STERK VERJONGD KSK BEVEREN HOOPVOL NAAR NIEUW VOETBALSEIZOEN OOK FREETHIEL KRIJGT EEN NIEUW KLEEDJE BUSINESS- EN SOCIO-KLUB Alles voor de 5PDRT voetbalsport Steeds 15% korting 'NEW-LOOK'-BEVEREN MET DE VERTROUWDE KRACHTLIJNEN EUGENE EKEKE UIT KAMEROEN 18 - 15.8.1986 - De Voorpost VOETBAL Wie zich het eerder voorbijgestreefd dorps-stationnetje anno '77 nog voor de ogen wil, durft te roepen weet dat er op Freethiel veel is veranderd. Het werd een gezellig, goed uitgerust, veilig stadion waar topvoetbal voor spelers en kijkers mogelijk is. Het gemeentebestuur van Beveren had er geen makkelijke opdracht aan want niet iedereen vond de financiële inbreng steeds even noodzakelijk. Maar met behulp van de klub, met hulp ook van privé- organizaties, werd er al veel gerealiseerd. Zeker vandaag heeft een klubbestuur nog meer morele en materiële steun nodig. Daarom ook zijn de 'business-club' en de 'socio-club' zo belangrijk. De faam van Beveren als sportgemeente wordt geschraagd door de 250 sportverenigingen en de algemene gemeen telijke sportinfrastruktuur maar vooral KSK Beveren bracht de faam van de Wase gemeente tot ver buiten de landsgrenzen. Daarom ook blijft de gemeente verder werken aan de sanering van Freethiel. Voor 1986 komt er nog een nieuwe staantribune, de werken aan de lokalen voor de socio-klub zijn geëindigd en er blijven nog een paar werken die moeten bijdragen tot de algemene veiligheid. De Gemengde Inspektie Kommissie (de kom missie Nothomb) is trouwens best tevreden over Freethiel want... «belangrijk is de vaststelling dat de verantwoorde lijke overheden getuigen van een grote bekommernis voor de veiligheid van het voetbalstadion, dit door verdere planning en konkrete initiatieven ten uitvoer te leggen. Het stadion van KSK Beveren mag van uit infrastruktureel standpunt als veilig worden gekatalogeerd, er zijn geen prealabele opmerkingen meer voor wat het houden van relgevoelige wedstrijden en deelname aan de UEFA- kompetitie betreft...» De gemeentelijke doelstelling: 'topvoetbal mogelijk ma ken in eigen gemeente' lijkt dus bereikt. Daarmee is het werk echter niet af. Na 1986 wordt bievoorbeeld de algemene ingang aan de Klapperstraat gesaneerd en komt er een verharding van alle stadionwegen. HA. Een voetbalploeg financieel runnen is vandaag de dag een uiterst lastige opgave geworden. Blijkt uit studies steeds weer dat voetbal nog steeds de populairste sport in ons land blijft toch worden klubleiders overal gekonfronteerd met teruglopende toeschouwersaantallen. Men zoekt naar de oorzaken van dit verschijnsel en heeft het dan over de rol van de televisie, over het toenemend geweld, over de krisis en zelfs over het gewijzigd man-vrouw patroon maar ook het voetbal'spel' zelf is niet meer van die aard om de grote massa naar de stadions te lokken. De klubs staan twee dingen te doen: op lange termijn moet de supporter de weg naar de stadions terugvinden, op korte termijn moet de klub financieel leefbaar gehou den worden. Deze laatste doelstelling realiseert men vooral door ekstra-sportieve inkomsten te verwerven. Het bedrijfsleven wordt meer en meer ingeschakeld en het toverwoord heet tegenwoordig 'loges', een fenomeen dat trouwens ook al buiten de sport ingang lijkt te vinden. En bij SK Beveren? Ook geel-blauw wil een moderne topklub zijn en de nieuwste tendenzen in de topsport gaan op Freethiel niet voorbij. Konkreet werd in de loop van het eerste halfjaar van 1986 gestalte gegeven aan twee projekten: de business-club en de socio-club. De business-klub Deze klub richt zich tot bedrijven die in de receptiezaal van KSK Beveren een box kunnen huren d.w.z. een zestal