Twee waterputten uit Caesars ti|d uitgegraven m Harry Pinky met «Kerstnachtavonturen» Derde prijs voor Cantate Domino Aalst Zesde Leedse Handelsbeurs gestart onder goed gesternte Behendigheidswedstrijd voor traktoren in Lede is luchtballon voorafgegaan door van de Rochusnoveen aan Romeinen bezetten Burst 4 k- Een droomreis naar de Caraflbische Zee Wafelkermis in Lede Bondsfeesten te Aaigem Geldhofstraatkermls In Aalst 4 - 15.8.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 dig opeengestapeld en jaren lang zal dit de waterbron ge weest zijn voor een omvang rijk boerenhof of een kleine nederzetting. De houten put moet. langs de technische kant gezien, zeker niet onderdoen voor de andere die er nauwelijks op enkele tientallen meters afstand ligt. Hij is met eikenhouten balken gekonstrueerd en na tweedui zend nog praktisch intakt. De twee putten zullen hoogst waarschijnlijk. «heropgericht» worden en daarom worden de stenen genummerd en het hout in water bewaard. Dat beide waterputten zo dicht bij elkaar liggen, schrijft men toe aan het feit dat één ervan na verloop van eeuwen in on bruik raakte, hetzij door ver vuiling of andere omstandighe den en men genoodzaakt was er een nieuwe te steken. Er blijft alleen het raadsel: waar om in verschillend materiaal? Volgens de archeologen is het echter geen eigenaardigheid want in sommige Romeinse nederzettingen vond men zelfs verschillende putten daar waar er een paar niet volstonden. Andere vondsten De putten op zichzelf zijn al een zeer belangrijke vondst om elke vorser-graver naar ar cheologisch materiaal te doen watertanden. Op een tiental meter diepte van de stenen put stootte men bovendien op een houten konstruktie die, vol gens A. De Grave, van de GE A Erpe-Mere, moet ge diend hebben om onmiddellijk in zijn geheel te plaatsen als men op de waterader stootte: «Eens men het waterpeil op een zekere diepte in de grond bereikt had, is het kwestie van vlug te zijn». Op deze houten konstruktie heeft men dan de put verder opgebouwd. Het leegmaken van het onder ste gedeelte van de «stoel» was wel een gevaarlijke karwei maar loonde evenzeer de moeite want hier trof men ver schillend materiaal aan om de vondst in zijn geheel maar bij benadering te dateren. Dit ge heel moet monumentaal ge weest zijn want de planken van het houtwerk waren maar liefst tien centimeter dik zodat men terecht van balken kan spre ken. Even dik waren de reste rende houten blokken, die na rekonstruktie, behoorden tot een katrol van ongeveer een halve meter diameter. Daarbij hoorden zelfs stukken koord waaraan men de (houten) em mer hing samen met een ijze ren haak. De zware karwei om de onder ste halve meter ook uit te gra ven was zelfs benijdenswaardig want men vond er o.a. een sierspeld in terra sigillata die als datering dichtbij het begin van onze tijdrekening ligt. Ook fragmenten van gegla zuurde potscherven wijzen in die richting en vermoedelijk dat moet nog wetenschappelijk onderzocht worden heeft men zelfs te doen met terra nigra die de vondsten zeker nog belangrijker zouden ma ken. Tot het opgehaalde materiaal behoorden ook een schoen zool, scherven van dakpannen, potscherven en allerlei andere fragmenten van divers aarde werk. Het bovenhalen van wandscherven afkomstig van dolia (grote aarden voorraad vaten) duiden op de aanwezig heid van een vrij belangrijke nederzetting of op een klein industrieel bedrijf. Al dit materiaal moet nu nog zorgvuldig «gewassen en ge kuist» worden om de archeolo gen toe te laten ze in een of andere «rubriek» of topologo- sche