Vademecum voor een verrukkelijk 'ambachtelijk weekend' Twee dagen de artistieke en gastronomische toer op in 't Land van Waas 8 - 15.8.1986 - De Voorpost Het belangrijkste toeristische gebeuren van het jaar. Dat is het 'ambachtelijk weekend' ongetwijfeld voor het Land van Waas. Kyken naar kunstenaars, naar mensen die hun hobby op artistieke wyze gestalte geven, proeven van regionale drankjes en gerechten, kuieren langs populierenlanen en met monumentale bouwsels afgeperkte straten. Je Waas en waarachtig (what's in a name?) voelen, thuis in een gemoedelijke streek waar raap en Reinaert hoog in 't blazoen prijken. De zevende uitgave van het 'ambachtelijk week end' vindt op 23 en 24 augustus plaats. De ambachts lieden stellen dan hun ateliers toegankelijk van 13 tot 19 u op zaterdag en van 10 tot 19 u op zondag. De gewestelijke VVV heeft, onder impuls van voorzitter Gustaaf Van Daele, van leider Marcel Van Brussel van de werkgroep, van Rita Verbraeken, Ann Ver- vaet, André Sax en vele anderen ontzettend veel inspanningen geleverd opdat deze zo wijdvertakte manifestatie tot een topevenement zou uitgroeien. Het unieke van dit evenement is immers dat het zich op vele tientallen plaatsen tegelijk afspeelt, in heel het Waasland; het betreuren waard is in deze kontekst dat men in b.v. het Beverse, in Kruibeke ook wat te gering heeft meegewerkt. Boeiend is het aanbod disciplines: van pottenbakkers tot manden- vlechters, van geitekaasmakers over schaapherders tot een imker. Pottenbakkers, pottenpakkers ook. Want de streekbieren doén het gaandeweg steeds meer in de regio: de Kerel, de Cuvée, het Dobbelken. Leer ze kennen in dit bierjaar, Wazenaren! En ontdek de geneugten van de streeklekkernijen: het recentelijk bijeengeknede Boudelogebak van de Ste- kense broodbereiders, de sUjtpap van Sombeke en omstreken, de paling van Temse en verre omgeving, de vruchtenwijn. Pleisteren op en rond boerderijen, in knusse werkplaatsen, in een siertuin, je ogen de kost geven in musea. Opnieuw valt veel te beleven rond kasteel Walburg in Sint-Niklaas dat net als 't Blauwendael- kasteel van Waasmunster in een prachtig park werd neergeheid (hoewel: eerst was er wellicht de burcht, nadien kwam de entourage). Opnieuw zetten de leden van volkskunstgroepen Drieske Nijpers en Reintje Vos hun beste beentje voor; waar blijven Boerke Naas, Krabbeke Steur, Roeland, Lange Stien, enz.? Vier routes of trajekten door het Land van Waas werden uitgestippeld. Die staan afgedrukt en werden toegelicht in een zeer fraaie brochure die 50 frank kost en te verkrijgen is in heel wat VW-kantoren en bij andere instanties. Per auto, te voet, per fiets kan je nauwgezet deze routes volgen, maar je mag net zo goed wat meer geïmproviseerd te werk gaan en hier en daar iets naar je gading uitpikken. Om het de Waaslandreiziger, de Wazenaar tout court en vele anderen makkelijk te maken heb ik al wat er aan interessants te zien en te beleven is bijeengeschikt, in een alfabetisch overzicht. Een soort vademecum dus voor een verrukkelijke tweedaagse. In één oogopslag kan je dus zien waar precies matten gevlochten worden of schaapherders over de beemden kuieren; adressen en niet zelden ook telefoonnummers wer den vermeld. Het weze, nogmaals, gesteld