e grote en de kleine k Internationale Muziekdagen spetterend afgerond met virtuoze barokklanken Kursus vokale notenleer bij In Dulci Jubilo - Sint-Niklaas BRT 3-belangstelling voor Dendermondse koncerten met Con Bassone en Pandora Dendermondse Rijksinternaat gonst van muzikale bedrijvigheid - - f - m 1986 - De Voorpost Festival van Vlaanderen sten oude muziek" en "ge- ziekdagen op een spetteren- koncertbezoekers", de wijze afsloten. mochten telkens getuigen zijn van artistieke topeven- ementen van deze festivale ditie. Vrijdag stonden drie symfonieën van Joseph Haydn en twee vokale kom- 26.7-8.8.1987: Musioa Antiqua - Panorama tot de Latijnse Wereld Terwijl de genodigden reeds genoten van een Het Brugse luik van het Festival van Vlaanderen of de Internationale Muziekdagen - wat men in Brugge liever hoort - is voorbij. Het was kwalitatief eerder in mineur gestart met enkele koncerten die niet de schitterende festivalgrandeur afstraalden, die we te Brugge gewoon zijn. Maar na deze minder feestelijke ouverture bloeide het festival echt open om te besluiten met een spetterende finale. Vorige week kon u een bondige impressie lezen van de konoerten tijdens de eerste week, vandaag berichten we u over de tweede week. Orgelrecital J.S. Bach door laureaten '85 De Brugse festivalorgani satoren hebben de loffelijke gewoonte ieder jaar enkele laureaten van hun Interna tionale Muziek wedstrijden te laten koncerteren. Zo kwamen de voorbije dagen reeds o.m. Scott Ross, Chri- stophe Rousset, Linda Ni cholson en Roberto Barto aan de beurt. Twee laureaten van de or gelwedstrijden van vorig jaar gaven vorige week maandag in de Sint-Gillis- kerk een dubbel recital met orgelkomposities van J.S. Bach. Tijdens het eerste deel speelde Christophe An- selm Noll (2de laureaat con cours Bach-Haendel in '85 en halve finalist klavecim bel dit jaar) de fantasie "Je- su, meine Freude - BWV 713", de koraalbewerking "Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ - BWV 649", de "Triosonate D-dur - BWV 530" en de "Praeludium und Fuge h-moll - BWV 544". Noll leek ons nog aan een interpretatief inzicht gewonnen te hebben, zodat vooral de triosonate zeld zaam geladen vertolkt werd. Michael Kapsner (2de laureaat in '79 en vorig jaar winnaar van de speciale Bachprij8 Brugge) vertolk te een transkriptie van het "Concerto grosso 85" van Haendel, een improvisatie op een koraalthema van Melchior Vulpius en ten slotte "Praeludium und Fu ge Es-Dur - BWV 552". We hoorden de jonge Duitser in D, opus 36". reeds inventiever improvi- Hoe delikaat het spelen seren (Brugge en Dender- zonder echt dirigent ook is monde in '85). Zijn andere voor een ensemble van deze vertolkingen waren echter afmetingen (Monica Hug- van zeer hoog niveau, gett leidde het geheel van Kapsner slaagde erin door haar plaats bij de eerste vio- een rijk gevarieerde regi- len), toch mag men de voor- stratie Haendels concerto delen ervan niet over het grosso te hertalen voor or- hoofd zien: de muzikanten gel, een niet geringe opga- moeten attenter de muziek ve, waarin hij ook door zijn volgen en mee-"denken", technische virtuositeit goed wat erg stimulerend kan slaagde. Ook de knappe op- werken! bouw van en het interpreta- Al ging het transparante tieve reliëf in de "Praelu- van de frazeringen wel eens dium und Fuge Es-Dur" be- een eigen leven leiden in de wezen dat Kapsner een be- akoestisch soms weerbar- trouwbaar en eerlijk Bach- stige Walburga-gewelven, interpreet is. Het publiek toch toonde het orkest zich wist deze beide vertolkin- van zijn beste zijde: sonore gen naar waarde te strijkers, dynamische bla- schatten. posities van Mozart gepro- zorgde slotreceptie, was de grammeerd; zaterdag was sympathieke "knokploeg" voorbehouden aan virtuoze nog druk in de weer de barokmuziek van Corelli, Sint-Walburgakerk op- Vivaldi en Haendel. nieuw om te turnen van een Haydns zeer omvangrij- koncertruimte tot een huis ke oeuvre bevat o.m. 104 van meditatie en dacht Ro- symfonieën