Aalstenaar Gnstaaf Van Haver werd kolonel In Amerikaans leger Panelgesprek: «Jongeren kijken grote broers op de vingers» Wordt water te Aalst minder duur? Houtmarkt krijgt valabele beurt Piet Van Brabant: «Vlaanderen mag Brussel niet loslaten» 4 - 18.7.1986 De Voorpost niet beter leningen zouden worden afbetaald. Vooral nu Aalst. De burgemeester handtekent het geschenk van de stad vóór de Belgisch- Aalst. Bladeren in het geschenk (a) zijn. Wel dat de CVP het initiatief heeft genomen. De PW-JO vindt dat de Jong socialisten een ommekeer van 180° hebben gemaakt. Willy Claes dat het toch over solidariteit over de grenzen heen. «Een bondsstaat sluiten solidariteit niet uit» wedervoer Aalst. Frans Vanvolsem stelde de gastspreker voor (a) JO-SOC. «Een aantal problemen zijn steeds grensoverschrijdend». Waarna de PW zich opwerpt voor bescherming van «De minderheden». Centraal en Regionaal Gezag? JO-SOC vinden dat gewesten en gemeenschappen naast bevoegdheden de middelen moeten krijgen om die bevoegdheden reëel uit te oefenen. Gewesten en gemeenschappen kregen bevoegdheden toebedeeld en het residuele bleef dan centraal. Nu blijkt echter dat de rest omvangrijker is dan wat werd toebedeeld. De PW-JO vinden dat men beter bevoegdheden zou toebedelen aan het centraal gezag gewoon omdraaien. De solidariteit tussen de gewesten blijft daarbij wel een probleem. De CVP-JO wijzen op het voorstel Geens om een aantal bevoegdheden van het centraal gezag over te hevelen naar de gemeenschappen doch PW-JO wijst erop dat ons land reeds zo klein is en vraagt wat het worden gaat als dat nog eens opgesplitst is in Vlaanderen, Wallonië, Brussel en het Duitssprekend gebied. Ons aantal ministers wordt dat zodanig dat, op dezelfde voet, Frankrijk er liefst 160 zou tellen. Dus opteert de PW eerder voor uitbouwen van de bestaande strukturen. De JO-SOC willen die strukturen vereenvoudigen door gewoonweg verder te gaan dan federalisering en zegt dat men in Wallonië op het gebied van dergelijke denkoefeningen reeds verder is dan in Vlaanderen. Verzuiling? PW-JO vindt dat bij federalisering in Vlaanderen de CVP de lakens zou uitdelen en de PW zich zou moeten inzetten voor beschermen van minderheden. Andere partijen dan de PW zouden die bescherming ooit op zich nemen zegt de PW-JO. Maar JO-SOC zegt op dat gebied te willen samenwerken met de PW. «Minderheden moeten nooit buitenspel worden gezet». Wanneer naar de CVP een beschuldigende vinger wordt gestrekt zegt CVP-JÖ dat het afremmen van de grondwetsherziening niet bij de CVP maar wel bij de PSC ligt. Toegegeven wordt wel dat verzuiling geld kost doch anderzijds wordt gesteld dat verzuiling ook verrijkend kan werken. Op het vlak van ideeën dan, o.m. door konkurrentie. «Overleg blijft alleszins primordiaal» beslifirJO-SOC. Het geval Happart, «een apart geval» JO-SOC treedt ten volle het voorstel Galle bij in kwestie van de taalwetgeving doch het zich bij de stemming onthouden van meerderheidspartijen deed het voorstel sneuvelen. Zoniet ware het geval Happart reeds verleden tijd. De PVV slaat even heftig terug en momoreert dat Van Miert destijds sprak van nooit te zullen zetelen samen met Happart. Men zou over zijn lijk daarvoor hebben moeten gaan. Samen met de CVP wacht ook de PW het arrest van de Raad van State af. Betreurs wordt wel dat het allemaal zo lang moet duren. Na de uitspraak van de Raad van State kan er echter geen enkel respijt meer worden toegestaan. LH Hoofdredakteur van «Het Laatste Nieuws» Piet Van Brabant, sekretaris van het Liberaal Vlaams Verbond dat o.m. ijverde voor het tot standkomen van een zelfstandige Vlaamse Liberale Partij was