dat al die zo char mante demonstraties en retrotoestanden gratis toe gankelijk zijn, maar als je een pint bestelt moetje ze wel betalen en nog zelf uitdrinken ook. Hou de vele Reinaertstickers in de gaten, dèar ben je aan 't goeie adres. Behalve vele tientallen ambachtslieden en andere kunstenaars nemen ook talrijke horeca-instellingen deel aan deze toffe tweedaagse. Omdat het hier om louter kommerciële etablissementen gaat vond ik het niet opportuun, de namen van de tavernes of restau rants in dit overzicht op te nemen. Dit vademecum is enkel informatief en de diverse hobby-disciplines werden er alfabetisch in gerangschikt. De Wase VW, de plaatselijke VVV's ook en met hen de redaktie van De Voorpost verwachten veel 'beweging', veel animo in heel het Land van Waas op 23 en 24 augustus. De aandacht die via dit vademe cum op het 'ambachtelijke weekend' wordt gefocust sluit echter niet uit dat we ook de talrijke andere evenementen die tijdens dat weekend alom in de regio plaatsvinden (van 'volkshappening' en 'Fauna en flora Wasiana' in Sint-Niklaas tot Scheldewijding in Doel) geen goed heil zouden toewensen, wel integendeel. Het is immers, voor wie bij de pinken is, perfekt mogelijk om zowel by een of andere am bachtsman (of -vrouw) binnen te wippen als een niét onder de ambachtelijke koepel resulterende braderie met een bezoekje te vereren, 't Hangt van je eigen kreativiteit af. En op kreativiteit komt het die dagen aan, beste lezers. Scheppingskracht enerzijds bij de meer dan tachtig deelnemers of kunstenaars, de kunst om het trajekt van je- voorkeur te volgen bij de bezoekers anderzijds. Wilt u zich toch een beetje laten leiden in al die kreativiteit, knip dan dit vademecum uit uw weekblad en spijker het op de fiets of in de wagen vast met het oog op 23 en 24 augustus. Wouter VLOEBERGH kan je de innerlijke mens ver sterken met slijtpap. Boekbinden. Je hoeft niet naar boekendorp Redu (Wal lonië) of boekendorp-in-spe Sint-Amands (Vlaanderen) toe om het boekbinden te leren. In 't Vossenhol aan de Sint-Jan- steenstraat 12 in Kemzeke leert Hilde Van Gaever hoe bladen bijeengeregen worden. Kontakt opnemen met de ver antwoordelijke van volks kunstgroep Reintje Vos, tel. (03)779.71.14. Boetseren. Eric Andries is een kei in 't werken met klei. Ga je daarvan vergewissen in galerie Artistiek aan de Ster 64 in Nieuwkerken, tel. (03) 776.87.35. Boter bereiden. Wil je wat in de pap te brokkelen hebben dan moet je naar de Witte Hoeve, Valk 43 in Belsele, tel. (03)776.50.99. De leraars van de landbouwschool leiden je rond. Om 17 u worden de koeien gemolken. Boter, kaas, eieren, enz. zijn te koop. Boudelogebak. Deze vinding van de Stekense bakkers is echt lekker. Boudelo was een abdij met faam. De plaatselij ke heemkring dook in de ar chieven en liet dit heerlijke dessert aanmaken. Cuvée de Bricqville. Steen dorp, Briqueville dus. Daar borrelde het op, het bier van brouwerij Van Goethem. Zie ook 'bier'. Dobbelken. Sinds 1985 be- Barbierama. De sedert een tel.: 776.97.30, is een telg uit schikt de Durmestad over een poos stedelijke kapperskollck- een vermaard kunstenaarsge- eigen (bruin) biertje, het Dob- tie van Sint-Niklaas kreeg on- slacht en toont wat hij in z'n belken. Het