Eric Pauwels, een kwarteeuw koster te Wieze Hoe de kerkelijke rechtspraak onze voorzaten beteugelde De Sint-Rochus ziftkaatsing te Wieze Uit «Ter Palen» Het kerkorgel van Wieze: kerkelijk- religieus van karakter 2 - 8.8.1986 - De Voorpost helemi dit nu het geval is. Vol goeie moed begon ik dan ook aan de bekleding van de muren, maar me zoveel last, dat het me ruim twee uur kostte om de klus te klaren. Ik had amper de tijd om thuis nog wat te gaan eten, want om 14 u. begonnen de lange Vespers. En die waren, geloof me vrij, indertijd «lang». Met allereerst de ves pers van Allerheiligen en daar na het dodenofficie, de metten en de lauden. Alles samen, twee uur zingen zonder enige verpozing. Die dag, dat kan ik je eerlijk bekennen, zat ik to taal kapot. Eric Pauwels herinnert zich ook de dag toen hij er zich op Wie zich de kosterfiguur uit de BRT-televisiefeuilletons van enkele jaren geleden nog beginne van mijn kosterscar- voor de geest kan halen en het spichtige typetje - brilletje, potsje en nasaal klinkend rière veel te danken heb stemgeluid incluis - dat Ugo Prinsen toen (knap) neerzette, vergelijkt met de fysionomie gehad. van Eric Pauwels, weldra vijfentwintig jaar koster te Wieze komt ongetwijfeld tot het ",7™ de muurJtc hLge„ bezorgden besluit dat ook kosters m de loop der jaren flink geevolueerd zijn. dc vieraemmigc hmk «Salve In een tijd dat de pastoor, de burgemeester, de veldwachter, de dorpsonderwijzer en de Rcgjna„ van hand van kom- notaris deemoedig - onderdanig door de rest van de bevolking gegroet werden, behoorde ponjst Stehle. ook de koster tot het kransje dorpsprominenten. Sindsdien zijn - gelukkig maar - die verhoudingen geëvolueerd. En worden aan het kosterambt geen uitzonderlijke preroga- Herinneringen tieven meer gehecht. Gelukkig maar, beklemtoont Eric Pauwels. Ik hou er trouwens niet Wie er een kwarteeuw koster- van dat de Wiezenaars me als koster aanspreken. Eric is de naam. Gemoedelijkheid, schap heeft opzitten heeft in danrop komt het in de omgang met de mensen immers aan. op«" Zich vlot onder de Wiezenaars ger ook beter dan nu. Eric Pauwels dan een beroep daan. Dat is ook zo, bevestigt begeven doet Eric Pauwels Als koster maakte Erik Pau- op Joske De Bruecker uit Her- Erik Pauwels. Prettige en min- overigens nog op andere ma- wels ook de omschakeling mee dersem of op zondagonderpas- der prettige. Nadeel van het nieren. Hij is immers én sekre- van de Latijnse gezongen mis- toor Marc Van Steen. beroep, maar dat wens ik niet taris van het H.H. Salvator- sen naar de erediensten ver- Vroeger, zet hij uiteen, had ik te sterk te beklemtonen, ver koor, én sekretaris van de Ko- zorgd in de volkstaal. Die het op dat vlak nog makkelij- mits je je daarvan bewust bent ninklijke Fanfare St.-Cecilia, overstap gebeurde in de loop ker vermits pastoor Houtman wanneer je eraan begint, is het én sekretaris van de VVV- van 1963, 1964, en hoewel hij en onderpastoor Van Impe feit dat je, wat je ook bv. in Wieze, én sekretaris van het de Gregoriaanse gezangen Komitee van de Wieze-Okto- mooier vond. toch had hij be- berfeesten. Een gesprek met grip voor de omschakeling: de een druk bezet man... kerk beleefd een periode van overgang en wij moesten ons Zo vader, zo zoon aanpassen. Persoonlijk heb ik Wat Eric Pauwels betreft, is de die omschakeling overigens appel niet ver van de boom niet zo sterk aangevoeld. Ik gevallen. Vader Frans Pau- was immers pas in dienst van wels, afkomstig uit Lippelo, 16 september 1961. Van vader was immers jarenlang koster: die zijn leven lang Gregoriaans allereerst in Oudegem en van gezongen had, was een grotere 1936 tot bij zijn overlijden in aanpassing vereist. 1980 te St.