Deeltijds leren - deeltijds werken bij Sint-Niklase Centrum voor Deeltijds Onderwijs Di Zeelse vlegeldorsers hel sterkst in Stekene Dolle dorpsfeesten in Melsele Stekene doet aan «nationale politiek» Sint-Niklazenaar Jo Van Eetvelde bezorgt aantrekkelijke «Beatrijs» Bakterievuur bestrijden Spekulaas bakken in Melsele 8 - 8.8.1986 - De Voorpost Niettegenstaande alle onder- van onderwijsminister Coens wijsbezuinigingen besliste de kan nu zijn opdracht naar be regeling begin augustus het horen uitvoeren, namelijk het deeltijds onderwijs meer arm- kombineren van leren en wer- slag te geven. Dit geesteskind ken voor 15-18-jarigen. Door de verlenging van de gen: wie geboren is in 1969 is leerplicht moeten alle jonge- niet meer leerplichtig, wie ge ren voortaan tot 18 jaar een of boren is in 1970 is leerplichtig andere vorm van onderwijs tot 1988, wie geboren is in 1970 volgen. Konkreet wil dit zeg- is leerplichtig tot 1989,... Toch kunnen er verschillende redenen zijn om het voltijds onderwijs vroegtijdig te verla ten: men wil gaan werken, men wil op een andere manier gaan leven, men moet helpen op de boerderij of in de zaak. Om dit op te vangen werd het deeltijds onderwijs opgericht. Deze vorm van beroepsonder wijs staat open voor jongeren vanaf 16 jaar (of 15 jaar mits 2 jaar sekundair onderwijs ach ter de rug). tijds leren - deeltijds werken Sint-Niklaas of bij het ACW, Deeltijds Onderwijs of in het halve in Sint-Niklaas nog Vrije kan terecht in het Centrum H. Heymanplein 7 te Sint-Ni- inplantingspunt te Lokeren, voor Deeltijds Onderwijs van klaas. VTBS Sint-Laurentius, P. het VTS, O.-L.-Vrouweplein Thuysbaertlaan 1, 9100 Loke- 5, 2700 Sint-Niklaas (tel. 03/ Inschrijven kan gebeuren van- ren (tel. 091/48.17.09). 777.44.15); in het PMS-cen- af 18 augustus, elke werkdag trum II, Ankerstraat 61 te en dit in het Centrum voor In Oost-Vlaanderen zijn er be- Centra voor Deeltijds Onder wijs in Gent (Hoger Technisch Instituut Sint-Antonius), Ou denaarde (Vrij Instituut Sint- Lucas) en Aalst (VTI). Tien jaar wordt in de Beverse deelgemeente Melsele op ludieke en kleinschalige wijze feest gevierd, rond de kerktoren. Op de bovenste foto zeepkistenracers Leo Suy en Dirk Ver hebt, die met hun vehikel de kijkers aan het lachen kregen. Daaronder de kbt «Pakske Friet» van bouwer Luc Smet en duwer Erik Suy. En dan een beeld van de verkiezing van de plaatselijke «burgemeester», waarop u Adhemar Rijckaert, Piet Van Moer, Cecile Bourdiaudhy, Remi Bettens, Rik De Clerck, Jef De Kerf en de nieuwe wijkburgemeester(es) Gusta Van Hove herkent, 's Avonds viel het programma letterlijk in 't water. Het koncert van eeuweling De Kunstliefde werd afgelast, want de tent waaide weg en de storm beschadigde o.m. ook de klank- en lichtinstallatie. Vermoedelijk in september komt er, m.m.v. het Mebeelse Volkstheater en fanfare De Kunstliefde, een benefietmanifestatie ten voordele van de dorpsfeesten in Mebele (foto's Iv). Inhoud Deeltijds leren betekent dat de jongere per week' 15 u. oplei ding en vorming volgt op het niveau van het lager of hoger secundair beroepsonderwijs. De rest van de week kan men werken of is men werkzoe kende. Deze 15 u. wordt opgesplitst in 7 u. algemene vorming en 8 u. beroepsopleiding. In de algemene vorming wordt in groepjes gewerkt rond the ma's uit het dagelijkse leven. Door middel van afwisselende aktiviteiten krijgen de jonge ren een basisvorming mee die nuttig en waardevol is voor het verdere leven. Deze algemene