Fong Maus'nèèrs (3) hietVerm^i^- Reus Scherp van Lebbeke in het nieuw Sanering Denderbekken duurt voort Willen de echte Merchtemse steltlopers opstaan 10 - 8.8.1986 - De Voorpost Bij de Vrede is het jarenlang een steevaste gewoonte geweest dat op de generale repetitie, of beter gezegd na, boterhammen met kopvlees - of 'kipkap' - ter beschik king waren. Iets waar heel velen gretig gebruik van maakten en, hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, echt op gesteld waren. Bij alle leden van de kring, ook degenen die geen rol of taak hadden in of rond het stuk, woonden de algemene herhaling in haar geheel bij. Op de kulinaire toer Die herhaling was toen op zaterdag, te 20 u., de voora vond van de eerste opvoering. Omdat er meestal nog een hele boel te Fegelen viel rond dekor, kostumes, licht, rekwisieten of dergelijke, begonnen de eigenlijke herha lingen pas te 21 of 22 u., waardoor deze uitliepea tot een heel stuk in de nacht. Maar geen lid week, want pas na de herhaling werden de boterhammen met kipkap bovenge haald. Nu was het zo, dat zonder van clanvorming te mogen spreken, spelers en speelsters, en aan de andere kant de machinisten een aparte groep vormden. Niet zozeer het verschil in taak op de scène was de oorzaak van deze opsplitsing, maar vooral het leeftijdsverschil. Toevallig was het zo dat de machinisten, eerder klein in aantal, tot wat men de jongeren zou kunnen noemen behoorden. Op die basis vormden ze een gemeenschap, waarbij ook de jongere spelers en speelsters zich graag aansloten. Begrij pelijk is het dat deze groep eigen normen en gebruiken had die wel een beetje los stonden van de gewone gedragingen in de kring. Deze groep jonge mensen stootte niemand af of uit, maar daar heerste een sfeer van jeugdige uitgelatenheid waarin de ouderen zich moeilijker thuisvoelden; een paar oude ren die met een jong voelend hart in een ouder lichaam rondliepen, niet te na gesproken. Bij dat jonge, levenslustige gedoe ging Fong Maus'nèèr graag aanleunen en het moet gezegd, zij aanvaardden hem en eigenlijk vaarden ze daar niet slecht bij. Een oudere die af en toe ook wel eens meedraaide was Hubert Pisane. Een van hun geplogenheden hield in dat ze af en toe een stukje aten. Heel gewoon, zo maar. Ze hadden hoofdza kelijk twee menu's, al is dat een heel grootse benaming. Het eerste menu was, hoe kon het ook anders, boterham men met kipkap. Het tweede menu waren gebakken saucissen of pensen, eveneens met boterhammen. Voor velen was dit laatste een echt festijn waarvan ze naar hartelust smulden en er achteraf nog meer over napraatten. Eerlijkheidshalve dient gezegd dat ze dit nooit deden op de kap van de Vrede, maar het betaalden uit eigen zak. Soms was het wel eens afkomstig van een milde schenker. Die echter steeds luisterde naar de naam Fong Maus'nèèr. Ze genoten bij voorkeur van hun saucissenfestijn, omdat er naast het verorberen nog een andere belevenis aan verbonden was. Namelijk het bakken of klaarmaken. Op de grote ronde kachel die vooraan in de zaal stond en die moest voorzien in de verwarming van de hele zaal, plaatsten ze dan de pan met de saucissen. Eerst op het deksel dat de kachel afsloot, maar snel werd het deksel weggenomen en werd de pan zomaar direkt boven het vuur geplaatst. Dat zorgde dan vaak voor verrassingen. De verrassing bij uitstek was dat de vlam in de pan sloeg en het vet ging branden met hoog opslaande vlammen. Iets wat niet voor paniek zorgde maar voor algemene