Volkskunstgroep Reynout oogst sukses in Tsjechoslowakije De Voorpost - 8.8.1986 - 5 voor (omgeving Pilzen) Saterdagavond 26 juli jl. om kwart voor negen draaide een luxe-autocar onder luide claxon stoten te Grembergen de Sint-Elooistraat in. Het waren de slotakkoorden achter een geslaagde iendaagse rondreis doorheen West-Bohemen (Tsjechoslowakije) van dertig leden van de ATKB -Volkskunstgroep Reynout uit Grembergen-Dendermonde. Door de reeds een tijdlang op uitkijk staande huisgenoten werden ze op applaus onthaald. Het was uiteraard een blij weerzien. Iedereen vertrekt graag op reis, maar iedereen keert ook rraag naar huis terug. Voor dertig dansers, vendeliers en muzikanten van Reynout was dat lie zaterdagavond niet anders. Jiskra Men zal zich het sukses ïerinneren dat hier in 1983 is het Internationale Polkskunstfestival in de Sporthal te Appels geoogst irerd door het Tsjechisch msemble "Soubor pisni a ancü Jiskra" uit Pilzen in ffest-Bohemen. Twee jaar ater was dezelfde groep op loon-eis naar een Festival Folkestone (Engeland) de mensen van Reynout ilaagden er opnieuw in Jis- tra hier te laten optreden. hetzelfde daverend lukses als twee jaar voor- ïeen! Drukke onderhandelin- ;en werden inmiddels aan geknoopt en het lukte. Te •?01 ïrembergen viel een paar naand later de uitnodiging de n de bus om Reynout een ide- iendaagse rondreis te laten oaken in Tsjechoslowakije, ten vastgelegd voor een aantal optredens (waarover straks meer) en werd een ontvangst voorbereid, het onthaal van Jiskra in Vlaanderen waardig. De woonruimte is in Tsjecho slowakije heel wat krapper uitgemeten dan hier bij ons en de individuele families wensten him Vlaamse gas ten toch hetzelfde onthaal te bezorgen als zijzelf in het Dendermondse gekregen hadden. Wat hen uiteinde lijk gelukt is. Hier in Den- dermonde dan werd door de mensen van Reynout een ernstige inspanning ge daan om in Bohemen een artistieke prestatie op hoog niveau te brengen. Wat hen, in alle bescheidenheid gezegd, eveneens gelukt is. Twee tema's werden uit gebouwd tot boeiende to taalspektakels. Rond een bruiloft (Suite I) werd een kens vervlechtingen van dans, zang, muziek en ven- delzwaaien, ondersteund door een eigen dekor, door sneden door een paar hu moristische taferelen en ge bracht in verschillende kle derdrachten. Op deze wijze - artis tiek - gewapend, trokken dertig Reynout-leden don derdag 17 juli heel vroeg in de morgen richting Pilzen. De ontvangst De reis verliep voorspoe dig. 's Avonds tegen vijf uur werd halt gehouden in het hotel "Rebel" te Weiden i.d. Oberpfaltz, aan de rand van het Fichtelgebergte, op zowat dertig kilometer van de grens Duitsland-Tsje- choslowakije. De Ober pfaltz is werkelijk een mooie streek, met een over-' vloed kleinere en grotere meren, waarvan sommige menzijn eveneens,,iedereen heeft uitstekend geslapen, zodat alleman 's anderen daags alleman met het bes te humeur een goeie mor gen kon wensen. 's Namiddags heeft het grens postpersoneel van Rozvadov, waarvan sommi ge met de mitraillette bij de hand, er anderhalf uur over gedaan om een bus met een endertig mensen het land binnen te laten. En mensen met enige ondervinding in dit soort wisten te vertellen dat het nog vlot gegaan was! De Sovjet-aanwezig heid in Tsjechoslowakije werd daar te Rozvadov al onmiddellijk onderstreept door gratis mee te nemen (duitstalige) brochures over de XXVIP partijdag van de KP in de USSR. Eens de grenspost - met drie slagbomen - voorbij, bleek Bohemen een wonder- De dansers van Reynout tijdens de Rozenwalsin de grote zaal van het hotel «Panorama» te Marienbad. neer bepaald in West-Bohe- fantastisch