I Pe grote j en de kleine k Muziek, opera en ballet Teater- en koncertaanbod Seizoen 1986-'87 De Voorpost- 1.8.1986- 13 1)1 kaïn deze bijdrage, en die van de volgende twee weken, geven we u een zeer bondig overzicht van wat onze sohouwburgen en koncertzalen het komende seizoen te bieden nebben aan teater, opera, konoerten en balletopvoeringen. In de bijdrage van vandaag houden we het bij muziek, opera en ballet. 't 1 De twee volgende bijdragen zullen een overzicht geven van wat onze repertoire-, elin ipreidings- en kamerteaters te bieden hebben aan teateraktiviteiten. We beperken ons hierbij tot de toch nabije omgeving: Antwerpen, Gent, Mechelen en Brussel, vier steden die vanuit onze regio binnen het half uur bereikbaar zijn met de wagen. Beweren dat er in Vlaanderen, en dus zeker in Belgie, geen doordacht beleid bestaat op kuituur gebied, getuigt niet van grote fantasie, maar berust helaas op dagelijks ole waarneembare feiten en evoluties. Dat er desondanks toch heelwat gebeurt op dit vlak, a9 is dan ook te danken aan de inventiviteit én de stielkennis van individuen en groepjes, iai*die wel een visie hebben op wat kuituur kan betekenen en op t oe ze moet gebracht worden. We denken aan mensen als Frie Ley sen, Gerard Mortier, Jef Demedts, Walter Tillemans, Julien Schoenaerts en anderen! Zij slagen er wel in, soms met beperkte middelen, soms met wat ruimere financiële armslag, prod lik ties te brengen van topniveau. Het bewijst wat enkelen steeds meer beweren: dat sommige van onze mensen aailtèeds topkwaliteit zullen brengen, ondanks het tea terdekreet, ondanks het gebrek aan «leid op ministerieel niveau. ii de bijdrage van deze week presenteren we u wat er het komende seizoen te beleven wit in de Munt, de Singel, de Brusselse Filharmonische Vereniging, de Opera voor Vlaanderen, het Koninklijk Filharmonisch Orkest voor Vlaanderen, het Koninklijk birjB&llet van Vlaanderen en het Ballet van de XXste Eeuw van Maurioe Béjart. vindt bij iedere instelling adres en telefoonnummer waarop u alle gedetailleerde Koninklijk Ballet van Vlaanderen brengt twee wereldkreaties van Valery Panov Informatie kunt verkrijgen. Cambreling (vanaf 21 april). Nog Verdi (er zijn niet minder dan 4 Verdi- opera's dit seizoen in de Munt): «Falstaff», eveneens o.l.v. Cambreling maar nu geregisseerd door de be roemde Peter Stein (vanaf 23 juni). Er zijn hernemingen van «Don Carlo» van Verdi (16 januari), «Cosi fan tutte» van Mozart (7 maart), de eerste met Cambreling-De- flo, de tweede met Layer- Bondy De Munt gaat lustig op reis: «La Finta Giardiniera» van Mozart gaat naar Antwer pen en Salzburg; «Don Gio vanni» van Mozart naar Pa rijs; «La Finta Giardiniera» voor twee voorstellingen naar het Holland Festival in Amsterdam. Het Munt-aanbod is echter nog ruimer: 8 grote recitals met schitterende vokali- sten, 15 simfonische kon- certen 9 elders in het land). Een schitterend aanbod! Meer gedetailleerde infor matie is te verkrijgen in het Paviljoen van de Nationale Opera, Muntplein 1000 Brussel; tel. 02/218.12.11 of 218.12.02 of 219.63.41. lektie maakte uit een be staand artistiek aanbod, komt nu de vierde fase: mee het artistieke aanbod be ïnvloeden door zelf te produ ceren of te ko-produceren. En dit op vier terreinen: muziek, dans, teater en ten toonstellingen. Een hele uitdaging voor direkteur Frie Leysen en haar hecht team! Het aanbod beslaat niet minder dan 12 series. In vogelvlucht een kort over zicht. 1. Zes koncerten uit de Munt met op het program ma o.m. Beethoven, Ravel, Haendel, Mozart, Mahler, Zender, Bruckner, Verdi en Penderecki. 