m=£ EUROPEES JAAR liPnb^ '^S»P WMw, A f)§M mmMl; u '|Wh 1987 VAN HET MILIEU Hf v* PPtt-uê, j/BÊÊk Op de tentoonstellingskalender van het Kultureel Centrum Affligem SINT-AMANDS VLAAM BOEKENDORP? Paul Baert in 't Hof te Puttens te Led 6 - 1.8.1986 - De Voorpost In elke Europeaan schuilt een ecoloog 1987 werd door de Europese Gemeenschap uitgeroepen tot het Jaar van het Milieu en al tijdens de voorbereiding van dat jaar is er duidelijk enorme belangstelling van dè nationale regeringen, twaalf dus, van grote groepen van commerciële ondernemingen, van verenigingen, van scholen, van de media en vooral van het grote publiek. Voor het eerst in de geschiedenis van de EG wordt een beroep gedaan op de privé sektor om met giften, zeg maar sponsoring, de diverse akties financieel mogelijk te maken. De voorbereidingen zijn dus al langer aan de gang en het aantal projekten binnen het kader van 'het Jaar' nemen dag na dag toe. Drie uit specialisten samengestelde komitees treden hier op als katalysator. Milieubescherming Milieubescherming wordt meteen een .fundamenteel doel van de EG en dank zij het Europees Jaar zullen de 320 miljoen burgers van de EG-landen hier nu ook rechtstreeks bij betrokken worden. Want het Milieu jaar is in de eerste plaats bedoeld om inspanningen te bundelen door een mobi- lisatiè van de publieke opinie. Onder de akties waarvan men verwacht dat ze de grote massa zal gaan aanspreken zit in de eerste plaats de verspreiding van het symbool van het milieu jaar. En verder plant men een spektakulaire varende tentoonstelling over milieu zaken. Een tentoonstelling die de Europese kustplaat sen moet aandoen vanaf april 1987. En dan zitten er tussen de projekten om de massa te motiveren voor de milieuproblematiek ook een aantal wedstrijden waarbij de media nauw zul len worden betrokken. Voor hun Milieujaar heb- maar eenvoudige nood zaak. Op alle vlakken, poli tiek zowel als economisch, industrieel landbouw of so ciaal zal de Gemeenschap vanaf nu rekening houden met het milieu in al zijn schakeringen. De Europese Gemeenschap en het water Twee derden van de aard bol zijn met water bedekt maar slechts één honderd ste van dat water is geschikt voor direkt gebruik door de mens en zelfs die ene pro cent wordt vandaag meer en meer bedreigd door ver vuilingen van allerlei aard. De Europese Gemeen schap beschikt over vol doende water om de eerst komende twintig jaar de te verwachten behoeften te dekken maar het is ook precies in Europa dat het toenemen van de vervuiling al snel tot grote problemen kan leiden. Nu al stelt de vervuiling van waterlopen en meren, men spreekt dan van oppervlaktewaters, het Milieu ook wat gaan aan doen. Het harmonise ren van alle bestaande ver dragen en aan de gang zijn de onderhandelingen is één van de doelstellingen. Milieuzuivere technologie Het Europees Jaar van het miüeu valt samen met de lancering van het vierde E.G. -milieuprogramma. Uitgaande van het principe dat milieubescherming en industriële konkurrentie samengaan, heeft dat pro gramma onderandere tot doel na te gaan of meer arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen door een rationeel gebruik van de bestaande hulpbronnen. Momenteel verwerkt de Europese vuilverwerkende industrie 2 miljard ton afval en stelt ze ongeveer 3 mil joen mensen te werk. Naar schatting kan 80 procent van al het afval gerecy cleerd worden tot grond stof of energje. De konsumenten van hun kant eisen produkten die Men vraagt uit een bepaal de hoek dan ook dat de overheidssteun eerlijker verdeeld wordt. De voor zieningen en de aktiviteiten van de plattelandsgemeen ten dienen veel zwaarder gesubsidieerd te worden dan die van stedelijke ge meenten. Men moet het platteland schadeloos stel len voor zijn rol van be schermer van het fysisch leefmilieu. Het platteland produceert gezondheid, de stad produ ceert milieubederf. De waarde van het platteland voor de gezondheid van de mens stijgt naarmate de kwellingen van het stadsle ven groter worden en de daaraan verbonden schade ernstiger wordt. De sta zou het platteland een ge zondheidspremie moetcj betalen. M ge Morgen dus het Jaar va het Milieu. In de E.G. nen meer