vorming wordt deels verzorgd door leerkrach ten, deels door mensen buiten de school die een waardevolle inbreng kunnen doen (werkne mersorganisatie ACW, lande lijke jeugd KD,...). Bij aanvang kiest de jongere ook een beroepsopleiding die aansluit bij zijn werk, zijn vroegere opleiding en zijn in teresse. In het Centrum voor Deeltijds Onderwijs van Sint- Niklaas bestaat een ganse waaier van mogelijkheden: las sen, werktuigmachines, elek triciteit, breikunde, hout, au- tomechanica, kleding-ver koop, landbouw, tuinbouw, schilderen en polyvalente be roepsopleiding. Voor deze opleidingen doet het Centrum voor Deeltijds Onderwijs een beroep op de VTS van Sint-Niklaas en ande re beroepsscholen. Tewerkstelling Eén van de uitdagingen is de tewerkstelling van de jonge ren. Naast twee dagen deel tijds onderwijs kunnen de jon geren immers drie dagen gaan werken. Dit kan met een ge woon arbeidskontrakt, een sta- gekontrakt, een industrieel leerkontrakt of als helper thuis. Voor de werkgevers zijn trouwens stimulansen voorzien om de tewerkstelling van leer- 'plichtigen te bevorderen. Bij hun zoektocht naar werk krij gen de jongeren de volle steun van het centrum. Wie echter geen werk vindt blijft verder kinderbijslag, wachtgeld of een overbrug gingsuitkering trekken. Sint-Niklaas Eén van de 23 Katholieke Cen tra voor Deeltijds Onderwijs bevindt zich in Sint-Niklaas en is verbonden aan de VTS. Dit centrum heeft gedurende de eerste twee jaren zijn degelijk heid reeds bewezen. In 1984 werd gestart met 20 jongeren. Vorig schooljaar klom dit cij fer op naar 62 jongens en meis jes. Hiervan hadden 51 jonge ren werk. Dit maakt dit centrum tot één van de grootste en bestdraai- ende van Vlaanderen, waar de gemiddelde tewerkstelling slechts 50% bedroeg. Nieuwe start In september start een nieuw schooljaar. Wie meer informa tie wil over de formule deel- Tydens de laatste gemeenteraad in Stekene stelde het kollege van burgemeester en schepenen o.m. voor om het standpunt van de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten - Vlaamse Afdeling en van het Overlegcen- trum van Vlaamse Verenigingen te onderschryven in verband met de verdeling van de kredieten van het Gemeentefonds.De Stekense partyen gingen akkoord op uitzondering van de Onafhankeiyke Centrumpartij die zich onthield omwille van de spytige manier van moti vatie. Ook de twee andere oppositieparty en hadden vragen en/of bemerkingen by het standpunt, maar uiteindeiyk. gingen ze wél akkoord. De raadsleden hadden tijdens een voorgaande zitting de tekst, van "het standpunt dat diende te worden onderschre ven, meegekregen teneinde het rustig te kunnen bestude ren. Burgemeester Heyse noemde de huidige verdeling van de kredieten van het Ge meentefonds onrechtvaardig. De verdeling stoelt op een drievoudige verdeelsleutel: 1/ 3' in verhouding tot het aantal inwoners, 1/3° in verhouding tot de oppervlakte en 1/3* in verhouding tot de personenbe lasting van elk gewest. Zo kon het dat het Gemeentefonds volgende bedragen uitkeerde per inwoner: 6.411 fr. voor het Vlaamse gewest; 8.469 fr. voor het Waalse Gewest en 5.587 fr. voor het Brusselse. Burgemeester Heyse noemde dit een wanverhouding, want een Brusselse inwoners krijgt bijna 3.000 fr. minder, een Vlaming ruim 2000 fr. minder dan een Waal. Het te onderschrijven stand punt gaat dan ook: «De ge meentebesturen mogen deze wantoestand, waardoor hun inwoners ernstig benadeeld worden, niet langer dulden» en pleit voor de afschaffing