RAYMOND MOMMENS EERSTE OPWACHTING IN KLEINE FINALE ADIOS MEXICO Vivian Bogaert 32- 11.7.1986-De Voorpost VOETBAL Raymond Mommens de buteerde op zijn zestiende in het eerste elftal van Sporting Lokeren. Hij is daar nooit meer uit ver dwenen en momenteel, op zijn 27ste, heeft hij er elf jaar eersteklassevoetbal opzitten. Zijn eerste natio nale selektie verwierf hij in 1980, voor het E.K. in Ro me. Tegen Engeland en Spanje mocht hij toen als invaller het veld op en voor de finale tegen Italië was hij titularis. "Dat klopt. Ik speelde die finale aan de zijde van nochtans sleet ik er mooiste jaren, wellicht dat wel zo blijven. De van Lato, Larsen, Lub. ki, Verheyen enz..., pra tige tijd was dat. We den de finale van de van België, speelden rits Europese wedstrijd Ongeveer anderhalve maand geleden reisde bondscoach Guy Thijs met zijn tweeëntwintig uitverkoren manschappen Mexico-waarts. Onder die Rode Duivels twee zwarte schapen: Luikenaar Bodart en Lebbekenaar Raymond Mommens. Eerstgenoemde kwam gedurende het ganse tornooi niet aan de bak terwijl Mommens, door het uitvallen van een vermoeide Frank Vercauteren, moest wachten tot de kleine finale om zijn opwachting te maken. De mening over Mommens is bekend. Een goed voetballer, een stille en brave jongen. Veel te braaf om het in het topvoetbal echt waar te maken, opperen velen. "Ik zal in het nationale team nooit een plaats krijgen, zolang Vercauteren niet gekwetst geraakt, wat ik hem nu precies ook niet toewens", stelt de nieuwe aanwinst van Sporting Charleroi. Over zijn Mexico-avontuur, zijn ontgoochelingen, zijn nieuwe en ex-ploeg: een relaas. speeld heb." Vercauteren Alhoewel Raymond Mommens in 1980 nog de voorkeur kreeg, staat de Lebbekenaar intussen al vele jaren in de schaduw van Frank Vercauteren. Vercauteren is in feite vas te keus, in het beste geval is er voor Mommens een rol als invaller bij eventuele kwetsuren weggelegd. Of liggen de oorzaken voor die wisselende selekties ook el ders? Feit is dat bondstrai- ner Thijs de ex-Lokeren- ting Lokeren, de laatste ja ren, die mee de doorslag geven? "Ik heb met Lokeren een moeilijk seizoen achter de rug", geeft Raymond Mommens grif toe. "Ik was dus al zeer blij dat ik er in Mexico toch bij was. Ik had er aanvankelijk al vrede mee genomen dat ik het W.K. thuis en op televisie zou moeten vol gen. Toen ik dan toch gese- lekteerd werd dacht ik bij mezelf: liever in Mexico op de tribune het geheel vol gen en meedelen met de Raymond Mommens. Mundialsfeer op de KouterfeesUn in Zele. Mommens kwam er de voetbalenthousiastelingen groeten (bvw) Wilfried Van Moer. Ik speler nog steeds niet in kreeg de voorkeur op Ver- zijn vaste keuze-boekje cauteren, die had op dat heeft genoteerd. Over dat moment problemen met alles werd trouwens al me- Anderlecht en behoorde nig boompje opgezet. Zijn dus niet tot de gelukkigen, het ook niet de minder Pas nè dat E.K. werd Ver- fraaie prestaties van Spor- cauteren vaste waarde en moest ik me verzoenen met een rol als invaller." Slechts weinigen kunnen zeggen dat ze er op het E.K. 1980, het W.K. 1982, het E.K. 1984 en W.K. 1986 bijwaren. Mommens kan dat, al waren sommige selekties even zoveel ont goochelingen. "In 1982 en 1984 volgde ik het gebeuren vanop de bank. Maar dé grote ont goocheling kwam er echter dit jaar: ik bracht het zelfs niet tot bankzitter, tot dan uiteindelijk de kleine finale tegen Frankrijk. Tot mijn grote vreugde en verwon dering mocht ik als titularis starten." Mexicaanse selektie Na zijn vreugde om de Mexicaanse selektie,. bleef er voor Raymond Mom mens alleen nog bittere ontgoocheling, tot dan de fameuze wedstrijd tegen de Fransen. "Mijn selektie voor Mexico, daarover maakte ik me geen al te grote illu sies. Toen bleek dat ik bij de tweeëntwintig was, kon de vreugde niet meer op. Ik zou er aanvankelijk een se rieuze kater aan overhou den. Ik had me