hilariteit. Gevolg was dat de zaal vervaarlijk rook en de saucissen zeer onregelmatig gebakken waren. Soms te veel soms te weinig, maar hoe ze ook waren, ze smaakten altijd om te lekkerder. Het vet liep vaak hun kin af, iets wat ze amuseerde en het meest welsprekende bewijs was dat het smaakte. Ze maakten daarbij allerlei geluiden, waarbij Juul De Neef met zijn onweerstaanbaar aanstekelijke lach de toon aangaf. Boterhammen met kop smaakten wellicht even lekker, maar daar ontbraken de onvoorziene dingen en het liet zich niet zo demonstratief verorberen. Belofte maakt schuld Op een dag was Maus'nèèr weer eens 'in zijn gemoed geschoten', wat betekent dat hij trakteerde. Hij had beloofd zijn kip-kap mee te brengen en iemand anders had beloofd te zullen zorgen voor brood. Maar toen Fong op de werkvergadering verscheen, han den in de zakken, buik vooruit en het hoofd omhoog, wisten ze dadelijk dat er iets ontbrak. Fong kwam binnen met een luide groet en een breed gebaar, blij bij zijn trawanten te zijn die echte lolbroeken waren. Wanneer ze hem zo zagen binnenkomen, wisten ze direkt hoe Iaat het was. Fong was zijn belofte vergeten, daar kon men zeker van zijn, want moedwillig deed hij dat niet. Toen Paul van Jan van Kaans hem vroeg: «Awel Fong?», herinnerde Maus'nèèr zich plots zijn belofte. Hij nam zijn aanloop om iets te zeggen wat een verontschuldiging moest zijn. Maar Flor van Renges was hem voor en zei: «Gij zijt ne schonen. Ik heb vanavond bijna niks gegeten, ik sta hier scheel van de honger (of dat allemaal waar was, daar had Fong het raden naar) en gereed om te sterven.» «Nondedjaal! Nondedjaal!», was het enige dat Fong er kon uitbrengen. «Jamaar Fong», zei Juul De Neef, «Nondedjaal, dat kunnen we niet opeten!» Op dat moment wist Fong dat hij vergeten was kip-kap te halen. Hoe het gebeurd was, wist hij niet, maar hij was het vergeten. Zijn verbazing was ongeveinsd en een nieuwe 'nondedjaal' klonk luid en hol in de grote, lege zaal. Iedereen stelde van alles voor: droge saucissen was ook goed, of gekapt, of sprokskes, of heps. Iemand stelde Fong voor om Filleken Van Damme 'uit zijn tram' te halen. Flor Van Renges bood zelfs aan dat te doen, maar daar was Fong toch niet zo scheutig voor. Tot plots Pisane, die toeval of niet, ook deel uitmaakte van het gezelschap de oplossing scheen gevonden te hebben en zei: «Da's toch simpel, hé». Fong en de rest keken plots Hubert met grote, vragende ogen aan. Deze richtte zich speciaal tot Maus'nèèr en zei: «'t Es toch simpel, hé Fong!» Deze laatste wist niet waar Hubert heenwilde en vroeg: «Hoe simpel?» «Awel, gaat naar huis 'aaien heps' halen!» Hubert wist dat bij Maus'nèèrs, net zoals bij alle boeren en ook in sommige andere gezinnen, een hesp naast de schouw hing. Dat was een hesp die, nadat het varken geslacht was, enkele weken in de pekel had gezeten, daarna ergens te drogen had gehangen en dan naast de schouw was terechtgekomen. In de hesp zat een been en daarmee werd ze aan een haak opgehangen. Het was een heerlijkheid in die tijd een schel 'boereneps' op een stevige 'boerenboterham', met een klad mosterd. In de zomer moest er wel opgelet worden dat er geen ronker op de hesp landde, want dat waren ongewenste meeëters die geenszins gewaardeerd werden. Als er ooit een voorstel in goede aarde gevallen is, dan was het dat. Als in koor klonk het: «Ja, Fong, haalt 'aaien heps'ü!» Fong wist niet waar hij het had. Naar huis de hesp halen die naast de schouw