Open brief over hervorming Gemeentefonds Muziekfee 1986 Hulpverleners In bedrijven gehuldigd in Aalst sntoonstelling «Vasteloaved in Oilsjt» Drie dagen Langemuntfeesten te Aaigem De Voorpost Aalst is het het ganse jaar door karnaval. Karnaval zelf touwens het meest gebruikt referentiepunt, «'t Was or» of «'t Was juist na karnaval» is een vaak gehoorde drukking. Geen weekend gaat voorbij of een of andere rnavalgroep houdt een dansfeest of een eetfestijn en de rolstraat heeft dan nog haar eigen Zomerkarnaval. rieden zaterdag had voor de «eerste keer op de Grote trkt een karnavalprondel- ':t plaats waar men zich makkelijk betaalbare ijzen alle mogelijke unavalattributen kon aan- haffen. Een overdeeld suk- s werd dit experiment echter et. Van de zowat 60 groepen eden er slechts enkelen mee. ■t zeggen o.m. «Vrièet», «De oikes», «Wa vindjer van?» en nog een paar andere. Meer sukses haalde de ten toonstelling «Vasteloaved in Oiljst» die verleden vrijdag in de benedenzaal van het belfort plechtig in aanwezigheid van heel wat kamavalprominenten geopend werd door kuituur- schepen Borms. Een initiatief van de werkgroep die het kar- navalmuseum voorbereidt. Dat was dan een derde vinge roefening daartoe en schepen Borms zou later verklaren dat hopelijk het kamavalmuseum zou opengesteld worden op de zolders van het museum Oud- Hospitaal nadat aan de isolatie zal zijn gewerkt. Tentoonstelling Reeds bij de ingang werd men gekonfronteerd met de beide Aalsterse stadsreuzen, deze keer keurig op post en wie binnentrad werd aangenaam verrast door een groep keurig opgestelde «poppen» met de kostumering der laatste decen nia. Een tableau vivant van karnaval op dinsdagavond pal voor de verbranding van de kamavalpop. Allerlei poppen op de karnavaltentoonstelling (a) Dat in de hoeken karnavali- sten zaten of lagen (poppen) die te vermoeid waren om nog te vieren op maandagavond of gewoon op assewoensdag to taal buiten westen lagen moet men er dan maar bijnemen. Ook de realiteit heeft haar rechten. Het idee en de realisatie kwa men van een valabel duo: Jos Ghysens en Jo Beeckman en Frans Wauters zorgde voor een affiche die een blikvanger werd. Verder werkten er aan mee Karei Baert, Hugo Van Steenberghe, Jan Dooms, Frans Wauters, Kamiel Ser- gant en Herman Louies. Individuele vermeldingen Domino Vuil Jeannette Ajuinboer. Kostuum Albert Verbestel. Lid van het stedelijk feestko- mitee K.: Frans Wauters Prins Sir Orlandy, Prins karna val 1960. K.: Louis Van Pottel- bereh Vervolg op blz. 4 In verband met de hervorming van het Gemeentefonds schreef volksvertegenwoordi ger Jan Caudron volgende open brief naar de burge meester. «Geachte Heer Burgemeester, Uw schrijven van 26 juni waar in U mij verzoekt een wets voorstel tot hervorming van het Gemeentefonds in te die nen, heeft mij enigszins ver wonderd. Terwijl een identieke VU-mo- tie, ingediend door raadslid Van Mossevelde, twee maand geleden door U van de tafel werd geveegd, achtte U de gemeenteraad van 24 juni plots wel bevoegd omdat hetzelfde voorstel deze keer afkomstig was van het Overlegcentrum van Vlaamse Verenigingen (O.V.V.). Niettegenstaande ik U tijdens de jongste gemeenterradszit- ting verzekerd heb dat ik, sa men met een aantal VU-ka- merleden op 17 juni het wets voorstel tot hervorming van het Gemeentefonds heb inge diend (zie bijlage), vraagt U mij nogmaals hetzelfde te doen. Ik neem aan dat dit een mis verstand is en dat uw brief bestemd is voor de andere par lementsleden van het arrondis sement Aalst. Van de gelegenhèid maak ik gebruik om U op mijn beurt een paar vragen te stellen. 