i Fong Maus'nèèr (4) esde Gouden Tongenworp i Denderbelle Volkstuinen van Wieze een expo waard jAd f Achiel Vermeiren vertelt Halfoogstse kaatsinvasie in Wieze aap goud tijdens de «Serskampse Land- en Tuinbouwdagen» De Voorpost - 15.8.1986 - 5 Op 2 Op zomerse zondagnamiddagen was Fong een trouw en vurig supporter van de Klauwaerts, de kaatsclub van 't dorp die haar lokaal had bij Niessekkes, één der thuishavens van Maus'nèèr waar hij regelmatig een werk van barmhartig heid aan zichzelf besteedde en... het zou geen zondag voor hem geweest zijn wanneer hij daar niet eens had aangelegd. Fong was bij de kaatswedstrijden een steevast toeschouwer langs de lijnen, soms op 'den Boelvaar' zoniet op 't dorp, die zijn verbale steun niet spaarde. Hij steunde de Klau waerts niet alleen met woorden, maar ook wel eens met daden, wanneer hij in zijn zak tastte en regelmatig een rondje trakteerde. Dat de fondsen daartoe ook wel eens uit de koekjesdoos van Rosalie kwamen, was bij de Klauwaerts een door iedereen gekend geheim. Ook daar bleek Fong zich eens vergist te hebben, toen hij een briefje van vijfhonderd op de toog sloeg, er vast van overtuigd dat het er een van honderd was. Fong en Ami Dat Fong zo 'rezzoliet', zo vrijgevig was, mochten Rosalie en Anri niet weten. Want, dan zouden er wellicht vermoe dens gerezen zijn. Van zijn pree Anri en Fong kregen immers hun zondagse pree van Rosalie kon Fong onmogelijk doen wat hij deed. Hij moest dan ook zoveel mogelijk zijn vrijgevigheid verbergen voor de rest van de familie. Dat verstoppen voor Rosalie stelde geen proble men, die kwam immers nooit buiten. Anri echter, die kop omhoog en de borst vooruit sommigen zegden dat Anri een kiekeborst had en ze hadden nog gelijk ook, anderen noemden hem gewoon 'Anri zonder buik' 's zondags ook wel eens een pintje of pintjes ging scheppen, dan nog juist dezelfde bierwinkels aandeed als Fong, was een ander paar mouwen. Een konfrontatie van Fongs vrijgevigheid met Anri, van wie niemand een pint kon losmaken, zou wel eens vragen hebben kunnen doen rijzen met fatale ge volgen. Dat Fong wel eens in nauwe schoentjes kwam 'te zitten, lag voor de hand, maar dat hij steeds een passende oplossing wist te bedenken bleek o.m. de dag na de viering van het 35- jarig bestaan der 'Vrede'. Enkele van Vredes fanatieke feestelingen, die van geen ophouden wisten en nog navierden onder de vorm van eten en drinken vooral dan dat laatste hadden hun toevlucht gezocht in het zaaltje van 'Callautens'. Onder hen ook Fong Maus'nèèr. Tussen het zaaltje en de ruime gelagzaal waar Anri profijtig aan zijn pintje zat te nippen, bevond zich een dubbele deur met bovenaan een glazen scheiding. Die deur kon echter niet beletten dat in het stamminee duidelijk alles kon worden gehoord wat in het zaaltje werd gezegd. De aanwezige feestvierders hadden duidelijk gemerkt dat Anri was binnengekomen en dat Josepha van Kallautens hem een pint had besteld. Verondersteld werd dat Anri was binnengekomen om Fong, die de gehele dag nog geen stro verlegd had, te kontroleren. De gesloten deur tussen de zaal en 't stamminee was voor hem dan ook een tegenvaller, ze belette hem immers te zien wat Fong uitspookte. En... zomaar in de zaal gaan zien wal Fong uitspookte durfde hij toch niet. Plots stak één van Fongs medevierders, om een dubbele reden, het vuur aan de lont en riep heel hard, zodat Anri in de