w Een fietsvakantie in de Franse Alpen MARIEKERKENAAR JAN PEETERS BELEEFDE HET ALLEMAAL IN MEXICO - I .O. ISÖO - UB vóuipoa» Twee «Scheldevrienden» gingen de cols beklimmen...- W W ij hadden er zoveel over gesproken, de cols met de fiets te doen. Wij, dat zijn, Frans De Vos, beter gekend als «Jakke» De Vos, 53 jaar, en ikzelf Fons Ivens 51 jaar, beiden lid van toeristenclub «Scheldevrienden» te Mariekerke. Wij hadden niet zoveel ervaring, ikzelf was nog niet verder geweest dan onze bergjes in de Ardennen... die ik zwaar genoeg vindt. Frans had reeds in de cols gereden en deze reportage over onze fietsva kantie '85, de week van 4 tot 11 augustus, vertel ik niet om uit te pakken over onze prestaties. De bedoeling is aan te tonen dat elkeen die het wielertoerisme, hetzij in clubverband of individueel te pakken heeft, kan rijden in de cols. Nochtans zijn er ook wielertoeristen met de menta liteit om een berg of col zo vlug mogelijk op te rijden, elkaar te testen en «eraf te rijden», coureur spelen. Spijtig dat ze dan ook niet gaan koersen. Doe je aan fietstoerisme in de cols, doe het dan rustig aan, op uw eigen tempo. Geniet van de schoonheid van de bergen, zodat je het geen beulswerk vindt en geen afkeer krijgt van deze unieke sport die je zoveel voldoening kan geven. Voor de cols zijn volgende punten zeker in acht te nemen: uw gewicht, de gepaste «verzetten» en aanpassing van het hoogteverschil. Vooreerst uw gewicht. Dit moet je naar boven trappen. Al wat je te veel weegt moet je naar boven sleuren. Een regelmatige conditietraining, naar uw eigen mogelijkheden en zeker niet overdrijven, zal er veel toe bijdragen dat je niet te veel aan kilos over uw normale gewichtsgrens gaat. Ikzelf weeg gestadig tussen de 82 en 85 kg. Met mijn 1.75 m. lengte is dit ook te veel, maar 85 kg. is dan ook de limiet. Frans heeft ditzelfde gewicht en dezelfde grootte, dus beiden zijn we zeker geen lichtgewichten. ten veel knieklachten, omdat de aanhechtingspun- ten van spieren en pezen al te zwaar belast worden. Er zijn trouwens haast zoveel knieletsels bij coureurs als bij voetballers. Dit zou ons toeristen toch wel te denken mogen geven en daarom dat het werkelijk aan te raden is die extra kleine verzetjes te leren draaien. Heel moeilijk in, het begin, doch na een seizoen had ik het onder de knie. Zelden gebruik ik mijn 52 tanden vooraan nog. Ik zelf heb vooraan een tripple met 52-42-36 tanden, die er reeds vier jaar opstaat, achteraan had ik 24-23-22-18-17 tanden laten monteren. Achteraf 26 laten bijvoegen. Frans reed vooraan met 52-40 en achteraan 30-28- 26-23'18-16 Het kan niet genoeg aangeraden worden in de cols, alsook in de Ardennén, deze geschikte soepele verzetten te gebruiken. Niets is zo erg een verzet te moeten ronddraaien dat uiteindelijk boven de krachten gaat. Het klimmen zal dan nog zwaar genoeg blijven, maar niet meer die prestatieritten, waarover onze wielertoeristen zo graag opscheppen. Wij durven wel te zeggen dat deze fietsvakantie '85 ons in alle opzichten voldoening heeft gegeven. Bewijs het volgend relaas van onze dagelijkse ritten, wel met iets fantasie geschreven, doch zeker niet prestatiegericht. Komend verlof trekken we terug naar ginds in de week van 8 tot 15 augustus 1986. Wie we kunnen verleiden hebben en dit is de bedoeling van deze reportage, kan gerust mee, neme telefonisch contact met Frans De Vos op nr. 03-887.62.84. Ons vertrekpunt is nog Le Sauze op 1400 m., een skioord bij Barcelonette. We hebben daar een keu ze aan cols, om er enkele te noemen: Col