130 jaar Koninklijke Fanfare «De Ware Vrienden der Eendracht» te Malderen Dodentochtnieuws 30 - 18.7.1986 - De Voorpost Ja» in de tijd dat onze betovergrootouders leefden waren er nog geen auto's, geen fietsen, geen vliegtuigen, geen radio's, geen televisie, geen fabrieken (of heel zeldzaam) en dus ook geen luchtbezoedeling, laat staan geluidshinder. Van sport was er geen sprake. Die voorouders kenden geen komfort, leidden een heel sober, armoedig leven; er was geen ziekteverzekering, geen betaalde vakantie, geen gewaarborgd levensminimum. Het verplicht schoolgaan bestond nog niet. Het kiesrecht was een voorrecht voor de rijken, medezeggingsschap voor de gewone man in de straat was nog lang niet veroverd. De grote meerderheid moest bij boeren gaan werken voor de bete broods en «na hun uren» bewerkten ze een lapje huurgrond om het nodige voedsel voor hun vaak groot huisgezin te winnen. In zulke tijd moeten wij het ontstaan van de fanfare «De Ware Vrienden der Eendracht» situeren. In die tijd was er op de Berdoin* een watermolen, tevens olieslagerijeigen dom van de steenrijke fa milie Slachtmuylders, te vens grootgrondbezitter in Malderen. Door hun rela ties als handelaars en als staatsambtenaren kwamen deze mensen in kontakt met toestanden en gebeur tenissen ver buiten Malde ren. De leden van deze fa milie, samen met andere notabele ingezetenen van Malderen, o.a. een Boons, een Van Ransbeeck, een Vermoesen, een Wijns, een Hofmans, en andere Peeters', staken de «kop pen» bijeen en besloten een muzieksociëteit op te richten ten jare 1855. Tal van kontaktnamen buiten de gemeente teneinde zulk een sociëteit te maken, leidden tot de aanstelling van eei) .eerste «muziek meesterwen na tal van peri kelen Werd officieel in 1856 de stichtingsakte of ge woonweg reglepient opge maakt. Deze authentieke stichtingsakte met al de vereiste handtekeningen bestaat nog en is op zichzelf een stuk van waarde. Waarschijnlijk is in die tijd een muzieksociëteit het antwoord op de verzuch ting van de dorpelingen om ook iets schoons te preste ren. En waar de promotors van de sociëteit invloedrij ke lieden waren kende de oprichting een gunstig ge volg en een fikse start. Het moet gezegd dat de stich ters van bij het begin met een bekwame muziekmees ter van wal staken. Het was Mijnheer Verhaegen en die was van Brussel, een be roepsmuzikant bij het le ger. Van toen af is de fanfa re gegroeid en medegeëvo- lueerd met de dorpsge meenschap. Hoeveel gene raties en families hebben deel gehad aan het innerlij ke leven van deze maat schappij? Interne scheuring Door dat intense gemeen schapsleven heeft ze haar specifieke stempel op het dorp gedrukt. Zo heeft ze ook de kinderziekten en zelfs epidemieën van een levend wezen van een volk meegemaakt. Zoals het in de beste families gebeurt ontstonden er al eens wrij vingen, meningsverschil len, zelfs naijver omwille van politieke of godsdien stige overtuiging. Daar door werden soms ook stukken gemaakt. De stich ting van een Davidsfond- safdeling, waarin een zang vereniging ontstond met daarna een fanfare Sint-Ce- cilia, betekende een eerste aderlating voor de «Ware Vrienden der Eendracht». Te meer daaf de familie Slachtmuylders een eerder andere politieke -kleur aan kleefden. Zo ziet men dat het wel eens kon omkeren in een maatschappij. Maar spijts deze konkurrentie hield de fanfare flink stand derde fanfare gesticht te Malderen. «De Ware Vrienden der Eendracht» behield de naam van een goede muziekmaker. Want na al die jaren was er een muziekmeester in de eigen den en kwamen regelmatig bij hem aan huis. Aan deze glansperiode is een einde gekomen door de mobilisa tie in 1938 en door de Tweede Wereldoorlog. Bij na 6 jaar stilte, vrijheidsbe- ratie stond op! Vele leden van de toenmalige sterke K.A.J.