Tweede Okapi-feesten te Lokeren Stekene koopt oud stationnetje aan Sluikstorters zetten kwaad bloed Hel van 't Hol» wordt verbeterd in Stekene Provinciaal kampioenschap vlegeldorsen in Stekene Ie Lokerse afdeling Vlaams Blok koos e, nieuw partijbestuur Woningen doorbrand vernield in Bazel Groots hoevefeest te Lokeren Laatste kans voor vrouwen om met vervroegd pensioen te gaan De Voorpost - 1.8.1986 - 7 De hel van 't Holop de grens Sint-Gillis - Stekene. Hobbelen over kasseien... (gm) De vroegere Kemzeekse Nieuwstraat - sinds de fusies een feit werden heet dat daar nu ook Drieschouwen - is geen straat om fietsende dametjes door te sturen. Dit stuk weg dat de verbinding vormt tussen de provinciale baan en Sint-Gillis vanaf het kruispunt Drieschouwen bestaat uit vele duizende «vooroorlogse» kinderkopjes die bovendien op vele plaatsen erbarmelyk zijn ingezakt zodat het voor gelegenheidsfietsers onbegonnen werk is langs hier van Sint-Gillis naar Stekene of omgekeerd te fietsen. Zelfs een auto heeft het bij- t< zonder moeilijk om niet uit a elkaar te schokken op dit «his torisch heirbaantje». Gevolg is 09 natuurlijk dat de mensen ande re wegen gebruiken (Express- weg, Kattcstraat) om te ver mijden dat hun voertuig wordt beschadigd door de erbarme- ïjke staat van deze kasseiweg. Deze kasseiweg heeft - precies oor haar erbarmelijke staat - Rtds geschiedenis gemaakt in ■ielermiddens. Het is de voor naamste trekpleister uit de se- klassieke wegrit «Omloop het Waasland», met ver trek in Stekene en aankomst in Kemzeke. De broodrenners moeten deze kasseistrook tci- cens een achttal keren over. Dp deze kinderkopjes komen de sterksten Ongetwijfeld het >est aan hun trekken, al wor den sommigen door pech ge veld. Het is inderdaad bijna zoals in Parijs-Roubaix.. Daarom ook lanceerde een spuiter ooit - een klein beetje naar analogie van de «Hel van het Noorden» - de naam «Hel van 't Hol». Een naam die insloeg, zowel bij renners, wie- Ierliefhebbers en zelfs bij niet zo sportievelingen. Ondertus sen is die «Hel van 't Hol» een begrip geworden. Niet voor lang meer echter... Verbetering «buurtweg 1» In ambtelijk-administratieve taal heet het inderdaad dat binnenkort verbeteringswer- ken zullen beginnen aan de Nieuwstraat - buurtweg nr. 1 ex-Kemzeke, thans genaamd Drieschouwen, gemeen met Sint-Gillis. De gemeenteraad van Sint- Gillis verklaarde zich reeds principieel akkoord bij raads- beslissing van 24.8.1978 en na onderzoek door de provin ciale technische dienst en na bespreking met de gemeente Sint-Gillis stelde het Stekense kollege van burgemeester en schepenen voor om deze weg te verbeteren in samenwerking met Sint-Gillis en dit laatste bestuur als opdrachtgevend bestuur aan te duiden. Schepen Koppen stelde een blijvende kasseiverharding voor van 4,5 meter met langs weerszijden een betonstrook van 1 meter als fietspad. De schepen meende dat de "Om loop van 't Waasland» daar niet onder zal lijden én stelde dat er reeds genoeg beton- baantjes tussen Stekene en Sint-Gillis lopen, zodat een goeie kasseiweg zeker niet zal misstaan. OCP-er Van der Steichel vond het een zeer goed voorstel ter wijl hij herhaalde keren aan drong om zeker en vast een fietspad te voorzien. SP-er Fruytier vroeg hoeveel het aandeel van Stekene was, waarop schepen Koppen ant woordde: «Ongeveer één der de». Van der Steichel vond dit 'ruim genoeg', maar burge meester Heyse zette recht dat dit werk per lopende meter wordt afgerekend. Iedereen ging akkoord. Vaarwel dus, «Hel van 't Hol»... De v.z.w. Vlaamse Vlegeldorsersbeweging heeft als doel het vlegeldorsen in Vlaanderen te bevorderen. Dat gebeurt via diverse initiatieven. Vooreerst is er het studie- en opzoekings- werk met als resultaat de uitgave van de brochure «Vlegeldorsen» (van de hand van prof. C. Boon en steeds verkrijgbaar door storting van 150 fr. op het nr 739-0093097-75 van de Vlaamse Vlegeldorsersbeweging, Minderbroedersstraat 8. 