Hengelwedstrijd Vivoko 1986 Erpe-Mere: en de GKR boert voort... Expo: Louis Paul Boon zorgde voor animatie in raadszitting te Lede I'V Hl Openbare Werken te Lede Brandbeveiligingswerken in Villa Letha fikse financiële aderlating Baardegem in de ban van parochiefeesten GULDENSPORENWEEKEND BIJ DID0ERPE Groter deel van de koek voor deelgemeenten? 2- 11.7.1986 - De Voorpost Volgens jaarlijkse traditie werd ook nu weer de hengel wedstrijd «Grote Prys Vivoko» georganiseerd. Op zondag 29 juni werd onder een stralend zonnetje gevist op de vyvers van «Het Forellenhof» te Iddergem. De drie vijvers waren echt no dig om alle geïnteresseerden te plaatsen. Het staat als een paal boven water dat deze wedstrijd elk jaar meer en meer henge laars aantrekt. Niet alleen de goeie organisatie staat hier voor garant, ook de prijzenta- fel mag er zijn. Er zijn weinig wedstrijden van dit niveau die hiermee kunnen uitpakken. Dit jaar kreeg deze wedstrijd er echter nog maar eens een aantrekkelijkheid bij: ze geldt nu eveneens als voorselektie voor de finale van de «King of ai Clubs». Finalisten van deze wedstrijd krijgen een kostelo ze en totaal verzorgde trip naar Ierland aangeboden (Ierland is voor de hengelaars nog steeds het paradijs op aarde). Al deze zaken bij elkaar zorg den ervoor dat iedere deelne mer zeer overtuigd viste en al deed wat in de mogelijkheden lag. Na de voorselektie werden 58 vissers weerhouden om de fi nale te betwisten. Door de enorme hitte in de namiddag liet de vis op sommige plaatsen verstek gaan. Het werd vlug duidelijk dat men het van de grotere vissen (karper, bra sem) moest hebben. Ook ver rassingen waren niet van de lucht. Wij zagen zelfs een snoekje van 1.450 g boven het net slepen. Na weging werd het roofriddertje onmiddellijk teruggezet, dit om niet de kans te lopen dat het dier onnodig zou beschadigd worden in het leefnet. Na weging van de vangsten kon overgegaan worden tot de uitreiking van de prijzen. De uitslag van deze hengelwed strijd ziet er als volgt uit: Finalisten (le v(jf) 1. Johan Marcoen (2.210 gr), 2. Marcel Callebaut (1.600 g), 3. Remi De Bolle (1.570 g), 4. Paul Wellekens (1.230 g), 5. Mare Wellekens (1.230 g). le dame: Frieda De Neve 230 le junior: Carl Callebaut 460 g le veteraan: Armand Borms 130 g le club: Zeevissers Winnaars «King of Clubs» 1. Armand Borms, 2. Julien Duquet, 3. Jean De Bolle, 4. Leopold Kieckens, 5. Werner Basseleer. Iedereen zal er wel van over tuigd zijn dat deze wedstrijd prima georganiseerd was en perfekt verliep. We zijn er ze ker van dat velen ongeduldig zullen uitkijken naar de editie 1987. Verwezenlijkingen Papegem: Benedenstraat, Bovenstraat en deel Putbosstraat. Het wegdek werd op zijn bestaande breedte verbeterd door er een laag asfalt op aan te brengen en af te boorden met betonnen greppels. Lede: Reymeersstraat (deel). Er werd een riolering aangelegd zodat het water, komende van de Damstraat, vlotter zal kunnen afvloeien. Op enkele kleinigheden na zijn de werken beëindigd. Pastorijpleintje en -straat. Werden aangelegd in betonstraatstenen en de beplanting werd aangelegd. Enkele parkeerplaatsen werden estetisch ingewerkt. Olmendreef en -rede. Er werd een nieuwe riolering aangelegd. In de Olmendreef werd de rijweg verbreed en werden voetpaden voorzien. De toplaag moet nog aangebracht worden. In de Olmendreef is de rijweg breder gemaajt door een vak beton aan tè leggen naast het bestaande vak. Hier is men bezig met de afwerking van het voetpad. Het einde van de werken werd voor het verlof voorzien. Wanzele: Verbindingsweg tussen Watermolenstraat en Rijststraat. De gracht naast de weg wordt toegelegd. De rijweg is aangepast aan de nieuwe verkeersregeling ter plaatse, nl. het invoeren van enkele richting in het gedeelte tussen Reymeersstraat en de Watermolen. Het asfalt moet nog aangebracht worden. Nonnenbosstraat: de werken zijn aangevat op 11.6.1986. Er wordt riolering aangelegd en er komen een fietspad en een voetpad naast de bestaande rijweg. Te realizeren na de vakantie Na de verlofperiode wordt de uitvoering van volgende werken 1. Aanpassing en aanleg van nieuwe voetpaden langsheen de Bellaertstraat. 