-afdeling, schaarden zich bij deze fanfare, wer den muzikanten. Klein Jan- neke hield nog een paar jaar stand, maar was intus sen een oud man gewor den. Zijn opvolger, Jules De Hauwere, begon met de heropbeuring, en zijn rech terarm Vik Brugghemans, heeft vele jongens gevormd die nu het basiskader van het muzikantenkorps zijn. Na een korte insluimering kwam Frans Dierickx op de leerstoel van de fanfare, en van dan af ging het muzika le peil met formidabele schreden terug opwaarts. Frans Dierickx is als het ware geboren in de «Ou de». Zijn vader is een van De fanfare gaf op 25 mei '86 een jubileumkoncert in de kerk van Malderen (Eddy) voeren naar zijn vooroor logse grootheid. Voorzitter Frans Van Eyn- de: «Onze fanfare is niet zomaar een vereniging die eens per jaar een teerfeest inricht en voorts wat lol verkoopt. Neen, onze doel stelling is heel ernstig en gericht op een volledige ciale organisaties gene geerd, alhoewel zoveel met vrijetijdsbesteding wordt geschermd. Volgens de meeste mensen is een fan fare nog goed om in een processie te spelen, als ze nog uitgaat of als er een jaarmarkt is. Wij denken daar helemaal anders over. Een foto van de «Koninklijke Fanfare De Ware vrienden der Eendracht» die dateert uit 1974 (Eddy) en bereikt de eeuwwisse ling met 38 volwassen mu zikanten, wat, rekening houdende met het toenma lige bevolkingscijfer een ferm getal was. In 1905 echter gebeurde er iets waardoor er een interne scheuring ontstond. In de maand mei van dat jaar werd te Malderen de nieu we pastoor Reyniers aange steld. Er werd een inha- lingsstoet gepland (de men sen konden zich toen nog echt voor zoiets inzetten). De familie Slachtmuylders stelde zijn «veto» voor deelneming als fanfare aan deze stoet. De meerder heid nochtans (het gewone volk) was pro-deelname. Het gevolg hiervan was dat de familie Slachtmuylders adieu zegde aan de fanfare waaraan ze zoveel van haar krachten en financies had geschonken. Begrijpelijk dat de «Oude» toen gedu rende een tijd zonder hou vast heeft gestaan en zich moeizaam reorganiseerde. Want met Slachtmuylders gingen verscheidene muzi kanten omdat ze verplicht werden door hun brood heer. In deze periode heeft ze ook bewezen interne moeilijkheden te kunnen overwinnen. Hoewel deze slag een formidabele weer klank moet gehad hebben in de gemeente, was ze pre cies als van een juk bevrijd. Er kwamen nieuwe leiders, er kwam een nieuwe jeugd (nieuwe bezems vegen schoon). Dat was bewon derenswaardig, want als ge volg van deze scheuring en een andere scheuring in Sint-Cecilia, werd er een rangen gevormd die zijn muzikanten kweekte in alle omstandigheden, zelfs bij het draaien van de zwingel- molen. Die man was Jan Van Acoleyen (de oudere), grootvader van de huidige sekretaris. Jan was een symbool voor zijn muzi kanten. Na zijn dood in 1911 volgde hem een ande re Jan Van Acoleyen op, maar om het onderscheid te maken noemde men de ze Klein Janneke. Deze di rigent leidde zijn muzikan ten als een echte kunste naar. Oorlog Toen kwam de eerste we reldoorlog en noodge dwongen werden de instru menten neergelegd en ver stopt voor de Duitsers. Na de oorlog was er een ge brek aan muziekinstrumen ten. Toch werd er gezocht en geleend en 1920 bete kende een nieuw startjaar. Toen begon voor de fanfa re «De Ware Vrienden der Eendracht» een glansperio de die enig is in de fanfare- gescheidenis. Onder impuls van Klein Janneke bereikte het ledental 62 muzikanten en 120 ereleden in de derti ger jaren. Jan Van Aco leyen zelf was een gekend muzikant en dirigent, een selfmade man, uitzonder lijk begaafd maar had ge zien de maatschappelijke toestand geen beroepsmu- ziekonderwijs gekregen. De Merchtemse komponist Gust De Boeck, met we reldfaam en de latere diri gent Jules De Hauwere wa ren zijn persoonlijke vrien- roving. Deze tweede we reldbrand was een echte ramp voor de muziekmaat schappij. Want toen de oorlogswolken waren ver dreven doemden de per soonlijke veten, politieke tegenstellingen op. Vroe gere vrienden waren vijan den geworden. Zowat overal was de bevrijding het signaal van een jacht op echte en vermeende kolla- borateurs. Opgekropte woede en haat barstten los; de tegenstelling zwart-wit werd tegen de fanfare uit gespeeld. Begin 1945 deed de OUDE haar 1ste naoor logse uitstap in de straten van de gemeente (van dorp naar statie) met... tien mu zikanten. De deelnemende muzikanten aan deze histo rische eerste naoorlogse uitstap dienen als de twee de stichters van de maat schappij te worden aange zien. Zij hebben de toen malige vijandige geest ge trotseerd en anderzijds aan de bangerikken getoond dat er op «DE WARE VRIENDEN DER EEN DRACHT» geen smet kleefde. Frans Dierickx Gedurende de 5 jaren vrij heidsberoving kon niet aan rekrutering van muzikan ten worden gedaan. Ander zijds hadden vroegere le den, deels uit menselijk op zicht, deels uit berekening, deels om eigen gedragingen onder de oorlog te verdoe zelen, de rangen verlaten en zich aangesloten bij an dere Malderse fanfares. Maar zie, een nieuwe gene- de briljantste