Een welvarend, schoon en rechtvaardig Vlaanderen is best leefbaar Feest Vlaamse Gemeenschap Berlare op alle kultuurvlakken thuis Speelpleinwerking van Grembergen volop aan de gang 11 juli viering in Dendermonde druk bijgewoond Dansclub Exclusif viert feest in Lebbeke Ondermaatse 11-Juliviering 6 - 18.7.1986 - De Voorpost ïia&iEï&Ti^' «11 juli vieringen zijn steeds gekenmerkt geweest door festiviteiten die een konstante hebben: een feestredenaar die erop bedacht was de geestdrift te wekken, de leeuwen te doen dansen». Zo zette volksvertegenwoordiger Frans Baert zijn gelegenheidstoespraak in op de 11 juli viering op de Grote Markt te Dendermonde. Viering waarvoor heel wat belangstelling was, maar waarvoor het programma dat werd aangeboden flink onder de maat bleef. Het wordt hoogdringend tijd dat de stedelijke kulturele raad werk maakt van een echt degelijke viering, met een volks karakter, ludieker, feestelijker en ook beter voorbereid. Er waren heel wat mankèmen- ten waaraan menig toeschou wer zich kon ergeren. In de eerste plaats het programma waarmee de kunstgroep Nele uit Grembergen uitpakte. Een eerste deel met bijna uitslui tend Engelse liedjes uit beken de films, een tweede deel dat een meer Vlaams karakter droeg maar blijkbaar gauw was aangeleerd. Tussen de optre dens in telkens weer een lange wachttijd die dan maar werd opgevuld met liederen van de Star Sisters. Ander zwak punt: de geluidsinstallatie en de op bouw van het podium waarbij de feestredenaar weliswaar glimlachend netjes achter zijn spreekgestoelte mag het po dium opstappen om dan vast te stellen dat de geluidsinstallatie het even niet doet en dan plots begint te fluiten. Maar laten we ons daaraan niet te veel storen en ons be perken tot wat belangrijker was. Na de eucharistieviering in de dekenale Onze Lieve Vrouwekerk, opgeluisterd door de Sint-Gregoriusgilde en een beiaardkoncert dat door stadsbeiaardier Pierre De Smedt werd afgerond van de hymne van de Vlaamse Ge meenschap, werden de plech tigheden op de Grote Markt afgewacht. Daar was een po dium opgetrokken, met een neutrale witte achtergrond, die als enig versiersel de nieuwe vlag van de Vlaamse Gemeen schap, een klauwende leeuw droeg. Was het eerder schoor voetend dat de stoelen door de belangstellenden werden inge nomen, rond het tijdstip dat het volksfeest moest beginnen, diende de stedelijke diensten nieuwe stoelen te laten aan rukken, zodat het aantal kijk- lustigen aangroeide tot een kleine 300 personen. Onder hen heel wat vooraanstaanden uit de politieke wereld van Dendermonde. Schepen Maes van kuituur mocht nog voor de eigenlijke viering op de markt begon, alvast bloemen over handigen, aan de stadsbeiaar- dier die acht mooie Vlaamse liederen had gespeeld, waarna het eerste optreden van de Kunstgroep Nele werd aange kondigd. Het werd een greep uit het programma Hollywood dat de groep eerder dit jaar inpre mière aanbood en dat bestaat uit dansen op muziek van be kende films. Een verkeerde keuze voor de 11 juli viering, zo hoorden we haast overal. Bovendien bleek de kommuni- katie tussen de plaats van het gebeuren het podium en de kleedkamer het stadhuis nogal stroef te verlopen en diende men herhaaldelijk en zelfs vrij lang te wachten tus sen de nummertjes in. Waar staan we nu? Daarop was het de beurt aan de feestredenaar, VU volks vertegenwoordiger Frans Baert, afstammeling van een Dendermondse familie. Hij bracht in herinnering dat de Slag der Gulden Sporen niet zomaar een veldslag zonder betekenis is geweest. Ge schiedschrijvers uit die tijd hebben er melding van ge maakt en in de wereldlitera tuur wordt er meer dan eens Dendermonde. Volksvertegenwoordiger Frans Baert pleit te voor een eigen volksvertegenwoordiging (foto Piet Hermans) Dendermonde. De vooraanstaanden op de eerste rij: de schepenen Hermans en Maes, de heer en mevrouw Frans Baert, burgemeester Cool, de arrondissementskommissaris en VU Fraktieleider Burghgrave (foto Piet Hermans) Dendermonde. De kunstgroep Nele aan het werk op de 11 juli viering (foto Piet Hermans) De Lebbeekse dansclub - «Exclusif» hield haar eerste clubfeest in het Tenniscentrum Hof Ter Burst. Met een prachtige en smaak- bedienen uit een waaier van volle versierde zaal en de