vorm onder te brengen en vooral om wat meer over de nederzetting zelf te weten te komen. Op basis van het vond stenmateriaal kan evenwel de kontinuïteit van de bewoning niet aangetoond worden maar de twee verschillende putten zijn wellicht een bewijs van verschillende woningfasen. Het «schaarse» vondstenmate riaal moet echter mogelijk ma ken een «vrij precieze» date ring vast te stellen en in de toekomst is het misschien mo gelijk om het be woningsarse naal van de nederzetting te situeren en de aard ervan met meer duidelijkheid te stellen. Hopelijk kunnen de archeolo gen hierbij rekenen op mede werking van de eigenaar, Raf Danckaert, die ook nu zeer bereidwillig en hulpvaardig is geweest om dit eerste projekt te laten welslagen. Om de «putten uit te graven» moest trouwens een trechter van 25 meter diameter gesto ken worden om inkerving te voorkomen; het geheel werd thans opnieuw met zand ge vuld om de eigendom te her stellen enerzijds, maar ook om een zekere «ontbinding» van het geheel te voorkomen an derzijds, dit alles met de hoop om later nog grondiger archeo logisch werk te verrichten. Trouwens, deze unieke vondst zal in het archeologisch mu seum van Oudenaarde eerlang gerekonstrueerd worden en ook zullen een gedeelte van de fragmenten aan het Gallo Ro meins museum van Velzeke geschonken worden. JV Aalst. Harry Pinky tijdens zijn gesmaakte toespraak (a) Vervolg van blz. 1 Barcelona werd uitvoerig be zocht met de kerk van de H. Familie, het standbeeld en het schip van Christoffel Colom- bus en de zomerse rambla's waarna het met de nachttrein terug ging naar de Spaanse hoofdstad. Caracas wenkt Met Iberia werd dan de vlucht naar Venezuela gerealiseerd met een tussenlanding in Porto Rico. Caracas werd als een droomstad ervaren, gelegen tussen de bergen en gespreid over een lengte van 20 en een breedte van 4 km. Met, duide lijk merkbaar, de rijkdom spruitend uit de olieproduktie die de ekonomie van het land schraagt. Een land dat 30 maal groter is dan België doch slechts 5 miljoen inwoners telt. Meestal Mestiezen. Maar ook een land vol schrille kontrasten. In barillo's, een soort bidonvilles geplakt tegen de flanken van heuvelruggen, is het armoede troef. Maar toch heeft elk gezin een wa gen. Meestal een afgedankt Noordamerikaans vehikel. De benzine kost er immers slechts drie fr. en een biertje krijgt U voor 3 bolivars ofte 7,5 BF. Afwisselend met de «Schola Cantorum de Caracas» ver zorgde «Cantate Domino» er een prachtig koncert. In Caracas thuis Cantate Domino voelde zich dra in Caracas thuis want het koor werd er ontvangen door de Belgische ambassadeur Re- né Van Hauwermeiren. Een Wichelaar die ieder jaar nog de samenkomst van uitgewe ken Wichelaars als voorzitter van «de échte Wichelaars» pre sideert. De ambassadeur had er zelfs de viering van de Belgi sche nationale feestdag in Ca racas twee dagen achteruit ge steld waarna op 24 juli de Ve nezolaanse nationale feestdag gewijd aan de Zuidamerikaan- se vrijheidsheld Simon Boli var. Het koor zong dan in de katedraal van Caracas waar de eucharistieviering werd opge dragen door de kardinaal van Venezuela. Orchidee en Miss World Is de nationale bloem de orchi dee, een erkende schoonheid, Venezuela schijnt een patent te hebben op uitermate mooi vrouwelijk schoon en heeft blijkbaar quasi een abonne ment op de titel «Miss World». «Cantate» zong ook in de Val- le de Aragua te Villa de Cura waarbij dan ook kennis werd gemaakt met het Venezolaans binnenland en eveneens in de Eldorado-club aan de Caraibi- sche Zee waar het