gelagzaal het duidelijk kon verstaan: 'Fong, na est aan aa vee een fles te betalenDaarmee doelend op een fles wijn. In de eerste plaats deed hij dat om Fong één of een paar flessen af te zetten, terzelfdertijd ook echter om Fong in een moeilijk parket te brengen, wetend dat Anri vooraan zat, alles kon horen wat er gezegd werd en Maus'nèèr het niet over zijn hart zou kunnen krijgen om 'neen' te zeggen en weigeren te trakteren. Of de rest van het gezelschap de beide bedoelingen door- had, is niet zeker; over één ding waren ze het algemeen eens: voor Fong was het moment gekomen om zijn 'vlekken nog eens boven te halen en er een mot op te geven. Aldus tonend dat in hem dezelfde geest leefde als bij de andere feestvierders: ermee doorgaan tot de laatste frank! Om beurt en door mekaar begonnen ze te roepen: «Allez Fong, een fles betalen! Vooruit, Fong. 't Is aan u om te trakteren.» Om plots als één man te skanderen: «Allez Fong, een fles. Allez, Fong, een fles!» Anri, vooraan in 't stamminee, spitste de oren, nieuwsgierig om te weten hoe zijn broer zou reageren, zich daarbij de bedenking makend dal het toch van hun geld, van Rosalie en van hem, was dat hij trakteerde. Maar Fong was Anri te slim af en ook degene of diegenen die gedacht hadden hem in een moeilijk parket te brengen. Fong riep heel hard, zodat zijn broer het heel duidelijk kon horen: «Wa peisde geille wel? Ik betaul ekkik zjust niks! Ik em ekkik dauvee gieë geld!» Midderwijl knikte hij met het hoofd van ja, om zijn kompanen diets te n\aken dat hij wel trakteerde. Zo fel dat zijn hals er bijna pijn van deed, daarbij grote gebaren makend in de richting van de gesloten deur, om duidelijk te maken waarom hij die komedie speelde. Veelbetekenend legde hij ook de vinger op zijn mond, waaruit ze moesten afleiden dat ze niets mochten laten blijken van zijn instem ming, daarbij met luide stem herhalend: «Wa peisde geille wel? Ik bettaul ekkik niks! Niks! Ik em ekkik gieë geld om te trakteren zelle!» Enkelen speelden het spel mee en gingen door met roepen dat Fong een fles moest betalen en dat het zijn beurt was om te trakteren. Opgelucht en gerustgesteld dronk Anri zijn pint leeg en ging weg, overtuigd dat er niet van 'hun' geld gedronken werd. Gelijktijdig werden in het zaaltje een paar flessen ontkurkt op rekening van Maus'nèèr, die zich wellicht al flink wat tijd tevoren al voorzien had van de financiële middelen om dit jubileum te vieren. Fongs tweede (en opmerkelijk) bezoek aan de Vlaamse schouwburg Was Fong bereid om thuis, af en toe, het scheel van de koekjesdoos even op te lichten om regelmatig te kunnen trakteren en zich op die manier een zekere populariteit af te kopen en aldus danig de prijs betaalde om te kunnen behoren tot een bepaalde groep waar ze hem anders wellicht omwille van zijn leeftijd en zijn vaak te luidruchtig en naïef gedoe niet aanvaard zou hebben, toch zou niemand hem ooit echt kunnen overhalen om te ver te gaan, of stommiteiten te doen. Hij was tenslotte één van Maus'nèèrs drie-eenheid. Hij was gekenmerkt door dezelfde geest als Anri en Rosalie en hij zou nooit, een uitzonderlijke gelegenheid als het jubileum van de Vrede niet te na gesproken, verzuimd hebben het deel van zijn werk op het bedrijf te doen. En... wanneer de vlasoogst er was ik spreek nu niet uit eigen ondervinding, maar wel naar mij werd verteld dan was de bijdrage van Fong