waarvan The brecht Dewitte waarschijn- Engüsh Concert er drie uit- hjk aan zijn 24ste Inter- voerde, de nrs. 6, 7 en 8. nationale Muziekdagen. Sopraan Arleen Augér Van 25 juli tot en met 8 zong Mozarts koncertaria augustus 1987 wordt "Bella mia fiamma" en zijn Brugge weer het centrum prachtige motet "Exsultate, van de "Musica Antiqua": jubilate - KV 165" (dat we ?en concours voor melodie- vorig jaar nog hoorden uit- instrumenten, zang, luit en voeren te Mechelen met Ja ensembles, toegespitst op net Prry en het Kon. Filhar- de muziek uit de middeleeu- steeds wat vergeten "Har- monisch Orkest van Vlaan- wen en renaissance. Een monie"-muziek uit die pe- üeren, toen nog onder tentoonstelling Instrumen- Tchakarov). Zowel het mo- tarium Musica Antiqua tet als de koncertaria, toch naar historische voorbeel- twee erg verscheiden gen- den; een hele serie middag- res, werden door Auger avondkoncerten "Pano- schitterend vertolkt en rama tot de Latijnse door het pubhek begeesterd Wereld", aanhoord en gewaardeerd. Opnieuw zal Brugge hét Pinnock en zijn ensemble Europese centrum worden toonden him technische van de oude muziek, de in- virtuositeit en grote muzi- temationale ontmoetings- Organist Michel KaDsner laureaat van Hp Rnrhnrk semble The English Con- kahteit. Op het programma plaats van musici, instru- speelde een mnni recital i eert aangegroeid tot het van zaterdag figureerde mentenbouwers, kenners toonaangevend orkest op werk van Corelli (het "Con- en liefhebbers; de grote ten nieuw leven "ingebla- thieke "knokploeg" - autentieke instrumenten, certo grosso in D groot, groep bekende gezichten zen" worden en die niet te door hun charme en ii Het is zowat het toporkest opus 6 nr. 9"), Vivaldi wie we telkens weer aan- definiëren atmosfeer van voor een goed deel mee op dit vlak en het barst van ("Concerto in d klein voor 2 treffen tijdens de wedstrijd, gezelligheid én vriendelijk- gelaat van deze muziekc professionele ingesteld- hobo's", "Concerto voor 2 de koncerten, de tentoon- heid. Deze sfeer wordt niet heid. Het sukses van hun violen en cello in de klein stellingsruimten en - tij- ieder jaar opnieuw ge- uitgebreide platenproduk- uit 'L'Estro Armonico'" en dens de verloren ogenblik- kreëerd maar is in de loop tie spreekt op dit vlak voor het "Concerto in D groot ken - de vele terrasjes. Op- van de voorbije 23 jaar or- zich. voor fluit en strijkers, opus nieuw zal het Brugse luik ganisch gegroeid met het The English Concert ver- 10 nr. 3 "EL Gardellino") en van het grote festivalgebeu- hele gebeuren. Alle ingre- zorgde de laatste twee Haendel ("The Arrival of ren boeiende momenten bie- diënten samen zorgen er in de "Serenade nr. 12 in C - KV 388", het gaafst uitge voerde werk van de avond. In de "Gran Partita of Sere nade nr. 10 in B - KV 361" werd er immers niet altijd met veel zelfzekerheid ge musiceerd. Toch blijft het rijke en sonore koloriet van dit ensemble een meer dan interessant gegeven om - met een eventueel langere repetitieperiode - de nog riode opnieuw in de belang stelling te brengen. Trevor Pinnock en The English Consort zorgen voor heerlijke slotkoncerten Amper 13 jaar jong is het door klavicinist Trevor Pin nock gestichte, Britse en- avondkoncerten van deze the Queen of Sheba" uit "Sa- den met zenuwachtige deel- voor dat het Brugse festi- 23ste internationale mu- lomon", het "Grand Concer- nemers aan het concours, valgebeuren een echt muzi- ziekdagen, in de ruime to in G groot, opus 6 nr. 6" zeer strenge juryleden, fa- kaal feest wordt, waar het Sint-Walburgakerk die en het "Concerto grosso in naten van de autentieke uit- goed toeven is. voor dit topensemble tel- F, opus 3 nr. 4a"). voeringspraktijk, recent Zo lang Robbrecht Dewit- kens vol gelopen was. En de Twee koncerten die deze opgedolven komposities die te (met zijn hecht team me- vele aanwezigen, "speciali- 23ste Internationale Mu- in de Brugse koncertruim- dewerkers en zijn sympa- bepalen) deze sfeer de traditionele kwalit