2. Plaatsen van greppels en boordstenen langsheen de Groenstraat. 3. Herstyel van een deel van het wegdek op Oud-Smetlede, aan de grens met Wetteren. 4. Afwerking van de zijbermen in de Blikstraat. De paardenstallen van de Oude Rijkswacht werden afgebroken, samen met de omringende muur. Hier komen nieuwe kantoren voor de bilbiotheek (om in orde te zijn met het bibliotheekdekreet), de stempelkontrole zal er opnieüw kunnen gebeuren, er komen enkele parkeerplaatsen en het zicht op dit verkeersonveilige punt zal sterk verbeterd worden. Er zal een aanvang gemaakt worden van het projekt «Sportkomplex». In de eerste fase zullen er twee voetbalvelden, kleedkamers en andere primaire nutsvoorzieningen aange bracht worden. Ten einde de nieuwe telefooncentrale aan de Ommeganglaan in gebruik te kunnen nemen, is de RTT bezig met nieuwe hoofdkabels te leggen langs o.a. de Wichelsesteenweg, de Hoogstraat, via Overimpestraat naar Impe (Wijmenstraat), via Grote Kapellelaan en Reymeersstraat naar Wanzele (Nonnenbosstraat), via Ommeganglaan, Nieuwstraat, Broe der de Saedeleerstraat naar Spoorstraat. Achteraf worden de plaatselijke kabels hierop aangesloten, zodat we nog een tijdje hinder zullen ondervinden van allerlei opbraakwerken door de telefoonmaatschappij. Het wordt langzamerhand een afgezaagd tema tijdens de vergaderingen van de gemeentelijke kulturele raad. Steeds komen ongeveer dezelfde punten op de agenda terug en telkens hervalt men in oeverloze diskussies. De sfeer is er allesbehalve gemoedelijk en elke afgevaardigde reageert langs de bitsige kant vooral met verwijten naar het gemeentebestuur tot op het ogenblik dat schepen J. Van den Steen (eindelijk) zyn intrede doet en nog weinigen de moed opbrengen om te verwoorden wat ze kort daarvoor aan de vergadering kwijt wilden. Verenigingen geschrapt Talloze uren zijn reeds verlo ren gegaan aan het al dan niet schrappen van verenigingen die zonder enige vorm van ver wittiging op de algemene ver gaderingen van de GKR afwe zig blijven. Het heeft aan de aanwezige afgevaardigden al heel wat zuchten en inwendig kwaad bloed gekost om samen verder te knoeien. Iedereen vraagt zich af hoeveel zin het heeft om een orgaan als de GKR in stand te houden, voor al op een gekunstelde wijze als die tegenwoordig funktio- neert. Zoals vroeger afgesproken en in feite volgens de statuten vernam men van voorzitter Fr. Sergeant dat maar liefst een dertigtal verenigingen als lid van de GKR geschrapt wer den, wat het totaal op 76 ver enigingen terugbrengt. Zij zijn viermaal afwezig ge weest op een algemene verga dering en hieronder vermelden we o.a. de volkskunstgroep Tijl en Nele, oudervereniging gemeenteschool Burst, jeugd huis Dido, Chiro van Erpe en Aaigem, volksuniejongeren Erpe-Mere, KSA Erpe, post zegelclub Filatel, Willems fonds Erpe-Mere, VNJ Erpe- Mere enz. De zin van dergelijke uitslui ting is werkelijk ver te zoeken want mits een nieuwe aanvraag en het binnensturen van een jaarlijks werkingsverslag kan men zonder veel plichtplegin gen opnieuw tot de raad toe treden. Overigens is men niet zozeer gebonden tot de GKR toe te treden vermits nu reeds verschillende groeperingen be toelaagd worden zonder tot de familie van deze GKR te beho ren. Men kan zich dus hierbij afvragen waarom nog zoveel