EDDY VAN DER MEIRSSCHE (A), MAURITS VAN GINDERDEUREN (B), JOHNNY DE PAEPE (C) EN GEORGES VAN DER CRUYSSEN (D) IN DE DRIEKLEUR DE HANDDRUK VAN JERRAAR OP DE TOURMALET WAOD- WIELER WEDSTRIJDEN IN NIEUW KERKEN EN ST.-NIKLAAS OP 15 EN 17 AUGUSTUS De Voorpost - 15.8.1986 - 17 *8*®Ti?i WIELRENNEN iatscli; wcrkinj lerwe< den de dstraat, Begijn- Vest. ertuiget geslote! Traditiegetrouw aan het Jaarlijks Programma van de Stedelijke Sportraad doet het WAOD-Sportkomitee St.- Niklaas in samenwerking met het feestkomitee van «Kas- seikenskermis» te Nieuwkerken en het plaatselijk komitee «Raap» zijn duit in het zakje tot welslagen van het stedelijk initiatief, het aktiveren van de sport in Groot St.- Niklaas tijdens de maand augustus. Te Nieuwkerken, op vrijdag 15 augustus, treden de WAOD-liefhebbers aan in 2 verschillende wedstrijden. Om 14 u. gaan de oudste liefhebbers van start en om 16 u. worden de jongstcn de baan opgestuurd. Dat alle Wase liefhebbers van de partij zijn hoeft geen uitleg en om bepaalde favorieten aan te duiden is de laatste tijd niet moeilijk, wanneer de koers op een spurt uitdraait. De Wase spurters Beelaert en Despeels staan dan vooraan op het lijstje en Nieuwkerken met zijn vlakke biljartbanen is voor die mannen een geschikte plaats om hun nummertje op te voeren. Aan de fondrenners van hier wat aan te doen en dan zeker voor de plaatselijke renners zoals een De Maere, Eric Van Loo en John Heyndrickx die nog steeds zoeken naar de eerste bloemen. Op zondag 17 augustus zijn het de C-renners of de ouderen van plus 40 jaar die het eens onderling kunnen uitmaken zonder de jongeren Gekende figuren zoals een Roger Segers en Roger Beelaert zijn^hier de aangewezen figuren om te volgen. Doch krachtpatsers als een Marcel Van Impe, Henk Peeters en Modest Smet kunnen nog steeds de spurters een pad in de korf zetten. Op de wijk «Raap» heeft eveneens op zondag de jaarlijkse wedstrijd plaats. Hier komen de jongere liefhebbers van de Kategorieën A en B aan de start en dit kan dan als revanche beschouwd worden van Nieuwkerken. Een voorspel voor de dames, vorig jaar een sukses, moet de sportmannen zeker aantrekken om naar de «Raap» af te zakken. De Beverse Linda De Rudder, vorige week geklopt in eigen midden zoekt naar revanche en waar kan zij dit best doen, hier in het Waasland natuurlijk om haar Beverse aanhangers te plezieren. Technische inlichtingen Vrijdag 15 augustus (O.L.Vrouw Hemelvaart) te Nieuw kerken: Vierde Grote Prijs Spaarkas B.A.C. 14 uur: wielerwedstrijd voor liefhebbers, categorie B en C - 64 km. of 8 ronden - 7.000 fr. prijzen en vele premiën. Inschrijven in café De Klok. 16 uur: wedstrijd voor liefhebbers categorie A - 64 km. of 8 ronden - palm en 7.000 fr. prijzen en premiën. Inschrij ven in café De Gouden Leeuw. Zondag 17 augustus, om 16 uur: wielerwedstrijd voor Liefhebbers categorie C over 56 km. of 7 ronder^ Inschrij ven: café De Klok. 4000 fr. prijzen. De aankomst van al deze koersen werd, op maatregel van hogerhand verlegd van de Pastorijstraat naar de Nieuwkerkenstraat en de omloop gaat over de Vrasenestraat, Kolkstraat, Portuge- zenstraat, Ekelstrat, Drielinden, Gijsstraat, Pastorijstraat, Turkyc, De Meesterstraat en Nieuwkerkenstraat. Zondag 17 augustus te St.