wordt reëel gesaneerd Waarheen met de kuituur in Erpe-Mere Nog de privacy van gedetineerden te Aalst In Sint-Elisabethziekenhuis Lustrum Molenfeesten te Oordegem Vierde Schoimersfeesten naar ieders gading W.L.A.-nieuwtjes Aalsterse Ring aan sluiting toe? De Wolf-Cosyns, meest milieuvriendelijk bedrijf van Aalst Wat met nieuwe identiteitskaarten? 2 - 18.7.1986 - De Voorpost sluiten Openbare IV ook reeds* p Gentsestraat-Vlaandle; kondi De Oordegemse Molenfeesten op het Hof te Landegem in Yvan De Groeve, de schaduw van de gerestaureerde Fauconniermolen zijn aan hun eerste lustrum toe. Reden om er andermaal iets speciaals van te maken met een rijk gevuld en gevarieerd programma waarin ieder wel zijn gading vindt. Luchtpistoolschieten wordt op donderdag 14 oogst te 19 u. een innovatie. Tegelijkertijd gaat de traditionele boogschie- ting van start en wie het wat kalmer aan wil doen kan te recht op de reuzekaarting van af 20 u. Op vrijdag, Half-Oogst te 11 u. in de molen zelf opening van de bonsaitentoonstelling, een uit Japan ons overgewaaide aloude kunst die bij ons echter nog eerder nieuw aandoet. De ze tentoonstelling van bonsai kunst, dwergboompjes binnen huis te kweken is toegankelijk op 15 oogst van 11 tot 13 en van 15 tot 18 u. Ook op zondag 17 van 15 tot 21 u. En vanaf 21 u. live in concert de Prins van het Vlaamse Lied Will Tura, een vaste waarde in de Vlaamse show-bizz. Inkom: 200 fr. Op zaterdag is het de dag voor de jongeren op het tema «African Beat». Dit jaar gaan we dus de Afrikaanse toer op en met Studio 17 is sukses verzekerd. Presentatie Namiddag in openlucht Afsluiten van de lustrumfees ten op zondag 17 augustus met een traditionele namiddag in openlucht die elk jaar enorme volkstoeloop kent. Een brede gamma oude ambachten, een 30 man sterk Oberbayem-or- kest, tentoonstelling bonsai kunst in de molen en, onder voorbehoud, luchtdopen per helikopter en paradropping wachten er U. Ondertussen kan U zich te goed doen aan varken aan 't spit en panne koeken en voor de kinderen is er een reuze-springkasteel. Molenfeesten Oordegem, een aanrader. LH In een reuze feesttent aan de Immerzeeldreef hebben voor de 4e maal de feesten plaats van A.K.V. De Schoimers, een Aalsterse kamavalgroep die duidelijk in de lift zit. Op vrijdag 8 oogst kan U er vanaf 15 u. terecht voor een tweede kamavaleske feestnamiddag voor de Derde Leeftijd met gratis koffietafel en verkiezing van de Schoimprins en Schoimprinses bij sfeervolle muziek uit de tijd van toen door een mini- orkest. Te 21 u. volgt dan een gemaskerd bal opgefleurd door Marc Van den Steen. Prijzen voorzien voor de mooiste gemaskerden. Op zaterdag 9 oogst vanaf 14 u. rommelmarkt met verkoop per Amerikaans opbod en vanaf 20 u. Eerste Grote Vlaamse Vedettenparade met gastoptreden van Mark Manuel, Pascal Laurent, Eddy uit Kluisbergen, Erik Van Neygem, Jo Dens, Marleen en de kamavalprominenten Keizer Kamiel, Prins Patrick en Popoll. Presentatie door Patrick Valain. En op zondag 10 spelnamiddag voor de kinderen met oude en nieuwe spelletjes vanaf 14 u. met tot slot een play-backwedstrijd met waardevolle naturaprijzen. Tijdens de drie dagen van de Schoimersfeesten elke dag vanaf 19 u. barbecue aan matige prijzen. LH De financiële situatie van het Sint-Elisabethziekenhuis is duidelijk verbeterd. Wat blijkt uit de exploitatie-, winst en verliesrekening van het boekjaar 1985. Het globale verlies verminderde inderdaad tegenover vorig boekjaar met bijna 52 miljoen. Het exploitatieresultaat alleen daalde met 58 mihoen en het bedrijfsverlies met bijna 21 mUjoen. Aalst. De Wichelse straatzangers trokken door Aalst (a) Roger D'Hondt (SP) die wegens het ultra-kortstondig verloop van de voorlaatste raadszitting de gelegenheid niet had de televisiebewaking in Aalsterse politiecellen op de korrel te nemen, kwam hier in de jongste zitting op terug. Het is zijn bezorgdheid dat niet zorgeloos omgesprongen wordt met persoonsgebonden aangelegenheden, de intimi teit en de privacy van de burger. D'Hondt is de mening