Scheen Aalsterse «vuurtoren» in kulturele woestijn? CEMOV Aalst met nieuw personeel voor Middenstand Grieks leest bij De Spiegel in Beveren De Sint-Rochuskapel op de Keiberg te Lede Nieuws van Davidsfonds Gewest Aalst De Voorpost - 11.7.1986 - 3 In het CEMOV, Centrum voor Middenstandsopleiding en - volmaking, ging de plechtige uitreiking door van getuig schriften en diploma's in aan wezigheid van burgemeester Uyttersprot, volksvertegen woordiger Willems, inspekteur Everaert, diensthoofd voort durende vorming van de mid denstand Frans Cleymans en leden van de raad van bestuur R Dierickx, A. Geers, A. Schollaer, H. De Vos, A.'De Grauw, R. De Groote, bege leidingsadviseur, D. De Rouck en leersekretarissen uit het ar rondissement De Troyer, Lie- baut en Uyttersprot. Voorzit ter Luc Van Dorpe mocht bo vendien honderden werkge vers-patroons, ouders en be kroonden verwelkomen. Direkteur De Troyer kon me dedelen dat Luc Van Dorpe werd verkozen tot voorzitter van het CEMOV Aalst en Ou denaarde wat op warm applaus werd onthaald. In de leertijd werden prijzen van verdienstelijkheid toege kend aan Jo De Vulder uit Heldergem en aan Geert De Paepe uit Schoonaarde. Bekroonden Brood- en banketbakker Van Valckenborg Miguel, Van Driessche Bart, De Waele Pa trick, De Roo Serge, Jaenen Filip, Van Hauwermeiren Hendrik, Vonck Luc, Van den Eynde Gunther, Van As- broeck Johan, Stoffijn Mamic, Staelens Jan, D'Haeseleer Mare, De Vulder Alain, Le- magie Alex, Verbestel Pascal, Verstuyft Philip, De Coen Pascal. Slager-groothandelaar De Cock Filip, De Waele De- nis, Callaert Gerry, Boey Bru no, Bruynseels Paul, De Clip- peleir Benny, Bothuyne Chris- tophe, De Waele Danny. Slager-Spekslager Luyckx Johan, Van den Meersch Chris, Struyve Patri ce, De Cock Wim, Matthieu Net als ieder jaar organiseert vzw De Spiegel ook dit jaar een Grieks feest. Dit jaar zal de achtste uitgave ervan plaats hebben op zaterdag 2 augustus '86. Het Grieks Feest ontstond acht jaar geleden als initiatief van een groepje Griekenland- reizigers dat te kampen had met heimwee naar een vervlo gen vakantie. Van een beschei den feestje op de binnenkoer van De Spiegel groeide het uit tot een groot tuinfeest dat vo rig jaar meer dan duizend be zoekers trok. Het Grieks Feest vindt plaats in de gebouwen van De Spie gel; maar het zwaartepunt be vindt zich in de voor habitués reeds vertrouwde grote tuin van het aanpalende huis. Ook dit jaar zijn de stilaan konstante ingrediënten aanwe zig: Tuin en gebouwen krijgen een Grieks kleedje aangeme ten, met wit en blauw als hoofdkleuren; Griekse orkest jes en dito dansgroepen nodi gen uit tot sirtaki of daarop jelijkende bewegingen: de ;eur van souvlakis en Greek Salad verovert vanaf de barbe cue stormenderhand de aan wezige neuzen en wie iets uit gebreider Grieks wil eten kan daarvoor terecht in het Grieks restaurant: Menu: Calamares Lamsbrochette met Griekse sla Grieks dessert De kostprijs bedraagt 450 fr. en is te verkrijgen om 19 u. en om 21.30 u. Reservatie ver plicht tel. nr. 03/775.44.84. Griekse dranken als Metaxa, Ouzo, Botrys, en Retsina zijn verkrijgbaar aan matige prij zen. Je komt erin voor 150 fr. niet-leden en 120 fr. voor leden. Het festijn begint om 20 uur en de klassieke afwezigen hebben klassiek ongelijk. Reservatie en inlichtingen zijn te bekomen op het telefoon nummer van De Spiegel: 03/ 775.44.84. Francies, De Neve Peter, Lan- gendries Ronny, Van de Velde Walter, Tyberghien Guy, Van de Wiele Sammy, Roelandt Mare, Saeys Chris, Mortier Er- win, De Wijngaerd Geert, De Smet