-Niklaas, wijk Raap: Derde Grote Prijs Marmer en Vloeren Roger Jan Weyers 14 uur: wielerwedstrijd voor dames - 35 km. of 7 ronden met 3.000 fr. prijzen 15u30: wielerwedstrijd voor liefhebbers categorie A en B - afstand 70 km. of 14 ronden Palm en 7.000 fr. prijzen. Alle koersformaliteiten in café De Kleine Ster, Raap. Omloop: Kleine Heymelinkstraat, Pas, Raapstraat, Grote Heymclinckstraat, Entrepotstraat, Callaertstraat, Uile straat, Zonneken, Bellestraat. De wedstrijden voor de liefhebbers komen in aanmerking voor de WAOD - Trofee Waasland. Alle koersen zijn voorzien in het sportprogramma van de stedelijke Sportraad en de winnaars zullen een stadstrofee of aandenken ontvangen uit handen van de Schepen van Sport, de Heer Baetens, die zal vergezeld zijn van de Heer Bontinck, Voorzitter van de Sportraad -n de stedelijke Sport manager Johan Heirbaut BWCL-Wielrennen. In Hekelgem won Jean Goossens de C-reeks en WiUy Van Der Eecken de D-reeks BWCL-Wielrennen. Maurice Van Ginderdeuren werd Belgisch kampioen in de B-reeks en Eddy Van der Meirssche in de A-reeks deuren als enige B-renner de titel binnenrijfde. Kort na deze renners kwamen Van Riet en Van Hauwenissen nog afge scheiden binnen, terwijl WUly De Boeck de spurt won voor Van Laethem e.a. Met de bei de kampioenen uit dezelfde stal, werd het een grote over winning voor de mannen van «De Kletser», terwijl de grote favorieten van Slagerij Martin zich met de kruimels moesten tevreden stellen. Gaston Van Den Hoecke (op een derde plaats) behaalde dit seizoen reeds 17 overwinningen en hij verklaarde na de wedstrijd: «Voor mij is het bekeken. Dat ze nu maar een ander achter wiel beginnen te zoeken!». «Van Laethem werd ondanks zijn twintig overwinningen am per vierde. Hij was de grote gevangene van het peloton en bleek even kort: «Gedaan, met de kadoos». De»C^ooter en Crabbé stonden \ial even grimmig bij. In'fiet'algemeen vonden de renners dat de af stand te kort was voor een kampioenschap. Zoals steeds lachten de winnaars en knarse tandden de verliezers... De uitslag A-reeks: 1. Eddy Van Der Meirssche, 2. Luc Van Der Eecken, 3. Antoine De Ca- booter, 4. Jacques Crabbé, 5. Patrick Van Riet, 6. Freddy Rijde, 7. Danny De Wagter, 8. Claude Heuninck, 9. Yvan Coopman, 10. André De Boel- paep. B-reeks: 1. Maurits Van Gin derdeuren, 2. E. Van Hauwe nissen, 3. W. De Boeck, 4. A. Van Laethem, 5. Hendrickx, 6. J. De Winne, 7. Van As- sche, 8. G. De Maere, 9. F. Veldeman, 10. J. Dierickx, 11. Herman Van Laer. C-renners: 1. Johnny De Pae- pe, 2. Willy Roels, 3. Ben Moens, 4. Gerrard Beulens, 5. Robert Monsaert, 6. Etienne Van De Zande, 7. Jean Gos- sens, 8. Paul De Wever, 9. De Maerschalck, 10. Serge Bie. D-renners: 1. Georges Van Der Cruyssen, 2. Frans Van Handenhove, 3. Gaston Van Den Hoecke, 4. Oscar Van Der Vurst, 5. Jozef Bonne. 6. Désiré Sonck, 7. Julien Schou- kens, 8. Robert Cobbaut, 9. W. Van Der Eecken, 10. V. Van Vaerenbergh, 11. Jozef Gevaert. Zaterdag 9.8. Hekelgem A- en B-reeks Wie gedacht had dat er weinig renners gingen komen of dat het een trainingsritje zou wor den in het vooruitzicht van de dag nadien, kwam bedrogen uit. Er kwamen veel renners en een massa volk. Het werd een zware wedstrijd op een lastige omloop. Van bij het begin waren er talrijke ont snappingspogingen, die echter telkens weer gecounterd wer den. Na een goed uur wed strijd, verdwenen er toch heel- wat renners uit het peloton en ontsnapte er vooraan een groepje dat er duchtig de pees oplegde. Na een paar ronden waren deze vluchters voorgoed uit de greep van het peloton en werd de uitslag in een spurt beslist. Willy Cleymans (B) haalde het voor Edmond Van Hauwenis en Danny Van Houtte (A). De plaatselijke Willy De