toege- vertegenwoordigers, daan dat het voorliggend voor- Er is het Europees verdrag ter stel om te Aalst in het politie- bescherming van de Mensen- kommissariaat in cellen van rechten waarin slechts een af- gedetineerden TV-bewaking te wijking wordt toegestaan als organiseren voorbarig of zelfs de openbare veiligheid in het strijdig zou zijn ten overstaan gedrang komt. van het voorstel Gol over deze Er is de aard van de gevange materie. nen welke in de cellen van de Daarin zou namelijk princi- politiegevangenis worden op- pieel het verbod zijn opgeno- gesloten. Van tijdelijke duur men van bespieding in cellen, en bovendien gaat het in de Het standpunt van de 'Liga meeste gevallen om dronken voor Mensenrechten', een ver- personen. Er is het feit dat de eniging welke door elke partij cellen onvoldoende voorzien wordt gerespekteerd, is zeer zijn om de intimiteit in alle duidelijk. Zij bevestigen dat omstandigheden van de gevan- het wetsvoorstel Gol het voort; genen te waarborgen, durend bespieden van admini- D'Hondt stelt verder dat er stratief gehechten niet toelaat- ook medische bezwaren kun- baar acht en... dat het ontwerp nen zijn. Hoe zou men bvb. zeker niet zal worden betwist, kunnen nagaan van achter de Hier bedoelt men uiteraard de beeldbuis of een onder invloed Senaat en Kamer van Volks- van alkohol, opwekkende of verdovende middelen ofwel slaapt ofwel in komateuzé toe stand verkeert? In deze cellen kunnen ook mensen terecht komen als ge volg van omstandigheden die niet onmiddellijk inbreuk op een wet impliceren. Wat moet het bvb. zijn voor een vrouw zich voortdurend door een man te voelen beloerd? Raadslid D'Hondt vraagt dat men het ontwerp gewoon zou bevriezen tot na een grondig onderzoek waarbij juridische en medische facetten worden op de korrel genomen. De ab solute noodzaak van TV-bewa king moet immers nog bewe zen worden en een desbetref fend wetsvoorstel is momen teel in bespreking in de Senaat en wordt eerlang in de Kamer verwacht. Even wachten kan een misschien onnodige uitga ve van 600.000 fr. voorkomen. Som die zou kunnen gebruikt worden voor verdere uitrusting van het politiekorps. D'Hondt doet een oproep tot alle politieke frakties zijn voorstel te steunen en zich in eer en geweten te bezinnen over deze dan toch delikate materie. Moest de gemeen teraad echter toch volharden dan zal interpellant namens de Het is een algemeen gevoel dat de sport in Erpe-Mere heel wat meer in de wat gelegd wordt dan de kuituur. Nochtans brengt ook deze «sektor» heel wat volk op de been en is er heel wat meer energie nodig om een kulturele aktiviteit te organiseren. Ook het onkostenrisico is groter zodat men zeker mag gewagen van soms «gewaagde onderne mingen». Naar aanleiding van de jongste schepen voor kuituur, moet de gemeenteraadszitting deed allang platgereden paden van raadslid E. De Temmerman de onkreatieve subsidiërings- (PW) een opmerkende tus- mechanismen durven verlaten senkomst waarbij hij naast en- en financiële aanmoedigingen kele bedenkingen ook zijn ei- voorzien voor projekten die gen standpunt aan de orde vernieuwing inluiden, stelde. Een deel van de middelen van De aanzet hiertoe was de re- de overheid (subsidies jaarlijks cente algemene vergadering toegekend volgens vastgelegde van de GKR in het ontmoe- kriteria: erkenning of aanslui tingscentrum te Aaigem waar- ting GKR, werkingsverslag, op de schepen van Kuituur en aanwezigheid op bestuursver- Sport zijn subsidie-politiek gaderingen, r e.d.g.) zouden heeft toegelicht. De Temmer- kunnen worden gestort in een man vindt dat het toegepaste kuituurfonds, een «kuituur systeem erg verward overkomt stichting» van waaruit de mid- en in geen enkele nog aan de delen kunnen geput worden normen voldoet; het is «betut- om logistieke steun, te verle- telend, vitterig en onkreatief». nen in de vorm van administra- Daarom heeft hij zijn ideeën tieve bijstand en technische op een rijtje gezet en wil hij medewerking, maar ook kon een debat op gang brengen om krete middelen zoals tentoon- de