-Gillis-Dendermon- Die wijzigingen kwamen ook de. vaak ter sprake tijdens de «ko- Het sprak dan ook haast van- sterskonferenties» die' op re- zelf dat Eric, hij wordt er 48 gelmatige tijdstippen in de Ma- eind november van vader de riakring te Dendermonde be- eerste lessen op het orgel legd werden. En de kosters kreeg. Vader, zet hij uiteen, verenigden van de toenmalige bracht me de basis bij. Als dekenijen Dendermonde, veertien-, vijftienjarige mocht Hamme en Zele. Vader Frans ik op geregelde tijdstippen ook Pauwels was jarenlang voorzit- vader vervangen. Met plezier ter van die konferenties. E.H. deed ik dat. Een hoog- of Joris Eeckhoudt, nu deken van trouwmis speelde ik bijzonder Zomergem, was de proost, graag. Toen hij schooliiep aan het Dagelijkse bezisheid Dendermondse college werd De kostersbetrekking te Wieze zijn orgelspel bijgeschaafd houdt in dat Eric Pauwels da- d°De!3£2E SES t Lebbeke. He, orgel van Be H. Sa,Marker* van Wieze (G. Breek Lebbeke. Eric Pauwels 25 jaar koster-orgelist in Wieze (G. Breckx) Pierre Van beiden het orgel konden be- hij het best opschieten mmet E.H. Houtman, vermits die ook muzikaal aangelegd was. Met de huidige pastoor E.H. Paelinck, kan hij echter ook goed over de baan. De Wieze parochie H.H. Sal vator beschikt ook over een koor. Het wordt geleid door Edward Cornelis. Een fantas tisch dirigent, aldus Eric Pau wels, aan wie ik vooral in den broer Gaston, koster-organist te Wieze dagelijks twee avond van Gent Sint-Pieters. Ook bij missen verzorgd, behalve ech- Edgard Mertens, koster-orge- ter op maandag. Dan wordt de spelen en ik dan makkelijker list te Zele, ging hij in de leer. mis 's morgens gecelebreerd en mijn plaats kon afstaan Toen in de loop van 1961 - Eric is de koster vanaf 8 u. vrij. T~ was toen reeds gehuwd en Vermits hij in de Brouwerij woonde in Berlare - de betrek- Van Roy (waar hij nog altijd king van koster ingevolge de aan het werk is) ook op maan- verdrinkingsdood van toenma- dag vrij is, kan hij wekelijks lig koster Jacques Dumont te van één snipperdag genieten. Wieze vrijkwam, bood Michel Op zaterdagavond is er een Backaert, onderpastoor in de avondmis en op zondag wor- man en nu met pastoor Pae- gemeente van bier, bloemen den drie erediensten verzorgd, |mck. Op muzikaal vlak kon en chocolade, hem de vakature één ervan is echter een gelezen aan. mis. Daarnaast is de koster Van uitsluitend een koster- vanzelfsprekend op het èppel wedde in een gemeente van de bij begrafenis-, huwelijks- en omvang van Wieze, kan je andere plechtigheden, vanzelfsprekend niet leven. De jaarlijkse vakantie vormt Maar ook hiervoor had onder- ook een kombinatie kerk- pastoor Backaert een oplos- brouwerij en wanneer hij om sing. Eric Pauwels kreeg te een of andere reden tijdens het Wieze nl. een betrekking aan- jaar niet op een eredienst aan geboden. Ik had toen zelfs de wezig kan zijn, zorgt hij voor keuze, herinnert hij zich. Ik een vervanger. Meestal doet kon zowel aan de slag in de brouwerij van Roy als in de Chocolaterie Callebaut. Pastoor Teirlinck adviseerde hem echter een job bij Van Roy te aanvaarden, vermits de brouwerij vlakbij de kerk ligt. Aldus belandde de nieuwbak ken Wiezenaar bij Pieter De Mol, met wie hij samen zestien jaar lang, tot Pieter met pen sioen ging, de organisatie van de Wieze-Oktoberfeesten ver zorgde. Om bevestigd te worden in zijn ambt moest Eric Pauwels te Gent, voor een jury samenge steld door het bisdom, een eksamen afleggen. De huidige bisschop Van Peteghem, diept hij uit zijn herinnering op, was toen nog vikaris-generaal. Tot de jury behoorden eveneens Gabriël Verschraeghe, Omer Van Puyvelde - beiden midder- wijl overleden - en kannunnik Van Durmen, laureaat van het Lemmensinstituut. Eric Pauwels kreeg als op dracht enkele passages uit de