van het wedstrijd- en ko certleven weet te bewan hoeft hij geen "konkurrt tie" te vrezen van de vi organisatoren, die h< proberen na te volgen! geven nu alvast rend vous op zaterdag 1987! L. Septemï Arleen Auger begeesterde te Brugge met onder meer Mozart's motet "Exsultate Jubilate" to voor viool, cello en piano C" en de "Symfonie nr. 2 deze speciaal nieuw opg Vanaf de maand september e.k. organiseert het reid worden op het grote der jaar weer opnieuw be- richte kursus. knapenkoor In Duloi Jubilo uit Sint-Niklaas in koor- Tot de aktiviteiten ginnen. Maar voor jonge De aspirant-zanger die samenwerking met de stedelijke muziekakademie, van ™ci Jubüo behoren kinderen wil dit ook zeggen het tweede of het derde led eezelschaD «ati in,rono mirnifl nntanioor rwo ïrioc o.m. het opluisteren van eu- dat er plaatsen vrijkomen jaar van de basisschool z deed dit in de bïte Brit» Werioht^r «n St 0hariBtievlermSen de ta en'h°u8ii>fte een vrijwel unie ciaai mgericnt voor Kinaeren van net tweede en het koüegekerk, het uitvoeren jongeren. En om de jongste opleiding krijgen die me deel van Britse komponis- ten, in het tweede deel van toondichters van het konti nent. En het koortraditie, die we in het verleden zo dikwijls te Brugge konden bewonde ren, maar dit jaar slechts met mondjesmaat aanwezig was (uit financiële overwe gingen?). derde leerjaar van om het even welke basisschool, van ^rote werken uit de zangers nog beter voor te een zal garanderen dat h om op die manier een gemakkelijke overstap te muziekliteratuur en het bereiden op het knapen- over de vereiste muzika maken naar het eigenlijke koor. maken van buitenlandse koor wordt vanaf septem- kwaliteiten zal beschikk koncert- en vakantiereizen ber e.k, gestart met een om toe te treden tot 1 Muzikale traditie zoals o.a. in mei 11., tijdens waarbij de zangers grote grondig uitgebouwde oplei- knapenkoor In Dulci Ju Het knapenkoor In Dulci de schitterende uitvoering muziek leren kennen en ding voor In Dulci Jubüo. vanaf hot r"Tonh,iV Met een steeds wisselende Jubüo uit Sint-Niklaas van The Coronation An- waarderen en waarbij ze in opstelling en bezetting wist heeft gedurende meer dan thems van G.F. Handel o.l.v. kontakt komen- met ver- het koor telkens een grote vijftig jaar een traditie op- koorleider Jan Van Lan- schülende mensen uit ver- sonoriteit te bereiken én gebouwd van een pedago- deghem. schülende kuituren, een homogene koorklank gisch verantwoorde muzi- met een bijna perfekte ba- kale vrijetijdsbesteding Het knapenkoor In Dulci Jaarlijks herbeginnen lan» tussen de diverse stem- voor jongeren tussen 8 en Jubüo is lang geen onbe- Nochtans bestaat een kna- mengroepen. Een heerlijke 22 jaar. kende meer in het Vlaamse penkoor uit een jaarlijks Jözef-Klem-^minariege- avond. De resultaten van deze niet land. Het koor telt zowat 70 wisselende groep, want ie- deeltelijk m de lokalen van aflatende inspanningen .leden. De jongens worden der jaar moeten zowat 15 de, stedelijke muziekakade- Vokale notenleer De leseen vinden plaats op woensdag- en zaterdagna middag, telkens gedurende één uur, gedeeltelijk in de muziekstudio van het Sint- lo. Vanaf het ogenblik d zijn stem goed geplaat wordt en hij de nodige lee kwaliteiten ontwikke heeft, zal hij individueel test worden alvorens toe treden tot het eigenlij] koor. Buiten deze aspekten men ook nog aan bod - beluisteren van koorlitei The Hanover Band - Koncert Ludwig van Beethoven Violiste Monica Huggett, cellist Timothy Mason en fortepianiste Linda Nichol son - samen The London Fortepiano Trioo - hadden op 1 augustus als middag- koncert reeds een Beetho ven-recital gegeven met het "Trio in Bes grote terts, nr. 39" en een transkriptie van zijn tweede simfonie. Zij be vestigden op dinsdag 5 au gustus in de Sint-Walbur gakerk de schitterende in druk die ze toen reeds gela ten hadden. Samen met The Hanover Band, een 30-tal leden teüend ensemble naar het model van de Weense Akademie-orkesten van rond 1800, speelden ze tij