerd. De komst van de Geldropsl blaaskapel riep bij schepe Hermans de vraag op of eci dergelijk initiatief ook in Den dermonde niet zou kunnen Ook in Dendermonde zijn e heel wat muzikanten die di^e pensioenleeftijd hebben reikt. Kunnen zij zich niet veiW enigen in een fanfare voor dt de Dendermondse senioren. He0ve zou nog maar eens de kreativi wa< teit van de gepensioneerden het bonden in de verf zetten aldu Va de schepen die iedereen uitno ver digde op een korte receptie. Ec 36! gel Hamme. Hoevefeesten KVLV. Natuurlijk was de jeugd goed vertegenwoordigd op de feesten (vh) Het nieuwe jaarboek «De Pers» is zopas verschenen. Daarin vindt men tal van inlichtingen op het gebied van oplage van kranten en informatieweekbladen, waar men deze kan bereiken, welke de advertentietarieven zijn, wie hoofdredakteur en verantwoordelijk uitgever is. In het jaarboek ook advertenties van algemene informatie, een alfabetische lijst van de beroepsjournalisten en korrespon- denten van de buitenlandse media, een aktuele dokumen- tatie over pers- en reklameorgapismen en een lijst van de verschillende verenigingen en instanties die zich inlaten met de pers. Het jaarboek bevat ook een aantal zeer interessante statistische gegevens, die een beeld geven van hoe België er het voorbije jaar uitzag. Uit die cijfergegevens blijkt onder meer dat de 39 dagbladen die ons land telt door 5,6 miljoen mensen werden gelezen. Toch staan die dagbla den zelf weinig of zelden in de aktualiteit. In een bijdrage wordt overigens de vraag gesteld naar hel waarom van dit fenomeen. Ligt de oorzaak bij de nieuwe media? Maar men is er rotsvast van overtuigd dat dc geschreven pers ook ditmaal de strijd zal overleven. Misschien wel verjongd uit deze konfrontatie zal te voorschijn komen. Ze beschikt immers over een grote troef: de geschreven taal. Ideeën en gedachten hebben hel geschreven woord nodig om duidelijk en nauwkeurig geformuleerd of meegedeeld te worden. Het jaarboek kan besteld worden tegen de prijs van 450 fr. ofwel door overschrijving op rekeningnummer 310- 0020020-27 ofwel door bestelling bij de Belgische Vereni ging van de Dagbladuitgevers, Belliardstraat 20 bus 5 te 1040 Brussel (02/512.17.32). Het jaarboek «Dc Pers» maakt deel uit van het driemaandelijks tijdschrift «Dc Pers». Een abonnement op dat tijdschrift kan worden bekomen tegen de prijs van 660 fr. (jaarboek inbegrepen). Het laat u toe de evolutie in de perswereld op de voet te volgen. De hedendaagse jongeren en de arbeidssituatie. Een opgave voor een studie die je niet van vandaag op morgen kunt klaar krijgen. Kompleks tot en met, uitzichtloos dat ook nog. Bijna zoals de toekomstperspektieven die de jeugd anno 1986 heeft wanneer het gaat om werkgelegenheid. De ABW jongeren hebben zich de moeite getroost om deze situatie aan een grondig onderzoek te onderwerpen: nationaal in de eerste plaats maar ook naar de verschillende regio's toe. Dendermonde komt er bekaaid uit. Dat leert ons de deelstudie die vorige week aan de pers werd voorgelegd en waarvan SP gemeen teraadslid Paul Yerbeke, die syndikaal ook van wanten weet, zei dat de studie gewoon onthutsend en ontluisterend is. Het verhaal van kamelen, zand en nomaden. De story van het paard van Troje. Het uitzicht op hoop, met steeds een vervelende «maar» er achteraan. ook de jeugd die de werkloos heid heeft meegemaakt van bij het begin. Voor hen is de krisis iets dat bij het dagelijkse leven hoort. Het zijn plantrekkers die menen enkele troeven voor de toekomst in handen te heb ben. Een daarvan is de demo grafische evolutie. In 1980 was er voor 100 arbeidsplaatsen nog 230 nieuwe kandidaten. Wanneer zij 'arbeidsklaar' zijn, zal dit aantal heel wat lager liggen. Immers het aantal geboorten daalde sterk in 1964-1984. Zij mikken op het tekort aan arbeidskrachten dat zal ont staan, ze zijn aangepast aan de nieuwe tijd die in het verschiet ligt. Maar het is lang niet alle maal zonneschijn. Er zijn ook tegenkantingen en daarmee wordt verwezen naar de rege ringsmaatregelen die regel recht troeven zijn voor het pa- Een paard in de woestijn Kan je een paard van Troje best gebruiken om je doel te bereiken, in de woestijn kan je natuurlijk met een degelijk rij dier niet zo heel veel uithalen. Met een opgelapte kameel na tuurlijk ook niet. Maar goed. Men kweekt stilaan en via al lerlei maatregelen een klimaat dat wil dat de jongeren die graantjes meepikken die ze kunnen meepikken. Tegen el ke prijs. Op die manier vor men ze voor het patronaat een prima chantagemiddel dat te gen de andere werknemers kan worden uitgespeeld, zo meldt de studie. «Jongeren zijn im mers bereid om zichzelf goed koop te verkwanselen» zo le zen we onder meer. En verder: «De werkgevers misbruiken niet alleen de troeven van de nieuwe generatie. De 80.000 werklozen in Vlaanderen wor den als gijzelaars gebruikt om de arbeidsomstandigheden van alle jongeren aan te tasten. Op die manier wordt de arbeids markt totaal omgevormd». En men komt tot het besluit dat uiteindelijk alleen het patro naat van deze gang van zaken goed en beter wordt. De hele studie is vervat in een handige brochure «De noma den van de arbeidsmarkt» en is gratis verkrijgbaar op het ABW sekretariaat in de Dijk- straat 59 te Dendermonde. In aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden had in Brussel de plechtige prijsuitreiking plaats van de Industriële Hogeschool van het Rijk. Bij de proklamatie van het graduaat informatica werden enkele streekgenoten extra in de bloemetjes gezet omwille van hun eindwerk dat verkozen werd tot het beste ontwerp. Na de verschillende toespraken waarin met fierheid werd teruggeblikt op de prestaties van de leerlingen en de evolutie van de informatica werd toegelicht, werden de 53 geslaagden gelauwerd. De prijzen voor het indienen van het beste ontwerp, telkens ter waarde van 10.000 fr werden toegekend aan An Van der Straeten uit Buggenhout, Michaël Verheyden uit Lebbeke en Karei Versavel uit Haaltert. Een andere speciale prijs werd toegekend aan Claudio Leroy die het beste resultaat behaalde in het vak exploitatiesystemen. Zij kreeg de biezondere prijs geschonken door de Nederlandse Kommissie voor de Kuituur van de Brusselse Agglomeratie. De uitslagen Slaagden met onderscheiding: Claudia Leroy uit Nieuwerkerken, Paul Teek uit Lebbeke, An Van der Straeten uit Buggenhout; slaagden met voldoening: Kristel Callaert uit Lebbeke en Michael Verheyden uit Lebbeke.

De Voorpost | 1986 | | pagina 16