Jongere gepensioneerden zijn van harte welkom om vriendschap te sluiten Ifakantiegenoegens mikt op zinvolle vrijetijdsbesteding Onrust over Overmeerse varkensbedrijf was te vermijden KBG Overmere vierde dertig jarig bestaan De Voorpost - 18.7.1986 - 5 De Kristelijke Bonden voor Gepensioneerden van Overmere verkeerden in feeststem ming. Een dertig jarig bestaan mag immers niet ongemerkt voorbijgaan. Met een tocharistieviering die helemaal in het teken stond van de dankbaarheid en die werd opgeluisterd door het KBG-koor van Berlare werd de jubelplechtigheid ingezet. Daarna was er een ontvangst in de gemeentelyke raadszaal van Overmere voorzien. Maar rermits liefst 170 leden de plechtigheid by woonden kon dat niet doorgaan. Men week dan maar uit naar de tuin van het gemeentehuis. Vermits de zon van de partij was, leverde dat geen enkel probleem op. Ivo Meganck zette de geschiedenis van KBG Overmere op een rijtje en wist daarbij heel wat anekdotes te vertellen. De zevende dag De pioniers die dertig jaar ge leden de eerste stappen onder namen om de oprichting van een KBG afdeling mogelijk te maken, zijn inmiddels bijna allemaal dood. De mensen die KBG deel uitmaken, waren loen nog druk bezig om hun oekomst gestalte te geven, densen die de kaap van de 65 ïadden bereikt, waren voor len toen oud. Dat is goed om teten en toont aan dat leeftijd iter vergankelijk is. ^trtig jaar geleden was de znende dag een rustdag. Nu li dat wel eens anders zijn toor sommigen. Niemand 4cht er in die tijd aan om de landen uit te steken. De zon dag was heilig en dat was goed ook. Rusten wil nog lang niet zeggen dat er niets gebeurde. Op zo een zondag, vlak na de hoogmis, werd tussen pot en pint, de eerste poging onder nomen. Laat ons zeggen dat een nog jeugdige Maurice De Geest zich de zaak ter harte nam. Hij was de man-die zich bekommerde om de gepensio neerden en ze probeerde uit hun isoloment te halen. Hij ontmoette haast toevallig - of was het niet zo toevallig - in een klein café Theofiel Van Laere die welbespraakt als hij was, kommentaar had over al les en nog wat. Vooral over datgene wat zich afspeelde in de gemeente. Maurice stelde hem voor om samen met vader Edgard De Geest een bond voor gepensioneerden op te richten. Voor Theofiel geen slecht idee. Men trommelde een dertigtal personen bij el kaar waarvan men haast met zekerheid wist dat ze voor de idee gewonnen waren. Op 1 april 1956 werd de eerste vergadering belegd. Van de dertig genodigden kwamen er slechts zeven opdagen. Maar dat kon de initiatiefnemers in hun entoesiasme niet afrem men. Het was hoe dan ook de start wat later zou uitgroeien tot een bloeiende vereniging. Die zeven dapperen vormden zowaar ook het eerste KBG- bestuur van Overmere. Remi D'Hooge kreeg de voorzitters hamer toegewezen, Theofiel Van Laere werd ondervoorzit ter en Edgard De Geest tot sekretaris aangesteld. De kom- missarissen werden Kamiel Van Wezemael en Cesar De Bruycker en Karei De Schoen- maecker, Remi Van de Velde en Raymond Kriek de be stuursleden. De eerste proost was e.h. Vermeersch die overi gens ook de viering van het dertig jarig bestaan mee maakte. «Zo werd een deeltje uit de bijbel indachtig gemaakt», ver telde Ivo Meganck die daar mee de passage «God zond zijn zonen uit» bedoelde. De zeven werden er inderdaad op uitgestuurd om aan de leden werving te beginnen. Dat was in die tijd geen probleem. Na een jaar telde KBG al 150 leden. Die* betaalden toen als bijdrage... 