Leo du Boisstraat OCMW-Jaarrekening '85 goedgekeurd Tweede Ommekaar zoektocht: 120 deelnemers Achiel Vermeiren vertelt... OPNIEUW H. AMANDUSSTOET TE SINT-AMANDS De Voorpost -ttr7.1986 - 7 ït-N elk )e Leo du Boisstraat situeren is eigen- niQ ijk overbodig. Iedereen kent deze traat, al zijn er, links en rechts, onder SB fe ouderen nog die wel eens de 'Mééle- straut' zeggan. Dat is natuurlijk de gllinoegere benaming, gevolg van het feit dat de straat, vanaf het dorp naar een ehtJo°'en ''eP die zich bevond op de hoek ronnd door de Kouterbaan en de ïge Molenstraat. ^Wanneer we het over het begin van de Leo Du Boisstraat hebben, dan spreken we ook wel eens van "n hoek van Tirez' ilist en "n hoek van D'Hondt'. De molen aan het einde van de vroegere :cia Molenstraat was een houten molen. M. Bovijn vermeldt in 'Toponymie van Lebbeke'; dat die zou zijn afgebroken IS_ in 1908. In het Kultureel Jaarboek der a„( provincie Oost-Vlaanderen 1960' wordt als jaar van slopen 1910 vermeld. In :cia 12% zou deze molen reeds voorgeko men zijn op de belastingrol van de Semeente LEBBEKE STRAAT r tbbeke. Leo Jacob Du Bois. Graaf van Vlaanderen. Vast staat bo vendien dat in 1505 de molen verpacht werd door Jan Van Lathem, echtgenoot van Margareta uten Zwane, voor 36 zakken koren (M. Bovijn in Topony mie van Lebbeke'. De molen heette 'Bakkersmolen'). Na het overlijden van Leo Jacob Du Bois in 1909 werd de straat naar hem genoemd. De 'Debboeës' Leo Du Bois werd geboren te 'Oude- gem', op 23 februari 1830. Oudegem, dat ook het geboortedorp was van mijn vader. Wanneer vader over de 'Deb- boeës' (de familie Du Bois) sprak, dan was dat altijd met een klank van achting en waardering in zijn stem. Met een tikkeltje fierheid zei hij dan 'dat ook de Debboeës van Augem' wij zegden Aagem' waren. Hij had de familie Du Bois in Oudegem gekend, ze woonden in het statige herenhuis nabij de kerk, met daarachter de brouwerijwaar men op een bepaald moment 'Fox-bier' brouwde. Een bier dat te Oudegem zeer gretig gedronken werd. Wanneer vader vertelde over de 'Du Bois van Oudegem' dan kwam hij er steeds op terug dat de 'Du Bois' daar alzelèèven' burgemeester geweest wa ren. Dat hij in Oudegem nooit een ander burgemeester had gekend en dat hij nooit geweten had dat er in Oude gem gemeenteraadsverkiezingen waren. Er was maar één partij, dus geen tegen kandidaten met als gevolg: geen verkie zingen. Wat er die dag dan wel gebeur de? Op de dag van de verkiezingen lag in een staminee, in de enkele wijken die Oudegem rijk was, een vat bier. De gemeente trakteerde met de opgespaar de onkosten van de verkiezingen, de kiezers. Van Oudegem naar Lebbeke Dat dorp zou Leo Du Bois in 1867 verlaten om zich te Lebbeke te komen vestigen, na zijn huwelijk met juffer Clementine Haems. Uit hun huwelijk zouden vijf kinderen geboren worden. O.m. Armand Du Bois, die zijn vader zou opvolgen als burgemeester en Al- fons Du Bois, die nadien burgemeester zou worden. Tot 1946. Na heel wat politieke tribulaties zou de eerste naoorlogse burgemeester Joseph Du bois, zoon van Armand burgemeester worden. In het bestek van enkele jaren zou Leo Du Bois naast brouwer een der meest prominente figuren der gemeente wor den. Het waren de namen 'Du Bois' en 'De Naeyer' die naar het eind van de 19de eeuw toe en in het begin van de 20ste eeuw in Lebbeke een overheer sende klank hadden. In 1876 werd hij tot gemeenteraadsled gekozen. Later zou hij ourgemeester worden