dens het avondkoncert van Brugge dinsdag de "Ouverture tot bestond in een mooie klankba lans verenigd. Vooral hel triple-concerto met zijn prachtig largo was een feest voor het oor! muzikale leiding van het koor, de leiding hebben van Maria-Motetten heerlijk verklankt door The Sixteen Zes vrouwelijke sopra nen, vijf mannelijke alten, vier tenoren en vier bassen: samen met hun dirigent Harry Christophers en or- ganiste Margaret Philips vormen ze The Sixteen. In 1977 samengesteld uit voormalige muziekstuden ten van Oxford en Cambrid ge stelt het koor zich tot doel minder uitgeyoerde meesterwerken uit de koor literatuur van de renais sance tot nu te zingen in de typische stijl van iedere periode. Het programma dat te uitgevoerd werd overwegend Mozart in harmonie- zijn telkens te beluisteren verdeeld over vier partijen: jongens het koor tijdelijk of rrde- ®en bezetting door Octophoros op de uitvoeringen van de sopranen, alten, tenoren en definitief verlaten omdat ze stempedagoge zal, in nau- Blazersmuziek van rond grote bladzijden uit de bassen. De jongsten beho- hun knapenstem verliezen we samenwerking met 1800 uitvoeren op originele koorliteratuur in de koüe- ren tot een groep «aspi- (ze «muteren»). Voor de instrumenten is de bedoe- gekerk te Sint-Niklaas, rant»-zangers die voorbe- koorleiding betekent dit ie- ling van het door Paul Dombrecht opgerichte en semble Octophoros. Na een eerste koncert met muziek van Mozart en vooral Beet hoven op zondag, was het ensemble donderdagavond opnieuw aan de beurt in de Sint-Jacobskerk met een Mozartkoncert Het gezelschap was uit gebreid tot een dubbele be zetting van klarinet, bas sethoorn, hobo en fagot, sa men met vier hoorns en contrabas. Het geheel werd tuur, het ontdekken vam koor partituur. blokflu spel, gehoorvorming, tie, ritmiek- en ademt lingsoefeningen Elke woensdagavond, van 20.30 tot 23.45 u, bes- Van Gijsegem (tenor, blok- teedt BRT 3 aandacht aan de "oude" muziek in het»fluit, kromhoorn), Marcel programma "Musica Antiqua". Producer Pieter An- Ketel® (blokfluiten, traver- geven. De teksten zijn zeer gevarieerd: de Duitse tek sten zijn op poëtisch vlak driessen probeert dit programma aantrekkelijk te maken o.m. door het uitzenden van koncerten, al kromhoorn), Philippe vaak van bedenkelijk allooi; Malfeyt (luit; citer, krom- d® Franse chansons zijn li- hoom), Erik Boone (viola terair hoogstaander. Het iA;iiuauao, 1101. gciicci woiu uwxu;, mia liuuuc V v iwia O gedirigeerd door Bartold niet live. Zo was zijn team de voorbije weken bracchio, vedel, krom- meest opvallende kenmerk "Die Geschöpfe des Prome- motetten ter ere van de Hei- theus'", het "Triple Concer- lige Maagd: in het eerste Kuijken, een eerste direktie voor deze uitstekende flui tist. Het koncert opende, op een volgens mij nogal rom melige manier, met de ou verture tot "Die Entfü- 08470847hrung aus dem Se erg bedrijvig in de Brugse kerken en andere kon- oertruimten. De volgende weken zullen ook in Dendermonde verscheidene konoerten worden op genomen: de eerste reeds op zondag 17 en maandag 18 augustus. Over deze twee koncerten hier een beetje meer informatie. hoorn) en Sophie Watiüon op muzikaal gebied is de (viola da gamba). Het ensemble speciali- uiterst diepgaande extravagante tekstverklan- seert zich in het vertolken king, waardoor deze wer- van muziek uit middeleeu wen en renaissance. In kor te tijd verwierf het bekend heid in binnen- en buiten ken nauw aansluiten bij het Italiaanse madrigaal. Met zijn oeuvre lijkt Uteni - die werkte in een tijd grote onzekerheid ën zu< naar extremen zowat de grens te staan tussen laat-renaissance e vroeg-barok. Een progra ma dat erg boeiend belo te worden, zoals ook van de dag voordien tn wens. Anders zou BRT3 trouwens niet opnemen. Muziek uit handschriften tuumhoorn, oboe d'amore, - KV 384". Een echte kohe- uit het Brussels (Jonserva- fagot) op een levendige en land. Een levendige inter- sie wist Kuijken te bereiken torium door Con Bassone tevens