Buggenhout neemt afscheid van superior, Lebbeke verwelkomt nieuwe pastoor-deken Orde van Lietbeka op sterven na dood De Voorpost Z.e.h. Egide Schollaert"Ik hou van de mensen" Afscheid en verwelkoming Opgelet voor bakterievuur in fruit- en sierplantenteelt 14 - 15.8.1986 - De Voorpost Wat mg vooral boeit, beklemtoont Z.e.h. Egide Schollaert, op 11 juni j.l. door bisschop Van Peteghem aangesteld tot pastoor-deken van Lebbeke - dit dan in opvolging van hij als een koördinerende funktie tussen de acht paro- tijd dat de onder- dirigent was van de harmonie chies die de dekenij omvat, „..ww- oeroerd wordt door van het Dendermondse H.- Dat onder de leiding van de ingrijpende besparingsmaatre- Maagdcollege kwam ik elk jaar bisschop. Met o.a. ook de uit- J met mijn muzikanten op bede- werking van gezamenlijke pro- Dat superior Schollaert af- hun "Ons Lievraa" een specia- scheid van de school moet ne- te band onderhouden: Toen ik Omer" Van den Bergh - is het k'ontakt met de mensen. Ik hou van mensen, ee boeien me. v^ètXnctemon^sT'T- Persoonlijk kontakt, waarbij het hart primeert op de rede, verrijkt immers. Openhartig- ^jp^g bespar heid en vriendschap zgn begrippen die me aanspreken. gelen gedikteerd door de over- De toepassing van deze levensfilosofie is er wellicht de oorzaak van dat men in beid, betreurt hij wel. Maar Buggenhout, waar e.h. Schollaert sinds 1961 aktief is in het onderwgs, met pijn in het anderzijds stelt hij ook ver- hart afscheid neemt van de 'superior'. Verlies voor de ene betekent echter winst voor de trouwen in de opvolging, andere. De Lebbeekse katolieke gemeenschap kgkt dan ook met verwachting uit naar 24 Afscheid nemen doet inder- augustus a.s., dag waarop e.h. Schollaert zgn taak als pastoor-deken opneemt. Ik wil, daad pijn, aldus de supenor. vertrouwt hij ons bij het eind van een kennismakend gesprek toe, zo spoedig mogelijk 0'™LÜw™heb Lebbekenaar onder de Lebbekenaars zgn. Woorden die de Lebbekenaars ongetwgfeld w#t me lroost P de bedenking zullen plezieren. dat het College eigenlijk niet weet dat ik 's anderendaags ke leerlingenaantal van 24 was van mezelf is. Dergelijke ge- naar Buggenhout moest. Toen ondertussen ook al aange- dachte tempert het hartzeer, sommigen tl. LIurnran valfr ornoiH TISt pon tQfl.tdl T~Tpt Qnnan/lton lint R110OZ»nllftt11 flfüf.hilflGrf vaart naar O.L.Vrouw van Lebbeke. Ik betreed dus geen algeheel onbekend terrein. Ik wil trouwens de Mariaverering blijvend aksentueren en stimu leren waar dat mogelijk is. Wie 34 jaar begaan is met het wel en wee van de jeugd - de jeugd van vandaag is in het geheel niet zo slecht als ze wel eens durven jekten als Broederlijk Delen, verloofdenkursussen enz. In zijn vrije tijd hoopt z.e.h. Schollaert zich verder te kun nen blijven wijden aan zijn hobby's. In de eerste plaats af en toe een bezoek brengen aan een hoeveke dat hij in Sint- Maria-Oudenhove bezit en waar hij, in een open land schap, midden de schapen en Zuidoost vlaming I11V1 w—w opo Heide Schollaert werd od 6 nog geen stoelen of banken Buggenhoutse Sint-Michiels- niet ver van Lebbeke verwij- laert op. Mij lijkt ze wel geëvo- genieten. Daarnaast is hij ook -- J~ -i» "fdeling derd en zal ik in staat zijn de lueerd i.v.m. vroeger en alles- een muziekbeluisteraar. grote evolutie van het kollege te zins een ^tuk oprechter - zal Hoofdzakelijk van klassieke volgen vanzelfsprekend ook als pas- muziek, licht hij toe. Hoewel leembodem van Hemelveerde- gen. Met de hulp van de 24 inbegrepen, was gem, dorp in de buurt van ingeschrevenen (één klas) school geworden. trum, in het Lebbeel OCMW, voor de mindervi den (Volkshuis), de katholle! gepensioneerden (Heizijde de vereniging voor gehanc Het was eigenlijk mooi om zien. Hoe de deelnemers en medewerkers aan "Het stenen wonder van Lietbeka", het massaspel dat in de loop van mei 1983 Lebbeke uit zijn voegen deed barsten, tijdens de voorbereidingen en opvoeringen van het spel, naar mekaar toegroeiden. De geestdrift laaide dermate hoog op, de verstandhouding Ytltlu YW1 manifesteerde zich zo uitgesproken, dat iedereen het eens was: deze sfeer van 'Wij horen hapten (Hof ter Burst )'enln bg mekaar. Samen zijn we sterk en tot veel in staat' mag niet verloren gaan, moet op een V-dienst te Dendermonde. 