3Ö00 Leuven). Verder organi seert de V.V.B. demonstraties en optredens tijdens diverse festiviteiten (oogstfeesten, hoevefeesten, open-dcur-dagen. tentoonstellingen, enz.) en de inrichting van kampioen schappen. Zo zijn de jaarlijkse nationale kampioenschappen stilaan een traditie geworden (o.a. in Essen, Hamme, het domein Bokrijk in 1985 en voor 1986 in het landelijke Watervliet, hoog in het Krekengebicd van Oost-VIaanderen op 27 juli e.k. De groei van het vele vlegeldorsgebeuren, gestimuleerd door de opleiding in het kader van de V.V.B leidde tot een brede basis van plaatselijke kernen en tot de (noodzakelijke) inrichting van provinciale kampioenschappen. In 1986 zullen zo drie provinciale wedstrijden doorgaan, nl. in Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen. De provincie Oost-Vlaanderen bijt de spits af met haar kampioenschap op zondag 3 augustus in Stekcne-Bosdorp. Vanaf 13.30 uur gaan er wedstrijden door van 2- tot en met 6- slag, in een landelijk kader, dat men nog enkel in een dorp als Stekene kan terugvinden. De organiserende afdeling «De Stekense Kloppers» is opgericht in de schoot van de plaatselijke Landelijke Gilde en is reeds van bij de start aangesloten bij de V.V.B. De vlegeldorsersgrocp is gegroeid uit een aantal leden, die geregeld werden gevraagd op te treden tijdens allerhande feestelijkheden, o.a. bij de viering van een 100-jarige, enz. Het vlegeldorsen bleek een publiekstrekker te zijn, en de activiteiten namen dan ook al snel uitbreiding. Vandaar ook de aansluiting bij de V.V.B. De uitslagen tijdens de nationale kampioenschappen zijn «nog voor verbetering vatbaar», maar de trainingen laten het beste verhopen voor 1986. Alvast geven zij rendez-vous op 3 augustus in hun eigen Stekene! CVP-raadslid Rollier had na de vorige zitting van de gemeenteraadsleden te Stekene nog drie puntjes toege voegd aan de agenda. Twee handelden over het milieu, eentje over het stellen van vragen vóór het begin van de eigenlijke dagorde van de gemeenteraad. «Nu we een nieuwe burge- zich over dat de vragen op meester hebben, is het mis- voorhand ter inzage moeten schien mogelijk om vóór de zijn, terwijl de oppositie de bespreking van de dagorde in tijdig aangevraagde «bijko- de gemeenteraadszitting, een mende punten» slechts om 20 kwartiertje te voorzien om al- u. en dus bij het begin van de lerlei vragen te stellen», sugge- vergadering in handen krijgt... reerde CVP-er Rollier. «Wan- Burgemeester beloofde: «We neer de gemeenteraadsleden zullen trachten ze tijdig na te hiertoe de kans krijgen zullen sturen!», tal van aanvragen voor punten op de dagorde vermeden wor- Vuilnisbelten den,, meende hij, en hij voeg- De cvp.er had voordlen hct de eraan ine dal zon vragen- verkeerd gebnrik vm de vena- kwaruertje bijvoorbeeld in Be- meiplaatsSD voor huisvuii„js veren van toepassing van weekeindverblijven aange- De nieuwe burgemeester had k] d. «De,gelijke gemeln- n principe niets tegen derge- Ielij£. verzamelplaatSn rijn hjk kwartiertje maar voegde Veelal een schoolvoorbeeld eraan toe dat het schepenkol- van een sluikstort en vooral de lege wel moet weten welke omwonenden klagen over dere vragen er zullen