MASSAAL VOLKSFEEST VOOR DANNY VEYT TE SINT-AMANDS ml If De nasleep van Mexico. 24 - 11.7.1986 - De Voorpost A et is donderdag 3 juli 1986 en enkele minuten vóór middernacht. We slapen of ondernemen pogingen daartoe met open vensters. Maar dat rustig insluimeren lukt helemaal niet en is niet alleen het gevolg van de steeds aanhoudende warmtegolf, maar heeft evenzeer als oorzaak de instrumentale en vocale geluiden van een nog aktief zijnde volkse herberg, met te horen aan de samenzang nog een erg flinke bezetting. Een trombone speelt «We shall overcome», «We have the whole world in our hands», «Olé, oló, olé, olé, we are the champions». De koperblazer blijkt nog maar pas gestart, te horen aan de kracht waarmee hij zijn koperen ambiance uitstoot en de vocale bezetting schijnt helemaal nog niet aan het «hees» zijn toe. Hop, daar klinkt de «Braba^onne», gevolgd door de «Vlaamse Leeuw» en men deint uit «Op de purp're hei». «Zij zullen hem niet temmen», of beter nog, ze zijn niet te temmen, de Danny Veyt-boys. Ze willen van geen ophouden weten. Zal het wel ooit ophoudenl Want die donderdagnacht is het reeds een vol etmaal geleden dat Danny Veyt op dit ogenblik de meest wereldwijd bekende Sint-Amandsenaar (excuus voor E. Rollier, E. Verhoeren e.a. beroemdheden van ons Scheldedorp) als voorwerp optrad van een ongekende Sint-Amandse eenheid in een spontaan opgezet feest, van volkse inslag en uitvoering. De menigte maakt haar opwachting aan het gemeentehuis (Aimé) Een daverend applaus als welkomstgroet (Aimé) Een uniek en massaal gebeuren, waaraan ie dereen wilde deelne men. Waarbij iedereen wilde aanwezig zijn. Waarbij iedereen van de vreugderoes een graan tje wilde meepikken. Weg met de zorgen, weg met verdriet; zijn wij van Sint-Amands of zijn wij het niet? Plots zijn wij allen van Sint-Amands, die van Oppuurs, die van Lippe- lo. En via een groot span doek wordt ons konde ge daan dat ook de Marie- kerkse sportjeugd zich aan de Sint-Amandse kant heeft geschaard. Mariekerke laat Sint- Amands en Danny Veyt niet los. Die vocale en instrumen tale eindklanken van ge noemde donderdagnacht zijn de nog krachtige uit lopers van een feest dat zinderde en blaakte van volkse trots en fierheid. Want wij werden alle maal een beetje in meer of mindere mate, een stukje «Danny Veyt». Nergens, bij gelegenheid van de voorbije of nog komende vieringen en ontvangsten, zal Danny Veyt dat heerlijk gevoel van volkse verbonden heid zo hebben ervaren dan in de gemeenschap waarin hij is opgegroeid en waar de basis werd gelegd van zijn huidige sportroem. Danny Veyt zal allicht wel weten dat de sport roem vergankelijk is, maar de blijken van ge negenheid, die hij op woensdag 2 juli 1986 te Sint-Amands mocht erva ren, zullen voor altijd in zijn hart en dat van de honderden Sint-Amand- senaren gegrift blijven. Want het was een feest dat uit het hart kwam, zonder berekening, zon der loodzware organisa tie, zonder de langdurige palavers van vergader avonden. Een feest van goodwill waaraan iedere Sint-Amandsenaar, al was het maar door zijn simpele aanwezigheid, zijn steentje wilde bij dragen. FEEST Er bij zijn, was het motto van woensdag 2 juli 1986. Maar de basis werd reeds dagen tevoren ge legd. Mensen zochten el kaar op, spraken over Danny Veyt en «dat er toch iets moest ge beuren». Dat er toch iets te doen stond, dat men elkaar moest kunnen vinden in één gigantisch gebeuren rond de figuur van Dan ny Veyt. Kleine kernen vormden zich en planden wat er moest gebeuren, en met een was het feest begon nen. Want alles ontwik kelde zich in een feeste lijke sfeer. Iedereen meldde zich spontaan aan. De eigenlijke finale werd ingezet door de buurt mensen, zeg maar de he le wijk rond de Jan Hal- lezlaan, waar de ouder lijke woonst van Danny Veyt zich bevindt. Alle huizen zijn bevlagd en de mensen staan met zijn allen in hun voor tuintje of op de stoep, in afwachting dat Danny Veyt zal aankomen. Nie mand waagt het binnen te blijven en aldus van een zekere ongeïnteres seerdheid blijk te geven. Men trotseert de lood zware zon, ongeduldig uitkijkend naar de aan komst van de blauwe BMW, het enige materië le statussymbool dat de gevierde meevoert. Rond het ouderlijk huis is er de omzoming met kleurrijke wimpeltjes en er zijn welkomstplakka ten aangebracht, dit laatste ook in gans de gemeente. hi eenvoudige doch spontane uitdrukkingen wordt een verbonden heid uitgedrukt. Men schrijft het zoals men het voor heeft, soms getui gend van een zekere spitsvondigheid als men Danny als een Zwitserse berg(g)veyt voorstelt. Ro de Duivels-poppen wor den vervaardigd met een duidelijk herkenbaar ge tekend gelaat van Danny. Het feest kan beginnen en het is enkel wachten op de hoofdacteur waar om alles begonnen is en draait. We schrijven 15.20 uur en uit de Papaertstraat komt de blauwe BMW de Jan Hallezlaan opgereden en de mensen kijken reik halzend uit naar hun idool. Als Danny uitstapt ge beurt dat onder een Mexicaanse hittegolf en ook de belangstelling is er. Maar Danny en zijn vrouwtje zijn nu thuis. Want Sint-Amands is hun thuishaven. Kinderen omringen Dan ny voor een handteke ning op foto, bieden een bal aan ter naamteke ning of gewoonweg hun arm. Want vandaag mag er op de arm geschreven worden, door Danny Veyl dan. Moeder Bertha en de ganse familie, broers, zusters, schoonbroers schoonzusters moeten nog even geduld hebben en dat hebben ze ook, want zij beseffen maar te goed dat Danny op dit moment openbaar bezit is. Eigendom van ieder een en een bezit dat men wil koesteren, een schou derklopje geven, geluk wensen, welkom noe men, bloemen en ge schenken aanbieden, ge fotografeerd worden met Danny. Kalm, beleefd, zonder de minste uiting van zenuw achtigheid om deze druk te, beantwoordt Danny vragen, schudt handen, slaat een praatje, wuift een groet en geeft de «keizer»-supporter wat hem toekomt. Dan is het de beurt aai moeder Bertha. Een korto stevige omhelzing met haar rechterwijsvin ger veegt zij iets weg uit haar oog. Een vluchtige traan? Wlllemke met zijn Thanske, mee van de vurigste supporters (Aimé) St.-Amands trok spontaan door de straten (Aimé) Danny bij zijn familie. De held is terug (Aimé)

De Voorpost | 1986 | | pagina 24