Kyriale, uit een begrafenismis, de introitussen van verschillen de zondagen, een begrafenis- mis, de Vespers, de Metten en de Lauden te spelen en te zingen. En hij werd goed voor de dienst bevonden. De mees te aandacht van de juryleden ging trouwens uit naar het or gelspel. Een goeie stem is overigens niet iedereen gege ven. En voegt de Wiezenaar eraan toe, mijn stem was vroe- gezinsverband van plan bent, je op bepaalde tijdstippen steeds in de kerk paraat moet staan. Zo was mijn vrouw in de voorbije vijfentwintig jaar verheugde van een ekstra-ver- pozing te kunnen genieten, vermits een huwelijksmis mu zikaal verzorgd zou worden door een orgellist uit Antwer- In de vijfentwintig jaar die Eric Pauwels koster van Wieze is, werkte hij samen met vier vaak verplicht alleen met de pen, geassisteerd door een vio- pastoors. Allereerst met pas- kinderen op familiebezoek te list en een cellist. Pastoor toor Teirlinck. Vervolgens met gaan. En kon ik toch mee, dan Houtman, vertelt Eric, gaf me pastoor René Van Impe (15 moest ik er steeds voor zorgen echter de raad toch even de jaar), pastoor Willem Hout- tijdig terug in de kerk aanwe- kerk binnen te wippen, kwes- zig te zijn. Je moet er dan ook tie van de orgelist met één of steeds voor zorgen geen pintje andere kleinigheid van dienst teveel te drinken. te kunnen zijn. Wat ik dus ook Anderzijds heb ik reeds veel deed Het begin van de huwe- genoegen beleefd aan mijn lijksmis naderde. De cellist en job De jaarlijkse plechtige violist stemden hun ïnstramen- kommuniemis bv. en de voor- ten, maar van de organist was bereiding ervan zijn me tel- in de verste verte geen spoor te kens zeer aangenaam. En af en bekennen. Noodgedwongen, toe beleef je dan ook momen ten, waarop je met een glim lach terugblikt, maar die je het ogenblik van het gebeuren zelf, wel zorgen baren. Zo, herinnert Eric Pauwels zich, was ik pas enkele weken in dienst toen Allerheiligen herdacht werd. Rond de klok van elven, na de hoogmis, we konden dat echtpaar in spe toch niet in de kou laten staan, begon ik maar te spelen. Het was immers best mogelijk dat de man in kwestie ergens in het verkeer vast zat. Maar al bij al kwam die kerel niet opdagen. Naar ik later vernam, had hij zich van een week vergist. Ik zat natuurlijk met de gebakken moesten de muren van de kerk peren en moest muziek spelen helemaal in het zwart aange- die ik nog nooit gezien had. kleed worden. En de rouw in Zweten dat ik toen gedaan die tijd, dat kan ik je verzeke- heb! Ik heb toen vaak met één ren. was flink wat omvangrij- vingertje gespeeld, uit vrees ker en indrukwekkender - met me te zullen vergissen. Uitein- o.a. een grote katafalk - dan delijk liep alles echter goed af. Het pasgetrouwde koppel en mis te spelen toen zijn beide aan in de kerk. de muzikanten waren tevre- dochters in het huwelijk tra- Wat weer eens bewijst dat den. En meest van al wellicht den. Aandringen hielp echter zij die in de kerkjuid zijn Jammer dan weer vindt Eric Pauwels het feit dat hij van vrouwlief, ondanks lang plei ten, geen permissie kreeg de In het nummer 4 van het heemkundig tijdschrift «Ter Palen» leverde voorzitter Petrus Servaes een bijdrage over «Hoe de kerkelijke rechtspraak onze voorzaten beteugelde». Het is er ons uiteraard niet om te doen, aldus Servaes in zijn artikel, de talrijke excessen te onderstrepen, maar in hoofdzaak om te wijzen op de zwakheid van de mens, die wel van alle tijden geweest zal zijn, en op de wijze van bestraffing in vroegere eeuwen. Uit deze bijdrage puren we enkele «gevallen» die betrekking hebben op inwoners van de gemeenten Buggenhout en Lebbeke. Overspel Brussel 1727: Kapitein Puteanus (in die periode was een zekere Puteanus eigenaar van het leme kasteel te Opdorp, dat