Beschamend flauwe belangstelling voor guldensporenweekend in Lebbeke Aan Sandra Kims geen tekort Brabantse paarden leggen de duimen tegen kracht van motoren KSA-Heizijde playbackwedstrijd Bedevaarten steeds meer in De Voorpost -"It.7.1986 - 9 I De Guldensporenviering 1986 te Lebbeke, op touw gezet door de Gemeentelijke Kultuurraad, is noch min noch meer dan op een mislukking uitgedraaid. De publieke langstelling voor het weekend, gespreid over vrydag 4, zaterdag 5 en zondag 6 juli, |was immers beschamend laag. Niet één manifestatie kreeg de interesse die zij verdiende. I Wie dit weekend van dichtbij meemaakte, moet dan ook tot de vaststelling gekomen zijn I dat de overgrote meerderheid van de Lebbekenaars hun Vlaming zijn vierkant aan hun laarzen lappen, niet kunnen spreken of zingen, zich niet kunnen bewegen en een ■belangstelling voor de kuituur aan de dag leggen die het nulpunt benadert. pf liggen de oorzaken van de ïonduit onbestaande belang- itelling voor dit gebeuren in de Jemeentelijke Muziekschool :rgens anders? En moet de rganisatoren worden aange- reven, dat hun weekend niet appetijtelijk genoeg was, dat de keuze van de datum onge lukkig was, de diverse kompo- nenten waaruit de viering op gebouwd was, te ver in de tijd uit elkaar lagen, of de vereni gingen het niet nemen dat de Kultuurraad op de organiseer- toer trekt? Een bezinning - evaluatie noemt men dat tegenwoordig - van de kant van zowel de orga nisatoren als van de Lebbeke naars zelf, lijkt ons meer dan ooit op zijn plaats, 't Is immers zo goed, af en toe, «even« in eigen hert te kijken... d Lebbeke. De laureaten van het welsprekendheidstornooi met de organizatoren van het ,5 Guldensporenweekend (G. Breckx) Dat playback wedstrijden momenteel in zyn, staat als een paal boven water. Geen vereniging die zich respekteert, van wanten weet en zijn Financiële toestand wil aandikken, of ze organiseert dergelijke imitatiewedstrijden. En al blijft het al bij al in hoofdzaak een kwestie van naapery, het volk geniet, vindt het zelfs fantastisch en... «mijn liefje, mijn liefje wat wil je nog meer?» i Vorige week zondagnamiddag schenen. Sandra Kim bv., mo- 'aren de playbackers aan de menteel zowat de Jean-Marie ag te Lebbeke. De plaatselij- Pfaff van het lichte lied, kwam :el: :e KSA -Heizijde was hiermee niet minder dan zes keer dit rouwens reeds aan zijn twee- opdagen. bJe editie toe. In de tent, opge- Eens alle kandidaten onder de langs de Rosse vaalstraat, kleurige spots gepasseerd wa- noi*aar daags tevoren honderden ren, de jury zich gewetensvol Wigerigen gespijsd waren met van haar taak had gekweten, becuegerechten van lik- kwamen de bekende Lebbeke- •lip, weerklonk nu muziek naars tot de vaststelling dat oduceerd door niet min- twee kandidaten «Meatloaf» 33 pseudo-artiesten. en «The Miami Sound Machi- Alle deelnemers werden met een prijs bedacht en Toneel kring «Ommekaar» via haar voorzitter Luc Pieters, zorgde voor bloemen. En nu op naar de derde uitgave! 3de Primulantus playbackshow De VZW Primulantus, die op 22, 23 en 24 augustus a.s. aan zijn 8ste Zomerfeest toe is, organiseert op 24 augustus - voor de derde keer reeds - een Playbackshow. De vzw richt dan ook een op roep tot de kandidaten. Wie zeven is of ouder mag deelne men. Deelname kost 100 fr., over te schrijven op rekening nummer 799-5152712-74 van Vrijdag: magere belangstelling De openingstoespraak nam Kultuurraadvoorzitter André Lissens voor zijn rekening. Be doeling van dit weekend, zei de voorzitter, is in de eerste plaats de herdenking te vieren van de Guldensporenslag, of, hoe het Vlaamse geweld en de stugge Vlaamse koppigheid het Franse imperialisme een kaakslag toebrachten, waar door de verdere Vlaamse le vensloop drastisch zou veran deren. Daarna willen wij als kulturele raad van deze ge meente, dankbaar gebruik ma ken van deze historische Vlaamse hoogdag om in deze huidige samenleving onze