Pascal, De Bruyn Benny, Van Bellingen Danny, Lanck- man Peter, Van den Berghe Geert. Bereider wild en gevogelte Aelbrecht Lisette. Suiker- en Chocoladebewerker Keustermans Eric. Garagehouder-hersteller De Pelsmaeker Gunther, Hof man Patrick, Van Caelenberg Wim, De Schrijver Vinvent, Kramer Ralf, Sigin Dirk, Ber- tier Thierry, De Cremer Bart, De Neve Hans, Eeckhout Pa scal, Guldemont Frank, Boey- kens Philip. Carrossierhersteller Van Hove Geert, Sprangers Patrick, Arijs Bruno, Van De Sijpe Marc, Rombaut Jean- Pierre, De Troyer Chris, Gees Frank, Mabilde Geert, Van Den Abbeele Freddy Mecanicien voor landbouwma chines De Decker Danny, Claeys Be rnard, Haelters Eric. Metaalconstructeur Kiekens Danie, Van De Walle Peter, Van Steyvoort Dirk, De Paepe Eddy, Delahaeye Jo han, Hutsebaut Pascal, Hout man Guy, Moerman Veron, Verstuyft Filip. Lood-Zlnk Sanitair installateur Arijs Guy, Verhulst Kris, De Pelsmaeker Geert, Schockaert Philippe, De Vuyst Patrick, Van Dunne Dirk, Faut Patrick. Dakdekker-plaatser van niet metalen dakbedekkingen van gebouwen Janssens Luc, Hellemans Wer ner, Leflot Ivo, Marmitte Ka- rel, Appelmans Stefaan, Fiers Christian, Vander Meeren Dirk, Van Zandijcke Wim. Metselaar-Betonwerker Van Achter Andre, Ide Mare, Ide Luc, De Brouwer Geert, Otte Luc, De Saedeleer Wim, De Mulder Jacques, De Beys Carlos, De Waegeneer Kris, Arijs Wim, Philips Paul. Voeger De Bock Karin, Primo Gino, Batseleer Koen, Gijsemans Rudolf. Dameskapper Verbeiren Annemie, Temmer man Nancy, De Kerpel Hu- bert, Van der Stricht Christi ne, Lemmens Marijke, D'Hauwers Claudia, Uytter sprot Leslie, Van den Abeele Veronique, Brondeel Marijke, De Vriendt Martine, De Clercq Bettina, Van Eeckhout Daisy, Kramer Petra, De Ko ker Ann, Engerie Sonja, Van den Borre Maurena, Verbeke Lucie, Hoffman Maria? Herenkapper Linthout Christel, De Vuyst Claude. Bloemen- en plantenteler Arijs Geert, Haegeman Jan, Van der Straeten Filip, Roe- landt Maryleen, Van der Stuyft Lawrence, De Mars An- ne-Marie, Dhaens Lodewijk, Moortgat Rudi, Kets Wim, Verheyen Johan, Depre Patrick. Boomkweker Pauwels Herman, Berckmoes Peter, Vinck Emile, Eloot Danny, De Troch Pascal. Fietsmecanlcien, motorfietsme canicien, bromfletsmecanicien Eeckhout Koen, Eeckhautte Eric, Lomme Hans, Ockers Hans, Remory Ronny, De Bock Geert, Notschaele Ro ger, Schelstraete Dirk, De Mey Luc, De Bie Hendrik, De Schuyter Rik, Stalpaert Dirk. Orgelbouwer Lauwaert Jean-Marie, Pittel- jon Patrick. Paardenfokker Tackaert Luc. Tegelzetter Van de Velde Patrick, De Bock Karla, Maesschalck Luc, Raes Bruno, Deweerd Wim, Coppens Robin, Bollen Chris- tophe. Plafonneerder-cementwerker Prövijn Eddy. De Muylder Hans, De Quick Werner, Seghers Dirk. het diploma ondememersop- leiding en voorzitter Luc Van Dorp drukte de hoop uit dat ze spoedig de rangen van de zelf standigen zouden komen ver voegen met de stille wenk dat er inderdaad nog ruimte is voor zelfstandigen in de wereld van morgen. V erzekeringsmakelaar Van Stichel Dirk, Muylaert Jean-Pierre, Foucart Ka trien, Van der Mijnsbrugge Beatrijs. Brood-Banietbakker Suiker-chocoladebewerker Jacquemin Jacques, Ganse mans Henri, Corthals Pascal. Plafonneerder-cementwerker Geevels Rudy, Wijnendaele Slager-Groothandelaar Blijweert Frank, De Cock Luc. Slager-Spekslager De Ridder Rudy, Van Mulders Bruno, De Croock Paul, Lie- baut Guy, De Ridder Guy, Van Nuffel Norbert, De Mae- seneer Ludo, Vlaminck Jan, Vermeulen Martine, Noens Monique, De Lil Paul. Garagehouder-Hersteller Petit Bruno. Carrosseriehersteller Meert Mare, De