zeker even groot als deze van Anri. Iemand van gezegende leeftijd vertelde me zelfs dat alle bewerkingen die bij het vlas hoorden het slijten, repelen, roten, drogen, braken, hekelen en zwingelen door Maus'nèèrs werden verricht. Het roten gebeurde in de 'Ronne pit" Ronde put), die een rootput was die in verbinding stond met de Begijnewal, die de omwalling geweest zou zijn van het 'Hof ter Hecke'. Hof dat gesitueerd wordt waar zich nu het sportkompleks bevindt. Het drogen gebeurde op de Kleine Plaats en naar mijn zegsman mij vertelde was het geen zeldzaamheid dat de beide kanten van de Kleine Plaats ingenomen werden door bundeltjes vlas geplaatst in de vorm van schoofjes. Enkel te midden was een plaats vrij om een hondekar doorgang te geven. Het hekelen en zwingelen gebeurde dan in het gebouw dat zich langs de Kerkstraat bevond. Bij die bewerkingen stond de poort open en zag men Maus'nèèrs aan het werk. Zoals ik eerder reeds vertelde heb ik die poort bij mijn weten nooit open gezien. Maar toen hadden Maus'nèèrs hun vlaswin ning ook al stopgezet. Fong droeg in zich de geest van Maus'nèèrs, de geest van zovele boerengeslachten die beetje voor beetje, steen na steen, soms door onmenselijk hard zwoegen en een spaar zame, haast gierige levenswijze, een patrimonium hadden opgebouwd. Een patrimonium dat heilig was en waarvoor ze alles, maar dan ook alles zouden hebben gedaan en gelaten, om het onverdeeld en gaaf te bewaren en door te geven. Alleen de kontakten met mensen met wie Fong regelmatig in voeling kwam, hebben enigszins zijn dagelijks leven be ïnvloed. Onder hen waren de mensen van Vrede de belangrijkste. De Vrede was in Maus'nèèrs leven de enige grote passie. Trouwens, voor velen was Fong Maus'nèèr een stukje Vrede en een vertoning van Vrede zou nooit een vertoning van Vrede geweest zijn, had Fong niet aan "n entree' gestaan en zijn al te luidruchtige stem niet gemanifes teerd als iemand van wie gedeeltelijk het bestaan van de kring afhing. Na zijn voor hem onaangename en ietwat nare belevenis bij zijn bezoek aan de Brusselse Vlaamse schouwburg, had niemand Fong nog kunnen bewegen of overhalen om nog eens mee te gaan naar een vertoning in het theater aan de Lakenstraat. Uiteindelijk hadden ze Fong zolang om het hoofd gezaagd en ik weet niet wat beloofd om hem te vergezellen, dat hij door de knieën was gegaan en ja had gezegd. Snep zou niet meegaan en daardoor was Fong gerustgesteld, maar op het laatste nippertje was Snep toch van de partij. Een paar van Fongs vrienden hadden Snep echter voor het vertrek laten beloven geen zotte streken uit te halen, want ze hadden met hem al 'affronten' genoeg opgelopen, hadden ze eraan toegevoegd. Inderdaad Snep had het eens zo bont gemaakt dat alleen een ongelooflijk geluk uit en totaal onverstelbare hoek, hem er zonder kleerscheuren hadden doorheen geholpen. Men had zelfs gedreigd met hem nooit meer naar de schouwburg te gaan, indien hij zijn manieren niet hield. En, hij hield zijn manieren. Hij kon dat, zoals hij eveneens soms geestig uit de hoek kon komen. Maar deze keer was het Fong zelf die zich de strop aandeed en voor herrie zorgde. De Lebbekenaars hadden plaatsen genomen op het tweede balkon, omdat men van daaruit een beter totaaloverzicht had van het toneel, waardoor het hele gebeuren beter te genieten viel. Er gebeurde niets en allen gingen rustig zitten, zachtjes pratend