ongezonde toestand tot een stellingspanelen, dia- en film- degelijke oplossing te brengen, projectoren, projectschermen, Met de hoop op een dialoog geluidsinstallatie en videoap- tussen alle partijen en vereni- paratuur, edg, kunnen ter be gingen ziet hij de zaak als schikking worden gesteld be- volgt: heerd door een «uitleenbank» De gemeentelijke overheid, ten behoeve van de socio-kul- inzonderheid de bevoegde turele verenigingen die erom verzoeken en die zich binnen hun eigen budget al deze tech nische middelen niet kunnen veroorloven. Daardoor zouden ze handen en middelen vrij krijgen om hun kreatieve aandacht op an dere projekten toe te spitsen. M.a.w., niet zomaar het doel loos verdelen van subsidies, overheidsgelden, aan de meest Het resultaat van het zieken huis steeg met 48,9 miljoen, dat van de konsultaties met 2,7 miljoen en dat van de techni sche diensten met 7,2 miljoen. Door het veranderen van bed dencapaciteit wordt het exploi tatieverlies met 7 miljoen vér- hoogd. Verbeterd De werking van het St.-Elisa- bethziekenhuis verbeterde fel tijdens het voorbije jaar. De samenwerking met de huisart sen werd gestimuleerd door wekelijkse samenkomsten en diverse seminaries. Via de or thopedie kreeg St.-Elisabeth naam en faam ook buiten de regio. Zwakkere diensten moeten naar betere resultaten worden gebracht door onbaat zuchtige inzet van artsen en personeel. Wat betreft het probleem van de wasserij kan op korte ter mijn een oplossing worden verwacht na een kosten-baten- analyse. Saneringsplan Schepen De Pauw kan vaststel len dat het exploitatieresultaat binnen de perken van het sane ringsplan valt. Het totale ver lies van het boekjaar over schrijft echter het sanerings plan met 5 miljoen. Toch kan er van een spektakulaire ver betering worden gesproken. Toch koestert de schepen de vrees of met het nieuwe enve- loppesysteem het streefdoel (het verlies tegen 1988 weg werken) zal kunnen worden bereikt. OCMW-rekening St.-Elisabeth en OCMW zijn qua rekening innig verbonden. In de gewone dienst sluit het OCMW af met een boni van ruim 29 miljoen zodat de stads- toelage 29 miljoen minder zal kunnen bedragen. Vergelijken met vorig boekjaar is nu nog onmogelijk omdat hier voor de allereerste maal met de funk- tionele-ekonomische indeling werd gewerkt. Voor de buitengewone dienst werd 100 miljoen krediet niet gebruikt, wat dan wel te ma ken heeft met het niet tijdig verlenen van toelagen voor de bouw van het nieuw zieken huis. De buitengewone begro ting sluit af met 7,5 miljoen boni. Slechts één uitgavekrediet werd - met goedkeuring van de gemeenteraad - overschre den. Dat van het bestaansmini mum waarbij 322.000 fr. meer werd opgenomen. De schepen stelt dat, vergele ken met andere centrumste den, het OCMW van Aalst als een der goedkoopste kan wor den beschouwd. «Een lijdensweg» Mare Galle (SP) stelde dat de rekening een heuse lijdensweg heeft doorgemaakt. Aan de agenda geplaatst, afgevoerd, diskussies tussen de stadsadmi nistratie en die van het provin ciaal gouvernement. Hij op pert zelfs de mening dat men de rekening wellicht heeft doen «kloppen» wat betreft de RSZ. Ook met de rekening van de rusthuizen zouden er moeilijkheden zijn gerezen. «Kan het personeel zijn taak niet aan?». De SP zal zich dan ook bij de stemming ont houden. «Gewoon schitterend» Jan Caudron (VU) noemt de rekening van het ziekenhuis gewoon schitterend. De omzet steeg met 21%. Er waren ener zijds 126 miljoen meer ont vangsten en 52% miljoen min der verlies. «Moesten de dok ters dezelfde inspanningen le veren als die van een privézie- kenhuis dan ware het resultaat nog beter, zegt Caudron. In een 5-tal diensten blijft het resultaat nog ver ondermaats omdat ziekenhuispatiënten er worden afgeleid naar privé- konsultaties bij de dokters thuis. Onfaire praktijken die ook hun implikaties hebben wat betreft labo en radiografie Voedingswaren te duur betaald Caudron heeft nog vragen i.v.m. de prijs van voedingswa ren. Waar er in 1985 liefst 5.827 ligdagen minder werden genoteerd blijft de