Kamerteaters in Antwerpen en Gent bloeien als nooit voordien Internationale Muziekdagen: klavecimbel in de wedstrijden tijdens de koncerten Teaterseizoen 1986-1987 14 - 1.8.1986 - De Voorpost De vijf kamerteaters, of zoals ze door het door velen verfoeide teaterdekreet genoemd akteurs», zo wordt ons ver worden de C-gezelschap pen, zijn samen goed voor een totale subsidie van de Vlaamse teld over «De Kip» van Gemeenschap van 98.990.000 BF. De Antwerpse K.N.S. heeft (van de Vlaamse Frank Geerk, dat zal ge re- Gemeenschap en van de stad samen) voor zich alleen bi bijna evenveel op te soeperen. Bij gisseerd worden door Koen onze kamerteaters is het dus erg voorzichtig om te springen met de lieve centen. Dit Gonnissen en Catrien Her- belet sommigen echter niet prachtige prod uk ties op te zetten. Een echt teaterman weet mans, akteurs zijn Daisy ook met weinig centen wel een prestatie te brengen: Walter Tillemans in het Raam tea ter Haegeman, Martine Gee- en Jo Decaluwe in Area zijn er de levende voorbeelden van. rinckx en Lucas Van den Voor de erkenning en subsidiëring in het seizoen '86-'87 werden nog 13 D-gezelschap- Eynde, van 14 februari tot pen (eksperimenteel en vormingsteater dus) weerhouden; zij krijgen elk nog minstens 12 april. 5 miljoen. Vijf gezelschappen vielen uit de boot: Bent, De Mannen van den Dam (die zioh Een stuk over kompetitie- hierbij niet zo maar willen neerleggen), het Schooljeugd tea ter, het Merksems Kamer- en konkurrentiestrijd tus- teater en Teater Poëzien: hun seizoenontwerpen in him geheel wisten niet te overtuigen, sen mensen, niet moralise- volgens onze kuituurminister. Zij kunnen, zoals alle andere niet-erkende ensembles, rend maar levendig, wreed voor losse initiatieven nog wel een deel van de «projektenpot» aanvragen (totaal 20 en humoristisch: «De lijn» miljoen). Met deze pot maakt Dewael werk van een liberale benadering: niet subsidiëren van Istrael Horovitz met voor een heel pakket, maar per onderdeel. Een idee dat bij sommigen steeds meer veld o.m. Koen Gonnissen, Jo- wint in verband met de te verwachten herziening van het teaterdekreet. han Rouffaer en Nel Ro Van de vijf erkend^ kamerteaters stellen we van vier ervan hun seizoenpro gramma tie siers; van 25 april tot 14 voor '86-'87 Voor. In Antwerpen zijn dat: het Nieuw Ênsemble Raam tea ter, het juni. Fakkelteater en het Toneelgezelschap Ivonne Lex; in Gent is dit Area. Antigone uit Kortrijk lijkt ons een beetje ver vanuit onze regio. TIL De eerste produktie in Het Eenheid in verscheidenheid hét kenmerk van Area's pro gramma tie Area, zoals het gezelschap uit de Sint-Widostraat te Gent voortaan heet, en zijn direkteur Jo Decaluwe be schouwt de program matig voor het komende seizoen als een eenheid in ver scheidenheid, een samen gaan van verschillende te- ma's, stijlperiodes en speel stijlen, en dit rekening houdend met de materiële mogelijkheden waarover het gezelschap beschikt. Het brengt zeven nieuwe produkties, stelt negen stukken beschikbaar voor reisvoorstellingen en trok hiervoor nogal wat nieuwe gezichten aan. Het seizoen opent in augus tus reeds met «De Biechtva ders» van Vincenzo di Mat- tia. Dit stuk over een gene- ratiekonflikt in de Kerk (een konfrontatie tussen twee generaties priesters) wordt geregisseerd door de nog jonge Mare Lybaert. Jappe Claes, als akteur erg goed in de produktie «Al- penrozentangotekent verantwoordelijk voor «Het café» van R.W. Fassbinder naar Carlo Goldoni, een kri mi vol suspens; vanaf sep tember. De jonge Nederlander Jules Noyons, die nu afstudeert aan het RITCS krijgt in Ar ea zijn eerste regiekans met Molières «Don Juan», vanaf november. Eveneens in november voert Julien Schoenaerts - die dan precies 10 jaar vast verbonden zal zijn aan Area, wat voor beiden ge rust een prestatie mag ge noemd