d'lsoard, die we gaan proberen, als toemaatje liggen er nog Col de Restefond - La Bonette, 2883 m. de hoogste BARCELOMHCTTE De top van de Col de Vars, een klim van 17 km met max. 12% stijgingspercentage en de laatste km. 10%. De topper van deze fietsvakantie (Jl) Dan de akklimatisatie, pas je eerst aan aan het hoogteverschil, de lucht is er ijler, u gebruikt heel wat meer zuurstof en de inspanningen bij het klimmen zijn heel wat zwaarder. Voor sommigen is het een aanpassing van enkele dagen, zeker voor mij, Frans integendeel had daar niet de minste last van. Het grootste punt is wel het juiste verzet, een belangrijk punt, daar is heel wat over te zeggen en discussie zal hierover wel altijd zijn. Een groot verzet duwen in de cols is een moordpar tij, het is een enorme belasting voor de spieren, die daarvoor niet genoeg getraind zijn. Zelfs bij wielrenners veroorzaken die grote verzet- Col van Europa, Pra-Loup enz. enz. Eerste rit: Le Sauze-Col de Laroche, 2e kategorie, afstand 60 km., 17 km. klimmen tot een hoogte van 1997 m. Voor de eerste dag, een kalme rit. Vanuit ons vertrekpunt is het een duik naar beneden, daarna een achttal km. gelijklopende baan tot in Jausiers, waar we de richtingwijzer Col de Laroche 17 km, volgen en het klimwerk begint. Voor mij een echte vuurdoop wat een col bestijgen betreft. Het is echt een gemakkelijke aanloop tot het zwaardere werk dat ons volgende dagen te wachten staat. Tot op een vijftal km. van de top is het stijgingspercentage niet hoger dan 5% en dit kunnen we heel goed af. Als we Laroche, de douanepost, voorbij rijden krijgen we het lastigste stuk, 7% stijgingspercenta ge, die overbruggen we heel goed en rijden Italia binnen. Een half uurtje zonnen, we eten onze boterhammekes op met wat drinken, terug onze fiets op en de eerste afdaling, waarin Frans reeds zijn eerste bandbreuk heeft. Aan de voet van de col de Laroche hebben we de afslag Col de Vars. Ik voelde me zo super, laten we die er maar bijnemen, we zijn toch gekomen om er te klimmen. Frans wist wel beter, maar geeft me mijn goesting. Het is tevens onze eerste fout en het was er een die we zullen onthouden. In alle geval we begonnen aan de col de Vars, vanop dat punt nog 15 km. naar omhoog. De eerste vijf km. ging het kalm aan, maar... vanaf km. paal 9 begon het échte klimwerk. Ik telde de km. palen af. Op 8 km. 12% naar omhoog, via drie haarspeld bochten, op 7 km. minder steil, op 4 km. van de top 10% stijgingspercentage. Het wordt zwaarder en zwaarder, rugpijn, honger en dorst. Een plots opkomende stormwind, pal in het aangezicht, is er teveel aan. Frans, reeds enkele minuten vooruit, komt terug tot bij mij en we keren wijselijk terug op twee km. van het einde. De eerste klim die we gemist hebben, ontmoedigd, doch reeds met de gedachte... die pakken we nog wel. Tevens hebben we ons lesje geleerd, twee cols is te veel. De volgende dag 6 augustus, niets dan regen. Vanuit ons hotelletje zien we alle toppen bedekt met sneeuw. Uit noodzaak verkennen we Pra-Loup en Cóte d'Allos met de auto, de tweede vernoemde is een prachtige klim. Heb me in Barcelonette een 26 tandenkroon laten bij monteren. Met een 36 x 26 voel ik me meer op mijn gemak, we zullen zien... Tweede rit: woensdag: Le Sauze - Col d'Allos, 1e categorie, afstand 50 km, 15 km. klimmen tot een hoogte van 2.250 m. En daar is de zon weer, doch is het koud als we de afzink vcji 3.5 km. van ons hotel naar beneden induikelen, richting Col d'Allos en dit wordt dan het échte klimwerk. Voor mij is het de vuurproef, voor