al bij voor baat verzoend met het feit dat ik niet als titularis zou starten, maar dat ik zelfs niet één keer op de bank kwam, overtrof mijn slechtste verwachtingen. De laatste wedstrijd heeft de bittere pil enigszins ver zacht, ik mocht het veld op, zelfs anderhalf uur lang. Ik kan nu tenminste zeggen dat ik de Wereldbeker ge- grote pot, dan thuis in de zetel. Die premies moti veerden me uiteindelijk om in Mexico te blijven, an ders was ik ginder na twee weken al opgestapt. Ik weet wel dat Vercau teren nog altijd de voor keur geniet, maar het doet pijn, je voelt je veronge lijkt dat je zelfs niet wordt opgesteld als reserve." Anderlecht versus Anderlecht In het beste huishouden valt er al eens een scheef woord. Dat het in het Rode Duivelskamp zover zou ko men, was niet wereldschok kend. De trammelant werd nadien als een klein inci dent afgedaan, anderzijds lagen er een paar vlieg tuigtickets klaar voor wie zich verder "misdroeg". Hoe was de sfeer in de groep? "Die was van bij het be gin al niet zo best. Er wa ren vooreerst de minder fraaie resultaten, boven dien woedde er een klein oorlogje onder de Ander- lechtspelers onderling. Klubproblemen dus... Die "troubles" waren echter al aan de gang voordat we in Mexico arriveerden. Tij dens onze Ovronnaz was er al menig verkeerd woord gevallen. Vandereycken heeft toen, althans naar mijn mening, zijn mond op het gepaste moment opengedaan. Na dien draaide het heelwat beter in het team, cfr. de wedstrijd tegen Paraguay en het prachtig resultaat te gen de Sovjetunie. In tegenstelling tot wat sommige kranten of tijd schriften beweerden, wer den door de bondscoach géén sankties getroffen. Wél werd het Anderlecht- heir samengeroepen en al les werd uitgepraat. Alléén Vandereycken kwam spij tig genoeg als slachtoffer uit de spreekwoordelijke veldslag." Mexico en Jean-Marie Voor velen zal Mexico geen synoniem blijven van voetbal. Er is de immense armoede, de goorheid en de uitbuiting. De gevolgen van de aardbeving zijn er nog steeds fel zichtbaar, de schokkende beelden van schooiende kindertjes, ont goochelden en daklozen werden mede de huiska- Raymond MommensMet Lokeren heb ik een moeilijk seizoen achter de rug...» mers ingestuurd... "Mexico kan dan wel mooi zijn, maar daar heb ben wij heel weinig van gemerkt. De mensen leven er in de meest onwaardige omstandigheden, in ellen dige krotten. De Rode Duivels hadden maar wei- op de massagetafel sprong. Het feit dat hij zich als de ongekroonde koning van ons team zag, onthaalden de ploegmaats maar met een lachend schouderopha len. Iedereen kent hem so wieso. De vedette-kapso- nes neem je er dan maar heb hen de cijfers van de Waalse klub voorgelegd, maar die mensen konden financieel weinig daar tegenover stellen. Het was bovendien op dat moment kiezen of delen: óf Loke ren, óf Charleroi. De keu ze viel mij niet moeilijk, ik Raymond Mommens: «In Charleroi begint een nieuwe karrière... wilde in géén geval in het Waasland blijven Van al dat moois rest er nog weinig Raymond Mommens: Ik had al veel ontgoochelingen opgelopen bij vorige s (arch) nig last van al die armoede. We hadden onze eigen Belgische kok en er was ook een vracht aan eetwa ren meegekomen uit het moederland. Gelukkig maar. Er was ginds zo bitter weinig te krijgen dat onze keukenpiet soms heksen toeren moest uithalen om wat eetbaars op te scharre len. Gewoon onvoorstel baar. De gevolgen van de aardbeving waren nog zeer duidelijk te zien. Zelfs dat kon men niet kamoefleren. Onze dames waren gelo geerd midden al die ellen de, op een paar uitstappen na bleven ze dag in dag uit gekónfronteerd met al die ellendige toestanden", ver telt Mommens. Slaapmakker voor Ray mond Mommens was nie mand minder dan de onvol prezen, de ongekroonde koning Pfaff... "Ja. Maar het was trou wens niet de eerste keer dat we samen een kamer deel den. Ik moet zeggen dat het deze keer meeviel. Jean-Marie is veranderd, harder geworden. Daar zal zijn verblijf in Duitsland wel voor wat tussen zitten. Vies van publiciteit zal hij wel nooit worden. Publici teitsgeil, in de ware zin van het woord. 