volgens een am- derdak in het exlibriscentrum mars heeït. bachtelijk procédé gebrouwen aan de Regentiestraat 65, tel. Bezembinden. Dat doet Eu- bier kan je proeven in 't bezoe- (03)777.29.42. Je krijgt een géne Van Goethem onder het kerscentrum van natuurreser- overzicht aangeboden van ma- waakzame oog van de andere vaat Molsbroek in Lokeren, ke-up en kappersbenodigdhe- leden van volkskunstgroep Molsbergenstraat, tel. (091) den van vroeger en nu. Reintje Vos in het Vossenhol 48.30.20. Beeldhouwers. Albert Lent- aan de Sint-Jansteenstraat 12 Drukken op oude handpers, acker uit Sint-Niklaas is behal- in Kemzeke. Kontakt opne- Julien Suy woont aan de Kalk- ve beeldhouwer ook kunst- men via tel. (03)779.71.14. straat 84 in het centrum van schilder; hij exposeert in gale- Bier. De Sint-Vincentstich- Sint-Niklaas, tel. (03) rie Artistiek, Ster 64 in Nieuw- ting verenigt amateur wijn- en 776.04.21. Hij zweert met z'n kerken, tel.: (03)776.87.35. biermakers en is aan de slag op oude handpers (ze dateert van Gustaaf Noppe kan je aan het het graspleintje rond de ongeveer 1820) bij de oude werk zien in Daknam, Dak- Roomanmolen in Sint-Pau- technieken en levert afbeeldin- namdorp 26, tel. (091) wels. Patrick Vanfleteren, gen af van o.m. het vroegere 48.53.47. André De Smedt, Truweelstraat 20 in Sint-Ni- reizigersstation of dc muziek- Passtraat 362 in Sint-Niklaas, klaas, tel. (03)777.22.92, is de kiosk zoals ze vroeger op het en Paul Vermeiren, Hillare 200 in Lokeren, tel. (091) 48.47.30, bewerken op kunstr zinnige wijze hout. Vermeiren beoefent ook de houtdraai- kunst. Huurhouderij. In Temse aan de Veldstraat 190 staat huur houderij Pegaso onder leiding van Julien Fïrlefijn. Paarden, karren, koetsen op de hofste de. Suzy Vanhenden verstrekt uitleg over het boerenalaam dat tentoongesteld wordt. Tel. (03)771.55.19. Imker. De bijtjes zoemen bij Mare Nicque, Iepenstraat 92 in Sint-Niklaas. Van bij tot honig, een natuurlijk proces dat je bij deze imker kan volgen. Kantklossen., Dit is pas re tro: dé Vlaamse huisnijverheid Keramiek. Uit klei tegels te- dak verleent (tel, voorschijn toveren, het is niet 774.21.01). iedereen gegeven. Keramieker Kunstsmid. Karei Snoeck is Mark Ausloos, Smoorstraat 7 gepensioneerd en wijdt zich in Waasmunster-Sombeke, volledig aan het kunstsmeden, brengt het allemaal létterlijk in Hij woont Merodestraat 54, kannen en kruiken. Zie ook P, Kieldrecht. pottenbakkers. Likeurfabriek. Tante An- Kerel. Tielrode beschikt drée, ken je haar? 't Is een over een eigen biertje, te proe- kruidig drankje dat in de am- ven in de Durmegemeente en bachtelijke likeurfabriek Ver in andere lokaliteiten van hofstede in Nieuwkerken, aan Temse. Een Kerel, voor man- de grens met Vrasene, wordt nen én vrouwen. aangemaakt. Hopjenever, Koekeplanken. Je neemt een kriekenlikeur, notenlikeur, stuk beuk en je begint te kap- °°k dat fabriceert men aan de pen, te snijden. En plots ont- Vlasbloemstraat 120, staat een koekeplank. Alla, zo (03)775.74.84. simpel is 't ook niet. Vraag dat Manden. In Steendorp, aan maar aan Karei Colman die de Gelaagstraat, vlecht Karei aan de Dendermondsesteen- Van Royen manden in het weg 167 in Sint-Niklaas alle- Pand van brouwerij Van Goe- maal houten figuren