Schrijver Mare, Fieremans Benjamin. Installateur centrale verwar ming, elektrotechnisch installa teur Van den Branden Philip, Pae- pens Alain, De Nijs Luc, Gee- roms Philippe. Herenkapper Van Holsbeeck Rudolf, De- munter Marina. Dichtingswerker-asfaltwerker Van der Linden Danny. Vervaardiger van kunststeen D'Haeyere Alain. Marmerbewerker D'Andrea Gianni. Ondernemingsopleiding Prijs van de burgemeester: Marie-Christine Arijs, slager groothandelaar uit Ninove. Prijs van de Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringers: Patrick Verbrugge, plafon neerder-cementwerker uit Zottegem. Volgende bekroonden haalden Fietsmecanlcien, motorfietsme canicien, bromfietsmecanicien De Vogelaere Danny, Van Sompel Wim, Verhulst Theo, Ide Mare, Calberson Wilfried. Dameskapper De Winter Annie, Piqueur Guy, Segers Chris, Brijs Er- win, Scheirs Annick, Verley- sen Marina, Van der Schueren Nadine, Erauw Ingrid, Verbei ren Hilde, D'Haeseleer Rita, Schuermans Martine. Metselaar-betonwerker De Coster Albert, De Swaef Mare, De Coster Denis. Dakdekker De Vriendt Dirk Het «Vuurtorenprojekt» blijft Aalst in de ban houden. Nog vóór de realisatie werd er in de gemeenteraad reeds over geïnterpelleerd en nu ook nè de raadszitting. Ondertussen had de raad van bestuur van het kultureel centrum, verantwoordelijk voor de programmatie reeds van organisator René Van Gijsegem enige uitleg verwacht doch omstandigheden verhinderden zulks. In de jongste zitting van de gemeenteraad interpelleerde terug Willy Van Mossevelde (VU) over dit «kunstgebeuren». Niet alleen was er het besteden van gemeenschapsgeld aan dit projekt maar verder was gesteld dat het de bedoeling van «Vuurtoren» zou zijn het debat over plaatselijk kunst- en kultuurbeleid open te trekken. Aalst. In de Boudewijnlaan gebeurde zaterdagavond een spektakulair ongeval gelukkig zonder slachtoffers. Een wagen ging er om een ongekende reden aan het slippen en knalde tegen een boom. De wagen werd door de slag omgekiept en bleef op het dak op de straat liggen. Brandweer en bereidwillige buren zorgden ervoor dat alles vrij vlug was opgekuist (a) Het publiek uitdagen? Uitdagend en ironisch had men het over optillen boven het provincialistisch niveau, over verantwoorde straffe uit spraken, het proefondervinde lijk laten bewijzen dat het pu bliek niet kunstzinnig is en minder kunstkennend is dan het zelf denkt, enz... Kortom onder de vlag van kunst, mochten enkele individuen naar eigen vermogen en goed dunken en wat belangrijk was met gemeenschapsgeld het aal- sters publiek uitdagen. Niet omdat het publiek belang rijk is maar om de uitdaging zelf. De «vuurtoren» Volgens Van Daele is dit een toren met een oriëntatie die nend licht die de schepen tot baken dient. Bij deze vuurtoren echter wa ren bepaalde Schepenen totaal het noorden kwijt. Hun afwezigheid tijdens de vernissage was dan ook type rend. Tussen haakjes hoe ver klaart men de afwezigheid van de medailleminister de zgn. Vlaamse minister van Kuituur De Waele? Maar goed de aan wezige Schepenen op uitzon dering van de Schepen van kuituur, hoe kan het anders, waren op zijn minst gezegd ontgoocheld en verontwaar digd. Ik hoop dat ondertussen het geschil in het C.B.S. bijge legd is. Maar aan wie was dit projekt dan wel besteed? De beleidsmensen waren afwe zig maar ook de gewone man bleef afwezig hij had er even eens geen boodschap aan. Tussendoor, hoeveel bezoe kers werden gedurende die 3 weken geteld? De organisato ren spreken van 2500 maar andere bronnen, meer neutra le, spreken van 10 15 mensen