te Aalst op de 11-juliviering een gewaardeerd gastspreker. Hij stelde dat de Vlaamse Beweging nog leeft maar dan wel op een laagbrandende pitje. Voor jongeren heeft 11 iuli niets heldhaftigs meer. Wordt zelfs eerder als voorbijgestreefd ervaren. Van Brabant stelt echter dat een 11 juliviering noch verdacht noch verouderd is. Deze viering wil geen dolk zijn in de rug van België, geen mes op de keel van Wallonië en evenmin een «goedendag» voor Brussel. Vlaanderen mag zich evenwel niet afzonderen in eigen zelfvoldaanheid doch moet samen met Wallonië en Brus sel zijn plaats hebben in een Belgisch staatsverband. Vlaanderen mag allerminst de verworven rechten prijsge ven, zich niet laten verleiden tot een vlucht vooruit of evenmin een terugvlucht naar unitarisme. Brussel, ónze hoofdstad Brussel mogen we in elk geval nooit loslaten. Het is ook ónze hoofdstad. Vlaanderen mag zich niet laten leiden tot versnippering in een periode waar eerder aan grootschalig heid wordt gedacht. De rede gebiedt ons Brussel te «bezetten» als een eigen huis. Ook als dat huis met een mede-eigenaar moet worden gedeeld. Belgisch unitarisme heeft geen kans meer. De begonnen staatshervorming moet voltooid worden met ruime politie ke en financiële bevoegdheden en middelen voor gemeen schappen en gewesten onder een nationaal of federaal gezag met zin voor solidariteit. Maar die eenvorming moet tot stand komen in overeenstemming met alle grote politieke partijen en ideologieën waarin zowel de minder heid als de meerderheid betrokken worden. En zulks na onderling overleg van gemeenschap tot gemeenschap. Aan Brussel en de randgemeenten, aan Voeren of aan Zaventem, Vlaamse grond, mag niet geraakt worden. En over Brussel moet een kompromis met de Fransspreken den worden bereikt. Dit dan in de geest van dat andere feest dat vandaag wordt §evierd de feestdag van de H. Benedictus «de vader van '.uropa». En ook in een autonoom Vlaanderen moet er plaats zijn voor pluriformiteit in een open en verdraagzame geestes gesteldheid. Aalst. ^Waarnemend burgemeester De Maght overhandigt een stadsgeschenk aan Piet Van Brabant (a) Franse gendarmes naar het Belgisch hoofdkwartier in Montpellier gebracht en van daaruit begon een tocht naar Gerona, Barcelona en Madrid om uiteindelijk in Gibraltar aan te komen. Van daaruit werd Van Hover naar Schot land getransporteerd en zo De Aalsterse Houtmarkt te Aalst waar onder het toekij kend oog van Joannes Neponucenes de bekendste natio nale ploegen van de kaatswereld, de balle-pelote, evo lueerden, ligt er momenteel eerder belabberd bij. In de jongste gemeenteraadszitting werd besloten er wat aan te doen. Met de beschikbare middelen de Houtmarkt een valabele beurt geven. Er komen meuwe voetpaden. Bomen en perken worden behouden doch krijgen een boord in kantsteen. De parkeerzone wordt geëffend met een laagje asfalt en via herschikking komen er een aantal parkeerplaatsen bij. In een stad als Aalst niet te versmaden alleszins. En tenslotte krijgt het kaatsplein zelf een nieuwe bedekking kontraste rend qua kleur met de omgeving. Naast de groene zone komt er rechtover de Sint-Jansstraat een bijkomende inrit waardoor dan wel twee parkeer plaatsen wegvallen. Tussen de bomen kan men blijven parkeren doch er komt dolomiet of een andere grondstof die water laat doorsijpelen. Kwestie van de oude lindebo men in stand te houden. De totaliteit der werken aan de Houtmarkt wordt geraamd op bijna 5 miljoen. Iets wat Danny Denayer dan toch wel veel vindt maar volgens Roger D'Hondt alleszins noodza kelijk is. LH Sabena heeft een nieuwe Boeing 747-300 in gebruik ge nomen. Het toestel zal tot 7 augustus