vol- koude gerechten met op de ledige inzet van alle bestuurs- achtergrond de prachtige uit- leden kon men niet anders dan gelezen muziek die voor een spreken van een suksesvolle gezellige sfeer zorgde, dansavond. Natuurlijk ontbrak het er niet De zowat 100 aanwezigen wer- aan dansgelegenheid en al den onthaald met een klein gauw werden de eerste, dans- geschenk en een fris aperitief je pasjes gezet dat gratis aangeboden werd Afwisselend met een gratis door de uitbaters van de zaal. tombola waarbij onze oprechte Nadien kon iedereen zich vrij dank aan de N.V. DECO RUM voor hun bijdrage en de dansdemonstraties gebracht door ons danslerarenpaar Mare en Carine Vanherf. zijn die met zijn suksesboek «De Leeuw van Vlaanderen» de Guldensporenslag voor goed populair maakte. Mag men zich roemen op een grote bekendheid, erger is het ge steld wanneer men nagaat wel ke weg men sedert 1.320 heeft afgelegd. Meerdere malen hebben we volgens spreker de kans verspeeld om onszelf te zijn. We hebben de Neder landse eenheid verspeeld, niet een keer, maar meerdere ke ren in zoverre dat we nu sa mengaan, op een onnatuurlij ke wijze, met Wallonië. Toch zijn er tekenen van hoop. Niemand kan ontkennen dat de Vlaamse Beweging erin ge slaagd is om na een haast ho peloze strijd een stuk van onze kuituur te herwinnen. Die strijd herdenken is nodig, zich ermee vergenoegen het daarbij te laten, is verkeerd. Wanneer we in ogenschouw nemen waar we staan, dan dient in de eerste plaats gezegd dat de strijd voor het zelfbe stuur, het streven naar federa lisme het heeft gehaald. Bin nen alle grote partijen is men het daarover eens. Weliswaar zijn er meningsverschillen over de wijze waarop men dit zelf bestuur moet realizeren. Maar de tijd dat federalr.ten worden bekeken als potentiële land verraders is voorgoed achter de rug, aldus volksvertegen woordiger Baert die zei dat het in werkelijkheid wel een beet je anders is. Het embryo van zelfbestuur is blijkbaar zwak aan inhoud. Het is vaag en onduidelijk. We beschikken maar over schamele financiële middelen. We leven van de krijg om het in echt populaire termen te zeggen. Spreker stel de het neg scherper: «We wor den achteruitgesteld tegenover het Franse gewest. De nationa le regering stelt overigens alles in het werk om alle verworven heden weer op de helling te zetten». Als voorbeeld gaf volksvertegenwoordiger Baert de overdacht van de milieube voegdheid die helemaal in Vlaamse handen was voor wat Vlaanderen aanging. Nu is er weer een nationaal ministerie gekomen. Dan zijn er de finan ciële middelen. Een deel van de belastingen uit Vlaamse handen gaat naar Wallonië, al dus de spreker die eraan vast knoopte dat we geen eigen fiscale bevoegdheid hebben. Nog geen tien procent van de ristomo's gaat terug naar Vlaanderen. Dat kan echt niet langer. Toch zijn er positieve dingen. De gelijkheid van be sturen bievoorbeeld was er daar een van. Maar nu is dë Vlaamse deelregering wéér tot een ondergeschikte rol ge dwongen en dat kan de goed keuring niet wegdragen van de spreker. Waar gaan we naartoe? Weten vanwaar we komen en waar we staan, het is even belangrijk goed te weten waar we naartoe willen. Het spreekt vanzelf dat Vlaanderen zowel nationaal als internationaal een grotere bevoegdheid wil. Het wil een zelfstandig Vlaams parlement en een eigen rege ring. Een Vlaams parlement wil zeggen met leden die geen deel uitmaken van het natio naal parlement, want anders worden die vertegenwoordi gers veel te vaak in een dubbe le en dubieuze rol gedwongen. Een eigen volksvertegenwoor diging dus met een eigen be voegdheid. Ook eigen finan ciële en fiskale middelen. Dat laatste impliceert een afschaf fing van de nationale belasting. «Ik ben ervan overtuigd dat Vlaanderen met minder belas tingen veel meer zou kunnen doen dan nu het geval is», aldus spreker die zei dat het evenwel niet mag beperkt blij ven tot een oproep. «Men moet het ook eens gaan doen, en snel». Hij noemde het een bedrog tegenover het volk wanneer men er niet zou kun nen toe komen om het zelfbe stuur nu te realizeren. Frans Baert droomt van een vrij Vlaanderen na dat zelfbestuur. Van een Vlaanderen dat wel varend en schoon is, dat leef baar is en de natuur in ere houdt, dat rechtvaardig