l'rans Hammenecker, de verstrooide pedagoog f? i f p londerd jaar geleden geboren te Mariekerke Onze broeder Jan Hammenecker toningsvissen te Weert, een attraktie voor de toerist De Voorpost -18.7.1988 31 29 juli 1886 werd Frans imenecker te Marie- :e geboren, acht jaar na broer jan, de latere iter-dichter. Beide ibegaafde broers, zo- uit een eenvoudige .achtersgezin, geno- or3 mekaars waardering en I "Wondering. Frans be- u^derde zijn beroemde Br-priester maar was te- ctl< is diens steun en gees- ar verwant. II Bwel hij het grootste £t! il van zijn leven in Me- be ilen zou doorbrengen, l* ar hij in 1905 zijn onder- tersdiploma behaalde, v ef Frans Hammenecker lra is zijn leven sterk aan ^In-Brabant gehecht. n leds is hij een waardige v0>n van Mariekerke ge- ïn ven. een eerder kort verblijf e Antwerpen, kwam hij als us! jerwijzer terecht in ;rz lenhuffel, een dorp op boerenbuiten aan de id van Klein-Brabant ar dichtbij Londerzeel ar zijn broer Jan in de it-Jozefsparochie van 13 tot 1927 onderpas- ir was en dik bevriend raakte met de jonge Ge- d Walschap. Steenhuffel kwam Frans mmenecker de kinderen |en, zoals hij die ook in i geboortedorp kende, tderen van eenvoudige eren en arbeiders met i hij onmiddellijk kontakt d en die hem in vertrou- P n namen. Want zij voel- 0 i aan dat hij met zijn gjierp verstand en zijn in- hart midden hen in volledige dienst heid. landelijke rust en de natuur werken inspire- voor de jonge mees- Steeds ziet men hem een boek in de hand idelen. Filosoferend Frans Hammenecker loopt hij door het open veld en denkt hij na over opvoe ding en onderwijs. De me thodes en opvattingen die hij op de normaalschool heeft meegekregen schen ken hem-geen voldoening en hij gaat op zoek naar andere wegen. Voor hem is dat de weg van zelf- ontdekken, van zelfwerk zaamheid. Hij zal de kinde ren leren denken. De alwe- tenden onderwijzer die als een profeet voor zijn klas staat en de kinderen zijn wijsheid inpompt, is een beeld dat door hem naar het verleden wordt venve zen. Zijn vernieuwing is ge baseerd op een onbe grensd geloof in het kun nen van elk kind. Met een oneindig geduld kon hij na een gestelde vraag, die tel kens een stapje dieper ging, wachten op het ant woord, dat meer was dan een nageprate volzin of een van buiten geleerde stelling. Het kind had het antwoord zelf gevonden, zonder dat het hem werd voorgezegd. Op aanraden van zijn broer Jan ging hij voor inspekteur studeren, een diploma dat hij in 1919 behaalde. Voor hem was dit een wapen om de strijd voor de Vlaamse ontvoog ding aan te binden en ook in de Vlaamse Beweging zijn man te staan. Be noemd tot inspekteur La ger Onderwijs in het kanton Mechelen verhuisde hij naar Maneblussersstede, waar hij een onderkomen vond bij de familie Michiels Hij maakte er al spoedig kennis met Anna Michiels, de dochter des huizes, met wie hij in november 1919 in het huwelijk trad. Hun huwelijk werd geze gend met vier kinderen: Mathilde, Jozefa (die al te jong is gestorven), Jan en Pedagoog In het kanton Mechelen en later in het kanton Puurs ontpopte hij zich als in spekteur tot een begrijpend en minzaam begeleider van de leerkrachten. Met hetzelfde geduld waarmee hij zelf voor de klas stond in Steenhuffel, schonk hij ver trouwen en moedigde hij aan. Hij gunde zijn leer krachten de tijd om hun weg te zoeken en vol be grip voor hun moeilijkhe den en problemen stond hij naast hen met zijn enthou siasme. Met gloed kon hij zijn nieuwe inzichten en methodes verdedigen en overbrengen: zijn befaam de «kottekensmethode» om de kinderen te leren rekenen en zijn spijtig ge noeg in de vergeethoek ge raakte leesmethode. Multi mediaal projekt-onderwijs avant-la-lettre. Hij genoot een passende eerbied en sympathie van de leerkrachten en velen onder hen liepen erg hoog op met zijn methodes. Ze mochten hem graag en vergaven hem graag zijn verstrooidheid en zijn gron dige hekel aan bureaucrati sche