afgevaardigden hun tijd ko men passeren op een vergade ring want uiteindelijk komt het grootste gedeelte toch uitslui tend en alleen voor een paar duizend frank subsidies. Lid of geen lid van de GKR, het gemeentebestuur beslist toch over het toekennen van de gelden en bijgevolg heeft een erkenningskommissie ook maar weinig zin. Kuituurvereniging of niet... Meer dan eens kwam het op de algemene vergadering ter spra ke dat sommige verenigingen niet tot de strikt «kulturele» behoren. Dit heeft met de tijd enig ongenoegen verwekt want de ene horen in zekere zin thuis bij de sportraad zoals vissersclubs, duivenbonden, vinkeniers, biljarters enz. Van de 552.000 fr. globale toelagen voor de GKR slorpen voorge noemde immers 80.000 fr. op want anders aan de typisch kulturele verenigingen zou ten goede komen. Men moet dan echter logisch zijn en ook de jeugdverenigingen en de echte sociale verenigingen in een af zonderlijke raad onderbren gen. Jeugd- en sociaal werk kan ook kultureel zijn maar hoort toch in een andere kate- gorie thuis. Of er daardoor meer geld zou vrijkomen voor de GKR, zoals voorzitter Ser geant denkt, is een andere kwestie. Op dit vlak kunnen nog meer oeverloze diskussies volgen om vast te stellen waar een vereniging in feite thuis hoort. Denken we hierbij aan ouderkomitees van scholen, vrouwen- en gepensioneerden bonden, om er maar een paar te noemen. Op voorstel van raadslid E. De Temmerman besloot men om samen met de sportraad dit probleem te bespreken. Ook dat is een heet hangijzer dat al jaren boven het hoofd van de GKR gloeit. Aanwezigheidspremie ver hoogd? De aanwezigheidspolitiek speelt normaal een grote rol bij vergaderingen Het was ge leden sinds de herkiezing van het nieuw GKR-bestuur dat schepen Van den Steen de ver gadering bijgewoond had met of zonder reden maar. dat hij dan ook op zich laat wachten is ook de fout van het bestuur door hun vergadering op een donderdagavond te be leggen, dwz op een ogenblik dat de schepen in het admini stratief centrum weerhouden. Hoe men bij de aanvang ook lucht gegeven had aan zijn on genoegen, toch reageerde men maar slappetjes toen hij in le vende lijve voor hen stond, het woord nam en de afgevaardig den maar weinig keus gaf om een standpunt te verdedigen of een suggestie te opperen. Toch kwamen er enkele losse grie ven naar voor die er op neer kwamen dat heel wat vereni gingen, niet leden van de GKR, ook subsidies ontvan gen en, dus ook meedelen van de koek. De afgevaardigden voelen zich daardoor bedrogen door het gemeentebestuur maar hun klaagzang gaat niet volledig op omdat einde 1979 dit zelfde gemeentebestuur een reglement goedgekeurd heeft dat kulturele verenigin gen toelaat betoelaagd te wor den zonder evenwel erkend te zijn maar eveneens getaxeerd worden op basis van een akti- viteitenverslag en geenszins op basis van het al dan niet tot de GKR-familie behorend. Het komt er dus op aan deze reglementering ongedaan te maken en een nieuwe formule te zoeken om de verenigingen te verplichten tot de GKR toe te treden en op die manier in aanmerking te komen voor toelagen. Dan pas zou het nut van een GKR volledig tot zijn recht komen want alle vereni gingen komen alleen daarvoor en niet om hun krachten te bundelen en samen een den derende prestatie te leveren op kultureel gebied. Als proef op de som: schaf de toelagen af en geen kat zal zich nog aan de GKR interesseren. Toch wilde schepen Van den Steen tegemoet komen aan het probleem en wil de huidige 200 fr. aanwezigheidspremie be hoorlijk laten verhogen en men verder niet voor een al- moes een hele avond zijn tijd verbrodden met zinloze discus sies die soms kant noch wal raken. Toch was niet iedereen akkoord met een dergelijke