0| andere wijze bestendigd worden. 25 augustus trekken we zeil Die wil werd ook werkelgkheid, via het in leven roepen van de 'Orde van Lietbeka'. De naar Lokeren en ook tijden voorbije drie jaar zette de Orde overigens interessante, door de bevolking geapprecieer- het komende Dorpsfeest' ne de evenementen op. De vlam schoot echter uit de pan en vandaag de dag blijkt het heilig men we het vrijdagnamiddag j -j nmoramma unnr nny* rpt« vuur van toen bg velen reeds totaal gedoofd. Buggenhout. Deken Schollaert, die zo spoedig mogelijk Lebbekenaar met de Lebbekenaars wil worden (G. Breckx) Geraardsbergen, geboren. Op kwam echter alles in orde en Met het doel te rationalise- 7 juni 1952 werd hij tot priester konden de lessen van start ren werd het college op 1 sep- gewijd en op 1 september van gaan. tember 1985 genoodzaakt te hetzelfde jaar werd hij aange- Spijts het onvoorbereide be- fusioneren met het naburige steld tot priester-leraar aan het gin verliep achteraf alles naar Sint-Vincentiusinstituut. Vin- Dendermondse H.Maagdcol- behoren. De school kende een centius, licht e.h. Schollaert lege. gestadige uitbreiding en op 1 glimlachend toe, wilde 'Vin- Ik heb in het Dendermondse september 1967 werd de afde- centius' niet lossen. Ik daaren- college, herinnert hij zich, ling van het H.Maagdcollege tegen wilde van geen 'instituut' hoofdzakelijk talen 'gedo- omgevormd tot een autonoom weten. Dus werd geopteerd ceerd': Nederlands, Frans, St.-Michielscollege. Met bezie- Voor een typisch Belgische op- maar ook geschiedenis. Ier e.h. Schollaert aan het lossing en kreeg de nieuwe Hoofdzakelijk in de lagere cy- hoofd. Datzelfde jaar werd school de naam 'Sint-Vmcen- clus, maar gedurende enkele ook de hogere cyclus (ekono- tiuskollcge' mee. Het kollege jaren ook in de hogere. Het mische afdeling) in het leven telde vorig jaar zowat 350 leer- voor de klas staan heeft me geroepen. lingen. steeds veel genoegen ver- Tevoren, in 1963 om precies Een jaar tevoren reeds wa- schaft. Ik leerde er trouwens te zijn, was echter ook reeds in ren de technische afdeling van ook heel wat Lebbekenaars hetzelfde gebouwenkomplex het kollege en de beroeps- kennen; sommigen ervan zijn een technische school opge- school Sint-Vincentius gefusio- achteraf tot mijn kennissen- en richt. Eerst de afdeling mecha- neerd tot het 'Vrij Technisch vriendenkring gaan behoren. njca, een jaar later de afdeling Instituut St.-Michiel". Sint-Mi- n elektriciteit, een beroeps- chiel bleef dus in Buggenhout Superior te Buggenhout school enz. Het oorspronkelij- present. In het begin van de zestiger jaren, toen het vrij katoliek onderwijs gekenmerkt werd door een expansiegolf, beland de e.h. Schollaert te Buggen hout om er een afdeling van het Dendermondse college op te zetten. Die oprichting, aldus e.h. Schollaert, gebeurde ei genlijk holderdebolder. Van enige uitgebreide infrastruk- tuur was in de bosgemeente geen sprake. Pas op 31 augus tus kwam ik trouwens aan de Komt er een eind aan e.h. toor interesse voor de jonge- mijn belangstelling ook uitgaat Schollaerts funktie in het on- ren aan de dag blijven leggen, naar de fanfare- en harmonie- derwijs, dan zet hij ook een Zijn werkgebied situeert de muziek. In mijn Dendermond- punt achter zijn zondagsonder- nieuwbakken pastoor echter se tijd dirigeerde ik overigens pastoor-zijn te Buggenhout- ruimer, in alle lagen van de de harmonie van het college. Opdorp. Die taak vervulde hijbevolking. Met enorm