en administratieve toestanden. Vaak vergat hij afspraken en menig onder wijzer die met pensioen ging ondervond nogal wat moeilijkheden om aan de geschikte papieren te ko men. Maar die kleine men selijke fouten werden hem graag vergeven. In hem werd immers de vriendelij ke pedagoog geloofd en niet de punktuele ambte naar. Kunst kuituur en e leerkrachten en de dorpsjeugd die pakweg vijitig jaar geleden de Kleinbra- bantse dorpsschooltjes bevolkten, zullen zich de figuur van inspekteur Hammenec ker nog levendig voor de geest kunnen halen. Was hij voor de enen een boeiend verteller en een man met een oneindig geduld en voor de anderen een enthousiasmerend pedagoog met een groot hart en een al even groot verstand, minzaamheid, be scheidenheid en takt sierden deze ietwat gereserveerde, doch vriendelijke Marie- kerkenaar. Hij had lak aan elke vorm van bureaucratie en zijn administratie was één grote puinhoop. De ontvoogding en verheffing van het Vlaamse volk begon voor hem op de harde schoolbanken, waar de kinderen moesten opgevoed worden tot volwaardige, zelfbe wuste burgers. Een heilige zaak. Uit de rede uitgesproken door Frans Hammenec ker bij de viering van zijn broer, priester-dichter Jan Hammenecker, op zondag 10 augustus 1930 te Willebroek. Jan Hammenecker was dat jaar 25 jaar priester gewijd. «Wie is ons bloed? Bevroedt ge niet hoe ganse geslachten in hem een bekroning hebben gevonden? De wroeters van Mariekerke. De wroeters in de zandige bodem'voor mager koren en opschietende petatten. De zaaiers van luttele klaver, spichtige bieten en klein-knollige rapen, profijtig gesneden, gekookt en gebrast voor gierige koetjes en de geit met de bok voor kermis. De plodderaars aan de water kant, de biezensnijders loos gevlot aan het kantje uit en op de blote akker uitgewaaierd in de late zon van herfst nog voor het wintertij? De vlassers niet maar zwingelaars tot de kniëen in de lemen weggeplant; dragers van hoge kloddebalen op de kromme weg uit Kempenland van boven Mechelen, door weerlicht van knetSende lemmers in brallende jongensvuisten, na dans en drank bezijden kermistent. De mannen wijdgebeend op de achterplecht en voerend hoog of diep de diamantenparelende en parelmoerende mei- viswaai. De stappers over de weg en wegel Brussel toe, kruiers met de kruiwagen en een hot vol slijmerig smakkende aal. De vrouwen roodbezakdoekt bij het werk, taai van pezen, rad van tong en taal en tuk op klein profijt, van vrouwen trouw, van moeders nijdig en begerig om hun kroost niet te naar te komen, erger dan de man, vinniger, sneller ophitsend de vent tot broodgewin voor zovele monden altijd wakker wa kend op haar zaken, wachtend zuilend wat naar laten zoon of vroegen baanganger, huiverend steeds en laat, waar kermis dreun nog stampt op holle vloer of gil en schreeuw het maanlicht tegenijlt. Moeders knokelig van knuist en grauw en rauw van voorschoot met daarin de stilreuzelende paternoster- bollen. Moeders een traan in 't oog en toch een lach op de lippen, één glans maar in de blik, een giechel in de keel bij onverhoopt geluk en goede uitval. Moeders nooit kussend hun kinderen, waar war mend kleine voetjes in de palmen van de hand of in een wollen doek op diepe schoot. Moeders met eens per jaar een achternoen en een avond vrij bij 't teren van de rijke socioteit. Of eens nog op een dinsdag in de kermisweek een late trage moede dans met vader of een andere vent, niet dankend om 't plezier want 't was er geen. Liever een marktgang dan, de zorgvolle korf gevuld zoveel de maal het lijden kan. Of een beeweg, Kalfortgang, naar Moeder toe vanuit de hemel om laafnis voor een kwijnend kind. Ai, die vreugde van een trein naar de stad van Dendermonde om 't eerste Communiekleed, gekozen lang met angst om 't missen van de kleur en diepen deuk in stevig vast geknepen zonderslotingen portemonnee. En ai die vreugde waar ze in de reien ziet haar zoon op de eerste