van dit nationaal Fonds, zodat de Vlaamse Gemeenschap kan overgaan tot de oprichting van een eigen Gemeentefonds. Zo ook in Wallonië en Brussel. Om deze Gemeentefondsen te spijzen «ristorneert» het rijk aan het Vlaamse en Waalse gewest en aan het hoofdstede lijk gebied Bmssel een vast percentage van de personenbe lasting, geïnd respektievelijk in Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Nationale politiek OCP'er Van der Steichel ge looft dat sommige politici de Vlaams-Waalse tegenstellin gen verder willen opschroe- van: «Er worden redenen ge zocht om Vlaanderen tegen Wallonië op te zetten. En daarme kunnen we niet ak koord gaan. Trouwens, er is niet eens sprake van het Duits talig gedeelte van ons land. Tellen di- mensen niet mee?». Burgemeester Heyse vond echter dat het die 34 miljard per jaar is die Vlaanderen té weinig krijgt die telt, maar na een opmerking en bij nadere berekening diende hij dit be drag terug te brengen tot 3,4 miljard. De OCP'er zei dat de gemeen teraad niet de plaats is om aan nationale politiek te doen of dat men anders ook standpun ten moet innemen in verband Cockerill Sambre, de Kempen se Steenkoolmijnen enz... CVP'er Rollier zei dat de CVP akkoord ging met het principe, maar was ook de mening toe gedaan dat er enkele zinnen en/of zinsneden instonden die er niet in thuishoorden. In naam van z'n fraktie sloot SP-er Fruytier zich aan bij het algemeen verzet van de ge meentebesturen rond de on rechtvaardige verdeling van de kredieten van het Gemeen tefonds. Hij sprak de hoop uit dat ook CVP en OCP, boven het partijbelang uit, dit stand punt mee zouden onderteke nen. Daarna drong hij aan dat de raadsleden schriftelijk zou den worden in kennis gesteld van - wat hij noemde - «de nadelige financiële weerslag van het nieuwe besparingsplan van de huidige CVP-PVV-re- gering voor onze eigen ge meentelijke financiën». Hij dacht dat eens mocht worden gezegd welke lasten worden overgedragen op de schouders van de gemeenten en haar in woners. «De bevolking mag weten dat zij ook via de gemeentelijke financiën wordt aangepakt. Dit in tegenstelling tot allerlei be loften over tunnels en ver hoogde belastingen!». Het ging inderdaad duidelijk de «nationale toer» op... G.M. Op de mooie terreinen van landbouwer Paul Goossens op de wyk Bosdorp in Stekene was het afgelopen zondag een «boerenamiddag uit dc goeie ouwe tyd». Tientallen vlegel- gekomen. In herberg Sint-Isidoor vloeide het gerstenat, opgediend door boeredochters in aangepaste kledy. Er werd rystpap gesmuld met «poersuiker», de boereboter- Vlegeldorsen in Stekene. De Zeebe drieslagkampioenen aan de slag (mg). De Waaslanders laten de middeleeuwse literatuur niet los. Vorig jaar verscheen by het Davidsfonds de postume uitgave van een moderne Reinaertbewer- king van Clem Vermaere uit Sinaai. Wellicht wordt binnenkort door dezelfde uitgeverij nog een bewer king van een middeleeuws verhaal van Vermaere op de markt gebracht. Onlangs echter publiceerde de Sint-Niklazenaar Jo Van Eetvelde een prachtig boek over het anonieme dertiende-eeuwse Beatrysverhaal. Het is de eerste maal dat een vierkleurenfacsimile van het enige ons bewaarde hadnschrift uit 1374 gepresenteerd wordt. Zo kan iedereen dit magnifieke middeleeuwse hand schrift, vroeger alleen weggestoken in de Konink lijke Bibliotheek van Den Haag, bewonderen en bestuderep. Beatrijs, een non van adellijke afkomst, verricht met veel toewijding haar taak van kosteres. Toch blijkt de wereldlijke