hing. En... Rosalie en Anri? Maar eigenlijk liet men hem niet veel keus. Het was de enige manier om zijn woord gestand te doen. «Jamaar», probeerde Fong nog te ontkomen «wat gaat ons Rosalie zeggen?» «Weg is weg, hé Fong», replikeerde Juul De Neef. «Ze zal ons zeker zo goed smaken als 'aalle' Rosalie en Anri.» «Maar ik kan 'eelen' toch niet zeggen dat 'gijlen' ze hebt opgegegeten...» «Ge zegt dat ze gepikt is, hé», replikeerde Paul Moonen, in de wandeling Paul van Lowie van Frettens. «Dat is juist», sprong Lowie Brandt, die een dergelijk hapje evenmin versmaadde, bij. Zijn fantasie waarvan hij zeker niet gespeend was, gebruikend ging hij verder: «Ge doet of ge van toeten of blazen weet, hé. En als aale Rosalie zegt dat aall'n eps weg is, dan maakt ge u kwaad.» Fong kon zijn ogen niet geloven en vroeg: «Mij kwaad maken? Eerst ze zelf pikken en me dan kwaad maken? Ge zijt zeker niet goed?» «Fong, luister ne keer», herbegon Lowie en haalde niet alleen al zijn overredingskracht boven, maar ook het hele orgel van zijn akteertalent open om Fong wijs te maken wat hij moest zeggen, maar ook om hem te tonen hoe hij het moest zeggen: «Als aalle Rosalie vraagt waar da d'eps is, dan houdt ge u van de stommen». «Ja Fong. Dat is toch niet moeilijk voor u!», kwam Flor van Renges tussen. «Houd uw...» Lowie meende al te zeggen «uw bakkes» maar hij zag tijdig dat het Flor was die onderbroken had en bedwong zich. Want, tegen Flor van Renges kon men zo maar niet zeggen 'dat hij zijn bakkes moest houden'. Hij was de man met de 'stongs' in zijn zakken en die ze durfde laten rollen. Daar moest toch rekening mee gehouden worden. «Als ze zo een paar keer naar die 'eps' gevraagd heeft, doet ge of ge diep nadenkt.» Lowie fronste zijn voorhoofd en keek onder zijn zware wenkbrauwen star en bezorgd peinzend voor zich uit, net alsof men hem de opdracht had gegeven een oplossing te vinden voor de ekonomische krisis der dertiger jaren. Fongs vragende en onbegrijpende ogen stonden gefasci neerd op Lowie gericht. En dan ineens begon hij te vloeken. Lowies stem zwol aan en hij zwierde een paar 'godverdommes' - waarvan hij bij 'Vrede' zowat het monopolie bezat - vol en krachtig over de hoofden der machinisten, de ruime zaal in. Fong die in zijn leven nooit echt gevloekt had, onderbrak door te zeggen: «Neen! Neen!» Lowie, in zijn improvisatie onderbroken, schokschouder de ongeduldig en zei: «Zegt dan 'Nondedjaalen! Nonded- jaalen!», proberend in die 'nondedjaalens' dezelfde inten siteit te leggen als in zijn «godverdomme», maar al bij al was het resultaat maar een mager afkooksel. Lowie kwam ook tot die vaststelling, werd daardoor als 't ware een beetje wrevelig en zei geïrriteerd tegen Fong: «En daarbij Fong, als ge wilt geholpen worden, laat me dan uit klappen.» Fong keek met ontzag en met berustende onderdanigheid naar Lowie, die zijn eenmans-opvoering verderzette. En dan roept ge ineens: «Rosalie! Rosalie! Ons geld! Ons geld!» Niet alleen Maus'nèèr keek met verbazing naar Lowie, die riep alsof hij de hysterie nabij was, maar ook de rest, want niemand begreep waar Lowie eigenlijk naar toe wilde. Alleen Pisane stond grinnikend te genieten, hij had het hele spel door. «En dan Fong...» Lowie spreidde zo breed hij kon zijn armen open - erg breed was dat niet, want hij was aan de kleine kant - en keek naar Fong met ogen om hem te hypnotiseren, «vliegde naaf boven op de kelderkamer, of waar 'aalle geld staat'...» «Waar staat aalle