Eerste Jazz kroeg* en tocht te Opdorp een sukses Kiezen voor kunst bij CSC Dendermonde Tweede deel kioskkoncerten in Dendermonde Bert Pelentan schreef gedichten voor Europeade in Portugal Internationale Sculpturale Dendermonde op de buis DF Herdersem bij Roland Monteyne De Voorpost - 18.7.1986 - 11 Amerikaanse negerziel telfs nooit vermoedde. Dat ïoort er allemaal bij en dat mag ook, vinden wij: ieder- Iuggenhout. De Lazy City Jazz Band had zich versterkt met een speciale gast uit ketteren (foto Piet Hermans) De Vlaamse Televisie is de afgelopen dagen in Dendermonde opnamen komen nemen van de Inter nationale Sculpturale die in de Ros Beiaardstad momenteel wordt georganizeerd. Het initiatief van deze beeldententoonstelling gaat uit van Galerij De Graal. De beelden staan opgesteld onder meer in de galerij zelf, in het stadspark, het begijnhof, de akademie voor schone kunsten en het Zwijvekemu- seum. De beelden zullen op dinsdag 22 juli na het avond nieuws worden uitgezonden in het programma «Kunstzaken». Een eerste luik kioskkoncerten op de Grote Markt te Dendermonde had plaats tijdens de maanden juni en juli. De draad wordt weer opgenomen in augustus en september wordt deze aktiviteiten verder gezet. De bedoeling is natuurlijk om op deze wijze het centrum van Dendermonde voor de eigen bevolking en voor de dagjestoeristen meer aantrekkelijk te maken. Muziek verzacht immers de zeden. De koncerten hebben zoals gezegd plaats op een kiosk, midden van de Grote Markt en worden gege ven eike zondag om 11.00 uur. De volgorde van de muziekmaatschappij en die optreden: zondag 3 augustus de Muziekkapel van de Stedelij ke Brandweer van Dendermpnde; zondag 10 augus tus Koninklijke Katolieke Harmonie Sint Egidius uit Sint-Gilli8-Dendermonde; zondag 17 augustus Die Fedelen Scheldelander Musikanten uit Schoon- aarde; zondag 7 september Die Fidelen Scheldelander Musikanten uit Schoonaarde; zondag 14 september de Harmonie Vandemeulebroucke uit Dendermon de; zondag 21 september de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Grembergen en zondag 28 september de jeugdharmonie Dynamic uit Dendermonde. Deze laatste twee koncerten (21 en 28 september) worden gegeven op de Vlasmarkt. Van 17 tot en met 20 juli wordt in Figueira da Foz in Portugal de 23ste Europeade van de Internationale Volkskunstbeweging gehouden. Ook nu weer werd Bert Peleman als officiële tekstdichter van de Europeade aangeduid. Hij schreef voor de gelegenheid een aantal gedichten die in vijf talen werden vertaald en alsdusdanig ook voorgedragen zullen worden. Hierbij een van deze gedichten. By de 23ste Europeade te Figueira da Foz «De vijgeboom van de riviermond» «Figueira» reuze-vijgeboom: als in een gouden zonnedroom bloeit rond uw kruin d'Europeade! Langsheen uw strand en havenkade groet u Euro pa's jeugd en danst gij bij dolle vreugd! En bij het witste meeuwgewiek weerklinken lied en feestmuziek langsheen de monding van uw stroom: Mondego, stoutste vissersdroom! Gooi dan uw zwaarste netten uit! Europa tooit zich als 'n bruid en siert u met de bontste bloemen «Figueira» reuzeboom terecht te roemen! De Herdersemse aktieve Davidsfondsafdeling orga- Frankrijk, Nederland, niseerde een gezinswandeling van zowat 8 km naar Spanje, .Verenigde Staten, Mespelare waar de Sint-Aldegondiskerk de ardui- Canada, enz... nen schandpaal en het «Spaans Hof» werden aange- Samen met Hubert Minnebo Htum waarna de afdeling te gast was bij bronsgieter maa^e 6611 wer^ vóór Roland Monteyne bij het sas van Wieze, pardon van ^reldtentoonstehing te Herdersem. J88*"**.1? T^rg?e ver" der ook de illustratie van 'een aantal literaire werken. Roland Monteyne het buitenland waaronder via zijn fantastische bron»- Roland Monteyne werd ge- t t skulpturen wordt hij «de boren te Lauwe op 9 maart E®11 ^root aantal werken m Vlaamse beeld- 1932. Hij volgde de klassie- gedreven metaal, dikwijls houwer» geheten, ke humaniora en is licen- bedoeld als architekturale tiaat Oosterse talen en Ge- integratie bevindt zich in LH schiedenis (Chinees en Ti- betaans). Als beeldhouwer is hij auto- didakt alhoewel hij toch enige initiatie kreeg van zijn vader, amateur schil der en musicus. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij aanvankelijk schilderde en van 1947 tot 1950 date ren enkele werken onder invloed van de Vlaamse im pressionisten; later werd dat het surrealisme. Vanaf 1959 treffen wij reeds een groot aantal werken aan in wit-zwart met een duidelijk skulpturaal karakter. Met Hubert Minnebo test hij giet-technieken. In 1965 vestigt hij zich in zijn huidig atelier, het 18de eeuwse sashuis te Herder sem. Hier richt hij met zijn medewerkers Jacques Ver- hey van Wijk en Jan Tim mer achter de woning een bronsgieterij op die een ka- paciteit heeft van 300 kg brons. Roland Monteyne hield heel wat éénmanstentoonstellin gen maar zijn werken wa ren ook te bekijken op me nige groepstentoonstellin gen waarvan sommige in Wie uit de kleuren van de programmabrochure en uit de outfit van The Lazy jity Jazzband meende te mogen opmaken dat de Eerste Opdorpse Jazzkroe- gentocht verband hield met een of andere 11 juli-viering, had het verkeerd roor. Dit via Dendermonde uit Nederland geïmporteerde fenomeen had integendeel alles vandoen met de Opdorpse kermis. Waar vroeger deze kermis gtilaan doodbloedde met de nog steeds vermaarde Jaarmarkt, meenden de lerbergiers van de prachtige Dries, zes in aantal, dat er best nog een ludieker en lukratiever slot mocht gebreid worden aan deze zomerse bedoening. Vandaar het idee van een van hen ook te Opdorp de suksesformule van Dendermonde en epigonen in te voeren. En met sukses zoals bleek vorige vrijdag: we zagen zelfs mensen uit Opdorp; en wie de Opdorpenaars kent, weet dat dit op sukses moet duiden. treil! ekl riai Iuggenhout. Toeschouwers die met gemengde gevoelens kijken en luisteren naar de ifes tbracht muziek (foto Piet Hermans) Bent U een niet-professionele kunstenaar, die graag eens zijn werken zou tentoonstellen of er eventueel enkele van zou willen verkopen, maar hiertoe niet het lef heeft of niet goed weet hoe dit aan te pakken? Dan is dit bericht voor U bestemd. CSC-Vormingswerk Dendermonde zal dit jaar voor de eerste maal het projekt «kiezen voor kunst» opzetten. Het is de bedoeling om in de loop van de tweede helft van 1986 in de verschillende Dendermondse afdelingen-gemeenten tentoonstellingen in te richten van plaatselijke kunstenaars. Een deskundig samengestelde jury zal dan deze tentoonstellingen bezoeken, en er de beste werken uit selekteren, die in het najaar en begin 1987 zullen tentoongesteld worden op een arrondissementele en nationale slottentoonstelling. Voor de plaatselijke niet-professionele kunstenaar betekent dit initiatief een dubbele uitdaging, te weten: - met enkele andere kunstenaars in de eigen gemeente hun beste werken exposeren zonder dat het voor hen enige organisatorische en financiële rompslomp meebrengt; - de kans krijgen om één of meerdere werken te zien in aanmerking komen om uitgekozen te worden voor de arrondissementele slottentoonstelling enêof de nationale expositie van CSC-Vormingswerk Meer konkreet betekent dit aanbod het volgende: - de tentoonstelling, zowel de plaatselijke, als de arrondissementele en de nationale slotexpositie, zijn bestemd voor beoefenaars van de grafische kunst in de meest brede betekenis van het woord (cfr. schilderijen, pentekeningen, aquarellen). - de tenoonstellingen in de afdelingen-gemeenten worden georganiseerd gedurende de tweede helft van 1986. Voel je je geroepen om hieraan deel te nemen, of wens je het volledige reglement