Karnavalmuseum open volgende karnaval Katia Leclercq Muziekfee 1986 Gemeentelijke wandelpaden te Lede Open brief over hervorming Gemeentefonds Dender organisch zwaar overbelast 4 —44*1986 - De -Voorpost Vervolg van blz. 1 Keizer Kamiel K.: Kamiel Sergant Jonge clown 1986. Ontwerp: Marlena Van Neck. Kantinière van d'Oude Garde 1959. Ontwerp: Emilienne Brulin. Maskeradepakken van kama- valverenigingen Schiefregtoever: Peist'er teir af. 1984. K.: Rudy Willoo De Lodderoeigen. Politieke twist 1984. K.: Herman Schelf hout. De Lodderoeigen. De ridders van d'Artagnan Maertens 1986. K.: H. Schelfhout De Matotten. Prinselycke Car- navalcaemere 1983. K.: Her man De Neef Noig. Ode aan de kezze 1974. K.: Jan Louies Noig. Leopold III en dee nieu we (h)orde 1983. K.: Jan Louies, De Foesjeleers. Vrouwelijke Majorette 1977. K.: William Hereman. De Destereers. Alost Follies 1985. K.: André Marcoen. De Toerenbiejoekes. Groeng Pies 1986. K.: Guido Bulté De Brikaljongs. Marcel en zijn MarceUekes 1984. K.: Chris Vinck. Fleis. 'k Zal a gon emmen 1986. K.: Sven Roggeman 'Groep Frangois'. De Paas in Oilst 1981. K.: Serge Adriaenssens. Balkostuums Laurette van Aalst. Gemas kerd bal Oude Garde 1978. Eerste prijs: Mary-Rose Van Pottelbergh. Ontwerp: Emi lienne Brulin. Trinidad: Gemaskerd bal Ge neral Bank 1979. Eerste prijs. Ontwerp Emilienne Brulin. Marie de France. Gemaskerd bal Voor Taal en Vrijheid 1961. Koningin van het bal. kaar toch aan de basis dezelfde drang ligt: even uit de band springen, de boog ontspannen, anders zijn en anders doen dan anders. Het rijk van zotten en zottinnen dat als kontrastver- schijnsel, als anti-wereld door zijn uitzonderlijk karakter het bestaan van de reële wereld des te meer benadrukt. De tijd van zwaarddragers, schuttersgilden in optochten en rederijkerskamers met wa genspelen is voorbij. Momen teel is het zo dat kamavalisten zich uitsloven en hun geest pijnigen om te komen tot krea- tieve ideeën die dan via eigen tijdse technieken tot werke lijkheid kunnen worden omge toverd. Plunjes Karnaval kan men uiteraard onder verschillende invalshoe ken op de korrel nemen. In de Aalst. Schepen Lievens-Borms laat zich de toneeltrukjes welgevallen (a) politieagenten 1978. K.: Gert Blancquaert, Sjik. Sjikinsjinapan 1986. K.: Eric De Vree. De Perrewettemoakers. Het Pausjaar 1985. K.: Rudy Schockaert. De Tettemoesjen. Opening Cultuurcentrum 1984. K.: Ru dy Daelman. De Poesjzakken. Griekse dan sers 1978. K.: Mare Cottyn De Kaloeterskabassen, Eg- montalia 1978. K.: Karei De Naeyer Pertotal. De '900' 1984. K.: Guido Janssens. De Moikes. De Nieuw Gazet in 't Vuil Hemdeken 1983. K.: Serge Adriaenssens. De GaS Lowie's. Amerikaanse Ontwerp: Emilienne Brulin. Heraut van Aalst. Halfvasten- bal voor kinderen 1960, Eerste prijs: Freddy Van Pottelbergh. Ontwerp: Emilienne Brulin. Clown. Gemaskerd bal De Ca- tharinisten 1969. Ontwerp: Marlena Van Neck. En verder het uniform van een muzikant van de Oude Garde, een vastenavondpop, twee karrouselpaardjes en een aan tal affiches en foto's yan vroe gere carnaval vieringen. Anders zijn en anders doen Kuituurschepen Chris Borms stelde dat alhoewel de ver schijningsvormen van kama- valgebeurens over de hele we reld fel kontrasteren met me- huidige tentoonstelling werd vooral de kostumering bena drukt. Een aantal mannequins (pop pen) werden aangekocht en voorzien wordt dat om de kos tuums optimaal te behouden er glazen kasten zullen worden aangeschaft voor het museum. In het museum in Bulgarije prijkt trouwens een Gillesko