geld, Fong?», zei hij lakoniek langs zijn neus weg. Maar daar ging Fong niet op in. Even wachtte Lowie, maar toen Fong niet reageerde ging hij verder: «Als ge dan terugkomt, dan zegt ge 'dat is er nog'. «En dan Fong», ging Lowie verder, «dan begint ge u kwaad te maken. Eerst stilletjes en dan zeer kwaad.» «Ge zegt», en Lowie Brandt begon weer te akteren «die eps, die is gepikt, hé. Waar zou ze anders kunnen naartoe zijn?» Waarschijnlijk zal aalle Rosalie vragen wie dat er nu die eps zou komen langen. En... dat is 't moment, hé Fong. Ge zegt dat bij aallen altijd iedereen binnen kan. De deur is nooit vast, zegt ge. Iedereen kan hier binnen en buiten gelijk in mijnen broekzak. En als ge u goed kwaad gemaakt hebt, dan zegt ge 'maar alle geluk hebben ze toch ons geld niet gepakt!' Iedereen stond paf, meest van al Maus'nèèr. Lowie sloeg zijn handen eens tegen elkaar als iemand die een karwei geklaard heeft en er het stof of het vuil afklopt en voegde er zelfvoldaan aan toe: «Zo moet ge hun dat lappen, Fong.» Even was er stilte, maar dan kwamen de reakties los: Allèè, Fong. Vooruit Fong! Op wat wacht ge nog, Fong?» Maar Maus'nèèr aarzelde, hoezeer de bekoring hem bekroop om toe te geven en hun glunderende genietende gezichten over hun boterham met hesp gebogen te zien, toch vond hij dat hun 'eigen heps' gaan pikken, het laatste was wat hij doen kon. Paul Van Kaans probeerde Fong te overtuigen door te zeggen: «Waar hangt ze Fong? Ik zal ze gaan pikken als gij niet durft.» Dat was voor Mausn'èèr de oplossing. Hij was klaar om ja te zeggen, keek even rond naar al die glunderende gezichten, maar zei plots tot algemene verbazing «neen». Er was een lichtje van argwaan gaan branden. Als één van die jonge mannen bij Mausn'èèrs langs achter moest binnengaan waren ze in staat zoveel lawaai te maken dat Rosalie of Anri wakker werden en eens betrapt, zouden ze niet aarzelen te zeggen dat Fong hen gestuurd had achter 'eellen eps'. Ze zouden wel niet zeggen dat ze ze kwamen pikken, maar 't was toch hetzelfde. «Neen, neen», sloot Maus'nèèr zijn gedachtengang, «ik vertrouw aallen niet!» Terzelfdertijd dat zelfs als ze te betrouwen waren, ze een of andere onvoorziene stommiteit zouden uithalen waar van hij uiteindelijk de dupe zou worden. Op zijn gewone, geslepen manier kwam plots Pisane tussen. Hij legde zijn arm geruststellend op Fongs arm en zei: «Luister! Ik wil ze gaan pikken. Op één konditie: dat ge meegaat, dat gij de achterpoort open doet en belet dat aallen hond begint te bassen.» Dat vond Fong een zinnige redenering en ze deed bij hem de balans overhellen. Nachtelijke uitstap Met twee gingen ze op stap. Toen Hubert aan Fong voorstelde langs straatje van Rozeke van Zeel te gaan, die een kortere weg was en die uitgaf vlak over de hofpoort van Maus'nèèrs, wimpelde Fong dit voorstel af onder het voorwendsel dat het daar zo donker was dat g'er u zoudt verongelukken. Ze zijn dan maar langs de hoek van Dr. Buysse getrokken, de Kettens voorbij en zo langs de hoek van Felix den Bakkers. Aan de hofpoort gekomen heeft Fong heel zachtjes de klink opgelicht, terwijl «sst... sst...» doende naar hun hond, die op de binnenkoer in zijn hok lag. De hond herkende de stem van Fong en de stilte die de nachtelijke rust beklemtoonde bleef onaangeroerd. Fong stapte door de poort en liet dan Hubert binnen. Aan de halfgeopende poort hield Fong halt, maar vooraleer Pisane geluidloos naar het woonhuis schoof hield Fong hem nog tegen en