veel genoegen al sinds 1977, tevoren, van zijn taak als deken lekent Pierre Van Kossem 1956 tot 1964, was hij ook zondagspastoor te Opstal-Bug- genhout. Pastoor-deken te Lebbeke Inderdaad, geeft e.h. Schol laert toe, ik besef dat de stap van het onderwijs naar een opdracht op parochiaal vlak, want ik wil allereerst pastoor van de O.L.Vrouwparochie zijn, lang niet van de kleinste is. Ik heb echter vertrouwen. Wat me immers vooral boeit is het kontakt met de mensen. Openhartig en vriendelijk zijn met mekaar, volks zijn, je me demensen niet gaan over- schouwen en ze benaderen vanuit een ivoren toren, daar op komt het m.i. aan. Toegegeven, je staat als pas toor' en deken aan het hoofd van een gemeenschap. Maar dat belet niet je onder de men sen als mens te begeven, van harte naar hen toe te gaan, begaan te zijn, niet alleen met hun noden, maar evenzeer met hun vreugden Kortom, ik streef ernaar dagdagelijks met mijn parochianen, in alle om standigheden, begaan te zijn. Op dergelijke manier heb ik trouwens als leraar en als supe rior ook mijn leerlingen en kollega's benaderd. En ik heb mogen ervaren dat dergelijke aanpak gewaardeerd wordt. Wanneer je mens onder de mensen bent, word je trou wens automatisch gerespek- teerd. En begrijpen ze ook een ingreep, mocht die noodzake lijk zijn. Mariaverering blijven stimuleren E.h. Egide Schollaert wil dus allereerst pastoor zijn van de O.L.Vrouwparochie en be seft dat dp Lebbekenaars met Buggenhout neemt afscheid, Lebbeke verwelkomt. Er I staan de afscheidnemende superior en de nieuwbakken pastoor-deken e.h. Schollaert dus drukke dagen wachten. Zo neemt de Opdorpse parochiegemeenschap afscheid I van haar zondagspastoor op vrijdag 26 augustus en zeggen de Vriendenkring en het Ouderkomitee van het Vrij, Katoliek Onderwijs te Buggenhout gedag op zaterdag 23 1 augustus. De viering van 25 jaar inzet en toewijding vangt j aan met een plechtige eucharistieviering in de parochiale I Sint-Niklaaskerk van Buggenhout-Centrum. Te 15 uur. I Achteraf gaat het gezelschap in stoet naar de feestzaal j Sint-Vincentius (Schoolstraat) waar een akademische zit ting en receptie plaatsvinden. 's Anderendaags, zondag 24 augustus, wordt e.h. Schol laert, in een open koets vanaf zijn woning langs de Schoolstraat naar de grensscheiding Buggenhout-Lebbeke (Mandekenstraat) gereden, wnar de kerkraad en de bur gerlijke overheid de nieuwe deken zullen verwelkomen. Ook de kerkraad en het schepenkollege klauteren dan in een koets. Paardekracht brengt het gehele gezelschap tot op het Stationsplein, waar de diverse Lebbeekse vereni gingen en de parochianen de nieuwe deken zullen begroe ten. De stoet wordt gevormd te 14.30 u. Ook de Twaalf Geslachten zijn van de partij. De kerkelijke aanstelling door vikaris-generaal De Langhe zal plaats hebben tijdens een gekoncelebreerde eucharistieviering, te 15 u. in de O.L.Vrouwkerk. Getui gen bij de aanstelling zijn Lebbekenaar Jef De Decker, hoofdinspekteur en Jef Stuyck, diocesaan inspekteur en goede vriend van e.h. Schollaert tijdens zijn Geraards- bergse kollegetijd. De viering wordt besloten met een receptie in het parochiaal centrum Ons Huis. (pvr) Ruime belangstelling genoot ook de Flor Hofmans-avond, op zaterdag 20 oktober en de "Praatavond", die op 26 april Achiel Vermeiren: "De ani- matiegroep - ons doel is de mensen een paar uurtjes vrij blijvende ontspanning te be zorgen - wordt gevormd door Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakleur S. Dewachter Sportredaktie M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Buggenhout. Deken Schollaert op zijn best (G. Breckx) Buggenhout Het Buggenhoutse gemeentebestuur vraagt om de medewerking van de Buggenhoutse bevolking bij het voorkomen van het 'bakterievuur', ook 'perevuur' genaamd. Bakterievuur is een gevreesde en zeer besmettelijke ziekte van de appelachtigen (appel, peer, kwee, dwergmispel, meidoorn, vuurdoorn en lijsterbes). Deze ziekte bedreigt de fruitteelt, voornamelijk peeraanplantingen kunnen in één groeiseizoen verwoest worden. Het karakteristieke van de ziekte is het bruinzwart verkleuren, verdorren en verschrompe len van bloesems, bladeren en jonge twijgen, alsof ze door vuur verschroeid werden. De top van de zieke twijg krult naar binnen en verdort. Bij aansnijding van de grotere takken wordt een roodbruine, gevlamde verkleuring van de bast zichtbaar. Hoe wordt de infektie overgedragen? Insekten die de sappen van een besmette boom of struik opzuigen, kunnen aldus de bakteriën naar een gezonde boom overbrengen. Ook via snoeigerecdschap kan een besmettingshaard naar een gezonde plant overgebracht worden. Vooral bij warm en vochtig weer is een snelle ontwikkeling van het bakterievuur te verwachten. Wat wordt nu van de Buggenhoutse bevolking verwacht? Dat wie bij zich thuis of in de omgeving bakterievuur zou opmerken, dit ten spoedigste zou melden aan de technische dienst van de gemeente, gemeentehuis, met preciese opgave van de plaats waar de besmetting werd vastgesteld. Nogmaals de boom- en struiksoorten die sterk onderhevig zijn aan bakterievuur: appel, peer, kwee, dwergmispel, meidoorn, vuurdoorn, lijsterbes en stranvesia. (pvr) Is de 'Orde van Lietbeka' op Qscar Van Rossem, Pieter De sterven na dood? Wij spraken Mol, Marcel Lissens, René erover met ordevoorzitter Van Hoof, Luc Pieters, Re- Achiel Vermeiren en met Luc naat Moeyersoon, Jozef Hiel, Pieters, voorzitter van toneel- André Alalry, Alfons Heu- 1985, bekende Lebbeekse figu- kring 'Ommekaar', zich beiden vinck, Freddy Goossens, Jozef ren als Hubert Pisane aan de bewust van de malaisé en bo- Dauwe, Alfons Abbeloos, praat zette, vendien bereid er wat aan te Henri Van Bosbeke, Marcel Sindsdien is het eerder stil doen. Schelfhout, Remi Bosman, geworden rond de 'Orde van Rudy Robbrecht, Roger Cami Lietbeka'. Enkel de animatie- Tussen droom en en Paul De Baere groep, gegroeid in de schoot werkelgkheid... Een facet van de werking van de orde, leeft nog. Is trou- De idee een orde op te rich- dat onmiddellijk behandeld wens dynamischer dan ooit en ten blijkt er een te zijn van werd was het opvoeren van de heeft reeds velen een aangena- André Lissens, huidig voorzit- samenwerking onder de diver- me namiddag of avond be ter van de Gemeentelijke Kul- se Lebbeekse toneelverenigin- "n""i tuurraad. Wat de struktuur be- gen. Meer bepaald dan wat treft opteerde hij o.a. voor het betreft het spreiden van de kreëren van twaalf'ridders'in speeldata. Daartoe werd, in de Orde van Lietbeka, naar zaal Edelweiss, een vergade- analogie met andere orden en ring belegd, waarop alle voor- verwijzend naar de Lebbeekse zitters van de groot-Lebbeekse Julia Mertens, Julienne Van Twaalf Geslachten. Achteraf toneelverenigingen aanwezig Hove, Marcel Lissens, Jan en zette Dré Lissens echter een waren. Leonie De Wachter, Maria Pa- punt achter zijn medewerking, Achiel Vermeiren: "Daar rewijck, Petrus Van der Steen, Aangeklopt had men intus- reeds werd met de ellebogen Louis De Raes (Buggenhout) sen ook bij Achiel Vermeiren, aangevoeld dat het opzet niet en ikzelf. Guido Breckx zorgt co-regisseur van het massa- zou slagen. Om tot een over- voor de techniek. De groep spel. Een stichtingsvergade- eenkomst of een konsensus te heeft reeds flink wat optredens ring werd belegd, waarop niet komen is flink wat takt, diplo- achter de rug. O.a. voor de minder dan 28 geïnteresseerden matie en mensenkennis ver- Vlaamse gepensioneerden present waren en de doelstel- eist. Kwaliteiten waarvan niet (Minnestraat en Dendermon- lingen en de beleidsbepaling iedereen getuigenis aflegde, de); de liberale gepensioneer- van de orde op een rijtje wer- Bovendien bleek alras dat ve- den (Lebbeke), KAV-Cen- den gezet. Het verslag