WILLY VEREECKEN EN MARC MACHARIS BLINKEN UIT IN ZELE! WASE IW/EMA PETER VAN HUFFEL WIL GETAL VAN VORIG JAAR EVENAREN ZEGE VOOR FRANCOIS NAUTS MILITAIR KAMPIOEN PATRICK TOLHOEK AFGESCHEIDEN WINNAAR DEN TOUR DE FRANCE DA 'S GIENE ZWANS SOLDO WIELRENNEN 20 - 1.8.1986 - De Voorpost De wielertweedaagse van Zele was voor twee streekrenners een enorm sukses. Eerst en riet Walter Ongena en zijn was en mooi zesde werd. Hij vooral was dat het geval voor de Oudegemmenaar Willy Vereecken, die de maandagwed- ploegmaat de Berlarenaar Piet werd tevens winnaar van de strijd naar zijn hand zette en een dominante rol speelde. Dinsdag zag de Zeelse De Wilde. Voor de insiders tweedaagse van de Statie. Statiekermis een teer sterk rijdende Mare Macharis, die blijkbaar n, twaalfde {"ïn Ï*SL2 2 'deSSSST'-S plaats in het kamioenschap ran Belgie, nog energie m reserve had om van de eerste rijs He, was eyenwel kwlJitatief a,s kwanti,kt kilometer tot de laatste zijn konkurrenten te domineren. Het was een gemotiveerde zonder de krachl en de zege- gestoffeerd. De eerste en laat- Lokeraar die zijn zesde zege op zijn seizoenpalmares zette Wielrennen. Mare Macharis won bij de amateurs zijn zesde palm v (bvw) De wedstrijden: Backer, Eric Kandel, Guy De maandagkoers werd op Verberckmoes en Benny Peel- gang getrokken door het trio man, die nog het langst in Mare Ydens, Peter Michiels en koers bleven. De rest was Piet De Wilde, die twee van de reeds lang, wegens te grote dertien ronden voorop reden, achterstand, naar de kleedka- Met amper 26 deelnemers en mers verwezen. Met nog 40 zeer warm werd het moeilijk km. te rijden bleven er nog koersen. Een serieuse schifting negen renners in koers. Een werd in de hand gewerkt door fenomeen dat we de laatste tijd het voortdurend beuken van meermaals meemaken. Voor de klubgenoten Walter Onge- sommigen is een tiende prijs na - Piet De Wilde, wat in de vlug verdiend. Ondertussen zesde ronde negen renners was vooraan Willy Vereecken voorop bracht met naast de de bedrijvigste. Hij probeerde twee vomoemden ook nog op drie ronden van het einde Marc De Vreese, Willy Ver- zijn medevluchters te ontlo- eecken, Piet Van Rij, Thijs pen. Tevergeefs. Meer geluk Fase, Jerry D'Hollander, Peter kende hij op twee ronden van Burms en Guido Haentjens. het einde, toen hij opnieuw het De beslissing was gevallen hazepad koos. Hij kreeg het niettegenstaande WiUy De gezelschap van de lokale favo- t het seizoen in Zele. Wielrennen. Peter Van Huffel (arch.). Vorig seizoen legde Peter Van Huffel acht keer beslag op een eerste plaats. Tot nu toe is de amateur uit Hamme aan drie overwinningen toe. Niettegenstaande de wielerkom- petitie al een flink eind is gevorderd, oordeelt de Hamme- naar dat er nog genoeg tijd rest om het getal van vorig jaar te evenaren. In Baasrode werd hij eigenaar van de palm nadat hij in de laatste kilometers alleen was vooropgeraakt en kandidaten als een Danny Janssens voor een voldongen feit had geplaatst. «Het komt er op aan om vroegtijdig voorop te geraken, wil ik kans maken op een overwinning. In de spurt kan ik niet wedijveren. Weet je dat ik dit seizoen zowat twintig keer bij de eerste vijf ben geëindigd? In Baasrode was ik lid van een vluchtersgroep waaruit Danny Janssens poogde weg te vluchten. Dat lukte uiteindelijk, maar vijf renners, waaronder ikzelf, gingen mee op avontuur. De finale zijn we met vier ingegaan. Danny Janssens, Van de Voorde, Frank Van den Abbeele en ikzelf. Twee keer ging ik in de aanval. Telkens werd ik door Van de Voorde 'gepakt'. Een derde uitval bleek de goede te zijn. Dra veroverde