dorpsfeest ge nen, de streek rond de bier- vlochten. En het oogstge- itad Pilzen. beuren (Suite II) laat men Aan beide kanten werd eveneens eindigen in een nadien druk gewerkt. In plezierig dorpsfeest. Deze Pilzen werden de kontrak- twee spektakels zijn tel- het landschap op een zeer speciale manier opfleuren. En wat meer speciaal de overnachting te Weiden be treft, het eten was er goed, het spontaan gezellig sa- De vendeliers van Reynout kenden overal een enorme bijval, mooi landsgedeelte te zijn, al moest men er het vuil van de gevels even van wegden ken en er de bepleistering op diezelfde gevels opnieuw even bijdenken. Maar laten we niet te negatief zijn. De ontvangst vrijdagavond half zes te Pilzen was meer dan hartelijk, bijwijlen zelfs echt ontroerend. De leden van Reynout werden er onthaald met zang en muziek, en met brood en zout, het traditioneel wel komst-ritueel voor wie wer kelijk welkom is! Voorstellingen Het bestuur van Jiskra had geen moeite gespaard om Reynout te laten optre den in de belangrijkste cen tra van West-Bohemen. De weermaker, die de hele on derneming nogal gunstig is geweest, kwam zaterdag namiddag echter reeds roet in het eten gooien. De reeks voorstellingen, telkens te geven door Jiskra en Rey nout samen in hetzelfde programma, zou geopend worden met een optreden in het centrum van Pilzen, op Hier ziet men er enkele aan het plein van de Republiek, Er werd in Bohemen niet alleen gedanst, gezongen, gemusiceerd en gevendeld. Hier enkele Reynouters na het bezoek aan het likeurbedrijf Jan Becker te Karlsbad... met het onvermijdelijke slot: Na zdravi! Niets dan lachende gezichten draal. In plaats van scha duw dreigde er echter re gen. Het reeds opgebouwde podium bleef dus leeg en het optreden werd noodge dwongen verlegd naar de zaal in het gebouw van de spoorwegvakbond. Van enige publieke belangstel ling was uiteraard zo goed als geen sprake. Des te meer sukses kende 's anderendaags de voor stelling op het groot terras van het kasteel van Kozel, mooi jachtslot uit de 18de eeuw. De zon was die zon dagnamiddag wel degelijk van de partij en ook het pubhek was talrijk opgeko men. Na de voorstelling stond vanzelfsprekend een bezoek aan het kasteel op het programma. Dit jacht slot, in 1784-89 gebouwd voor graaf Johann Adalbert Cernin, opperjachtmeester van het koninkrijk Bohe men, is trouwens een be zienswaardigheid van eer ste rang. Marienbad is één der mooiste kuuroorden van Tsjechoslowakije. Daar stond 's maandags 21 juli een voorstelling op het pro gramma in de grote zaal van het hotel Panorama. Het hotel is een vakantie oord voor spoorwegperso neel. Zowel Jiskra als Rey nout mochten een geest driftig applaus in ont vangst nemen van de tal rijk opgekomen vakantie gasten. Van Marienbad ging het naar Karlsbad (Karlovy Vary) voor de overnachting en - 's ander endaags - bezoek aan de be drijven Moser (Boheems kristal) en Jan Becher (li keur, de beroemde Beche- rovka). Kort na de middag van die dinsdag 22 juli werd gegeten in Fran sens- bad (Frantiskovy Lasne). Jiskra en Reynout gaven daar om drie uur in de na middag en onder een stra lende zon een voorstelling in het openluchttheater van dit kuuroord. Het hoeft niet gezegd dat het de vende liers waren die met het meeste applaus gingen lo pen. Het vendelzwaaien blijkt in Bohemen trouwens een zo goed als volledig on bekende volkskunst te zijn. Het programma van woensdag 23 juli was op nieuw goed volzet: uitstap naar Sucice in de berg streek van Sumava, mid dagmaal in het jeugdcen trum met een gezamenlijke voorstelling Jiskra-Rey- nout voor enkele honder den jeugdige