QUIEVRAIN ONTGOOCHELDE DUIVENMELKERS SCHIETEN UIT HUN KRAMMEN: EEN OPEN BRIEF AAN DE BOND... VAN VLIERBERGHE-PLAQUET en GUY DIERICKX BEHALEN EEN HALVE FONDZEGE MET JONGE DUIVEN 20 - 11.7.1986 - De Voorpost DUIVENSPORT JAN ROELANDT, AIME FIERS, GILBERT TEMMERMAN, PAUL SEYMORTIER, JAN LUYCKX, OKTAAF CLAESSENS, VAN PUYMBROECK-VAN ACKER, MARCEL VERMEIREN, FRANS TOMBEUR, JULIEN BRUGGEMAN EN LOUIS VAN KEER De jonge duiven die het niet zolange trajekt van Quiévrain naar hun hokken moesten af leggen kregen het hard te ver duren. De vergezellers lieten zich nog maar eens van hun smalste kant zien en namen een onverantwoorde beslissing die de duiven, na 8 uur, in de regen te lossen. Vele verliezen opnieuw en daarnaast duiven die op de sukkel waren. Geen blije gezichten bij de melkers, die het op de verantwoordelij ken van K.B.D.B. gemunt hadden, die het steeds maar blijven vertikken om zelf hun verantwoordelijkheid te ne men en de vergezellers een vrij-kaart blijven geven. Die hebben dit seizoen al hun ui terste best gedaan, om het reis duiven bestand serieus te ver kleinen. De prijzen geraakten toch af, maar bij velen was dit geen balsem op de wonde. Te Lebbeke-Buggenhout won Jan Roelandt de vlucht voor Frans Dubois, Dirk Huyck, Jan Baeck, Chr. Van der Vre- ken (5e en 6e), Em. Van Ingel- gem, Julien Dubois, Theofiel Stallaert, Amandus Heymans. Frans Ayels won bij de jonge duiven voor J. en zn. Callaert, Emiel Jacobs, Frans Dubois, G. en zn. Van den Eynde. Met de le en 5e speelde Emiel Jacobs sterk^bij de jaarse dui ven voor 'Cesar Peelman, Emiel Van Biesen (3e en 6e), Marcel Jacobs (4e en 8e). Te Zele De Snelvliegers zette Aimé Fiers zich bovenaan de klassering voor Gustaaf Van Hespen, Kamiel De Schoe- maecker (3e en 4e), Roger Laureys (5 en 6e), André Van Puymbroeck, Etienne Blanc- quaert, Achiel Van Winkel, eerste serie. Kopduiven voor Petrus Steeman, Jos D'Hollan- der (5e en 11e), Steeman- Rombaut, R. en zn. Van Lae- re, Jules Boone. Eddy Van de Velde met de 10e, 14e en 18e won de eerste serie van drie aangeduid. Bij de oude duiven won Raymond Goossens voor Marcel Wauters, Petrus Steeman (3e en 4e), Leonard Christiaens klokte de le en 5e bij de jaarlingen en daartussen in Kamiel Heirman (2e en 4e), August De Bakker. Te Melsele stonden Albert en zn. Dansaert bovenaan bij de jonge duiven voor Louis Van Raemdonck, Franky De Schepper, Luc Van Bergen, Gaby Van den Bossche, Frans Van Geystelene, Petrus Smet, Alex Maes, Marcel De Sorte en Trogh-Weekers. Rene Van den Broeck was de primus bij de oude duiven voor Remy Eeckelaert, Frans Santon, Al ben Maes, Omer Seghers, Re ne Smet, Marcel De Sorte, Frans Verhelst. Dezelfde win naar bij de jaarlingen nl. Rene Van den Broeck voor Louis Van Raemdonck, Gustaaf Martens, Michel De Pekel, Armand Van Hoorick, Rene Van Lierop, Omer Seghers, Marcel De Sorte, Andre Pica- vet, Frans Verhelst. Te Schoonaarde kwam Jan Luyckx op het voorplan met zijn jonge duiven. Hij klokte de le, 3e, 9e, 22e, 31e, 37e, 40e als vroegste meldingen. Kopduiven voor Alfons De Smet, Paul Van Zwalm, Lau rent Galle, Albert Van Exter- gem, Jozef Vlaeminck, Roger Maes. Frans De Smet. Met de le en 2e prijs bij de oude