per dag. «Vuurtoren» inhoudelijk? En wat had deze tentoonstel ling eigenlijk zoal te bieden? Behalve maximum 2 3 wer ken was het meestal zonde van het bestede werk, om het niet altijd over het geld te hebben. Van het aangekondigde nieu we was weinig te bespeuren en wat moest doorgaan voor «avant-garde» bleek een uitge sproken «déja vu». Wanneer men de Schepen van kuituur hoorde verkondigen dat een goede tentoonstelling over aktuele kunst moet kon- trovcrsionccl zijn dan kan ik met haar wel een eindje dezelf de weg op maar dan moet deze ook echt goed zijn. Maar weinigen, van de weinige bezoekers, hebben dit adjek- tief voor deze tentoonstelling kunnen gebruiken. Meestal er gerden men zich aan wat aan geboden werd. Van Mossevelde heeft het over honderden fluitketels, welis waar artistiek deskundig ge blust, over het paard met kar dat monotoon zijn rondjes liep en over een berg stro waarbo ven op een bamboeramen ge drapeerd werk mysterieuse fi guren te zien waren met ade quaat ontwikkelde, niet mis te verstane sexuele gebruiks- delen. Of over een zandbak en tafels met blauwe kleefband aan el kaar gekleefd. Zo waren 14 tastbare kunst werken her en der verspreid over honderden m2. Het vijf tiende was de begeleidende achtergrondmuziek. Alleen voor de opname van deze ge luidsband werd een bedrag van 18,000 fr. uitgegeven. Wat niet misstond in de oude voormalige textielfabriek de «Kapiteintjes» was de oude bobijnenmachine, maar dan eerder om zijn industriële ar cheologische waarde. Zij har monieerde uitstekend met de gebouwen en het typische werkgeluid bracht ons even te rug naar de tijd van toen. In goed gezelschap Interpellant noemt zich bij zijn kritiek in goed gezelschap. Niemand anders dan de orga nisator zelf spaarde zijn kritiek niet.-Sensationeel werk zou er niet te bekijken geweest zijn en over de prestaties van een aantal nochtans door hem zelf aangezochte collega's was hij gewoon ontgoocheld. Dat kunstresencenten dan ook af wezig bleven mag hem aller minst verwonderen. Vegen uit de pan Opnieuw werd het grote pu bliek, de domme massa, aan gevallen. Want het is het pu bliek dat natuurlijk dom is. Het publiek moet vorming krijgen en kijkgedrag aange leerd worden. Ook de kranten kregen er van langs want zij bekloegen er zich over dat nergens een be hoorlijke analyse van hun werk te lezen was. Maar wie bepaalt hier wanneer het een behoorlijke analyse was of niet? Na de collega's te zijn afgeval len, de recensenten en de pers een veeg uit de pan te hebben gegeven, kwamen de beleids mensen aan de beurt. Ook stadspersoneelleden kre gen er van langs en er werd zelfs gerept over boycot. Van Mossevelde begrijpt de ontgoocheling van de organisa toren maar vraagt dat ze liever in eigen boezem zouden kij ken. Niet natrappen wanneer de gemeenschap voor uw expe riment opdraait. Agressiviteit en arrogantie passen hier aller minst. «Arm kunstminnend Aalst waarbij sommigen zo wild rond zich heen trappen». Interpellant heeft ook nog vra gen over het drijven van nagels door het spiksplinter nieuw dak en vraagt zich af wie de herstelling hiervan zal betalen. No'g? Van Mossevelde vraagt hoe het stadsbestuur zal reageren bij voorleggen van een nieuw projekt door dezelfde koördi- nator of door een soortgelijk initiatiefnemer. Of was dit pro jekt éénmalig? Wel stelt hij dat durvers een kans moeten krijgen maar nu was er massale steun zonder garanties te dragen door te frele schouders en is het duide lijk dat te hard van stapel werd gelopen. SP-raadslid Roger D'Hondt zegt dat negativisten