heerlijk ba den en zwemmen was in het azuurblauw warm water. Onze jongens hadden er een heerlijk verblijf van twee we ken en, ook al waren enkele van hen zoals onze «Rode Dui vels» onderhevig aan de «tou- rista», het eten smaakte er hen lekker. Zelfs al kwam de aard appel, nochtans door de Span jaarden destijds uit die regio nen meegebracht, er eerder uitzonderlijk op tafel. Huistoe Ook aan schone exotische dro men komt een einde. Op 2 oogst werd dan terug naar Ma drid gevlogen en van daar naar Dusseldorf waar bussen het koor opwachtten. Beladen met souvenirs, vooral viersnarige gitaren, het nationaal instru ment, belandden onze jongens uiteindelijk in de heimat. Of ze van mening zijn dat «Oost West, Thuis Best» is zullen we later nog wel ver nemen. LH Vervolg van blz. 1 Audidakt Mare Galle noemt Harry Pinky buitengewoon veelzijdig en geestdriftig. Hij is niet alleen een reproducerend artiest die muzikale teksten van anderen ten gehore brengt doch kom- poneert zelf, is daarenboven literator zowel in proza als in poëzie en is een erkend teke naar. Een kunstenaar in zijn vrije uren voor zijn dagtaak is hij onderhoudsman in de Rijkshogere Handelsschool aan het Keizerlijk Plein die aan zijn dagelijkse wereld er een andere van fantasie opwel lende gevoelens en naar vorm zoekende gedachten wil toe voegen. Veelzijdig Patrick De Smedt noemt zijn 55-jarige broer een veelvuldig amateurkunstenaar, die weini* ge kunstuitingen niet beoefen de. Hij is een door Aalstenaars gekend orkestleider, show man, animator, toondichter, kamavalist, dichter, verteller' en nu ook schrijver. Kwam hij met muziek en tekeningen vaak naar buiten, zijn verhalen bleven lange tijd opgeborgen in een of andere lade. Toch liet de idee om ze te publiceren hem niet los. De positieve res pons van vrienden bij voorle zen van zijn kerstverhalen noopte hem ze te bundelen en uit te geven. Zo krijgen velen de kans de gevoelsmens Harry Pinky ook langs een ander fa cet te leren kennen. In zijn verhalen die dromerig en niet gespeend van fantasie zijn blijkt zijn liefde voor de mens voor de dieren en voor de natuur gekoppeld aan zijn zin voor avontuur en romantiek. De verhalen zijn geschreven in een eenvoudige, ongekunstel de taal in volle natuurlijke openhartigheid. Aan regels en voorbeelden stoort Harry Pin- ky zich zelf allerminst. Even min als aan de vleugels van anderen. Hij tracht inderdaai liever zélf te vliegen. De auteur aan het woord Nadat raadslid Bracienne Van Nieuwenborgh enkele treffen de passages gloedvol had voor gelezen vertelde de auteur zeli in studentikoze stijl hoe hij reeds op 12-jarige leeftijd in het «Klein Begijnhof» van de Binnenstraat verhaaltjes ver telde aan zijn kameraadjes Even later vertelde hij hen dan over films met een duidelijke voorkeur voor cow-boys Tarzan. Hij hield de kinderen zodanig in zijn greep dat ze er eventueel bioskoopbezoek voor lieten wegvallen Maar eens leegverteld sprak Pinky de eigen fantasie aan, nam reeds enkele nota' daaruit groeiden later deze kerstverhalen. Een boek te verkrijgen bij Culturele Cen trale «De Rank», Leo De Be thunelaan 8 te 9300 Aalst de prijs van 290 fr. LH RMS. Om 17.00 u. start de Paul Severs show en om 20.00 handelsbeurs u. neemt een discobar over. Voor de zesde maal werd ln Lede een handelsbeurs geldstukken van 25 en 50 fr. een uitgebreid gamma aan arti- georganizeerd door de sociaal-kulturele vereniging Pries- die men tijdens de jaarbeurs kelen te koop aan ter Deem vzw. Een beun! die haar sporen heeft verdiend .ku,¥en aanschaffen en Wie nog de