is ook en geen bevoorrechten of ach- teruitgestelden kent, dat ver draagzaam is en waar een ar - nestie mogelijk is ook voor hen die misschien hebben gefaald, een moedig en vredelievend Vlaanderen, wars van koude en van warme oorlogen, van raketten en chemische wapens. Kortom een Vlaanderen waar in het goed is om te leven. Daarna maakten we het twee de optreden van de kunstgroep Nele mee. Dit keer met een echt Vlaams programma, af wisselend dans en vendel- zwaaien. Maar ook nu weer tussen de verschillende num mertjes in Engelstalige liedjes een 11-juli viering onwaardie. Berlare. Wichelse dichters droegen voor uit eigen werk (jj) Wie er mocht aan twijfelen dat in Berlare aan kuituur wordt gedaan, kon vori; weekeinde zeker laten overtuigen. Werd het feest van de Vlaamse Gemeenschap ge« echte 11-juliviering pas op het laatste moment werden enkel in de sporthal leeuwevlaggen opgehangen dan is men er toch in geslaagd te tonen wat er in di Berlaarse gemeenschap leeft. En dat is heel wat. De Kuituurkring heeft als verdienste di alles by elkaar gebracht te hebben voor een groots feest. Symboolvolle fata morgana Het begon met het beschilde ren van de kasteelmuur in de Frankrijkstraat. De 15 deelne mende amateurschilders heb ben,er een geheel vol symbo liek van gemaakt. De verschil lende gebeurtenissen in een mensenleven worden er, in stripvorm of in taferelen, ge toond. Het hoofdthema 'de mens en de natuur' kwam dui delijk aan bod': in alle tekenin gen kwam het kontrast tussen wat achter de platen leeft en wat er voor naar voor. Eén snoodaard 'voorspelde' zelfs hoe het gebied er zal uitzien als men het park ooit zal omvor men tot een bouwrijp gebied. Voor de deelnemers werd het zeker een plezante aangele genheid, mede door de anima tie en de goede zorgen van Simonne Clinck, die met haar stootkar het nodige eten en drinken aanbracht. Spijtig ge noeg heeft dit initiatief ook voor menselijk leed gezorgd. Bij het schoonspuiten van de muur door de brandweer liep Roger Beelaert een ernstig oogletsel op. Het is nog niet uitgemaakt hoelang de tekeningen mogen blijven. Eerst was gezegd dat men na een week alles zou wegspuiten. Nu gaan er al stemmen op om het zeker tot met kennis te laten. Poëzie in de Vooruit Het poëzie-gebeuren aan zaal Vooruit kwam niet volledig tot zijn recht door het lawaai, zo wel vanuit het café als van de voorbijrijdende auto's. De toch talrijk opgekomen toe hoorders hoorden Michel Christiaens, Carlos Moens en Moris De Smedt zelf gedichten voorlezen en hoorden werk van Norbert De Winne, Wer ner Verstraeten en van enkele Wichelse dichters. Mark Van Gijsegem zei nog dat de tentoonstelling in de Vooruit, over 'Rechtvaardig heid' een uitbreiding was van de idee van 150 jaar onrecht vaardigheid tegenover Vlaan deren. In de tentoonstelling gaat het over de derde wereld, de nieuwe armoede, rechts hulp, e.a. Waaier van muziek- en dans- genres Fanfares, kleinkunst, ballet. vendelzwaaien, koorliederen smartlappen, rock, zuiders muziek, volksdansen en -liedt ren, liedjes van toen,... he was er allemaal, zondagavond En allemaal gebracht dooi mensen van Groot-Berlare Voor velen zal het een openb» ring geweest zijn van wat Berlare allemaal gebeurt op muzikaal- en dansgebied. Hei kan een aanmoediging zijn om andere initiatieven te latei groeien. Organisatorisch stond mis schien niet alles gepland. He enthousiasme van de deelne mers en de kapaciteiten var Herman Van Molle als preses tator maakten dit echter ruim schoots goed, zodat wellicht alle aanwezigen van een slaagde avond zullen spreken. Met dit feest heeft de Kuituur kring opnieuw haar voornaam ste taak volbracht: het bijeen brengen van mensen om te tonen waar ze mee b en het scheppen van een sfeer waarin kuituur aan bod kan komen. De kring is er al 3 k< in geslaagd hiervoor de nodj mensen te motiveren. We ken uit naar de ideeën voor hf. feest van '87. Lezers schrijven Ter gelegenheid van Vlaande- rens hoogfeest organizeerde het stadsbestuur in samenwer king met de Stedelijke Kultu rele Raad op de Grote Markt de traditionele 11-juliviering die dit jaar echter ondermaats bleef. Het optreden van de Grembergse kunstgroep Nele viel uit de toon. Té amateuris tisch en best geschikt voor een of ander