DANNY VEYT, EREBURGER VAN SINT-AMANDS Een mens in de kijker Do Voorpost - 11.7v1986 - 25 Danny met de vrienden van vroeger de jongens met wie hij toondertijd kampioen speslde bij de kadetten, Josephine en zijn vroegere trainer. (Aimé) I^anny Veyt werd op woensdag 2 juli 1986 in een van geestdrift zinderende Sint- Amandse sporthal, onder massaal ap plaus, hoera-geroep, gestamp met de voe ten en gezwaai met spandoeken, uitgeroe pen tot ereburger van Sint-Amands. Een feit dat in de bestuurs- en administra tieve annalen van de Scheldegemeente voor altijd geboekstaafd zal blijven. Eveneens een feit waarover binnen 50 of 100 jaar vragen kunnen gesteld worden, van het waarom van het verlenen van dit ereburger schap. Allicht zullen onze nazaten even glimlachend met het hoofd schudden om de gebruikelijkhe den van onze hedendaagse gemeenschap, die er over genoemde jaren beslist anders zal uitzien, anders zal georganiseerd zijn en de sportbeoefening een heel ander gelaat zal vertonen. Zijn wij dan naïevelingen of zullen wij er voor doorgaan over verloop van tijd, omdat wij een kundig voetballer als Danny Veyt tot ereburger hebben uitgeroepen? Helemaal niet, want dit spontane gebaar slaat niet meteen op die rijke sportkwaliteiten van de gelauwerde Danny. Want wie herinnert zich nog de Europacupwedstrijden waarin Danny Veyt aantrad? Wie zijn doelpunten welke hij slag om slinger liet optekenen? Wie zijn soms schitterende combinaties met «Smetje»? En misschien is een groot gedeelte van de Mundialbeelden reeds vervaagd, samen met de door Danny gemaakte of gekraakte doel- De minzame kameraadschappelijkheid, waar door hij door vedetten als Ceulemans, De Smet, Niederbacher en anderen op de han den werd en wordt gedragen. Dat wars zijn van alle vedettenallures, waar door gemiste doelkansen hem. niet zwaar worden aan gerekend. Dat eenvoudig zijn en blijven, voor iedereen toegankelijk zijn en ter beschikking staan. Dat alles samen gevoegd in een stijlvol optre den, met een keurig taalgebruik en het zich niet roemen op één of andere uitzonderlijke prestatie. Om al deze schoonmenselijke gaven vierden de Sint-Amandsenaren en vele anderen Dan ny Veyt. In ons aller hart was hij reeds geruime tijd vóór het Mundialgebeuren de ereburger van onze gemeenschap. Een ereburgerschap dat in ons geheugen en hart met trots zal bewaard blijven. Danny Veyt, blijf onze ambassadeur, op die manier waarop je ons aller hart veroverd hebt! Aimé punten. Want de sportroem is vergankelijk, schitterende sportprestaties worden vergeten, alleen de (sport)mens blijft. De mens Danny Veyt, hij is gebleven. Geble ven wie en wat hij was en is. Dicht bij ons, zijn gemeenschap waarin hij opgroeide. Nog dich ter dan ooit tevoren. Meer verbonden, nog méér verbonden dan voordien, met ons, zijn gemeenschap. In de persoon van Danny herkenden we een stukje van onszelf, sommigen zelfs meerdere stukjes. Die herkennende projectie brengt ons dichter bij de mens Danny Veyt in zijn meest elementaire vorm van zijn. Maar wij moeten die moeite van het herken nen, het projecterende niet alleen doen. Ook Danny Veyt richt zich naar en tot ons. Wij zien hem niet meer als de soms kundige voetballer en velen van de aanwezige feest vierders (misschien veel meer dan de helft) hebben Danny Veyt nooit tegen een bal zien aantrappen of een voetbalveld zien opdraven. Vanwaar dan die ongemeen grote, van liefde getuigende, belangstelling? Het antwoord is zo simpel als de persoon van Danny Veyt eenvoudig is. De eenvoud welke hem toeliet iets te willen aanvaarden, om te leren, van anderen. Dat luisteren naar de goede raad (die altijd duur is), dat doorzettingsvermogen, samen met de wil om het waar te maken. Het doel bepalen en er wilskrachtig maar geduldig naar streven. De bereidheid om de opgelegde taak naar best vermogen te vervullen, zelfs al had men het liever anders gewild of gezien. Danny en zijn «Bobonneke»... Een prettig en emotievol weerzien (Aimé) Lachende, gelukkige mensen. Het was één van de mooiste dagen uit zijn leven (Aimé) Van emotie en van geluk? Maar ze be heerst zich, ze houdt zich sterk, zoals ze zich haar hele leven sterk heeft moeten tonen en houden bij de zorg om haar groot gezin. Opnieuw wordt zij de zorgzame, want bin nenshuis wacht de feest tafel, terwijl ondertussen de 86-jarige «Bobonne», Danny's grootmoeder, Inaar buiten komt. Zij kan het binnen niet meer uit houden, want ook zij wil haar petekind omhelzen. «Dag pet», zegt