JACKY MUNARON EN LEO VAN DER ELST GROETTEN HET VOETBAL D© Voorpost - 11.7.1986 - 31 Jacky Munaron overhandigt aan burgemeester De Landtsheer een van zijn keeperstruien. Het kleinood zit niet •er in de originele verpakking maar is ingekaderd. Misschien krijgt die wel een ereplaats op het Buggenhoutse Voetbal. De groepsfoto van het voetbalfeest op de Dries in Opdorp. Burgemeester De Landtsheer krijgt zowaar _Jheentehuis(foto Piet Hermans) napoleontische neigingen (foto Piet Hermans) P DE BANK ZITTEN IS VEEL ZENUWSLOPENDER DAN OP HET VELD STAAN» gcky Munaron, doelman van Anderlecht en invallersdoelman van de Rode hiivels waar enkel «el Simpatico» Jean-Marie Pfaff hem in de weg staat, woont I enkele maanden in een riante villa in Buggenhout. Geen wonder dat men hem de prestatie van de Rode Duivels in de Mundial wilde huldigen. Schepen van port Mare Heymans, altijd goed voor een of andere stunt by biezondere elegenheden, nodigde de nummer twee uit om op het podium te verschijnen ter elegenheid van Opdorp-jaarmarkt, traditioneel een publiekstrekker. Ook Leo lm der Eist uit h$t naburige Opwijk werd uitgenodigd om zijn opwachting te laken. Hij was er ook en zorgde voor heel wat luimige kommentaar en voor nkele dolkomische gelaatsuitdrukkingen. Enkel Danny Veyt uit het al even abij gelegen Sint-Amands ontbrak op het appel. naa,^i rond het middaguur, waar bij hard heeft moeten gemoedelijker, intenser, deug- et grote plein- voor de kerk werken om titularis te worden, delijker. Jacky en Leo knikken Opdorp is helemaal inge- later afgezakt naar Vlaanderen en bekijken ondertussen de en door kermisattrakties. waar hij eerst in Opwijk en tippen van hun doordeweekse ang niet alleen paardemolens dan in Buggenhout een woonst schoenen. Dan komen de ech- schietkramen, ook spook- vond. Ondertussen ook aardig te vragen. Eerst naar de me- ^en en andere angstaanja- Nederlands pratend. Met veel morabele wedstrijd tussen >nde dingen lokken er de zin voor humor. Geen groot- Club Brugge en Anderlecht. ngd. Aan dè andere kant van prater, wel iemand die weet Inzet: de titel van kampioen n wel Vlaanderens wat hij kan. In een knalgele van België. «Jacky heeft An- ootste dries doen de boeren pul, modieuze broek, breed derlecht overeind gehouden en in uiterste best om hun paar- geschouderd waarbij we be- de titel bezorgd» zegt Leo en in ideale konditie aan het langstellend uitkeken naar die Jacky schudt bescheiden als hij 2 ziend oog van de jury te doen ene schouder die het altijd be- is er zijn doelmannen die jorbijstappen. Voor sommi- geeft. Een stel klare kijkers, andere houdingen aannemen en een onmogelijke taak, handen als kolenschoppen, die al die lof van zich af. Toege- oor anderen dan weer bijna wonderbaarlijk zacht over het geven, Munaron pakte toen lachertje. hoofd van misschien wel zijn enkele kanonschoten van Van fidden op de dries heeft zich opvolger wrijven. Een ukke- der Eist. «Wereldklasse,» zegt *0 vrachtwagen geïnstalleerd, puk van enkele jaartjes oud, Leo vol bewondering. Jacky [et als verlengstuk een po- die zich veilig voelt onder de kijkt naar zijn handen waar om. Daar moet het te doen handen van papa. Maar die mee hij plots geen weg meer jn, althans afgaande op de ook mama weet te vinden. Een sweldige drukte die er heerst, vriendelijke vrouw, goed- Üt de reusachtige luidsprekers ogend, eigentijds gekleed, eergalm t het zoveelste Mun- zelfverzekerd. Met oorbellen allied, waarbij de heldenda- uit Mexico. In zilver vermoe- n van Jean-Marie Pfaff wor- den we. Maar duidelijk met tn bezongen. De beste ter versieringen die afgekeken zijn ereld, al hebben enkele jour- van de indianen, listen de vermetelheid gehad Op het podium ook burge- n na de wereldbeker Toni meester De Landtsheer die on- humacher uit te roepen tot ze fotograaf al dadelijk