fluisterde in Pisanes oor: «Stillekes zijn, Hubert. Ze hangt tussen de deur en de schouw in de keuken. Ge kunt eraan vanop de grond.» Fong wou er nog een paar raadgevingen aan toevoegen, maar Hubert legde veelbetekenend zijn vinger op de mond. Een gebaar dat voor Fong verdere uitleg overbodig maakte. Enkele minuten stappen in het duister hadden hun ogen afgestemd, waardoor het mogelijk was vage vormen te onderscheiden. Hubert zag de achterdeur licht afsteken tegen de gevel, stapte er heen en lichtte traag-geluidloos de klink op, opende de deur en stond in de gang. Ook daar was de duisternis niet volledig. Iets waaraan Hubert niet gedacht had, kwam hem ter hulp: het licht van de gaslantaarn die vlak over het huis van Maus'nèèrs hing, aan de winkel van Zjang Boemes en waarvan een beetje licht door de bovenruit van de voordeur naar binnen zeefde, genoeg om aan Hubert duidelijk de weg te tonen. Een paar stappen en hij stond aan de keukendeur. Ergens klopte zijn hart toch een beetje sneller en hij wenste dat hij reeds buiten was. Stel u voor dat de gemeente of de parochie zou zien of weten wat hij hier aan 't doen was. Hij, Hubert Pisane, onderkoster, bezig 's nachts, want daar leek het toch op, een hesp aan 't stelen... Zachtjes de deur open, dan naar links, een tasten met de twee handen vooruit en... hij voelde ze. Een heffende beweging en hij stond met de hesp in zijn handen. Hubert nam niet de tijd om de keukendeur dicht te doen, maar schoof geluidloos naar de achterdeur die hij had laten openstaan. Eens op het binnenhof stapte hij lichtvoets richting Maus'nèèr en de poort. Even gromde de hond, maar Fong zei: «Sst... sst...». Toen Maus'nèèr de klink van de poort had laten dichtvallen, stootten ze mekaar aan en giechel den stil maar niet minder hartelijk. Toen ze de zaal binnenkwamen stak Pisane triomfantelijk de hesp de hoogte in, alsof het een kostbare trofee was. Er ging een gejuich en geroep op, zo hard dat Lowie Brandt moest tussenkomen, omdat hij vreesde dat ze anders de broeders, die daar niet zo ver vandaan hun slaapstee hadden, zouden wekken. Waarom trouwens Flor van Renges beweerde dat ze meeëters best konden missen. Het was ruim een halve hesp en nooit hebben ze smakelij ker en meer gegeten dan die keer. «Het moet immers op», zei Snep, want «Maus'nèèr kon toch geen 'knoeizzeken' terug naast de schouw hangen. En of ze hun best deden om ze soldaat te maken. Op laatst aten ze geen boterhammen meer met hesp, maar hesp met boterhammen. Juul De Neef vond dat hij nog nooit zo'n goeie hesp gegeten had. «'t Is immers voor niks», zei hij. Maar die mening deelde Fong niet. Want het vooruitzicht van wat er bij Maus'nèèrs te gebeuren stond, lag zwaar op zijn maag. Maar liever dat dan zijn metgezellen teleur te stellen. Wat er gebeurd is, is waarschijnlijk niet zo erg geweest, want toen men Fong vroeg hoe het afgelopen was, antwoordde hij lakoniek: «Er hangt al een ander omhoog!» Een paar van hen die het toen hebben meegemaakt en die nog leven, want verschillende liggen al 'achter van Kaater- kes', zeggen soms nog wel eens meewarig denkend aan de tijd van toen: «Waar is de tijd dat we - ze zeggen 'we' - bij Maus'nèèrs 'd'eps' gingen pikken...» (wordt vervolgd). Pierre Van Rossem ibi MIJ e3:i rlje Pldt tv Che act Scherp, de Lebbeekse reuzentelg met «standplaats» op de Lebbeekse wyk 't Hoeksken, zag er vorige week vrijdag, bij de opening van de jaarlijkse Hoeksken-kermis, stra lend uit. Ter gelegenheid