I «ook di. Jaar een sukse, rai worden. Da, staa, na de K pT Nieuw geldstuk eerste twee openingsdagen al vast. Meer dan zeventig jq stuk 5oven de doopvont gramma: donderdag 14 augus- Zoals gezegd werd tijdens de handelaars nemen aan deze beurs deel. Dat betekent heel houden dan is er dit jaar een 25 ttgs vanaf 14.30 u. feest voor de beurs weer een nieuw geldstuk wat. Onder meer dat zowat alle beschikbare plaatsen in de fr. stuk bijgekomen. Ofschoon derde leeftijd met Roland; om in gebruik genomen. Vorig rijksmiddenschool z(jn ingenomen door handelaars aller- die stukken geen wettig betaal- hande. middel zijn, mogen ze op de beurs gebruikt worden als rail- Burgemeester Henderickx zegt standigen over ruime moge- middel, net zoals ze kunnen zonder meer dat de handels- lijkheden kunnen beschikken gebruikt worden in financiële beurs de grootste aktiviteit van zodat de klanten de kans krij- instellingen in Vlaanderen en Lede mag genoemd worden, gen om de produkten onder de Brussel waar men de affiche Het strekt de organizatoren tot allerbeste omstandigheden te «Hier heeft en aanvaart men eer dat zij van jaar tot jaar hun bekijken, programma steeds opnieuw De kreatieve inzet van de 19.00 u. opening van de beurs jaar startte men met een stuk en om 20.00 u. aangepaste dis- ter waarde van 50 fr. waarop cobar. Vrijdag 15 augustus de belforten van Brugge en gaat de beurs open om 14.00 u. Gent en de Onze Lieve Vrouw Om 14.30 u. heeft er een super katedraal van Antwerpen ston- kaarting plaats. Het gaat om den afgebeeld: de drie zuster- de grote prijs Bert Van Hove, steden die door Ledeganck 15.000 fr. vooruit inleg en werden bezongen, de Vlaamse Franken» aantreft, een trofee. Om 20.00 u. is er Nu is er het stuk van 25 fr. Het inwisselen kan gebeuren weer een discobar. Zaterdag Daarop staat de toren van de verder weten uit te bouwen en ganizatoren staat volgens hem tot 22 december van dit jaar. 16 augustus is de beurs open basiliek van Tongeren afge- te vernieuwen. Hij wenste de borg voor meer dan kommer- Na die datum zijn de stukken vanaf 14.00 u. Om 17.00 u. beeld, het merkwaardige Aal- organizatoren van harte veel ciële doelstellingen. Er zijn waardeloos en hebben alleen staat er een catchgala op het sterse schepenhuis. Het ont- DDr, n„ no]A l,-- sukses toe en loofde het tita- ook de ruime ontspanningsmo- de echte verzamelaars er nog programma met een kamp tus- werp van dit geldstuk werd ^ede' BBC Lede15"f °P de handelsbeurs present. De bedoeling is geld bijeen te nenwerk dat ze hadden gepre- gelijkheden die worden gebo- wat aan. Maar vorig jaar bleek sen twee lichtgewichten, een gemaakt door de beeldhouwer brengen voor de cluo (a) steerd. den. In die mate dat iedere het 50 fr. stuk een prijs te kamp met twee zwaargewich- W. Jorissen uit Tongeren. Schepen van feestelijkheden bezoeker ruimschoots aan zijn halen van 200, zelfs 300 fr. Het ten en een kamp met twee Cobbaut Wfees op het altijd trekken komt. is dus een ideale belegging ge- vrouwen. Om 20.00 uur is er maar toenemend sukses van de Bert Van Hove, voorzitter van worden. weer een discobar, beurs. Hij stelde dat de organi- de sociaal-kulturele vereniging Voor de eerste maal wordt de Zondag 17 augustus, de laatste zatoren ervoor gezorgd had- Priester Daens vzw, had het handelsbeurs gehouden in de dag van de beurs, kan men den dat KMO's en kleine zelf- over de Vlaamse Frank rijksmiddenschool. Men biedt vanaf 14.00 uur terecht in de Enkele maanden geleden stichtte men op de wtyk Keiberg aan de Rochuskapel een fiets- tieviering