Verlaging van belastingen te Aalst verwacht? Een week vakantie Aalstenaar Gustaaf Van Hover werd kolonel In Amerikaans leger 11 juli te Aalst Europese miljoenen voor ekonomische uitbouw Aalst De Voorpost VRUMG li JUU 1 Robert De Pauw, schepen van financiën kon aankondigen dat de rekening van het dienstjaar 1985 werd afgesloten met liefst ruim 305 miljoen boni wat gunstige perspektieven opent voor een komende verlaging van de belastingen. Met dergelijk resultaat vermoedde de schepen dat om belastingvermindering zou worden gevraagd. Waarvoor hij uiteraard niat doof kan zyn. Wel wees hij op een aantal onbekenden die roet in het eten zouden kunnen gooien. Zo zijn er de eventuele implikaties voor de stadsfinanciën van de volmachtsbesluiten, de exploitatiekosten van het kultureel centrum en het stedelijk ziekenhuis, de bouw van een nieuw rusthuis aan de Albrechtlaan en de problematiek van de «nep-statuten». De burgemeester pikte daarbij aan en stelde dat het college alleszins met voorstellen van verlaging van belastingen op de proppen zal komen. Sche pen De Pauw had het verder nog over steeds aanzienlijker bedragen die de stad bij de rijksontvangerij te goed heeft en die nu reeds 284 miljoen bedragen. Voorspelbaar Edgard Hooghuys (SP) stelde dat dit gunstig resultaat na de verhoging van de belastingen alleszins voorspelbaar was. Hij vroeg dan ook dat in eerste instantie werk zou gemaakt worden van verlaging van de druk op de bevolking. De SP zou zulks toejuichen en de re kening alleszins goedkeuren. Jan Caudron (VU) noemde dit resultaat het gevolg van «de vroegere schadalige belas tingverhogingen» waarmede de Aalstenaars opgezadeld werden. Het spaarplan van de regering zal de stad echter een minder-ontvangst van 29 tot 38 miljoen kosten. Tenware het voorstel tot hervorming van het Gemeentefonds tijdig wordt goedgekeurd. Hij wist er terloops op dat zulks kan want dat er in de Kamer van Volksvertegenwoordigers van de 212 leden 124 Vlamingen zijn tegen 88 Franstaligen. Werken voor Derden Jan Caudron breed nog even zijn stokpaardje, «de werken voor derden». Hij verzette zich andermaal tegen de onrecht- vaardigde en diskriminerende wijze waarop werken worden afgerekend. Voor dergelijke werken gaf de stad 2.120.000 fr. uit doch kreeg er slechts 115.583 fr. van terug. Caudron had het verder over de pendelparking waarvoor de NMBS nog steeds niets heeft betaald en over het slachthuis dat wel verkocht is maar waar van verliezen in de rekening gehandhaafd blijven. Jan Caudron kan het stadsbe stuur verzekeren dat het de goedkeuring van de VU krijgt als het bij de volgende begro ting de belastingen wil vermin deren. Geen sanering Dolores Baïta (SP) beklem toonde op haar beurt dat het gunstig financieel resultaat niet het gevolg is van sanering doch van verhoging van de belas tingen. Uitgaven op personeel stegen met 10% en van wer kingskosten met 15%. De uit gaven voor personeel bedra gen nu reeds 53% van de totale stadsuitgaven. Algemeen wordt dergelijke ver-ouding als ongezond aangezien. Aalstenaars betaalden in 1982 662 miljoen aan belastingen, in '83 795 miljoen en in 1985 bijna een miljard. «Men spreekt liever niet van vermin dering van de belastingen maar wel van terugschroeven van verhoogde belastingen» zegde Dolores Baïta. Verhaalbesting onrechtvaardig PW-fractieleider Oscar Re- dant wees er op dat het stads bestuur door de verplichtingen van de saneringslening ge dwongen werd tot verhogen van de belastingen. De 305 miljoen boni komt vooral van de onverwachte staatssteun van 100 miljoen, het opheffen van de Kas voor weduwen en wezen, een één malige injektie van bruto zo wat 150 miljoen, het in de hand houden van de perso neelskosten - slechts één vaste benoeming - het dalen van de stadsschuld en het afzwakken van het verlies van het OCMW-ziekenhuis. Waarme de Redant