Eerste «happening» van de Chiro op moederdag in Stekene Konijnen en karate in 't kollegekomplex :üfcrn' UK KOMT ER EEN OTTERRESERVAAT IN OUDE SCHELDE TE WEERT? Fauna en Flora Wasiana in Sint-Niklaas Stekense CVP vernieuwde bestuur Hart- en vaatziekten in Stekene De Voorpost - 15.8.1986 - 9 Stekene tonen ze - maar al léén op zaterdag - hoe het vlas na de oogst wordt bewerkt. Tel. (03)779.94.71. Volkskunstgroepen. Twee Wase volkskunstgroepen doen tijdens het 'ambachtelijk weekend' hun duit in het zak je. Bij Drieske Nijpers, in lo kaal Den Eirentrapper aan de Kronenhoekstraat 8 in Sint- Gillis, tel. (03)770.65.85, wor den 's zaterdags oude ambach ten gedemonstreerd en 's zon dags gaat het er vrolijk toe met het café chantant, terwijl ook een 'tammelet' kan geproefd worden. In Kemzeke huist Reintje Vos in 't Vossenhol aan de Sint-Jansteenstraat 12, nabij de grens met Nederland. Reintje Vos vergast de bezoe kers vier maal per dag op een muzikaal optreden en biedt onderdak aan een zestal krea- tievelingen. Chris Van Re- moortel, Nationalestraat 11 in Kemzeke, tel. (03)779.71.14, is de kontaktpersoon van Reintje Vos. Vruchtenwijn. Wijnbereider Cyriel Anthuenis woont in Daknam, Daknamdorp 41. De Sint-Vincentstichting bereidt wijn uit pruimen, krieken, enz. in Sint-Pauwels op het gras pleintje rond de Roomanmo- len (kontakt opnemen via tel. \int-Niklaas. Een pottenbakker in hartje stad: André 03/777.22.92 van Patrick Van- üoschman uit de Vermorgensnaat (tv) wS,° a.°20) In de buurt is het exlibriscen- nendijkstraat in Sint-Gillis Waesmeer. Het rekreatiedo- trum, Regentiestraat 65, en (Meerdonk), of Karei Feyen, mein Waesmeer in Tielrode, daar werden ook de kollekties Sint-Engelbertusstraat 6 in Huis ten Hal ven 41, doet de Barbierama en 'Van muziek- Kieldrecht-Prosperpolder, of jongste tijd ferme inspannin- doos tot grammofoon' onder- ook Alfons Vercruyssen, Sint- gen om in de gunst te komen gebracht (tel. 03/777.29.42). Jansteenstraat in Kemzeke. bij toeristen en dagjesmensen. Het museum van Lokeren be- Schilderen. Zie K, kunst- Een heleboel sportaktiviteiten vindt zich aan de Grote Kaai 3, schilders. kan jer er beoefenen en er is tel. (091)48.28.39, en daar zijn Siersmid. In Belsele aan de ook een strand. Het domein is een komplete drukkerij te Rozenlaan 38 woont Jules voor iedereen toegankelijk. een achttiendeëeuwse Rossaert, tel. (03)772.37.41. Tel. (03)771.09.61. keuken naast een heleboel ker- In zijn smidse etaleert hij de kelijke kunstwerken. Een mu- kunst van het siersmeden. Walburg. Een 7 ha groot eum(pje) is er ook in Elverse- Siertuin. Een stuk brakke park, het stadspark, aan de .Ie, nl. dat van heemkring grond dat tot een siertuin van Parklaan in Sint-Niklaas. Daar Braem in Elversele: 't werd 4.500 m2 werd omgetoverd, in bevindt zich het Walburgkas- ondergebracht in de Dorps- Engelse stijl. Met vijver erbij, teejt dat uit het kasteel zelf, straat 56 en ter gelegenheid heidetuin, enz. Te bewonde- terras met prieeltjes en duiven- van het 'ambachtelijk week- ren aan de Voorthoekstraat 85 toren bestaat terwijl de kon end' wordt een plaatselijke in Stekene, bij Athy Kayser- ciërgewoning zich los van het :rberg uit de twintiger jaren Maas, tel. (03)779.77.01. kasteel bevindt. Het domein :rekonstrueerd Slijtpap. Na het binnenhalen werd in 1952 