opgedragen in de dc- te Lede de vzw De Rochusvrienden. De eerste daad van de zoektocht, nieuwe vereniging bestond erin de kapel ter ere van Sint- deelname Voor een gratis kanale kerk vanwege de Kon- aan een ballonwed- frerie van Sint-Rochus. JM Heymai Keiberg. een bliksemtombola met gratis ballonvlucht als prijs Op zondag 24 augustus 1986 vanaf 13 u. organiseert de gaan. met oude dorsmachines en old- In dat kader past dan de «Wa- Zondag 17 augustus vanaf stijgt op om 19.00 uur. Groene Kring Lede reeds voor de negende keer een De gewestelijke gymcana be- timers uit de jaren 1920. felkermis», aan aloude traditie 10.00 uur dartkampioenschap Op maandag 18 augustus om gewestelijke sensationele gymcana. Voor wie het onder- staat uit 7 proeven- Daarnaast zal er ook een ten- die in de loop der tijden ver- van Lede. Om 14.00 uur start 9.30 uur wordt een eucharis- hand nno nipt weet dit is een hehendisheidswedstriid met vierwielwagen achterwaarts in toonstelling zijn van nieuwe dween en die nu weer levendig hand nog niet weet, dit is een Denenaigneidswe^trua met een nauwc garage parkeren; ,and. cn tuinbouwmachines. wordt gemaakt. traktoren op terreinen gelegen nabij de Boskouterstraat te ringstekcn met een punt ge- Om het publiek nog meer te De kermis begint op donder- Erpe op 100 m. van de Gentsesteenweg te Erpe. maakt aan de traktor; verwennen zullen er enkele dag 14 augustus met een par- Maar dit Jaar staan we tevens in voor de organisatie van ej verder rollen met hydrau- animatiespelen voor groot en rijtje boogschieten op de lig- het provinciaal kampioenschap ploegen en gymcana. Dit lieklat zonder het ei te breken; klein zijn. gende wip vanaf 19.00 uur. Op zal tegelijkertijd en op dezelfde plaats doorgaan als de vijver; Zulk boeiend spektakel kan vrijdag 15 augustus maakt de kapel. gewestelijke gymcana. Een provinciale ploegwed- strijd bestaat erin dat een aan- parkeren; een hoeveelheid water putten tal deelnemers elk een perceel met een toestel dat op de hy- neren met de tractor tussen een natuurlijk pas een echt sukses Leedse harmonie Sint-Cecilia draaimolen rijden; zijn, wanneer ook onze magen een rondgang door de wijk. flesje bier uitdrinken en zich tijdig gevuld worden: ook hier Men start om 14.30 uur. Om met de traktor op balk statio- hebben we aangedacht: je 15.00 uur wordt in de Sint- grond omploegen. Een des digi van hen het best schoonst geploegd heeft. De provinciale gymcana be hoeft maar te kiezen tussen een lekkere pint met een ham- Rochuskapel door deken De Piliceyn een lof opgedragen. drauliek geplaatst is; kundige jury oordeelt dan wie visje vangen vanop een balk De prijsuitreiking van de wed- we7 een Éot-dög o( wens je Om 18.00 uur zorgt" clown Ca- het over een vijver; strijden vindt plaats om 17.30 .- - L -~i;a.i:\,-.~a achterwaartse slalom met staat uit 6 proeven die met een bierflesje oppikken met een ploegwedstrijden en vindt plaats om 17„50 ljever eens ccn echte goeie rojine voor dc nodige kindera- op hetzelfde terrein. De 6 nimatie. tweewielwagentje, _Provincia]e De inkom voor deze eivolle Op zaterdag 16 augustus is er landbouwtraktor moeten uit- punt die aan een karretje be- provinciale gevoerd worden in de kortst de dag bedraagt slechts 50 F in om 14.30 uur een gerrebolling puni oie aan een Karretje oe- provinciale gymcana mogen m F aan de voor de vrouwen, gevolgd vestigd is, bewegend met de deelnemen aan het nationaal kassa P door een koffietafel. Om 17.00 mogelijke tijd Het veroorza- hydraulieklat; kampioenschap dat in oktober Voor' meer inlichtingen en