ik een voorsprong en won.» In Eksaarde legde Peter Van Huffel beslag op een tweede plaats. «Op drie kilometer van het einde sprong Marin Geurs weg. Ik sloot aan. Even later maakte Jan Joos zijn opwachting. Met hem in de spurt zou ik geen kans maken, flitste het door mijn hoofd. De veronderstelling werd werkelijkheid. Joos heeft snelle benen. Ik werd tweede.» De laatste weken is Peter Van Huffel aan een lonende konditie toe. Eerder op het seizoen ondervond hij last van een te lage bloeddrukwat een ongunstige invloed had op zijn verrichtingen E.G. drift van Willy Vereecken ge- ste aanvaller was de Lokeraar rekend. Walter Ongena trok Mare Macharis, de renner die de spurt aan. Een klusje voor de koers kleur en gestalte gaf. De Wilde, maar Willy Vereec- De beslissing viel eigenlijk in ken was een half wiel sneller, het begin van de vijfde ronde Ontgoocheling bij de Berlare- toen Mare Macharis er samen naar De Wilde, die niet kon met Willy Vereecken of de begrijpen hoe het mogelijk twee winnaars er op uit trok- was dat hij geklopt was door ken. De konkurrentie voelde Vereecken. het gevaar en acht renners gin- In het winnende kamp was de gen in de reaktie: Walter De stemming helemaal anders. Veerman, Theo Muis, Cyriel Voor de dertigjarige Oude- Hoefnagels, Rudy Heyns, gemmenaar was het bijna een Gaston Pieters, Gunther Van wonder. Van zijn zestiende Steenlandt, Franky Wielandt jaar af rijdt hij in de koersen, en Jerry D'Hollander. Het lei hij onderbrak wel zijn loop- dersduo liep maksimaal 35 se- baan gedurende vier seizoe- konden uit en bij het ingaan nen, maar tot 1986 of na tien van de zevende ronde liepen aktieve jaren, moest hij wach- de tien renners samen. De ten om de smaak van een over- beukende wind en het hoge winning te proeven. Willy tempo maakte de koers hard geeft echter de laatste tijd blijk en moeilijk, zodat de posities van een goede konditie. De vooraan nog niet definitief warmte is zijn bondgenoot. Hij werden ingenomen. Mare Ma- had last van bronchitis en dit is charis kon het aanvallen niet nu volledig vergeten. 1986 iaten en hij ging opnieuw aan wordt zijn beste seizoen. Dit de haal. Hij kreeg nu Franky bewees hij ook op dinsdag wielandt als bondgenoot, toen hij opnieuw met alle ge- Eerst acht en daarna veertien vaarlijke ontsnappingen mee achtervolgers met Willy De Backer, Benny Van Buynder, Eric Van Moeseken, Walter De Veerman, Gaston Pieters, Piet Van Rij, Jerry D'Hollan der, Willy Vereecken, Gun ther Van Steenlandt, Mark Berger, Theo Muis, Cyriel Hoefnagels, Piet De Wilde en Rudy Heyns. De strijd om de zege was nu definitief ingezet. De twee koplopers hielden er een hels tempo op na en hun voorsprong schommelde steeds rond de 35 sekonden. Achter hen wisselden de posi ties ronde na ronde. Op drie ronden van het einde vormde zicji een trio met Piet Van Rij, wielrennen. Marc sergeant won net Aalsterse entenum (aa). de zesde seizoenzege-. De Lo keraar die in het kampioen schap van België zijn voortref felijke konditie reeds demon- Gaston Pieters en Gunther streerde en hiervoor met een na het criterium in Aalst (da). Wielrennen. Willem Wijnant levert zijn rugnummer in Van Steelandt De kaarten la gen nu definitief. Uitblinker Mare Macharis klopte zijn me- twaalfde plaats werd beloond, bleef te Zele beuken om zijn goed gevulde batterijen te ont- devluchter Wielandt gemakke- laden Na een maand verplich- lijk voor de overwinning. Gun- te rust (schorsing) heeft hij gj hard aan de konditie gewerkt en het meest tastbare resultaat was de overwinning in de Sta- tieprijs van Zele. BENO ther Van Steenlandt