Boeekjverd zesde. C- en D-reeks Ook hier werd er hard gefietst. Hier waren er echter veel af wezigen en tijdens de koers verdwenen er nog een paar uit de wedstrijd. Uiteindelijk vormde zich een kopgroep van twaalf, die het onder mekaar moesten uitmaken wie de bloe men mee naar huis zouden nemen. In de laatste ronde demarreerde Marcel Van Geyt uit volle macht en er was een zeer sterk rijdende Willy Roels nodig om de herrieschopper tot de orde te roepen. Meteen had Willy zijn beste pijlen ver schoten en uiteindelijk won Jean Gossens (C) na een lange spurt, voor Willy Van Der Eecken (D) en E. Van De Zande (C). Vermelden we nog dat de Willy's vrienden op nieuw voor een prachtige orga nisatie zorgden met talrijke palmen en trofeeën. De uitslagen A-reeks: 1. Danny Van Den Haute, 2. Bert De Leeuw, 3. Eddy Vermeir, 4. André De Boelpaep, 5. Jean Willems, 6. Robert De Milde, 7. Yves Tas, 8. René Stoelzaat, 9. Danny Mattijs, 10. A. Van Asbroeck. B-reeks: 1. Willy Cleymans, 2. Edmond Van Hauwenis, 3. Johnny De Winne, 4. Frank Veldeman, 5. André Van As- sche, 6. Willy De Boeck, 7. Theo Van Handenhove, 8. Jaak Van Mulders, 9. Petrus De Landtsheer, 10. Edwin Nevens. C-reeks: 1. Jean Gossens, 2. E. Van De Zande, 3. Oscar De Clercq, 4. Pierre De Wattines, 5. Willy Roels, 6. Ronny Steurbout, 7. Marcel Van Geyt, 8. Achille Guillaume, 9. Marcel Eeckhoudt, 10. Serge Bie. D-reeks: 1. Willy Van Der Eecken, 2. Georges Van Der Cruyssen, 3. Paul Droesbeke, 4. Victor Van Vaerenbergh, 5. John De Cocker, 6. Oscar Van Der Vurst, 7. Gaston Van Den Hoecke, 8. Lucien De Gusse- man, 9. Eric Van De Sompele, 10. Julien Schoukens. Georges Van Der Cruyssen BELGISCHE KAMPIOENSCHAPPEN BWCL IN KERKSKEN BWCL-Wielrennen. Danny Van den Houtte werd eerste in de A-reeks te Hekelgem, terwijl Willy Cleymans de B-reeks won. Haes, De Cabooter en de plaatselijke renners, de ge broeders Van Der Eecken. Meteen zat deze koers op de goede golflengte. Twee lokale vedetten, hardrijder De Haes en machtmens De Cabooter zijn geen doetjes. Toch zou dit kwartet nooit meer dan 35 se- konden voorsprong bijeenfiet- sen en dat bleek te weinig toen op twee ronden van het einde het peloton de sneltrein op gang bracht en die voorsprong als sneeuw wegsmolt voor de zon. Meteen was de hergroe pering een feit en konden de spurters zich klaarmaken voor de laatste jump. In de laatste ronde probeerde eerst Gee- rinck nog weg te geraken, maar Van Riet - al een ganse dag waakzaam - haalde hem terug. Toch werden de spur ters nog een neus gezet. Half weg de laatste ronde wipte de onvermoeibare De Cabooter (A) weg in zijn gekende stijl. Een klaarkijkende Van Der Meirsche wipte hem achterna, terwijl ook L. Van Der Eecken (A), Crabbé (A), uittredend kampioen, en Van Ginderdeu ren als enige B-renner hun wa gentje aanpikten. Deze vijf zouden hun kleine voorsprong behouden tot op de meet en in de spurt toonde Van Der Meirssche zich lengten sneller dan Luc Van Der Eecken, de ontgoochelde De Cabooter en Crabbé, terwijl Van Ginder- 't Was nog een tiental minuten te vroeg om met de repetitie te starten. Zonder dat er daartoe enigerlei aanleiding was geweest, zei Gust plots, terwijl hij ons beloerde over zijn bruingekleurde brilglazen: "In de Tour de France van 1929 was Bonduel de eerste op de top van de Tourmalet. Hij had toen een voorsprong van minstens een dik kwartier!" Er lag iets feestelijks, iets van een wapperend vlagje, in zijn stem. Het was hem duidelijk aan te zien dat hij een vraag