worden - de regie van «Lange dagreis naar de nacht» van Eugene O'Neill. Gast Dirk Buyse krijgt de regie toevertrouwd van een stuk over een vrouwelijk «monstre sac ré, «Is de dui vel een vrouw?» van Karl Schönherr. Hoewel huisre gisseur Pol Dehert, samen met Herman Gillis van het N.T.G. naar Nederland uit wijkt (voor de leiding van Het Hemelbed van Jan De Hartog met Jo De Meyere en Hetty Vangheel op toernee door Vlaanderen 18 medewerkers, o.w. Dries Wieme en Leslie De Gruy- ter, beiden schitterend in «De moed om te doden». Gastakteurs voor het ko mende seizoen zijn o.a. Rik Hancké, Reinhilde Doelen en Carl Ridders. Voor reisvoorstelling zijn beschikbaar: «Oidipoes in Kolonos» van H. Claus naar Sofokles (september tot ju ni), «Vincent Van Gogh» van Jo Gevers en Jo Decalu we (september tot juni), «De moed om te doden» van No- rén (door Area overgeno men; januari en februari) «De raad8heeren van Nee- vele» naar C. Buysse (sep tember tot juni), «Damiaan» van A. Morris (september tot juni), «Het Hemelbed» van Jan De Hartog» (sep tember tot december), «De Biechtvaders» van Di Mat- tia (september tot juni), «Is de duivel een vrouw?» van Schönherr (november tot ju ni) en «Lange dagreis naar de nacht» van O. Neill (sep tember tot juni). Wie belangstelling heeft voor een abonnement of voor het organiseren van een of andere reisvoorstel- in de voorbije 16 jaar, sa men met direkteur Frans Maas, in geslaagd deze tot bloei te brengen vooral door een aangepaste program- matie. Nieuwe dingen dik wijls, maar zonder risico's, gebracht op een degelijk ni veau. Dit zijn ook weer de kenmerken van het reper toire voor het komende sei zoen. Niet minder dan 9 produkties worden op sta pel gezet. Voor het Klokhuis zijn dit: «Désiré» van»Sacha Guitry, «De Amerikaanse Paus in» van Esther Vilar, «De Kip» van Frank Geerk en «De lijn» van Israel Horovitz. Voor het Appeltje: «Twee op de Wip» van William Gib son, «Ontmoeting» van Paul Barz, «Helmer of een Poppenhuis,; van weer Es ther Vilar en een nog nader te bepalen stuk. In de Aren- bergschouwburg tenslotte gaat «Assepoester» van Jo- han Rouffaer in produktie. Eerst Het Klokhuis met voor TIL bekende auteurs. «Désiré» van Sacha Guitry wordt een vaudeville met grappige situaties en spitse dialogen; Ivonne Lex regis- Appeltje is een liefdesge schiedenis tussen twee een zame mensen, een melan cholische komedie. «Twee op de Wip» van William Gib son wordt geregisseerd door Paul Dom en gespeeld door Roland Ramaekers en Karen Van Parijs. Van 27 september tot 30 november. Hoewel Bach en Haendel, die in 't zelfde jaar geboren werden en bijna buren wa ren, elkaar nooit ontmoet hebben, laat auteur Paul Barz dit in zijn «Ontmoe ting» toch gebeuren: een konfrontatie van twee kun stenaars. De regie berust bij Ivonne Lex. (2 regies, een soloproduktie geduren de 2 maanden én de algeme ne leiding van een masto dontschouwburg als de K.N.S.is het niet té veel voor één persoon?). Van 20 december tot 25 januari. Voor februari en maart moet nog een stuk vastge legd worden. En dan is er vanaf 11 april «Helmer of een Poppenhuis» van Es ther Vilar, een monoloog voor direkteur Frans Maas, een soort vervolg op Ibsens «Nora», maar nu met sim- patie voor Nora's man. Tijdens de kerstvakantie wordt in de Arenberg- schouwburg «Assepoester» van Johan Rouffaer ge speeld, een sprookje met - zoals het hoort voor dit soort produkties - nogal wat inbreng van de jonge toeschouwertjes. Regie is van de auteur zelf en de muziek van Paul Lefebvre. Informatie is te verkrijgen in Het Appeltje, Lange Nieuwstraat 81, 2000, Ant werpen, tel.: 03/234.30.50. Festival van Vlaanderen - Brugge Vorige week zaterdag startten de 23ste Internationale Muziekdagen of het Brugse luik De laureaat van '71 (juryli van het Festival van Vlaanderen. Muziekdagen met