dan vijftig pre cent van de burgers immei dat «de verwoesting van he milieu de ondergang het westen tot gevolg hebben», zover mag me het waarschijnlijk toch nie drijven maar het initiatie van de Europese Gemeen schap is belangrijk. Het m lieujaar zal de mensen no er meer bewust maken van i 7. problematiek. In 198 ze' wordt elke Europeaan e< vo| ecoloog. Hugo Aerk'0" Een schaduwrijke boom, een groene omgeving. Als de mens zich nu ook nog de moeite getroost om alles netjes te houden, komt het wel voor mekaar, (arch.) j Tot dan toe werd trouwens vrijwel uitsluitend aan een politiek van tewerkstelling gedacht, waarbij de zorg voor schadelijke nevenef- fekten voor het leefmilieu vaak achterwege werd ge schoven. Vandaag is men zich ook bij ons bewust van het belang van de milieube scherming. Men beseft dat het natuurlijk milieu gelei delijk meer en meer ver drongen wordt door een kunstmatig, dikwijls onge zond milieu. Het echte na tuurschoon werd ook bij ons zeldzaam. De versto ring van het evenwicht in de natuur neemt zulke ver houdingen aan dat he( her stel van de natuur door zichzelf niet meer mogelijk is. Dat inzicht heeft ertoe ge leid dat ook in de wetge ving getracht werd de voor het leefmilieu schadelijke gevolgen van de technische vooruitgang in te perken en zelfs zoveel mogelijk uit te schakelen. Hierbij werd er naar gestreefd te voorko men dat de bestrijding van de milieuverontreiniging zou uitmonden in een kon- flikt met ekonomische groei. Ondanks het feit dat de Belgische milieuwetgeving dus echt niet zo ontoerei kend is als soms wel eens wordt beweerd toch is het probleem van de aantasting van ons leefmilieu nog lang de oplossing niet nabij. Re den daarvoor is onder an dere het feit dat de wetge ving met betrekking tot het milieubeheer verspreid ligt over een heel gamma wet teksten. Er bestaat geen globale wetgeving en sa men daarmee blijft er ook de versnippering van be voegdheden. En dan blijft er het toezicht op, en het sanktioneren van overtre dingen op de wetten. Ook daar schieten we nog te kort. De strafsankties zijn overigens te miniem of worden praktisch niet uit gevoerd. Er mag in het Jaar van het Milieu dus toch nog wat gewerkt wórden aan deze substantie. Gezondheidspremie Het ruimtelijk milieube derf, overbevolking, ver dwijning van groene zones en de afstand tussen mens en natuur, vormt voor som mige onderzoekers een veel grotere bedreiging voor de toekomst van de mensheid dan het indus trieel milieubederf, ge luidshinder, lucht- en waterverontreiniging en het afvalprobleem. De mens kan technieken ont wikkelen maar hij kan geen ruimte scheppen. Hij kan maatregelen nemen om de industrie minder vervui lend te maken maar hij is niet in staat het aardopper vlak te vergroten; hij kan de wereld schoonmaken, maar niet uitbreiden. Zelfs indien binnen afzienbare tijd een eind zou gemaakt worden aan alle ellende die door de industrie veroor zaakt wordt, zou de mens nog te lijden hebben onder de schaarste, het misbruik en de monopolisering van de natuur. Het is een pessimistische kijk op onze toekomst maar waarschijnlijk toch wel juist. Het ruimtelijk beleid is veel moeilijker te organiseren dan het indus triële beleid. De prijs van een produkt moet voortaan niet alleen uit de prijs van de fabriekskosten komen maar ook uit de schade die het natuurlijk milieu werd toegebracht. dc dii Fabrieksschouwen die sterk vervuilde dampen de lui inblazen, (arch.) Zo zou het eigenlijk nog altijd moeten kunnen: onbezorgd fietsen langsheen bomenrijke wegen, (arch.) ben de EG-verantwoorde- lijken beroep gedaan op mensen uit de publiciteits bureaus. Zij moeten het produkt verkopen aan de breedst mogelijke klanten kring. De akties moeten dan ook heel uiteenlopend worden aangepakt. Het wordt in 1987 voor elk wat wils. Niets nieuws De Europese Gemeen schap is trouwens al langer bezig met de milieuproble matiek. 1972 werd een be langrijke mijlpaal in de mentaliteitsverandering in Europa. In dat jaar kwa men de staatshoofden en regeringsleiders van de E.G.