wilde aantonen dat het boni van 305 miljoen slechts in geringere mate voortkomt uit de verhoging van de belastingen. Bij het voorstel tot verlaging van de belastingen hoopt ook dat ge dacht zal worden aan de ver- haalbelasting die hij terecht als «onrechtvaardig» betitelt. Ernstig werk CVP-fraktieleider Herman Goossens stelde dat het resul taat de ernst aantoont waarme de wordt gewerkt. De afwij king van de ramingen beperkt zich tot 2,27%. Dat de personeelskosten met 53,51% te hoog liggen gaf Goossens toe en van de stij ging van de werkingskosten zegde hij dat die vooral aan het onderhoud der wegen ten goe de kwamen. Maar iedereen is ervan overtuigd dat wegenon- derhoud een must blijft. De fraktieleider besloot met te stellen dat het stadsbestuur en de fraktie in het biezonder hoog blijft hebben voor te werkstelling. Waarbij werd ge zegd dat biezondere statuten in de toekomst duurder zullen worden. Personeelskosten «Dit bestuur kan niet verant woordelijk gesteld worden voor hogere personeelskosten» repliceerde schepen De Pauw op beweringen van Baita Do lores. «Het personeel werd aangesteld in vorige bestuurs periode en moest verder wor den uitbetaald. Wel was er een stijging van de index van 4,7%. Het teveel aan leningen heette de schepen een struktu- rele fout die dan ook wordt afgebouwd. Aan de perso neelslast (923 personeelsleden) is weinig te verhelpen. Eddy Monsieur (SP) zegde dat de schepen het wel had over vaste benoemingen doch niet sprak over de gedane bevorderingen en zegde verder dat er ook onbekenden waren die in het voordeel van het stadsbestuur speelden als o.m. de dalende energieprijzen en de daling van de rentevoet. Burgemeester Uyttersprot ant woordde op raadslid Baita dat op vragen waarmede détails zijn gemoeid schriftelijk zal worden geantwoord. Ook op de kwestie «werken voor der den». Hij voegde er echter wel aan toe dat wat betreft «wer ken voor derden» volgens een beslissing van de gemeen teraad herstellingen van voet paden ten laste van de stad zijn doch dat de eerste aanleg door de aangelanden moet worden betaald. Sanering? Edgard Hooghuys stelde dat via de saneringslening geen en kele verplichting tot verhogen van belastingen werd opge legd. Maar Oscar Redant re pliceerde dat er geen enkel ander valabel alternatief voor handen was dan de belastingen te verhogen. Waarna de burge meester afrondt met tot Ed gard Hooghuys te zeggen «Hadt gij in '82 uw goesting gekregen dan hadden wij de belastingen niet zo fors moeten verhogen». LH tikt stak de traditionele Guldensporenviering in een ander kleedje. De samenwerking ■en feestelijkheden en kuituur verliep duidelijk echter niet zonder kleerscheuren Getuige ervan alleszins een bepaalde afwezigheid. Ie plechtigheid ving deze keer aan in een feestzaal van het stadhuis na een idkomstdrank in de trouwzaal. Er waren een panelgesprek, een gastspreker en een Jen op de Grote Markt vanaf 20 u. van Johan Haezaert, Kris De Bruyne en us De Vos. Voor heel wat publiek. Laaiende geestdrift was er echter nergens te kespeuren. Hoofdschotel zou worden een panelgesprek waarop leden van politieke logeren verenigingen zouden peilen hoe Vlaamsgezind onze jongeren nog zijn. Bij een oorbereidende vergadering werd het tema echter gewijzigd. Men zou eerder nagaan oe jongeren de gedragslijn van hun grotere politieke broers evalueren. Hoe te leven al Vlaming in de wereld van morgen. kt geduld van Vlaanderen Van de nederlandstaligen in de moet worden gehouden met ultuurschepen Chris Borms ambtenarij en het bedrijfsle- arrogantie en veeleisendheid iprak in de feestzaal voor het ven, talloze politieke vemede- van de Franssprekende Ge ruim» van de Aalsterse Vla- ringen, permanente Waalse af- meenschap. H.et vraagt auto- ungen. Kruim dat dan be- dreiging, nomie en vrijwaring van erkt was tot zowat een 50-tal Sinds