te ontvangen, neem dan zo spoedig mogelijk (en liefst vóór IS september 1986) kontakt op met arrondissementeel sekretariaat van «kiezen voor kunst» (t.a.v. A. De Geest), Noordlaan 19, 9330 Dendermonde (tel. 052/22.14.07). Eldorado en The Blue Jazzband Eldorado is een groot eta blissement en dat hoefde dus ook een groot orkest. De Lokerse Blue Jazz Band was er te gast. We moeten onmiddellijk zeggen dat we wellicht op ongunstige tijd stippen in Eldorado geko men zijn: een eerste keer was er pauze, een tweede keer was de zangeres, ooit de leading lady van de Big Band Studio 10, er met begeleiding van een casset te J*aime la vie» en tutti quanti aan het zingen, toen we naar huis reden, een paar uren na middernacht toch, was de band, een ech te big band, er gezellige muziek aan het maken. Verwacht van ons dus geen oordeel over de muzikale kwaliteiten van het gezel schap. Toch sfeer troef in de Eldorado. Madeion en zijn Kltoraokers Van al wat de programma- Dendermonde. Hij heeft niets te maken met Willy Alvoets. Deze man musiceerde alleen maar als tussendoortje op een mondharmonica (foto Piet Hermans) brochure beloofde in de Ma deion, hebben we niks ge merkt. Dit lag waarschijn lijk wel aan onszelf: we ble ven er uiteraard maar een poosje en wat we hoorden is waarschijnlijk wel weer niet representatief voor wat er de rest van de avond ge serveerd werd. Wij hoorden er een orkestje (drums, or gel, trompet en wat gita ren) die hal mu ziek brach ten en geen mens op de dansvloer! in de goede, verzorgde danstraditie van eertijds, die ons toch wat achterhaald leek zeker voor dit gebeuren. Maar wij her halen het nog maar eens: deze «verslagen» zijn maar momentopnamen en dus geen totaalbeeld. Maar van wat aangekondigd werd als één nummer van Tllinn Boutté konden we toch al leen maar de titel vereenzel vigen met de door ons be wonderde jazzsinger. Drij toren met een swingende Willy Aelvoet Wie de naam Willy Aelvoet uitspreekt, weet meteen dat er voor sfeer gezorgd wordt. Toen we de eerste keer in den Drij toren aan liepen, was er wel wat volk, maar nog niet de grote massa. En ieder weet dat Willy pas echt in de vorm komt, wanneer hij respons krijgt van zijn pubhek. «Willy» betekent in dit ge val ieder band-lid afzonder lijk en het groepje als en semble. Enkele uren later zag het zaaltje van de Drij- toren er dan ook anders uit. Met him kwaliteiten van in dividueel instrumentist hadden de jongens van Ael voet er een sfeer gekreërd, eigen aan de eerste Dender mondse kroegentochten, de sfeer die indertijd het Den dermondse «Justitiepaleis» deed kapseizen. We zagen niet de pan en toch swin gende het eruit! 11 juli - aanblik in Biekorf Dat de boys van Jean-Pierre Verhofstadt onlangs him driejarig bestaan als jazz band vierden, hoorden we via derden. Dat ze met hun streetparades welgesmaak- te intermezzi brachten tij dens het jongste (jazz)-festi- val van Dendermonde mochten velen ervaren. Dat ze met hun geel-zwarte kos tuumpjes 11 juli en Gaston Geens alle eer wilden bewij zen, werd fel geapprecieerd door sommigen. En dat ze met hun ongekomplioeerde oude-stijljazz (rriet* nogal wat knipoogjes naar het po pulaire repertoire) een pu bhek kunnen begeesteren, zal iedereen nu wel weten, die in de Biekorf binnen ging. Muzikaal nog niet di- rekt de evenknie van hun meer geroutineerde grote broers van The Jeggpap, weten ze hun waar noch tans beter te verkopen. En dat doet het hem bij het grote pubhek. Wie hen be zig hoorde, voelde dat er muziek gemaakt werd van uit de buik en niet vanuit de portemonnee. Ieder hd be leeft nog pret aan het ge beuren en dat zet zich over op de toehoorders. Het ver wekte bij ons dan ook geen verwondering, dat het er nog meer dan jolig aan toe ging, toen we er langs re den, richting de vertrouw de bedstee. Grote Willy Donni