uitsnijdt. them aan nr- 163 (tel. 03/ Sint-Gillis-Meerdonk. Schaapherder Luc Van Roeyen op pad met zijn kudde (arch). kontaktpersoon. Ook de brou- marktplein prijkte. Suy, de werij Van Goethem, van het Plantin van retro-Sint-Niklaas. streekbier Cuvée de Bricqville, Ook in 't museum van Lokeren heeft zich ingeschakeld in het staat een oude drukpers, circuit van het 'ambachtelijk Exlibriscentrum. Zowat weekend': Gelaagstraat 163 in honderdduizend 'eigen- Steendorp, tel. (03)774.21.01. domsmerken' van boeken vind In Tielrode moet je een Kerel je in het internationale exli- bestellen, het bier van ter plek- briscentrum aan de Regentie- ke. In Lokeren schenkt men in straat 65 in Sint-Niklaas, tel. en om het Molsbroek een (03)777.29.42. In het gebouw Dobbelken (zie trefwoord, let- worden regelmatig tentoon- ter D). stellingen georganiseerd. Biezenvlèchten. Frank De Fruitwijn. Zie onder letter Cuypere maakt biezenmatten V, vruchtenwijn, voor stoelen. Hij toont z'n ta- Garnaalpelster. Rosita Van lent in het Blauwendaelkasteel Haelst-Van Vlierberghe woont aan de Kerkstraat in Waas- aan de Sportpleinstraat 23 in munster. Kieldrecht. Ze ontdoet garna- Bijen. Zie onder letter I, len van het omhulsel dat kop imker. en staart bedekt. Blauwendael. Het imposante Geitekaasmakers. Geite kasteel aan de Kerkstraat in melk tot geitekaas verwerken. Waasmunster doet thans 't Gebeurt bij boer en boerin dienst als onderdak voor van 't Eikenhof aan de Eek- tekenakademie en heemmu- staat 200 in Lokeren. In het seum. Ook trouwers kennen bezoekerscentrum van natuur- Blauwendael, al was het maar reservaat Molsbroek in Loke van op de huwelijksfoto. De ren, Molsbergenstraat (tel. families De Neve de Rode 091/48.30.20), maken Etienne eerst en de Lovinfosse nadien Annemans en Filomène Heyn- bewoonden het kasteel. Wie drickx ook verse geitekaas. En het heemmuseum van 't Si- Maria Verbruggen bereidt reentje bezoeken wil neemt kaas in het Vossenhol van kontakt op met André Roels. Reintje Vos, Sint-Jansteen- Wareslagedreef 32 in 9170 straat 12 in Kemzeke (kontakt centrum aan de Regentiestraat 65 te Sint-Niklaas, tel. (03) 777.29.42. Handweefgetouwen. Zie W, weefgetouwen. Handwerkateliers. In het stedelijke museum van Sint- Niklaas aan de Zamanstraat 49, tel. (03)776.07.53, kan je je bekwamen in b.v. spinnen, kantklossen, weven, enz. Ga tijdens het 'ambachtelijk weekend' bekijken hoe men in de Sint-Niklase handwerkate liers aan kantklossen doet. Heemkringen. Heemkring 't Sireentje van Waasmunster bestaat tien jaar en palmt tij dens 't 'ambachtelijk weekend' kasteel Blauwendael, Kerk- Haasdonk. Een uniek ambachtelijk bedrijf: de mosterdfabnek van Marcel Moortgat aan straat, in. De verzameling van de Perstraat (arch.) de heemkring is daar te be wonderen. Wie belangstelling van de negentiende eeuw, het Voor de gelegenheid geeft 774.21.01). Mandenviechters heeft neemt kontakt nn met-kn. heeft neemt kontakt op met Qp en neer bewegen van met Colman z'n eigen spekulaasre- André Roels, Wareslagedreef garen omwonden klosjes, het cept prijs. Proeven mag ook. Waasmunster, tel. aanmaken van kanten kunst- (052)47.74.92. Over heem- werkjes. Alom in 't Land van knng Braem van Elversele Waas komt dit ambacht twee staat wat