worden vuilnisbelten,. Hij vond dat aan deze schan- Na nog een korte woordenwis- dalige toestanden paal en perk seling ging burgemeester Hey- moet worden gesteld: «Ver se akkoord met een vragen- biedt het politiereglement niet kwartiertje «bij wijze van dat er buiten de dagen van proef» én op voorwaarde dat ophaling vuil wordt gedepo- hij de vragen op voorhand op neerd in deze verzamelplaat papier krijgt en het recht heeft sen en verbiedt ditzelfde regie- om sommige vragen te weige- ment ook niet dat vuil-niet-in- ren. «Dit alles om te vermijden een-zak mag worden gedepo- dat raadsleden hun huidige neerd?» passiviteit blijven behouden», Burgemeester Heyse onder- aldus Heyse.. kende het probleem van het SP-er Noens verwonderde er sluikstorten en beaamde dat Stekene. Dit is één van de vele standplaatsen voor gemeentelijke vuilzakken ten behoeve van de weekendverblijven». Een vuilnisbelt eigenlijk, (gm) dergelijke toestanden moeten dat de aanplanting van de bo- moeten er komen...», worden gesignaleerd. «Er is men in de Hulsterstraat een GeBe-er Dhollander meende echter een goede kant aan de- vergissing is omdat de school- dat heel wat landbouwwegen ze onverkwikkelijke zaak: nu bus er moeilijk voorbij tegen- versmald zijn door onrechtma- wordt het vuil op bepaalde liggers kan en dat het voor tige grondinnemingen van de punten samengebracht terwijl landbouwvoertuigen zowat on- aanpalenden en dat het tijd het anders verspreid op open mogelijk is. Hij voegde er wordt dat de gemeente haar plekken wordt gestort, ofwel velbetekenend aan toe dat rechten zou laten gelden in in grachten...». bomen nog groeien ook... «Ze dergelijke gevallen. Ook brak Wat het deponeren van vuilnis staan tot een halve meter van hij een lans voor bredere land- op bepaalde dagen betreft,, de baan, ze woelen het asfalt bouwwegen, desnoods door sprak hij raadslid Rollier tegen omhoog met hun wortels... enkele meter aanpalende Het is een vergissing geweest grond te onteigenen. «Op die daar, op die plaats, bomen te manier kunnen er zonder pro- planten!» blemen bomen worden geplant Burgemeester Heyse zei dat de en kunnen de landbouwvoer- bomen niet verder kunnen tuigen gemakkelijk maneu- worden aangeplant omwille vreren». van de grachten en dat het hier Rollier vond dat de bomen op gaat om bomen waarvan de zes meter van de landbouw- wortels in de diepte groeien, grond moeten borden geplant Schepen Windhey kon er niet (dichter mag dus niet) terwijl meer bij: «Wanneer we bomen schepen Koppen beweerde dat planten moeten ze weg en in- dit enkel gold voor bossen, dien ergens géén bomen staan, G.M. omdat weekeindverblijvers in derdaad niet op die bepaalde weekdag hun vuil kunnen ko men klaarzetten. En hij be sloot dit 'vuil probleem' met de waarschuwing dat de schuldi gen (bij betrapping of identifi- cering door bepaalde verwij zingen) eén zware boete te wachten staat. Bomen in Hulsterstraat Tenslotte stelde Rollier nog 's Avonds vanaf 20 uur ver zorgt disco-bar «Ambiance» een fuif in de bovenzaal van het jeugdcafé. Inkom 50 fr. wc Het arrondissementeel partij- je» fcstuur van het Vlaams Blok aan Lokeren zal worden geleid n door een vrouw. Tijdens de longste verkiezing werd im- ners Annemie Pceters-Muys- d hondt aangesteld tot voorzit ter Zij krijgt naast zich Guido Verguit die verkozen werd tot tiede-voorzitter. Penning- neester is Guido De Grave en Erik Waterschoot kreeg de bw 'aak van sekretaris tocbe- g ii deeld Voor de ledenwerving chien de kicszaken staat Bert Aandenboom in. Leo De Maesschalck kreeg de dienst 'ropaganda