na de aanleg van Natuurreservaat. Ga naar van de oogst werd vroeger de Parklaan opengesteld voor :t Molsbroek in Lokeren toe slijtpap gegeten. In 1980, 'jaar het publiek. In Walburg kan je de Grote Geule in Kiel- van het streekgerecht', werd op de binnenkoer terecht voor recht. de slijtpap met een zevende een hap of een drankje, aange- Nettenbreien. Lucien en prijs (op ruim zevenhonderd boden door de VW-Land van itienne Bruggeman demon- gerechten) bedacht. Te proe- Waas. Ook de wijze waarop öfl|streren hoe het breien van net- ven in Blauwendael te Waas- Gerda Bursens poppen aan- in z'n werk gaat, in kasteel munster, waar Huguette Ver- maakt en men in de handwerk- llauwendael te Waasmunster, beke het door Bertha Parijs ateliers van de stad aan kant- Orgelbouwen. Wellicht voor aangemaakte gerecht te koop klossen doet kan je mee- et laatst tijdens een 'ambach- aanbiedt, elijk weekend' in het Waas- Smeden. Waar de smeden te md is het orgelmuseum van vinden zijn lees je onder de Arthur Prinsen in het Oost- trefwoorden hoefsmid, kunst- jachtpark 15 aan de grens Sint- smid of siersmid. iiklaas-Temse (vlakbij de E3) Spekulaas. Zie K, koeke- Kgankelijk. Prinsen restau- planken. En in 't Blauwendael- tert oude orgels en gunt je kasteel te Waasmunster is be- raag een kijkje in z'n fraaie halve slijtpap ook z.g. witte ollektie kermis- en andere or- spekulaas te krijgen, een op hels. Weldra zou dit orgelmu- ambachtelijke wijze bereide seum uit de regio verdwijnen, koek. Bel naar (03)776.94.71. Paardeworsten. De gastro- Spinnen. Met toewijding nomische specialiteit van Lo- nestelt Bertha De Backer zich keren, te proeven in de Dur- achter haar spinnewiel in Dak- aestad uiteraard in tal van nam> Daknamdorp 9, tel. restaurants en tavemes. (091)48.61.82. Paling. De restaurants in lemse (en ook elders) schote- Stoelzitten. Vermoeide lie- Belsele (grens Sint-Niklaas). en een gulle portie paling den kunnen tijdens de Wase Zie B, boter bereiden. Ook de voor. Een specialiteit van de ambachtelijke tweedaagse op geitekaasmakers (zie G) zijn Schcldekant. Pentekenen. Robert Bo- gaert, metser van beroep, beoefent het pentekenen als hobby. Hem zie je aan het werk in 't Blauwendaelkasteei te Waasmunster. Poppen. De Sint-Niklase Gerda Moorthamer-Bursens snijdt, schuurt, kleurt, vernist. Het eindprodukt is steevast Aarden kommetjes als entou- terjmeik iaat je 't melken van een pop. Deze poppenmaaks- Ïler toeft tijdens het 'ambachte lijk weekend' in kasteel Wal burg aan de Walburgstraat- Parklaan in Sint-Niklaas. Pottenbakkers. Alvast een maken. Weefgetouwen. Oude hand weefgetouwen, gekoesterd door Jean-Marie Desseaux achter in de tapijtzaak aan de Ankerstraat 111 in Sint-Ni klaas, roepen je op het matje. Bel naar (03)776.68.44 voor meer informatie. Witte Molen. De mooie, in middels stedelijke molen be vindt zich aan de Gladiolen- straat 2 in Sint-Niklaas, tel. (03)776.78.32. Zie ook M, molens. Zuivelprodukten. Boter be reiden ze op ambachtelijke wijze in de Witte Hoeve te een stoel gaan zitten. Maar je „iet van hun melk te brengen, raadde al dat met 'stoelzitten' Veel bekijks heeft tijdens het bedoeld wordt het vlechten 'ambachtelijk weekend' door van zittingen voor stoelen. Dat gaans ook de Hollebeekhoeve, doen Jeanne Riské-Groot- het zuivelbedrijf van de familie huys, Veldstraat 49 in Temse, De Paep in Kruibeke, Hon en Theofiel De Wilde, Ettinge- denstraat 24, tel. (03) straat 5 in Sint-Pauwels. 