Opdorp jaarmarkt naar aloude traditie Zeelse bestuursmeerderheid wil een nieuw runderslachthuis Baasrode Statie-kermis 1986 Zondag 20 en maandag 21 lull Wielerkoersen voor internationale liefhebbers Jan Muller 8 - 11.7.1986 - De Voorpost Je moet er geweest zyn om het te kunnen vertellen. De jaarmarkt van Opdorp, een onze steven naar de foor- het MPI Capelderij. Daar bescheiden gehucht van Buggenhout dat zeer veel te bieden heeft aan de dagjestoerist, is kramers. De rups, de auto- snuiven we de geuren van echt uniek in zijn genre. De grote dries, een kerkplein bezaaid met gras in felle groene scooter, het spookhuis, de de barbecue waar we Nora kleur datje evenwel nog met schaarse plekken kunt zien omdat overal de kermiskramen retro-paardemolen, de Tilley herkennen. Jawel uit hebben toegeslagen, wemelt van de drukte. Mensen die dicht tegen elkaar langzaam in speelzaal met de aller- de collega's en 't Pleintje, een bepaalde richting schuiven. Iedereen die echt de andere kant uit wil, botst tegen de nieuwste elektronische Van het Mechels Minia- ene na de andere op, krijgt boze blikken in zyn richting gestuurd. Opdorp op de eerste snufjes, ze staan er alle- tuurteater dus en dat wil maandag van de maand juli is een festijn voor de kermisvierder. Al jaren lang, sedert maal en draaien op volle zeggen voor een stukje ver- mensenheugnis. Misschien vroeger nog meer dan nu. toeren. Overal weerklinkt bonden met het MPI. Nora De paarden Een boer die in volle zomer zijn boerderij laat voor wat ze is om zich een dagje uit te veroorloven, het gebeurt maar hoogst zelden. Voor Opdorp jaarmarkt heeft el ke boer blijkbaar tijd zat. Niet verwonderlijk want waar dan op de prachtige dries kan hij een beter idee opdoen van wat er allemaal reilt en zeilt in de land- bouwstiel van vandaag. Waar kan hij meer paarden van allerlei rassen bewon deren dan onder die mooie kerktoren? Vandaar dat je op de jaarmarkt allerlei ge drongen, stevige figuren ziet, met bruin getaand ge laat, de strohoed diep over de ogen getrokken, de zelf- gerolde sigaret tussen de lippen. Meestal de handen Buggenhout. Jaarmarkt in Opdorp. Ten voordele van het MPI een fraaie map met een diep weggestoken in de te^enin8 en een gedicht en bloemen (foto Piet Hermans) zakken en op bepaalde troepen rond deze paarden min-een-frank. Handig strategisch uitgekozen ook de jongens en meisjes wordt het gekochte voor plaatsen even tot rust ko- van de ruiterijvereniging, werp in een plastiek tasje mend. Zijn ogen de kost Die hebben natuurlijk lang gestoken, met een folder gevend, de dieren taxerend niet alleen oog voor het met het adres van de fabri- met het oog van de kenner paard, maar ook voor el- kant als waarborg er bo- of goedkeurend kijken kaar. Sommigen hebben venop. Bedrogen kan je naar de in felle kleuren ge- zelfs te diep in eikaars ogen niet zijn, denk je maar schilderde landbouw trak- gekeken en ergens zien we naarmate je verder stapt toren die er staan te pron- een meisje dat duidelijk in groeit de onrust over de ken als reusachtige mon- ademnood verkeert. Ge- kwaliteit van het gekochte, sters. De boer anno 1986 is lukkig voor haar is haar Het hoort er allemaal bij. nog steeds dezelfde als die boyfriend vlakbij om de Zoals ook de kramen met van jaren geleden. Alleen kunstmatige ademhalingde dieren. Poezelig en heeft hij moeten leren le- toe te dienen. Jongens kun- ven met de machines. nen ook in 1986 nog galant Hij blijft ook kijken naar zijn denken we. het landbouwalaam. De in schitterend blauw of fel Voor een goed doel groen geschilderde land- Dan heb je de kermisklan- bouwwerktuigen of wee- ten. De typische dagjes moedig dromen over het mensen die met kroost van alaam van weleer. Soms zie kraam tot kraam zeulen, je iemand met een voorha- Overal een poos