'King' Pfaff kwam steevast het terrein op, foto's en kushandjes uitdelende, dag na dag. Maar in feite had ik als kamergenoot weinig last met onze nummer 1. Hij trainde twee keer per dag en was bovendien de enige Rode Duivel dié dagelijks Wat ik echter wel moet toegeven is het feit dat we dankzij hem zover geraakt zijn. Zonder Jean-Marie Pfaff waren wij wellicht na de eerste ronde al op weg naar huis. Hij heeft België rechtgehouden, op sommi ge momenten althans." Adieu, Sporting Lokeren Raymond Mommens heeft er elf jaar Sporting Lokeren opzitten. Zijn nieuwe werkgever wordt Sporting Charleroi, nu niet precies dié topklub die hij al een tweetal seizoenen ambieerde. "Elf jaar is lang, en het was genoegzaam bekend dat ik al een paar seizoenen terug weg wilde. Ik was bij het einde van het seizoen in onderhandeling met - al weer - Club Brugge. Ook Standard Luik stak zijn neus aan het venster. De vraagprijs - 16 miljoen - was voor geen van beide klubs echter haalbaar. Brugge vroeg me toch te wachten, geen andere ver bintenis aan te gaan. Mis schien konden zij nog wat afpingelen op het Lokerse aanbod. Niets daarvan. Toen ik, na de hoogte stage in Zwitserland, in het Brusselse Novotel aan kwam, stelde mijn echtge note mij op de hoogte van het bod van Charleroi. Mijn eerste reaktie was al lesbehalve positief. Maar eens de financiële aspekten op tafel kwamen, kon ik daar niet meer naastkijken. Verbluffend gewoon. In amper een halfuur was de zaak beklonken. Ik ben echter de dag nadien nog naar Club Brugge gereisd, Ook KV Mechelen investeerde vorig seizoen tientallen miljoenen. Noch tans werden de verwachtin gen niet ingelost. De vrees dat het met Charleroi een zelfde richting zou uitgaan, zit er bij de Lebbekenaar echter niet in. "Neen, zeker niet. Niet alleen werd er door het Waalse klubbestuur een se rieuze investering gedaan, werden nieuwe elementen aangetrokken, bovendien zijn in mijn kontrakt - dat twee jaar loopt - twee klausules opgenomen die mij ergens safe stellen voor de toekomst. Mocht de ploeg degraderen, mag ik al na één jaar weg voor een redelijke transferprijs, mocht er anderzijds de twee eerstkomende seizoe nen buitengewoon gepres teerd worden, dan heb ik een optie voor een derde jaar. Gewoon fantas tisch!", glundert Mommens. "Het is trouwens een feit dat je ginder in het veld komt voor een toeschou wersaantal van gemiddeld pakweg 16.000. Dat maak te ik in Lokeren al in geen jaren mee. Voor mij bete-, kent die overgang alleszins de start van een tweede karrière." Op die elf jaar Sporting Lokeren kijkt Raymond Mommens met gemengde gevoelens terug. "Zoveel is zeker. Van het grote Lokeren van ja ren terug is hoegenaamd geen sprake meer. En Na het overlijden van Etieryie Rogiers kwam de malaise in de ploeg. De grote, dure vogels hielden het voor bekeken en Loke ren bouwde af. Al werd ii eigen rangen gesprokei van een heropstanding die er mede door inbreng van de eigen jeugd, in afzienba re tijd zou komen. Ik be twijfel dat, al besef ik wel dat een nieuw team opbou wen een werk van jaren is. Dat is ook de reden waar om ik niet wenste te blij ven. Er werd maar steeds |er verkocht, maar de waardi ge opvolgers van de goeie elementen kwamen niet." Raymond Mommens speelt dus volgend seizoen in het Zebra-shirt Sporting Charleroi. He lange hoofdstuk Lokeren is afgesloten. Mét hem ver dwijnt op Daknam één dei tweeëntwintig beste voet ballers van het land. Hij is tevens de laatste van de "grqte ploeg" die in Loke- j ren i evolueerde tegen hel einde van de jaren zeven' tig. Het lot van Ronny So- mers is nog onzeker. Ray Mommens wacht een nieu we toekomst.

De Voorpost | 1986 | | pagina 32