Frans is het de tweede keer. Vanaf de voet gaan 'we beiden ons eigen tempo en dit van Frans ligt zoals altijd te hoog voor mij. De eerste km. is het moeilijk ons ritme te vinden, wat betert, doch van mijn 36 x 24 moet ik zelfs naar 26 tanden overschakelen. Wat moet dit worden, vraag ik me af. Na vijf km. gaat het heel wat vlotter en vergroot naar de 23 achteraan. Tot km. paal 12 is het stijgingspercentage heel wat minder en we genieten volop van de natuur. Het slingerende pad tot op de top van de col d'Allos, ligt hier voor me uit en heel in de verte zie ik Frans voor me uitrijden. Die zal me weer een dik kwartier aan mijn broek lappen. Het bijzonderste voor mij is, zonder me te kreveren op de top geraken en liefst niet te voet. Achter mij nog een wielerfanaat, toerist kan ik hem niet noemen, hij vliegt me voorbij, gevolgd door een tweede coureur. De derde voel ik tot in mijn nek naar adem snakken, doch de laatste vijf km. zijn weeral de zwaarste en deze komt niet voorbij. Aan km paal 14 een haarspeldbocht en 8% stijgingsper centage. Niet panikeren en zelfde tempo houden, nog twee km. en ik kan zelfs van mijn 26 naar de 24 overschakelen. Frans komt me tegen om met twee over onze eerste échte col te rijden. Derde rit, donderdag: Le Sauze-col de ia cayolle, 1e categorie, afstand 65 km. 27 km. klimmen tot een hoogte van 2.236 m. Onder een blauwe hemel en stralende zon, met ons regenjasje aan, tegen de koude naar beneden, Barcelonette voorbij Col de la Cayolle 27 km. ouvert en daar gaan we weer. Frans houdt er van in het begin een stevig tempo op na. Na 5 km. zeg ik saluut en schakel van de 42 vooraan naar 36 en zoek mijn eigen ritme. Alleen en in een prachtige natuur tussen hoge rotsmassieven, passeert me af De Col d'Allos, een klim van 15 km met een maximum stijgingspercentage van 8%. Een voorproefje van het zwaardere klimwerk (Jl) en toe een auto, waarvan de vakantiegangers me courage toeroepen. Het gaat écht gemakkelijk, gedurende een zevental km. gaat het langzaam omhoog en ik voel me de koning te rijk. Genieten van de omgeving, terwijl ik een col oprijd, geeft me een fantastisch gevoel. Er komt een Franse wieler toerist bij mij, die op zijn vriend wacht. Een lang gesprek is wel wat te veel, ik verbruik teveel zuurstof en laat hem rijden, evenals zijn collega die me met gemak voorbij klimt. Op 6 km. van de top, begint het weer serieus te stijgen, 6% staat er aangegeven en ik dien 36 x 24 te trappen. Tot op 2 km. van de top terug schakelen op de 26 tandjes die ik normaal ronddraai, drie bochten achtereen, nog 500 m. wat weer de lastigste zijn en rechtstaande op de trappers rijd ik tussen de rotsblokken de top over. De «jakke» zat ondertussen wel een kwartier te wachten, wat een machtmens!!! Na een half uurtje rust, terug naar beneden, nog een halte op een terrasje en vandaar met de 52 vooraan naar Barcelonette en de 2 km. klim naar Le Sauze op, hetgeen altijd de kwaadste dobber is. We geraken er, maar er moet geduwd worden om de 11 te overwinnen, hetgeen ons toch weer lukt. Er kan ons precies niets meer overkomen, we zijn klimmers in de dop of worden het dan toch. Koninginnerit naar Col de Vars Vierde rit, vrijdag: Le Sauze-Col de Vars, buiten categorie, afstand 66 km., 17 km. klimmen tot een hoogte van 2.111 m. Dit is de koninginnerit van onze fietsweek in de cols. We starten om 9 u. en de zon steekt al, dus dat belooft. 