blijven mer gekombineerd met staan, wat rondkijken, splijtbijl voor hout. Overleggen of men zijn Ze trossen samen rond de kans gaat wagen met een of plaats waar de keurders de andere sneltombola, zich paarden proberen te rang- tegoed gaat doen aan wa- schikken. Want het paard fels of smoutbollen, dan blijft nog steeds het mooi- doorslentert naar een hot ste dier van de hele boer- dog en hamburgerkraam- derij. De zware Brabantse pje en de straat oversteekt trekpaarden horen er al om het traditionele pakje lang niet meer bij. Hier en friet te kopen. Vingerlik- daar zie je er nog een flauw kend trekken ze verder, afgietsel van. Maar het ge- Naar de standwerkers die spierde zware trekpaard, onverslijtbare spiegels, on- met de kenmerkende kop, breekbare kammen, mesjes Buggenhout. Jaarmarkt in Opdorp. Mevrouw doet een laatste hap in haar hamburger, de trouw kijkende blauwe voor duizend en een doel- d:~. u muziek. Het feest is volop aan de gang en een regen bui kan dat niet eens sto ren. Onder de dicht bebla- derde bomen voel je trou wens de druppels nauwe lijks. Blijkbaar heeft men dat in de hemel ook begre pen, want de sluizen wor den dichtgedraaid. In de plaats komt een flauwe wa- terzon die voor de rest van wereld te bieden heeft. En slooft zich af om iedereen zo vlug mogelijk aan zijn bestelling te helpen. Op een kartonnen bord netjes wat blaadjes sla, schijfjes komkommer, wat tomaat een hamburger of een witte of zwarte pens naar belie ven. Ze draaft over en weer. Weinig herkennen haar, maar dat stoort haar niet. Ze werkt voor een goed doel en dat telt. Voor een goed doel ook worden er rozen en andere bloe men te koop aangeboden. Mooie rode rozen waaraan je niet kan weerstaan. En wie echt goed bij kas is schaft zich een map aan met een zeefdruk van de Aalsterse kunstenaar Van Holbeeck en een passend gedicht van Jean-Marie Heyman die als opvoeder werkt in het MPI. De tafeltjes en stoeltjes over het hele domein zijn bezet. De gelegenheidskel ners draven heen en weer, zeggen tegen iedereen «da delijk» en komen inder daad als de gesmeerde blik sem ook je bestelling opne men. Dat is het wachten. Maar wie heeft daar wat tegen als je kan genieten van het vele moois dat de de dag blijft staan. Ons laatste bezoek geldt dan hebben we het lang niet alleen over de bloemen en de planten. ogen, het bit tussen de tan- einden, middeltjes om da den en de zwarte manen ken en goten te dichten, die als vlechten op het bre- edelstenen tegen boze de schoft hangen, dat paard geesten en andere haast on- vind je alleen maar terug mogelijke waren aanprij- op de prenten. Wel zijn er zen. Ze weten hun publiek enkele eksemplaren die de- te bespelen alsof ze Toon ze Brabantse kolos benade- Hermans zelf zijn. Met de ren. Meer in trek zijn de nodige kwinkslagen, maar renpaarden, veel sierlijker boordevol ernst wanneer ze gebouwd, groter ook, fre- de «pointe» op hun werk Ier van gestalte, maar toch zetten. De prijs is altijd een nog pezig genoeg. Meestal veelvoud-van-honderd- mijnheer zoekt naar zijn portefeuille (foto Piet Hermans) snoezig. Kleine honden en katten, konijntjes, vissen en vogels allerhande. Ze zijn om te stelen. En wat belangrijk is: ze worden haast niet groter, je hebt er niet de minste last mee en ze zijn toch zo trouw aan het baasje. Afwachten is ook hier de boodschap? Langzaam keren we op on ze stappen terug en wenden De Statievrienden nodigen uit: telkens 21.000 F prijzen minimum 8.000 F premies Vertrek om 15 uur: Café Belle Vue, Mandekensstraat Buggenhout. Jaarmarkt in Opdorp. In het MPI Capelderij was het aanschuiven om kunnen genieten van het resultaat van de barbecue (foto Piet Hermans) Honderd miljoen frank investering De Zeelse bestuurskoalitie van Zeelse Belangen en Zeelse Christen Demokraten, heeft haar slag