plaatselijke bevolking alle kan sen te bieden de Vlaamse krea- tieve geest en het Vlaamse erf goed naar buiten te brengen, hetzij op een verbale manier, hetzij onder eender welke an dere ekspressievorm. De kulturele raad ziet het dan ook als een plicht, telkenjare dit gebeuren of deze Vlaamse mijlpaal tenvolle te benutten en in de meeste ruime zin te evoceren. Dit jaar, vervolgde A. Lissens, hadden we ook gedacht om, in het kader van de 11 juli viering een voor dracht- en welsprekendheids- tornooi te moeten organiseren. Al wisten wij niet bij voorbaat of het initiatief al dan niet zou aanslaan en wij op een ruime belangstelling en deelname zouden kunnen rekenen, toch wilden we de basis leggen om een «nieuwe traditie» boven de doopvont te houden. Wij heb ben immers de bedoeling Leb beke in te schakelen in het Oscar De Gruyter-juweel. Als kulturele spil moeten wij dur ven dromen om bepaalde ini tiatieven door te drukken, ook al blijft achteraf de respons niet van hetzelfde enthousiaste kaliber als het onze. De eerder geringe belangstel ling voor dit tornooi, dwingt ons echter om volgend jaar. ter gelegenheid van de 11 juli vie ring, dezelfde formule te han teren, ook al zal aan de opti- maliteit van het tornooi wel worden gesleuteld. Ook wij bezitten de Vlaamse koppig heid om niet los te laten en de overwinning na te streven. Tot slot van zijn toespraak dankte de voorzitter alle me dewerkers en het gemeentebe stuur. Nadat Tine Van Damme, dwarsfluit en Mare Goosens, piano, beiden verbonden aan de Gemeentelijke Muziek school, variaties vertolkten op een tema van Rossini, stelde Achiel Vermeiren de veertien deelnemers aan de tentoon stelling, opgezet in de feestzaal van de Gemeentelijke Muziek school, voor. Spreker zei bij de beoordeling van de werken matigheid te prediken. Onder de eksposanten, aldus A. Ver meiren, bevindt zich geenszins een Rembrandt, maar ik zou het evenmin aandurven, zoals sommige critici wel doen, een van de veertien de raad te geven zijn schildergerei aan de wilgen te hangen. Stelde Achiel Vermeiren toen achtereenvolgens voor: Mauri ce De Vriendt (beeldhouwer) met zijn 81 de nestor van de groep, Jean Heyvaert (kunst schilder), met een eigen kleur en een eigen sfeer in zijn werk, Theo Van Praet, die vroeger veel boetseerde en op late leef tijd naar het palet greep, Frank De Raes, één van de jongsten. Gust Colson (kunst schilder) met romantisch werk, Willy De Waegeneir, die bloemstukken en landschap pen op een verdienstelijke wij ze schildert, Piet De Ridder, talent dat spreekt uit een aan tal kleien werkjes, André Cal- lebaut, onlangs nog bekroond als Belgisch laureaat van het Lebbeke. Jeugdteater «Flapuit» onder leiding van Leontine Pisane zorgde voor een geslaagde voorstelling (G. Breckx) «Gouden Verfpistool», Karine Verdoodt, die met krachtige hand, felle kleuren en via een goeie kompositie uiting geeft van haar jong zijn, Anja Maes, zeer jong, de gebroeders Da vid, van wie de ene schildert en de andere tekenen en poëzie tracht te kombineren, Willy De Lathouwer, genoegzaam be kend. Liliane Van Hover (ke ramiste) voor de meeste be zoekers een ware revelatie. Diezelfde vrijdagavond nog konden de bezoekers terecht op een doorlopende diamonta ge verzorgd door Fotoclub Ontspanner, een club van wie - zei Achiel Vermeiren - Lebbe ke zich de waarde niet reali seert, vermits ze tot de drie beste clubs van Oost-Vlaande- ren behoort. Daarnaast stelde ook Postzegelkring Lebbeke enkele panelen tentoon. Schepen Hiel voerde eveneens het woord. Hij feliciteerde de kunstenaars om hun durf te tonen wat ze in hun mars heb ben, dankte de Kulturele Raad en verwees ook naar vroegere realisaties van deze raad. Midderwijl vierde de Lebbeek- se jeugd in de tuin van de muziekschool haar feest. Deed dat al spelend, zingend en stak zelfs een heus kampvuur aan. Pret was er daar genoeg. Zaterdag: magere belangstel ling Voor het Voordracht- en