kostprijs van de voedingswaren (18,6 miljoen) op het zelfde peil, «Hebben we dan vroeger dt voedingswaren veel te duur be taald?». Jan Caudron berekende verdei dat de levensmiddelen per jaar en per inwonen'de in Sint-Lie ven 27.445 fr. meer kosten dan in Sint-Job. Hij vroeg verdei het systeem van deeltijds wer ken ook in het ziekenhuis in te voeren. Repliek Schepen De Pauw antwoordde aan Jan Caudron dat op vragen waarmede détails gemoeid zijn, niet dadelijk te antwoor den is. De kwestie van de prij zen van levensmiddelen zal on derzocht worden. Tot Mare Galle zegde de sche pen dat er geen strubbelingen waren met de provincie. Wel werden herhaaldelijk inlichtin gen gevraagd. De schepen voelt zich tevreden dat de toestand reeds fel opgeklaard en dat de eindcij fers van de rekening zo dicht die van de begroting bena deren. Tussen de schepen en Man Galle ontspon zich nog een welles-nïetesspel waarbij eli stelde dat zijn woord evenveel waard is als dat van de andere. Mare Galle zegde eer zelfs bij «dat het niet juist was te zeg gen dat wat hij zegde niet juist was vermits het wél juist i Finaal volgt dan goedkeurin| door de De SP onthield zich werd gemeld en de VU tegenstemmen doch zal beperken tot een vermits er dan toch SP een aantal voorstellen doen om de intimiteit van de gedeti neerde maximaal te waar borgen. ILI |L|,,L,L,|,.LI,L„ Burgemeester Raymond Uyt- diverse verenigingen die op ba tersprot zegde niet ongevoelig sjs van jjun soms vermeende i te zijn voorde argumentatie vaak overlappende werkings- Danny Denayer had in de jongste gemeenteraadszitting vragen over een eventueel van de Aalsterse Ring. Een teer punt dat reeds heel wat inkt deed vloeien omdat tussen Albrechtlaan en Siesegemlaan zich het Osbroek bevindt. Een natuurgebied waarvan het schenden niet zonder horten of stoten zou mogelijk worden. Interpellant voegde eraan over informatie te beschikken waaruit zou blijken dat op het Departement Werken in stilte plannen worden gesmeed. Iets waarover Marcel Lorie (PW) had gehoord. Men zou inderdaad onderzoeken of die sluiting noodzakelijk is om daarna kunnen nagaan op welke manier die minst slecht zou kunnen gerealizeerd worden. Denayer poneert dat in periodes van windstilte er meest wordt gewerkt en dat achteraf gemeenschap dan voor de resultaten maar heeft op te draaien. Men zou verschillende mogelijkheden uittesten en dan, naargelang de graad van tegenstand van milieuverenigin gen, opteren voor de minst hinderende. Maar schepen De Maght zegt niet de minste weet te hebben dat er enige verandering in de toestand zou komen. Het stadsbestuur werd er in elk geval in geen enkele mate bij betrokken. Ook de burgemeester heeft geen weet van nieuwe plannen en betwijfelt dat er ni elementen zouden zijn die zouden bijdragen tot het sluiten van de ring. En dat dergelijke opdrachten dan in handen worden gegeven van privé-firma's noemt hij gewoon onwaar schijnlijk. Roger D'Hondt. Hij echter dat, indien het wets voorstel in zijn huidige vorm wordt aangenomen, bewaking via TV-kamera's er niet zal in tegenstrijd mee zijn. De bur- verslagen gemeenschapsgelden binnenrijven die aan andere dan louter kulturele doelein den worden gespendeerd en de honger naar «nog meer» subsi dies doet toenemen, maar het gemeester zal alleszins alvo- doelmatig?»' efficiënt ter be- rens eventueel tot aankopen over te gaan over deze mate rie, inzonderheid dan over de privacy, verder zoeken naar de beste oplossing. Misschien moeten er in de cel len enige aanpassingen gebeu ren om deze privacy te optima liseren. In een aantal steden, schikking stellen van concrete middelen aan verenigingen waardoor hun werking en het resultaat van hun kreatieve in zet doeltreffender wordt». Hopelijk is dit de start, niet van een politiek debat met de verkiezingen van 1988 in het vooruitzicht, maar wel een ver- Erpe-Mere eindelijk tot deugdelijk kultuurbeleid komen. o.m. Dendermonde, Ninove miming van ideeën, een uit en Antwerpen zou dergelijk wisseling van suggesties om in systeem reeds in