schoolfeestje. Het programma was duidelijk in allerijl in mekaar gebokst en muziek en dans stonden hoofd zakelijk in het teken van Broadwaymclodieën. Werd er dan toch een Vlaams volkslied je ingeschakeld dan werd dat eerst voorafgegaan door het gekweel van een kwartetje «singing-sisters». We hadden de indruk aanwezig te zijn op een Amerikaans-Vlaamse ver broederingsavond en het fors zwaaien met een leeuwevlag tijdens de finale kon het geheel helemaal niet redden. Geluk kig was er het schitterend beiaardkoncert door stads- beiaardier P. De Smedt en werd er met veel aandacht ge luisterd naar de pittige gele genheidstoespraak van volks vertegenwoordiger Frani Baert. Dendermonde, die de bakermat is geweest van zove le Vlaamse voormannen, ver diende beslist meer aandacbl ter gelegenheid van de herden king van de «Slag der Gulden Sporen», Naam en adres op de redaktie bekend Van de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om alle be stuursleden, leden en leden van de omliggende dansclubs een hartelijk dank toe te stu ren voor het vertrouwen dat zij hebben gesteld in de goede werking van dansclub «Ex clusif». Sedert begin juli is de speelpleinwerking van Grembergen van start gegaan. Begonnen werd met een heel speciale Wie graag alles over dansen het sekretariaat bij mevrouw attraktie: een optreden van het kinderteater Sloddervos, leert, zowel moderne dansen Adriaenssens (052-33.38.50). ggjj groot gemaskerd kinderbal en een kleurwedstrijd. De als klassieke, kan steeds te- werking loopt tot 29 augustus en een groep van entoesiaste recht bij dansclub Exclusif op monitoren staat ter beschikking van de kinderen tussen 3 en 14 jaar die dagelijks in de Kleemputstraat te Grember- gen terecht kunnen. Lebbeke. Na de dans, gezellig nakaarten aan tafel Lebbeke. Dansen is de regel wel Men heeft de keuze: ofwel een hele dag, ofwel een namiddag. Wie een hele dag komt kan vanaf 9.30 uur vrij spelen. Dat wil dus zeggen dat de kinderen bepalen waarmee ze spelen en de monitoren spelen mee. Er wordt gespeeld in 5 leefgroe pen (4-6 jarigen, 7-8 jarigen, 9- 10 jarigen, 11-12 jarigen en 13- 14 jarigen). Tussen 11.30 en 13.30 uur kan er een warm middagmaal worden genomen of eten de kinderen hun mee gebrachte boterhammen op. Nadien kan er weer vrij ge speeld worden. In de namid dag beginnen de geleide spel- aktiviteiten ofwel in de leef groepen ofwel in familie en dit tot 16.30 u. De leidingsploeg heeft een heel gamma aan akti- viteiten in petto. Zo zijn er de buitenspelen met onder meer estafetten groepsspelen; wa terspelletjes, enz. en de bin nenspelen, sportspelen, natuurexploratie, wandelingen kreatieve spelvormen, muziek en volksdans. Elke donderdag morgen wordt er gezwommen in het zwembad Olympos. Het vervoer wordt op een heel aparte manier geregeld. Met de fiets is het net iets te gevaar lijk en de kosten voor een autocar maken dat de rekening te hoog zou oplopen. Daarom wordt gezorgd voor een ver voersysteem per auto. Volgens een bepaalde beurtrol waaraan de ouders van de kinderen die hieraan wensen deel te nemen, hun medewerking verlenen. De speelpleinwerking in Grembergen dateert niet van vandaag. Men begon er al mee in 1959. Alles speelde zich toen af op een weide in de Kleemputstraat. Van jaar tot jaar werd het speelplein uitge bouwd. Er kwamen speeltui gen, een plonsvijver, het ter rein werd beplant en er werd een refter en meerdere klei lokalen gebouwd. Jaarli; worden er door het bestuur de leidingsploeg grote inspa ningen geleverd om het terre en de lokalen zoveel mogeli te verfraaien. Zo werd dit ja de speelinfrastruktuur uitg breid met een nieuw spelel ment, zijnde loop- en verbli ruimte voor dieren. Op deel van het terrein word enkele dieren gehouden (ge konijnen, eenden, hamster De speelpleinwerking kend door het Ministerie de Vlaamse Gemeenscha! dienst Jeugdwerk en de Nati nale Dienst voor Openlucht ven. De aktiviteiten worde begeleid door gebrevetteerd monitoren en monitricen, (fcDe gedurende het jaar hiervoo vormingskursussen volgden. Voor meer inlichtingen kaï men steeds terecht op he de speelplein zelf of bij de veran! woordelijke (052/21.68.04) o bij Jo Van Lembergen, LeugC]^ straat 21 te Grembergen (05 21.66.92).

De Voorpost | 1986 | | pagina 6