over alles en nog wat. Fong, niet gewend aan dit aristokratisch interieur, keek nieuwsgierig rond naar het plafond, de parterre, de loges... Wie ziet Fong daar opeens in een loge zitten? Iemand van de Kleine Plaats, een gebuur van hem: Sooiken den beenhouwer. En dan nog wel met een onbekend vrouwmens bij zich! Fong kon zijn oren niet geloven. Sooiken was wel weduw naar, maar dat hij daar met een vreemd 'mokken' zat te zitten, dat ging Maus'nèèrs begrip te boven. Fier over zijn ontdekking stootte hij degene aan die naast hem zat en zei: «Zie ginder ne kieë! Sooiken den beenhou wer!» Het duurde wel even eer Fong de rest had kunnen overtui gen dal Sooiken daar zat. Alle Lebbeekse blikken, met gemengde gevoelens, gaande van verbazing en verontwaar diging tot jaloezie, waren op de loge vooraan gericht, waar inderdaad Sooiken den beenhouwer zat, vol aandacht en tederheid voor één voor hen onbekend vrouwmens. Hij doet alsof hij ons niet kent, Fong jong, zei iemand uit het gezelschap. Die iemand zou wel Snep geweest kunnen zijn, maar ook iemand anders. Natuurlijk zag Sooiken hen niet. Hij zal er in de verste verte nooit aan gedacht hebben dat in de zaal parochianen, geburen van hem zaten. Hoeveel Lebbekenaren eineen er naar de Vlaamse schouwburg? Weinig of geen! En... juist deze dag dat Sooiken met zijn vlam naar het theater ging, hadden zij uitgekozen om er te zijn. Sooikens portret en dat van de vrouw die hem vergezelde werd op alle mogelijke manieren gemaakt. In 't groot, in 't klein, met een heleboel Lebbeekse uitdrukkingen die slaan op iemand in een dergelijke situatie en waaraan ons dialekt zeer rijk is. Hij doet alsof hij ons niet ziet, 'n duiker! zei iemand. Zijt ge daar zo zeker van? repliceerde Fong, die gewoon van luid te spreken, zijn stem begon te verheffen. Ge ziet dat toch? kwam een eerder gefluisterd antwoord. Fong, inderdaad overtuigd dat Sooiken hem niet zien wilde, zei: Dein'n oiëmelleikken (heimelijke) woiëveloeëper! Dat zei hij zo luid dat alle omzittenden hem verwonderd en onbegrijpend aankeken. Hij èèt sjaans da'k nie dichter bij hem zit! sloot Fong zijn redenering af. Daarbij vastbesloten Sooiken 's anderen daags op te zoeken en hem eens goed zijn zaligheid te geven. Met welk recht Fong dat wilde doen, wist hij zelf niet. Hij was echter zo teleurgesteld in Sooiken Buggenhout dat hij er ergens uiting moest aan geven. Roep er eens op, zei Snep gedempt. Meer als zwans bedoeld dan ernstig. Iets wat een algemene glimlach los weekte in de groep. Het was alsof Snep een lont had aangestoken aan een ontplofbare Maus'nèèr. Wat niemand voor mogelijk hield of verwachtte, gebeurde. Fong stond recht, zette de twee handen aan de mond en 'riep zo hard hij kon: «Hé, Sooiken! Sooiken!» De zaal werd uit haar relatieve rust geschud en het vertrouwde publiek opeens gekonfronteerd met iets dat een heiligschennis was in deze kuituurtempel. Iedereen keek met verbazing, maar vooral met verontwaardiging naar de onverlaat die zo onwelvoeglijk en onbeschoft de haast wijdingsvolle sfeer die in die serene ruimte hing, kapol- schreeuwde. Fong stoorde zich daar echter niet aan en ging door met nog een paar keer heel luid «Sooiken!» te roepen, tot deze de richting uitkeek vanwaar het geroep kwam en... zijn parochianen hèrkende. Misschien had Fong verwacht dat Sooiken iets zou teruggedaan hebben, maar er kwam van de overkant geen