Arrondissementeel Welzijnsorganisme Dendermonde van funktioneel opbouwwerk naar samenlevingsopbouw Telefoneer naar 052/21.40.60 binnenpost 45 Hoofdopdracht is bevolkingsgroepen op deskundige wijze ondersteunen bij aanpak van problemen Een foto van uw vereniging van een gebeurtenis in ons blad Wij doen de rest Permanente informatietelefoon voor drug- en andere verslavingen De Voorpost - 18.7.1986 - 7 (üi bender monde. Dendermonde. Voorzitter Etienne Van Hecke (foto Piet Hermans) Verschillende signalen wijzen erop dat het druggebruik by de jongeren de laatste maanden sterk is toegenomen. Niet dat men de zaak moet gaan dramatizeren, maar men mag toch de ogen niet dichtdoen. Hulpverleners kunnen dat in geen geval. Op hen wordt er immers vaak een beroep gedaan, maar dan zyn de problemen gewoonlijk al flink uit de hand gelopen. Opbouwwerker Pat Vanderhaeghe (foto Piet Hermans) noemen. Het zijn wijze te ondersteunen bij op één van beide liggen, lokale projekten. Voor de aanpak van problemen, Maar zonder deze «dubbe- iranijpenderrnonde zijn dat er die door hen zelf worden le bodem» vallen wij buiten achttal die werden er- aangevoeld. Wie die pro- het opbouwwerk. en die ook voldoen blemen signaliseert doet er Konkrete probleemoplos- de vooropgestelde ei- in feite weinig toe. De sing en zelforganisatie van Op het tweede vlak vraag kan bijvoorbeeld uit- de betrokken bevolkings- zich het steunpunt, gaan van hulpverleners. Ze groep zijn dus sleutelbe- regionaal gericht en kunnen tot het besluit zijn grippen in het opbouw- om de projekten te gekomen dat een jarenlan- werk. Daarboven ge individuele aanpak niet Opbbuwwerkinstellingen het Riso, provinciaal tot het gewenste resultaat hebben geen monopolie op Een goede en konkrete infor matie hoe te reageren over wat de werking en de gevolgen van bepaalde drugs zijn, over hoe een drugprobleem aan te pak ken, kan in vele gevallen ver hinderen dat een beginnend drugprobleem eskaleert tot een ernstige situatie met pro blemen op juridisch, finan cieel, emotioneel, relationeel en andere vlakken. Een konkreet voorbeeld zegt Van 24 tot 27 juli heeft in de Mechelse Groentehal een kongres plaats van de Getuigen van Jehova met als tema «Eindelijk Vre de». Op deze bijeenkomst worden meer dan 10.000 aanwezigen verwacht. Agfa heeft nu ook de CT 100 diafilm op een aantal punten nog aanzienlijk ver beterd. De CT 100 diafilm is nu verkrijgbaar in vier varianten naast een profes sioneel diafilm assortiment met gevoeligheden van 50, 100, 200 en 1000 Asa? misschien meer. Ouders reage ren soms niet konsekwent en zelfs tegenstrijdig. Moeder zegt dit en vader doet dat. Beiden steken veel energie in hun kind, maar doordat hun aanpak niet eensgezind is, kunnen hun kinderen zich hierop niet baseren. Het is be langrijk om de ouders hierop attent te maken. Andere vra gen kunnen zijn: hoe moet ik staan tegenover een drugge- bruikende broer, vriend, enz.. Waar kan men afkicken? Hoe verloopt zo een proces? enz. De Ark is goed geplaatst om die informatie te geven aan personen die met een versla vingsprobleem gekonfronteerd worden. Als krisisopvangcen- trum is De Ark 24 uur op 24 bereikbaar. Dit centrum werd in 1979 opgericht en in 1983 door het RIZIV erkend. Jaar lijks zijn er 500 aanvragen voor hulp en informatie en worden er 250 personen opgenomen. Men kan er snel terecht bij dringende krisissituaties, om te ontwennen van alkohol, drugs of medikatie, om zijn proble men rustig te overschouwen en te beslissen hoe men ze gaat oplossen. In vijftig procent van de geval len wordt er na de akute perio de doorverwezen naar andere begeleidingsmogelijkheden. In de loop van de jaren heeft De Ark al heel wat ervaring opgedaan met de diverse as- pekten van druggebruik en - verslaving. De bedoeling is dat men deze ervaring gemakkelij ker toegankelijk wil maken. zodat ze ook kan gebruikt wor den in vroege stadia van drug gebruik. Daarom wordt er een perma nente telefoonlijn geïnstalleerd waar iedereen 24 uur op 24 terecht kan. Indien iemand wordt gekonfronteerd met druggebruik, informatie wil over hoe een verslavingspro bleem aan te pakken, een plaats zoekt waar iemand kan