thuisgehaald en wil doorgaan met het projekt om in de industriezone een nieuw runderslachthuis te bouwen, dat zonder BTW en erelonen geraamd op ongeveer 81,5 miljoen frank, zodat de honderd miljoen frank dicht benaderd wordt en de oppositie spreekt steeds van een prestigeprojekt van 120 mijjoen frank en ook dat bedrag kan dicht by de waarheid zitten. Voor de vakantie kreeg de meerderheid haar zin en werd naast het definitief projekt door de koncessie-overeen komst met de private vleessek- tor er doorgedrukt. Het werd een 13-11 verhouding. De op positie (CVP, PW, SP) zon der de verontschuldigde Andre Walrave, stemde tegen. Er kwam heel wat tegenwind uit de oppositierangen, die verwoord werd door Gustaaf Vercauteren, die stelde dat de oppositiekoalitie niet a priori tegen een nieuw slachthuis ge kant is, maar wel tegen het koncept met een onrealistische slachtkapaciteit van 45.000 dieren per jaar, waarvan er permanent 30.000 slachtingen moeten gewaarborgd zijn om geen verlies te lijden. De op positie betreurde nogmaals, dat er geen meerderheid werd gevonden om een studie te laten uitvoeren naar een alter natief projekt met een realisti sche en waarschijnlijk perma nent haalbaar slachtaantal van 20 tot 25.000 slachtingen per jaar. Een houding die ingege ven uit zorg voor de finan ciële gevolgen voor de ge meente, gezien de grote risico- faktor op langere termijn, al dus SP-er Gustaaf Vercau teren. Zijn partijgenoot Jozef Van Driessche ontleedde kritisch de koncessieovereenkomst met de private groep, die zal leiden tot de oprichting van een gemengde vennootschap. Hij meende dat het noodzake lijk is de slechte kanten van dergelijke overeenkomst cen traal te stellen. Het zijn feiten die achteraf een nefaste weer slag op de gemeentefinanciën kunnen hebben. Socialist Van Driessche gaf blijk van een grote dossierkennis. Hij be lichtte voornamelijk voor hem, drie belangrijke facetten, waarin hij meende te onder kennen, dat de gemeente-on derhandelaars deerlijk in ge breke zijn gebleven. Hij felici teerde de private onderhande laars voor het bekomen resul taat maar richtte een blaam naar de gemeenteonderhande laars. Zowel op het financiële als het beheers- en inspraakvlak zijn ze tekort geschoten. De private inbreng bedraagt 20 miljoen frank en een waarborg van 30.000 slachtingen per jaar. Interpellant Van Driessche gaf een konkreet voorbeeld voor wat de winstverdeling aangaat. In geval van winst krijgt de voor haar ingevoerde 28 th inbreng in de oprichtingskos ten een winst van 18 th. De vennootschap die 21 th van de oprichtingskosten inbrengt zal Hiervoor vergoed worden met 46 th winst of 2,5 keer meer dan de gemeente. Volgens Jo zef Van Driessche wordt het voor de gemeente pas akelig wanneer er verlies geleden wordt. Ze wordt niet vergoed voor haar inbreng, maar dat is nog het minste kwaad. Wan neer het verlies belangrijk zal zijn, dan zal de vennootschap wellicht zijn verliezen beper ken tot de ingebrachte 20 mil joen frank, eerder dan ze tot een veelvoud te laten oplopen. Daartoe hebben ze de moge lijkheid omdat de overeen komst na een veelvoud van vier jaar, dus bvb. na acht jaar kan opgezegd worden. De ge meente zal dan eigenares wor den van een verlieslatend slachthuis, waarop nog gedu rende jaren kapitaalsaflossin gen en leningslasten zullen worden betaald. SP-raadslid Jozef Van Driessche betreurde dat het college het niet nodig acht om sankties in te bouwen, dit ondanks het advies van de studiegroep. Hij meende dat de gemeente grotere risico's loopt voor niet-Zelenaars, die 75 th van de 20 miljoen frank kapitaal inbrachten, maar dat het later de Zeienaars zullen J« Gu zijn die voor eventueel verf zullen moeten opdraaien. Die eventuele financiële volgen op het gemeentelijl nancieel gedrag werd uit