ver- beste keeper. Allicht gaat zoekt «om een fotootje van het der Eist die ondertussen enke- st om zelfmoordjournalisten, hele gezelschap» te maken. Ie vurige supporters heeft op- an-Marie weet beter, hij is Ook schepen Godelieve Van gemerkt tussen de menigte, et alleen de beste, hij is bo- Praet in een zomers pakje, de Hij zwaait hen een goeiedag ndien ook de meest gevraag- schepenen Van Malderen en toe en kijkt dan weer naar znn Dagelijks een of twee keer natuurlijk Heymans en verder gastheer. Die is ondertussen ior een of andere radio of nog enkele raadsleden. Leo drukdoende met Jacky;Muna- n tv-optreden, onderschei- Van der Eist is ook present, igen bij de vleet en als klap Hij staat er voorlopig wat af- i de vuurpijl ook nog de wezig bij, heeft blijkbaar tand- [dette op een pop-festival. Je pijn en probeert met zijn wijs bet het maar doen. vinger de zere kies terug te Buggenhout-Opdorp geen duwen. Of zijn het zenuwen? -•Marie, wel de nummer De man die in Mexico Zitten sterven ,eens de kans kreeg om zijn Onderwerp van het gesprek slechts ^n doelman per ploeg t talent te laten bewonde- dat schepen Heymans, een tussen de palen kan staan, maar die in eigen land en doorgewinterd interviewer, Jcan-Mane Pfaff kreeg de eer. iEuropa algemeen wordt be- heeft is natuurlijk de Mundial. N,et ten onrechte, voegt hij er u-lfaouwd" als een der allerbes- Een ontvangst in Opdorp is nog aantoe. e l s: Jacky Munaron dus. Af- niet te vergelijken met de mas- E*n medaille voor een trui 25 mstig uit Dinant, verzeild sa in Brussel, maar, zo zegt de Iedereen kent ondertussen het raakt bij RSC Anderlecht schepen, in Opdorp is het veel spijtige verhaal dat Munaron weet en die de schuld zijn van het feit dat Brugge naast de fel begeerde titel greep. Naar Mexico dan, in één ruk, zonder tussenlanding en even peilen naar het lot van een bankzitter. «Om te sterven is het op zo een bank». Dat zeg gen ze allé twee. «Ik ben veel zenuwachtiger op de bank dan op het veld,» meent Leo Van ron figuurlijk op de pijnbank te leggen. Of Jacky het niet spijtig vindt dat hij geen speel- kans kreeg? Uiteraard, zegt die want uiteindelijk ben je voetballer van beroep en is het de bedoeling dat je speelt. Maar Munaron weet dat er m Brussel overkwam. In al zijn vaderlandse fierheid en trots, gooide de Anderlechtgoaüe zijn Mundialjasje in het grijp grage, publiek. En grijpen deed het publiek. Nog maar pas zweefde het jasje tussen hemel en grond, of Jacky wist wat hij kwijt was: zijn wereldbeker- medaille. Een stukje trots dat elke voetballer met naam en faam in zijn trofeeënkast zou willen hebben. De medaille stak in zijn jaszak en die was ondertussen in de joelende menigte terecht gekomen. Geen veranderen meer aan. Munaron en de verzamelde Belgische pers lanceerden ter stond een oproep: het jasje mocht de eerlijke vinder be houden, maar de medaille die wou Jacky graag terughebben. Tot op heden nog altijd geen positief resultaat. «Tenzij een telefoontje uit Soignies van een vriendelijke mijnheer die meedeelde dat zijn broer in het bezit is van een tiende deel van het jasje. Toevallig het deel met de bedoelde vestzak en met de medaille dus». Maar Munaron zal nog even moeten wachten om te weten of het zo is. Want de man is momenteel met vakantie. Mocht het inderdaad juist zijn, dan krijgt de man in ruil voor de metalen plak waaraan heel wat sentimentele waarde is verbonden, een trui van een Rus. Als aandenken aan de mooiste Mundialwedstrijd: So vjet-Unie tegen België. De applausmeter gaat de hoogte in. Er wordt nog wat verteld over koetjes en kalfjes en dan komt Van der Eist aan de beurt. Ogen dicht en knallen Leo Van der Eist, je weet wel de man die de vijfde en beslis sende strafschop tegen Spanje omzette. Met een knal om te duizelen. Het verhaal over die strafschop stond