5 frank. Het be stuur was danig opgetogen met dit enorme sukses en organi- zeerde, de Overmeerse spot- nam van «Smouters» indach tig, dadelijk een koffietafel «om de overwinning te vie ren». Daar bleef het niet bij. Er kwamen ook de maande lijkse kaartwedstrijden, de noegens wil: informatie brengen; aan dienstverlening doen; verblijfsmogelijkheden aanbieden en vooral: In het verleden hebben vele duizenden mensen, samen met de Christelijke Arbeidersbe weging geijverd voor een kortere arbeidstyd, voor betere arbeidsvoorwaarden. Van hun stryd plukken wy nu de vruchten. Om maar iets te noemen: per jaar beschikken wy over 160 vrije dagen een zee van vrye tyd. Toch blijft de ook vandaag en morgen inzet voor menswaardige(r) arbeid belangryk en noodzakelyk. Alleen is daar nu een nieuwe taak bijgekomen: de vrygekomen tijd zinvol beleven, de recreatieve vr^etydsbesteding mogelijk maken. Binnen de Christelyke Arbeidersbeweging wil men daar serieus wat aan doen. Precies om die reden werd Vakantiegenoegens in het leven geroepen. Neen, Vakantiege noegens is geen toverformule, geen «pil» die je slikt en waarbij alles «anders» wordt. Het is wel een oproep om met onszelf, ons gezin en onze medemensen anders te leven in deze nieuwe tyd. Een grootse taak handen uit de mouwen wil ste- Zee te Westende, De Linde te Deugddoende, rekreatieve, ken is welkom als medewerkei Retie, Sol Cress te Spa en Les menselijke vrijetijdsbeleving bij Vakantiegenoegens. Forches te Herbeumont: het binnen het bereik brengen van In ons arrondissement zijn zijn begrippen geworden', alle arbeidersgezinnen bete- reeds een 120-tal vrijwilligers Dat geldt ook voor de «kam- kent konkreet dat Vakantiege- actief. Zij zetten zich in in een pen» van de arrondissementele twintigtal werkgroepen en kampeerclub van Vakantiege- clubs. noegens. Hun medewerking is onont- Het sluitingskamp te Baasrode beerlijk. Gelukkig staan ze ei bv. is een klassieker, niet alleen voor. Vooreerst Fotoliefhebbers tenslotte kun- voor een aanbod zorgen kunnen ze terugvallen op de nen aan hun trekken komen in van konkrete akties en aktivi- reeds vermelde struktuur. De de fotoclub, teiten. verschillende werkgroepen Al deze activiteiten hebben ge- Hiertoe beschikt Vakantiege- hebben ook een flinke steun meen dat ze openstaan voor noegens over een hele struk- aan elkaar en ook vanuit het iedereen en dat ze gratis of tour. plaatselijk ACW en zijn deel- toch zo goedkoop mogelijk Ieder arrondissement heeft organisaties wordt meege- zijn. Het gezinsvriendelijk ka- een gewestelijk sekretariaat werkt. rakter, en de idee «laten we er waar u steeds terecht kan met Door zo met velen samen te samen iets van maken» zijn vragen of problemen. werken kan onze droom wer- andere kenmerken van de Va- In ons arrondissement bevindt kelijkheid worden en wordt de kantiegenoegenswerking. zich dit sekretariaat te Dender- vakantie een waar genoegen De Vakantiegenoegensaktivi- monde. Oude Vest 116, tel. Een massa kansen teiten staan aangekondigd in 052-22.04.00. Het aktiviteitenaanbod van de ons tijdschrift «Info Vakantie- Daamaast is er een nationaal werkgroepen Vakantiegenoe- genoegens» of in de Volks- sekretariaat, maar vooral zijn gens is zeer verscheiden. Neem macht, er de clubs en de plaatselijke nu het wandelen. Op zich al Je vindt ze evengoed terug in werkgroepen. Daar vooral kansen te over. Een natuur- het parochieblad of je hoort ze klopt het hart van de Vakan- wandeling in de Gratiebossen aankondigen op een vrije ra- tiegenoegenswerking. of in Lippelo-bos; een wande- dio. Of je leest ze in de krant Reeds 20 plaatselijke werk- ling langs het Rozenpad of of je merkt ze op via een groepen langs de Scheldedijk; een affiche of strooibiljet. Een plaatselijke werkgroep is stadswandeling te Aalst enz. informatie een groepje van vrijwilligers, En fietsen... Nee, geen lange in ons veertiendaags tijdschrift mannen en vrouwen, die inte- afstanden noch grote snelhe- «info-Vakantiegenoegens» resse hebben voor vrijetijdsbe- den. Wel gezellige tochtjes vjn{j je sjeeds (minstens) 24 steding en zich ertoe engage- met het hele gezin. Langs de pagjna's met informatie over ren om samen iets te doen voor grenzen van de eigen gemeen- vakantie, vrije tijd en toeris- anderen. te of naar de plantentuin van me £lke veertien dagen ko- Sommigen