2. Drie avonden in de Rode Zaal met «Nieuwe Muziek: de Nieuwe Muziekgroep, Walter Hus en Walter Ver- en Maximalist met De Nieuwe Muziekgroep. 3. Het Bartok Kwartet (8.11), het Julliard Kwartet (25.11) en het Hagen Kwar tet (11.12) met prestigieuze kamermuziek. 4. Robert Holl, Zeger Van- dersteene en Helen Donath verzorgen drie liederreci tals (resp. 6 februari, 6 maart en 25 april). r (uurice Be j art 25 jaar geleden, maar nu aktiever dan ooit ei rergangsseizoen voor igei pera voor Vlaanderen? ;nei ifons Van Impe, de eerste Opera, Schouwburgstraat ttigi rekteur van de Opera 3. 9000 Gent (tel. 091/ g® or Vlaanderen, is met 25.24.25) of in de Konink lijk) msioen. In afwachting lijke Vlaamse Opera, Fran- npo it er een nieuwe financiële krijklei 3, 2000 Antwerpen rha igeling uitgewerkt wordt (03/233. erei or deze Janus-instelling zijl iet de twee gezichten ordt de leiding ervan toe- op^suw in gebruik elge irtrouwd aan een duo: za- vana* 12 november Blijk direkteur Eric De Veertien maanden, slechts eester en dirigent Silveer één seizoer iden Broeck, die. beiden gezelschap willen tionaliseren voorwaarden zijn te ver krijgen bij de Koninklijke 3.85). Verbouwde Munt dus, heeft hel van Gerard or één jaar aangesteld Mortier, elders zijn tenten opgeslagen (nou ja «ten- veel mogelijk ten»; wel o.m. het Kon. Cir- zonder de cus). Op 12 november her- waliteit in het gedrang te opent La Monnaie - De engen. De inkomsten die- Munt (zoals het huis nu of- en verhoogd te worden, ficieel heet) met een uit at men wil bereiken door voering van Beethovens ne- rt programmeren van po- gende als inzet van een ilaire werken en het af- nieuw tijdperk. haffen van het over en Twee produkties zullen in eer reizen van koor en het Kon. Circus gaan: «Le est. Martyre de Saint-Sébas- Opera voor Vlaanderen tien» van Debussy in regie edt volgend seizoen: 12 van Béjart en o.l.v. Camber- era's, 5 operettes, 6 kon- ling (vanaf 16 september) rten, 3 balletavonden en 3 en «MacBeth» van Verdi in usicals (de laatste twee regie van Philippe Sireuil i.m. het Koninklijk Ballet o.l.v. Michael Schonwandt n Vlaanderen). (vanaf 13 februari), ilf september opent Gent Pritchard leidt en Deflo re st «Aïda» en Antwerpen gissert de eerste produktie beide van Ver- in de Munt, «Der Rosenka- beluiste- valier» van Richard let «Otello», die ook nog t i valt met «Rigoletto» en Strauss. De Vlaming André wer, Pascal Sigrist en Fre deric Gevers samen met tel kens een conservatorium student. 7. Vijf voorstellingen van «La Finta Giardiniera» door de Munt (januari). 8. In de Rode Zaal komen 5 teatervoorstellingen met o.m. De Mannen van den Dam en Jozef van den Berg. 9. Niet minder dan 6 dans voorstellingen, gespreid van september tot mei. 10. Voor de kinderen zijn van oktober tot maart, op zondagmiddag, 12 kinder voorstellingen gepland. 11. Tijdens de schooluren worden 10 voorstellingen voorzien in de Rode Zaal. 12. Drie Belgische archi- tekten stellen ten toon; ook zijn tentoonstellingen ge pland met jonge Belgische kunst en buitenlandse ar- chitektuur. Meer gedetailleerde infor matie over manifestaties, data en abonnementen zijn verkrijgbaar in de Singel, Desguinlei 25, 2018 Ant werpen, tel. 03/237.61.58. Kon. Filharmonisoh Orkest van Vlaanderen: veel muziek voor weinig geld! «De Filharmonie van Ant werpen», ontstaan in 1955 en sinds '57 gesubsidieerd, kende hoogten en laagten een kurve die nauw sa menhing met de chef-diri genten zorgde in de Scheldestad