oplossing omdat een aanwezig heid op de GKR niet met een aktiviteit mag gelijkgesteld worden... trouwens wie krijgt 300 fr. of meer voor het orga- van een aktiviteit? Er hing storm in de lucht, al vóór deze laatste raadszit ting voor de vakantie. De socialisten zouden de sluiting van Boontjes tentoonstelling te baat nemen om nog maar eens in de aktualiteit te komen en er mocht verwacht worden dat ook ex-burgemeester Grepdon zyn nummertje op zou voeren. Tenslotte werd van de aanwe zigheid van de schepen ook gebruik gemaakt om het er kenningsdossier aan te snij den. Sinds jaren is dit dossier geblokkeerd en de mentaliteit blijkt niet rijp te zijn om er spoedig werk van te maken wat geen soepele samenwer king in het vooruitzicht stelt tussen GKR en gemeentebe stuur. Schepen Van den Steen raadde zelfs aan om af te wach ten wat het dossier betreft om reden dat de minister van cul tuur drastische veranderingen wil doorvoeren ivm. het sta tuut van de Vlaamse kulturele raden. De GKR van Erpe-Mere heeft nog maar weinig meer gedaan de laatste paar jaar, met uit zondering van het kiezen van de kulturele prijzen waarvan er ene aan voorzitter Sergeant zal toegekend worden. Ook dit wordt een lollig gedoe want er worden telkens maar een paar kandidaturen ingestuurd zodat de algemene vergadering het niet moeilijk heeft om een keuze te doen. Om in orde te zijn met de nieuwe wetgeving i.v.m. brandbeveiliging en branddetektie in verzorgingstehuizen moeten in het OCMW-rusthuis «Villa Letha» grondige aanpassings- werken en verbouwingen uitgevoerd worden die een zware belasting zullen vormen op het budget. De kosten worden geraamd op 5.600.000 fr. (BTW inbegrepen). In dat bedrag zijn ook inbegrepen een branddetektie- en lokalisatiesysteem en een individueel oproepsysteem zodat het van dienst zijnde personeel steeds opgeroepen kan worden en het personeel de plaats kan lokaliseren vanwaar opgeroepen wordt. Het OCMW-bestuur zal de hoogste subsidiëring aanvragen. Immers, die werken worden onder verschillende rubrieken uit elkaar getrokken en worden verschillend gesubsidieerd. Sommige posten zijn tot 90% subsidieerbaar. Van vrydag 18 tot en met maandag 21 juli viert Baarde gem zyn parochiefeesten, met een programma om duizelig van te worden» Geen moment rust wordt de deelnemers aan de feesten gegund. Vrijdag 18 juli kan men vanaf ke instrumenten als doedelzak, 19.30 uur inschrijven voor een thinwistle, spoons, bodhran- belotwedstrijd waaraan vele banjo, bouzouki en noem naturaprijzen zijn verbonden, maar op. Nadien en tot in de Het inleggeld, 3.000 fr. ge- late uurtjes: free-podium voor waarborgd, komt ten goede folkperformance. In ieder ge- aan de kaarters. val wordt Irish Folk van plaat- Zaterdag 19 juli vanaf 20.00 selijk talent gebracht. Kandi- uur wordt in de pastorietuin daten voor het free podium een folkkoncert georgani- kunnen zich steeds melden op zeerd. Onder de titel «Nessie» het nummer 052/35.79.08. presenteren de Scouts en de Ondertussen heeft in de paro- Chiro een Schots folkkoncert chiezaal een café plaats. Zon- met de Formerly Hearts of dag 20 juli wordt om 10.00 uur Inverness. Dat is een traditio- in de kerk een plechtige hoog- nele folkgroep met de klassie- mis opgedragen en kan men Al bij het binnenkomen wer den de raadsleden en het pu bliek een pamflet, aangevuld met persknipsels, door leden van de Socialistische Culturele Centrale in de handen gestopt. De raadszitting werd voorafge gaan door een vergadering van het Beheersorgaan van de Openbare Biblioteek, dat ei genlijk de gemeenteraad zelf is. Er werd beslist het tc be spreken punt, dat hetzelfde was als punt II op de dagorde van de raad «Bespreking in planting nieuwe gebouwen P.O.B.» met dat