774.13.33. De Hollebeekhoeve biedt de kans, te proeven van Vla. Warmbruine kleur. een verkwikkend glaasje (bo rage. De Wase vla(ai) kan je <je j;0ejen meemaken (van 16 proeven in b v. kasteel Wal- tot 18 u) preSenteert een burg in Sint-Niklaas. doorlopende filmvoorstelling Vlasbewerkers. De broers he> bereiden van de Emmeric en Omer Calle baat- produkten en ook een kornple- roricnnakkers. Aivasi een tcn tM vóór enkele jaren een K rondleiding op de hoeve taal pottenbakkers hebben v|aïbewerkiMlbedrijf uit in T"1 j" het programma rnge- sim medewerking toegezegd steke„e, „abM de "espressrou- b°uw,i tui de aktivttC'ten met het oog tt-, Aa„ dc Heistraat 80 in (w.v.) op de ambachtelijke tweedaag- st. Henk Cruyssaert is potten- J1 bakker en keramieker en heeft t'n atelier aan de Kerkstraat "5 in Tielrode, tel. (03) /TJ 771.14.17. In de Vermorgen straat 10 in het centrum van Sint-Niklaas woont André n™ Boschman; hij beoefent het "Pjj Jmbacht als hobby. In het Vos- °°j! scnhol van Reintje Vos te 1 Kemzeke, Sint-Jansteenstraat f* 12, bakt Wim Vermeylen het Reinaert. De vos is mee het ymbool geworden van het Vase toerisme. Een Reinaert- sticker prijkt op de wagen of op dc ambachtelijke deur van tlke authentieke Wazenaar. Rekreatie. Zin in een frisse fjjduik, een partijtje tennis, een Jauterpartij in de speeltuin? let Land van Waas beschikt over enkele heel goed geëqui peerde, toffe rekreatiedomei- oen: de Ster in Sint-Niklaas (grens Nieuwkerken-Haas- donk), het Waesmeer in Tiel rode, het Zomerhuis in Steke ne, e.a. Restaurants. Lekker eten en brinken tegen schappelijke I a prijzen Van je ervaringen op -tere idcm 'comen tijdens het 'am- t Sb Echtelijk weekend' kan in et- lelijke restaurants. Roomanmolen. Zie ehS molens Schaapherders. In het noor- leuiden van het Land van Waas .-rka Hld; Vl leid Stekene. Een vorig jaar genomen groepsfoto van Chiro-Sint-Andreas: De vereniging organiseert op moederkensdag een happening(mg). Al méér dan 45 jaar is de Stekense Chiro iedere zondag paraat om de Stekense kinderen en jongeren speels te vormen. Chiro Stekene mag bogen op een rijke en lange traditie en een huidige bezetting van zo'n 250 jongens en meisjes die wekelijks de aktiviteiten meemaken onder leiding van een dertigtal jonge mensen die zich vrijwillig ter beschikking stellen, zonder enige vorm van vergoe ding. Alle kinderen zijn steeds wel kom bij de Stekense Chiroaf- deling: elke zondag vanaf 13u.45 voor de jongens, vanaf 14 uur voor de meisjes. Hun thuis is 'De Duvekeete', Nieuwstraat 11-13. Eerste happening Nu en dan treedt de Stekense Chiro eens naar buiten. Bij een groepsspel, ter gelegen heid van het Kristus Koning- feest, enz. Komt daarbij nu de «Chiro-happening», die voor 't eerst wordt georganiseerd op vrijdag 15 augustus. Het is de bedoeling van deze manifesta tie - die zal doorgaan op de terreinen van de Chiro aan de Nieuwstraat, in en rond de lokalen - enerzijds de Chiro bekend te maken bij een nog groter publiek en anderzijds ook op moederdag een familie feest te brengen. ontmoet je nog herders met bun kudde schapen. Bijvoor- Belsele. Sierlijke smeedkunst bij Jules Rossaert in Belsele beeld Luc Van Roeyen, Groe- aan