1. Zou ik U mogen verzoeken uw politieke invloed aan te wenden bij uw partijgenoten- parlementsleden om ons wets voorstel zo vlug mogelijk aan de agenda te plaatsen van de bevoegde kamerkommissie. 2. Gelieve er eveneens bij uw politieke vrienden op aan te dringen dat zij zich bij de stem ming niet opnieuw zouden ont houden zoals gebeurd is met het wetsvoorstel Galle over de talenkennis van de gemeen temandatarissen in Vlaamse gemeenten. Door de onthou ding van de CVP- en PVV- kamerleden die het ogenblik Sinds het relatief kort bestaan van de Langemuntfeesten te Aaigem, deelgemeente van Erpe-Mere, heeft het organise rend komitee, onder voorzitterschap van A. Smekens en dank zy de impulsen van vokalist-akkordeonist E. Govert, steeds naar opvallende prestaties gezocht en hun aktivitei- ten verruimd. Elk jaar verhoogt men nog de inspanningen om een zo breed mogelijk publiek te bereiken en het gebeuren weerklank te doen vinden buiten de wijk en zelfs buiten de gemeente. De Moikes waren er als de kippen bij om hun stand op te trekken (a) Vorig jaar doorbrak men zelfs de provinciegrens met de ver kiezing van de «Provinciale witte» en deze keer bereikten de organisatoren alle delen van het Vlaamse land met de ver kiezing van de Muziekfee. Men heeft zich geen moeite getroost om een programma samen te stellen dat het groot publiek moest bereiken. Dat men daar in geslaagd is bewijst de grote opkomst in de spe ciaal voor deze gelegenheid opgestelde feesttent. Er was zoveel volk dat jury en pers mensen er nauwelijks plaats vonden en van een krappe be huizing mochten spreken. Een moeilijke start Iets dergelijks organiseren is vast geen lachertje en dat on dervond men alvast bij de aan vang toen men vrij vlug ruim een half uur vertraging had op de geprogrammeerde uurroos ter. Zowel de organisatoren als de kandidaten liepen er wat zenuwachtig bij maar het lang wachten werd in grote mate vergoed door de kwaliteit van de kandidaten en het zeer ge varieerd programma dat daar na vrijwel vlot afgewerkt werd. Tussendoor deden supporters een duit in het zakje zodat ook de sfeer niet onaardig was on danks de te hoge decibels van de muziek. Vedettenparade Terwijl de kandidaten een schriftelijke proef afwerkten, de juryleden hun richtlijnen bespraken, startte men met een vedettenparade die als af wisseling moest dienenvoor het soms lange wachten op een of andere proef. Eddy uit KIuisbergen. in zeke re zin een pupil van E. Govert, beet de spits af en toonde al vast dat elke zanger een schare supporters meebrengt om hem op zijn tochten te volgen. Een kort intermezzo brachten ook Anja Yelles uit Roeselare met zeer ritmische nummers, Tina Rosita met het populaire genre van het levenslied en charme- zanger J. Larry be tokkelde zoals steeds de gevoelige snaar van het gemoed. Ondanks hij er organisatorisch nauw bij betrokken was, de monstreerde Eddy Govert zijn akkordeonvirtuositeit als «Le Grand Julot». Dat hij ander zijds vooraan in de BRT- Vlaamse Top 10 te vinden is heeft zijn populariteit enorm vergroot. Dit kon men trou wens duidelijk vaststellen door de talrijke ruikers bloemen die hem door vurige fans overhan digd werden. Muziekfee 1986 Alhoewel de Langemuntfees ten drie dagen in beslag nemen dan toch werd dit keer vooral