punt II te laten samenvallen. Toen de raadszitting begon haalden de socialisten hard uit tegen bur gemeester Henderickx omdat hij 10 pornografische werken van Louis Paul Boon weigerde te laten tentoonstellen, zodat de tentoonstelling «Hommage aan Louis Paul Boon» gesloten bleef. Schepen Cobbaut (SP) verweet de burgemeester dat hij van de sluiting niet op de hoogte was gebracht en stelde zich vragen over de kunstken nis en de kennis van pornogra fie door de burgemeester. Toen raadslid Brantegem een tussen 12.00 en 14.00 uur in de parochiezaal terecht voor een restaurant. Om 15.00 uur ver trekt de ommegang met deel name van de harmonie Sint- Cecilia en de Vonckruiters. Nadien volgt er opnieuw res taurant in de parochiezaal en vindt men in de pastorietuin een café. Om 19.00 uur is er in de pastorietuin een «tirolera- vond» met ondermeer het «Klein Muziekske» van Gijze- gem. Maandag 21 juli is er vanaf 18.30 uur restaurant in de parochiezaal en café in de pastorietuin. De opbrengst van deze feesten komt ten goede aan de verbetering van de pa rochiezaal. motie wou overhandigen die niet vooraf was gedeponeerd en de burgemeester een ekxemplaar ostentatief scheur de, verlieten de socialisten de raadszaal. Burgemeester Hen derickx moest de vergadering aanvatten met een gescheurde meerderheid en een verhou ding oppositie/meerderheid van 10/10, aangezien Johnny Vandereecken (meerderheid)' afwezig was. Blijkbaar werkte het weglopen van de socialis ten rustgevend en realiseerden meerderheid en oppositie zich dat het afhandelen van de agenda belangrijker was dan heibel te maken; zodat de agenda-punten besproken wer den, omzeggens zonder kritiek of dwarsliggerij van de opposi tie. De leningen bij het Ge meentekrediet voor Openbare Werken, werden goedge keurd. Openverklaren betrek kingen Openbare Muziek school: goedgekeurd. Grond- verwervingen ter verbreding Wichelsestraat en Eindeken- straat: goedgekeurd. Verkave ling Speurtstraat overname wegenis: goedgekeurd. Verka veling Briel vaststellen ge wijzigd tracé buurtweg: goed gekeurd. Aanleg omgeving St. Antoniuskapel Overimpe straat grondafstand aan ge meente: goedgekeurd. Vast stellen gemeenterekening 1985: goedgekeurd. Aanleg sportcomplex (2 voetbalvelden kleedkamers: Voorontwerp: goedgekeurd. Omdat punt II «Bespreking inplanting nieuwe gebouwen POB» naar een ver warde stemming zou kunnen leiden, schorste de burgemees ter de vergadering om even een luchtje te scheppen. De spanning was immers letterlijk (het was snikheet in de raads zaal) en figuurlijk te snijden. In werkelijkheid werd de pau ze ingelast om gauw-gauw te kunnen onderhandelen. Na de pauze werd overeengekomen om dit punt af te voeren. Als reden werd aangehaald dat de socialisten medeverantwoor delijk waren voor het laten samenvallen van de vergade ring van het beheersorgaan van de POB met de bespreking van dat punt II en zij dus in deze zaak hun verantwoorde lijkheid niet mogen ontloper Dit punt komt dus opnieuw o de agenda van een volgende raadszitting. De motie tegen de verdeling van de kredieten van het Gemeentefonds werd goedgekeurd. -En als laatste punt op de agenda van de openbare vergadering werd een begrotingswijziging het OCMW goedgekeurd. In geheime zitting werden hel vaststellen van prestaties en individuele bezoldiging aan de Gemeentelijke muziekschool besproken en goedgekeurd. Al bij al werd het een rustige vergadering waarbij de reste rende meerderheid, na hel weglopen van de socialisten, en de oppositie goed op elkaar inspeelden en de agenda waar dig afhandelden. De Guldensporenviering van Erpe-Mere werd reeds in hel jeugdhuis Dido georganiseerd maar tijdens het weekend van 11 juli zelf willen de leden er een Vlaamse driedaagse