stuum in dergelijke glazen kast. Deze tentoonstelling, echt een aanrader, blijft in de beneden zaal van het belfort open elke dag van 10 tot 18 u. tot en met zondag 27 juli. LH Aalst. De Kornissensloipers beraadslagen nog even (a) Drie dagen Langemuntfeesten te Aaigem Vervolg ven blz. 1 om de zenuwen ten top te spannen. Lieve Vonckx uit St. Katelijne Waver, Anne De Baetselier uit Liedekerke en Effie Maurau uit Koksijde werden aangeduid voor de drie troostprijzen. Heidi Vuylsteke uit Kortrijk zal als tweede ere dame fungeren en de ietwat ontgoochelde Rita Chapelle uit Eliksem-Landen mag als eerste eredame bogen op een grote prestatie. Grandioze winnares werd de gewezen Molenprinses, Katia Leclercq uit Alveringen. Zij volgt Chantal Bourgeois uit Brugge en Sabine Villez uit Ardooie, als derde Muziekfee van Vlaanderen op. Ander maal mag de hoogste titel in West-Vlaanderen gevoerd worden. Dat Katia de allerbeste was, werd bewezen door de unani miteit van alle aanwezigen. Kreeg zij van de uitgebreide jury, onder voorzitterschap van S. Tack, het zilveren kroontje toegewezen, dan kaapte zij ook nog de persprijs weg en kreeg er tevens nog de prijs van het publiek bovenop. Hier was dus geen diskussie mogelijk voor eventueel favo- ritisme want drie verschillende juries waren van mening dat zij terecht de waardige ambassa drice zal zijn van de lichte muziek in Vlaanderen. Had zij nu maar zes supporters bij de hand, zoals zijzelf verklaarde, dan zal dit in de komende maanden zeker veranderen. Met K. Leclercq als muziekfee hebben de Langemuntfeesten een waar hoogtepunt gekend en ook al moet aan de organi satie van dergelijke groots op gezette projekten nog ge schaafd worden, toch mag alles als een waar sukses beschouwd worden. Voor de organisatoren kan dit een stap in de goede richting betekenen en heeft het veel geld en moeite gekost, hope lijk heeft men voor volgend jaar opnieuw een dergelijk projekt in petto want dat de verkiezing van de Muziekfee weerklank gevonden heeft in heel het Vlaamse land bewijst de diversiteit van. de mede dingsters die uit de verschillen de uithoeken zich kwamen aanbieden. Het Wijkkomitee van de Lan- gemunt - Aaigem verdient' hierbij dus zeker alle lof want het is bepaald geen sinecure om iets dergelijks tot een goed einde te brengen, vooral bij een verkiezing waar afgunst soms triestige parten kan spe len. Alles is verlopen in vriendschap en sportiviteit, kenschetsend voor het gehele verloop van deze driedaagse feestelijkheden. JV Het Instituut voor Hygiëne en Epidemologie heeft uit testen moeten vaststellen dat de wateren van onze Dender inderdaad nog organisch zwaar overbelast zijn. Dit bleek uit een antwoord van staagssekretaris Miet Smet aan volksvertegenwoordiger De Batselier. Dit dan naar aanlei ding van het publiceren van een kaart nopens de biologi sche kwaliteiten van onze waterlopen. Voor wat de Dender betreft zou de vervuilingsgraad van plaats tot plaats fel veranderen. Die graduaties variëren er echter tussen «zeer» slecht en «matig». De Batselier neemt niet aan dat dit enkel kan voortkomen uit het feit dat de Dender een rivier is met gering verval. Traag stromen zou inderdaad het zelfreinigend proces afremmen. Miet Smet stelt dat er regelmatig metingen worden verricht en dat de resultaten ervan gepubliceerd worden. Het betreft dan wel chemische beoordelingen van het oppervlaktewater. In tegenstelling met chemische metin gen geven biologische testen een beoordeling die voor een langere tijd geldig kan blijven. De