voor een tame lijk riant muziekleven en kent sinds 1983 een nieuw leven. Er trad een gewijzig de subsidiëringsvorm in voege, er werd een nieuwe Raad van Beheer aange steld, het orkest werd uit gebreid tot 96 musioi, een vierde van het bestaande or- wig, Kr. Zimmerman, Tor telier, A. Weissenberg, J.P. Rampal, B. Soustrot en Ph. Hirshhom. De uiterst suk- ses volle «preludekoncer- ten» die telkens een uur vóór de Singel-koncerten aanvangen, worden voort gezet. Volledig nieuw zijn de «Konoerten in Kunstgalerij Campo». Binnen het orkest werd een kamerorkest op- gerioht dat een eigen reeks van 5 zal verzorgen met tel kens een uur muziek op zondagmorgen bij Campo aan de Meir. Op al deze reeksen kan een abonnement genomen worr den. Trouwens met hun 30 vermindering op de nor male toegangsprijs, zijn de abonnementen het ideale paspoort voor een heel sei zoen muziek voor weinig geld!!! Naast deze series zijn er nog de speciale projekten: de «Second Night of the Promsop 17 en 18 oktober in het Sportpaleis, de uit voering van Bach8 Weih- nachtsoratorium» op 22.12 te Brugge en 23.12 te Ant werpen én het «Sylvester- gala» (koncert met Galadi ner na) in de Elisabethzaal op 31.12! Informatie en reservatie: Kon. Filh. Orkest van Vlaanderen, Vlaamse Kunstlaan 40, 2020 Ant werpen, tel. 03/237.79.00 Filharmonische Verneiging van Brussel: prestigieus programma In de zestig jaar van zijn bestaan is de Filharmoni sche Vereniging van Brus sel, muzikale bondgenoot van de v.z.w. Paleis voor Schone Kunsten, uitge- Orkest van Vlaanderen, dit voor de vrijdag-cyclus. In de zondagcyolus komen de zelfde orkesten voor met een rijke keuze solisten. Het Simfonieorkest van de Munt geeft een serie van 9 konoerten onder Cambre ling en Pritchard met o.m. Verdi's «Requiem», Zemins- ly's Vierde en Penderecki's «Lukas-Passie». «Prestige van de Kamermu ziek» brengt drie kwartet ten (Tokyo, Juilliard, Lasal le), één trio (Borodine) en vier orkesten (Orkest van XVmde Eeuw, de Academy of St. Martin-in-the-Fields en Festival Strings van Luezem). Acht grote recitals met o.m. Zazofsky, J.P. Rampal, Sze- ryng, Alfred Brendel en A nnie Fisher (series van 8 of 4). De Liedercyclys (in de Munt) brengt een plejade van wereldberoemde vokale solisten. De 14 koncerten hbuiten abonnement beloven muzi kaal genot: o.m. met de To ronto Symphony, de Tsje chische Filharmonie, de Wiener Philharmoniker, de Simfonie van Moskou, Ab- bado met het Chamber Or chestra of Europe, de Sinfo- nia Var so via, de San Fran cisco Symphony. Daarmee eindigen de akti- viteiten van deze koncertve- reniging nog niet. Er is de serie First Meeting tijdens het middaguur met jonge vertolkers, de debat-voor- De musicalafdeling presen teert het komende seioen drie gloednieuwe repertoi re-aanwinsten in kopro- duktie met de Opera voor Vlaanderen. In oktober en januari krijgen we dé klas sieker uit het musicalgenre «My Fair Lady», dertig jaar na zijn kreatie nog steeds een voltreffer (tekst Lemer, muziek Loewe, regie S. Janski, Nederlandse be werking 8. Gaaikema). «Jerry's Girls» (april) wordt een must voor fans van het genre: het biedt een kalei- doskoop van Jerry Her mans grootste hits uit shows als «Hello Dolly», «Mame» en «La Cage aux Folies». In koproduktie met Carré in Amsterdam kun nen we in juni Tiaar «Evita» (tekst Tim Rice, muziek A. L. Webber naar een origi neel regiekoncept van Ha rold Prince). Meer gedetailleerde inlich tingen verkrijgt u bij het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, Keizerstraat 14, 2000 