teken van herkenning. De aandacht van het publiek bleef niet alleen op Fong gericht, hun blikken zochten ook de zaal af naar Sooiken. Zonder resultaat echter, want wie was Sooiken? Fong die meende dat de beenhouwer uit zijn geburen hem herkend had en gebolgen werd omdat er uit de loge geen enkele reaktie kwam, was niet te houden en een nieuw elan nemend riep hij: «Naa kende ons nie, hé!». Wat zijn vrienden ook deden of probeerden om hem weer te doen gaan zitten en te zwijgen, had niet het minste resultaat. Fong bleek als door een vreemd insekt gebeten en schreeuw de alsmaar luider: «Naa doeide da g'ons nie kent, hé!» Op dat ogenblik kwam iemand van het schouwburgperso- neel naar Fong toe en vroeg hem korrekt en beleefd of hij de zaal wilde verlaten. Fong vroeg perpleks waarom, niet begrijpend dat zijn gedrag iedereen ergerde en dat het meer dan de spuigaten uitliep. De man in kwestie keek .Fong heel even autoritair aan, negeerde de vraag en maande Maus'nèèr met aandrang aan te gaan zitten en te zwijgen of de zaal te verlaten. Fong keek vol onbegrip naar de vastberaden ordehandha ver, begreep dat hij geen kJeuze had en zette zich zwijgend neer en kreeg daarbij hei vriendelijke toemaatje: «U be grijpt, meneer, dat zoiets hier niet kan!» Zwijgend zijn verontwaardiging en zijn verbolgenheid verbijtend, keek Fong onophoudend met vlammende blik ken nbar Sooiken den beenhouwer in de loge voortaan, tot wanneer het licht in de zaal uitging en het beeld aan zijn ogen onttrokken werd. Toen, na het eerste bedrijf, de verlichting in de zaal weer aansloeg, keek Fong nieuwsgierig weer dezelfde richting uit, maar de loge was.leeg. 'Sooiken was samen met zijn vriendin een rustiger oord gaan opzoeken. (wordt vervolgd) (Pierre Van Rossem) weekend staan 'De Lustige Geburen' uit Denderbelle len centraal. Voor deze spelen, nieuw onder stoom. Belle-kermis wordt immers gevierd waaraan voor niet minder dan I dinsdag a.s. tijdens de 'Gouden Tongenworp' zullen ^r-prijzen verbonden I nieuw honderden grijpgrage handen naar de over de ka° '"geschreven gorden orde" heen uitgeworpen koeKjes grgpen, In de hoop de Afspana„^e f oske" de I °fdprijs uit de lucht te pikken. prijsuitreiking krijgt zijn ver- I Be-kermis loopt echter uur brengt de gelegenheids- l^°p4ri ^achel: Jeger van stapel. Op zater- kliek 'De Lustige Geburen' ,u' knJ8en de aanwezi- 16 augustus voert de Ko- dixit voorzitter Isidoor Uytter- §en ns f13 Jva!.®"e' dijkc Fanfare 'De Jonge sprot, een kliek die zowel na- ®°8en" en grabbelwerk tijdens ndcrlingen', vanaf 18.30 u., tionale als internationale ve- .e. 8ouden tongenworp te ver- wandelkoncert uit. Op detten in zijn rangen telt en 5' eze zesde ®dl0e idag 17 augustus krijgt de een attraktie op zichzelf vormt va" Is een Pn,zen" - een serenade aan de 'Ton- g* van 20 0?° fr' verbonden. genslijpers', Belles meest be- Pnfj.z«n ™rden "«gereikt m kende ingezetenen die te prijk Kfl ninklijke Harmonie 'St. Ce- a', eveneens vanaf 18.30 u. lens een wandelkoncert de egenheid haar muzikale staan in "de voortuin van de KapeUestraatkermis wordt be- - - sloten te 21.30 u. met een Zoals al eerder in dit blad Programma uien ten gehore te brengen indag komen de sportlief- )bers echter ook aan leken. Vanaf 15 u. wordt Is' voor internationale lief- zijn en de Kleinvee- en Pluim- waarnemend voorzitter Isidoor het Sint-Rochustomooi kaat- ibers verreden. Maandag 