won de spurt voor de derde plaats en mocht samen met de eerste twee naar de dopingskontrole. Voor Mare Macharis werd het Wielrennen. Willy Vereecken uit Oudegem heeft er reeds tien seizonen opzitten en vorige maandag won hij in Zele zijn eerste amateurskoers. De dag nadien werd hij zesde en Veertig renners passeerden de achtervolging begonnen. Naast Liefhebbers in Sinaai daarmee was hij laureaat van de tweedaagse, (bvw) Liefhebbers in Waasmunster inschrijvingstafel en al kort na hemzelf waren dat Francois de start ontbond Geert De Nauts, Jan Joos, Walter De Buck zijn duivels, Hij werd Veerman, Marin Geurs en Pe- spoedig bijgehaald. Ernstiger ter Santens. Na enige tijd ach- werd het na 25 km. toen Eric tervolging reakiseerden zij de Wuytack, Patrick Suy en de aansluiting met de drie leiders. Nederlander Jan Maas zich uit Even later viel Patrick Duy de voeten maakten. Zij bouw- vooraan weg door een lekke den een voorsprong op die op band. Er bleven dus nog acht een bepaald ogenblik ruim een renners in de spits. Op zo'n minuut zou bedragen. In het vijftien kilometer voor de fi- peloton werd er niet stilgeze- nish demarreerde Marin ten en vooral Patrick Van Wet- Geurs. Alleen Frangois Nauts ter was voortdurend in de spits kon aanklampen. De twee ve te zien. Het was onder zijn teranen bouwden spoedig een impuls dat zes renners aan een voorsprong uit Zesenveertig renners versche nen in Waasmunster aan de start en reeds na een tiental kilometer kwam er reaktie van de Nederlander Patrick Tol- hoek die recent in zijn land militair kampioen werd. Hij kreeg dadelijk het gezelschap van Eric Colman, Gaston Pie ters en Patrick Van De Voor de. In de derde van de zestien af te leggen ronden realiseer den ook Benny Van Buynder, Patrick Nimmegeers, André Van Paemel, Frankie Wie landt, Rudy Robaut, Johan Koppen, Gino Primo, Patrick Bolssens, Peter Van Nuffel en Frank Timmers de aansluiting. Deze renners bouwden spoe dig een riante voorsprong uit. In de achtergrond werd gerea geerd door o.a. De Beucke- laer, Guy Van Hese en Gino De Pauw, maar zij slaagden er niet in om tot bij de leiders te geraken. Vooraan werd er snel gereden en volgde de ene de marrage op de andere. Dat x»v had voor gevolg dat de groep Wielrennen. Daar komt nog een klant. Gauw mijn tweekleurige armband opnieuw uit mekaar viel en zeven ren- aandoen, meent deze toegangskontroleur op het Aalsterse criterium. Zijn collega's zien er ners in de spits gingen rijden, niet bijzonder enthousiast uit (da). Patrick Tolhoek, Gino Primo, Peter Van Nuffel, Frankie Wielandt, Gaston Pieters, Pa trick Van De Voorde en Ben ny Van Buynder. Een paar andere renners poogden nog aan te klampen, maar dat lukte niet. Vooraan toonde Patrick Tolhoek zich ongetwijfeld de bedrijvigstf»n liet bovendien ook de meest frisse indruk. Op zo'n achttal kilometer van het einde maakte hij zich uit de voeten. Binnen de korste ke ren had hij een voorsprong gerealiseerd die door de ande ren niet meer kon worden overbrugd, hoewel Gino Pri mo nog het beste van zichzelf gaf om tot bij de vluchter te komen. De Nederlander werd uiteindelijk winnaar en behaal de meteen zijn zesde seizoen zege. Even later maakte Gino Primo afgescheiden zijn op wachting. De spurt voor de derde plaats werd gewonnen door Peter Van Nuffel, voor Frankie Wielandt en Gaston Pieters. E.G. Wielrennen. De belangstelling voor het Aalsterse criterium was duidelijk afgenomen. Solden tot 50%» staat er op het bord bovenaan. Misschien is er een verband? (da) Al bij al is het een bewogen toer geweest. In de Alpen waren we erbij, maar we