te lezen onder de dagen lang opnieuw tot leven. kasteel Blauwendael Koetsen. Zie H, huurhou derij. Koffiebranderij. In 't cen trum van de Lokerse deelge meente Eksaardc geurt het letter M, musea. Hoefsmid. Over goed besla- Waasmunster zit een hele klub naar koffiebonen. Ze worden gen paarden, Sint-Elooi, over dames te klossen: Monique gebrand bij Estrella, Eksaar- hamer en aambeeld kom je yan Grembergen, Godelieve dedorp 78, tel. (091)46.80.26. heel wat aan de weet by hoef- Van Wesembeek, Benita smid Marcel De Corte, Eigen- Smet, Germaine Verlent, Ger- Waasmunster, tel. (052) 47.74.92. Tijdens het 'ambach telijk weekend' is op Blauwen dael de expositie 'Mijn hobby - Mijn kreativiteit' te bekij ken. De kantwerkersklub Nor- bertine zit mooie spullen te maken, een aantal ambachts- opnemen via tel. (03) 779.71.14. Glasschilderen. Lieve Ruys, die haar opleiding genoot aan lo 53 in Temse, tel. (03) 771.06.22. Hollebeekhoeve. Zie Z, zui- velprodukten. Houtdraaien. Heel wat Wa- Kopergraveren. Hamertjes en beiteltjes, koper. En veel Michel Derkinderen en John Vertonghen beoefenen dit am- bacht aan de Leebrugstraat 22 in Sinaai; John is de schoon zoon van Michel. In het Vos senhol van Reintje Vos aan de Sint-Jansteenstraat 12 te Kern zeke is mandenvlechter Jon.' Van Nerum aan het werk. Marqueterie. Zie H, houtin legwerk. Matten. Het bijeenvlechten de Sint-Niklase "kunstakade- zenaren kunnen uit hout mie, beschildert glas. Hoe ze mooie figuurtjes maken. Hout- dit ambacht beoefent kan je gaan bekijken in kasteel Blau- lieden zijn er twee dagen lang wendael aan de Kerkstraat in in de weer en in Blauwendael Waasmunster. Glazenier. Marcel Ysewijn is draaiers met talent zijn o.m. Bruno De Smedt, Galgstraat 15 in Nieuwkerken, tel. (03)776.65.33; Armand Fie- Huis ten Halve 4 7 amfuMfjtriyfi <öyftbp)Ji "t tjet 5..UIÖ bgH w.i.s* thuis in diverse kunstdiscipli- Nieuwkerken, tel. (03) nes. Hoe hij glasramen maakt 776.84.14; Jan Van Mele, Hof en z'n grafisch talent ontplooit ter Elstlaan 16 in Elversele en ontdek je in galerie Artistiek, Etienne Van der Jeugt, Gaver- Ster 64 in Nieuwkerken, tel. (03)776.87.35. Grafiek. Dirk Maris is gast- straat 45 in Lokeren, (091)48.56.07. Houtinlegwerk. Fineerhout heer in galerie Artistiek, Ster zagen of snijden, lijmen na- 64 in Nieuwkerken, tel. dien, polijsten. Houtinlegwerk (03)776.87.35. Maris legt dit heet ook marqueterie en daar- jaar de klemtoon op z'n gra- mee houden zich bezig Albert fisch werk. Grammofoons, muziekinstrumenten zijn te be kijken in het museum 'Van muziekdoos tot grammofoon', en Herman Van Mele, Hof ter Allemaal Elstlaan 16 in Elversele, tel. (052)47.21.97. Houtsnijden. Roger Van den Branden, Margrietstraat 72 in ondergebracht in het exlibris- Meerdonk, tel. (03)773.51.04, Het 'ambachtelijk weekend' is uitgegroeid tot de toeristische topper voor het Land v« Waas (foto Iv). maine Vernimmen en Caroline kreativiteit en kundigheid. Ko- De Maere; hun klub heet Nor- per graveren is de specialiteit bertine. In 't Vossenhol van van Benjamin Oelbrandt, Kei- Reintje Vos in Kemzeke, Sint- zer Karelstraat 53 in Melsele, Jansteenstraat, zijn enkele tel. (03)775.33.18. kiossters vlijtig bezig. Ook in kasteel Walburg te Sint-Ni- klaas herleeft het