de Rozenlaan (Iv). hand is noodzakelijk: liefst vóór 10 augustus. Men kan storten op rekening 737- 6234059-09 van Chiro Sint-An- dreas Stekene met vermelding «Barbecue 15 augustus» ofwel kan men betalen bij één van de verantwoordelijken, nl. Pa trick Pieters, Breedstraat 10. tel. 03/779.83.45, Michiel Thi- en samenzang. Hij begeleidt ron, Drieschouwen 37, tel. 03/ zichzelf op gitaar, zingt én laat 779.89.81 of Bart De Bruyne, zingen. Hij brengt de ambian- Heikant 58, tel. 03/779.76.56. ce die typisch is voor een kam- Volwassenen betalen 300 fr., pvuur... Hij was trouwens één kinderen 175 fr. van de betere tijdens de voor- Vanaf 22u.30 ongeveer zorgt bije Gentse Feesten! Chris Hertoghe uit Wachtebe- M.G. ke voor de stemming met zang De otter is op het Europese vasteland een zeer bedreigde diersoort. Het otterbestand is de laatste jaren alarmerend teruggelopen. Daarom ging in het dierenpark «Planckendael» een werkgroep van start met een actie om de toekomst van deze otters veilig te stellen. Weldra zal in het dierenpark gestart worden met de bouw van een aantal otterkweekper- ken. Het is de bedoeling dat de dieren daarna opnieuw in de vrije natuur worden uitgezet. Muziek Het namiddagprogramma staat voornamelijk in het teken van de jeugd met doorlopend muziekoptredens, volksspelen, poppenkast en tekenfilms. Er zijn om 14u.30 en om 17u.l5 optredens van de groep «3011», om 15u l5 en om 18 u van de groep The Jus of Barey, om 16 u. van de groep The Roadrunners Bluesband. «3011» is een popgroep, af komstig uit Leuven en omstre ken en gekend in studenten middens. «3011» brengt mu ziek die men kan klasseren bij de 'betere pop', met naast ei gen nummers en arrangemen ten ook werk van andere groe pen zoals o.m. Dire Straits. The Jus of Barey is een trio uit Lokeren dat Ierse folk van het zuiverste allooi brengt en reeds verschillende keren te gast was in het Stekens «bruin café» De Cramme. Zij zorgen voor een prima sfeertje en goede folk muziek. The Roadrunner Bluesband vormt wellicht dé topper van deze eerste Chirohappening. Deze jonge formatie komt uit Gent, waar de groep reeds een stevige reputatie heeft opge bouwd als échte, onvervalste rythm blues-formatie. Deze zeskoppige groep trad o.m. reeds op in Den Haag en tij dens de jazzkroegentochten van Gent en Destelbergen. Vanaf 15 uur zijn er ook volks spelen voor jong en oud, vanaf 17 uur kan iedereen genieten van poppenkast met 't Ka poentje uit Gent. Samen met Kapoentje, Jommeke en ande re helden kunnen de kinderen een uur lang de meest span nende en onmogelijke zaken beleven. Tenslotte is er vanaf 18u.30 dan een fantastische te kenfilm voor de jeugd. De toe gang voor deze «muzikale hap pening» is 60 fr. Voor poppen kast of tekenfilm of volksspe len of optreden van groepen moet men niet meer afzonder lijk betalen. Eten Vanaf 19 uur wordt een reuze barbecue gehouden met rond 22u.30 een kampvuur en zang onder leiding van Chris Her toghe. Inschrijven op voor- Volgens de biologen van Planckendael is de otter in heel Europa ernstig be dreigd. Daarvoor is vooral de vervuiling van het leef milieu verantwoordelijk, maar een andere oorzaak moet gezocht worden in het feit dat de leefgebieden van de otter, aan het verdwij nen zijn. Wanneer men weet dat een mannetjesolter 20 tot 40 km rivieroever nodig heeft