gaan nu even de renners en hun sportieve prestaties vergeten. We verlaten de weg om te speuren langs de boorden van het asfalt. Een Tour in de marge dus. Eerst even het financieel aspekt. Onder het motto «Doucement le matin, pas trop vite l'après-midi» hebben de Fransen ook dit jaar verzuimd om rijk te worden als de tourkaravaan voorbijtrok. In Gap zagen we een venter achter een snack-tentje op een paar honderden meter van den arrivée aardappelen jassen alsof het om een tijdrit ging. Jassen maar, want het aloude mesje wordt hier verkozen boven de schilma- chine. Extra-personeel wordt voor de grootste sportie ve gebeurtenis van het jaar niet ingehuurd. Zij die van dienst waren hadden voor de gelegenheid alleen achterwaartse versnellingen gestoken. In vele restau rants was er alleen te eten op bepaalde uren en dan liefst nog voor 13.00 uur. Het is toch Tour voor iedereen.. Toch is het zo dat de echte tourliefhebbers vooral Nederlanders en Belgen zijn. Stuur die naar huis en er blijven niet genoeg kijkers over om te kaarten. Toch waren ze er weer. De caravans hokten de dag voordien al samen op de interessantste plekjes van de col. De dag zelf was het er onmogelijk voor de dames om rustig een plasje te maken. Mobilhomes kwamen aange- drumd en tentjes schoten als paddestoelen uit de grond. Anderen verkozen de hotels waar de heerlijke Franse keuken dagelijks stond te dampen. Behalve die ene keer toen wij, Belgen, «friterie» vertaalden als fritkot en even later voor onze onwetende snuit een «berg» beekvisjes, gebakken in frituurvet, zagen serve ren met kop en staart nog wel. Dan nog liever met de fiets naar Alpe d'Huez. Of er in Frankrijk gefietst wordt? ledereen probeert het wel eens. We zagen gehelmde kinderen van pakweg vier en kranige zestigers peddelen over en tussen de massa drinkende, zonnende, lezende en vooral etende toeschouwers. Hier zie je zowat alles wat iemand kan doen om de tijd te verdrijven. Wachten is het parool van degenen die de Tour van dichtbij willen zien. Gelukkig zijn er nu de fietsende dames die dit wachtleed sinds drie jaar komen verzachten. Niemand deinst ervoor terug om deze lieve juffrouwen een zetje te geven. Sommige begeleidende rijkswach ters dringen er zelfs op aan dat de kijkers de eerder bevallige zitvlakken zouden gebruiken als stoot- blokken. De reklamekaravaan nadert. Iedereen veert recht. Zelfs voor enkele prularia waagt men zijn leven. De massa komt duidelijk in beweging. De mensen van de karavaan zijn duidelijk nog steeds te bewegen door enig vrouwelijk schoon en gooien hun rommel die kant uit. De renners zijn in aantocht. De helikopters verschij nen langs de bergflanken, de fototoestellen zijn in aanslag en de algemene watervoorziening is weer op gang gekomen. Gedurende twintig kilometer kunnen de renners elke meter hun geboortegeloften hernieu wen. Beken water wordt er over de lijdende renners uitgegoten. Even later komen de mindere berggoden. Het leed is niet meer te schatten. Toch kon er nog een grapje af. Eens te meer een Belg, daar kan je «Joker» op zeggen, liet zich op de flank van de Alpe d'Huez verleiden door een biertje. Hij graaide het flesje uit de handen van een kijker, drukte het gulzig achterover en stopte het terug in de verbouwereerde handen. Na dertig minu ten wielerplezier kwam de bezemwagen. Iedereen mocht voldaan en gebruind naar huis. Voor één keer halen de fietsers het op de auto's. Velen zouden hier hun dure wagen willen ruilen voor een handige fiets. Vele renners hadden even voordien van het omgekeer de gedroomd. G.D.T.

De Voorpost | 1986 | | pagina 20