toegewezen en Vcrncr Marginet werd voor ster van de jongeren afde- ing De afdelingsvoorzitters zijn Kris Cousséc, Patrick Ver- braccken en Ludo Gerits die kretaris Werner Marginet. het afdelingsbestuur van Loke- penningmeester en jongeren- ren leidt Het verder Lokerse voorzitter Patrick Daeyaert en afdelingsbestuur bestaat uit se- Cyriel De Kerpel. Na het prachtige sukses van de eerste Okapi-feesten vorig stadscentrum. Tegelijkertijd jaar, kon het niet anders of er moest een tweede uitgave opent de weinstube komen. Onlangs heropende het jeugdcentrum Okapi: een f'Jn deuren, prachtig en gezellig jeugdcafé, een ruime feestzaal... alles A' het resultaat van enkele noeste arbeidsmaanden, verricht door heel wat vrijwilligers. Dat dit alles heel wat geld kost moeten we wel aan niemand vertellen. Zondag 17 augustus Op zondag wordt het één groot feest voor jong en oud. Om 15u30 geeft kinderteater Pe- winkel' sneelluieen pijn Iwee kindervoorslellin- voor de ieuedbeweidnecn die Inschnivei1 d'cnI 'e gen: de Magische Trommel en Okaoi veSTn een VOOr 12 au8ustus b'l Koenraad de Jas van Contrabas. De in- nieuwsanhair Wok ODkuis van °ude Hd™c« 125 komprijs bedraagt 30 fr. nieuw sanitair blok opkms van te j_„keren ,eJ. 091/48.25.29), Vanaf 18 uur zitn er uaarde- de gevel, allerhande verfwerk- „f hü rhH. Rnetiopn. uin, 10 uur <ojn er paarae en Daarom allen naar de J Bast>aens, Waas- worsten met brood te verknj- uaarom. alien naar ae munsterbaan 18 te Lokeren een en opent de weinstube ziin frveede Okap,-feesten op de (te]. 091/4g.52.79). Het in- §eüre"enMul* dLtweazeTnSP fff ffl* 300 Om 20 uu, star, in de hof van Alle aktiviteiten hebben nlaats Voor de allerkleinsten is er het jeugdcentrum het optreden in de lokalen en itf de tuin van V? sPn"Skasteel opgesteld, van Bart Kaell! inI ae lokalen en in de tuin van uiteIaard js de bar en de cate. het jeugdcentrum Okapi, tarja ook geopend en er wor. Maandag 18 augustus Kerkstraat 16 te l.okeren Het den ze]js hot-dogs verkocht. Dit wordt de sluitingsdae van programma loont alleszins de Gedu„nde de 80kapi-feesten de 2- Okapi-fee ttnDanstaa" moeite... voor elk w«, wils. ke| vrijdag „^.erdag er'L'gep'èntneërdSnaS- ie 15 en 16 augustus) kan men dag geprogrammeerd met vrydag 15 augustus loten kopen waarmee men een prijskaarting, teerlingen, gaai- Vanaf 12 uur begint men met kans maakt om met één van de bollen, wafelenbak, cafetaria, een aperitiefkoncert, onmid- drie warme-lucht-ballons mee een dansje op de tonen van dellijk gevolgd door een over- te vliegen op zaterdagavond 16 orgelist Robert Copejans en heerlijke barbecue. Voorin- augustus. Om 19 uur stijgen humor met Walter Famaey. schrijvingen kunnen gebeuren deze ballons op vanuit het J.V.L. bij E.H. Pierre De Vidts, Kerkplein 4 te Lokeren (tel. Met de opbrengst van de eer- Zaterdag 16 augustus sre Okapi-feesten en enkele Dan rind, de jeugdda p,aaIS giften werd alles gerealiseerd. Qm 14 uur sta'rt £el v»,£ bal. Maar er is nog heel wat werk tomooi voor jongerenploegen. Woensdag tegen het middaguur heeft in Bazel, aan de Kerkstraat, een felle brand het huis met nummer 68 helemaal vernield. Enkele huurwoningen liepen zware schade op. Wellicht is kortsluiting de oorzaak. De brand begon op de gelijkvloerse verdieping van het huis en zou dan naar boven zjjn uitgedeind. Naar verluidt waren er de jongste tjjd klachten over de gebrekkige elektriciteitsleiding. Huis nummer 68 in de Bazelse Kerkstraat werd helemaal vernield, de huizen met nummer 64, 68 en 70 liepen nogal wat averij op. De totale schade wordt op