liefde haar te sterk en op een nacht verlaat ze het klooster. Ze legt haar klooster kleed af onder het Mariabeeld in de sakristie en verlaat half naakt het klooster. Onder een eglantier wordt ze opgewacht door haar vriend, die ze reeds van haar twaalfde minde. Ze leven zeven jaar in weelde en krijgen twee kinderen, maar als het geld op is laat hij haar in de steek. Zeven jaar verdient ze in zonde de kost voor zichzelf en haar kinderen. Tot ze terugkeert naar het klooster, waar niemand de kosteres blijkt te hebben gemist. Na een visioen keert ze terug en vindt haar sleutels en kleed waar ze ze achtergelaten had. Maria had veertien jaar lang 'naar plaats ingenomen. Ze biecht, krijgt abso lutie en zorgt ervoor dat haar kinderen in het klooster worden opgevoed. Centraal in deze legen de staan zonde en berouw en de duurzame liefde van Maria. In mooi gewaad Naast de werkelijk schitterende facsimile van het volledige handschrift vindt men in de uitgave van Van Eetvelde een moderne Franse, Duitse en Engelse vertaling van de tekst, terwijl de middelnederlandse tekst voor de lezer toeganke lijk gemaakt wordt door een transkriptie met uitvoerige woordverklaringen en aantekeningen, en een historische situering van professor J. Janssens (Ufsal Brussel). Men kan zich ook behelpen met de geluidscassettes die reeds vroeger door Van Eetvelde op de markt werden gebracht. De lezer (de student, de leraar en iedereen die van mooie boeken of van mooie poëzie houdt) wordt ook ingewijd in het lezen van het middelnederlands en in het produktie- proces van middeleeuwse handschriften. Vermelden we tenslotte nog dat Leo Fabri instond voor de zwart-wit- illustraties (in kleur op de cover). Beatrijs bleef eeuwenlang verstoken voor haar latere be wonderaars Door de uitgave van Van Eetvelde heeft ze haar mooiste gewaad weer aangetrokken en is ze weer in de openbaarheid verschenen, in een boek dat met liefde gemaakt werd en dat getuigt van grote stielkennis Het boek (nog lot 1 september 1295 frank) is verkrijgbaar in de boekhandel of bij Poketino pvba, De Keersmaecker- straat 199, 1730 Zellik. R.S. dorsers in aangepaste kledy met vlegel evolueerden over hammen met kaas, varkenskop of spek met eieren gingen het terrein, honderden «landeiyke» mensen waren erop af vlot van de hand. Gelukkig voor de organisato ren bleef het onweer uit tot de t wedstrijden achter de rug waren. Er was ook een tentoonstelling van oud alaam dat vroeger werd gebruikt bij het zaaien, dorsen en oogsten. Vele «ou deren» vonden er inderdaad de «tijd-van-toen» terug, terwijl de jongeren zich een idee kon den vormen van «hoe het vroe ger is geweest». Een prijsvraag zorgde voor kompetitie bij de toeschou wers en ze konden er nog een «gebrast» konijn mee winnen. Daarvoor dienden ze een tien tal gebruiksvoorwerpen of stukken gereedschap te her kennen én op papier te zetten. Vlegeldorsen Op het terrein werd ondertus sen lustig met de vlegel ge dorst: zoals in de oude tijd. Ploegen uit Eksaarde, Ham- me, Lochristi, Watervliet en Zele namen het op tegen de plaatselijke ploegen uit Steke ne. Het dorsen zelf gebeurde in tweeslag, drieslag, vierslag en zelfs vijfslag terwijl tussen door zelfs een mini-ploeg een drieslag van minder dan 25 jaar de toekomst van Steke ne verzekerde. De juryleden een zevental mensen opgeleid door de Vlaamse Vlegeldorsbeweging onder leiding van voorzitter Jos Verheyden jureerden in eer en geweten en letten daar bij op de houding, het opbin den, het