van 1882 tot 1884 en van 1886 tot bij zijn dood. De onafgebroken bezetting van de burgemeesterszetel ge durende een halve eeuw, zorgde ervoor dat de familie Du Bois destijds de niet onterende naam kreeg van 'den berre- mieësters'. In de periode van zijn burgemeesters schap zou hij voor Lebbeke veel preste ren, op heel wat vlakken. Hij zou zijn brouwerij opvoeren tot een bloeiend en renderend bedrijf, maar zich daarnaast ook inzetten voor de Lebbekenaars. Talrijke verdiensten Onmiskenbaar ging zijn bijzondere aan dacht naar het onderwijs. Onder zijn impuls ontstond in 1876 een muziek school, later een teken- en vakschool. Een vakschool onder meer voor kleer makers, een school die destijds ruime bekendheid had buiten de gemeen tegrenzen en door leerlingen uit vele gemeenten uit de omgeving bezocht werd. Leraar aan deze afdeling was toen Broeder Abdon (F.J. Van Well, een Nederlander van de Congregatie van O.L.Vrouw van Oostakker), die later een zeer vooraanstaand valderaar zou worden. Hij was het die met enorm sukses de afdeling 'Kleermakerij' der Vakschool te Oostakker leidde en die de vakliteratuur voor kleermakers met verschillende werken zou verrijken. De toenmalige tekenschool werd aan vankelijk ondergebracht op de bene denverdieping van het gemeentehuis, links, waar zich nu de lokalen bevinden van de ontvangerij, maar zou later ver huizen naar het Kerkplein, waar nu de technische dienst van de gemeente ge huisvest is. Verkeerdelijk zouden som mige Lebbekenaars haar de teken-aca demie noemen. De muziekschool destijds was eveneens ondergebracht 'onder' het gemeen tehuis, maar dan rechts. Leraar was de heer J. Tirez. Wat het gewoon onderwijs betreft lich ten we uit de toespraak van meester L. Van den Broeck, bestuurder der ge meenteschool, uitgesproken tijdens de begrafenis van Leo Du Bois, volgende cijfers: in 1887 telde Lebbeke 14 klas sen. In 1909 telde Lebbeke (we gebrui ken de woorde van de h. L. Van den Broeck) 36 ruime en welingerichte klas sen met een bevolking van ongeveer 2.000 leerlingen. Wanneer we even bij laatstgenoemde cijfers stilstaan, komen we tot een bevolking van meer dan vijftig leerlingen per klas). In 1896 wordt Leo Du Bois na het overlijden van Emiel Van Mossevelde uit Oudegem, verkozen tot provincie raadslid van het kanton Dendermonde. Als ouderdomsdeken van de provincie raad zou hij de gewone zittijden, voor de jaren 19Ó4 tot en met 1909, openen. Eén van zijn belangrijke bijdragen in de provincieraad was de daadwerkelijk steun aan de vergroting der kerken van Appels en Denderbelle, het bouwen van nieuwe kerkgebouwen te St. Gillis en Buggenhout - Opstal, alsook het verruimen der Burgerlijke Godshuizen (zo heette men toen de rusthuizen voor bejaarden) van Lebbeke en Buggen hout. Leo Du Bois was vanaf 1900 ook ere voorzitter van de Federatie der Hof- bouwmaatschappijen van Oost-Vlaan deren. Op het eind van zijn leven zou hij tot plaatsvervangend senator worden verkozen. Veelvuldig zijn de verwezenlijkingen uit zijn rijk gevuld leven die we niet onge- meld kunnen laten. Tijdens zijn ambtstermijn werd het kerkhof aangelegd en het oude kerkhof rond de kerk verwijderd. De toegangs poort tot het kerkhof werd de toegangs poort rond het nieuwe kerkhof. Tevens speelde hij een belangrijke rol, ook op het financiële vlak, in de aanleg van 'Het Hofken van Zeven Weeën'. Belang rijk was zijn bijdrage bij de realisatie en het welslagen der jubelfeesten van 