vele facetten: 14 avondkoncerten, 8 in '86) bewees met zijn vil middagkoncerten (een nieuwigheid), een klavecimbel- en pianofortewedstrijd (92 tuoze en rijk geschakeerd deelnemers uit 23 landen; zelfs één Belg!), referaten, kursussen, recitals en een benadering dat deze 'lessen tentoonstelling. (dixit Haendel) en 'esserciz Het tema dat tijdens deze Muziekdagen centraal staat, luidt «Van Barok tot Klassiek of oefeningen (dixit Scarlal - Van Bach tot Beethoven», een tematiek die veel ruimte laat voor de programmatic en ti) heerlijke muziek kui eigenlijk een beetje grensverleggend is voor de Brugse festival tradities. nen zijn, als men ze met hl nodige muzikaal inzicht 6 Rheinische Kantorei en Das steund door het instrumen- eerste prijs kon behalen (in 660 frisse, fijne techniek bl Kleine Konzert geen taal ensemble Das Kleine 1971). Na hem kon slechts nadert, overtuigend Konzert. En hier vooral Christophe Rousset dit nog Het publiek, dat ademloo openingskoncert knelde het schoentje: het verwezenlijken (in 1983). gefascineerd had zitten lui Het programma, door diri- kreeg te weinig aandacht De enigszins wispelturige ateren, was entoesiast ei overz gent Hermann Max samen- van dirigent Hermann en zeker onkonventionele wist nog een paar toemaat gesteld voor het koncert Max, die duidelijk een koor- klavecinist bewees zondag- jes af te dwingen. Een heel van vorige zaterdag, sloot leider is. Met alle gevolgen, avond dat zijn bekroning Ujke muzikale belevenis, inhoudelijk vrij nauw aan Het solistenkwartet was vijftien jaar geleden geen T bij de vooropgestelde tema- heterogeen kwa vokale toevalstreffer was. p tiek J.S. Bach, G.A. Homi- présence en intrinsieke so- Het programma hij n ra ti iQtia»no mnfronithivipn Die 1 Heuti lius, C. Ph. E. Bach en hstische mogelijkheden. het Memlingmuseum speel- In het Hessenhuis te Antw< Mozart hw de' was gewijd aan Haendel pen heeft een tentoonstellü 00 We hoorden het koor, nog opener onder de maat bleef en D sca^ti Van de eer- hedendaagse kunst plaats d 14 oo onder de naam Jugendkan- van wat we in Brugge ge- ste apeelde hij de en men dagelijks kan bezoeki 8 torei Dormagen, vorig jaar wena zlJn. de achtste suite, van Scar- van 10.00 tot 17.00 uur te Lokeren. Het kon ons Kjavgcinist Scott Ross boeit latti 6011 achttal sonates maandag gesloten). Dc w< toen met bekoren; nu viel enorm met Haendel-suites Niet de werken die in het ken van de eindejaars van i^g, nei neei wat oeter mee, ai en gcarlatti-sonates programmaboek waren op- Antwerpse Akademie vo ls z blijft er nogal wat te scha- genomen; maar dit is nu Schone Kunsten en van h frami ven aan interpretatie en ho- De in Amerika geboren en eenmaal gewoonlijk zo bij Nationaal Hoger Institu mogeniteit vooral in Frankrijk werkende kla- Scott Ross. Beide barok- staan te kijk in het Jordaet t®80*1 Waar het koor in Lokeren vecinist Scott Ross is de eer- komponisten schreven deze huis en kunnen tot 1 septei niW( aantrad met continuo-bege- ste die ooit in de Brugse werken als oefeningen voor ber worden bewonderd eB leiding, werd het nu onder- klavecimbelwedstrijd de hun adellijke leerlingen. dag van 10.00 tot 17.00 uur Jappe Claes en Carmen Jonckheere twee vaste waarden in het Arca-gezelschap het gezelschap in Gronin gen) blijft hij bij het Arca- wereldje nauw betrokken; hij verzorgt de dramatur gie voor Fassbinder en staat in voor een Dehert- versie van Becketss «Wach ten op Godot», nu onder de titel «Dada Godo(t)», vanaf januari te bekijken. Karet Woudstra is de be kende vertaler van de stuk ken van Lars Norén. Hij monteert in Area «Chaos», een werk over «het zich los maken van alle familiale af hankelijkheidspatronen (dixit Norén zelf); vanaf maart voor het voetlicht. Het vast gezelschap telt nu ling, of gewoon gedetail leerde informatie wil, kan terecht