duiven kwam Louis Van de Wiele goed aan zijn trekken. Thuy, Marcel Noens, Mare Smet. De jaarlingen vlucht was een succes voor Jozef Van Raemdonck met de le en 2e prijs. Vroege duiven voor Lu- cien De Dobbelaer, Roger Van Steelandt, Georges Maes, Alfons Bazijn, Leon De Kraey, Theo Jacops, Roger De Rouck, Gilbert Kluskens (10e en 11e). Bij de duivinnen een zege voor Roger Van Stee- landt voor Van Landeghem en zoon, Van Puyvelde-Van Goe- them, Leon De Kraey, Gilbert Kluskens, Peter Mees, Karei en zoon Claeye, gebroeders Fierens, De Maere - Blondeel, Willy Van Broeck. Te Oudegem zorgde Marcel Vermeiren met de le en 6e -prijs voor een goed resultaat bij de jongen. De hokken van Paul Amand, Cyriel Abbeloos, Sylvain Meuleman, Omer Van der Meersch, Heli De Vriendt, Antoine Vereecken, kwamen sterk op de voorgrond. Bij de oude duiven een overwinning voor Alfons De Landsheer voor Jan Verberckmoes, Cy riel Abbeloos, Hubert De Mey, E. en J. Dierickx, Marcel Cool. Aan de 7e prijs de beste series voor Jan Verberckmoes. Bij de jaarlingen speelde Regi nald Van Goethem de hoofd rol voor Alfred Wierinck, E. en J. Dierickx, Hector Van Nuffel, Antoine Vereecken, Omer Van der Meersch, Cyriel Abbeloos. Te Lede kwam Frans Tombeur bij de jonge duiven als winnaar uit de bus voor Emiel Denijs, Frans Piscador (3e, 9e, 10e, 12e), gebroeders Ringoir (4e en 6e), Frans Keppens, Desire De Rick, Frans Van den Broeck. Bij de oude duiven won Emiel De Nijs voor Dona- tus De Troyer, Paul De Crae- cker, Remi Govaert, Gilbert Nuel (5e en 6e), Jozef De Neef, Paul De Craecker klokte de snelste jaarling voor Frans Piscador, Gilbert Nuel, Kris De Smet, Jozef De Neef, Remi Govaert, Gerard Beerens. Te Lokeren haalde Julien Bruggeman de le prijs voor Leonard Van den Bergen (2e en 9e), Baziel Boone, Hubert Antheunis, Alois Burgelman, Jozef De Smet, Guy Synave, August Smet, Eric De Witte. De eerste prijs werd om 9.42 u. geklokt en de laatste om 14.21 u. Alois Burgelman was de le bij de oude duiven voor Piet Mariman (2e, 5e, 6e, 8 e), Clement Baert, Eric De Witte, Francois Van de Voorde, Saey-Verstraeten. Charles Collewaert was de beste bij de jaarlingen voor Jacob-Ver- niers, Gebroeders Minnebo, Piet Mariman (4e en 5e), Her man Plaetinck, Willy Laheyne, Remi Van de Putte, Theo Ver niers, Freddy Deoloet. De dui- vinnenvlucht werd gewonnen door Pr. en zn. Van Kerckho- duiven in de uitslag zette. Vroege duiven voor Joos en zn., Jean Pierre Van Keer, Georges De Backer, Jozef De Prins, Achiel De Kinder, De Man-Aubroeck, Andre Van Haute. Aan de 45e prijs won Henri Delcart de eerste bonse rie. De Man-Aubroeck won nen bij de oude duiven voor Jozef Debbaut (2e en 8e), Ju lien De Man, Andre Van Nau- te, Louis Vermeulen (5e, 7e, *9e), Jan De Baerdemaeker. Duivensport. Gilbert Temmerman behaalde met zijn jonge duiven een eerste prijs op Quiévrain (bvw) ve voor Rene Van Driessche (2e en 4e), Andre Dhanis, Wil ly Van de Velde, Omer Baete, Gebroeders Van de Velde en Achilles Buyst. In het Verbond St.