Danny, met een warme omhel zing erbij. Ook Sofieke, Danny's pe tekind, wil erbij zijn. Ze wijst op het Mexico-me- daillon en het lint rond haar peters hals en weet I meteen bewust voor de camera te poseren, als een echte ster. Nog een laatste kiekje met de ganse familie sa men en vervolgens ge nieten van een deugd- doende maaltijd in de ouderlijke woonst. OPTOCHT j Ondertussen gonst het in het supporterslokaal Pla za van bedrijvigheid. De 1 muziekkapel vcm de jon- I genschirogroep Sint-Jan Berchmans heeft zich on der leiding van «Bolle» I aangemeld. De jeugd spelers van Lippelo in het geel-zwart, deze van Oppuurs in het blauw wit en deze van Sint- Amands in het rood-wit, maken zich klaar otn met kar en paard Danny Veyt thuis af te halen en hem door de bevlagde straten te voeren. Een schitterende rondrit door het centrum en over al juichen de mensen Danny en zijn familie hartstochtelijk toe. Daarop een ontvangst door het SK-jeugdbestuur in het supporterslokaal en opnieuw de boer op, naar het gemeenteplein waar een gTote menigte reeds geruime tijd voor dien present is, samen met de leden van de vier Sint-Am andse harmo nies, ter elfder ure opge trommeld en present. Ondertussen vertrekt een luidruchtige groep aan de Sint-Amandse sport hal. Aimé II slaat de gro te trom en geeft het ritme aan. Aan het gemeen teplein ontwikkelen zich Zuidamerikaanse tafere len. Het is moeilijk om er orde in te krijgen, maar het lukt en omstreeks 19.30 uur zet de massa stoet zich in beweging onder de klanken van vrolijke marsmuziek. Iedereen stapt mee op, nooit tevoren vertoonde Sint-Amands zulk een beeld van eendrachtig heid. In een witte open wagen staan Danny en zijn vrouwtje Ingrid naast burgemeester G. Ceur- velt. Via de Kerkhofdries en de J. Van Drogenbroeck- straat, door de R. Steppe- De enthousiaste menigte in de St.-Amandse sporthal (Aimé) straat, de Borgstraat en de Leerlooierslaan gaat het naar de sporthal. De stoet neemt geweldi ge proporties aan. Aan de sporthal vormen de jeugdspelers van Lip pelo, Oppuurs en Sint- Amands een erehaag, samen met honderden en nog eens honderden mensen. De Groot Sint- Amcmdse harmonie o.l.v. Fred Van Duele perst er nog een extra en feeste lijke mars uit. Danny Veyt gaat iedere muzikant persoonlijk de hand drukken, samen met zijn dank voor de hulde. Hij staat er ietwat onwennig bij. Hij kan het nog altijd niet geloven dat dit alles omwille van hem geschiedt. EREBURGER Binnen de sporthal staan een paar honderd stoe len opgesteld rond een met bloemstukken opge sierd podium, maar het zijn er nog honderden te weinig. Dat geeft echter niet, want het entoesias- me laait hoog op. «Olé, olé, olé, olé enz.» Men gaat boven op de tafels stacm, men wil alles kun nen volgen en zien. Vooraan de ganse fami lie van Danny, naast zijn oud-ploegmakkers uit de glorierijke jeugdperiode van weleer. Zijn jeugdoe- fenmeester Leon Cockel- bergs, peetvader en - moeder Josefine en Pier re en de hele «etat-ma- jor» van het gemeentebe stuur en zijdelings voor aan «Willemke», Dan ny's trouwste supporter die hem op alle mogelij ke wedstrijden gaat volgen. Burgemeester G. Ceur- velt geeft de finale aftrap en sportschepen K. De Smedt strooit de lofwoor- den uit. Hij is moeilijk te verstaan, want de klank installatie heeft het moeilijk. Geen nood voor de supporters, want met oló-gezang houden zij er de feestelijke noot in. Even het woord aan SK- voorzitter F. De Clercq en aan een sterk ontroerde Leon Cockelbergs, Dan ny's jeugdtrainer, die één der mooiste ogen blikken uit zijn leven beleeft. Daarop volgt het grote ogenblik waarop Danny Veyt tot ereburger van Sint-Amands wordt uit geroepen. Het is de wil van het volkl Als aandenken hierbij overhandigt de burge meester aan Danny een miniatuur afbeelding van het beeld van Jan Mees uit de Marthe Mas- sintuin. Dan volgt het aanbieden van bloemen en geschenken, opnieuw het uitdelen van handte keningen, te veel om op te noemen. Danny zelf blijft er rustig en waardig bij. Met stijl volle eenvoud dankt hij iedereen voor het entoe- siaste onthaal, voor hem was het een onvergete lijk gebeuren. Maar de supporters vier den verder tot in de late of vroege uurtjes, je neemt ervan wat je wil. Voor mezelf eindigt het feest een etmaal later, bij de klanken van «We shall overcome» uit een trombone van een onver moeibare muzikale sup porter. Dank U wel Danny Veyt voor de uitnodiging en de feestvreugde! Aimé

De Voorpost | 1986 | | pagina 25