18 veejaarmarkt, begiftigd met Uyttersprot, sekretaris-pen- sen-op-het-zift. Er werden niet n>stus staat ook al in het een prijzenpot van 10.000 fr. ningmeester Isidoor De Cock minder dan 12 ploegen inge- 2o jaar geleden waarbij o.m. ten van de sport. Op het De keuring van het rundvee en de leden ^Herman Van schreven, met om en bij de 70 waarvan woning Van den Broeck langs de Kapellestraat 17. prachtig vuurwerk e half aangekondigd zal Wieze Dorp hun Op hetzelfde tijdstip start ook uur later v°jgt n°g de trekking tijdens het halfoogstweekend vrijd 15 au*tus om 10 UP vertoon van die 12 gelegen- ordt de jaarmarkt, waaraan voor «tombola m t Gilden- een (vreedzame) volksinvasie meJt doorlopende schiftingen heidsPloe8en die het volkse te- /innnn f- iihuis De Lustige Geburen'heieven ter t»eleoenheid van X. 6 rug aan bod laten komen met 't Zal er dus op het Dorp Hm tornooi gaat van start op weerspannenmethet leuke 6 -- v vertoon van die 12 gelegen- de 'Grote Prijs Bert Bos- 40.000 fr. prijzen verbonden huis'' 'De L"stiSC Gebure.n' beleven ter gelegenheid van ,ot ]9 Daarna i speciale veteranenlutte met 5 oud-Wieze Sportiefspelers van p wordt dan een kaatstor- gebeurt (vanaf 10.30 u) op de Camp, Alfred De Smedt, Bert spejers die welgeteld 19 wed- L r. II J RgqIppIc Rnnprf Vnn Ifppr ctrilrlnn -.111r».v Knfurielnn \Jr\rx. oi betwist waaraan vijftallen weide, eigendom van Honoré Denderbelle Club XV, Roggeman; om 12.30 uur wor stel en Terjoden deel- den bij afspanning "t Oosken', de paarden aan de tand gevoeld. 's Namiddags, vanaf de klok Marcel Cleemput, men zegt rug aan bod laten komen met sport, spanning en plezier, al les onder het motto: "Kam pen... dat 't Bezst...". Voor alle spelers is de samenkomst dat hij Wieze leerde Muziekzaal aat, het Wie- zenlein waar cink alle m ir-h. Bosteels, Robert Van Keer, strijden zullen betwisten. Voor kant«,n 7»terHao 16 aumictm zePlein- waar ook alle inlich- Rocer Wandelseck. Pierre De de eer^e keer komt er zelfc Kaaisen; ^leraag xo augustus tingen te bekomen zijn. Wie Bdag 19 augustus wordt tra- poneel Kapellestraatkermis jaarmarkt gevierd. Te 10.30 van vieren, staan de volksspe- Roger Wandelseck, Pierre De de eerste keer komt er zelfs Bisschip, Pierre Macharis en een familie-vijftal, het gezin doorlonend^vanafB13 u de plaatselijke neringdoeners Van Mol van de Rooien, tus- verwachten een grote sen de krijtlijnen. Wat meteen opkomst. bewijst dat de oude kaatsliefde Pierre Van Rossem van Wies nog niet verroest is. Zon dag worden de troostingen en de halve finales gespeeld met om 18 u. als sluitstuk de grote Rochusfinale. J. van Landuyt jaar worden in Serskamp (Wichelen) op het Dorp voor 3' maal op 22, 23 en 24 augustus de «Serskampse Land- Tuinbouwdagen» gehouden. In dit lieve land z(jn er al tankoninginnen en -prinsessen», «rozenbals», «rozen- eten» en zelfs in Serskamp zijn er «rozencavaliers» of ten ruiters». mand vindt dat dit getuigt boortegrond van menig welrie- ™l overdadige belangstelling kende rozelaar, nl. te Sers- r de roos, de koningin van kamp. Er kon geen beter tijd- bloemen. En toch ontbrak stip gekozen worden dan de log een parel in haar kroon, jaarlijkse «Serskampse Land- is het Liberaal Verbond en tuinbouwdagen> r Zelfstandigen/Land- en naam voor deze nieuwe tradi- nbouw, dat al zoveel on- tie was vlug gevonden: «De nam voor de opwaardering gouden roos van Serskamp». r een