als territorium kan gemak kelijk begrepen worden dat er in ons land niet veel otters meer kunnen leven. In de Maas- en Scheldeval- leien worden nog wel enke le exemplaren aangetrof fen. In totaal zouden er in België nog een twintigtal otters in de vrije natuur leven. Enkele maanden geleden ging een werkgroep van Planckendael-natuurmdsen van start om de nodige fondsen in te zamelen voor de aanleg van zes otter- kweekperken in het do mein. Tijdens een mini-instuif op 28 juni werd het project voor het eerst bekendge maakt aan het publiek. In 1987 zal er dan een maxi- instuif volgen, waarop twee van de zes perken hopelijk kunnen worden geopend. Oude Schelde Eén van de natuurgidsen vervaardigde ook een po lyester natuurgetrouw beeld van de inlandse otter. Het beeld staat opgesteld aan de waterpartij, in de onmiddellijke omgeving van de1 cafetaria. In deze «spaarotter» kunnen de be zoekers een financiële bij drage leveren tot het luk ken van de actie. In Oostenrijk, Zwitser land, Engeland en Noord- Europa heeft men al heel wat successen geboekt met gelijkaardige otterkweek- perken, zodat het otterbe stand zich daar stilaan kan herstellen. In België zullen de otters wellicht worden uitgezet aan de oude Schel de te Weert, een van de weinige plekjes in ons land lie als otterreservaat in aanmerking zou kunnen komen. Deze actie zal voorname lijk achter de schermen van Planckendael worden ge voerd, want om de kweek- resultaten niet te hypothe- ceren, worden de kweek- perken niet opengesteld voor het publiek. De per ken zullen worden aange legd in een niet-toeganke- lijk deel van het dieren park, aan de dijk van het kanaal Mechelen-Leuven. J.M. «Een kulturele vereniging ter veredeling van de neerhof- dieren». Die omschrijving staat voor de vzw Het Wase Neerhof uit Sint-Niklaas, organisator van de nu al vijftien de Fauna en Flora Wasiana. Vroeger beperkte de manifes tatie zich tot het louter tentoonstellen van b.v. kippen en konijnen. Men heeft thans een formule gevonden die een brede gamma aktiviteiten behelst. Er wordt gemusiceerd, er wordt aan sport gedaan op 22, 23 en 24 augustus in het komplex van het kollege te Sint-Niklaas, met ingang langs ofwel de Stationsstraat of de Van Britsomstraat. Het Wase Neerhof werd in 1927 opgericht. Men had een konijn ontdekt dat als «de blauwe van Sint-Niklaas» stond aangeduid. Enkele pio niers uit de stichtingsperiode namen deel aan een tentoon stelling in Rome. Na de tweede oorlog nam de belangstelling voor het kweken van neerhofdieren sterk af. Een goeie vijftien jaar geleden pakte de klub uit met een jaar lijkse tentoonstelling van neer hofdieren en dat spoorde heel wat mensen ertoe aan, lid te worden vdn Het Wase Neer hof. Gauw werden honderden leden geregistreerd en nu is de kaap van de tweehonderd in zicht. Demonstraties en show Het programma dat men op 22, 23 en 24 augustus aanbie den wil heeft beslist variatie. Vrijdag rond 18 u. is de plech tige opening voorzien. Om 20 u. is er een schieting, op lig gende wip, m.m.v. de Sint- Niklase Verbroedering. Voor uit wordt 2.000 frank gegeven. Zaterdag 23 oogst gaat de ten toonstelling open om 9 u. en vanaf 10 u. staat Danny Poppe voor orgelmuziek in. Om 14 u. houdt de Sint-Niklase Hon- denafrichtingsklub een demon stratie. Om 14u30 toont de Sint-Niklase Karateklub