gemikt op de verkiezing van de Muziekfee, aktiviteit die het hoogtepunt van deze manife statie moest worden en zonder twijfel is men in zijn opzet 1. Ook dit soort ont- blijkt als een mode verschijnsel onze zalen en ten ten te veroveren want het ver kiezen van misses, prinsessen, koninginnen enz. wordt weldra de meest beoefende tak van de folklore. Zelden echter maakt men ken nis met kwaliteit in dergelijke gebeurtenissen, doch in Aai gem lag het niveau zeker aan de hoge kant. Van de achttien ingeschreven kandidaten kwamen er slechts de helft opdagen maar geluk kig werd de kwantiteit door de kwaliteit gekompenseerd. En ook al waren de meisjes aan elkaar gewaagd, toch was er één dominante figuur in de persoon van Katia Leclercq, uit de Westhoek en meer be paald uit het Verschaeve-dorp Alveringen. Het was enigszins moeilijk voor de jury maar toch ging zij met alle trofeeën lopen, niettegenstaande zij met geroutineerde konkurren- ten moest afrekenen. Na de schriftelijke proef, de voorstelling en de gezamenlij ke multiple choise werden C. Defoor uit Otegem, K. Scheer- linck uit Leeuwergem en T. Wagemaker uit Kapéllen niet meer weerhouden. De zes overblijvende kandidaten moesten het in de finale waar maken. Het was echter een sympathieke strijd en de muzi kale vragen kunnen bepaald niet als gemakkelijk bestem peld worden, welke keuzebrief men ook getrokken had. Ook om een twee minuten lang du rende voordracht te houden over een opgelegd thema ivm de muziek, mochten de kandi daten over veel te weinig tijd beschikken om rfch op deze proef voor te bereiden. Het was pas na enkele zenuw slopende uren dat de jury het verdikt bekend maakte en dit gebeurde dan op een manier Vervolg op biz A niet opportuun vonden, werd het wetsvoorstel begraven en kan een Nederlands-onkundi ge bendeleider Happart onge stoord burgemeester blijven in het Vlaamse Voeren. Ik wil tevens uw aandacht ves tigen, heer burgemeester, op het feit dat de benadeling van Vlaanderen door de huidige verdeelsleutels van het Ge meentefonds, 6,1 miljard per jaar betekent en dat dit slechts een peulschil is van de 174,2 miljard die Vlaanderen jaar lijks over de ganse lijn ontsto len wordt. Inderdaad, indien men bene vens het Gemeentefonds de lat zou gelijk leggen op het vlak van: de Sociale Zerkeid: 46,5 miljard de Dotaties Gemeen schappen en Gewesten: 10 miljard het Onderwijs: 9 miljard het Fonds voor Beroeps ziekten: 5,9 miljard de Overheidsambtenaren: 36,7 miljard de Nationale sektoren: 60 miljard, dan zou Vlaanderen jaarlijks in totaal over 174,2 miljard méér beschikken of zou men hetzelfde bedrag kun nen besparen Met andere woorden, indien men aan een Waal slechts evenveel zou besteden als aan een Vlaming dan zou de ge zondmaking van de overheids financiën, waarmee de rege ring Martens al zovele jaren worstelt, nagenoeg in één klap verwezenlijkt zijn! Ik deel U dit mee, heer burge meester, omdat ik aanneem dat U niet zo bekrompen zijt U uitsluitend druk te maken over de benadeling door het Ge meentefonds, maar tevens vooral moeite hebt met de 174,2 miljardendiefstal, waar van Vlaanderen jaarlijks het slachtoffer is als gevolg van het Belgisch beleid, In de overtuiging dat U er geen bezwaar tegen hebt dat mijn antwoord als «Open brief» wordt gepubliceerd, wens ik U een prettige vakantie en stuur ik U mijn kollegiale groeten». Bij dit schrijven in bijlage een wetsvoorstel tot hervorming van het Gemeentefonds