de Wichelse land- en tuin- Inderdaad u vergist u niet: er Kret wbcdrijven, dat met deze zal een 18-karaats gouden roos ft neur zal gaan lopen. Deze te rapen vallen in de vorm van 0 tniging met haar inmiddels een juweel (vakmanschap van mei ende energieke bcstuurs- het Huis Van der Plas/Wiche lt el tg (Albert Van Maldcren, len). Ncfen, het prachtige sier- :rspe irzittcr; Maria De Kegel-De juweel zal niet te grabbel ge leien rijver, secretaris) zal deze gooid worden maar wel een 19 01 el bijzetten onder de vorm partij echte welriekende rozen etafe een «Rozenworp» en waar voorzien van een naamkaartje pro dit beter dan op de ge- en waarvan één het gelukseti- m* ket «Dit is een Gouden Roos» zal dragen. U weet wat deze gelukkige te wachten staat. Degenen die minder geluk hebben kunnen nog best een mooie troostprijs meegrab- belen. Uit onderstaand programma merkt u dat het het L.V.Z. niet aan durf, creativiteit en werklust ontbreekt. Niets werd over het hoofd gezien: niet alleen de innerlijke mens zal er verwend worden maar ook de geestelijke mens. De culturele stoffering op deze landelijke manifestatie is immers het 'Open Kunstatelier'. In het Gemeentehuis en in de zaal «Volkskring» zullen kunste naars uit onze streek hun werk voorstellen aan het publiek en een demonstratie geven van hun talent. Het programma voor de kinderen is zeker geen bluf maar keiharde goede en gezellige kinderanimatie. Als men dan weet dat alle aktiviteiten gratis zijn kan men toch met veel waardering het L.V.Z.-Bestuur succes toe wensen. Breng een bezoek aan een rozendorp in feeststem ming, vier mee en voer «de roos» naar de top. Programma Nadat nationaal LVZ voorzit ter, volksvertegenwoordiger Verberckmoes officieel het lint heeft doorgeknipt, kan u er volgend feestprogramma bij wonen. Op zaterdag 23 augus tus vanaf 10.00 uur doorlopend «open kunstatelier» in de «Volkskring» en in het Ge meentehuis van Serskamp. Kunstenaars van bij ons stellen er hun werk tentoon. Het gaat om Paul Dauwe (schilder) uit Gijzegem, Patrick De Clercq (schilder op zijde) uit Sers kamp, Jozef Dierickx (tekenen met droge naald) uit Oude- gem, Emest Gorus (schilder) uit Oudegem, Julien Liesaerde (houtsnijwerk) uit Hofstade, Antoine Michiels (schilder van landbouwtema's) uit Wiche len, Maurits Roels (tekenen) uit Nieuwerkerken, Ivan Scheldeman (tekenen) uit Wondelgem, Armand De Be cker (maquettes van boten) uit Baasrode, Roland Van Nuffel (fotogravure) uit Hofstade en Lucienne Van Sande (penteke ningen en monoinkten) uit Oudegem. Om 14.00 uur start er een individuele wandelzoektocht langs de boom- en rozenkwe kerijen van groot-Wichelen. Deze wandeling gaat samen met een vragenspel over bo men en heesters. Om 17.00 uur volgt er een barbecue en om 19.00 uur treedt «The Nielse Brouble Brass Band» op. Zon dag 24 augustus is het kunst atelier open vanaf 9.00 uur. Om 10.00 uur begint de antiek en brocantemarkt en vanaf 18.00 uur wordt op het dorps plein - als het weer het toe laat - een luchtballon opgela ten. Daarna volgt de rozen- worp «De Gouden Roos van Serskamp». Het gaat om een 18 karaat roos met een waarde van 10.000 fr. Verder is er nog een leuke troostprijs te winnen. Voor de kinderen werd een speciaal programma uitge werkt. Dat vangt aan om 13.00 uur met een speelgoedruil beurs. Om 15.00 uur treedt het poppenteater 't Ajuintje op met het spel «niets». Een mis- terie