hij vermoedelijk als buitenverblijf gebruikte) vraagt dat zijn vrouw, (en h die zich gedurende zijn afwezigheid niet al te voorbeeldig gedroeg, voor drie maand zou worden opgesloten in het klooster van Bethanië te Brussel. Zijn verzoek werd ingewilligd. Bloedschennis Mechelen 1780: Augustinus Hendrickx en Petyronilla Goedgeselschap werden ontslagen van bloedverwantschap en incest, maar zij moesten de penitentie volbrengen die de pastoor van Buggenhout hun zou opleggen Gent 1773: Antoon Mannaert uit Lebbeke had sinds een jaar omgang met Catharina Callaert, met kind tot gevolg, en tevens met Anna Willicx, weduwe van Antoon Callaert en moeder van voornoemde Catharina. Mannaert was enige tijd tevoren met Willicx getrouwd, zodat zij in bloedschennis samenleefden, tot wanneer de pastoor van Lebbeke de ware opdracht vernam. Het huwelijk werd ongeldig verklaard en.de plichtigen werden als volgt bestraft: Mannaert: moest aan de pastoor en vier getuigen, blootshoofds en geknield vergiffenis vragen, moest een generale biecht spreken en kommuniceren, moest gedurende drie maand zon- en feestdag aanwezig zijn in de hoogmis en sermoen, kreeg verbod nog samen te leven pmdt tot hij dispensatie zou bekomen. Willicx; moest aan de pastoor en twee getuigen geknield vergiffenis vragen, moest e generale biecht spreken en kommuniceren. De pastoor van Lebbeke moest dit vonnis, in 't Vlaams, 's zondags na het evangelie op de preekstoel voorlezen. Gent 1766: Gerard Goossens, gehuwd en uit Lebbeke, pleegde bloedschennis met Elisabeth Dierick, met twee kinderen tot gevolg. Zij werden beiden veroordeeld tot: een half uur voor de hoogmis geknield voor de hoofdingang van de kerk te zitten, met een kaars van een half pond in de hand en ze moesten aan dc voorbijgangers vergiffenis vragen, het spreken van een generale biecht, het betalen onder hen beiden van de proceskosten Konkubinaat Brussel 1649: Er was een onderzoek tegen Pieter Van Der Guchten uit Buggenhout wegens konkubinaat met de meiden van zijn vader. bbeke. Hoeveel hoogmissen, huwelijksmissen en ande hij heeft gespeeld in de voorbije 25 jaar, weet Eric 'auwels zalf niet meer (G. Breckx). Het kerkorgel van Wieze werd gebouwd in 1859 door de firma Marklin-Schuetze uit Brussel. Het heeft negen registers op het onderste klavier en zes op het bovenste Het pedaal beschikt over twee registers. Daarbij zijn er vier kombinaties mogelijk. Het orgel is eveneens uitgerust met een zwelkast op het reciet. Door een pedaal in te drukken kan men de klank geleidelijk doen versterken. Vier registers spreken alleen maar als er een pedaal ingedrukt wordt. Aldus kan men deze registers bijbrengen, terwijl men het orgel bespeelt, zonder dat men daarbij de handen nodig heeft. Eigenlijk een vorm van een primitieve preselektie. Oorspronkelijk stond dit romantische orgel in een kasteel. Het werd door toedoen van een nabestaande van de familie De Clercque-Wissocq, de toenmalige bewoners van het kasteel van Wieze, geschonken aan de kerk van Wieze. In de loop van 1980 werd het orgel grondig gerestaureerd door de firma Aerts en Castrel uit Duffel. Bij deze restauratie werd alleen origineel materiaal gebruikt, voor zover dit voorhanden was vanzelfsprekend. Het orgel bevindt zich momenteel in een zeer goede staat. Jozef Marklin ("Oberhausen 1819 - Nancy 1905) was een Fransman van Duitse afkomst. Hij leerde het vak van zijn vader en bij andere Duitse en Zwiterse orgelbouwers. In 1843 vestigde hij zich te Brussel en vanaf 1853 werkte hij samen met zijn zwager F. Schuetze in de firma Marklin-Schuetze en Co. Door de orgelbouwerij Ducroquet op te kopen kreeg hij voet aan de grond in Frankrijk. Marklin-Schuetze bouwde meer dan vijfhonderd orgels. O.a. die van