Similes - Lede organiseert Zomerfeesten met «opendeur» dag rcheologische opgravingen te Aalst Restanten uit 11e tot 15B eeuw Jongerenbeurs bij Dido Erpe Sint-Jobfeesten kenden groot sukses in Aalst Kunstgroep Alkuone danst te Lede Met Davidsfonds-Erembodegem op uitstap naar Galmaarden Avondhulde aan O.L.VrouwteAffligem Eddy Baeyens en Liliane De Ryck in Kultureel Centrum Affligem De Voorpost - 15.8.1986 - 3 |De Federatie van Vlaamse Simileskringen v.z.w. verenigt familieleden en vrienden van sychiatrische patiënten. ISimiles betekent «geleken», gelyk in de zorg voor de patiënt, gelyk als mens, familielid I of patiënt. iDoor de keuze van deze naam wordt uitgedrukt dat psychiatrische patiënten niet ■minderwaardig, niet afgeschreven zyn. Allen bevinden zy zich voor kortere of langere tyd in een noodsituatie waarin de ■gemeenschap hun de beste hulp en begeleiding moet verzekeren. In 1969 werd ook in Lede, geassimileerd met het Psychiatrisch Ziekenhuis-Lede, een Similes familie- en Ivriendenkring opgericht. Zondag 24 augustus nodigt deze kring u uit op haar 17e I Zomerfeesten en «open deur» dag in de gebouwen en hovingen van het Ziekenhuis, Reymeersstraat 13 te Lede. De idee van de oprichting van (Simileskring - Lede» is ont- Istaan en gegroeid uit de nood zaak tot sensibilisatic van de publieke opinie voor de behan deling en benaderingsmoge- 'ijkheden van de psychiatri sche patiënt. Vanuit de problematiek van de lame en hospitalisatie van leze patiënt vertrekkend, itst de aandacht van de kring :h, vanaf haar oprichting in 1969, vooral toe op het mens waardig aspekt van de opgeno men patiënt. Dientegevolge groepeert «Si- miles-Lede» familieleden van psychiatrische (ex)patiënten, sympatisanten en vertegen woordigers van het psychia trisch ziekenhuis. Via samen werking met het medisch-ver- zorgend personeel wordt ge tracht het welzijn van de psy chiatrische patiënt te bevorde ren. Zijn readaptie en de mo gelijkheden daartoe te verbe teren en een humane waarder ing te bezorgen. Een aantal prioriteiten zijn hierbij voor opgesteld: - een meer gedefferentieerde werking naar de verschillende verpleegeenheden met meer coöperatie tussen families en personeel. - mogelijkheid tot vertegen woordiging vanwege de fami lieleden in het bestuur van de kring. - het uitdrukkelijk betrekken van alleenstaande patiënten - opvang van de families en gericht onderzoek naar de spe cifieke problematiek i.v.m. op name en verblijf in het psy chiatrisch ziekenhuis. - intensieve betrokkenheid van de familie bij de behande ling en benadering van de psy chiatrische patiënt - sensibilisatie van de publieke opinie met het oog op het wegwerken van de vooroorde len cn taboes rond de psychia trische patiënt en zijn familie. Elkeen met belangstelling voor deze problematiek kan lid wor den van de Simileskring Lede. Elke toetreding vertoont im mers een stimulerend aspekt en impliceert een bron van advies. Het lidmaatschap kan worden verkregen door stor ting van 200 fr. (gewoon lid), 500 fr. (steunend lid) of 1.000 fr. (erelid) op bankrekening 393-0166328-62 t.n.v. Similes- Lede. Het jaarprogramma, het akti- viteitsgamma, wordt opgesteld en gerealiseerd in samenwer king met de direktie en het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis. De aktiviteiten si tueren zich op diverse vlakken. Zondag 24 augustus staan de 17e Zomerfeesten met «open deur» dag op het programma. De aperitiefbar is open van 11 tot 14 u. Vanaf llu30 kan deelgenomen worden aan een feestmaaltijd (op inschrijvin- gl). Eenheidsprijs, drank en bediening inbegrepen 500 fr. Kindermenu (tot 12 jaar) 250 fr. Wie wenst deel te ne men aan deze maaltijd schrijft in op het sekretariaat van het ziekenhuis of tel. 053-70.17.11 voor 18 augustus. De open- deuf namiddag start te 14 uur. Er is Vlaamse kermis, een ten toonstelling en Vrije Expressie met schilderijen van Martial Nijs, ikonen (abdij Dender- monde) en diverse attrakties. Ook de Koninklijke Harmonie Ste.