1908. Zijn financiële inbreng hierbij was niet gering. Hij bekostigde een praalwa gen, de kledij der ruiters van de Twaalf Geslachten, vaandels en banieren en schonk aan de kerk een klok en een prachtig glasraam. Op professioneel vlak was hij voorzitter der Brouwersvereniging van het arron dissement Dendermonde, waarvan hij medestichter was, alsook van de Alge mene Brouwersvereniging van België. Rond de eeuwwisseling was hij, samen met enkele anderen de oprichter van 'Eenen Bond van Ziekenkassen' zo heette dat toen die samen met andere sociale organisaties schuilging achter de benaming 'Bond der Kristenen Werklie den van Lebbeke'. Een belangrijke rol speelde hij destijds ook in het laten vervangen van open riolen door onder grondse afvoerbuizen en het aanleggen van voetpaden. Op 22 december 1909 werd Leo Jacob Du Bois onverwacht ziek om zeer kort daarna, op 29 december, te overlijden. Roerende begrafenis Op 3 januari 1910 greep een grootse en ontroerende begrafenis plaats. Midden honderden rouwenden werd zijn lijkkist op de schouders van zijn personeel kerkwaarts gedragen en daarna naar het kerkhof. We lezen hieromtrent wat volgt: Van in den vroegen morgend hing de nationale vlag halflop aan alle huizen zonder uit zondering. De straatlantaren waren met rouwfloers omhuld. Korts na acht uren waren bijna alle Lebbekerutren te been. Lebbeke. De Molenstraat gezien vanop de molen (arch) Lebbeke. De oude molen. De leden der verschillende maatschap pijen richtten zich naar hunne lokalen om in groep naar het sterfhuis te gaan. Midderwijl schaarde zich een volksme nigte langs beide kanten der straten om daar den lijkstoet te zien voorbijtrekken. Bij de aankomst van de trein was het een ware processie die zich naar het sterfhuis begaf. Priesters, hooggeplaatste perso nen, landbouwers, werklieden, allen kwamen een laatste hulde brengen aan dien geliefden burgervader. Rond 9.30 uren kwam het onderwijzers korps met enige leerlingen, gevolgd van de verschillende maatschappijen zich in orde aan het sterfhuis plaatsen. Kwart voor tien ontwaarde men het kruis met vanen, gevolgd van de bedienden der kerk en de geestelijken. De geestelijkheid trad de rouwkapel binnen en zegde de 'Deprofundis'De priesters verlieten het huis en het lijk werd korts daarna buiten- gebracht door de werklieden van den afgestorvene. De koninklijke harmonie liet haar rouwmarchen horen en zachtjes aan ging de stoet in beweging. De ingetogenheid der ontelbare menigte van vereerders, vrienden en kennissen, samengekomen om een laatste hulde te brengen aan den dierbaren afgestorvene, was indrukwekkend. Lijkredenen werden uitgesproken door M. Cooreman, lid der Bestendige Af vaardiging van Oost-Vlaanderen, uit naam van de provincieraad en van het Katholiek Kiescomiteit van Dendermon de. M. Matthijs, namens de federatie der Hofbouwmaatschappijen van Oost- Vlaanderen. M. Van Assche, schepen, namens het gemeentebestuur van Lebbe ke. M. Oscar Moenaert uit naam van de brouwersbond van het arrondissement Dendermonde. M.L. Van den Broeck, uit naam van het onderwijzend personeel van Lebbeke. M. Edm. van den Heule uit naam van den bond der Maatschap pijen der Kristene Werklieden van Lebbeke. Op 2 januari 1910 verschenen er in verband met het overlijden van Leo Du Bois, bijdragen in 'De Lebbekenaar', Het Ros Beiaard', 'Dender en Schelde' en 'Gazet van St.