staatssekretaris stelt dat hernemen van biologische testen geen zin heeft zolang er geen ernstige wijzigingen in de situatie komen door bvb. lozingen of saneringsmaatregelen. Juist daarom is de gepubliceerde «waterkaart» gebaseerd op metingen date rend van 5 jaar terug. LH Ontspanning hoeft niet duur te zyn. Wil je er eens uit zonder je ver te verplaatsen, bewandel dan eens een gemeentelijk wandelpad. Je hebt de keuze uit 5 paden en weldra (in het najaar) wordt het 6' pad in Smetlede, nl. «De Kapetlekensweg» geopend. Vervolg van blz. 1 volgt: Artikel 1 Ten einde de gewestelijke Ge meentefondsen te spijzen, ris torneert de jaarlijkse begro tingswet 14 van de op brengst van de personenbelas ting aan de Vlaamse Gemeen schap, het Waalse Gewest en het Brusselse Hoofdstedelijk Gebied. Dit ristomobedrag wordt, overeenkomstig artikel 10, 1 en 2 van de gewone wet van 9 augustus 1980 tot hervorming der instellingen onder de in het eerste lid vermelde instellin gen, verdeeld op basis van de localisatie van de personenbe lasting naar de woonplaats van de belastingschuldige. Art. 2: Er wordt een Gemeentefonds voor het Brusselse Hoofdste delijk Gebied opgericht. De verdelingscriteria van de geldmiddelen van dit Fonds onder de gemeenten van het Brussels Hoofdstedelijk Ge bied worden vastgelegd door de Executieve van het Brussel se Gewest. Art. 3: Deze wet treedt in werking vanaf het begrotingsjaar 1987. Art. 4 De artikelen 75 en 78 van de wet van 5 januari 1976 betref fende de budgettaire voorstel len 1975-1976 worden opge heven. Toelichting Dames en heren, De verdeling van de kredieten van het Gemeentefonds is zeer nadelig voor de Vlaamse en voor de Brusselse steden en gemeenten. De verdeling van deze kredieten tussen de Ge westen geschiedt op grond van artikel 78 van de wet van 5 januari 1976 betreffende de budgettaire voorstellen 1975- 1976, dat verwijst naar artikel 1 van de wet van 1 augustus 1974 tot oprichting van gewes telijke instellingen in voorbe reiding van de toepassing van artikel 107 quater van de Grondwet, zoals gewijzigd bij de wet van 9 augustus 1980, volgens een drievoudige ver deelsleutel: 1/3 wordt verdeeld in ver houding tot het aantal inwo ners van elk Gewest 1/3 in verhouding tot «de oppervlakte van elk Gewest; 1/3 in verhouding tot de opbrengst van de personenbe lasting in elk Gewest. Voor het jaar 1985 bedroeg het aantal in de globale dotatie in het Gemeentefonds: voor het Gewest Vlaande ren: 52,64%; voor het Gewest Wallonië: 39,40%, voor het Gewest Brussel: 7,96%. Deze verdeelsleutel is nadelig voor de gemeenten van de Ge westen baanderen en Brussel, wegens het in aanmerking ne men van het criterium van de oppervlakte van het gewest, daar verhoudingsgewijs met Wallonië deze beide Gewesten een kleine oppervlakte hebben, In 1985 bedroegen de ontvang sten uit het Gemeentefonds per inwoner: in het Gewest Vlaanderen: 6.411 frank; in het Gewest Brussel: 5.587 frank; in het Gewest Wallonië: 8.469 frank. Daaruit blijkt dat het aandeel per inwoner in het Gewest Vlaanderen 24,4 en in het Gewest Brussel 34,1 lager ligt dan in het Gewest Wallo nië. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat reeds meerdere wetsvoorstellen ingediend wer den om hierin verandering te brengen: zie voorstellen van de parlementsleden Cardoen (Stuk Kamer nr. 297/1, zitting 1981-1982) en Temmerman (Stuk Kamer nr. 367/1, zitting 1981-1982). Het Gemeentefonds werd in gesteld ter vervanging van een aantal fiscale bevoegdheden die aan de gemeenten onttrok ken werden. Daarmede reke ning gehouden, is het aange wezen dat de verdeling van deze kredieten gebeurt volgens een fiscaal criterium, een in zonderheid overeenkomstig de opbrengst van de personenbe lasting. Dat is trouwens in overeenstemming met het hui dige regeerakkoord, dat o.m. een grotere financiële verant woordelijkheid van de ge meenten beoogt. Anderzijds is voor de Gewes ten Vlaanderen en Wallonië de voorbereidende gewestvor ming vervangen door de wet ten van 8 en 9 augustus 1980 tot hervorming van de instel lingen. Volgens deze wetten is het gemeentelijk beleid een gewestelijke bevoegdheid, meer bepaald de administratie ve voogdij alsmede de verde lingscriteria van de geldmidde len van het Gemeentefonds. Het beginsel van de responsa- bilisering van de provincies en van de gemeenten moet ook gelden voor de Gewesten. Dat betekent eigen financiële en fiscale verantwoordelijkheid. Dat wordt het best verwezen lijkt door toebedeling van de in het Gewest geïnde belas tingen, en daarvoor komt hoofdzakelijk de personèn- bealsfing in aanmerking. Daarbij kan aangestipt wor den, dat de huidige verdeel sleutel van de kredieten van het Gemeentefonds onder de Gewesten gebaseerd is op een averechtse solidariteit. Inder daad, het is in alle Gewesten zo, dat het niveau van de uitga ven van de gemeenten stijgt naarmate de bevolkingsdicht heid groter is; dus in omge keerde verhouding staat tot de oppervlakte. De verdeling van de geldmiddelen binnen het Gewest Vlaanderen en binnen het Gewest Wallonië houdt daar trouwens rekening mede. Volgens de regeringsverkla ring streeft de huidige regering naar de volledige uitvoering van de staatshervorming van 1980. Er is reeds genoeg op gewezen dat de bevoegdheids toekenning moet gebeuren met homogene en logische pakketten. In deze optiek ra tionaliseert dit wetsvoorstel de staatshervorming van augustus 1980 door de afschaffing van het nationaal Gemeentefonds en de overdracht van een ge deelte van de personenbelas ting tot een. bedrag dat over eenkomt met wat in 1985 de dotatie voor het nationaal Ge meentefonds is. Elk Gewest krijgt hetzelfde percentage van de personenbelasting die in het Gewest geïnd werd. Daar Brysse-1 19 buiten de staatshervorming van augustus 1980 gelaten werd, zal het Hoofdstedelijk Gebied zijn aandeel in de opbrengst van de personenbelasting ontvangen door een dotatie aan het te ristorneren bedrag dat een ge- stuctureerd Brussels gebied zou ontvangen, LH In Overijse wordt een druiven- musëum geopend. Het moet de geschiedenis van de drui- venteelt in Overijse in beeld brengen. Het museum is open tot september op de werkda gen van 9 tot 17 u. en op zondag van 14 tot 18 uur. 1. Het Tussenbeekpad te Wanzele Op 28 maart werd dit eerste gemeentelijk wandelpad offi cieel ingewandeld. Het is ge noemd naar het vroeger kloos ter van Tussenbeek (1252- 1783) en kent zijn verloop tus sen de Welle- en Molenbeek. De startplaats is Wanzeledorp en dit goed toegankelijk pad, dat bewegwijzerd wordt dooi houten palen met groene kop is 7,2 km lang. 2. Het Jean Moenspad te Lede Op 3 oktober werden de feest- vlaggen opnieuw gehesen voor de inwandeling van het Jean Moens-pad. Wijlen Jean Moens (Lede 1846-1922) be schreef archeologische wande lingen van Lede naar Aalst en van Lede naar Wanzele. Hij publiceerde werken over het Gallisch, Romeins en Fran kisch verleden van Lede en omgeving. Het startbord staat aan het Kultureel Centrum, de vroegere woning van de fami lie Moens. Het wandelpad be strijkt naast Lede-centrum de twee zuidelijke