-Gillis-Baas- rode-Moerzeke ging alle aan dacht naar de Viassenbroekse kampioen Louis Van Keer, die de le, 5e, 6e, 11e als vroegste De jaarlingenvlucht was een succes voor De Man-Aubroeck met de le en 2e prijs. Goede resultaten voor Emiel Jacobs (3e en 10e), Andre Van Hau te, Petrus Van Haut, Gebroe ders Van Keer, Jozef Van Keer (7e en 8.e), Mechant- Van den Driessche, Beno RUDY BUYST en JULIEN RAEMDONCKST.-DENlSWINNAARS Te Lokeren won Rudy Buyst niet alleen de St.-Denisvlucht maar aan de llde prijs had hij reeds een koppel volgduiven en dat leverde heel wat prij- zengewin op. Kopduiven voor Rudi Consérière, Eddy Consé- rière, Omer Boghaert (4de en 8ste) en ook een serie aange duide, Aimé Consérière, Ka miel Van Raemdonck, Eddy en zoon Smet, Marcel Van de Moosdijck, Aimé Van de Put te. De derbyserie werd door Eddy en zoon Smet gewonnen aan de 61ste prijs. In het Verbond Berlare-Zele blijft de jonge duivenkolonie van Julien Raemdonck steeds maar bevestigen. Hij begon met de 1ste, 7de, 8ste, 9de, 14de enz. Vroege duiven voor Gilbert Van Miegroet, Cyriel Van Driessche (3de, 12de, 20ste), Willy Van Moortel, Rudolf Goossens, Cyriel Van Hecke (6de, 17de, 21ste, 27ste, 31ste), De Corte en Zoon (10 en 13) en Jean Haentjens. Beno Duivensport. Paul Seymortier haalde een eerste prijs op Quiévrain (bvw) Cyriel Van der Haegen. Cyriel Van der Haeghen won bij de oude duiven voor Gustaaf Van Hespen (2e en 5e) G. en A. De Maesschalck, Vercauteren- Moerenhaut. Louis D'hondt klokte de jaarling voor G. en A. De Maesschalck, Van Driessche-Derweduwen Etienne Janssens. Bij de dui vinnen eveneens Louis D'hondt als winnaar voor Cy riel Van der Haeghen (2e en 5e), G. en A. De Maesschalck, Gilbert De Vijlder. Te Zele-Huivelde ging de eer ste prijs naar Gilbert Temmer man voor Emiel en zoon Van Driessche, Remy Geerinck, Andre Van Avermaet, Henri De Backer, Hippoliet Haen tjens, Frangois Van Daele, Florimond Berckmoes. Met de 3e en 5e prijs won Jules Boone de eerste serie. Met de 6e en 12e prijs was Alois Tem merman goed voor de tweede serie. Georges Van de Wielle klokte de le prijs bij de oude duiven. In die reeks speelde Adolf- Heirweg sterk met de 2e. 3e, 7e, 17e of vier op vier. Verder kopprijzen voor "Gas ton De Vijlder, Andre Van Avermaet, Alois en zn. Fie rens, Roger De Kimpe, Mau- rits Meys. Gaston De Vijlder won bij de jaarlingen en met de 4e prijs er bovenop won hij de eerste serie. Vroege duiven voor Georges Van de Wielle, Adolf Heirwegh, Greg Bock- landt, Geerinck-Van Malde- ren, Remy Geerinck, Maurits Meys, Pol Van Lembergen, Bob De Brabander. Georges Van de Wielle won de duivin- nenvlucht voor Frans Vrijdag, Geerinck-Van Malderen, Maurits Meys, Danny Van Puyvelde (5e en 7e). Te Zele Eerlijk duurt Langst liet Paul Seymortier zich gel den met de le en 4e prijs. Gus taaf Baert deed een goede zaak met de 2e en 9e en de Kopduiven voor De Dhijcker- D'Haeseleer, Frans Govaert, Karei Verbeeck, Armand Janssens, Alfons Van den Ab- beele, Eddy Govaert, Raoul Heirman. Bij de jaarlingen de le en 6e voor De Dijcker- D'Haeseleer voor Eddy Van Wesemael, Alfons Van Lan- duyt, Maurits Van Eetvelde, Omer Luyckx, Laurent Galle, Michel Vincke, Jean Chris tiaens en Alfons De Visscher. In De Eendracht te Moerzeke haalde Oktaaf Claessens de kop bij de jonge duiven voor Armand Van der Kelen (2e en 11e), Charles Van der Vreken, Domien