Antwerpen, tel. 03/234.34.38. Béjart en Ballet van de XXste Eeuw in '86-'87 met 5 kreaties Béjart is aktiever dan ooit: naast zijn bemoeiingen met het Ballet de l'Opéra de Pa ris (herinner u zijn dispuut met Noerejev), en zijn pro- grammatieverantwoorde- lijkheid iun het Parijse Thé&tre des Bouffes du Nord, brengt hij met zijn Jose Van Dam zingt de rol van Filips II in Verdi's «Don Carloin de Munt Tom Krause verzorgt voor de Filharmonische vereniging van Brussel een liedrecital op 28 november. Trovatore». Andere ope- 8 op het programma: ton Giovanni» van Mozart leen te Antwerpen), «Fi- iccini en «Parsifal» van Wagner. De Singel in fase 4: ook zelf produoeren! Laporte (1931) werkte Kaf ka's «Das Schloss» om tot een opera; de kreatie ervan is voorzien op 16 december; Nadat de Singel eerst lio» van Beethoven, «La ze zal geregisseerd worden onderdeel was van het Ant- nerentola» van Rossini, door Peter Mussbach en ge- werpse Conservatorium alome» van Strauss, «La dirigeerd door Friedemann (vóór '80), daarbij zijn in- ihème» en «Tosca» van Layer. Eveneens een nieu- frastruktuur ging verhU' Die Walkure» we produktie wordt «La ren aan derden ('80-'83), Traviata» van Verdi in re- ook nog een eigen pro operettes «In 't Witte gie van K.E. Herrmann on- gramma aanbood (83-'86) ard» van Benatzky en der de muzikale leiding van en op deze manier een se- Vogelhandler» van Zei gaan alleen in Gent; i Fledermaus» van J. rauss en «Das Land des chelns» van Lehar lopen beide huizen en «Die ardasfürstin» van Kal- to wordt alleen in Ant- :l) Tpen gespeeld. ieder huis worden drie olncerten gespeeld: een d Buwjaarskoncert en Ver- jje( 8 Requiem», in Gent is een galakoncert met Mol- feanu en Naill Murray en Antwerpen met Spas enkoff. 5. Onder de noemer «Duit se Barok» krijgen we drie koncerten: het Nederlands Kamerkoor en het Barok- ensemble met Ton Koop man (13.1), Musica Anti- qua Köln (3 leden ervan op 5.3) en La Petite Bande met Bachs Johannes Passion (9 april). 6. Een driedelige Liszt-cy- clus met Jozef de Beenhou- il Uilenspiegel» worden bracht door het K.B.v.V. iBi de musicals zijn: «My 3n(ji ir Lady», «Jerry's Girls» «Evita» &er informatie over pro- wdi amma's en abonnements- Anne Teresa De Keersmaeker in oktober te gast in de Singel te Antwerpen Günter Neuhold, de nieuwe chef-dirigent van het Konink lijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen kest werd vernieuwd, er groeid tot een van de meest kwam een nieuwe leiding (zoniet de meest) gerenom- (het duo Mare Clémeur - meerde van koncertvereni- Emil Tchakarov)... en er ging van het land. Voor het kwam een spektakulaire komende seizoen heeft ze kwaliteitsverbetering! Clé- opnieuw een prestigieus meur ging, Tchakarov programma in petto, toD- ging... en Günter Neuhold kwaliteit uit de hele wereld, kwam. Ze doet dit soms in samen- In hoever de nieuwe leiding werking met de Munt en de het bereikte niveau kan Festivals van Vlaanderen handhaven of nog verbete- en Wallonië. Deze topkwali- ren, zullen de melomanen teit vraagt van de muzie- volgend seizoen kunnen kliefhebbers daarenboven beoordelen. Een nieuw sei- niet altijd een goed gevulde zoen met grootse plannen. beurs! Het principe van de twee Het merendeel van de mleer koncertreeksen in de beide dan 200 muziekmanifesta- Antwerpse koncertzalen ties is in een of andere van (de Singel en de Koningin de cycli ondergebracht. Er Elisabethzaal) blijft behou- is de Simfonische cyclus den. In iedere zaal 9 kon- met het Nationaal Orkest certen met prestigieuze so- van België (13 fo 6 koncer- listen, dirigenten en pro- ten). Er zijn de series Grote gramma's. Bij de dirigen- Simgonische Koncerten ten vermelden we: Neuhold met 15, 8 of 7 koncerten (al zelf, Lorin Maazel, Rowi- naargelang de reeks) met cki, Shipway, Krivine. Bij het N.O.B., het Orkest van de solisten: Gwyneth Jones, Luik, van de R.T.B.F., de Berad Weikl, Christa Lud- B.R.T. en het Kon. Filh. drachten, de cyclus «Kom- muzikatie» met hedendaag se muziek. Abonnementen bieden tot 30 vermindering op de prijzen der afzonderlijke ti ckets. Gedetazilleerde pro gramma's, info over abon nementen zijn verkrijgbaar in het Paleis voor Schone Kunsten, Ravens tein 23, 1000 Brussel, tel. 02/ 512.50.45. «Ballet van Vlaanderen op een keerpunt» werd werkelijkheid Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen heeft zich sinds 1984, onder de leiding van Valery Panov, een benij denswaardige feputatie verworven met de formule van het klassieke, avond vullende ballet: een nieuwe start voor de balletkunst in Vlaanderen werd ingezet. De «nieuwe» musicalafde ling lost de hoogste ver wachtingen in met drie nieuwe produkties. De balletafdeling program meert voor het seizoen '86- '87 twee wereldkreaties en een feestelijke herneming in koproduktie met de Ope ra van Vlaanderen. De her neming «Assepoester» (ko- reo grafie Panov, muziek Prokofiev, muzikale leiding E. Sa veniers)het familie spektakel voor oud en jong, gaat begin januari. In no vember is er de eerste we- reldkreatie «Moves» (koreo- grafie Panov, muziek en muzikale leiding Fr. Glo- rieux), die vier balletten omvat met een eigen karak ter. Begin maart brengt het KBvV de wereldkreatie van «Tijl Uilenspiegel» (koreo- grafie Panov, muziek P. Bartholomée, scenario H. Claus) naar de roman van Ch. de Coster. Het seizoen zet echter op 13 september in met een een malige voorstelling (te Ant werpen) door de American Ballet Comedy met «Funny Feet». Ballet van de XXste Eeuw in België volgend seizoèn niet minder dan twee we reldkreaties en drie krea ties voor ons land. Eerst de wereldkreaties. «Malraux ou la métamor- phose des dieux» (14.11 - Kon. Circus) is reeds Bé- jards vijfde koreografle rond een historische figuur na Beaudelaire, Nijinski, Molière en Nietzsche). En dan op 27 maart in het Théètre Musical de Paris in Ch&telet de; «Trois études pour Alexandre», drie solo nummers voor Fernando Bujones uit New York, a.h.w. schetsen voor een la ter werk. Dan de kreaties voor Bel gië. In koproduktie met de Milanese Scala en de Salz- burger Festpiele is er op 16 september de première van Debussy's «Le Martyre de Saint Sébastien» met zan gers die kunnen akteren en dansers die een tekst kun nen zeggen. Voor het Festi val van Vlaanderen presen teert Béjart op 3 oktober in het Gentse Sportpaleis de Belgische première van «Salomé» op muziek van Riccardo Drigo, dit samen met «Autour de Debussy met werken van 5 jonge koreografen (Ph Lizon, M. Berriel, K. Kharkevitch, M. Gascard en B. d'At). Toemees zijn er naar: Fran- fort, Douai, Kettenis, de V.8., Canada, Venezuela, Parijs, Ooet-Berlijn, Leip zig, Hamburg, Firenze, Praag en de 8ovjet-Unie. Gastvoorstellingen: Tokyo Ballet met «The Kabuki 6- 47 Samoerais» het Ballett der Hamburgischen Staats- oper met «Matthaus Pas sion» en «Othello» en dan Anne Teresa De Keersmae ker met «Elena's Aria» en «Bartok/Aan tekeningen» Inlichtingen over abonne menten en meer precieze programmatic: Monnaie House, Muntplein, 1000 Brussel, tel. 02/218.12.66.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13