plus toelichting daterend van 17 juli 11. genaamtekend door 10 volksvertegenwoordigers waaronder jan Caudron. Het wetsvoorstel luidt als Vervolg op blz A Aalst. Paraat voor inzet in de gezondheidssektor (Ih) Tijdens een korte plechtigheid in de feestzaal van het stadhuis ontvingen verleden vrijdagavond 23 personen tewerkgesteld in bedrijven te Aalst of omgeving het brevet van «Hulpverlener in bedrijven». De personen die deze brevetten behaalden, slaagden in hun examen na de lessencyclus te hebben gevolgd in het erkende Opleidingscentrum, georganiseerd door de In ter bedrijfs geneeskundige Dienst «De Verenigde Industrieën», met als lesgevers, Dr. E. Morael en Mevrouw O. De Buck. In aanwezigheid van leden van het Paritair Toezichtcomité, schetsten de heer R. Remerie, administratief-direkteur van de Interbedrijfsgeneeskundige Dienst en de heer L. Van Dor- pe, lid van het Paritair Komi tee, in het kort de historiek van de hulpverlening die vaste basis kreeg door het K B. van 16 april 1965. Dit K.B. voorziet in de ver plichting om één of meer hulp verleners in dienst te hebben in industriële bedrijven die 20 personen tewerkstellen, en in niet-industriële bedrijven die 50 personen tewerkstellen. Om de bedrijfshoofden in staat te stellen deze hulpverleners te vinden of op te leiden, werd in 1966 dit opleidingscentrum op gericht in het kader van de interbedrijfsgeneeskundige Dienst. Dat dit initiatief aan een noodzaak beantwoordde, bewijzen enkele cijfers, name lijk: 2.158 personen ingeschre ven sinds de oprichting, waar van tot op heden 1.677 in het examen slaagden en hun bre vet behaalden. 17 kursussen hadden plaats in Aalst, Ant werpen, Brussel, Gent en Kortrijk. De heer R. Remerie maakte van de gelegenheid gebruik om het bestaan van dit opleidings centrum te verantwoorden in het raam van de arbeidsge neeskunde, die sterk evolueert en waarbij meer en meer de raakvlakken worden ontdekt met het veiligheidsbeleid in de bedrijven. Door Dhr. Morael werd aan de hand van statisch cijferma teriaal aangetoond hoe fre quent dood en bestendige ar beidsongeschiktheid zich nog voordoen in de industrie. Daarom de noodzaak tot in stellen van E.H.B.O. in de bedrijven. Dokter Morael benadrukte eveneens dat het verkrijgen van een dergelijk certificaat veel doorzettingsvermogen vereist van de kandidaten, wat dan ook een waarborg is voor de kwaliteit van de latere even tuele hulpverlening. Tenslotte werd de kursisten op het hart gedrukt steeds indach tig te zijn in al hun doen en laten, de mens om wie het uiteindelijk toch te doen is centraal te stellen. Schepen voor ekonomische za ken Robert De Pauw felici teerde de laureaten en wenste hen veel sukses bij hun taak in hun bïdrijf. Laureaten E.H.B.O. Grootste onderscheiding Vermeiren Jean-Pierre, Wam- bacq Etienne Grote onderscheiding Ringoir Paul, Vandekerkhove Nina Onderscheiding Bauwens Karine, De Ranter Jozef, De Schrijver Bettina, Mareels Michel, Mertens Pas cal, Moyson Marie-José, Streulens Dirk, Vanden Dries- sche Dominique, Van Eetvel- de Jan, Van Marcke Mark, Willocx Robert Voldoening Appelmans Benny, De La Ke- thulle Eric, De Ville Julien, Ghislain Dirk, Sondervorst Luc, Van Den Abbeele Ger- linde, Van Den Berghe Bart, Van Den Stockt Nelly LH Volksvertegenwoordiger Caudron aan burgemeester Uyttersprot Q Malst. Een massa volk op de opening van de karnavaltentoonstelling (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 1