Huylebroeck, Nor- bert Thierens (5e en 10e), Andre Peelman, Deck-Ver- morgen, Henri Delcart, Andre Thierens. Bij de oude de hoofdprijs voor Louis Van Vossel voor Alois Van Geyte, Albert De Schrijver (3e en 7e), Jozef Jacob, Gilbert Claes sens, Colman-Van den Eede, William Van Driessche, Frede- rik Peelman en Henri Peelman (10e en 11e). Octaaf Claessens zorgde bij de jaarlingen voor een nieuw suc ces voor zijn kolonie. Verder bovenaan Albert De Schrijver, Norbert Thierens, Frederik Peelman, Amandus Claessens, Alois Peelman, Remy Ver helst, André Thierens (8e en 9e). In de St. Niklase Verbroede ring stond de tandem Van Puymbroeck-Van Acker bo venaan voor Nestor Van Buyn- der, Karei Van Hofstraeten, Willy De Wree (4e, 5e, 6e, 14e, 16e, 35e, 38e, enz.), An dre Torfs, Henri Geerinck, Tinck- Van den Broeck, Stüer- Tobie. In de reeks oude duiven gingen de bloemen naar Pol lij n-Mets voor Theo Jacops, Lucien Dobbelaer (3en 5e, 8e, 17e, 24e, 30e, of 6 op 6 in de eerste dertig) en verder Rudolf Adriaenssens, Paul en zoon In het verbond Dendermon- de - Lede kreeg Guy Dierickx zijn jonge duiven goed naar huis met de 1ste, 5de, 8ste, 16de, 17de, 24ste, 30ste, 31ste, 33ste of 9 op 11 prijzen. Vroe ge duiven voor Emiel Dhollan- der (2 en 11), Van Driessche- Roelandt, David Arbijn, Jean Van den Bossche, Romain Joos, Diane Coppens, Georges De Wilde. Bij de oude duiven won Georges Roels voor Noël Rasschaert (2, 5, 7 en 15), Cesar en Zoon Steenhoudt (3 en 11), Georges De Wilde, Roger Merckx, Jean Van den Bossche, Kamiel Van der Eec- ken, Filip Van Limbergen klokte er de 1ste en 3de prijs bij de jaarlingen voor de ge broeders Michiels, Georges De Wilde, Jean Van den Bos sche, Leon en zoon Bruylandt, H. en zoon Van Leuven Cesar Christiaens, Alois Geldof, Ka miel Van der Eecken. In de Sint-Niklase Verbroe dering was het de tandem Van Vlierberghe-Plaquet die een zeer goede uitslag behaalde met de jonge duiven met de lste, 4de, 6de, 7de, 27ste, 36ste, 37ste, 39ste, 47ste, 104de of 11 op 14. Goede re sultaten ook voor Lucien Ste- velinck, Marcel Van de Moos dijck, Louis De Rijcke, Jero me Helskens (8 en 16 en de zetnummer en heel wat serie- gewin), gebroeders Merckx, André De Vliegher, Van Gy- sel-Smet, Raf Luyckx. Bij de oude duiven was de lste prijs voor Omer Boghaert voor An dré De Vlieger, De Wit-Van Bunders, Jo Van Goethem, Anthuenis-Van Goethem, Jo ris en zoon, Willy De Potter, Albert Meesens, Alfons Chris tiaens, P. Cerpentier. Jo Van Goethem mocht een zege meer op zijn palmares zetten met de jaarlingen voor Joris en zoon, Slagmulder, Van Hoebroeck, Frank Roels, Albert Meesens, P. Cerpentiar, Willy Van Vlierberghe, Anthuenis-Van Goethem, Raf Luyckx, Ali- door Plaquet, De Wit-Van Bunderen. Jo Van Goethem met zijn gedubbelde jaarling' was ook de eerste bij de dui vinnen voor Joris en zoon, P. Cerpentier, Raf Luyckx (4 en 9), Raes en zoon, Alidoor Pla quet, Jozef Verschueren. Beno Duivensport. Georges Van De Wiele behaalde in Zele de eerste prijs uit Quiévrain (bvw) Duivensport. Vader Theo en zoon Luc Van Elsuweghe zijn winnaars en uitblinkers op Noyon in Berlare en Zele (arch) DE DUIVENSPORT CENTRAAL Mijnheer de voorzitter, Met