verwachtte. Die kwam er. "Bonduel? Bedoel je Frans Bonduel?", vroeg iemand uit het gezelschap. Gust knikte een paar keer zeer gewichtig en stak een sigaar op. Na even in gedachten verdiept te zijn geweest - misschien zoals wijlen Willem Kloos - vervolgde Gust: "Die dag op de Tourmalet... in de Pyreneeën (hij moet wel zijn twijfels hebben gehad omtrent onze geografische onderlegdheid!), die dag vergeet ik jamais de la vie niet. Dat overtrof de stoutste verwachtingen. Hij was immers helemaal géén klimmer, die JERRAAR, maar toch..." "JERRAAR...???" "Natuurlijk! JERRAAR! In het A.B.N. 'Gérard', maar wie spreekt die naam nog ZO uit? Hollanders, ja, maar die zeggen ook: dat mens rijdt met de trem naar de gggrote febriek; en de Engelsen doen nog dwazer, die spreken van 'striet', ze schrijven 'streef en ze bedoelen: straat. Neem nu Walschap. Die vindt er geen graten in dat zijn vrienden hem JERRAAR noemen. Waar of niet?" Nu knikte het hele gezelschap. Gust likte even bedachtzaam aan het dekblad van zijn geurende sigaar. "Waar was ik nu gebleven?", vroeg hij. "Op de Tourmalet... In de Pyreneeën", replikeerde iemand. "Ha ja, juist..." Voorzichtig legde hij zijn sigaar op de rand van het asbakje, vouwde de handen, deed zijn vingers kraken en hij vertelde: "'k Zie het nog alsof het pas gisteren is gebeurd. Die enkele Vlamingen, waaronder ik mij bevond, konden hun ogen niet geloven. Ze werden bijna zot van vreugde en schreeuwden zich schor: FRANS BONDUEL! FRANS BONDUEL! Enkelen keelden zelf: "VIVE LA BELGIQUE!" terwijl ze met leeuwevlaggen zwaaiden. Ik moedigde Bonduel ook aan en toen hij mij bijna rakelings passeerde - Gust nam zijn sigaar op en om te illustreren hoe rakelings Bonduel hem voorbijreed, trok hij met zijn sigaar een denkbeeldige streep vóór de borst - riep ik: "Vooruit, JERRAAR! Vooruit, JERRAAR! Geef maar 'bezze', JerraarU En, zo richtte Gust zich weer tot ons, "weten jullie wat er toen gebeurde...?" Wij gaven grootmoedig toe dat wij er niet het flauwste benul van hadden. "Héwel", vervolgde Gust, en hij schakelde van bariton over naar tenor, "toen remde Bonduel, stapte van de fiets en schudde mij hartelijk de hand, zeggend: Tenor: 'Wel, wel, wel... wie we hier hebben! De Gust! Hoe is 't, man?' Bariton: 'Goed, heel goed, Jerraar! En met u? Maar, Jerraar-jong, rijd nu toch vlug verder. Tenor: 'O.K., Gust. Tot ziens, hé!"' Gust deed weer een diepe haal aan zijn sigaar. "Jerraar gaf mij nog een schouderklopje en toen hij weer op de fiets wipte, riep hij nog toe - Gust sprak weer met een tenor-stem: "Doe ze de groeten in Baasrode, hé!" We bekeken Gust, we bekeken elkander. "Gust, ik geloof dat gij..." "Geloof gerust wat je wil! Ik vertel de zuivere waarheid. Van kindsbeen af zijn JERRAAR en ik dikke vrienden geweest. En nog! We zijn beiden afkomstig van Baasrode. Als we van de school huiswaarts fietsten zei Jerraar altijd: "Gust, probeer mij maar te volgen want ik ga 'bezze' geven..." "Ha!" zei iemand. "Vandaar zijn bijnaam zeker...?" "Bijnaam? Bijlange niet. De eerste voornaam van Bonduel is JERRAAR, maar iedereen noemde hem Frans. Hij is van 7. Een goed jaar, ik ben ook van 1907." "En hij stapte van de fiets om je de hand te drukken...?" "Precies!" "'t Is toch moeilijk te geloven, hé Gust...?" Met meer kracht in zijn baritonstem ging Gust verder: "Ik zeg en herhaal dat de Jerraar op de top van de Tourmalet afstapte omdat hij mij herkend had. Jullie geloven mij niet? Verdomme, vraag het dan zelf aan Bonduel. Hij