de staatshervorming van vreemde inmenging. Ook de «langstellenden Onder hen 1970 de uitbouw-op-termijn tegenspeler dient het spel eer- ichepenen Anny De Maght, van een federaal België heeft lijk te spelen in volledige indré Doorns en Juliaan ingeleid, is er een diepgaande loyauteit. jjnck. psychologische verandering Iris Borms memoreerde de gaande. Toekomstgericht iuldensporenslag, één van de De feestdag van de Vlaamse roegste geschiedkundige fei- Ongekomplexeerd zakelijk Natie is vandaag toekomstge in in de Vlaamse strijd voor Slechts wanneer er een einde richt. elfbehoud en zelfbevestiging, gemaakt wordt aan het Waals- Ons volk put het geloof in iedert de eerste eeuw van zijn Brussels machtsmisbruik, aan zichzelf en de kracht om de «staan werd België gedragen de scheve toestanden en aan dreigingen tc overwinnen, niet bor de machtswil van de de fopperijen die Vlaanderen langer uit dc nostalgische koes- ranssprekende heersers- hinderen, zijn onze jonge ge- tering van een even roemrijk roep. Daarna bleef dit land, neraties in Vlaanderen, vanuit als dood verleden. Het roman- og vier decennia lang, intakt een nieuwe ongekomplexeerde tisch Vlaams taalnationalisme b eenheidsstaat dank zij het zakelijkheid, bereid de Belgi- is weggeëbd, eduld van de Vlamingen die, schc Staat te handhaven Het staat ingeplant in de wer- it bezorgdheid om het voort- Vlaanderen verlangt klare re- kelijkheid van deze tijd. De «staan van het land en de keningen en behoorlijke ver- hedendaagse Vlaming is een «standhouding onder de bur- deling van de rijksinkomsten nuchtere en zelfverzekerde crs. heel veel slikten: de fi- over de gewesten. Het wil niet burger, toriële benadeling van hun langer een bedreigd territo- Bouwen aan Vlaanderen en tmeenschap, de achterstand rium bewonen waar rekening aan het geluk van zijn inwo- Ja, we doen net zoals deze jeugdige speelse jongens en meisjes. We wuiven jullie vanuit onze vakantiezetel het allerbeste toe. Volgende week, 25 juli, zal je ons moeten missen. We gaan energie opdoen voor de komende weken en maanden. Op 1 augustus zijn we er weer. Met nieuws uit alle «gen van de bevolking, met een bruingebrand gezicht en vooral met goede moed. ners vereist technische kennis van dossiers, politieke wil tot machtsverwerving, vrije be schikking over ekonomische en staatkundige hefbomen. Het kultureel zelfbestuur is verworven. Ook het onderwijs is reeds voor een deel naar het regionale vlak overgehveld. Ook financieel en ekonomisch autonoom Doch ook financieel en ekono misch moet de autonomie wor den uitgebreid. Politiek zelfbe stuur veronderstelt op de eer ste plaats een financieel draag vlak bestaande uit eigen geld middelen en een eigen gewes telijke verantwoordelijkheid voor inkomsten en uitgaven. De staatshervorming van 1980 bleef helaas op dat vlak ste ken. De centrale regering staat budgettair 25 maal sterker dan de Vlaamse regring. Dat ver klaart waarom onze gemeen schap binnen het Belgisch ka der nog te dikwijls als het kleine broertje wordt behan deld. Een staatshervorming die vol doet aan de meest dringende en fundamentele noden van ons volk dringt zich dan ook op. Waar Vlaanderen bevoegd is, moet dat ten volle zijn en hoeft het de beslissingsmacht niet te delen met het centrale gezag. Onze burgers voelen terdege aan dat het gevaar niet gewe ken is. De werkloosheid blijft de jeugd ontmoedigen, ook al daalt het cijfer in Vlaanderen. Het bedrijfsleven is niet vol doende opgewassen tegen de buitenlandse uitdaging. Het bevolkingscijfer daalt op een katastrofale manier. Over «grenzen» been elkaar Vinden Daarom moeten dc Vlamingen elkaar vinden, ongeacht partij politieke, sociale en filosofi sche verschillen, in een alge mene mobilisatie ter verove ring van wat ons ontnomen blijft en ter vrijwaring van het welzijn van de bevolking. De Vlaming komt