plaats, terwijl geen enkele vraag uit de catechis mus werd gemist, opgezegd van achter naar voor of waar ze op de prijsuitdeling hoort haar zoon vertel len van de Kapitein en zijn Moeder, en hem weet de eerste te zijn van zijn klas nog vóór zijn jaren. Of bij 't vriendelijk groeten van de oude heer Pastoor schuin neigend het hoofd: 't gaat goed met Jan. Of de meester tonend de duim van beenderen fijn en nagel lang: 't Was van den duim met Jan!» op 3 augustus e.k. Weert weer in rep en roer zal an en menig toerist de Scheldeboorden zal be- adelen, dan zal daar weer echt reden toe zijn. De »t, zal dan plots verstoord worden door een menig- ▼issers die achter een koning-te-paard richting lersmonument stappen en daarna zelfs een ont- igst op het oud-Gemeentehuis te beurt zal vallen, iders hebben het dan al begrepen dat de plaatse- 0 vereniging «De Verenigde Visputten Weert» W) naar jaarlijkse gewoonte hun nieuwe vissers- b dng met de nodige eer overvallen. OKaBee kijkt »n vooruit op dit uniek, folkloristisch gebeuren. H( t Koningsvissen blijft gekroond worden daar in ter ir elke Weertenaar of lid dat pittoreske dorpje aan i de Weertse vereniging de Oude Scheldearm. Toch n t hoofdsahotel van het ge- is het jammer te noemen ieerde j menu dat de dat niet alle klubleden aan eg vari voorzitter Jos deze wedstrijd deelnemen, r. i rgauwen elk jaar aan Vorig jaar bijvoorbeeld tr ledenl aanbiedt. Ieder- werden er 60 deelnemers i wil wel eens koning geteld, lang niet het volle ledenbestand van de vere nigde Visputten. De Ko ningsprijskampen van de VVW zijn sedert twee jaar in een nieuw stadium getre den. In 1984 vestigde Tem- senaar Julien Van Hoywe- ghen een absoluut rekord met een buit van 13200 gr., te danken aan een kanjer van een karper en nog een kleiner exemplaar er bo venop. Vorig jaar kon dorpsgenoot Francois Meul met een karper aan een totaalgewicht van 5200 gr. komen en dat is voor Weertse normen nog steeds een zeer gelukte vangst. Men houdt er immers aan met deegwaren te voederen en alzo is het meer een vangst op klein grut-voorn. In de jaren '80 kan men trouwens de bevestiging krijgen met Désire Spies- sens die in '80 koning werd met een gewicht van 1650 gr., in 1981 Henri Van de Moortel met 2660 gr., in 1982 Marc Vermeir met 1230 gr. en in 1983 Jozef Riské met 1050 gr. Het wordt uitkijken of de deel nemers in 1986 alles of niets zullen spelen en zich op karper gaan stellen in de hoop dat er één trek heeft om in het aas te bijten. Volgens de statistieken zou men dit jaar de 31' Koning kronen. Onze archieven geven echter maar gege vens weer vanaf 1957 toen Priester-dichter Jan Hammenecker In 1929 werd in de pastorij van Westrode de Kleinbra- bantse en Londerzeelse Kunst- en kuituurkring 'Hooger Streven' gesticht. Priester-dichter Jan Ham menecker was de grote be zieler van deze groep die zich tot doel stelde de kul- turele verheffing van ons volk te bewerkstelligen bij middel van tentoonstellin gen, toneelopvoeringen en ook de uitgave van het ge lijknamige maandelijkse tijdschrift. Frans Hamme necker was voorzitter van deze kring en Pieter Pas, zijn intieme vriend uit Lon derzeel was sekretaris. In het tijdschrift, waarvan spij tig genoeg slechts drie jaargangen verschenen, werden regelmatig bijdra gen gepubliceerd van en over streekgenoten (bio grafische nota's over Ed ward Van Esbroeck, Tony Van Os en rubrieken van o.a. Jan Hammenecker, Pieter Pas, Gustaaf Hens uit Willebroek en Staf Van Keer uit Tisselt). Het tijdschrift hield op te verschijnen bij de dood van de «geestelijke vader» Jan Hammenecker (laatste nr. juni 1932). Uit de drie tentoonstellin gen die door de kunstkring werden georganiseerd te Londerzeel en Willebroek in de jaren 1929 tot 1931, onthouden we de namen van Tony Van Os, Edward Van Esbroeck, Prosper Bosteels, de gebroeders Pas, Herman De Cuyper, Leopold Van Esbroeck, Romain De Saegher en Frans Hammenecker. Vlaamse Filmkes