worden ingezet op de lijn Brussel New York en later gebruikt worden voor de vluchten tussen Brussel en Midden- en Zuidelijk Afrika. Met Frans Vanvolsem als moderator namen CVP-Jongeren, PW-Jongeren en Jong socialisten de houding in Vlaamse vraagstukken van hun eigen partij-instanties op de korrel. Wel verwonderlijk dat de VU-jongeren niet van de partij waren in een materie die hen nochtans uiterst dierbaar moet zijn. «11 juli is een feest- en geen strijddag» werd door hen gesteld. Alleen de jongeren van de in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen waren uitgenodigd. Uit de zaal zou achteraf wel gevraagd worden waarom niet ook andere partijen aan bod kwamen en tevens niet-poiitiek geengageerde jongeren zodat niet in termen van macht doch in termen van waarden zou kunnen worden gesproken. Michaël Van Lierde vond alleszins dat er te weinig klokken in de Vlaamse beiaard zaten. Panelgesprek Voor de CVP-JO waren Erik Hendrickx en Hans Geeroms present, voor de LIB-JO Peter De Boeck en Koen Van der Eist en voor JO-SOC Robby De Boelpaep en Leo Penningen. Naar een Vlaams Overleg? Wat denken de jongeren over de houding van de eigen partij in verband met het streven naar een Vlaams Overleg om Vlaanderen reële politieke macht te geven? Geeroms zegt namens CVP-JO er niet alleen totaal achter te staan doch er voorloper van te zijn geweest. De PW-JO is steeds bereid dergelijk gesprek aan te gaan, doch ervaart het CVP-initiatief eerder kis vrij laattijdig en opportunistisch gelanceerd Vlak vóór de Ijzerbedevaart. Hij kant zich alleszins tegen het opmaken van klassifikaties met «goede» en «minder goede Vlamingen». In plaats van te streven naar nieuwe strukturen zou men er volgens PW-JO beter aan doen de bestaande strukturen te verbeteren. Bvb door bij bevoegdheden ook de financiële middelen te geven. Ook kant PW-JO zich tegen bepaalde kumulaties in de Vlaamse Raad. De JO-SOC houden niet van bla-bla maar opteren voor konkrete resultaten en zijn in één klank met de standpunten van de SP. Bij de CVP-JO evenmin enige dissonantie met de CVP op dat vlak. CVP-JO is trouwens steeds rgdikaler geweest dan de moederpartij, pat de tekst van CVP-voorzitter Swaelen als basistekst genoemd wordt, kan de goedkeuring van LIB-JO niet wegdragen. Het moet een tekst worden opgesteld gezamenlijk door de verschillende partijen en niet een basisdoku- ment waar hier en daar mag worden gevijld^ JO-SOC verzetten zich tegen gewoon woordenkramerij en wil als oppositie loyaal meewerken als het ervaart dat de bedoelingen rechtvaardig zijn. Het probleem wordt best volledig opengetrokken. Eigenlijk gaat JO-SO verder dan federalisering. Men opteert er eerder voor een bondsstaat. JO-CVP stelt nooit te hebben beweerd dat het dokument Swaelen alleen zaligmakend zou 9111, WJ a 1 .1^, f~-\ /D l,af ïnifiafiaf kaaft aanaman T\a D\ A/ f~~\ ,1 Ja* Ja laa Aalst. De leden van het jongeren panel (a) naar Londen waar hij bij de Belgische strijdkrachten in En geland toetrad. Hij werd er kandidaat vliegenier voor de AF en tweede in bevel van de First Belgian Armoured Car Squadron, waar hij het tot ka pitein bracht. Hij werd daarop voorgedragen voor de graad van majoor, maar die benoeming bleef ach- terwege tot na de oorlog. Hij was ook sekretaris van de Bri gade Piron. D-Day Gustaaf Van Hovdr was er bij toen in Normandië de grote landing plaats had. Hij werd opgenomen door de Britse Guard Division en na een dag en een nacht rijden bereikte 'hij eindelijk weer Brussel waar hij op 4 en 5 september 1944 deelnam aan de bevrijding. Hij werd dan op verkenning ge stuurd naar Aalst, waar de Duitsers net bezig waren de