de regelmaat van een klok stellen wij vast, dat talrijke duiven verloren gaan door onverantwoorde lossingen waarbij bijna geen rekening wordt gehouden met de weersomstandigheden zowel op de vluchtlijn als ter plaatse. Wij moeten dit ten zeerste betreuren en voor talrijke liefhebbers is dit soms de druppel die de emmer doet overlopen om te kappen met de duivensport. Zowel voor beginnelingen die na een paar jaar van zwoegen een kolonie hebben opgebouwd als voor gevestigde waarden die hun jarenlange inspanning op een paar uur tijd in rook zien opgaan. Dan begint het dagenlange wachten of er toch nog een duifje de spoetnik komt binnengeslenterd of moe en uitgeput op de valplank terecht komt. Hoeveel maal is de liefhebber ondertussen niet op zijn hok gaan kijken of zenuwachtig zijn kop in de lucht gestoken met de vragende blik of er soms niets op het dak zit? Dan mogen de bondsinstanties nog honderd propagandacommissies in het leven roepen. Eén rampvlucht maakt 50% of veel meer van de liefhebbers misnoegd en laat altijd zijn sporen na. Het is vijf voor twaalf om uiteindelijk er iets aan te doen. De bondsinstanties mogen eens serieus hun verantwoordelijkheid opnemen en niet eeuwig blijven vergaderen over de prijs van de ring of andere futiliteiten. De grote problemen worden opzij geschoven of anders gezegd aan de vergezellers overgelaten. In de industrie verzendt men ook geen goederen en zegt men zeker niet aan de chauffeur: «voila, uw wagen is geladen, trek er nu maar uw plan mee. Als ge uw lading maar kwijt geraakt, is het goed». Neen, de klant, in casu de maatschappij of hier vertegenwoordigd door een afgevaardigde van de bond, moet beslissen wat er met de duiven wordt aangevangen. Dan zal het misschien eens beter bekeken worden vanuit het standpunt van de liefhebber en niet van de vervoerder. Deze heeft maar twee ideeën: mijn wagen zo snel mogelijk terug thuis dat ik mijn personeel geen overuren moet betalen, en zeker er voor zorgen dat al mijn wagens de maandagmorgen de baan opkunnen. Deze ekonomische wetmatigheid is in 90% van de gevallen de oorzaak van onverantwoorde lossingen. Let op, men kan niet alles voorzien, maar ik heb zelf persoonlijk vastgesteld, dat op de laatste zondag van maart 1985, toen er nog geen duivenberichten uitgezonden worden, het pijpestelen regent van in Zele tot ong. 7 k voor Quiévrain. In Quiévrain zelf stopt het om 8.50 u. met regenen. Er werd door vergezellers aan ons de vraag gesteld, hoe het weer was op de vluchtlijn. Ondanks onze slechte berichten lostte de ganse Antwerpse regio op het aangevraagde uur (9 uur). Om 9.05 begon het terug te regenen en een uur later hingen nog 113 van de duiven ter plaatse te draaien. Dan kunnen de vergezellers natuurlijk zeggen dat de duiven niet in de regen gelost zijn. Wij zijn in Quiévrain terug vertrokken om 10.15 u. en hebben 90 km. in de regen gereden. Wij waren nog thuis in de prijzen! Ik ga de vergezellers niet met alle fouten overladen maar de verantwoordelijken van de bond treft de grootste schuld. Zij hebben in gans het bestaan van de bond nog niet geleerd hun verantwoordelijkheid tov de liefhebbers te nemen (of is de jaarlijkse reis naar een