vakantiegan gers. Een laaiende zon, maar evenzeer laaiende geestdrift van het talrijk jeugdig pubhek. Nadien zwemgelegenheid. En 's avonds in Srby barbecue rond het open vuur waar eveneens de verjaardag werd gevierd van Fons Straetman, de akkordeo- nist van Reynout. Voor donderdag 24 juli had men Reynout inge schakeld in de programma tic van het Kuituur- en Ont spanningspark Julius Pu- cic in Praag. De zon had die dag echter de verplaatsing naar de Tsjechische hoofd stad niet meegemaakt en er viel zelfs af en toe wat re gen. Geen nood evenwel. De voorstelling heeft plaats ge had in de enorme zaal van bedoeld park. En zoals reeds beloofd was, werden tijdens die voorstelling op namen gemaakt voor het Tsjechische tweede tv-net. Vrijdag 25 juli werd dan de laatste dag van de Rey- na een geslaagd optreden op het terras van het jachtslot van Kozel bij Stahlavy Pilzen) nout-rondreis doorheen Daarenboven mag zo een de delegaties dan ontvan- West-Bohemen. Om tien ontvangst beschouwd wor- gen door ir, Josef Drnka uur werd een delegatie van J— Reynout en Jiskra ontvan gen op het stadhuis van Pil zen (hierover verder) en om elf uur door de gewestelijke direktie van de Spoorwe- om lö uur werd een delega- Spoorwegvakbond in zeke- gen. Het onvermijdelijke tie van beide groepen op het re zin gepatroneerd wordt, tezoek aan de brouwerij stadhuis van Pilzen ontvan- Ir heette iedereen Prazdroj (Urquell) viel s gen. Voor Reynout was dat weikom en verheutrde zich namiddags wel een beetje Erik Verresen, voorzitter, over de eoed relaties tus mager uit, maar een flinke Kris Dierickx, dansleider, pint (halve liters en zelfs André Velleman namens de - - - den als de officiële zegen namens de Direktie van de over de relatie tussen gast Spoorwegen in West-Bohe- en gastheer, hier dan tus- men. Het waarom van deze sen Jiskra en Reynout. ontvangst is duidelijk als Vrijdagmorgen 25 juli men weet dat Jiskra door de méér dan één!) maakte veel vendehers, Willy Cobbaut goed. 's Avonds viel dan het namens de muzikanten zijn wederwoord zei Rey- nout-voorzitter Erik Verre- sen o.a.: "Dat wij kennis Fred Scholhers als tolk en mochten maken met Jiskra doek. Een laatste voorstel- ,„WI1IW11 h SiAlles ging er ^rtieu^t ons Jiskra is club van de spoorwegvak- plechtig en stijlvol ami toe voor ons inderdaad niet zo- bond. De laatste toespraken gn er werd diDlomatie on ^7 7. mo) J" en er wera aipiomaue op maar een ensemble dat wij met uitwisseling der ge- niveau bedreven. - - reeds tweemaal in Dender- schenken. Een laatste glas. Mevr. dr. phil. Eva Rejs- mö^e"'m^n~ wSkom Het afscheidslied. De terug- kova, eerste schepen en heten. De mensen van Jis- reis van zaterdag 26 juli schepen van kuituur, heet- kra, dat zijn voor ons in de vm-Uon iroi™ probleem- te de delegaties hartelijk allereerste plaats vrienden welkom en legde er in haar Want daar hechten wij, toespraak de nadruk op dat mensen van Reynout, zeer menselijke kontakten zoals veel belang aan. Artistieke Tsjechoslowakije is een deze tussen Jiskra en Rey- kontakten moeten er zijn kommunistische staat en nout in velerlei opzichten en ze hebben voor elke bevelen waren, - verliep kalm loos. De media de pers is er niet vrij. De aan volkskunstgroep veel be- kranten spelen er derhalve omdat ze bevorderlijk zijn lang. Maar menselijke kon- niet dezelfde rol als bij ons voor de vrede tussen de vol- takten hebben voor ons nog in het westen. Ze tellen keren. Ook Jiskra-voorzit- veel meer belang. De men- trouwens maar enkele blad- ter Miroslav Simandl sprak in die zin. zijden, klein formaat, worden nog steeds volgens het typo-rotatie-procédé ge- Verresen