op het Arca-Sekre- tariaat, Sint-Widostraat 3, 9000 Gent, tek. 091/ 25.18.60. Toneelgezelschap Ivonne Lex presenteert 9 produk ties Het Toneelgezelschap Ivon ne Lex, dat aan zijn 17d" seizoen begint, bespeelt te Antwerpen twee teaters: Het Klokhuis in de Paro- chieaanstraat en Het Ap peltje in de Lange Niéuw- straat. Initiatiefneemsters en motor van deze twee ka merteaters Ivonne Lex is er seert dit stuk dat loopt van 13 september tot eind no vember. Van 6 december tot 8 fe bruari volgt een solopro duktie voor Ivonne Lex. Van Esther Vilar, een ver trouwde naam bij TIL, re gisseert Frans Maas «De Amerikaanse pausin», een monoloog voor Ivonne Lex. David Cohn zorgde voor de vertaling van dit stuk, en trouwens nog van drie an dere toneelwerken van dit repertoire. «Een krankzinnige kome die, heel geestig en totaal absurd, geschreven door een jong auteur voor jónge Fakkelteater blijft de bezige bij in het Antwerps tea ter leven Drie jaar geleden snoeide de toenmalige kultuurmi- nister Poma de subsidies van het Fakkelteater met 27%. Direkteur Walter Groener en zijn team entoe- sias telingen antwoordden hierop met prestaties, een waaier aktiviteiten én een steeds stijgende publieke belangstelling. Nu mag Groener niet klagen: hij krijgt het meest uit de pot van de C-gezelschappen. Bedoeling van het Fakkel teater blijft ook volgend sei zoen: het publiek een plezie rige én interessante avond bieden met toneel of een an dere podiumaktiviteit, al blijft de klemtoon natuur lijk op het eerste liggen. Er komen vijf produkties in de zaal Meir. Op 12 septem ber is de première van «Zot van Liefde» van Sam She- pard in regie van Achiel Van Malderen met Janine Bischops, Eddy Asselbergs, Ron Cornet en Vic Ribbens in de cast. Vanaf 14 november kreëe rt het gezelschap een stuk Akteur Dries Wieme, nu vast verbonden aan Area te Gent. van Paul Koeck, waarin de auteur een eigen visie geeft op de Van Gogh-affaire, na melijk «Het Vincent-Ef- fekt». Jos Van Gorp regis seert de akteurs Janine Bis- schops, Aafke Bruining, Rudi Delhem, Eddy Assel bergs en Eddy Van Caken- berghe. In het B.K.T. te Brussel gaat op 10 oktober «De hoogste tijd» in premiè re in een regie van Jos Van Fakkelteater er weer, nu produkties en zeven herae- Gorp. Dit stuk van Fitzge- met een kreatie voor Vlaan- mingen zullen nog eens de raid Kusz werd bewerkt deren van een stuk over facto aantonen waarom Til- door Alice Toen, die samen vrouwen die carrière ma- lemans, en nu ook Julienne met Paula Sleyp voor de ken: «Topgirls» van Caryl De Bruyn na 26 jaar vertolking zorgt. Van 18 Churchill. KNS - naar het Raamteater november tot 30 december Het grote sukses van het kwamen, in zaal Meir. Meirteater tijdens het sei- Op 12 september gaat Op 9 januari volgt de Ne- zoen 1979-'80, «Sextet» van «Hamlet» in première, een derlandse kreatie van het Michael Pertwee wordt in enscenering van Tillemans, meest aangrijpende stuk zaal Hoogstraat hernomen bewerkt door Pavel Kohout voor AIDS, namelijk «The vanaf 3 april. en vertaald door H. Claus; Normal Heart» van Larry Voor inlichtingen en reser- met o.m. Julienne De Kramer. Een gedeeltelijke vaties: Fakkelteater, Eiken- Bruyn, Karei Vingerhoets autobiografie over een straat 12-16, 2000 Antwer- (terug na anderhalf jaar vooraanstaand aktivist in pen, tel.: 03/232.14.69. Wienerburgteater), Aleen de homobeweging, die het Cooreman en Bert André. op zich neemt de ziekte te Raamteater: visie, werk- «Gelukkige dagen» van Sa- bestrijden. René Verheezen kracht, ensemblegeest en muel Beckett wordt ge- bewerkte het stuk en zal het verbeelding speeld door Julienne De ook regisseren. Volgend seizoen opent Bruyn en Dirk Lavrysen, Eddy Asselbergs brengt op Nieuw Ensemble Raamtea- ook weer in regie van Wal- 27 maart de kreatie van zijn ter een unieke toneelzaal in