Samen met norbertijn Lu- cianus Dils van Averbode en Emiel Van Hemeldonck behoort Frans Hammenec ker tot de stichters van de «Vlaamsche Filmkens», een reeks verhalen voor kinderen die in 1930 start te. Het grote sukes van de «Hansjes», de wekelijkse afleveringen van Abraham Hans' Kinderbibliotheek (gestart in 1922) was hier toe wellicht de aanleiding. Abraham Hans was van huis uit protestant en werk te mee aan de liberale krant «Het Laatste Nieuws». Ten onrechte werd hij door de geestelijk heid met verdachtmakin gen bekogeld en in sommi ge katholieke scholen gold zelfs een verbod voor het lezen van de populaire «Hansjes». De «Vlaam sche. Filmkens» daarente gen genoten een bravere en godsdienstiger repura- tie. Vele kinderen verslon den de boekjes van Louis Wachters, Jozef Simons en... Frans Hammenecker. Hij schreef in totaal 22 «Vlaamsche Filmkens», waarvan het verhaa] zich in enkele ervan afspeelde in Klein-Brabant, aan de Schelde, aan de Wille- broekse vaart en in Meche len en omgeving. Doch de impakt van Frans Hammenecker op de jeugdliteratuur reikt verder dan de «Filmkens». Bij Van In te Lier verschenen van hem ook enkele korte ver halen voor kinderen met volgende titels: «De Koene Strijd», «Bakkersgastje», «Bange Oorlogsdagen», «Het hutteke op de heide», «Vinus de Wildstroper» enz. In totaal negen. Inspekteur Hammenecker was een boeiend verteller. Met het schrijven voor de jeugd had hij geen literaire ambities. Zijn vertelkunst stond volledig ten dienste van de opvoeding en had voor hem vooral een peda gogische en opvoedkundi ge waarde. Zo was ook gans zijn le ven: totale dienstbaarheid en inzet voor de opvoeding van zijn Vlaamse volk. Ook na zijn op pensioenstelling in de moeilijke na-oorlogse jaren, maakte hij zich ver dienstelijk door hulp te bie den aan de onderwijzers die op onrechtvaardige wij ze werden getroffen door de repressie. Frans Hammenecker over leed te Mechelen op 1 juli 1960. Klein-Brabant, en met ons gans Vlaanderen moge hem bij zijn eeuwfeest dankbaar en vervuld van trots in herinnering brengen. T.H. Guillaume Van Ranst de eerste koning werd. Sedert dien hebben heel wat ko ningen het genoegen en de eer mogen ervaren zich als koning van Weert te laten rondleiden en bejubelen in de gemeente. Maar Weert is nog steeds op zoek naar een nieuwe keizer. In 1967 wist Marcel De Mulder zijn tweede.titel te pakken (de eerste in 1958), en ook in 1973 was het raak. Weert had een keizer. Het kan dit jaar tot een nieuw keizers- schap komen indien Jozef Riské wint. Hij won al in 1977 en 1983! Een koningsprijskamp vult in Weert een ganse dag. En daar kunnen de toeristen De koning, clubbestuur en prominenten verzamelen in het gemeentehuls voor de ondertekening van het Gulden Boek (Pirre) wel van meegenieten. Op de put van de heer Van der Herten wordt er gewoon lijk verzameld tussen 10 u. en 12 u. voor de eerste reeks, nadat men zich tus sen 8 u. en 9 u. kan in schrijven in lokaal De Groenen Dijk bij Fons De Wachter. Tussen 12 u. en 13 u. is er dan een pauze en hét tweede deel vangt aan tel 13 u. om te 15.30 u. te besluiten. Van dan af gaat de weegploeg in aktie tre den en volgt omstreeks 16.30 u. de kroning van de visserskoning. Die wordt dan op het paard gehesen. Vorig jaar werd er voor één keer een uitzondering ge maakt toen het paard niet tijdig ter beschikking was en men de koning naar meer modernere normen per wagen (op het dak!!) naar het vissersmonument reed. Stoetsgewijs met po- litieescorte voorop, de ko ning, de vissers en aanhan gers - sympathisanten. En niet te vergeten: onder de muzikale begeleiding van een fanfare of harmonie. Tussen 18.30 u. en 19 u. wordt de koning gewoon lijk ontvangen ten gemeen tehuize om er het Gulden Boek te ondertekenen bij een receptionele ontvangst en is er een herberg bezoek in Weert, 's Avonds wordt het hele gebeuren dan afge sloten met een groot feest.

De Voorpost | 1986 | | pagina 31