Wel sprekendheidstornooi kwamen al bij al twee kandidaten opda gen: Lebbeekse Ria Van Stap pen die beloond werd met de prijs van minister Lenssens en Hilde Hellemans uit Reet, die de prijs van minister De Wael overhandigd kreeg. Het jeugdtoneel «Flapuit» ver zorgde een gesmaakte voor stelling voor de allerkleinsten. Het optreden van de Buggen- houtse volkskunstgroep jtDe Bosuilen» lokte al evenmin een grote publieke belangstelling. De afwezigen hadden overi gens ongelijk, want wie pre sent was genoot van de polka's en kwadrillen van de buren uit Buggenhout. Zondag: magere belangstelling Het zondagse luik van dit Gul densporenweekend stond in het teken van de muziek en de zane. Nadat presentator Achiel Vermeiren wees op de traditie van de Lebbeekse guldenspo renviering -traditie die overi gens ontstond in 1912 - en meteen ook aandrong - gezien de schaarse belangstelling - op een evaluatie van de huidige formule, droeg hij «De wereld die we willen» voor, een ge dicht van Anton Van Wildero- de. waarin deze dichter een kreet slaakt om vrede, in Vlaanderen en Europa. De koninklijke Harmonie St.- Cecilia. o.l.v. Franqois Pele ntan, het korps dat zich enige tijd geleden in uitmuntendheid bevestigde, mocht de muzikale spits afbijten. En deed dat via een van bekende en minder bekende nummers wisselend programma, dat de meestei- senden voldeed. Ook het Koperensemble van de Gemeentelijke Muziekschool bewees zijn muzikale kunnen. De viering werd besloten met een samenzang o.l.v. Marcel Scholiaert en Mare Goossens. Pierre Van Rossem Trekker-trek wedstrijd in Buggenhout Lebbeke. Jury-voorzitter Lissens maakt de uitslag bekend De speaker met dienst Cornel ne» elk met 175 punten geëin Helikopters cirkelen boven de Kouterstraat in Buggen- hout en op een weide ver van de straat gelegen staan motoren zich warm te bul deren. Tussen al dat lawaai in drentelen enkele honder den, het kunnen er ook dui zend z(jn, toeschouwers heen en weer. Op zoek naar beschutting voor een regen bui die de pret even komt verstoren of naar een hon- gerstiller die uit het vuistje lekker kan smaken. Ook al waait het stof hoog op wan neer in de arena de paar denkracht met veel lawaai zijn duivels ontbindt. Een trekker-trek wedstrijd in Buggenhout. Traktoren die wat buitenmaats zijn uitvallen, wat lengte en pk's betreft, be stuurd door koene mannen met een zware voet maar met zachte hand die alsof het om een race tegen de tijd ging een betonzware metalen bak over het hobbelig terrein sleuren. In de hoop zo ver mogelijk te geraken. Een sleepwagen heet het ding dat achter de traktor wordt vastgemaakt met dikke kettin gen. Die sleepwagen heeft een laadbak en daarin worden be tonnen blokken zorgvuldig ge stapeld. Netjes naast en op elkaar. Precies daar waar ze moeten staan. Een dreumes van misschien twaalf bedient de kraan die de betonnen blok ken optilt. Hij speelt ermee alsof het om een stukje speel goed van Lego gaat. Voetje wat meer gas, hendel iéts naar rechts, hij bekijkt het allemaal vanuit de kabine en wanneer zijn werk is gedaan, gaat hij rusten. Voor een tijdje maar. Ondertussen worden de moto- ren opgewarmd. De speaker Buggenhout. Trekker-Trek. Goed voor meer dan 100 pk (vh) Leunis, de enige trouwens die waren. De «zaal» kwam zichzelf imiteerde, klapte de de juryleden echter ter hulp, kandidaten aan elkaar. Een want vermits de aanwezigen heuse jury, «van bekende Leb- «The Miami sound Machine», bekenaars» als o.a. voorzitter VKSJ-Heizijde-meisjes, voor Francis Lissens, Luc Pieters, hun vertolking - nou ja - Francois Willems, Maria - - Vinck en Little Dee, beoor- «Dirty Boy» de Prijs van het Publiek toekenden, besloot de deelde de prestaties, en hield jury «Meatloaf». een meisjes- daarbij rekening met de «uit- duo uit Moorsel. dat «I can see straling», de «lipping» en de paradise» bracht, 177 punten «kledij». Elk facet werd ge- toe te kennen en werd het