ontwennen of waar iemand kan gemotiveerd worden om wat aan zijn verslavingspro bleem te doen; steun zoekt of gelijk welke vraag heeft over deze problemen, dan kan hij steeds terecht op het telefoon nummer 091/25.75.94. AWD, arrondissementeel Welzynsorganisme Dendermonde. Niet alleen een nieuw eigentijds logo, fris en modern dat meteen aangeeft hoeveel dynamiek in AWD schuilt, maar ook een nieuwe aanpak. Van een funktioneel opbouwwerk gegroeid naar een samenlevingsopbouw. Niet zomaar een verleggen van klemtonen, maar een doelbewuste keuze. Opbouwwerkers Johan De Lathouwer en Pat Vanderhaeghe zetten uiteen waar het hem allemaal over gaat en voorzitter Etienne Van Hecke die Rik Van Dyck heeft opgevolgd, vatte samen hoe het allemaal gegroeid is. Een langzaam proces, maar een noodzakelyk. Het is wel even zoeken en tasten geweest, zegt de nieuwe voorzitter op een perskonferentie. «Pas na vele gesprekken hebben we een inzicht gekregen in wat samenlevingsopbouw in feite inhoudt.» Pat Vander haeghe en Johan De Lat houwer kunnen er best over mee praten. Zij heb ben de besprekingen van zeer nabij meegemaakt, zitten dagdagelijks in het projekt ingeschakeld. Op bouwwerk is een levende metodiek, een discipline die voortdurend in bewe ging is, zeggen ze. En dat is ook logisch, want ook de maatschappij is voortdu rend in beweging. Wie die samenleving op de voet wil volgen, moet ook die bewe gingen volgen. Zo klaar als een klontje. In teorie een makkie, in praktijk een he le opgave met een berg problemen. En die proble men wil men aanpakken. Maar dan wel zo dat de betrokken bevolkingsgroe pen bij de opbouwwerkers de nodige steun kunnen vinden om het probleem zelf te overwinnen. Binnen het Regionaal Insti- tout voor Samenlevingsop touw (RISO) Oost-Vlaan- deren funktioneren naast Dendermonde nog steun punten voor het samenle vingsopbouwwerk: Meet jesland, Waasland en Gent. Steunpunt Dendermonde Het steunpunt Dender monde bestaat uit een sa menvoeging van het arron dissementeel Welzijnsorga nisme Dendermonde en het Buurtopbouwwerk 't Hofken uit Hamme. Welis waar heeft men het logo AWD behouden als een bekende vlek met ruime weerklank binnen het ar rondissement. Maar de la ding is lang niet meer hele- 1 dezelfde. Er kwamen nieuwe statuten, een ver nieuwd bestuur en ver nieuwde klemtonen. Er is in de eerste plaats de nieu we organizatiestruktuur die bestaat uit het werkveld dat men het eerste niveau zou en belast met de organiza- tie en de ondersteuning. Ook met de evaluatie van de projekten. Aan de top van de struktuur vinden we het VIBOSO, het Vlaams Instituut ter Bevordering en Ondersteuning van de Samenlevingsopbouw. Ge westelijk gestruktureerd en de belangen behartigend van de hele samenlevings opbouw. Een steunpunt moet net als het Riso be staan uit drie groepen ver tegenwoordigers. Er is in de eerste plaats de ver tegenwoordiging van de be volkingsgroepen die met het probleem zitten opge zadeld. Zij maken meer dan de helft uit van de vertegenwoordigers. Daar naast zijn er de maatschap pelijke verbanden en ge- koöpteerden. Zo een steunpunt heeft overigens een specifieke omschrijving. Het moet on der meer een prioriteiten plan opstellen en een rang orde voor het streekver- band uitwerken. Het moet een projektenplan uitwer ken en projekten onder steunen die door andere in itiatiefnemers zijn inge diend. Het steunpunt kan natuurlijk ook zelf projek ten indienen. Verder moet het toezien op de autono me steungroepen en -pro jekten en is het veran twoordelijk voor de taak omschrijving, misschien in houdelijk ook de opdracht gever van de gesubsidieer de opbouwwerken en in elk geval verantwoordelijk voor de begeleiding en de jaarlijkse evaluatie van de projekten. Naast de twee opbouwwerkers rekent het steunpunt Dendermonde ook op de inzet van een tijdelijke omkadering. Daarin zitten niet alleen animatoren, maar ook een logopediste, een klusjes dienst, maatschappelijke assistenten, enz. In totaal 17 man sterk. Van opbouwwerk naar samenlevingsopbouw Opbouwwerk heeft als hoofdopdracht bevolkings groepen op een deskundige heeft geleid. Problemen kunnen immers onderling verstrengeld liggen. De