-Cecilia, Lede verleent haar medewerking en brengt een wandelkoncert. Voor meer muziek en dans kan je terecht in de feesthalle. De snackbar is toegankelijk vanaf 16 u. Op de spijskaart: boterham met hesp of kaas (60 fr.), koude schotel met vlees (120 fr.), koude schotel met kip (120 fr.). Drank niet inbe grepen! De opbrengst van dit feest is ten bate van ontspanning en hulp aan verlaten patiënten van het Leeds psychiatrisch ziekenhuis. De toegang is gratis. En... ie dereen is van harte welkom! (D.B.) Het jeugdhuis Dido te Erpe zorgt voor het einde dezer maand voor heel wat aktiviteiten om de vakantie te besluiten. De laatste dan ervan zullen zy wijden aan een jongerenbeurs met tentoonstellingen, stands, optredens en randanimaties. Ter gelegenheid van deze beurs zyn er echter twee vry belangrijke aktiviteiten die alvast waard zyn om te onthouden. Op 30 en 31 augustus is er een op met de verantwoordelijke «Vrij Podium» waarbij men van Dido, Steven Vromman. zich niet speciaal richt naar Ter gelegenheid van de drie- reeds bestaande groepen, daagse jongerenbeurs organi- maar zich vooral toelegt op het seert Dido ook een fotowed- aantrekken van kreatieve indi- strijd met als thema «Vakantie viduen of beperkte groepjes 1986». Originele kiekjes, van uitvoerders, of beter nog, waarbij alle formaten zowel in men richt zich tot jonge men- kleur als wit-zwart toegelaten sen die iets te bieden hebben zijn, worden vóór 27 augustus op allerlei plan. Zo wil men verwacht op het adres van plaats maken voor jongelui die jeugdhuis Dido te Erpe. Er «uitblinken» in de poëzie, to- mogen maximum vijf foto's iri- neel, muziek, dans, mime en gestuurd worden per deelne- andere aspekten uit ons kuitu- mer en de eerste prijs is een reel bestand. Er is vast nog pocket kamera. De uitslag heel wat anders naar voor te wordt bekend gemaakt op vrij- I7 c brengen en wie het aandurft dag 29 oogst om 20.30 u AalsL Van alles was er te kooP tl]dens de prondelmarkt op de Sint-Jobfeesten (a) om er mee in het openbaar te jv treden neemt gerust kontakt Aalst. De overwinnaars van de belotprijskamp tijdens de Sint-Jobfeesten 'en enkele bestuursleden (a) In het kader van archeologische waarnemingen die sinds e«n tweetal jaar door M. Pietcrs en W. De Swaef in het Aalsterse worden verricht, werd ook een bouwput gekon- troleerd, gelegen op het Priester Daensplein, rechtover de Sint-Martinuskerk. Daarbij bleek dat bij graaf werken voor een kelder inte ressante sporen uit het midde leeuwse Aalst dreigden verlo ren te gaan. Dank zij de welwillendheid van de eigenaar, dhr. Goethals en aannemer Rombout kon een beperkte archeologische opgraving plaatsvinden. Daarbij werden vanop de on gestoorde bodem op ca 2,5 m diepte tot aan het huidige op pervlak verschillende bewo- ningslagen en sporen waarge nomen. De oudste sporen van bewo ning op deze plaats hebben te maken met de eerste echte stadsontplooïng en kunnen ge dateerd worden tussen de 11e en de 13e eeuw. Het gerekupe- reerde materiaal uit die oudste periode, hoofdzakelijk aarde- werkscherven, is al bij al vrij beperkt. In de veertiende en vijftiende eeuwse bewoningslagen wer den naast een greppeltje, twee afvalkuilen aangesneden; deze laatsten vooral bevatten zeer veel materiaal nl. duizenden fragmenten van kannen, kook potten, drinkbekers, braad pannen enz. De studie hier van, die nog wel een tijdje in beslag zal nemen, zal ons heel wat leren over de dagelijkse gebruiksvoorwerpen en vooral over het tafelgerei van de Aal- stenaars in de late midde leeuwen. Deze opgraving werd uitge