waardeerd op maksimum 10 Moorselse duo tot overwin naar geproklameerd. «The Miami sound Machine» eindigde tweede, Rita Mitshu- punten De publieke belangstelling was overweldigend, de tent zat ei vol Aanmoedigingen waren ka, alias Joke De Schrijver uit J dan ook met uit de lucht, voor- Lebbeke, derde en «The J al ook omdat heel wat jeugdige Sound of Music» (Chiro Son- I kandidaten op het podium ver- neveld Lebbeke) vierde. (G. Breckx) de vzw Primulantus of is kon- tant te betalen. Maksimum 35 deelnemers worden toegelaten, maksimum twee deelnemers mogen het zelfde nummer uitvoeren. Het prijzenpakket overtreft dit van de vorige jaren. Elke deelne mer ontvangt een prijs in ver houding tot zijn of haar presta tie en er is bovendien een prijs van het publiek. Nadere informatie kan worden bekomen op de volgende tele foonnummers: 052-2113.16 of 052-21.79.70. Zich inschrijven kan tot maandag 18 augustus. Pierre Van Rossem Buggenhout. Trekker-Trek. De organizatoren van de wedstrijd (vh) "Hjtk met dienst weet ruim op" tijd te *^P zeggen wie zich mag klaarma ken. Dat is het ogenblik waar- op mecaniciens zich verdrin- i gen rond de traktor en de laat ste voorbereidingen treffen. Ondanks het oorverdovend la waai weten ze toch nog met een uiterste precisie de motor juist af te stellen, krijgt de bestuurder nog wat raadgevin gen mee. En hop daar kan hij gaan. Regelrecht naar de sleepbak die onder het oog van de jury werd gestapeld. Ge wicht ook, wagen klaar. Het spel kan beginnen. Onderge- deeld in verschillende katego- rieën 40-60 pk, 60-80 pk, 80- 100 pk, 100-120 pk, 120-140 pk en meer dan 140 pk. Je ziet er gewoon alles. Omge bouwde traktoren het meest nog. Met onder meer een vliegtuigmotor die een enorme rookwolk produceert bij de start. Maar die ook zonder emg probleem een «full-pool» lukt, dat wil zeggen de afstand van 100 meter met de sleepwa gen overbrugt zonder enig pro bleem. Applaus stijgt op. Wie het allemaal heeft beke ken en even wil bekomen van zoveel power, kan gaan kijken naar het verleden. Traktoren die vele jaren terug hun intre de deden en nu een stuk archo- logische industrie zijn ge worden. Daterend uit de periode 1930- 1940 halen ze zelfs onze herin neringen niet. Er is zelfs een minitraktor bij die eenieder met verstomming sloeg. Ook de vroegere kommandant van de Buggenhoutse rijks wacht De Raedt was aanwezig. Hij wilde weten wat zijn trek paarden waard waren. En dat leek niet weinig te zijn. Van daar een glunderende kom mandant De Raedt die zijn geluk niet opkon. Lebbeke. De VKSJ Heizijde behaalde de tweede plaats (G. Breckx) Elk jaar vertrekken er steeds méér mensen op bedevaart naar Lourdes, La Salette, Ars, Lisieux, naar het Heilig Land, Fatima of Rome. Zelfs uit ons land meer en meer naar Medjugorje in Herzegovina/Joegoslavië. Meer dan honderd jaar gaan de mensen van het Dender- mondse met hun zieken naar het Franse Maria-oord Lourdes. Dit jaar heeft die grote bedevaart plaats van 17 tot 25 juli. Sinds onheuglijke tijden komen de thuisblijvers en fami lieleden ondertussen samen in de Begijnhofkerk, om er te bidden, te zingen en eucharistie te vieren. Deze traditie mag niet verloren gaan. Allerminst nu, in de krisis en de onrust van onze dagen. Alle gelovigen van Dendermonde en omstreken worden opgeroepen om in de Begijnhofkerk te komen bidden voor onze zieken, voor de wereldvrede, en voor het geestelijk welzijn van ons volk. Te kwart voor 18 u. wordt de rozenkrans gebeden, met eigentijdse intenties en zang, en te 18 u. gaat de plechtige Maria-mis dooj, met elke dag een aangepaste homilie. Waar het weder het toelaat, zal in openlucht bij de Grot worden gebeden. Iedereen zegge het voort! Dankbare of beproefde mensen, oud en jong, arbeider, gestudeerde of werkloze, zieken en welvarenden: iedereen is van harte welkom! Buggenhout. Trekker-trek. De zware traktoren zorgden sterke staaltjes

De Voorpost | 1986 | | pagina 9