van zyn vierde verjaardag kreeg Scherp immers, dankzij de sponsoring van «Kleding Octaaf», een volledig nieuw pak aangemeten. En, je kon het merken, zijn nieuwe outfit viel Scherp best in de smaak. Scherp is inderdaad vier jaar haast vier meter groot is hij en oud geworden, hoewel er eer- zijn gewicht schommelt rond lijkheidshalve aan toegevoegd de 49 kg. moet worden dat hij voor zijn leeftijd flink opgeschoten is, Op 31 juli 1982 werd hij op Lebbeke. De twee reuzen van 't Hoeksken: Scherpen Stafken Van Bieze (G. Breckx) plechtige wijze ingeschreven in de registers van de Lebbeekse burgerlijke stand. Gesproten was hij uit de inventiviteit van de vzw «Vrolijk en Vrij 't Hoeksken». Als peter fungeer de wijlen Alfons De Saedeleir, meter was Maria Cooreman. Getuigen bij de geboorteaan gifte waren de toenmalige schepenen Frans Moeyersoon, Jozef Hiel en Germain De Ridder. De plechtigheid werd opgeluis terd door de aanwezigheid van de Statiestraatse reuzen Jef en Mie Tomat en Suske en Wiske en muzikaal begeleid door de Dendermondse kliek «Tsing Boem». De kop van Scherp werd ver vaardigd door de Lebbeekse kunstenaar Jean-Pierre De Mulder. Model voor Scherp stond wijlen Guillaume Van Maldcren, filosóof en levens genieter, die zijn overmaats evenbeeld toendertijd als volgt karakteriseerde: «Hoewel ik nog niet zo rap kontent ben, moet ik toch bekennen dat hij noiëg schoeën» is en goed op mij trekt». Mocht Guillaume Van Malderen, alias Scherp, nu nog met zijn in een nieuw kleedje gestoken reuzenfiguur kunnen kennismaken, hij zou ook nu zijn woorden van lof niet sparen. Pierre Van Rossem Tijdens het weekend van 20 en 21 september heeft in het Na tionaal Bouwcentrum aan de Jan Van Rijswijcklaan te Ant werpen de tiende internationa le postzegel- en muntenbeurs van België plaats. De toegang bedraagt 50 fr. Lebbeke. Reus Scherpmag fier zijn op de mannen Vrij en Vrolijk. Ze zorgden ervoor dat Hoekskenkermis uitgroeide tot een waar sukses (G. Breckx) Inzake de sanering van het Denderbekken heeft Gemei schapsminister Jan Lenssens meegedeeld dat de Vlaai Waterzuiveringsmaatschappij samen met de technis Itti diensten van de stad een inventaris heeft opgemaakt |9t het bestaande rioolstelsel in Dendermonde. jnd I.3S De volgende stadswijken zijn ringsinstallatie Hoogveld ir reeds geheel of gedeeltelijk afvoeren in volle uitvoei aangesloten op het kollekto- rennet Dendermonde-cen- Deze koliektor wordt in ditèimt trum, de Dammen, industrie- gesteld omstreeks 1 oktober 00( terrein Hoogveld, Keur, De .koliektor Oudegem-it ffle Kroon veld, Blauwe Steen, pels die de beide declgema n Sint-Gillis-Centrum en Baas- ten zal saneren, wordt aan ime rode Broekkant. steed eind september en De kostprijs van het huidige uitvoering wordt voorzien kollektorennet bedroeg 530 gin 1987. miljoen en die van de zuive ringsinstallaties 360 miljoen. De koliektor Mandektf ki Momenteel zijn de werken aan straat, die de gemeente B Nil de koliektor die de afvalwaters gCnhout zal aansluiten op van Lebbeke naar de zuive- zuiveringsinstallatie, is w zien op het invcstcringsp van 1987, hrd Hl It I In I De steltlopers van Merchtem. Ze zijn het hele land en zelfs in het buitenland bekend. Een exportprodukt van Vlaan- derens folklore bij uitstek. Maar, zo blijkt nu, er zijn steltlopers en steltlopes zodat de vraag ryst of de echte Merchtemse steltlopers nu eens willen opstaan. Enkele weken geleden deden op ons artikel te horen van leden van dc Steltlopers