-Gillis'. Begrijpelijk was het dan ook dat het gemeentebestuur de naam 'Molen straat', straat waarin de aflijvige woon de, veranderde in 'Leo Du Boisstraat'. (Pierre Van Rossem) Lebbeke OCMW-dienstjaarrekening 1985 vertoont een boni 1 20 miljoen. Dat kwamen we aan de weet tijdens de igste Lebbeekse raadszitting. Schepen André Tirez, die I uitmaakt van het overlegkomitee gemeente-OCMW, naakte dit bekend. bid diezelfde schepen kwa- Vn we ook aan de weet dat Itt rustoord op zichzelf nog lltijd een tekort vertoont van 12 miljoen. De kost erijs, per dag en per bed, be- lagt gemiddeld 900 fr. 2/3 dit bedrag wordt bepaald r de personeelslast. Brez zei ook dat er tussen lollegc en OCMW een me- Tingsverschil bestaat wat be- "t een door de gemeente aan t OCMW nog niet gestort drag, groot 10 miljoen. Het ollege wil dit bedrag oninbaar klaren, het OCMW weigert afslanking van de gemeen- ike toelage met 10 miljoen meer dan normaal. k OCMW-rekening 1984, orl ertolkte Willy Van Vossole et SP-standpunt, werd door ujn fraktie als volgt gety- eerd: een spaarpot op kosten an de burger. Die rekening k»ot immers af met een boni M 16,5 miljoen, de gemeen- riijke toelage bedroeg 27 aljoen >p grond van de rekening len we bovendien tot de >m dat het boni van de ming 1985 ongeveer 22 mil- zou bedragen. Thans ijkt dat het uiteindelijk 20 aljoen is geworden. Al met al jkt een vermindering met 10 liljoen van de gemeentelijke Jelage 1985 ons dan ook lo- isch, voor zover evenwel die Htnctie het OCMW in zijn aak van maatschappelijk cen tum niet beknot. 'ij de analyse van de OCMW- y tgroting 1985, vervolgde Wii- ■y Van Vossole, stelde mijn ■fraktie vast dat in die begroting Bpn aantal opvallende spaar potten was ingebouwd. Waar- 'er ging het? Over de perso- eelskosten o.a... In 1985 wer- en die kosten begroot op 35 ailjoen. De rekening geeft een indbedrag van 30,6 miljoen, •eze minuitgave is goeddeels rp rekening te schrijven van de tot tewerkgestelde werklozen 'S miljoen) en de post ver- legend personeel (1 miljoen). k betrekking van verpleegs ter is kennelijk vakant geble- *en en o.a. 2 klusjesmannen, 2 choonmaaksters en 2 huis- oudhulpjes werden niet te werkgesteld. Wat is van dit alles de oorzaak? Willy Van Vossole wilde ook de oorzaak kennen van het opvallend verschil tussen het geraamde (17,3 miljoen) en het werkelijk gespendeerde bedrag (14,1 miljoen) aan wer kingskosten. Gelet op de om vang van de minuutgaven en op de aard van de uitgaven in kwestie (energiekosten, onder houd meubilair en gebouwen enz.) was naar zijn mening duidelijk sprake van over schatting van de uitgaven. Het kwam zelfs voor dat het syste matisch optrekken van de kos ten in de begroting als enige bedoeling had een ruime ge meentelijke toelage te kunnen verantwoorden. Weinig ern stig, aldus de SP-woordvoer der. Uit zijn analyse van de reke ning hoofdstuk per hoofdstuk had Willy Van Vossele een aantal interessante vaststellin gen weerhouden. Zo leidde hij uit de ontvangen intresten op termijnrekeningen af dat het Lebbeekse OCMW over een roerend vermogen van ruwweg 10 miljoen beschikt. En dat terwijl de gemeente inmiddels maar debetintresten op kaste korten betaalt! Daarnaast vroeg hij zich af waarom de dienst babysitting en kinderoppas en de klusjes dienst noch uitgaven noch ont vangsten vermelden, dus inak- tief bleven? De poetsdienst, merkte Van Vosole verder op, heeft afge rond 455.000 fr. ontvangen en 122.000 fr. uitgegeven. Dat be paalde diensten selfsupporting zijn, kunnen wij principieel aanvaarden. Dat