gewoon lijk het volksoordeel aan hun zfjde hebben. Kunst is meestal «anders». Anders zou het trou wens geen kunst z(jn.i En wie ermee de vloer aanveegt vergist zich. Kunst mag niet worden gedegradeerd tot koopwaar. Vereist is wel de gevoeligheid die kunst wekt b(j het publiek. Een kunstprojekt wordt liever niet in een politieke kontext ondergebracht. Baïta Dolores Het SP-raadslid stelt dat er te Aalst inderdaad plaats was voor iets nieuw, voor een ex periment maar het moet bud gettair haalbaar zijn. Of het reële of nepkunst was laat spreekster liever in het mid den. Als een sukses heeft ze het zelf echter niet ervaren. Wel waren er werken die meer boeiden dan andere. Danny Denayer VU-raadslid Denayer vond het positief dat dergelijk experi ment kon doorgaan met, vol gens hem, goede en minder goede dingen. Ieder beoordele het zelf. Dat het gemeenschapsgeld kostte is bespreekbaar. Het zou ook zonder kunnen ge beurd zijn. Dat de «artiesten» het mochten doen ware voor hen reeds een vergoeding geweest. Edgard Hooghuys (SP-fraktie- leider) voelt zich tevreden in vorige zitting te hebben gesteld in dergelijke materie dom te zijn en burgemeester Uytter sprot is dezelfde mening toege daan. En kuituurschepen Borms? Na enigszins te hebben vergoe lijkt met te stellen dat er onder de exposanten drie werklozen waren, zegt de schepen dat de raad van bestuur van het kultu reel centrum verantwoordelijk voor de programmatie, het projekt op voorhand heeft doorgelicht. Het stadsbestuur zelf is voor wat gepresenteerd wordt niet bevoegd en dus niet verantwoordelijk tenware de openbare orde er door ge stoord zou worden of grond wettelijke vrijheden geweld aangedaan. Wanneer het nieuw kultureel centrum kategorie «A» zal hebben bekomen, moet er jaarlijks 3,5 miljoen gespen deerd worden aan eigen producties. (Wat uiteraard niet impliceert dat het steeds bedis- kuteerbare tentoonstellingen hoeven te zijn). De schepen stelt dat bij het Vuurtorenprojekt haar eigen enthousiasme groeide bij het lezen van het werkdokument van de projektleider. Zij stelt 2500 als aantal bezoekers met de bedenking erbij dat kunst de massa nooit aantrekt en steeds in zekere mate elitair blijft. Vanzelfsprekend betreurt de schepen het dat de projektlei der de beleidsmensen gewoon belachelijk maakt en hautain optreedt wat verdere eventue le samenwerking dan wel op de helling stelt. De modaliteiten moeten inderdaad in serene sfeer worden uitgepraat wil en tot een herhaling van een ex periment komen. Ze vindt alleszins dat de doel stellingen niet bereikt zijn ge zien het eindresultaat onvol doende was met betrekking tot het startmanifest. En wat betreft de schade aan het dak zegt schepen De Maght dat de rekening aan de projektleider zal worden ge presenteerd. LH Het Davidsfonds van het Gewest Aalst wil andermaal present zijn op zondag 13 juli op de Kapelleweide te Ledeberg - Roosdaal om er samen de Vlaamse Feestdag te vieren. Een Vlaams volksfeest met een boeiende wandel zoektocht waaraan prachtige prijzen zijn verbonden. Inschrijven ter plekke tussen 14 en 15 uur. Om 16 en 18 u. in de Kluis zoektocht van verleden jaar projektie van de prachtige dia- met meer dan 100 deelnemers montage «Voeren, om verliefd kunnen op zondag 24 oogst op te worden». Een eerste tussen 14 en 15 u. er weer kennismaking als voorberei- terecht, ding voor de uitstap naar de Davidsfondsers van Voerstreek op 26 september Welle zien hun ac Te 17.30 u. worden de kelen echter beperkt tot aktieve geschraapt om Armand Preud- homme in een gezellige