van maken. Wakkere burger A.E. Bogaert laat, na een tijdje stilte, weer van zich horen. Deze keer neemt h(j de wegenwerken te Aalst Stad en Aalst Deelgemeenten op de korrel. Waarby hij begrotingen voor wegenwerken van verschil lende dienstjaren vergelekt wel wetende dat zulks niet zo maar opgaat. Ook de Stad moet inleveren en saneren op haar begroting. Voor aanleg en onderhoud van wegenis is er dus nu minder geld beschikbaar. Lede. Braderie in Lede, dus de geldbeugel klaar voor allerlei aankopen (a) Stad - Deelgemeenten Bij vergelijking van de begro tingen 78/79 en 85 merkt A.E. Bogaert opvallende verschui vingen op. Voor werken op het grondgebied van Aalst - Stad voor zag de begroting 1978 47,5 miljoen voor verkeer- en wegenstudie en aanlegkosten, voor parkeerplaatsen, voor an dere uitgaven en voor indus trieterreinen. Voor de deelge meenten werd doen 20 miljoen voorzien. In 1979 werd voor Aalst - Stad 53,5 miljoen voor zien maar voor de deelge meenten maar 10 miljoen. Voor 1985 werd voor Aalst - Stad 62 miljoen voorzien zijn de 7 miljoen voor overlaging en asfaltwerken, 25 miljoen voor de Merestraat en 30 mil joen voor de Sint-Apollonia- straat en aanpalende straten. Meestal aanpassings- en over- lagingswerken. Voor de deel gemeenten werd 65,2 miljoen voorzien voor Klaarhaag en Dorpstraat te Meldert (41 mil joen), 7,5 miljoen voor overla- gingswerken, 2 miljoen vooi betonwerken en 14,7 miljoen voor overlagingswerken. Nu komt er voor stadsherwaar- deringswerken bijna 11 mil joen bij, zowat 10 miljoen voor Varkensmarkt en Hovenier straat en 1 miljoen voor het Keyserstraatje. Bij dit alles dient rekening te worden ge houden dat de kostprijzen van 1978 tot 1985 met zowat 40% opliepen. A.E. Bogaert merkt op dat er een verschuiving is bij het aan wenden van het budget van Aalst-Stad naar de buitenwe gen en vooral naar de deelge meenten; Waar in 1978 werken De Vlaamse feestdag wordt in gezet op vrijdag 11 juli om 20.30 u. met een optreden van de nieuwe groep met de eige naardige naam «Schudden vóór Gebruik». Groepen wor den gevormd en gaan uiteen en ook deze nieuwe formatie is een samenraapsel van verschil lende leden van reeds vroegere groepen. Men wil er nu reeds een verbeterde versie van de Kreuners van maken alhoewel er nog heel wat moet bewezen worden ook al maakten de meesten vroeger deel uit van de «Nightcap». Het is aan hen om te bewijzen of het samen raapsel nu beter zal zijn dan al het voorgaande ook al heeft men de ware intentie er wat van te willen maken met mu ziek op Nederlandse teksten. Schudden voor Gebruik is eei sextet samengesteld uit de tra ditionele ingrediënten wat di instrumentale bezetting betrel en het zestal blijft dan nog ii onze regio thuis te horen. 0) 11 juli kan men zich vergewis sen van wat ze in hun mar hebben en het is aan hen om I bewijzen een bestaansreden hebben. De driedaagse van Dido word verder afgewerkt met een «01( timer fuif» op zaterdag te 20 en op zondag 13 juli gaat een aperitiefkoncert door; on 14 u. is er spel en sport met d traditionele volksspelen e.a Alles wat gedurende drie da gen gebeurde kan men nc eens mee beleven dank zij e« video-vertoning om 20 u. op het grondgebied van Aalst - Centrum 2/3 opslorpten liep dit terug tot 40 45 waarvan slechts 5% voor onderhoud en aanleg van wegenis in Aalst- Centrum. A.E. Bogaert besluit dat er ondanks inspanningen weinig opvallend aan de wegenis van de stad en dan vooral aan de voetpaden is verbeterd en dal er een verschuiving van aan wending van de middelef plaatsheeft naar de deelgt meenten toe. Tenslotte stel hij dat er nog dringend werke moeten worden uitgevoerd oi een eventuele strenge winter l kunnen opvangen. II

De Voorpost | 1986 | | pagina 2