zijn vooral geïnteres- Meise, en wat dacht je van een men een heleboel waardevolle seerd in wandelen. Anderen fietszoektocht? en praktische tips jouw kant zijn in de eerste plaats kam- Met de auto of bus kom je nog ujt peerliefhebbers. Nog anderen verder natuurlijk. Een uitstap info-Vakantiegenoegens: het kijken er vooral naar uit om naar Geraardsbergen, naar de tijdschrift bij uitstek voor wie een ééndagsuitstap te organi- H. Bloedprocessie te Brugge er af en toe eens ujt wil zijn, seren. Evengoed zijn er mede- of naar het Vakantiecafé. Een prijsbewust, werkers die zich graag willen bezoek aan het N.T.G. en Vakantiegenoegens geeft uit- algemene noem maar op, de mogehjkhe- stekende en goedkope losbia- den zijn onuitputtelijk. dige reisgidsen uit, de info- reiswijzers. uizetten vanuit interesse. Samengevat: Iedereen die de En dan de weekends... Zon e Zeventig bladzijden dadelijk bruikbare informatie over een veertigtal verschillende vakan tiestreken. Voor gezinnen aan gesloten bij Vakantiegenoe gens kosten ze slechts 120 fr (- 20 fr verzendingskosten). Verblijfsmogelijkheden Zowel voor een weekendje als voor een langere periode kan je terecht in één van de 16 vakantiecentra of op één van de 6 kampeerterreinen van Va kantiegenoegens in België. Je beleeft er een vakantie waar iedereen aan bod kan komen, zowel kinderen, jongeren, als drie-maal twintigers. Even weg zijn en toch dichtbij bhjven, zodat vakantie voor iedereen mogelijk en betaal baar wordt. Dienstverlening Een waaier van konkrete be sparingen op jouw vrijetijds- budget behoort tot de dienst verlening van Vakantiegenoe gens: kortingen op toegangs gelden, verblijfstarieven, reis gidsen en wegenkaarten. Weinig is ontmoedigender dan op een onverwacht moment met je wagen en al je vakantie plannen op de pechstrook te belanden. Het is een hele op luchting te weten dat er steeds een helpende hand en een des kundig advies klaar staan. Vakantiegenoegens biedt zijn aangesloten gezinnen de servi ce van de Wacht op de Weg aan, aan extra-voordelige voorwaarden. En wie naar het buitenland trekt, kan bij Va kantiegenoegens de Europech- reisbijstandsverzekering af sluiten. Vakantiegenoegens biedt een aantal specifieke verzekerin gen aan: een unieke omnium verzekering voor kampeerma- teriaal en een verzekering voor lichamelijke ongevallen voor watersporters. En nog veel meer... Je kan via Vakantiegenoegens een internationaal camping- kamet bekomen, een interna tionaal vaarbewijs of een zeil- vergunning. We helpen je ook graag aan informatie over je vakantiebestemming of over de duizend-en-één mooie plek jes die België rijk is. de reizen. Die reizen waren telkens een aparte belevenis. Twee «jonge krachten» wijlen Maiirice De Geest en Ivo Meganck zorgden ervoor dat die reizen van de nodige kommentaar werden voorzien. Het waren de reislei ders die alles tot in het kleinste detail uitstippelden om het de reislustige gepensioneerden zo kommfortabel mogelijk te ma ken. E.h. Penne, ondertussen ook al overleden, was de man die de echt gezellige uitstappen uitzocht en met de leden van KBG zowat de mooiste plekjes van ons land aandeed. Over die reizen bestaan natuurlijk heel wat verhalen. Zo trok men eens naar onze zee met om en bij de 80 mensen die nog nooit een zee hadden ge zien. In 1960 werd zelfs een Lourdesreis uitgeschreven. Een treinreis waaraan heel wat gepensioneerden van Overme re deelnamen. Toen Remi D'Hooge over leed, werd hij als voorzitter opgevolgd door Theofiel Van Laere. Samen met Edgard De Geest was dit het trio dat zich van bij de aanvang het meest van al heeft ingezet voor KBG Overmere. Wisselende besturen In die tijd waren er nog geen wijkverantwoordelijken zoals men die nu kent binnen KBG. Ivo Meganck nam die taak van wijkverantwoordelijke gedu rende tien jaar op zich. Hij bezocht alle leden, inde de lidgelden, bezorgde het leden blad. Hij bracht ook