wat ze in haar mars heeft. Optredens van het orkest Acid Rain (15 u.) en de Ju Jitsu School Ya- wara (16 u.) volgen elkaar op. Son ja Verhelst geeft orgel klanken ten beste vanaf 17 u. Twaalf uitvoerders van de blaaskapel Die Bergvagabun- den von Su schragen de Tiro- leravond die om 19 u. start. Zondag 24 augustus organise ren de Kettermuitvrienden om 9 u. een schieting op liggende wip en Danny Poppe laat or gelmuziek weerklinken. Om resp. 14 u. en 15u30 komt een vereniging van Duitse herders honden demonstraties ten bes te geven. Het orkest Acid Rain speelt om 14 u. De Ju Jitsu School Yawara treedt aan om 15 u. en 17 u. En de winnende dieren, de mooiste en merk waardigste dus, worden rond 18 u. met een prijs bedacht, althans: hun baasje mag die onderscheiding in ontvangst komen nemen. Bestuur Van de vzwd Het Wase Neer hof, die haar lokaal heeft in De Panda aan de Grote Markt in Sint-Niklaas, is superior Daan De Smet van het kollege ere voorzitter en André Van Brits om voorzitter. Ondervoorzitter van de vzw is Albert D'Haens, sekretaris Roland Van Lombergen, hulp- sekretaris Freddy Verdonck, schatbewaarder Karei Ver schelden, materiaalmeester Robert Van Mele, «oormer ker» Alfons Heirbaut, verant- Je kan de vijftiende Fauna en woordelijke voor het transport Flora Wasiana bijwonen door is Alois Windey. Ook Maurice aan de ingang 50 frank te Van Bogaert en Willy Van Ey- betalen, gen maken deel uit van het bestuur. W.V. Onlangs koos ook de Stekense afdeling van de CVP een ver nieuwd bestuur voor een pe riode van drie jaar. Het ver nieuwde bestuur werd samen gesteld volgens de formule «open struktuur», wat wil zeg gen dat de bestuursleden zich door een «engagementsverkla ring» verbonden hebben om de partijwerking te verzekeren. Hieronder de lijst van het ver nieuwde bestuur. Het bestuur van de Stekense CVP meldt dat op 17 septem ber de Vlaamse minister Jan Lenssens naar Stekene zal ko men. Te gelegener tijd zullen hiervoor de nodige gegevens worden meegedeeld. Bestuursleden Voorzitter is Raf De Vos, on dervoorzitter is Werner Van Guyse, sekretaris is Guido Aerts, penningmeester Mare Baert. Gemeenteraads verantwoordelijken: fraktievoorzitter is Herman Rollier, leden zijn: Oswald Blanckaert, Hugo Samson. Cyriel Van Hoye; OCMW- raadslid is: Pros Smet. Bestuursleden CVP: Jean-Pierre Boon, Paul Cer- pentier, Guido David, Her man De Hertogh, John De Smet, Guido Goossens, Be rnard Mels, Mare Pieters, Martha Rollier, Lieven Schelf hout, Georges Temmerman, Lutgarde Van de Vijver, Nico le Van Duyse, Pros Van Gucht, Bernard Van Hiel, Li- bert Van Hooste. Georges Van Hoye, Jean-Marie Van Hoye, Luc Van Sompel, Willy Van Waesberghe. M.G. Heel wat informatie over het voorkomen van hart- en vaat ziekten kan je opsteken tijdens het projekt Gezondheidsop voeding- en voorlichting van de Wase Federatie van Kriste- lijke Ziekenfondsen dat in Ste kene doorgang vindt. Zo'n GVO-projekt wordt door een lokaal bestuur van de Wa- sq Federatie op het getouw gézet. Het is al het derde pro jekt dat sinds 1984 in Stekene loopt. Het gaat opnieuw om voordrachten, waarna het pu bliek initiatie krijgt in bewe ging o.l.v. een kinesist. Je kan terecht op maandagen 1, 8 en 15 september, telkens om 19u30 in de zaal van het Gildenhuis. Dort) 42 in Steke-

De Voorpost | 1986 | | pagina 9