voege zijn en - - - voldoening schenken, des te meer wanneer er ook geluids weergave is aan gekoppeld. Aanleiding tot invoeren van dergelijke bewaking te Aalst was dat er verleden jaar in een cel een dronken persoon in zijn eigen braaksel is gestikt. Met geluidsweergave was dat alleszins niet gebeurd. LH W.L.A., Werkgroep Leefmi lieu Aalst is met een nieuw initiatief van wal gegaan: het ieder jaar toekennen van het epiteet «Milieuvriendelijkste bedrijf» aan dat bedrijf dat een valabele inspanning leverde op het gebied van leefmilieu waarvan daarenboven de re sultaten merkbaar zijn. Voor Aalst werd het als aller eerste de firma De Wolf-Co syns. Met eenparigheid van stemmen werd de aan Gentse-, Beekveld- en Arbeidstraat ge vestigde mouterij als milieu vriendelijkste bedrijf van Aalst in 1985 tot laureaat uitge roepen. Na een investering van tiental len miljoenen is men er bij De Wolf-Cosyns in geslaagd hin derende elementen als rook, geur en lawaai volledig uit te schakelen. Iets wat we trou wens ter gelegenheid van een perskonferentie konden vast stellen en waarvan de buren de beste getuigen zijn. Tevens werd gezorgd voor een meer esthetisch uitzicht langs de kant van de Gentsestraat door het vervangen van de vroegere blinde muur door een doorkijkafsluiting. Verder werden de burelen opgefrist en verdween de Het voorstel om De syns té lauweren kwam wens van de buurt zelf «Info renstraat». Daarmede werd bewezen zelfs in een stadscentrum winkels en in een zodanig kan worden dat met één klap toestanden naar het worden geholpen. Op uiteraard dat de goede bij de firma is en dat men nodige investeringen voor heeft. En dat was bij De Cosyns duidelijk wél het - Wellicht vonden de uitbaters van het oud zwembad aan de Capucienenlaan het allemaal veel te groen. Op de grote boom na werd alle groen er inderdaad verwij derd. - Dat overheden vaak nog enkel optreden bij milieuver vuiling wanneer het letterlijk en figuurlijk «de spuiga ten uitloopt» is niet verwonderlijk als men weet dat OVAM, de Vlaamse Afvalmaatschappij per provincie slechts één inspekteur heeft bevoegd om processen- verbaal op te stellen. - WLA vraagt zich af of Aniylum dat sponsort voor karnaval, kuituur, sport, dekenijen en festivals niet beter die sommen zou sparen om ermede iets te doen aan rook, geur, lawaai en watervervuiling. Eens dat allemaal itf orde kan naar hartelust worden gespon sord. Als men er dan nog zin in heeft? - Fietsers voelen zich bij het verkeer op de Wallen op de spitsuren vaak in netelige schoentjes. - Mama's willen hun kind liefst aan de schoolpoort zelf afzetten waarmede heel wat verkeersopstoppingen worden voorbereid. - WLA stelt voor aan verkeersagenten die het tussen Varkensmarkt en Vredeplein 5 jaar uithouden een dekoratie uit te reiken. - Te Aalst zouden reeds zoveel bomen staan dat er geen «vredesboom» meer bij kon. LH In de loop van de komende ke stand eerder omslachtig vijf jaar heeft ieder Aalste- is, is het gevolg van strikte naar een nieuwe identiteits- richtlijnen van het departe- kaart. ment Binnenlandse Zaken Eerst wordt u door het met als bedoeling optimale stadsbestuur opgeroepen U veiligheidsimperatieven bij aan te bieden met de op- de vernieuwing. Men moet roeping, de oude identi- zich trouwens persoonlijk teitskaart, een recente aanbieden met uitzonde- goed kontrasterende foto ring dan van wie fysisch of en eventueel dokumenten materieel in de onmogelijk- voor fakultatieve vermei- heid verkeert zich te ver dingen. Bij dat eerste be- plaatsen, zoek naam tekent u het ba- De prijs werd zo laag mo- sisdokument, de nieuwe gelijk gehouden: 125 fr. af kaart en betaalt u. Veertien te dragen aan het minis- dagen later kan u dan de terie en 25 fr. voor de ge- nieuwe identiteitskaart meente. Wie minder dan 18 afhalen. jaar is betaalt slechts 25 fr. Dat de procedure met twee doch een duplikaat kost bezoeken aan de burgerlij- wel 250 fr. LH Aalst. Een goochelaar die de meest eigenaardige truukjes uit zijn brede mouw schudde (a)

De Voorpost | 1986 | | pagina 2