zowat drie miljoen frank geraamd. ABS-Waasland bezoekt Frans Vlaanderen «Tussen twee oogsten in» reist de afdeling Sint-Niklaas van het Algemeen Boeren Syndikaat naar het noorden van Frankrijk. De trip van 12 augustus loopt over Rijsel, Sint-Omaars, Boulogne, Cap Gris-Nez, Calais en Kassei. Een mooie landbouwstreek, vissershavens, oorlogsmusea, onvergete lijke panorama's, dat allemaal kunnen de reislustige ABS- landbouwers van het Waasland meemaken, bewonderen ook. Wie meewil betaalt 450 frank per persoon, op de dag zelf. Wie van tevoren wenst te reserveren belt naar Marcel n,-STV- (f; 773 48 45>- Louis Van De Velde (tel. 776.03.77), Aimé Van De Vijver (tel. 779 76.96) of Roger Speleman (tel. 77.19.81). Na het suksesrijke oogstfeest en de geslaagde hoevefecsten- en zoektochten, organiseert de Landelijke Raad van Lokeren een groots hoevefest op 15 au gustus te 1986. Plaats van dit gebeuren is de Molenberghoe ve in de Oosteindestraat te Lokeren-Bokslaar. Het feest vangt aan met een gezellige barbecue vanaf 12 uur. Hier voor kan men inschrijven tot 8 augustus bij de plaatselijke verantwoordelijken van KVLV en KLG, of telefonisch op nrs. 48.43.18 en 48.24.50. Om 14 uur start de wedstrijd volksspelen. Iedereen kan hieraan deelnemen en zij kun nen eens uittesten in het gaai- bollen, ringsteken per fiets, hoefijzerwerpen, etc. De 10 besten worden met een prijs bedacht. Om 21 uur heeft de play-backshow plaats, een wedstrijd tussen de verschil lende gilden van Lokeren. 091/48.69.68). Het namiddag- programma is heel gevarieerd. Van 14 tot 16 uur organiseert de Volksdanscentrale voor Vlaanderen volksdansanima- tie. «Juice of the Barley», een lokerse folkgroep, treedt daar na een uur op met zijn Ierse liederen. Een uurtje pauze om «Die Bergvagebunden von Su» de mogelijkheid te geven hun at tributen op te stellen, want om 18 uur vangt het Ober-Bayem- feest aan. Eveneens om 18 uur opent de weinstube zijn deu ren in het jeugdcafé. De ganse namiddag en avond loopt er een wedstrijd «Mee met de warme-lucht-ballon». Over enkele dagen verschijnt een volmachtbesluit dat een einde stelt aan de mogelijkheid voor vrouwen om met pensioen te gaan vóór hun zestigste. Deze maatregel wordt genomen in het vooruitzicht dat iedereen slechts op 65 jaar een volledig pensioen zal krijgen. Destijds was het gebruikelijk dat vrouwen werk ten tot ze huwden of kinderen kregen. Deze vrouwen met korte beroepsloopbaan, hetzij als zelfstandige of loontrek kende, hebben uiteraard slechts recht op een klein pen sioen. Meestal is het voordeliger voor hen hun eigen pensioen te laten vallen vanaf het ogenblik dat een gezinspensioen kan worden toegekend zoals dat het geval is voor echtparen waarvan de vrouw nooit beroepsaktief geweest is. Daarom vroegen vrouwen hun pensioentje aan op 55. Ook al werd het met 25% verminderd, het was de enige kans om er nog iets van te hebben. Deze mogelijkheid zal nu vervallen vanaf 1 januari 1987. Het vervroegd pensioen vóór 60 jaar kan dus nog tot dan aangevraagd worden door de rechthebbenden. Zo begint de «gelijkheid» voor de vrouwen die gans hun leven het slachtoffer geweest zijn van de ongelijkheid tussen mannen en vrouwen inzake beroepsarbeid. De Volksunie blijft deze situatie als een onrechtvaardig heid aanvechten en dringt er in elk geval op aan dat voor vrouwen een pensioenkrediet wordt toegekend van twee jaar voor elk kind dat zij op de wereld brachten om eventueel verlies van beroepsjaren omwille van kinderlast te kompenseren. Dat signaleert volksvertegenwoordiger Nelly Maes. Vele