stad te verlaten via de Dender- mondse steenweg. Van Hover kwam op het stadhuis aan waar een nogal woelige ontvangst plaats vond om nadien zijn ouders te gaan bezoeken. La ter keerde hij terug naar Brus sel, nam deel aan de bevrijding van Leuven en Bree, was in Leopoldsburg en geraakte zo betrokken bij de slag om Am- hem. Op 17 november 1944 was hij in Sint-Niklaas voor de reorganizatie van de brigade en kort daarop werd hij gepro moveerd tot kommandant van de bezetting in Duitsland. Hij werd sta-officier van het eerste Belgische korps in Luden- scheid en Keulen en kreeg in 1952 het bevel over het tankes kadron van de eerste Landers in Duren. Van 1955 tot 1958 was hij ad- junkt militair attache in de am bassade in Washington en werd hij benoemd tot luite nant- kolonel. Van 1964 tot 1967 was kolonel Van Hover stafoffider van de Nato operaties in het Pentagon in Washington. In 1968 ging hij op rust. Hij werd ontelbare keren on derscheiden met binnen- en buitenlandse medailles. In 1942 huwde hij met Diana Joy ce Parker in Malvern Enge land. Hij heeft twee kinderen: Anthony John en Penelope Diana. Het bedrijf voor water bedeling van de stad Aalst sloot haar boekjaar af met een gunstig resultaat. Het is inderdaad een gezond bedrijf dat tevens aantoont dat ook in de openbare sektor doelmatigheid moeilijk is. Belangrijke faktoren die naar dergelijk gunstig resultaat leid den zijn de verhoging met 1 fr. per m3, de herziening van de berekening van de herschat ting en de afschrijving van ma teriële vaste aktiva doch an derzijds de stijging van het waterverlies ingevolge talrijke lekken tijdens de strenge vorstperiode. De winst steeg van 13 miljoen naar 19 miljoen of 41% terwijl het verliesresultaat van de TMVW daalde van ruim 7 mil joen naar 686.000 fr. of 90%. Met als motto «de grootste service aan de laagste prijs» vervult het stedelijk waterbe drijf alleszins een belangrijke sociale rol. Jan Caudron her haalt zoals trouwens elk jaar dat het de taak van het water bedrijf niet kan zijn om winst in kapitalen te beleggen. In de plaats van 80 miljoen te beleg gen zou men beter de leningen van de waterdienst afkorten en de winst aanwenden om de prijs van het water aan de verbruiker te verlagen. Eerste opdracht van een regie is een dienst te verlenen aan de be volking. Niet het aanleggen van een spaarpot. Edgard Hooghuys is van me ning dat de vermindering van de waterprijs liefst ten voorde le van de verbruiker zou ko men en Eddy Monsieur breekt een lans voor het verbreden van de diameter van leidingen. Repliek Schepen De Pauw zegt dat normaliter winst naar de stads kas moet worden overgeheu- veld doch kan er inkomen dat reserves door een bedrijf wor den aangelegd. Wel zal onder zocht worden of met die som niet beter leningen zouden wegens de onderboring van de Dender een tweede watertoren niet meer noodzakelijk zou ziin. Maar Doloses Baita zegt dat de wet zich niet leent tot inter pretatie. «Gemaakte winit moet in de stadskas belanden». Robert de Pauw repliceert ech ter dat het afvloeien van ge maakte winst in de waterdienst dateert uit vorige bestuurspe riode toen de toestand van stadskas prekair was. «De vermindering van 1 fr. op de waterprijs moet de bevol king ten goede komen», zegt de burgemeester. «Momenteel worden de modaliteiten om zulks te realiseren onder zocht». Aaïst. Een zangkoor mocht niet ontbreken op de 11 juliviering (a) Vervolg van blz. 1 28 mei volgde de overgave van het Belgisch leger. Hij keerde terug naar België om dan naar Rijsel te gaan, waar hij na heel wat moeilijk heden ook aankwam. Op 1 februari 1941 werd hij door de

De Voorpost | 1986 | | pagina 4