uur begint het wielercriterium ken van strafpunten, heeft met de hydraulieklat tegen een te Bree georganizeerd wordt. yv informeer bij de secr. voor WAOD-renners cn vanaf straftijd tot gevolg. De proe- baar duwen die eerst kontakt Alsof deze drie wedstrijden n„ r i»vc Neren- 20 00 uur is iedereen van harte - tl ven: de volgende: geeft met een lampje, daarna nog niet voldoende zijn, geeft hmekstraat 53 9410 Erpe welkom op het Sint-Rochus- Erpe-Mere. Terwijl de fanfares op de kiosk hun allermooiste wijsjes speelden, genoten at r een toeter, het lichtie moet Tra Sehervns -»n Te) q53.2i 54.33 bal. toeschouwers An de hemelse muziek en van nog zoveel meer (a) een vierwielwagen achter- een toeter, het lichtje moet Jos Schepens tussendoor een waarts in een nauwe garage branden, de toeter mag niet demonstratie van graan dorsen Het sukses van vorig jaar heeft de Bond van Jonge en Grote Gezinnen er opnieuw toe aan gespoord om voor een tweede keer bondsfeesten te organise ren. Deze hebben opnieuw plaats in de prachtige omge ving van de wijk Dries waar de natuur nog altijd gedeeltelijk ongerept is en waar men nog kan genieten van de stilte en rast die bos en weide uit stralen. Zoals vorig jaar biedt de BGJG de genodigden een rijk gevuld programma dat stellig iedereen moet bevredigen. Men start op donderdag 14 augustus met een kleiduif- schieting, minischietstand ka rabijnen. Naar het voorbeeld van andere gemeenten is er thans ook een jazzkroegen- tocht op Aaigem-dorp. Aan het kleiduifschieten zijn heel wat waardevolle prijzen ver bonden (totaal 100.000 fr) met als hoofdprijs een massief ei ken staande klok ter waarde van 45.000 fr, een tafelfrigo, fietsen en talrijke andere. Het verdere programma, dat zal afgewerkt worden op vrij dag halfoogst, vangt aan om 10 u met een kinder- en bóeren- markt, op hetzelfde uur begint het kleiduifschieten en een uur daarna kan men een aperitief- koncert beluisteren met uit voeringen van de fanfare Nieuw Leven van Aaigem. Op de middag is er mogelijk heid om te eten. Van 15 u af wordt er gevolksdanst door de sportfederatie BGJG van Aai gem, voert de plaatselijke to- neelbond 't Nat een straatto neel op, worden de vendels gezwaaid door de kunstgroep Uilenspiegel uit Erpe-Mere cn kan men meedansen met de volksdansgroep uit Hel- dergem. Om 19 u zal een warmelucht- ballon opstijgen en daarna is gezellig samenzijn met o.a. de trekking van de tombola. Doorlopend is er eierenwer- pen, ballonwedstrijd, boog schieten en kan men het vogel- pikrad bekogelen. Streckbieren worden geser veerd op de hoeve van de fami lie Kuycken, dranken en pan nekoeken en ijs zijn te verkrij gen op de hoeve Goovaert- Schouppe, De tweede bondsfeesten van Aaigem worden alvast weer een festijn voor de bezoeker want alles gaat door in een prachtig natuurkader JV Dit weekend is het feesten ge blazen in de wijk «Geldhof straat» te Aalst. Ter gelegen heid van halfoogst heeft er im mers een echte wijkkermis plaats die door de aktieve buurtgemeenschap «De Kref- ters» wordt georganizeerd. Zaterdag 16 augustus worden de kermisaktiviteiten om 16.00 uur ingezet met het kermishu- welijk tussen Bobby en Jeanet- te. Om 19.30 uur volgt er e belotwedstrijd in café De Krd iw ters. De inleg bedraagt 30 fi nc Zondag 17 augustus van 10.01 en tot 17.00 uur is er een rommelfer markt en een antiekmarkt e om 15.00 uur zijn er kindersp« irz len en oude volksspelen rij Maandag 17 augustus om 19.0 e| uur staat er een koffictafi e voor de vrouwen op het pro i gramma. JM Heymai no;

De Voorpost | 1986 | | pagina 4