evenwel winst wordt gemaakt, kunnen wij niet aanvaarden. Een aan passing van de bijdragen lijkt ons dan ook logisch. Inzake sociale bijstand, liep Willy Van Vossole verder het lijstje af, werd in totaal 14 miljoen uitgegeven aan allerlei tussenkomsten (bestaansmini mum, prestaties in natura en speciën). De terugvorderingen bedroegen 7,6 miljoen, of on geveer anderhalf miljoen meer dan voorzien in de begroting. Het valt bovendien op dat in zonderheid de terugvorderin gen op het bestaansminimum en op de uitkeringen in speciën met 1,6 miljoen zijn toegeno men. In hoeverre is dit alles sociaal verantwoord? Wat de kinderopvang betreft staan tegenover 860.000 -fr. in komsten, 1,8 miljoen uitgaven. In deze dienst wordt met ander woorden bijna 1 miljoen bijge past. Het zou interessant zijn te vernemen, vroeg de SP- woordvoerder zich af, hoeveel kinderen worden opgevangen en meer nog, tot welke sociale groep en inkomensklasse de ouders behoren. Al met al, besloot Van Vossole zijn tussenkomst, is het duide lijk dat de begroting 1985 kwa uitgaven overschat was en dit met als enig doel het veran twoorden van een forse ge meentelijke toeldge. Zolang men begrotingscijfers hanteert kan men een dergelijke prak tijk nog verhelen. Op het mo ment van de afrekening komt dit echter open en bloot te liggen. Dit is wat wij vandaag vaststellen. Een vermindering met 10 miljoen van de gemeen telijke toelage vinden wij dan ook niet meer dan normaal. Voor het overige valt op dat verschillende door het OCMW genomen opties, niet werden verwezenlijkt. VU: Gemeentelijke toelage kan sterk worden verminderd Steeds bracht Leo Callaert het VU-standpunt naar voren, hebben we voorgehouden dat bij de opstelling van de begro ting, de uitgaven worden over schat en de inkomsten onder schat. Telkenmale werd benadrukt dat de gemeentelijke toelage sterk kan worden verminderd, zonder afbreuk te doen aan de sociale taak van het OCMW. Uit de cijfers van de rekening blijkt dat we het bij het rechte eind hadden. Het schepenkol lege en het overlegkomitee wa ren van deze gang van zaken op de hoogte. Reeds eind 1984 werd, op aanvraag van sche pen De Gucht, door de OCMW-administratie een kos- ten-batenanalyse opgemaakt ten behoeve van het overleg komitee. Noch voor de begro ting 1985, noch voor de begro ting 1986 werd van deze dege lijke studie gebruik gemaakt om een beter geraamde begro ting op te stellen. Wij hebben nochtans een aan tal gedetailleerde posten opge somd, waardoor de begroting beter geraamd kan worden. Denk maar aan de stijging van de tussenkomst van het bijzon der Fonds voor Maatschappe lijk Welzijn, die meer dan 1.270.000 fr. meer bedroeg in '85, dan in '84, aan de meerin- komsten van belegde gelden, aan de opgezegde huur Post- straat, aan de terugvordering politiek verlof, de meerinkom- sten van de mutualiteit, de da ling van de kosten voor brand stof, water en elektriciteit, de inschrijving van allerlei provi sies, de inkomsten van de ver koop van gronden enz. Uit de cijfers van de rekening blijken dan ok een serieus aan tal overschattingen: algemene administratie 600.000 fr., so ciale bijstand 3,5 miljoen, dienstencentrum 328.651 fr., maaltijdbedeling 875.898 fr., klusjesdienst 31.000 fr., poets- dienst 632.000 fr., sociale wo ning 168.835 fr. Tellen we daar de resultaten van de vorige dienstjaren bij, dan komen we tot een totaal van 20.770.000 fr. Wat wil schepen De Gucht nu doen? De 10.070.000 fr. die nog