ambacht. Het kantklossen wordt nog aangeleerd in de ateliers van 't stedelijk museum in Sint-Ni- klaas, Zamanstraat 49, tel. (03)776.07.53. Vaardigheid in het vak verwierf ook Annie De Backer, Daknamdorp 9 in Daknam, tel. (091)48.61,82; haar specialiteit is Parijse kant. En dan zijn er aan de Gaver straat 45 in Lokeren de dames Simonne Van der Jeugt-Cop- pieters en Simonne De Maes- schalck, aan 't werk in een 'peperkoekenhuisje' dat tele fonisch te bereiken is via nr. (091)48.56.07. Nog kantwerk sters in Blauwendael-Waas- munster, gespecialiseerd in Zeelse kant, zijn Monique Buyse en Anna De Leenheer. Kappersbenodigdheden. Zie B, Barbierama. Kastelen. Blauwendael in Waasmunster en Walburg in Sint-Niklaas. Dat zijn twee scharnierpunten voor het 'am bachtelijk weekend'. Twee im posante kastelen ook. Je kan in 't Land van Waas overigens een boeiende kastelentocht ondernemen. Schakel dan ook van matten wordt gedemot se streerd door Theofiel De Wi k de, Ettingestraat 5 in Sint-Pal z' wels, en door de pvba De W« telinck-De Maere uit de Wl 7 reslagestraat 47a in Wai' SI munster, tel. (052)47,04.08. j Molens. In de RoomannK b_„. len, Beekstraat 10 te Sint-Pai amb wels, word je rondgelood Kn[. door molenaar Guy Suy D Kcn Witte Molen van Sint-Niklaa nu in het bezit van de sta! wordt draaiende gehoudf door mulder Cyriel Va Geertsom. Als je in Do jj'" langskomt moet je de Scheld s( molen eens gaan bezoeken. fl| Molsbroek. Het natuurrese j vaat Molsbroek aan de Mol zeker Cortewalle in Beveren Sint-Pauwels. Theofiel De Wilde uit de Ettingestraat vlecht en wissekerke in Bazel in je stoelzitten bijeen (Iv) route in. Koperdrijven. Pierre Ver nimmen drijft tekeningen en/ of figuren in metaal, zonder daarbij gebruik te maken van een gietvorm. Het werken met gedreven koper is een kunst-, discipline die uit het Verre Oosten naar Europa werd geïmporteerd. Vernimmen toont z'n vaardigheid in kas teel Blauwendael, Kerkstraat in Waasmunster. Kunstschilders. Van de vele honderden, misschien wel dui zenden kunstschilders die in 't Land van Waas hun hobby of bergenstraat in Lokeren beroep uitoefenen of beoefe- Waasmunster is een bezo^ nen kan je er enkele aan 't overwaard. Het 80 ha werk zien tijdens het 'ambach- 8ebl®d,'s., omgeven door telijk weekend'. Ondermeer Anton Wittoeck, Fortenstraat 81 in Waasmunster, die vlakbij Mosterdfabnek Abrah de restaurants aan de hei land- anderen halen hem in Ha schappen aanmaakt, In Dak- Jonk, de mosterd Het nam Daknamdorp 26, woont Jnekje van Marcel Moordt de begaafde Monica Van de heet De Kroon en je vindt Putte, tel. (091)48.53.47 Een jje 33. heel kransje kunstschilders (W)//j.ö1.aj. treedt aan in galerie Artistiek, Ee" heleboel Ster 64 in Nieuwkerken, tel. «rekkelijke musea herbe (03)776.87,35: gastheer Dirk boeiende kollekttes. Het M Mans, ook Albert Lentacker Ntk'ase museum Zanians en Frank Piessens. Wat Alfons ^9 m d®^a.se hoQfdsitad De Wit in z'n mars heeft kan je 03/776.07.53), toont beha konstateren in Steendorp, aan schilderijen en .wereldboll de Gelaagstraat 163, waar brouwerij Van Goethem aan folklore: in d- enkele ambachtslieden onder- 1"=™ wordt o.m. gekantklt i Mercator ook een vleuj folklore: in de handwerkal syml

De Voorpost | 1986 | | pagina 8