natuurlijk. Voor de kin deren zijn er allerlei verrassin gen ingebouwd en werd er ook voorzien in de nodige anima tie. Om 17.00 uur kunnen de kinderen voor de barbecue te recht en om 18.00 uur begint de Drive-In Music show. Wieze heeft beslist vele mooie tuintjes. We mogen gerust aannemen dat de aktie van de plaatselijke vereniging, het "Werk van den Akker" daar voor een goed stuk aan de basis van ligt. De resultaten van de jongste hofkenskeu- ring liegen er weer niet om. Het doel van deze volkstuin- dersorganisatie is trouwens fraaie en nuttige hofkens te bekomen, de mensen in vriendschap bijeen te brengen en bij de leden het gevoel voor schoonheid ontwikkelen. De onlangs vernieuwde bestuurs- ploeg met voorzitter Alfred Lambrecht, sekretaris Freddy Praet, en de leden Paul D'Hondt, Karei Heuvinck, Louis Lambrecht (Aalsterse- straat), Jozef Putteman (Nieuwstraat), Louis Van den Steen en Jozef Van Landuyt huldigen blijkbaar dezelfde doelstelling als hun voorgan gers, die m 1937 het "Werk" te Wieze stichtten. Werking Om het Werk van de Volk stuin in het bloemendorp ver der te laten bloeien worden er regelmatig diverse aktiviteiten op het getouw gezet: de jaar lijkse hofkensprijskamp, leer- voordrachten en -demonstra ties, bezoeken aan tentoonstel lingen, bloemenvelden, tuin bouwscholen, fabrieken e.a.m. Circa 15 jaar geleden werd er zelfs een eerder schuchtere poging ondernomen om een tentoonstelling van vruchten en bloemen uit de eigen leden tuintjes te organiseren. Het bleef echter bij een eenmalig initiatief. Tentoonstelling De huidige bewindsmensen hebben de idee van zo'n expo weer opgerakeld. Ze vinden dat, met de medewerking van een goede 50 leden, het moet mogelijk zijn een fraaie presta tie van tuinprodukten te berei ken. In die optiek werd vol gend expo-programma samen- gerijfd, dat voorgesteld zal worden op zaterdag 30 en zon dag 31 augustus in de turnzaal van het ontmoetingscentrum aan de Schoolstraat. Uiteraard gaat het in de eer ste plaats om de voorstelling van groenten, fruit en bloemen uit de eigen tuintjes. Verder zijn er dia's over de groenten- en sierhofkens van de leden; een diamontage over kaas ma ken op ambachtelijke wijze, aanverwante hobby's en ver koop per opbod an de tentoon gestelde produkten op zondag 31 augustus om 19 u. De officiële opening heeft plaats op zaterdag 30 augustus om 17 u. Openingsuren op zondag: van 10 tot 12 u en van 14 tot 20 u. Er is voor iedereen gratis toegang. J. Van Landuyt Naar jaarlijkse traditie, or- ganizeert de -afdeling «jeugd en fotografie» van Agfa Gevaert een fotosta- ge. Van 25 tot 29 augustus kunnen jongeren heel wat techniek en praktijk op doen. Informatie en in schrijvingen bij de heer Ja cobs, Jeugd en Fotografie Agfa Gevaert, Prins Bou- dewijnlaan 5 te 2550 Kon- tich (03/457.97.68). Vanuit België kan men nu Britse boerderij-vakanties boeken. De folder «Garm- house Holidays» vertelt er u alles over en is verkrijg baar bij de Britse Dienst voor Toerisme, Bergstraat 52 te 1000 Brussel. Voor reservatie van boerderij vakantie kan men terecht bij het Britisch Reservation Centre, Bergstraat 52E te 1000 Brussel (02/ 511.23.87). Freddy Markham, «Fats Fred dy» genoemd is de eerste mens die met een weliswaar speciale fiets een snelheid heeft bereikt die hoger ligt dan 105 kilome ter per uur. Freddy Markham is natuurlijk een Amerikaan.

De Voorpost | 1986 | | pagina 5