-landen in Parijs tot de bevinding dat het hoog tijd was om op milieuge bied tot de aktie over te gaan. Nadien werden de grote lijnen van de milieu- politiek van de Gemeen schap vastgelegd. Er wer den een honderdtal EG- richtlijnen goedgekeurd en vaak ook in wetten vastge legd ter bescherming van water, lucht, flora en fauna en de behandeling van afval. Vandaag staat de Europese Gemeenschap nog een stuk verder. De twee hoofdele menten van de milieupoli- tiek zijn «voorkomen is be ter dan genezen» en «de vervuiler betaalt». Men be seft nu overal dat milieube scherming geen luxe is grenzen aan het gebruik van ons water. Om de vervuiling van het water te beperken of te verminderen hebben de EG-landen kwaliteitsnor men vastgesteld en die nor men kan men slechts berei ken wanneer men gemeen schappelijke regels vastlegt die overal het lozen van bepaalde stoffen belemme ren of beperken. De be langrijkste bijdrage van de Gemeenschap in de strijd voor zuiver water is onge twijfeld een in mei 1976 aangenomen richtlijn over het lozen in de watergebie den van gevaarlijke stoffen en bovendien werden de onderaardse bronnen en de ondergrondse watervoorra den waarvan Europa meer en meer gebruik zal moe ten maken om ook nog na het jaar 200 zijn watervoor ziening veilig te stellen be schermd door specifieke maatregelen. Het probleem is echter rui mer dan de grenzen van. de Gemeenschap en de strijd tegen de vervuiling kan niet ophouden aan die grenzen. Om hun kustwateren te be schermen, om internatio nale stromen te vrijwaren, hebben diverse landen in ternationale verdragen af gesloten. En de normen die daarbij gehanteerd werden zijn niet overal gelijk. De Europese Gemeenschap wil daar nu in het Jaar van op steeds strengere wijze de normen van de milieu bescherming in acht ne men. De auto-industrie is er misschien het toonaan- gevendste voorbeeld van. De Europese industrie zal met die eisen rekening moeten houden, zeker wanneer ze stevig wil staan tegen de konkurrenten uit de Verenigde Staten en Ja pan. Een kwart van het budget van het komende meerjarenprogramma van de EG voor milieuonder zoek zal besteed worden aan stimulering van de toe passing van milieuvriende lijke produktieprocessen de zogenaamde schone technologie. Het meren deel van dat geld zal naar bedrijven gaan. De rest is bestemd voor onderzoeks instituten. De Belgische milieuwetgeving Bij dit alles kunnen we ook even stilstaan in eigen land. Hoe is het bij ons met de bescherming van het milieu gesteld? De specifieke wetgeving met betrekking tot de be scherming van het leefmi lieu is in België van recente datum. Hoewel vroeger reeds bepalingen terzake bestonden zijn alle belang rijke milieuwetten in dit land pas tot stand gekomen in de jongste twee de cennia. Avondmarkt Op zaterdag van 14u30 zondag, en op vrijdag 15 en andere figuren. tót 20 u. en op zondag van augustus zoals op zondag, 11 tot 13 u en van 14u30 vanaf 9 augustus tot en met f Verbanck, geboren tot 20 u., nog tot en met 3 24 augustus kunnen j11 5?' Y g eY®neei?s augustus, loopt in de zalen kunstliefhebbers in de za- A van het Kultureel Cen- len A terecht voor een kon- Sm trum Affligem een groeps- frontatie met Paul Permeke mmiatuurschüderen Hij tentoonstelling met kera- en de hedendaagse Latemse ^zitieen varia1 miek, schilderijen, grafiek school. afzijn sXrhmd P en zaadschilderijen van elf door 21jn soberneicl kunstenaars: De Mulder Paul Permeke werd gebo- Agnes De Vuyst, geboren Agnes, De Ridder Sonja, ren in 1918 (zoon van de jn 1933, volgde les aan de Huyck Francine, Stassijns beroemde vader Constant), hedendaagse Latemse Josée, Stassijns Marcelle, Hij heeft een speciale im- school en leeft zich uit in Van Lysebeth Willy, Van pressionistische stijl, die prachtige stillevens en in Stichel Hilde, Van Stichel gunstig overkomt bij het de boeren wereld met war- Philemon (kerapiiek-Baas- publiek. Woonwagens, ker- me kleuren, rode), Eddy Baeyens (schil- missen en klowns zijn, bin derijen-Wichelen), Guy Van ten de zeer merkwaardige Petha (Vlerick Sabine), ge- Den Eeckhout (grafiek-Hof- poppen, zijn stokpaardjes, boren in 1963, volgde even- stade) en Jozef Gallant Zeer bekend zijn Permekes eens les in de hedendaagse (zaadschilderijen-Ware- luchten en zeeën. Zijn land- Latemse school. Zij ont- gem). schappen