doeken gedaan door PW raadslid Claudine Heirms die vertelde dat het proje staat of valt met het aam slachtingen per jaar. Een *i lies kaderde ze dan in noodzakelijke verhoging de personenbelasting, die wel eens van 6 th naar 7,5 zouden kunnen worden op| trokken. Dat betekent dat dere Zeienaar dan 550 fr jaar meer zal moeten betah of de prijs voor het slachti van een rund. Heel wat oppositiekritiek dc waarin er nog maar eens we op gewezen dat indien het pr jekt uiteindelijk toch niet a gerealiseerd worden, de do sieikosten alleszins al 5 m joen frank zullen belopen. Het definitieve ontwerp ki nu aan zijn administratie! rondgang beginnen. Geen g makkelijke opdracht omd ook de inplantingsplaats in industriezone afhangt van «ÉVc goedkeuring van een gevraa »a de uitbreiding met ongeveer la ha van de bijna volzette Zeel! industriezone. Die uitbreidit re kreeg ondanks een elftal Wie zwaren, de algemene goedketff ring, maar moet nu ook nogw door de administratieve tredl^ molen. Er was een pen grond voorbehouden voor oprichting van het slachthi maar een deel werd afgest: aan de NV Van der Eeck die daar sterk op aandroi om het overgenomen tapijf drijf te kunnen uitbreiden, verkoop werd ook toegestai De raad was ook akkoord oir een perceel grond van 7.1 m2 dat eigendom was van D< Smet-Jacob uit Lebbeke, doa te verkopen aan de op te rich ten NV Herder, die de bedrij ven Grapho, Graphicard a Poesie zou overkoepelen. Dl gebouwen van dit bedrijf wer den onteigend aan Dc Bruyo kaai te Dendermonde en zul len hun aktiviteiten voortzet ten te Zele. Die samenwerk^ vierden de zaakvoerders dooi aan de gemeenteraadslede! een bloem te overhandigen. Bern Buggenhout. Jaarmarkt in Opdorp. De man van het spookhuis. Zijn soepje slurpend terwijl rechts van hem een reusachtige spin op en neer kruipt. Vraag is of het allemaal wel zo griezelig is daarbinnen (foto Piet Hermans) KANTOOR VAN NOTARIS te WAASMUNSTER Kerkstraat 25 Tel 052-47.82 79 een hoger bod te doen. Het meer gebodene mag niet lager zijn dan 1/10* v§n de-hoofd- Berlare. Het feest van de Vlaamse Gemeenschap bracht in de sporthal heel wat pnjs van de toewijzing, het p zorgden onder meer de Berlaarse zangkoren voor (jj) mag evenwel niet lager zijn 6 6 w/ dan 10.000 frank en het moet niet hoger zijn dan 250.000 frank. RECHT VAN OPBOD Dit bedrag moet op het kan toor van de notaris in consig natie worden gegeven, op het tijdstip van het hoger bod, dat bij deurwaardersexploot aan de notaris moet worden bete- Ingevolge proces-verbaal van kemj M |oo| wor(J| toewijzing, opgamaaMdoor pers aangezegd. Notaris Jan MULLER, te Waasmunster, op maandag 7 De toewijzing ten gevolge van juli 1986, werd nabeschreven 'een hoger bod wordt gehou- onroerend goed toegewezen: den door dezelfde notaris en Gemeente WAASMUNSTER op dezelfde wijze als de eerste toewijzing. Deze toewijzing die Een villa met afhangen en voor eenieder openstaat is de- .BI aangelegde gestaan en VBH WWt&jSË- 1 *1 9e,e9en te Waasmunster, aan l+ÊTT* 1 de Nijverheidslaan 33, ten ka- Bezichtiging: elke woensdag ri 't «n daster gekend Sectie B num- van 15 tot 18 uur en elke 9 mers 948/D en 948/E, groot 9 zaterdag van 10 tot 12 uur. «l.^| aren 37 ca. Alle verdere JBBL Mits de van 3.940.000 kantore van frank. notaris Jan Muller te Waas- Lujdens artjkel 1592 van het munster, Kerkstraat 25, tel. Buggenhout. Jaarmarkt in Opdorp. Natuurlijk waren er de specialisten. Hier wordt gerechtelijk wetboek heeft 052/4Z8Z79^^^^^^^^^ gezegd hoe je lekkende daken, goten en emmers kunt dichten. Met waarborg (foto Piet eeniet,er he' recht gedurende Hermans) vijftien dagen na de toewijzing, Berlare. Dirigent Jan Van Linter oogstte met zijn koor heel wat sukses op het feest van <4 Vlaamse Gemeenschap in de sporthal (jj)

De Voorpost | 1986 | | pagina 8