was wel iets kon met verschillende i tionale kuituren naar me- Reynout-voorzitter Erik kaar brengen, de mensen uit verschillende landen drukt. Toch haalde Rey- kreter. Hij begon zijn toe- met mekaar in kontakt nout de pers, zoals men dat spraak met dankwoorden brengen, menselijke rela- 1 aan het stadsbestuur van ties tot stand brengen, Pilzen voor de ontvangst. - - Hii bleef toen een tijdje stil- pleegt te zeggen. De Tsje chische Pravda bijv. meldde in de maandag-editie van daaraan hechten wij enorm veel belang." De delegaties van Jiskra en Reynout tijdens de ontvangst op het stadhuis van Pilzen. Van rechts naar links: Dr. Jara Slipka (tolk van Jiskra), Erik Verressen (voorzitter Reynout), Kris Dierickx dansleider R.), Andre Velleman (vendeliers R.) en Willy Cobbaut (muzikanten R.). Verder: Konrady, een vakbondsafgevaardigde, Mirlsav Simandl (voorzitter Jiskra) en mevr. dr. Eva Rejskova, Eerste schepen en Schepen van Kuituur van Pilzen. Fred Scholliers, het vijfde delegatielid van Reynout (als tolk en fotograaf) staat achter de kamera en dus niet op de foto. 21 juli de aankomst van Reynout in Pilzen. En al hoewel men het steevast had over de "belgicky sou bor Reynout z mesta Den- dermonde" (de Belgische groep Reynout uit de stad Dendermonde), werd in het stuk toch tweemaal verwe zen naar Vlaanderen en het Vlaams volk. "Zépadocesky Zelezni- cér", het dagblad van de Spoorwegen, drukte reeds woensdag 16 juli het hele toernee programma af. Ook daar weer het Tielgicky sou bor Reynout", maar toch een verwijzing naar de "dansen en volksspelen uit het noordelijk gebied van Vlaanderen". Reynout haalde ook de tv. Aan het optreden te Praag werd vrijdagavond 25 juli enkele minuten zendtijd besteed op het tweede net. Bij de overheid Buitenlandse groepen worden in Dendermonde niet zelden op het stadhuis ontvangen. In een kommu- nistisch land heeft zo een ontvangst echter een heel ander karakter. Vooreerst gaat het er veel ceremonië- ler aan toe dan bij ons. staan bij de ontwikkeling van de relaties tussen Jis kra en Reynout. Hij zei ook hoezeer de mensen van Reynout reeds van de mooie reis doorheen Bohemen had genoten. "Maar nog veel be langrijker voor ons, zo ver volgde Erik Verresen zijn toespraak, zijn de menselij ke en artistieke kontakten en de wederzijdse verrij king als gevolg van die per soonlijke en kulturele uit wisselingen. Nationale kui turen moeten op mekaar kunnen inwerken en me kaar bevruchten »Kunst, de grote kunst en de volks kunst, de dans, de zang en de muziek, het vendelspel, zovele aspekten van mense lijk artistiek kunnen, het moet allemaal ongehinderd naar mekaar kunnen ko men en op mekaar kunnen inwerken. Het vrije verkeer voor kunst en kuituur is trouwens een Europese tra ditie, een traditie die uiter mate bijdraagt tot de verrij king van ons Europees erf goed Die wederzijdse verrijking van mekaars na tionale kuituur moet ook in de twintigste eeuw nog mo gelijk blijven." Om elf urn- werden dezelf- Tot weerziens De afscheidstoespraken 's avonds in de club van de Spoorwegvakbond waren vanzelfsprekend veel losser en heel ongedwongen. Van wege Reynout ontvingen een vijftal mensen van Jis kra een geschenk. Reynout op zijn beurt mocht een prachtige litho van het stadhuis van Pilzen mee naar Dendermonde nemen. En wat de mensen van Jiskra wellicht het meest plezier zal gedaan hebben: namens het bestuur van Reynout werd hen de offi ciële uitnodiging overhan digd om in 1989 opnieuw naar Dendermonde te komen. In Pilzen en in Dender monde duimt iedereen er voor dat het weerzien in 1989 ook werkelijkheid moge worden.

De Voorpost | 1986 | | pagina 5