niet gestort is, oninbaar verklaren. Er werd daarover in het overlegkomitee getwist, met als resultaat dat het OCMW dit niet wil doen. Had de meerderheid rekening ge houden met onze talrijke en met cijfers en voorbereidende geïllustreerde opmerkingen, dan was de gemeentelijke toe lage al lang verminderd. Als besluit, zei Leo Callaert, wil ik het kollege een raad geven. Tot op heden werd van de gemeentelijke toelage 1986 slechts 5 miljoen van de 27 miljoen gestort. Het is dus dui delijk dat de gemeentelijke toelage 1986 ruim overschat is. Het jaar is bijna voor de helft verstreken en er werd nog geen vijfde deel van de toelage gestort. Daarom is ook nu het ogenblik gekomen, om een tussentijdse evaluatie van de verschillende begrotingsposten te maken en via een begro tingswijziging de gemeentelij ke toelage te verminderen. Te vens wil ik de raad geven de kosten-batenanalyses te bestu deren in het vooruitzicht van de begroting 1987. Een beter geraamde begroting, met als gevolg een kleinere gemeen telijke toelage, zou voor alle partijen de beste oplossing zijn. We mogen hier wel niet de zware last van het nieuwe OCMW tehuis uit het oog ver liezen. Pierre Van Rossem Toneelkring 'Ommekaar', Lebbekes jongste toneelteig, bewees tijdens de laatste zondag van de voorbije juni maand ook van het organiseren van een zoektocht kaas te hebben gegeten. Aan de tweede editie van deze 'Ommekaar-zoektocht' namen immers niet minder dan 120 entoesiaste speurneuzen deel, die onder een loden zon hun weg zochten (en vonden!), daarbij valstrikken allerhand ontweken, droedels oplosten en praktische proeven afleg den met de vanzelfsprekend heid van een ervaren rallyrij der. Hoofddoel van de organi satoren was echter de deelne mers 1/3 meer dan vorig jaar, wat erop wijst dat ook de eer ste uitgave reeds een meevaller was, een aangename zondag namiddag te bezorgen en daar in zijn ze, dat blijkt uit de onverdeeld positieve reakties achteraf, honderd procent ge slaagd. Na de noen werden de deelne mers met de fiets of met de wagen, hoe men zich verplaat ste speelde geen rol een parcours opgestuurd dat niet alleen de eigen gemeente aan deed, maar ook een ommetje maakte langs de buurgemeen ten Opwijk en Buggenhout. Dat parcours, uitgestippeld en van vragen, droedels cn prakti sche proeven voorzien door Top-Sporter Miel De Schrij ver, Francois De Wit, Francis Lissens en Daniël Huys, bleek uiteindelijk Paula Goed gezelschap uit de Lindeken- straat het best te liggen. Zij sleepte immers de zoektocht in de wacht en kreeg voor haar prestatie een pracht van een 'Hollander' een fiets welis waar uitgereikt. Om de konkurrentie van de Mundialfinale te ontwijken hadden de organisatoren trou wens besloten de prijsuitrei king pas rond de klok van tienen van start te laten gaan, maar dat bleek geen enkel be zwaar, want iedereen was op post. Ook de andere deelnemers werden van een* waardevolle prijs voorzien. De trofee 'Gasthof Bierboom', toege kend aan de jongste deelnemer ging naar de achtjarige Stijn Van der Steen uit het Bremen- hulleken te Lebbeke. Toneel kring 'Wij' sleepte voor de tweede keer de 'Ommekaar- trofee' in de wacht, trofee toe gekend aan de groep of vereni ging met het hoogst aantal deelnemers. 'Wij' verscheen immers met niet minder dan 25 deelnemers op het appel. Over deze deelname toonde Omme- kaar-voorzitter Luc Pieters zich overigens verheugd. Een bewijs, aldus de voorzitter, dat de onderlinge samenwerking en verstandhouding onder de Lebbeekse toneelkringen in een goeie richting zwenkt. 