3/4 van de beklimming is er geen enkele beschutting en na de ervaring van onze ■eerste dag doen we het kalm aan. Tot 9 km is het stijgingspercentage niet zo hoog, tussen de 6% en 8% en Frans is er reeds na 5 km. op zijn tempo vandoor. Op km. paal 10 staat er een hoogte vermeld van 1655 m. Dus dienen er de laatste zeven km. een hoogte van bijna 500 m. te overbruggen, enkele haarspeldbochten met 12% stijgingspercentage. Dit is het échte klimwerk. Met 36 x 26 is het nog hard duwen geblazen, ik moet nog te veel kracht zetten en dan is de échte klimpret eraf voor mij. Op 2 km. van de top val ik potverd... plat, achteraan een verdacht gesis, doch met een half lege achtertube maal ik rechtstaande de resterende km. af, hetgeen nog meevalt. Frans zit al een kwartier op mij te wachten. Voor deze koninginnerit hebben we onze klubtrui aangetrokken, het is tevens de eerste maal dat hier Scheldevrienden met de fiets op de top van col de Vars te zien zijn, en we zijn er écht fier op. Beide goede vrienden vanouds, Frans nu wonend te Niel, en Fons uit St.-Amands, wensen we van harte proficiat en wensen hen nog veel klimgenot. (ji) De nationale pers blokletterde het reeds ettelij ke malen: Jan Peeters wordt de toekomstige secretaris-generaal van de Belgische voetbal bond ter opvolging van Albert Roosens. Roosens bleef wegens medische redenen weg van de Mundial en werd aldaar vervangen door Jan Peeters. een geboren Willebroekenaar en thans wonende te Mariekerke. Een Vaartlander die ruilde voor het Klein-Brabanderschap. Jan is 52 jaar en jeugdrechter, is sinds een kleine tien jaar verbonden aan het Uitvoerend Komi- tee van de BVB en is tevens ondervoorzitter van het BOIK, het Belgisch Olympisch en Interfede raal Komitee. Jan maakte het allemaal mee in Mexico en was ook woensdagavond aanwezig toen Sint-Amands «zijn Danny Veyt» huldigde. We kennen Jan reeds jaren en toen hij woens dagavond te Sint-Amands opdaagde, netjes in zijn mundialkostuum, kregen we ruim de tijd om over dit alles te praten. OKB: Wat was eigenlijk de taak van Jan Peeters in Mexico? J.P.: Daar Albert Roosens forfait moest geven wegens gezondheidsredenen moest men een vervanger vinden. Men is bij mij terechtgeko men. De persoon Albert Roosens is een grote meneer, en ik heb getracht de taak van secreta- ris-ganeraal zo goed mogelijk te vervullen, al was het dan a.i. OKB: Jij was dus de grote baas op administra tief vlak met alle verantwoordelijkheden vandien? J.P.: Ik trachtte zoveel mogelijk en zo goed mogelijk te doen wat binnen de netjes omkader de funktie van een secretaris-generaal beschre ven stond, o.a. de programma's van de volledi ge delegatie, zowel spelers als spelersvrou wen, sponsors enz. uitwerken. OKB: In feite niets meer dan wat het uitvoerend komitee en de voorzitter hebben beslist J.P.: Zo kan men het stellen ja. Een pluspunt voor mij was beslist dat ik te maken had met mensen die de klappen van de zweep kenden. OKB: Betekenden de successen extra werk voor Jan Peeters? J.P.: Uiteraard wel, en zelfs tamelijk veel. Men wordt alle dagen met nieuwe en andere proble men geconfronteerd, maar dat is zo in die funktie. Na iedere overwinning of kwalificatie moest ik optie's nemen op bvb de vluchten naar het thuisfront bij niet kwalificering van de volgende wedstrijd. Er kwamen tal van proble men bij kijken omdat men in een onverwachte positie was terecht gekomen. OKB: Stond Jan Peeters ook verantwoordelijk voor Prins Filip J.P.: De Prins heeft me echt verbaasd in de gunstige zin. Joviaal, volks en met kennis van zaken heeft hij met de spelers gepraat, zelfs aan tafel gezeten. Hij praat zelfs heel goed nederlands en ik kan U zeggen dat er bij die spelers