van ver. Hij is niet langer een geslagen, achtergestelde tweederangs burger. Hij is politiek mondig en poli tiek offensief ingesteld. Vlaanderen wordt zichzelf en krijgt een eigen gelaat in de wereld. De weg naar de fede rale Unie, waarin het een ei gen beleid kan voeren, ligt open. De Vlaamse Gemeenschap is vast besloten om heel wat din gen zelf te doen. omdat ze weet dat zij in ieder geval beter gedaan worden. Vlaamse kracht moet macht worden. Dat is de boodschap voor de komende jaren. Dat is de hoop van Vlaanderen. LH Aalst. De familie Van Hover (a) Het gebeurt niet elke dag dat een landgenoot het tot kolonel brengt in het Amerikaans leger. Dat is wel gebeurd met de Aalstenaar Gustaaf Van Hover die recent een bezoekje bracht aan zijn «thuisbasis» Aalst. Colonel G.J. Van Hover, 11621 Glen Road Potomac staat er op zijn naamkaartje te lezen. Gustaaf Van Hover werd ge- ingedeeld bij de eerste lanciers boren in Aalst op 3 juli 1913 als zoon van Hector Van Ho- te Spa en in 1928 voerde hij het bevel tijdens de grote Ardense legeroefeningen. Gedurende de mobilizade van 1939 was Van Hover de bevelhebber van de verkenningsploeg Duit se Grens. Hij was er bij toen aan de grens de eerste gevech ten ontstonden. Op 10 mei 1940 kwam hij in kontakt met de vijand. Hij wist evenwel zijn regiment te vervoegen ter wijl hij onder vuur werd geno men door Duitse Stuka's. Op Vervolg op blz. 4 ver en Joanna Keymeulen. Zijn vader was politie-inspek- teur te Aalst en ook gemeen teraadslid waar hij de eerste plaatsvervanger van notaris Breckpot. Tijdens de eerste wereldoorlog woonde het ge zin in de Dirk Martensstraat en verhuisde nadien naar het Volksplein. Later, in de twee de wereldoorlog, verhuisde men naar de Capucienenlaan. Gustaaf Van Hover ging naar de Pupillenschool in Aalst. Hij werd vrijwilliger en bracht het tot brigadier van het Zesde Artillerie in Brussel. In 1929 was hij de jongste wachtmees ter. Hij volgde ook de kadet- tenschool in Namen. Van 1933 tot 1935 studeerde hij aan de militaire school. In 1935 werd hij onderluitenant in de ruiterij bij het eerste regiment van de lanciers te Spa. Hij volgde ook nog de kavalerieschool maar geraakt in februari 1937 zwaar gekwetst tijdens een ontplof fing. Terug in dienst werd hij De werkzaamheden van de Europese kommissie spreken weinig mensen aan en slechts enkelingen zien nut in wat het Europese parlement beslist. Het lijkt ook aUemaal zo moeilijk met zittingen in Brussel, Luxemburg en Straatsburg. Voor de streek van Aalst echter Hjkt de Europese Kommissie binnen korte tijd wel een belangrijke maatregel te nemen. De Kommissie heeft immers zopas beslist de streek van Aalst en van Oudenaarde te helpen. In het kader van het Regionaal Fonds wil de Kommissie haar steentje bijdragen om nieuwe ekonomische aktiviteiten een kans te geven in deze twee gebieden. Dat steentje weegt trouwens door want het moet ongeveer 260 miljoen frank (5,6 miljoen ECU) bedragen. Het programma dat men wil verwezenlijken kost trouwens ruim een half miljard frank en bestrijkt de periode 1985 tot 1990. Benevens het Regionaal Fonds draagt de Belgische overheid ongeveer 150 miljoen frank bij en privé-bearijven moeten ook nog eens 90 miljoen bijdragen. Dat geld moet dienen om een industriegebied te moderniseren. Want, zo oordeelt de Europese Kommissie terecht, Aalst en Oudenaarde zijn twee regio's die erg te lijden hebben onder de herstrukturering van textiel en konfektie. Oude, niet meer gebruikte fabrieken moeten gesloopt worden en de zones waarin ze zich bevinden moeten opnieuw worden uitgerust. Ten behoeve van kleine cn middengrote bedrijven moeten diensten worden uitgebouwd die hun aktiemogelijkheid vergroten. KMO's zullen daarbij worden aangemoedigd om nieuwe produkten en nieuwe produktiemethodes te ontwikkelen. HJL

De Voorpost | 1986 | | pagina 1