'Ommekaar' is overigens van plan van zijn trofee een tradi tie te maken. De stijgende be langstelling voor de 'Omme kaar-zoektocht' en de tevre denheid van de deelnemers achteraf, wijst er trouwens op dat ook dit evenement in zijn geheel tot een traditie kan uit groeien. Pierre Van Rossem Scheldedorp viert 325 jaar Sint-Amandskerk Op zondag 7 september a.s. zal te Sint-Amands opnieuw de H. Amandusstoet zijn rondgang maken in het Scheldedorp Sint-Amands. Het wordt de twee de uitgave van deze stoet, die in 1983 voor het eerst door Sint-Amands trok bij de inzegening van de nieuwe kerktorenspits, het jaar ervoor door een brandramp vernield. Ook nu weer staat het le ven en het werk van de H. Amandus centraal in de stoet. Praalwagens en groe pen zullen het bewogen le ven uitbeelden van de zoon van een welstellende Fran kische familie die het tot bisschop van Tongeren- Maastricht bracht. Het be gin van de stoet toont de jeugd van Amandus in Aquitanië en de intrede bij Ierse monniken op het ei land Yeu. Hier verslaat hij het monster dat terreur zaaide op het vredelieven de eiland. Vervolgens wordt Amandus kluizenaar te Bourges gedurende vijf tien jaar. Op bedevaart naar Rome krijgt hij in een visioen de opdracht van de apostel Petrus als pelgrime rend bisschop her en der te trekken om er Gods woord te gaan verkondigen. Met behulp van Koning Dagobrecht sticht hij een klooster te Elnon, het hui dige Saint-Amand-Les- Eaux in Frans Vlaanderen. Van hier uit onderneemt hij talrijke reizen ter ker stening o.a. van de Schel- destreek. Benoemd tot bisschop van Tongeren-Maastricht wil hij evenwel liever pelgrim büjven en vraagt aan de Paus als vrij bisschop te mogen rondreizen zonder aan een bepaald diocees te zijn verbonden. Dit ver zoek wordt ingewilligd en zo trekt Amandus opnieuw op tocht alom kloosters stichtend. Zelfs op hoge leeftijd blijft het reizen hem bekoren tot hij zich uiteindelijk terugtrekt in zijn meest geliefde abdij, het klooster van Elnon, waar hij op 6 februari rond het jaar 675 zou overleden zijn en begraven. Al deze hoofdmomenten uit het leven van een der grootste missionarissen van Vlaanderen worden in de stoet uitgebeeld in talrijke groepen en. met meerdere praalwagens, uitwerkt en opgebouwd door de diverse wijken van de hele ge meente. In een merkwaar dige slotapoteose van de stoet wordt de universali teit van de boodschap van de H. Amandus beklem toond. Een groep ruiters zal een reeks wimpels mee dragen waarop de vele tien tallen H. Amandusparo- chies uit binnen- en buiten land zullen worden voorge steld. Met deze tweede uitgave van de H. Amandusstoet wil het Scheldedorp Sint- Amands bevestigen dat het deze hulde aan de Apostel van Vlaanderen tot een tra ditie wil uitbouwen. Dit is slechts mogelijk dank zij de hulp van velen, in de eerste plaats van de diverse wij ken van de gemeente. Reeds maandenlang zijn zij bezig met de voorbereiding van het grote gebeuren en hebben zij aan de hand van wijkfeesten van allerlei aard voor de nodige finan ciële middelen gezorgd die ervoor nodig zijn. Sint-Amands verwacht zondag 7 september te 15 u. opnieuw de duizenden kijklustigen die vorige keer van uit alle hoeken van het land naar Sint-Amands kwamen. Zij kunnen er an dermaal getuige zijn van de inzet die heel Sint-Amands levert voor «zijn» Aman dusstoet.

De Voorpost | 1986 | | pagina 7