dorsen zelf en onder meer ook het keren van «de brei». Het was dus écht. De ene gaf punten op de kledij, de andere op de houding, de-arm- been-verhouding, de globale prestatie, de kadans en regel maat, het volledig dorsen van de brei, het opbinden van het stro, enz. De verschillende ploegen zet ten telkens hun beste beentje of vlegel voor. Voor de toe schouwers werd het een hap pening: onder een stralende zon, met een pintje in de hand, lustig keuvelend kijken naar «zwoegende» vlegeldorsers. En Reintje Vos deed er nog een schepje, bij. Tussen de kampioenschappen door de monstreerden zij enkele prach tige volkse dansen en vendel- zwaainummers. Opvallend trouwens dat er zo weinig poli tiekers naar dit «boerefestijn» waren komen afzakken. Maar voor de aanwezigen werd het een heus festijn. Zele laureaat En dan was er natuurlijk nog het Oostvlaams kampioen schap. Zele toonde zich in elke discipline de betere Hieron der de voornaamste uitslagen. Tweeslag: 1. August Praet en Alfons D'Heer uit Zele, 2. Paul en Raf Goossens uit Ste kene, 3, 4 en 5 werden duo's uit Zele, 6 een ploeg uit Steke ne, 7 een ploeg uit Eksaarde, 8 alweer een ploeg uit Zele, 9 opnieuw Stekene en 10 op nieuw een ploeg uit Zele. Drieslag: 1. Alfons D'Heer - August Praet en Kurt Lerno uit Zele, op de tweede plaats Vlegeldorsen in Stekene. Het door Reintje Vos (mg). alweer een Zeelse ploeg, op de derde rang Stekene, 4 en 5 alweer Zele, 6 Eksaarde, 7 en 8 voor Stekene, 9 Zele en 10 Watervliet. Vierslag: 1. Zele met Petrus Lerno, Armand D'Heer, Au gust Praet en Antonie Maes, op de 2de plaats (bijna gelijk) alweer een Zeelse ploeg met Michel Pletinck, Werner Col man, Alfons D'Heer en Kurt Lerno en op de 3de plaats Stekene. Zele legde nog beslag op de 4de plaats, Eksaarde werd hier 5de en een plaatselij ke ploeg eindigde zesde. Vijfslag: 1. (én dus laureaat) de ploeg uit Zele bestaande uit August Praet, Michel Pletinck, Werner Colman, Alfons D'Heer en Paul Heirman vóór de ploeg uit Stekene be staande uit Achiel Rollier, Marcel Linthout, Paul en Raf Goossens en Albert Apers. De tweede ploeg uit Zele eindigde hier op de derde plaats. Voor wie echt gebeten is door de vlegeldorsmikrobe kunnen we nog meegeven dat binnen kort nog volgende manifesta ties te verwachten zijn. Op 10 kampioenschap werd afgewbseld met enkele oogstdansen augustus is er het Kempisch op 7 september het West kampioenschap te Lichtaart, vlaams kampioenschap te Sint- op 24 augustus het Antwerps Baafs-Vijve... kampioenschap te Bornem en G.M.B Het bakterievuur vormt een belangrijke bedreiging voor de land- en tuinbouw, en voor het Alle besmette planten moeten behandeld worden, tegen de grond afgezet of desnoods gerooid. Indien de verantwoordelijke niet tot de bestrijding overgaat of daartoe onvoldoende maat regelen neemt, zal de ambts halve bestrijding op kosten van de verantwoordelijke ge beuren. Het gemeentebestuur van Sint- Gillis-Waas verzoekt de bevol king om haar medewerking in de bestrijding van de verspreii ding van het bakterievuur. N.a.v. het tiende dorpsfeest te Melsele was er voor de eerste maal een wedstrijd spekulaas-bakken, met als thema: tien jaar dorpsfeest of honderd jaar fanfare. Een specialisten team van Mqlseelse bakkers keurde naar vorm en smaak. Uit een twintigtal spekulazen kwam Ria Allaert (beste smaak) en Anja de Bakker (mooiste vorm) naar voren. Zij krijgen drie zondagen een verrassing voor de deur van de Melseelse bakkers. (LV)

De Voorpost | 1986 | | pagina 8