historisch verant- pretatie, gesteund op histo- Een eerste koncert dat woorde manier aan het pu- door BRT 3 wordt opgeno- bliek voor te steüen. Hier- is dit door het ensem- voor wordt gebruik Van l tot 10 augustus was het Vlaamse Centrum voor Oude Muziek, Musica uit Peer, te gast in het Dendermondse Rijksinternaat aan de Geleidestraat. Het organiseerde er een van zijn elf muziekkursussen, een Renaissancekursus met als thema "Musiceren uit Facsimüe's", waarin een systematische aanpak van de 15de en 16de-eeuwse notatie centraal stond Niet minder dan 32 deelnemers, onder wie meer dan de helft uit Nederland afkomstig, kregen er individueel onderricht en samenspel van gereputeerde muzikanten als Herman Baeten (koorzang), Maria Angad Gaur (dans), Carine Rinkes (blokfluit en rietbladinstru menten), Dirk Snellings (zang en rietbladinstrumenten) en Mieneke Van der Velde (gamba). Ook lezingen, audities en mini-koncertjes stonden op het pro gramma. Hoeft het gezegd dat de deelnemers het Rijksinternaat (waarover niets dan lof gehoord werd) deden gonzen van muziek in al zijn vormen! Vanaf eergisteren woensdag is mevrouw L. De Tremerie-De Stobbeleir, direktrice van het Rijksintemaat, opnieuw gastvrouw voor een internationaal gezellschap van muzikanten: de deelnemers aan de Internationale Zomerkursus voor Oude Muziek, een meesterkursus voor barokke, klassieke en vroegromantische muzie- kinterpretatie '<L.) risch opzoekingswerk, een virtuoze speeltechniek en w w akkuraat samenspel maken blë Con Bassone" daT op maakt van originele 18de hun vertolkingen fris en zondag L7 augustus in de eeuwse historische instru- spontaan. Naast research Dendermondse Begijnhof- menten of getrouwe ko- en zelfstudie op het gebied kerk wordt uitgevoerd. Het piccn ervan. van de "autentieke" uitvoe- programma is bijna geheel hi wisselende bezettingen ringspraktijk studeerden samengesteld uit hand- wordt werk gespeeld van üe leden aan diverse conser- schriften of eerste druk- G H- Stölzel, F.J. Haydn, vatoria en bekwaamden ze ken, die zich in de biblio- K H- öraun, J. Fr. Fasch, zich verder via kursussen theek van het Koninklijk A. Vivaldi, G.Ph. Telemann in het buitenland bij o.a. Muziekkonservatorium te en E.W.Wolff. 01 T" Brussel bevinden. Het koncert begint 20.30 u. Ml Het ensemble Con ne werd in 1985 door zes entoesiaste musici opge richt: Patrick Beuckels (tra- verso, blokfluit), Marcel Ponseele (hobo), Ghislaine Wauters (viool), Mare Min- Clemencio, H.-M. Linde, van Altena, H. Smith, Anth. Baües en E. Dombois. Pandora werd laureaat in Pandora vertolkt "Froeliche diverse concours, maakte newe Teutsche und Frant- radio- en televisieopnamen en er volgden koncerten in binnen- en buitenland; vo- zoesiche Lieder" van Alexander Utendal Het tweede koncert dat rig jaar maakte Pandora kowski (fagot), Claude tijdens deze Internationale nog een suksesrijke kon- Maury (hoorn) en Guy Pen- Zomerkursus voor Oude certreis door China, son (klavecimbel). Zij ont- Muziek door de mensen van Van de Vlaamse (Gentse?) moetten elkaar in verschü- Pieter Andriessen wordt oi- komponist Alexander Uten- lende barokorkesten als La pgenomen voor latere uit- dal (ca. 1543-4/1581) ver- Petite Bande, La Chapelle zending, is het optreden tolkt Pandora een twintig- Royale, Les Musiciens du van Pandora op maandag tal nummers uit zijn "Froe- Louvre en besloten om sa- 1® augustus in het Dender- liche newe Teutsche und men te musiceren. mondse stadhuis. Hun bedoeling is 18de Pandora bestaat momen- eeuwse kamermuziek voor teel uit musici Sylvia Broe- Frantzoesiche Lieder", in 1754 te Neurenberg, het toenmalige centrum van de bezetting voor kjoi u-ii. iiiuoiui D.yivia diub- uiu vo.ii vie r (na. ckaert (sopraan), Ludwig Duitse muziekdruk uitge- feestdagen van 14 tot 22 u. Lede. Paul Baert exposeert zijn werk in 't Hof te Putten w Lede. Tot 31 augustus kan men er nog terecht op vrij :rt van 19 tot 22 u. en op zaterdag, zondag, maandag en op

De Voorpost | 1986 | | pagina 6