van Roger Daelemans, sekretaris Merchtem, stichting Vander- van de Steltenlopers van hasselt Dendermonde aan. In Merchtem. Zijn versie: «Wij het gezelschap van de Ameri- zijn de oudste groep steltenlo- kaan Joe Bowen. Het geheel pers in Merchtem. Opgericht kaderde in een caritatieve ak- in 1945 en aktief als geen an- tie. Dendermonde was in de der. Onze voorzitter is Jules wolken, de steltlopers werden Van Hoeymissen, die er van op het stadhuis ontvangen, bij de oprichting bij was. Alle Toen vernamen we dat er in garantie dus op het label van Merchtem drie groepen zijn: echtheid. En de Stichting Van- de al genoemde groep, de Stel- derhasselt dan? Ook de heer tenlopers van Merchtem en Vanderhasselt was bij de stich- nog een groep in Peizegem een ters, net als de broer en de zus gehucht van Merchtem, Van van Jules Van Hoeymissen. het goede teveel dus. Tussen Die laatste twee zijn overigens de Steltlopers van Merchtem nog steeds lid van de Steltenlo- en de Stichting Vanderhasselt pes van Merchtem. Jan Van- lijkt het evenwel niet te bote- derhasselt is dat ook altijd ge ren. Dat kregen we als reaktie weest. Hij overleed in 1979 en toen is in feite de miserie voor goed begonnen. Sekretaris Daelemans diept uit zijn ak- tentas een lijvig dossier met pers- en andere knipsels. Hij vertelt het verhaal over de kle dij, het gerechtelijk onder zoek, de inbeslagname van stelten en kledij en nog veel meer. Hij heeft het ook over de scheuring in 1985. Begin van dat jaar werd door een aantal leden gedaan aan een bestuursverkiezing. Onder meer op aandringen van de weduwe van Jan Vanderhas selt gebeurde dat ook. En wat gebeurde er: Jules Van Hoey missen werd herkozen als voorzitter en Roger Daele mans bleef sekretaris. Zij die hadden aangedrongen op nieu we verkiezingen, vielen uit dc boot. Een splitsing bleef niet uit ert zo werden de Steltenlo pers van Merchtem Stichting Vanderhasselt geboren. «Maar de echte Steltenlopers van Merchtem, dat zijn wij», zegt Roger Daelemans die een reeks adelbrieven voorlegt, en een programma voor de ko mende maanden om duizelig van te worden Zaterdag 9 au gustus is men in Tienen voor een avondstoet, zondag 17 au gustus worden de stelten uitge pakt in Enschede in Neder land, zaterdag 23 augustus is men te Nieuwpoort, zaterdag 30 en zondag 31 augustus kan men de steltenlopers terugvin den in Frankrijk in de omge ving van Rouen. In de loop van september is men te gast op de ambachtenmarkt in La ken, de stoet in Cuigy en Bray in Frankrijk, het folklorefeest op dc Grote Markt te BRussel, een braderie in Vorst bij Brus sel, een stoet in Tourcoing in Frankrijk en in de maand ok tober is men aan het werk in Leiden oi v£ty*i ld ftrll De waterzuiveringsünstalli Isa en het daarbij horende kolk torennet te Ninove (kostp II - 217 miljoen) wordt operi neel in oktober van dit jt za De inwerkingtreding van installatie en koliektoren Aalst (kostprijs 687 milja 72; wordt voorzien tegen 1987. In het investeringsprogran ft# voor 1988 is de rioolwatclïfNh veringsinstallatie en het lektorennet ingeschreven Geraardsbergen (geraa kostprijs 207 miljoen). Bij volledige uitvoering val programma zal het Deno bekken in 1989 een werttfU verbetering tonen. Een bijkomende en uitdru) lijke voorwaarde is echter de erge verontreiniging val lig zat IC'Ï,. ii »t- Wallonië sterk verminderd Kldi »y gestopt wordt. Minister Lenssens zal hierop v verder onderhandelen met Waals Gewest.

De Voorpost | 1986 | | pagina 10