samen zang te herdenken. Hoofdschotel blijft het optre- waarneming. Ze ontvangen wel alle nodige documenten doch delen niet in de prijzen. Toch kunnen ze van de sfeer den van de koddigste groep uit genieten en anderen in hun de Vlaamse volksmuziek: «Za- ervaringen laten delen, kdoen». Vier rasmuzikanten Inschrijven in zaal Eendracht, die humor, originaliteit en am- Dorp. biance paren aan knappe mu- En tenslotte is er de autozoek- ziek en echt vermaak. Te 18.30 tocht in het land van Streuvels u. wordt dan voor de eerste en Demedts van 29 juni tot 14 keer het vuur in de pan gesto- september. De vlasstreek. ken. Tussenin wordt te 19.15 Een 60 km lange autotocht met u. even de spanning gebroken vertrek aan het Demedtshuis voor de bekendmaking van de te Sint-Baafs-Vijve in de Sint- uitslag van. de wandelzoek- Bavostraat 15. Daar zijn in tocht en de uitreiking van de schrijf- en deelnameformulie- pnjzen. Om 20 u. trekt «Za- ren ter beschikking. U kan er kdoek» zich dan weer op gang. elke dag tot en met 14 septem- Met jou erbij %wordt het een ber terecht van 9 tot 12 u. en gezellig gebeuren voor het hele Vazn 14 tot 18 u. Op zaterdag Davidsfondsgewest. en ZOndag is bovendien het Op zondag 24 augustus kan U Demedtshuis ook toegankelijk dan terecht bij de zeer aktieve van 14 tot 18 u. Deelnemen Davidsfondsafdeling Welle, kost 250 fr. DF-leden betalen Een klein dorp met dan toch 200 fr. 203 leden... Gestimuleerd LH door het sukses van de foto- De kapel van de wijk Keiberg werd twee jaar terug dank zij een initiatief van de buurtbewoners en de daadwerkelij ke steun van heel wat sympatisanten van een gewis verval gered. De buitenkant van de kapel werd integraal vernieuwd. Het resultaat dwong ieders bewondering af. Dit is geen overdrijving. De feestelijkheden die met de inwijding gepaard gingen op 15 augustus 1984 knoopten terug aan met de vroegere traditie van de Keibergse «Wafelkermis» met halfoogst. Met dien verstande echter dat de vormgeving en de inhoud van deze Rochusfeesten van die aard waren dat deze Keibergse organisatie zich zonder meer een ereplaats wist af te dwingen onder de talrijke Groot-Leedse organisaties van een in dit opzicht drukke augustusmaand. De organisatie van 1985 bracht ondertussen, zacht uitge drukt, bevestiging. De toenemende populariteit in Lede van deze gebeurtenissen en in niet mindere mate de altijd al aanwezige mentaliteit van de bewerkers van deze initiatieven deed deze spontaan ontstane en groeiende buurtvereniging er toe komen zich beter te organiseren. De nieuw opgerichte «V.Z.W. Rochusvrienden» stelt zich als streefdoel de leefsfeer in deze gebuurte aangenamer te maken. Geen holle woorden, maar door voor bepaalde attenties te zorgen bij het wel en wee onder geburen, werkelijk een «andere» mentaliteit laten groeien. Om een voorbeeld te noemen: zo liet Sint Maarten op 9 november 1985 zien dat hij het met Sint Rochus goed kan vinden. Tientallen kinderen kunnen dit getuigen! Daarbij komt ook het stellige streven om in de mate van de financiële mogelijkheden en mits een verdere vlekkelo ze samenwerking met alle officiële instanties ieder'jaar opnieuw de sympatie warm te houden van alle gasten van de Rochusfeesten. De vindingrijke en de belangeloze maar kordate inzet van de organiserende wijkbewoners, gekoppeld aan entoesiaste suggesties van vele geïnteres seerden van binnen en ook buiten de buurt staan er garant voor dat het aangenaam is op de Keiberg te Lede te wonen of om er langs te komen. Komt U even langs? LH

De Voorpost | 1986 | | pagina 3