wijken, nl. het landelijke Overimpe en Spec- kaert-Keiberg. De afstand be draagt 10 km. De bewegwijze ring gebeurt door houten palen met een gele kop. 3. Het Oude Molenpad te Impe-Papegem In kleurrijke regenjassen wan delde of «ploeterde» men op zondag 29 mei 1983 langsheen de oude molenpaadjes van Im- pe en Papegem. Het pad vertrekt op Impedorp, volgt de loop van de Molen beek tot aan de watermolen, klimt via de Molenweg en de Papegemkouterrede naar de vroegere houten windmolen (Tukmolen) om vervolgens via de vallei van de Wellebeek en de prachtige kouters terug de startplaats te bereiken waar naast de Sint-Denijskerk de prachtig gerestaureerde pasto rij, de O.-L.-Vrouw van Lour- desgrot en de 18' eeuwse her berg «De Oude Mol» terug te vinden zijn. Dit 7 km lange pad is beweg wijzerd door houten palen met blauwe kop. 4. Het Zonnebroeckpad te Oordegem Samen met het «Wijde We reldpad» werd op 9 oktober 1983 dit wandelpad ingewan deld. Beide wandelpaden ver trekken op Oordegemdorp. Het Zonnebroeckpad door kruist het noordelijk gedeelte van Oordegem. Het pad brengt de wandelaar in de prachtige sparren en loofbos sen, gelegen in het Zonne- broeck, waar een boskapel, ge wijd aan O.-L.-Vrouw van Vrede staat. Het pad loopt eveneens langs het «Hof ter Schoot», een ou de boerderij reeds in 1458 ver meld. Het afwisselend land schap brengt ook een groot verschil in fauna en flora met zich mee. Een echt wandelpad, van ongeveer 6 km, voor de natuurliefhebber. De bewegwijzering: houten palen met beige koppen. 5. Het W(jde Wereldpad te Oordegem Dit pad heeft, zoals de naam laat veronderstellen, een meer wijdser en opener landschap dan het Zonnebroeckpad. En kel de traditionele knotwilgen rond de weiden vormen hier en daar een groenscherm. Op dit pad treft men drie trekpleisters aan, nl. de Fauconniersmolen, een stenen windmolen uit 1846; het Hof te Landegem, een mooie hoeve uit 1422; het Papejanshof, hoeve da terend uit de 18' eeuw. Folders van deze wandelpaden zijn te verkrijgen aan de prijs van 10 fr. per folder op de kulturele dienst, Gemeen tehuis te Lede, in de Gemeen telijke Openbare Bibliotheek en in diverse plaatselijke ver kooppunten. LH De Schelde van kronkelende rivier tot maritieme waterweg is de titel van de derde tema- tentoonstelling die tot maart van volgend jaar in De Note- laer te Hingene wordt georga- nizeerd. Daarin worden ver schillende bouwkundige wer ken langsheen de Schelde be licht. De tentoonstelling is dagelijks toegankelijk van 14 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt 30 fr. In Sint-Amands aan de Schel de is een niauw molenmuseum geopend. Het oude brande vo rig jaar haast helemaal uit. Het museum is gelegen in de Emi- lie Verhaerenstraat in de ge bouwen van de nv Scheldemo- lens. Het is toegankelijk elke dag van 14 tot 18 uur en op afspraak. In het Sfinkspark van Boe- chout wordt op 26 en 27 juli een nieuw Sfinksfestival geor ganiseerd met ronkende na men uit de hedendaagse mu ziekwereld. Aalst. Henri D'Hondt en Urbanie Van Cauwenbergh uit de Sint-Annastraat in Hofstade vierden hun diamanten huwelijksjubileum. De buurt liet dat niet ongemerkt voorbij gaan en feestte uitbundig mee met de jubilarissen. Henri was fietsenmaker en hield ook een herberg. Hij is de vader van de gekende motorcrosser Louis D'Hondt. Een tweede zoon, Guillaume is fietsenmaker en heeft dus zijn vader opgevolgd. Het echtpaar heeft ook een dochter José die in Gijzegem als haarkapster werkt (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 4