voerd onder leiding van W. De Swaef, leraar geschiedenis aan het Sint-Jozefscollege, een ploegje oud-leerlingen en leer lingen van het voornoemde college, samen met leraar G. Verheyden, hielpen bij het graafwerk op het terrein. Van jaar tot jaar winnen de Sint-Jobsfeesten aan belang stelling. Dit jaar mocht men rekenen op uitzonderlijk mooi weer en het lag dus voor de hand dat men een massa volk zou mogen verwachten. Die massa is er ook gekomen. Vooral op de prondelmarkt, waar het op bepaalde momen ten nodig was om over een stel stevige ellebogen te beschik ken om zich doorheen de mas sa nieuwsgierigen al dan niet kooplustigen een weg te banen. Ook de belotwed- strijd deelde in het sukses. De grote zaal, de kleine zaal en zelfs de gang zat volgepropt met kaartferventen, liefst 232 in getal. Een ware heksenketel dus. Wie had gedacht dat het uren zou aanslepen eer men de uit slag zou kennen, had het glad verkeerd voor. Een computer werd ingeschakeld en wanneer eenmaal de uitslagen waren genoteerd, kon men de rang schikking zo aflezen. Makke lijk, feilloos en snel. Het bleek dat Marcel De Letter dc beste van het hele lot was. Op de tweede plaats eindigde Jean Meert, derde werd Jeanne De Donder, vierde Michel Kie- ckens en vijfde Gerard Ver hoeven. Het spreekt vanzelf dat we de volledige uitslag niet kunnen afdrukken, dat zou ons veel te ver leiden. Maar we willen wel kwijt dat het een bijzonder spannende strijd werd, niet alleen om de ere plaatsen, maar ook voor het ontwijken van de allerlaatste plaats. Tussen het noteren van de uit slagen en het afdrukken ervan, profiteerden de organizatoren ervan om een sneltombola in te lassen. En ook die was een schot in de roos. Aalst. De Sint-Jobfeesten. Een prondelmarkt die een sukses werd (a) Als provinciale VTB-VAB ak- tiviteit organizeert de afdeling Wichelen een artistiek optre den van Kunstgroep Alkuone op de stemmige binnenkoer van 't Hof te Puttens te Lede, Wichelsestr. 20-22, op 23 au gustus te 20.30 u. Het groot podiumprogramma (80 m2) van dans, kleur en muziek omvat: openingsnum mer, Offenbachsuite, Thalas- sa, Bruiloft, Pas de Deux, Lu- dens. Charleston, Kracht, Sexie-Heksie, Amarillo, Jazz. Teksten: A. van Wilderode en Wouter de Bruyne. Choreografie: Miguel Bara- basch, Nicole Delvaux, Geert D'Haens. Regie: Hans Slagmulder. Alkuone danst «De Vogels» naar het Griekse blijspel van Aristophanes. Muziek: Hadjidakis. Stemmen: Nolle Versijp, Mag- da Cnudde en Chris Boni. Choreografie: Nicole Delvaux en Oscar van Malder. Dit optreden geschiedt met de steun van de VTB-VAB, de Dienst Volksontwikkeling, het Ministerie van Vlaamse Ge meenschap en Noordstarfonds v.z.w. Toegang: leden VTB-VAB en VTB-Kunstkring: 200 fr., niet- leden 250 fr., plus 3-pas: 150 fr. Plaatsbespreking is mogelijk door storting op Prk. nr. 000- 1559037-53 van Vlaamse Toe ristenbond afd. Wichelen, 9310 Lede. Uw voorbehouden plaatsen ontvangt U dan aan de ingang. D.B. Zaterdag 16 augustus richt het Davidsfonds-Erembodegem een uitstap in naar Galmaar den en het Pajottenland met 't provinciaal Baljuwhuis, proe ven van streekbieren, beoefe nen van volksspelen en smul len van streekgerechten. Ie dereen is welkom! Start met eigen vervoer om 14 uur op het dorpsplein van Erembodegem, vóór de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk. Galmaarden is een verstede lijkte woongemeente aan de rand van het Brabants leem- plateau en het Pajottenland. Wie Galmaarden met open kij kers bezoekt ontwaart er alvast de classicistische St.