enkele zijn die kunnen «zwanzen» en daar is de Prins helemaal niet van gespaard gebleven. Hij hield eraan zo dicht mogelijk bij de spelers te zijn in het hotel en dat hebben wij dan ook toegelaten. OKB: Heeft Jan Peeters gereageerd op het geval Van Der Eyken en indien ja, hoe? J.P.: Dat is een moeilijke vraag. Uiteindelijk was dat een kwestië van een clubprobleem. René heeft het op een foutieve manier gesteld en op een foute plaats laten naar voren komen. De trainer heeft ingegrepen en de rest zullen jullie wel gelezen hebben zeker. OKB: Werd dit incident door de pers opgt - schroefd en hoe staat Jan Peeters tegenover de pers? J.P.: Het is duidelijk geworden dat de BVB, wij, de relaties met de pers terug willen verbeteren. Wij willen dat en wij hebben er ook iets aan gedaan. Ik durf zelfs stellen dat het mede dank zij de pers is dat wij in dit tomooi zover zijn geraakt. Zij hebben met hun kritiek de spelers wakker geschud. De harde kritiek na de match tegen Irak heeft vele spelers aan het denken gezet en de resultaten zijn niet uitgebleven. OKB: Hoe reageerde Danny Veyt op dit gebeu ren? J.P.: Danny is een prima kerel, ge moet hem Jan Peeters kennen. Danny is een «zwanzer» maar een Rode Duivel die beslist een ruim aandeel heeft gehad in de motivatie en de sfeer in de spelers groep. OKB: Hoe was de sfeer bij het afscheid in Toluca? J.P.: Onvoorstelbaar, de mensen stonden te huilen, zelfs de «patron» van het hotel beleefde één van zijn droevigste dagen, nooit gezien. Het was echt spijtig dat er een afscheid moest komen. OKB: Is het waar dat indien de spelers de finale hadden gespeeld zij pas donderdag zouden kunnen afreizen hebben? J.P.: Ja, dat is zo. OKB: Wisten de spelers dat? J.P.: Neen, dat heb ik hen niet gezegd, (n.v.d.r. reeds een duidelijke secretaris-generaal men taliteit). OKB: Zijn er nu tussenkomsten geweest van de Eerste Minister en van Minister De Croo voor de snelle terugkeer? J.P.: Die zijn er zeer zeker geweest. Wij hebben vrij veel contact gehad en mede dank zij hun inbreng zijn wij zo snel kunnen terugkeren. OKB: Van het verdriet in Toluca naar de euforie in Brussel J.P.: Onvoorstelbaar wat men dan .voelt, een zinderende massa, dat hadden zelfs de spelers niet verwacht. We wisten wel dat er in België iets zou gebeuren maar zoiets durfde niemand voorspellen. OKB: Is de Koning naar Jean-Marie gestapt of i andersom? J.P.: Ik weet het niet, maar ik denk dat Jean- Marie naar de Koning is gestapt. Ik heb het eerlijk niet zo goed kunnen zien. OKB: Welke gevolgen heeft dit geslaagde tor nooi voor de BVB? J.P.: Verschillende, ten eerste zijn nu alle pro blemen uit de zwarte periode van de baan. Neem het omkoopschandaal, daarvoor zijn ce spelers gestraft geworden en hebben nu bewe zen er terug te willen voor knokken. Ten tweede zal de financiële kant nu ook wat rooskleuri ger worden en ten derde, misschien het gevaar lijkst element-, mogen wij nu niet aan over schatting doen. Het gevaar schuilt erin nu te zelfvoldaan te zijn. Wij moeten voor het Euro pees kampioenschap terug beginnen als «un derdog». OKB: Jan, was de funktie van secretaris-gene raal a.i. een aanloop tot je aanstelling? Wordt Jan Peeters nu secretaris-generaal? J.P.: Ik verkoop het vel van de beer niet voor hij geschoten is. OKB: Wanneer wordt hij geschoten? J.P.: Misschien nog dit jaar. OKB: Jan Peeters ambitieert die job toch of niet? J.P.: Dat heb ik nooit weerlegd, maar we zien wel. Voor ons mag die beer nu reeds geschoten worden. Veel succes Jan! SC

De Voorpost | 1986 | | pagina 32