maanden geleden was er volop sprake van dat de ge meente Stekene het oud stationsgebouw achteraan in de Stadionstraat - vroeger was dit de Stationsstraat - zou gaan aankopen. Men zou er ofwel een toeristisch informa tiekantoor van kunnen maken en/of tendele inrichten als mu seum. Eventueel met een ver bruikerszaal of iets dergelijks. Feit is dat de gemeentelijke kulturele raad daar voorstan der van was. Officieel klonk het toen dat de NMBS het gebouwtje niet wil de verkopen. Het stationnetje bleef verder 'staan vervallen en verkrotten', zoals dat met nog andere gebouwen in Ste kene het geval is. Mét gronden Tijdens de laatste gemeen teraad stond plots tóch de aan koop van het oude stationsge bouw op de agenda. Maar mét omliggende gronden. Bleek nu dat - na lang onderhandelen of uit geldnood? - de NMBS ak koord is om het oud stations gebouw te Stekene met omlig gende gronden aan de gemeen te te verkopen tegen de door het komité van aankoop ge schatte verkoopprijs van 900.000 fr. Het kollege stelde voor, deze aankoop te verwe zenlijken «om reden van open baar nut ter sanering van de omgeving aldaar in de toe komst». Schepen Koppen - alweer bij zonder aktief dus - ontvouwde een plannetje en vertelde erbij dat de grond loopt tot 4,25 meter achter het gebouw, schuin uitlopend tot enerzijds de Bormte en anderzijds bijna aan de Nieuwstraat. «In totaal is dit 43 are en 41 ca. die worden ingelijfd in het privaat domein van de gemeente», al dus de schepen. Dit moet dus zowat de vroege re loskade van het station (het perron) van Stekene zijn geweest. Toegang tot Gelaag CVP-er Rollier informeerde of dit gebouw-met-grond de ge meente in feite wel interesseert - waarop schepen Koppen ant woordde: «Ons interesseert enkel het gebouw, een typisch stationsgebouw dat anders al weer zou verloren gaan voor de toekomst. De grond die we erbij krijgen is winst... Oor spronkelijk was het onze be doeling om het gebouw te ko pen met enkele meter grond errond, maar de NMBS stelde deze koop voor én niets anders.» Op vraag van Rollier verna- Stekene. Het oude stationnetje stond te verkommeren, het werd nu aangekocht door de gemeente, (gm) gen. Bovendien is deze grond men we dat er géén verbinding zal worden gerealiseerd met de nieuwe residentiële wijk aan de Bormte, omdat de spoor- wegzate eigendom blijft van de NMBS, maar burgemeester Heyse gaf wel mee dat dit gebouw zowat de «toegangs poort tot het Gelaag» zal worden. OCP-er Geerinck - de laatste tijd zo'n beetje weggedeem- sterd - vroeg zich af waarom Stekene alweer een gebouw kocht. «Met de helft van het Huis de Bock weet men bij voorbeeld niet wat aangevan- door de vorm zo goed als niets waard. Waarom toch alweer een nutteloze aankoop?». De burgemeester antwoordde dat men van het vroegere sta tionnetje een soort heemkun dig museum gaat maken plus de toegang tot het Gelaag. CVP-er Samson vroeg of die vrachtwagens - hele én wrak ken - op die grond zullen blij ven prijken, waarop de burge meester eraan herinnerde dat «deze aankoop wordt gedaan om de omgeving aldaar te sa neren in de toekomst» zoals het in de memorie van toelich ting staat. Hij voegde er wel aan toe dat de huurovereen komst die de eigenaar van die wagens heeft met de NMBS eventueel zal verlengd worden. GB-er Dhollander noemde dit een zeer voordelige aankoop, terwijl CVP-er Rollier het nut van deze aankoop niet inzag maar wel diende toe te geven dat het eventueel goedkope onteigeningsgrond zou zijn. Op drie CVP-onthoudingen na werd dit punt goedgekeurd. G.M.

De Voorpost | 1986 | | pagina 9