de uitno digingen voor feesten en plech tigheden bij de vele leden. Het spreekt vanzelf dat meer dan eens een ander bestuur KBG Overmere in goede ba nen. Enkele maanden heeft men zelfs gewerkt zonder dui delijk bestuur. Het was ook dan dat Ivo Meganck de taak van sekretaris en bestuur op zich naam. Zonder daarover ook veel vragen te stellen. Na Theofiel Van Laere in 1967 werd Jules Van den Bossche voorzitter. Hij is thans nog ere-voorzitter. Hij zou pas in 1982 als voorzitter een vervan ger krijgen. Hij nam ontslag omwille van zijn leeftijd en stond zijn zetel af aan Rene Bauwens. Achtereenvolgens waren proost E.H, Penne, Vanremortele, Piron en vanaf 1980 De Sutter. Naast de verschillende voorzit ters en de sekretarissen, de bestuursleden zijn er toch nog enkele andere verdienstelijke personen te vernoemen. Het zijn mensen die deel uitmaken van het huidig bestuur. Het gaat hem om Oscar Baert, Ba- ziel Van Nuffel, Camiel Boone, Alice Drieghe, Theo fiel Jacobs, Margriet De Taeye, Jan De Dobbelaere, Urbanie De Gendt, Gustaaf Goossens, Edgard Blancquert, Michel Pieters, Anna Sichem, Frans Verhofstadt, Elza De Gucht, Margriet Verbeken, Achiel Van Doorselaere, Cla ra Smekens, Julia Roelandt, Emmerance Backe en Omer Van Wezemael. Blfjvende groei KBG Overmere is een vereni ging die steeds toeneemt wat het aantal leden betreft. Dat komt enerzijds omdat men een flinke werking heeft weten uit te bouwen en anderzijds om dat er op geregelde tijdstippen ook ledenakties worden geor ganiseerd. Momenteel telt de afdeling 310 leden. Eind vorig jaar waren dat er 270. Daarbij moet men er rekening mee houden dat er ondertussen 22 leden zijn overleden. De aan groei is dus groter dan de 40 die men uit een eenvoudig re kensommetje zou halen. Maar toch is men niet tevre den. Men zou graag binnen dringen in het nieuwe leven van de jongere gepensioneer den en hun uitnodigen om Berlare. Bij KBG Overmere was er een bestuurswissel. Rene Bauwens liet zijn taak van voorzitter over aan Ivo Meganck (jj) vriendschapsbanden te sluiten met hun oudere vrienden. Een specifieke werking voor deze jongere gepensioneerden is dus welkom. Zo startte men ondertussen met een hobby werking. Ofschoon de op komst aan de magere kant was, hebben velen hun toezeg- ging gegeven om mee te wer ken aan een eerste tentoonstel ling die men volgend jaar wil organiseren. Op de tweede plaats stelt men vast dat er een enorm tekort is aan mannen. Maar dan man nen met talenten, die kunnen tekenen, beitelen, schilderen, glasbewerken, figuurzagen, enz. Men is ook begonnen met een tumreeks. Veertien leden lieten zich daarvoor inschrij ven. Lang niet mis. Het is dus duidelijk: niemand moet zich bij KBG vervelen. Er is altijd wat te doen: wekelijks wordt er gekaart, er zijn de koffieta fels de feesten, de reizen, de voordrachten, de bezinningen, enz. Het programma voor de ko mende maanden ligt overigens al vast. Op donderdag 21 au gustus gaat men onder meer naar Wieze, waar een reuze KBG party plaats heeft. Alle KBG-afdelingen komen er bij een. Overmere zal daar een wimpel krijgen als een van de best werkende afdelingen. Vermelden we ook nog dat het oudste lid van KBG Overmere Louiske Ockens is die haar 101c verjaardag heeft gevierd. De tweede oudste KBG-dame is Alisken Schure die bijna 93 is. Zij slaat geen enkele verga dering of feestelijkheid over. Zij is lid sedert KBG Overme re werd opgericht. Verder telt KBG Overmere nog twee kra nige 90-ers in zijn rangen: Leo- nie Baert en Arthur Van Driessche. Vele mensen gaan nog steeds van de idee uit dat 'wat niet weet, niet deert'. Meestal blijkt dan achteraf dat er toch zaken bekend worden en door de onvolledige informatie, meestal in een verkeerd daglicht worden gesteld. Zo zyn al vele goede projecten of zelfs bedryven mislukt door het ontstaan van een verkeerde publieke opinie. By het Overmeerse varkensbedryf ïykt alles nog