van de len er via de Orde enkel ge- vergadering reveert ze: "het brand op lagen zichzelf in de bestendigen en verstevigen van kijker te plaatsen. Hoofdzaak de vriendschapsbanden die was tot ridder in de orde te tussen velen tijdens het mas- worden geslagen of tijdens een saspel ontstaan zijn. De orde openluchtvoorstelling (die ge- wil het imago dat tijdens het pland werd) de hoofdrol te massaspel gekreëerd werd, een kunnen vertolken." imago van een eendrachtig sa- menwerkende gemeente Leb- Animatiegroep: veel bgval beke - en dan groot-Lebbe- Niettegenstaande de (half) ke - trachten te behouden. Dit gemiste start, toch zou de 'Or- kan via allerlei kulturele.initia- de van Lietbeka' erin slagen tieven, zonder echter op het tijdens de maanden die volg- terrein van de kultuurraad en den interessante evenementen van andere kulturele vereni- op te zetten, gingen te belanden. Wel door verzorgden de gebroe- het leren kennen en bewaren dcrs Mertens, bovenop de pui van het kunstpatrimonium, van bet gemeentehuis, op van tradities en volksgebrui- 25 december 1983, een muzi- ken, door het herdenken van kaje evokatie, werd op 6 april Lebbeekse figuren, de uitgave 1984 in Edelweiss, een van een fotoboek rond het fj|m_ cn dia-avond omtrent massaspel, het tonen van een Oud-Lebbeke opgezet, zette videoband van het massaspel A)ex willequet, in zaal Ons aan bejaarden en zieken, het Huis "Damiaan" op de plan opzetten van een tentoonstel- ken en werd op 29 april 1984 ling rond "Het stenen wonder ecn Lietbeka-weekend gcorga- van Lietbeka", de uitgave van niscerd met o.a. een akademi- een munt "De Lietbekenaar" xhe Siting en de voorstelling enz- van een fotoboek omtrent De orde, werd verder be- «Hct stenen wonder van Liet- paald, wil via het innen van beka" op het programma, lidgeld en sponsoring, zichzelf bedruipen, zich bovendien geenszins beperken tot uitslui tend de medewerkers aan het massaspel, maar openstaan voor eenieder die haar doel stellingen kan onderschrijven. In de' schoot van het be stuur, besluit het verslag van de stichtingsvergadering, kun nen subkommissies gekreëerd worden. Gedacht werd o.a. aan een subkommissic toneel, tentoonstellingen, financies-le- den-public-relations, organisa tie-techniek, animatie en jeugd. Een bestuur werd overi gens gevormd. Tot de kern behoorden Achiel Vermeiren, André Alalry, Rosa Biese- mans en Alfons Ringoot. Daarnaast zou de Orde een dagelijks bestuur (12 ridders) omvatten en een hoofdbestuur dat samengesteld was uit Julia Mertens, Julienne Van Hove, Maric-Thérèse Meert, Mevr. Biesemans-Bosteels, Marie- Rosc Monsieur, Alfons Rin goot, Achiel Vermeiren, Willy Jacops, Ward Uyttersprot, Ur- bain Monsieur, Rik De Pauw, programma voor onze reke ning. Het enthousiasme en sfeer onder de leden van animatiegroep is groot. De bijl val bij het publiek evenzeeï Pierre D'Hooghe cn af en toi Jef Klinckaert zullen nu ooi Ugi onze rangen komen sterken." Toekomst De Orde, op de animatie^ groep na, op sterven na dood VC| "Ik hoop van niet", reageei Achiel Vermeiren. "Aa doemdenken heb ik trouwei gen boodschap. Mijns ii ziens", bevestigt Luc Pictcnfcr zijn bereidheid er wat aan tc (Jv doen, "zou er vanuit eei Jy groepje geïnteresseerde mensc $p mensen echter die mindei ev aan zichzelf denken en enké tot doel hebben de sfeer dit tijdens het massaspel heerste te bestendigen - tiatief opgestart moeten worV den. Ik ben daartoe bereid cn'c ik kan me niet van de indruk fn ontdoen dat ook anderen daar toe paraat staan. Pierre Van Rosse* c md lm JU' Hamme. VW-sekretaris Werner Laget van Moer zei ge heeft al heel wat formulieren van de fietszoektocht bin net n gekregen (vh) Dendermonde. De Voorpost-verkoper Van den Bossche uit Sint-Gillis-Dendermonde verhuisd. Nu woont hij rechtover de parking van het Delhaize-warenhuis (foto Pt j, Hermans)

De Voorpost | 1986 | | pagina 14