Bourges, Arras, Clermont-Ferrand enz. en was hierdoor de grootste orgelfirma na Lavallé-Coll in Frankrijk. De MMrklin-Schuetze-orgels bezitten Franse, Duitse en Engelse kenmerken Dc klank ervan is pompeus doch werd destijds zeer gewaardeerd omwille van het kerkelijk-religieus kwartet. (pvr) Volks, sportvriendelijk, amusant! Deze ludieke sportmanifestatie, die voor een 8-tal jaren door de Wiezer karnavalvereniging «De Leo's» heropge vist werd, krijgt van jaar tot jaar meer vorm, kleur en inhoud. Tydens het half-oogst weekend zullen circa 10 lokale verenigingen - samen goed voor een 20-tal kaatslut- tes - tussen de krijtlijnen op het «Dorp» in aktie schieten. Kaatsen-op-het-zift is wel de- prijzen die aan de teams of gelijk een Volks-vertoon, daar individuelen toegekend wor- iedereen kan meespelen; ie- den, zoals de gouden hand- dereen, betekent in casu, elke schoen, de gouden of zilveren amateur, die niet in een of bal. En het zijn niet steeds de andere kaatskompetitie speelt, beste akteurs die gelauwerd Aldus krijgen mindere talen- worden. Want als criteria gel ten of oudere bal-gragen ook den vooral: kledij, manier van eens de kans om een aardig spelen, animatie en presence nummertje te «koatsjen», iets op het plein... Om het attrak- wat anders niet meer mogelijk tieve nog meer tot zijn recht te is. Professionals moet men dus laten komen staat nu ook een niet vrezen; het zou trouwens veteranenlutte, «lotensgeval» voor dezen geen eer zijn om gedoopt, op het programma, zich te meten met de St. Ro- Die heeft plaats op vrijdag 15 chusamateurs. augustus om 18.30 u. Iedereen Lebbeke. De schepen van welzijnszorg geeft het voorbeeld. Toch ligt Jefer met Al werd het volkse karakter van 40 jaar af, kan deelnemen, gerust bij (G. Breckx) van de spelen - waarbij naar De ploegenindeling zal «lo- Olympische maatstaven mee- tensgeval» gebeuren, doen even belangrijk is als Verenigingen, familie- of winnen - door de organizato- buurtploegen kunnen inschnj- ren sterk geviseerd, toch blijft ven tot 9 oogst in het 'Sport er een minieme vorm van kom- centrum' aan de Schrover- petitiviteit behouden. Kaat- straat. Veteranen en indivi- sen, zij het dan op een zift, duelen liefst zo vlug mogelijk, blijft toch nog een sport. En De schiftingswedstrijden gaan elke sport heeft haar specifieke door op vrijdag 15 en zaterdag regels. Om het spektakel vlot- 16 augustus; de troostingen en ter en attraktiever te maken de finale krijgen hun beslag op wijken de rules zichtbaar af zondag 17 augustus. Dc bij van deze van het gewone kaat- eenkomst voor de spelers heeft sen; zo gebeurt de opslag van- plaats in de muziekzaal, en op een hellend zift (een stoel ieder 5-tal komt minstens 2 met twee paar ongelijke po- keer in de kaatsarena. ten) en zonder aanloop. Hier- Alle luttes worden afgehaspeld door komen de ballen wat min- onder het motto: «Kampen dat der onzacht bij de «keerders» 't... best!» toe. Verder is het terrein kor- Wie meer inlichtingen wil over ter en overleveren is al even deze volkse, sportvricndelijke erg als buitcnslaan! Daar het en vermakelijke kaatszift-es- plein ook breder is blijft de ba! battementen kan kontakt op- langer speelbaar, waardoor er nemen met Nest Van den-Bos- meer spannende spelfazen ont- sche, Hocksken te Wieze, Jo- staan. han Van Lysebeth, Schrover- En dat veelvuldiger over en straat 44, Wieze (Tel. 053/ weer kaatsen van de bal maakt 21.92.34) of André Van Steen, Lebbeke. Het Lebbeekse Rode Kruis organiseerde een bloedinzameling. De het hele gedoe echt amusant. Bontegem 22 te Wieze (Tel. medewerkers vonden ondanks hun drukke bezigheden, toch nog even de tijd om fSp< E? F* 053,21 23 J. Van Lnndn,, Poseren voor onze fotograaf (G. Breckx

De Voorpost | 1986 | | pagina 2