woont sinds jaren al in de Sint-Gillislaan te Dendermonde. Ge kunt hem gerust telefoneren, met de groeten van de Gust. Ongelovige Thomassen!" Toen wendde Gust zich tot de baas van het café: "Patron, voor mij nog 'n pintje!" Toen ik de dagelijkse TV-uitzendingen zag van de voorbije 73ste Ronde van Frankrijk, herinnerde ik mij het verhaaltje dat Gust ons, nu zowat twintig jaar geleden, met een Buster Keaton-gezicht, voor de waarheid, en niets anders dan de zuivere waarheid, vertelde. Dat is, ik bedoel dat plots opduiken van beelden uit het verleden, wat men met een geleerde omschrijving noemt: associatie van gedachten. Ge zijt al een paar jaar in de hemel, Gust! Want mensen zoals gij die gaan naar de hemel. Gij zult daar uw verhaaltje over de handdruk op de Tourmalet ook al verteld hebben. Daar twijfel ik niet aan. Dag Frans Bonduel, gij die met uw eerste voornaam JERRAAR heet. 't Moet daarom geen nieuwjaar zijn om je nog vele, vele jaren toe te wensen. 'k Weet niet of je dat verhaaltje dat Gust over je vertelde, reeds kende. SCRJPTMAN Het Belgisch kampioenschap in Kerksken kreeg niet alleen het goede weer mee. Er was veel volk komen opdagen en de stemming was opperbest. De C- en D-renners startten eerst^ maar toch een kwartier later dan voorzien en meteen lag het uurschema overhoop. Van bij de start ging het er keihard aan toe. Vooral Gus- taaf Sonck wou een vroege beslissing afdwingen. Na am per één ronde werd diezelfde Sonck «gezegend» met een lek bandje. Op datzelfde stul slechte betonweg vielen nog meerdere slachtoffers. Op die manier vielen reeds vroeg en kele kanshebbers weg zoals De Coocker, De Wattenis, Duym, Mertens e.a. Ondertussen pro beerde Ben Moens het op zijn eentje, maar langer dan één ronde zou hij het niet volhou den. Halfweg koers kregen wij vier leiders: Van Der Cruys- Van Handenhove, De Paepe en Daem, die echter vlug voeling verloren, zodat er uiteindelijk een trio op kop reed. Achteraan bekeken ze mekaar, maar niemand wou iets ernstigs ondernemen, zo dat iemand met kampioenen- ambities er werk moest van maken. Het was Willy Roels die de taak op zich nam en op zoek ging naar de drie leiders, achternagezet door Van De iande. De Maerschalck en De Wever. Ook Van Den Hoecke wam er nog op zijn eentje bij en toen ook D. Sonck, Goossens en Van Der Vurst aansloten, viel alles weer stil want de kanshebbers waren weer tesamen en niemand wou de kastanjes uit het vuur halen voor een andere. Meteen wa ren de drie leiders buiten schot. Er werd trouwens een ronde minder gereden en de kous was af. Van Der Cruys sen (D) haalde het gemakke lijk voor De Paepe (C) en een verrassende Van Handenhove. Willy Roels (C) bleef nog bui ten schot en kreeg een ontgoo chelende tweede plaats, voor Ben Moens, Gerard Beulens en E. Van De Sande. De spurt voor de derde plaats werd ge wonnen door Gaston Van Den Hoecke, voor Van Der Vurst. Hadden de organisatoren voor 100.000 fr. prijzen gezorgd, dan waren ze bij het protocol toch iets vergeten. Voor de eerste van iedere reeks was er slechts een palm voorzien, ter wijl de tweede en derde er met lege handen bijstond. Het was dus niet te verwonderen dat dezen er eerder misnoegd bij liepen en niet op het schavotje wilden. De A- en B-reeks In tegenstelling tot hun oudere collega's gingen deze renners vrij kalm van start. Buiten een poging van A. Van Laethem en enkele anderen, bleef het rustig. Bij het einde van de tweede ronde ontsnapten De

De Voorpost | 1986 | | pagina 3