in geuren en in kleuren de dag daarop in alle kranten. Leo vertelt het nu in een lichtjes gewijzigde ver sie. «Ik was vrijwilliger en toch niet. Mijnheer Thys vond geen vijfde man en dan heb ik me aangeboden. Om de vijfde en laatste strafschop te nemen. Ik redeneerde: als Jean-Marie er twee stopt, dan mag ik mis sen.» Het draaide anders uit. Jean-Marie stopte er maar één en Leo moest dan wel. «Een eindeloze weg van aan de mid- dencirkel tot aan de stip. Je denkt aan niets. Je kan het ook niet. Je neemt een aanloop en dan heb ik blijkbaar mijn ogen dicht gedaan, want ik heb al leen de bal tegen het net zien liggen en de Spaanse keeper in de hoek van het doel». Geen geplaatste bal, maar een kei hard schot. «Je krijgt immers geen kans om de bal te plaat sen. De keepers hebben dat dadelijk door». Leo kan er van meespreken. Hij is een specia list in die dingen. Dan volgt de triomf. Het duurt wel even vooraleer je dat beseft. «Vijf tien sekonden, misschien zijn het er maar tien, leef je in de wolken. Dan kom je met je voeten op aarde, terug bij de werkelijkheid. Je beseft dat je een ronde verder gaat. Je bent een held zonder dat je het wil. Toch goed gezien van mij om die laatste strafschop om te zetten. Zo wisten ze overal dat ik ook meespeelde» grapjaste hij. Zowel Leo Van der Eist als Jacky Munaron behoorden tot de ferventste supporters van de Rode Duivels. Ze waren er als de eersten bij om hen geluk te wensen bij de overwinnin gen, hen te troosten bij een nederlaag. Jacky Munaron mocht zelfs tussen de wedstrijd en de verlenging in de benen van «god» Jean-Marie masse ren. «Goeie raad heb ik hem niet kunnen geven. Hij kent alles al,» zegt Jacky. Over het verblijf zelf wordt niet gespro ken. Wel over de verre voor bereiding wil van der Eist nog wat kwijt. Maar dat is allemaal niet meer belangrijk. De kam- pagne werd een sukses. Dus volgden er geschenken. Ook in Opdorp waar burgemeester De Landsheer opnieuw het woord nam hij had het hele gesprek ook kundig ingeleid en zijn vrouwelijke schepen mevrouw Van Praet verzocht de bloemen aan de twee voet balsterren te overhandigen. Getooid met een tricolorelint. Leo Van der Eist probeerde even de truuk om de bloempot zogezegd door zijn handen te laten glijden, schepen Van Praet graaide er naar. Leo lachte en kreeg voor die grap nog drie zoenen. Jacky Muna ron deed het ernstiger, zoals het een Anderlechtdoelman past. Ook voor hem drie kus sen. Jacky speelde de mooie bloemen dadelijk door naar Voetbal. Schepen Godelieve Van Praet zoent Leo Van Der Eist, Jacky Munaron staat er gniffelend bij en schepen Mare Heymans is er aan zijn mimiek te zien niet erg gerust in (foto Piet Hermans) Voetbal. Schepen Mare Heymans, vergrijsd in het vak, interviewt Jacky Munaron terwijl Leo Van Der Eist een lastige vlieg mores leert. Wie naar een jaarmarkt gaat kan zich steeds aan paardevliegen verwachten, (foto Piet Hermans) zijn vrouw die een en al be wondering was. Dan nog een gedenkschaal van de gemeente overhandigd door een vrouwe lijk raadslid. Waarop Munaron even de laadruimte van de vrachtwagen inspurtte en met een geschenk voor de gemeen te Buggenhout kwam aanzet ten. Een keeperstrui van de Mundial, geen spatje vuil eraan, in okergeel met fijne zwarte streepjes; als een foe draal ingekaderd achter bevei ligd glas. «We geven het een ereplaats in onze raadszaal,» aldus de burgemeester die het geschenk van hand tot hand het gaan bij de notabelen, on dertussen toekijkend dat er niets verkeerds mee gebeurde. Opdorp-jaarmarkt is steeds een drukke bedoening, maar deze keer was er zeer veel volk komen opdagen om de 'Igische Mexicanen te zien (foto Piet Hermans) Voetbal. De sympathisanten verdrongen zich voor het geimproviseerde podium, (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1986 | | pagina 31