-Pieters kerk (1749-1772) in bak- en zandsteenarchitectuur, met vierkante ingangstoren (over blijfsel van eerder afgebroken kerk) en de pastorie met poortgebouw (18® eeuw) en aanhorigheden. Op het drie hoekig Marktplein merk je verschillende grote dorpshui zen uit de XVIII® - XIX' eeuw In het dorp zijn enkele mooie hoevekompleksen verspreid: o.a., het «Hof Tasseniers», de «Pauwelhoeve» of «Somers- hoeve» die met de omgeving beschermd is als monument en dorpsgezicht en het «Hof ter Winde». Bezienswaardig is eveneens het zgn. «Baljuwhuis», ook «Gravenhuis» geheten. Het is een voormalige brouwerij- boerderij, met gebouwen uit de 17*, 18® en 19® eeuw rond een geplaveid binnenplein, met gaanderij. In deze gebou wen, gerestaureerd in 1981- 1984, is thans het «Provinciaal Trefcentrum Baljuwhuis» on dergebracht. De schilderachtige St.-Paulus- kapel (16® eeuw) is een bekend bedevaartsoord met een water bron ernaast. Deze kapel is sinds 1949 beschermd. Vanaf de fusie van de gemeen ten (1977) omvat Galmaarden drie deelgemeenten: Galmaar den, Tollembeek en Vollezele met een zevenduizendtal inwo ners. Onder gastronomisch oogpunt zijn de «mattetaar- ten» er welbekend. D.B. teanefkunnr™ W''l" S""" l' ee" SIUk voorb,i de middernachtelijke twaalf. De ra«VraloïdrgeUwöontcain en ttaarten kunnen opnieuw worden opgeborgen (a) rond de abdi, van Affligem een avondlijke hulde worden geor ganiseerd ter ere van Onze Lieve Vrouw. De bijzondere verering van de Moeder Gods te Affligem gaat terug naar de H. Bernardus van Clairvaux, die in 1146 de abdij bezocht. Hij vereerde er het Maria-beeld, dat later, in de tijd der godsdienstberoer ten van de XVIe eeuw, door Hervormers stuk geslagen werd. Rond 1605 lieten monni ken van de abdij een Mechelse beeldhouwer uit één van de stukken het beeldje maken dat, na tal van wederwaardig heden, nog steeds in de abdij wordt bewaard en vereerd. In de tijd der Contrareforma tie organiseerde proost Bene- dictus van Haeften een bijzon dere processie met dit genade beeld, waarin de bevolking van de ganse omgeving betrokken werd. Sinds enkele jaren werd deze processie omgevormd tot een avondlijke bidtocht, waar aan honderden mensen deel nemen. Om 17 u. stipt: vórming van de bidtocht voor de ingang van de abdij. Tijdens de bidtocht zal Hoogwaarde Abt Jan Goetg- hebeur een akte van toewij ding uitspreken. Tijdens de tocht zal de rozenkrans gebe den worden, afwisselend met gezangen. Om 18 u.: Eucharis tieviering in de abdijkerk. (D.B.) - Affligem. Eddy Baeyens en Liliane De Rijck exposeren in Affligem (a) Aalst. Voor de allereerste keer werden de uitslagen van de belotwedstrijd via de computer afgeleverd. Een primeur voor de Sint-Jobfeesten (a) In het Kultureel Centrum van Affligem kan men tij dens de weekends en op de feestdagen gaan kijken naar een tentoonstelling met werken van Eddy Baeyens uit Wichelen en Li liane De Rijck. Eddy Baeyens volgde avondleergangen aan de stedelijke akademie in Wet- teren en leerde zo met veel entbesiasme de knepen van het schildersvak. Hij be- kwaapide zich vooral in het brengen van de uitgespro ken Vlaamse landschappen waarbij zijn grote voorkeur uitging haar gebouwen, bo men en omheiningen. Steeds vertrekt hij vanuit een bestaand landschap uit zijn onmiddellijke omge ving, waarin de kunstenaar dan probeert een stukje van zichzelf te leggen. Men zou kunnen zeggen dat hij een eeuwenoud tema tot nieuw leven weet te brengen, pre cies door een sterk persoon lijk kachet te geven aan het schilderij. Naast die land schappen is Eddy Baeyens ook een uitstekend schilder van stillevens. Daarin val len vooral de vormgeving en de komposities op. Liliane De Ryck expozeert haar keramieken. Het is haar eerste tentoonstelling en zij mag zonder blozen het grote publiek tegemoet treden. Zij is begonnen toen haar man naar de akademie trok en zij zich in feite onle dig hield met knutselen. Het is op aanraden van haar echtgenoot dat ze be gonnen is met keramiek. Zij volgt nu akademie.

De Voorpost | 1986 | | pagina 3