muzikanten, anderzijds is Frans dë kleinzoon van «Klein Jan neke». Als kind was hij nog trompettist bij deze fanfa re. Na middelbare studies en hoger muziekonderwijs werd hij beroepsmuzikant. Als. U een aankondiging hoort over een optreden van Het Nationaal Orkest van België, denk dan met een aan Frans Dierickx want van die nationale for matie is hij de trombone solist. Deze huidige dirigent slaagt er in met eindeloos geduld en een ongeëve naard doorzettingsvermo gen, en door zijn uitzon derlijke stielkennis, de WARE VRIENDEN DER EENDRACHT terug te muzikale ontplooiing van de leden. De meeste ou ders sporen hun kinderen aan om de sport te beoefe nen, voetbal, atletiek, vol leybal, fietsen, zwemmen en noem maar op. Licha melijk moeten wij ons fit houden, onze jachtige he dendaagse tijd verplicht ons daartoe. Wij hebben in onze jeugdjaren ook aan voetbal gedaan. Maar op een zekere leeftijd moeten wij die sportbeoefening noodgedwongen beperken, in sommige gevallen volle dig stopzetten, zeker de kompetitiesport. Muziek beoefenen is een van de schoonste vrijetijdsbeste dingen. Onbegrijpelijk ge noeg wordt die beoefening door de verschillende so- Zelf muziek beoefenen is een uitzonderlijk genoe gen, bovendien een faktor die de persoonlijkheid van de mens sterk ontwikkelt en bovendien een uitzon derlijke geestelijke ont plooiing in de hand werkt. Muziekbeoefening schenkt aan uw kinderen een gees tesrijkdom die velen, zelfs intellektuelen benijden. Deze rijkdom gaat niet fail liet, die kan niemand ont nemen. Die muzikale rijk dom verder ontplooien en stimuleren is onze doelstel ling en opgave. Voor een goede muzikale formatie staan wij in bewondering en zouden er zelfs willen bij zijn. Velen hebben de kans niet gekregen omwille van de vele ongegronde voor oordelen die tegen de f fares wordt gevormd nog gevoerd. Geef uw k deren nu de kans. De schikste leeftijd om n ziekonderwijs te begini is 10 - 12 jaar. Oudei kunnen ook nog aan 1 trekken komen. Daan hebben we de getuigei sen in onze fanfare. 1 j leggen er ons op toe leerlingen een flink ba onderwijs te geven, pk selijk en in de muzi school. Hiervoor belegj we onze wekelijkse mui klessen en onze reizen auto naar de muziekscho Het volgen van deze k sussen is volledig kosteii voor de leerlingen. Aan maatschappij kost het heleboel geld, want telkt moeten nieuwe muziek strumenten aangekoi worden. Om deze belai rijke uitgaven te kunn dekken organiseren jaarlijks een aantal fees lijkheden: tombola, brei heliaans eetfestijn, kei koncert, enz... m| Hiermede doen wij warme oproep aan jeugd om meer interesse^ koesteren voort de zelf-n ziekmaking. Wij ontvanj U met open armen. And, zijds doen wij een voors aan de ouders ons hun deren toe te vertrouv Jc voor een degelijke muzil 9r le opleiding in de sch< |s van onze fanfare waan iedereen de leden en 10V bestuur kent. Deze sta^ borg voor een goede bej ,|6 leiding van hun telgen, zo zal de 130-jarige ninklijke Fabnfare De re Vrienden der Eendra haar reputatie eer a doen: gangmaker zijn l0( blijven van de goede, vo )n se muziek in Malderen ook elders». og ef *Herbodin: Plaats die op de grensscheiding tusi Malderen en Londerzf®1 Sint-Jozef. Maatschappelijke zetel: Weertstraat 23 Marieker- ke (tel. 052/33.22.10) voor alle briefwisseling Inspektiedienst: J. Van Meerbeecklaan 33, Ma- riekerke (tel.: 052/33.48 2) voor klachten en inspek- ties. Ophaaldienst: Weert straat Mariekerke (tel. 052/33.70.79). voor opha len van alle dieren. Ter adoptie Duitse herder - reu - teefjes Mechelse herders - reu - teefjes Dobermcmn - reu - teefje CV Fox - reu - teefjes Heidewachter Duitse brack Adres Roosendaelhoeve, Molenstraat 22 Weert (tel.: 052/33.48.92). Openingsuren: alle werkdagen van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Za terdag tot 15 uur en zon dag gesloten. Dit jaar organiseert Jeugdhuis Kadee haar 1lE| Dodentocht, een 100 km wandeltocht doorheei e Klein-Brabant en Noord-Brabant. In de marge daar van, en tevens in de feesttent, worden een aanta^ nevenaktiviteiten gepland, waaronder de volgende l Op donderdag 14 augustus concerteert de landse reggae-formatie REALITY in Bomem. voorprogramma wordt verzorgd door een raapsel van plaatselijke afro-reggae fanaten. Feestje gaat dus door in de tent op het Kerkplein Bornem. Zeilen gaan open om 20 uur. Inkom bedraagt 150 fr. aan de kassa en 100 fr. voorverkoop, C.J.P., T.T.T.

De Voorpost | 1986 | | pagina 30