ter Tillemans, première op eigen «Artiestenfoyer», een de Vrièrestraat te Antwer- 14 november, onthullend stuk over het le- pen. Daar wordt ook een Humo-redakteur Guido ven achter de koelissen van toneelmuseum ingericht. Van Meir schreef «De stoel een grote schouwburg. Antwerpen wordt dan in de van Stanislawski» over de In de zaal Hoogstraat wor- kombinatie levend teater - afhankelijkheid van werk- den vier produkties ge- toneelmuseum alleen lozen, spannend als een pland. Vanaf 5 september geëvenaard door Kopenha- thriller met een verrassen- tot 16 november is er de gen en New York. Voor het de ontknoping. Tillemans herneming van het zeer gezelschap van Walter Til- regisseert een jonge cast: suksesvolle «Rijen en lemans en Bert Hellemans Mark Peetera. An Nelissen, vrijen» van Ray Cooney, een grote stap uit een haast Luk Wyns, John Willaert, door Walter Groener be- onoverzichtelijke situatie. Katlijn Verbeke en Riet werkt, door Bob Van der Een stap verder op de moei- Van Gooi. Première op 23 Veken geregisseerd on- lijke weg naar écht teater, januari, weerstaanbaar lachsukses dat nog zo zelden in onze Julienne De Bruyn regis- atleten met als tema de riva liteit in zijn extreemste vorm, een stuk dat uitzon derlijke eisen stelt op het vlak van fysiek uithou dingsvermogen en de fan tasie van de akteurs is «De Marathon» van Claude Con- fortés. Akteurs zijn Bert André, Karen Vingerhoets en Erik Kerremans, regis seur Walter Tillemans, van af 2 april. Raamteater Zeven stukken blijven op het repertoire, produkties die niet alleen in Vlaande ren maar ver in het buiten land weerklank vonden en er schitterend ontvangen werden. «Pak'en Stanzi> dit seizoen o.m. een week in Berlijn te zien, dan de door sommigen «een droom van een vooretelling» genoemd. «Droom van een zomer nacht» van het kwartet Shakespeare, Kohout, Claus en Tillemans. De poli- tieparabel van Jelena Ko hout over een man en zijn sprekende hond «Adi- Edl». Natuurlijk «De tuin man van de koning» met een schitterende Luk Phi lips - die hiermee fijntjes een hak zet aan de «uitvin met o.m. Johnny Vonera. schouwburgen te beleven seert de herneming van"de ders» van het pensioen voor Nadien komen er in zaal valt. Het ensemble van het allereerste produktie ooit akteurs. Ook de prachtigs Hoogstraat een aantal gast- Raamteater kan op dit vlak door het Raamteater opge- soloprestatie van Bert An- voorstellingen dooi* het echter wel als voorbeeld ge- zet, «Dagboek van een gek> Limburgs Projektteater, steld worden. van Nikolaj Gogol met Ro- het Krisiskabaret en het Dit blijkt trouwens ook uit ger Van Kerpel, vanaf 20 Reizend Volksteater. de programmatie voor het maart. Maar op 16 januari is het nieuwe seizoen. Vijf nieuwe Een stuk voor drie akteurs- Drie vaste waarden in het Gentse teaterleven: Jappe Claes, Dirk Roofthooft en Katrien De Vos dré met «De contrabas» van Patrick Süskind blijft op het repertoire behouden Evenals B redero's mees terwerk «De Spaanse Bra bander» met Luk Wyns John Willaert, én de stilaan klassieke «De apologie van Sokrates» met Julien Schoenaerts. Daarenboven blijft 't Klein Raamteater zijn funktie vervullen als kultureel cen trum: tentoonstellingen, het literair aperitief op zon dagmorgen e.a. formule» eventueel. Vermits het gezelschap vanaf volgend seizoen twee zalen zal bespolen. Raam Teater op 't Zuid en Klein Raam Teater, wordt een erg verscheiden aanbod kwa abonnementsmogelijk heden aangeboden: niet minder dan 6 verschillende formules zijn mogelijk. We doen ze hier niet in extenso uit de doeken. Voor inlich tingen hierover en over pre cieze data en meer gedetail leerde info over produktia en lokaties, kunt u terech bij het Nieuw E: Raam Teater, Lange Gast huisstraat 26, 2000 Ant werpjen, tel.: 03/233.91.4f of 233.91.48.

De Voorpost | 1986 | | pagina 14