getuigen van een plooide zich vooral als Eveneens op zaterdag en hoogstaand vakmanschap, aquarelliste. Ze stelde reeds zondag, en op vrijdag 15 Omer Leuville is geboren in tentoon in Sint-Martens-La- augustus zoals op zondag, 1932. Hij volgde vijf jaar tem- vanaf 2 augustus tot en met tekenakademie en daarna 17 augustus is Karei Go- ook vijf jaar dekoratief vaert in de zalen B te gast schilderen. Hij is een volko- Karel Govaert werd gebo- men gammaschilder en ren op 28 september 1939. stelde reeds tentoon te Wer- Hij volgde middelbare stu- vik, Menen, Kanegem, dies te Brussel. Als plas- Sint-Martens-Latem, Kuur- tisch kunstenaar is hij ech- ne, Affligem, leper, Merk- ter autodidakt. Hij heeft het sem en Gent. In het kunstcentrum VTB aktiviteit die op zaterdag 23 ne worden ook teksten landschap van de Vlaamse Oktaaf Meiresonne werd Galerij 't Hof te Puttens te augustus om 20.30 uur bruikt. Die werden Ardennen als hoofdtema geboreii in 1929, volgde vijf Lede expozeert vanaf vrij- plaats heeft in het stemmi- schreven door Anton 1 van zijn werk genomen en jaar sierkunst aan de Gent- dag 1 augustus Paul Baert ge kader van de binnenkoer Wilderode en Wouter is een uitgesproken figura- se Akademie, daarna zeven zijn werken. De voorope- van 't Hof te Puttens te Le- Bruyne. tief schilder die deze natuur jaar tekenkunst naar le- ning heeft plaats op vrijdag de, is er een optreden-voor- Nolle Versyp, Magda Cni erg persoonlijk interpre- vend model, en behaalde in 1 augustus om 20 uur. De zien van de Aalsterse de en Chris Boni leen teert. Hij heeft daarbij voor- 1949 de Koninklijke Me- tentoonstelling met schil- kunstgroep Alkuone. hun stem. Het tweede al oog voor het poëtische, daille. Daarna voegde hij derijen van deze kunste- van het optreden van Opvallend is ook zijn voor- hier nog drie jaar schets- naar is vrij toegankelijk el- Alkuone voorstellen hoeft kuone is geheel gewijd liefde voor herfst en winter, klas bij. Thans is hij vooral ke vrijdag van 9 tot 22 uur eigenlijk niet meer. Dit dy- «De Vogels» naar het Misschien is het al datgene bekend als Latemse impres- en op zaterdag, zondag en namisch dansteater be- spel van de Griekse ach wat onbestendig is, wat ver- sionist. maandag en de feestdagen staande uit jonge mensen, ver Aristophanes, loren gaat, wat weldra tot Werner Castille, geboren in van 14 tot 22 uur. De wer- brengt een spetterend spek- De toegang bedraagt w het verleden zal behoren.. 1918, volgde kursussen in ken van Paul Baert kan takel. Het wordt een gran- de VTB-VAB-leden en vi dat Goovaert tracht vast te Sint-Lucas (Gent). Hij is men bezichtigen tot 31 au- dioos programma van de leden van de kunstkri houden in zijn scheppin- vooral verknocht aan het gustus. dans, kleur en muziek. 200 fr. Niet-leden beta D.B. De Middenstandsvereni- het jaarlijks 50.000 bez< ging van Sint-Amands kers die zelfs vanuit he pakt dit jaar uit met een Europa naar dit intern avondmarkt. Zondag 3 tionale boekendo augustus 1986 vanaf 16 komen, uur wordt de Sint- Amandse dorpskern om getoverd tot een attrak- Met de avondmarkt van tief winkelcentrum waar- augustus wil Sin in de handelaars van de Amands als Verhaerei gemeente hun kraampjes dorp een poging wage zullen opstellen. om een Vlaamse tegei hanger van Redu a Ook wordt een belangrij- boekendorp te word® ke deelname verwacht Reeds werd een exclusi van buiten de gemeente, ve stand van Timme Hierbij zal dan vooral het mans-boeken aangek® boek centraal staan, digd en uiteraard a naar het voorbeeld van boekenstalletje met wt het Waalse dorpje Redu ken van en over Emi aan de grens van de pro- Verhoeren. Ook enke vincies Namen en stands met oude en an Luxemburg. Sedert Pa- kwarische boeken sen 1984 hebben zich in toegezegd, dit klein dorp van amper Voor verdere informal tweehonderd inyvoners kan men terecht bij niet minder dan twintig Middenstandsverenigil boekhandelaars geves- van Sint-Amands tel. 01 tigd. Sedertdien kreeg 33.58.32. gen! Latemse landschap maar Alkuone te gast 250 fr. en Plus 3-pi Steeds op zaterdag en schildert ook graag klowns Op de provinciale VTB-VAB Bij het optreden van Alkuo- 150 fr.

De Voorpost | 1986 | | pagina 6