verre olympiade misschien het belangrijkste voor de heren?) Wij zijn nog altijd klant bij de vergezeller en de klant mag m.i. nog steeds bepaalde eisen stellen. Daarom volgend voorstel: 1. Alle lossingen geschieden onder de verantwoordelijkheid van de bond. Over de praktische uitwerking ervan wil ik hun volledige vrijheid geven. Beslissing te nemen vanuit Brussel of ter plaatse door een afgevaardigde. Uiteraard kan men niet op alle lossingsplaatsen terzelfdertijd zijn, maar dan eventueel beperken van het aantal lossingsplaatsen. (Arras, Breteuil, Quiévrain, Noyon, Dourdan, Momignies). 2. Het voorzien van sankties, en die dan ook toepassen, aan vergezellers die zich niet aan de richtlijnen houden. 3. Als er toch een kontroleur ter plaatse is, deze man de volledige verantwoorde lijkheid geven. In deze tijd van moderne communicatiemiddelen zou men bvb. de vergezellers 112 uur op voorhand kunnen verwittigen dat zij zich mogen klaarmaken om te lossen, zodat men in Brussel nog kan reageren en op het laatste ogenblik een veto uitspreken. Want wij hebben de laatste maanden reeds dikwijls de stem gehoord van Wim De Lathouwer die, ondanks de zeer slechte berichten op de ganse vluchtlijn toch moet zeggen: «en houdt U nu vast, te... wordt gelost vanaf... uur». Ook die man beseft op dat ogenblik dat een totaal onverantwoorde en fatale beslissing wordt genomen door de vergezellers. De slachtoffers, in casu de liefhebbers, zijn dan weer het kind van de rekening. Er zijn zovele mogelijkheden om tot een oplossing tussen de liefhebbers (hier vertegenwoordigd door de bondsinstanties) en de vergezellers te komen, maar eerst moet de wil aanwezig zijn om er iets aan te doen. Dat zal propaganda zijn voor de duivensport die aan alle liefhebbers ten goede komt, en ik ben er vast van overtuigd dat ik met deze visie niet alleen sta. Zich verstoppen onder het mom van. wij kunnen zoiets niet organiseren» getuigt van onkunde en moet aan de bestuurders toelaten hieruit de passende conclusies te trekken. Ten andere, bijna 90% van de reisduiven wordt gelost op een zestal verschillende lossingsplaatsen. Wanneer het een fondvlucht betreft zal wel een verantwoordelijke van de bond worden meegestuurd voor (een reisje en een etentje) en een controle. We stellen vast, dat de KBDB 90% van zijn energie en kampioenprijzen besteedt aan amper 10% van de liefhebbers onder het mom van «de nationale duivensport hoog te houden» of moeten wij zeggen «de kapitaalkrachtige liefhebbers voor een groot internationaal publiciteitsbord zorgen Neen, heer voorzitter, u hebt de noodzaak, eindelijk eens iets te organiseren en deze opgave tot een goed einde te brengen. Als de bond wat de onverantwoorde lossingen betreft, zo in gebrek blijft, is de duivensport zeker ten dode opgeschre ven, of moeten wij het houden bij het spreekwoord: «in het land van de blinden is de éénoog koning». Ik hoop dat ik mij voor deze laatste uitspraak vergis, en ben er stellig van overtuigd dat dit probleem vlug wordt opgelost. Van U, heer voorzitter verwachten wij dan ook geen woorden maar werkelijk daden! Met sportieve groenten, G. Temmerman lid nr. 164056-29

De Voorpost | 1986 | | pagina 20