vraag kan uiteraard ook uitgaan van een bewoners- groep zelf, die bijvoorbeeld iets wenst te doen aan de onveilige verkeerssituatie. De instellingen opbouw werk zullen trachten deze vragen op een professione le wijze aan te pakken. Dat betekent dat de problema tiek samen met en vanuit de betrokken bevolking zal worden aangepakt. Opbouwwerk is geen neu trale opstelling. Er wordt bewust gekozen voor de kant van de bevolking. Tussen diegenen die de welvaart verdelen en diege nen die de welvaart ontvan gen kiest het opbouwwerk voor deze laatsten. De opstelling van deze werksoort stelt bijgevolg een aantal metodische im peratieven. Een opbouwwerkprojekt wordt opgezet in nauwe sa menhang met de betrokken doelgroep. Typisch voor het opbouwwerk is dat het een werken MET mensen is. Ieder opbouw werkprojekt heeft als het ware een dubbele bodem. Enderzij ds wordt gewerkt aan de probleemoplossing van een door de doelgroep ervaren problematiek. An derzijds heeft het opbouw werk ook telkens als doel stelling bevolkingsgroepen derwijze te begeleiden en te ondersteunen dat de ei gen rol en verantwoorde lijkheid van de bevolkings groep wordt versterkt. Dit kan o.m. gebeuren via het verwerven van kennis, vaardigheden en politiek bewustzijn, waardoor een meer aktieve opstelling be vorderd wordt. Het kan ook door het opbouwen en/ of vernieuwen van maat schappelijke verhoudingen en verbanden, waarin de demokratische betrokken heid van de bevolkings groep gestalte krijgt. In elk projekt moeten beide doel gerichtheden komplemen- tair zijn, ook al kan in be- gevallen het aksent het gebruik van de gelijk namige metodiek, maar zij zijn het wel die bij uitstek de opbouwwericmetode hanteren. Voorbeelden van deze instellingen zijn de buurtwerken, de gemeen telijke opbouwwerkinstel lingen en recent ook de RISO's, die het lokale op bouwwerk koördineren. Al deze instellingen onder steunen bevolkingsgroepen om hun rechtmatige eisen ingewilligd te zien: het ver beterd verkeersplan, een verkeersvrije straat, in spraak van bewoners in de sociale woningmaatschap pij, inspraak in het bejaar dentehuis, een diensten centrum in de buurt. Naast het konkrete resul taat van een projekt is ook de edukatieve komponent van belang: het opbouw werk leert mensen zich in zetten voor de (plaatselij ke) samenleving, leert ze zich organiseren, leert ze een maatschappelijk pro bleem te analyseren, leert ze strategisch op te treden en leert ze het gesprek aan te gaan met de (plaatselij ke) overheid. Eigenschappen Het spreekt vanzelf dat een projekt moet voldoen aan een aantal voorwaarden. Zo moet het in de eerste plaats doelgericht zijn waarmee men bedoelt dat men met de bij het pro bleem betrokken tijdelijke vormen van samenwerking moet ontwikkelen. Het moet ook planmatig zijn en dus op een systema tische wijze verlopen en blijk geven van een door dachte aanpak en werkwij ze. Het projekt moet bin nen een op voorhand wel bepaalde tijd gerealizeerd worden en konkrete resul taten opleveren. Tenslotte moet het probleem- cn si tuatie gericht zijn. Sociale problemen zullen bievoorbeeld in konkrete situaties worden aangepakt vanuit de ervaring en het probleembesef van de doel groep. De bevolkingsgroe pen die een beroep doen op het steunpunt worden via direkte ondersteuning in staat gesteld om op een aktieve wijze aan pro bleemoplossing te werken. Maar steeds worden kon- kreet aanwijsbare resulta- aktieve AWD animatie- Hamme situeert zich ook ten nagestreefd, zodanig ploeg die in de rusthuizen het integratiebevorderend dat de betrokken bevol- instaat voor animatiepro- werken met migranten- kingsgroep bij een tweede gramma's. vrouwen. Voor deze vrou- analoog probleem best zelf Inspraak en participatie op wen worden allerlei kursus- de handen uit de mouwen lokaal vlak is een ander sen gegeven zoals naailes kan steken. projekt. Ook nu weer is het sen, gezondheidsvoorlich- Acht projekten be^e arrondissement Den- ting en kontakten met an- Het steunpunt Dender- ?frmo,nde erbiJ betrokken, dere vrouwen. Regelmatig - Maar het is vooral m Ham- worden deze kursussen stand gekomen, door een twintigtal vrou- speelt zoveel mogelijk in op