en klein Aksent Is het Opdorpse Kultureel Centrum slechts een kleine ruimte, de uitbaters hadden toch een van de grootste jazzreuzen van België kun nen inhuren. Willy Donni is niet een vedette die zich weet in de schijnwerpers te werken met oppervlakkige gedoe, hij gaat zijn weg zonder omwegen of toege vingen, hij speelt zijn mu ziek zoals hij dit wil. Door de echte jazzmuzikanten Buggenhout. De Jeggpap had ook een speciale gast. Philip Hermans op Banjo die voor 4 de gelegenheid een overstapje maakte van de Crescent City Dreamers naar de Jeggpap (foto Piet Hermans) Buggenhout. Zij hebben er de glimlach niet bij verloren (foto Piet Hermans) wordt deze houding en deze iquziek naar waarde ge schat; getuige hiervan zijn de optredens van Willy Donni met de meest gerepu teerde jazzmusici in bin nen- en buitenland. Toch voelde hij zich thuis in Aksent, tussen jazzliefheb bers en kroeglopers. Samen met bassist Daniël Zanello, drummer Dominique Soors, zoon-klarinettist An- dré speelde hij de muziek waar hij van houdt. Nog altijd de beste garantie voor een eerlijk optreden; het publiek dat luistert, hoort dit meteen en weet het ook te appreciëren. We oordelen dat we na deze muzikale eerlijkheid en heerlijkheid best stopten met onze kroegentocht. Het was dan al over tweeën. Toch zal het er rond de Op dorpse dries nog wel een tijdje druk gebleven zijn: musici en kroeglopers amuseerden zich best. Ook de initiatiefnemers zullen dit wel gemerkt hebben, ook in de portemonnee. Laat het hun een stimulans zijn om deze eerste editie een vervolg te laten krijgen. begeesterend zoals we hem kennen (toch wat onwennig in een «vreemd» gezel schap) en Flip bewees nog eens overduidelijk wat The Jeggpap voor een kemel uithaalde jaren geleden, toen ze hem zo maar heten gaan! Buggenhout. The Willy Alvoets N.O. Swing Band (foto Piet Hermans) Waar Opdorp Dries vorige week nog een kermisaan- blik bood met de vele mo lens, kramen en foorreüfi- rere, was deze Dries nu ïerschapen in een ruime ar king, die behoorlijk vol stond. Dit was bij een eerste aanblik al een garantie voor volk in de zes cafés rond de beboomdè laan. Uiteraard kraampjes met Vlaamse eteü, Spaanse satés, Amerikaanse hamburgers, Engelse hot-dogs en Bug- jenhoutse pens. Uiteraard jroepjes jolige jonge men sen, die van in 't deurgat reeds 12 palmkes bestelden sn meer bezadigde enkelin- die rondgingen al luis- Jiteraard tevreden herber- die vandaag, the mor- after, hun duiten zul- en zien dat het is geweest. Uiteraard muziek: autentieke ftzzmuziek, muziek die nnn buitenkant ,wat jazzy aandoet en muziek die het van een autentieke Amerikaanse negerziel er allemaal bij en dat ook, vinden wij: ieder- komt op deze manier zijn trekken: sommi- genieten ervan, ande- zich en een '1"~1het publiek amuseert zich best. We doen samen met U en met een spaatje en een koffietje weer niet geslapen van nacht! de tocht nog eens beknopt over. De Hert en The Jeggpap De bekendste Opdorpse zaal café of zaal is te min voor deze gelegenheid is zeker «De Hert», vroeger gere nommeerde balzaal in de streek, nu dé ontmoetings plaats tijdens de T.D.'s. Hier moest natuurlijk ook de bekendste jazzband zit ten: The Jeggpap New Or leans Jazzband, vroeger van Bert, nu van Miel en zijn kompanen. En hier werd nog maar eens bewe zen wat we van in Dender monde al wisten: tijdens een kroegentocht hoort een orkest in het gebeuren en niet op een podium, afge schermd van het pubhek. Hoe hard de jongens van Miel ook hun best deden en ze deden dat inderdaad toch sloeg de vonk niet over: daarvoor was het wa ter veel te diep tussen muzi kanten en pubhek. Toch ook een wat vreemde sound: geen Norbert en zijn piano, wel Joep Peetere en Flip Hermans. De eigen lijke Jeggpapleden speel den hun portie, Joep was J

De Voorpost | 1986 | | pagina 11