in de goede plooi te vallen, het had echter anders kunnen verlopen... Gezond verstand Het begon met een commodo en incommodo-onderzoek Voor de inplanting van een landbouwbedrijf voor 700 mestvarkens en 90 runderen in de Schorredreef en rijweg van de Molenstraat. De buurtbe woners vreesden reukhinder en zochten naar de wettelijke bepalingen bij de inplanting van dergelijke bedrijven. De betrokken boer werd niet ge raadpleegd over de plannen en meende zelfs dat het geven van informatie niet nodig was. De wettelijke normen werden, door .een gebrek aan informa tie, verkeerd geïnterpreteerd, er ontstond een buurtkomité dat bezwaarschriften indiende en een petitie ronddeelde. In de pers verschenen alarmerende berichten. Een nieuw land bouwbedrijf scheen van in het begin voor een berg juridische problemen te staan en een hele buurt tegen zich te krijgen. Het gezond verstand heeft hier echter nog de bovenhand ge kregen. Voortgaande op een brief van het ministerie van landbouw, waaruit bleek dat de boer wettelijk volledig in orde is en er zelfs geen onder zoek had moeten gebeuren, riep schepen van landbouw Pensaert de betrokken partijen bij elkaar om de misverstan den uit de weg te ruimen. De bewoners van de Molenstraat zullen via een gemeentelijk rondschrijven over de resulta ten van het gesprek ingelicht worden. Volledig wetteiyk Het nieuwe bedrijf is eigenlijk de verhuis van een bestaand bedrijf, dat nu meer naar het centrum van Overmere gele gen is en daar, doordat het in een woonuitbreidingszone ligt, geen echte toekomst biedt aan een jonge boer. Het nieuwe bedrijf, dat zuiver familiaal wil blijven, zal in een agrarische gebied komen, naast een kip- penkwekerij en een andere boerderij. Omdat er minder dan 1.000 varkens zullen zijn is het van kategorie 2 en moet het op minstens 100 m. van een woonuitbreidingsgebied op minstens 300 m. van een woon gebied, minstens 500 m. van een waterwinningsgebied en 50 m. van een woonhuis verwij derd zijn. Volgens de plannen voldoet men volledig aan deze eisen. De buurt vreesde dat de boer derij een industrieel bedrijf zou worden, omdat de plannen door een bekend veevoederbe drijf getekend waren. Volgens de boer moet men dat enkel als vorm van dienstverlening aan hun klanten zien. Er zijn zeker geen plannen om er een indus trieel bedrijf van te maken. Om de reukhinder te vermij den zijn alle mogelijke midde len voorzien. De dieren zelf moeten gedurende enkele maanden dat ze op hedt bedrijf blijven de gebouwen praktisch niet verlaten. De aal wordt slechts 2 maal per ja^r uit de aalkelders gehaald zodat ook daar de hinder miniem zal zijn. Uit eigen beweging stelde de boer voor, met een bomenrij, de reuk van het woongebied af te leiden. Te vermijden Dit alles was eigenlijk te ver mijden geweest. De gemeente maakte een fout door een com modo en incommodo-onder zoek te bevelen waar dit niet nodig was. «De technische dienst heeft aan deze zaak ook iets geleerd», zei de schepen. De boer had vooraf zijn plan nen kunnen duidelijk maken aan de omwonenden en de buurtbewoners hadden eerst zelf bij de betrokkene om uit leg kunnen vragen. Maar in een tijd waarin iedereen over kommunikatiemedia spreekt, lijkt het gewone gesprek steeds moeilijker te worden... "Where to Stay in Britain 86 - Camping and Caravan Parks" is een nuttige en handi ge gids voor iedereen die En geland bezoekt met de caravan of met de tent. De campings werden in het boekje alfabe tisch gerangschikt volgens de dichtstbijzijnde plaats. De gids bevat ook de belangrijkste Britse evenementen en een aantal duidelijke wegenkaar ten. Hij is verkrijgbaar in het Nederlands bij de Britse Dienst voor Toerisme, Berg straat 52 bus 2 te 1000 Brussel. Berlare. KBG Overmere vierde zijn 30 jarig bestaan. De leden werden na een eucharistieviering ontvangen in de tuin van het gemeentehuis van uvermere yjj

De Voorpost | 1986 | | pagina 5