de direkte vragen die leven maar gaat niet voor bij aan de strukturele as- pekten. Nog andere initiatieven Heeft men met deze acht monde heeft nu acht pro jekten lopen. Zowel in TT - 0 Dendermonde als in Ham- betft immersi °P wen bezocht. Blijft dan het me. Het ene is al boeiender AW? ,ee? ^Toep gedaan projekt werken aan een ge- dan het andere, min of om de kulturele raad bij te integreerd huisvestingsbe- meer ver gevorderd en zelfs staan b'j de opsteUing van leid in Hamme waarbij naar een eindfase toe. beleidsnota een mid- men mikt op een maat- delennota en afsprakenno- schappelijk achtergestelde Bekend in Dendermonde is ta. Ook de «Aktiegroep groep van mensen. De het buurtwerk Wastijne. Matemiteit Blijft» uit zwakke huurders dus. Sa- Het projekt wil in de Boon- Hamme heeft een beroep men met hen werd een wijk een buurtwerking op- gedaan op AWD. Woonfonds opgericht dat richten om een oplossing te Het projekt «woongroep ook beschikt over een klus- bieden aan een opeenho- Klein Hulst, Hofterbossen, jesambt. Dat Woonfonds ping van achterstelling, Kleine Mandemakerstraat» vooral dan in de Serbos- in Hamme wil de inspraak straat. Diverse welzijnsin- van de bewoners stimule- stellingen stonden bijna in ren in verband met de her- de rij aan te schuiven om inrichting en herwaarde telkens bij dezelfde ge- ring van de wijk. Het pro zinnen individueel tussen te jekt zal naar alle waar- komen. Een aantal proble- schijnlijkheid bij gebrek men in de wijk zijn echter aan financiële middelen projekten, de begeleiding struktureel van aard, zoals moeten afgebouwd wor- en de opvolging ervan, de bievoorbeeld de huursitua- den. Dan is er de woon- handen meer dan vol, het is tie, de jeugdkriminaliteit, groep Achterhof in Ham- lang niet de enige aktiviteit de moeilijkheden op me die schitterend werk le- die AWD ontwikkelt. De school, de vereenzaming, vert. Daar ligt het in de opbouwwerkers nemen het samenleven van Belgen bedoeling de straatbewo- bievoorbeeld nog deel aan met migranten. Op initia- ners dichter bij elkaar te de overleggroep «beschut tief van de welzijnsinstel- brengen om de verkeers- wonen», de projektgroep lingen is samen met het veiligheid van de straat en «basisedukatie», kuituur-, AWD een buurtwerking het gebrek aan groenvoor- jeugd- en leefmilieuraad gestart in 1984 om een aan- ziening op te lossen. In Hamme, begeleiden en tal problemen kollektief aan te pakken. Momenteel is de buurt werking er, zijn het de buurtbewoners die het buurthuis en de -werking dragen en kan er zelfs een intensiefprobleemgerichte werking van start gaan. Het projekt «rechtshulp in de marge» richt zich tot het hele arrondissement en wil de dienstverlening van rechtshulpvoorziening ver beteren en eventueel aan vullen. Dan is er het pro jekt bewonersparticipatie in het rusthuis. Ook bij dit projekt wordt het hele ar rondissement betrokken. De bedoeling is dat men de bewoners van rusthuizen gaat begeleiden in het op gang brengen en laten wer ken van de bewonersraden zoals die voorzien zijn in het dekreet Steyaert. Het bij^dereeds rakele'jura Dende"»°"dOpbouwwerker Johan De Lathouwer (foto koördineren de AWD ani- matiedienst, zitten in het Overleg tussen Maatschap pelijke Werkers van OCMW's en volgen tal van studie- en informatiedagen. Werk in overvloed dus. En toch hangt over dit alles een zwaard van Damocles. Precies, de financiële middelen. Voor de acht projekten samen voorziet de Vlaamse Gemeenschap een subsidie van amper 300.000 fr. Een peulschil. Maar die is welkom. De rest moet bij elkaar worden gebracht uit allerlei buurt feesten, tombola's en ande re meer lukratieve aktivi- teiten. Gelukkig springen ook de provincie en sommi ge gemeenten van het ar rondissement bij, maar lang niet allemaal. Een ander doembeeld is het Sint-Annaplan. Welke gevolgen zullen de bespa ringsmaatregelen voor het samenlevingsopbouwwerk hebben? Wat wanneer DAC-ers, BTK-ers uit ei gen zak zullen moeten be taald worden? Kan AWD dat aan en wat meer is, komt AWD nog in aanmer king voor deze tijdelijke statuten? Een vraag waar op voorlopig geen ant woord kan worden gegeven. Piet Hermans)

De Voorpost | 1986 | | pagina 7