gereserveerde plaatsen. Daar kunnen zij hun gasten, klanten en relaties ontvangen, daarbij profiterend van de unieke sfeer die een voetbalwedstrijd kenmerkt. In tegenstelling met de loges op andere velden volgen de bedrijfsleiders en hun gasten de wedstrijd niet van achter glas maar wel op uitstekende zitjes in de tribune. Een voetbalgebeuren moet men immers echt kunnen meema ken. Het huren van een box is in vergelijking tot soortge lijke initiatieven ook financieel erg aantrekkelijk want voor 300.000 frank kan een bedrijf er terecht. De socio-club De socio-club is een initiatief dat zich richt tot voetbalsup porters die iets voor hun ploeg willen doen en niet ongevoelig zijn voor een perfekte opvang en akkomoda- tie, tot handelaars, instellingen, middenstanders, vrije beroepen,die in de eerste plaats sympatiseren met KSK Beveren maar ook beseffen dat de socio-klub best een aantal kommerciële doeleinden kan dienen. Deze socio's kunnen de thuiswedstrijden van geel-blauw op een wat gepriviligeerde manier bijwonen. Trekpleister en trefpunt daarbij is de gloednieuwe 'club'; een onder de receptiezaal gebouwde ontmoetingsruimte waar de socio's kunnen nakaarten, zakelijke relaties leggen en een glimp opvan gen van het leven achter de schermen van een topklub. Ook de socio's zitten op de nieuwe uitstekende zitjes maar hebben geen recht tot toegang tot de receptie. Socio worden kost abonnement en parking inbegrepen 20.000 frank per jaar. H.A. STEEKKAART SK BEVEREN Trainers: Ladislav Novak en Eddy Roelandt. Kernspelers: Patrick Gorez (1955), Robby Buy ens (1964), Mark Van Britsom (1966), Danny Vervoort (1964), Dirk Volckerick (1968), Dominique Lemoine (1966), Eugene Ekeke (1960), Frans-Jozef Schmed- ding (1963), Dirk Rosez (1961), Paul Theunis (1952), Patrick Stalmans (1959), Danny Pfaff (1958), Frank Peeraer (1963), Eddy Maes (1962), Julien Lodders (1962), Paul Lambrichts (1954), Marek F -sto (1954), FUip De Wilde (1964), Salvino Marine' (1963). Klein Antwerpenstraat 36 LEBBEKE Tel. 052/35.72.45 Transferpolitiek In die geest wordt het voetbal- bedrijf KSK Beveren geleid en werd ook de transferpolitiek gevoerd: verjonging en in breng van eigen jongeren in de «A»-kern, aanvoer van tech niek en spektakel vooral in de aanval en dit om dé spektakel- waarde van de ploeg naar ho- ger-op te tillen. Bij Beveren is wat veranderd. Vijf basisspelers vertrokken (Baecke, Jaspers, Albert, Cre- ve en Christiaens) en dan mag het bestuur al wel verklaren dat het vertrek van de vier al van langer ingekalkuleerd was het blijft voor een nieuw trai nersduo toch geen makkie met een nieuw gevormde ploeg de kompetitie te moeten starten. Men is trouwens tevreden over de nieuwkomers. Hun begin was beloftevol. Dominique Le moine is echt een voetballer met toekomst en Eugène Eke ke is technisch een zeer sterk speler. Hij moet zich evenwel nog aanpassen aan het Bel gisch voetbal. Wellicht vindt Beveren nog een andere bui tenlandse spits van waarde. En als die er toch niet komt dan moet Novak maar roeien met de riemen die hij heeft en gebruik maken van één of meer spelers die vanuit het beloftenelftal werden opgeno men in de A-kern. Trouw aan het jeugdbeleid Beveren moet inderdaad niet meer elders kijken om te we ten hoe het moet met de jeugd werking. KSK Beveren zelf kan voor de meeste Belgische voetbalploegen model staan. SK Beveren. Hulptrainer ed dy Roelandt (arch) Vijf spelers uit het beloftenelf tal zitten volgend seizoen in de A-kern. Marc Van Britsom, Dirk Volckerick, Frank Pee raer, Robby Buyens en Danny Vervoort zijn de eerste ele menten van het «Farmes Sys tem» die naar de kern gaan. Mare Palmaerts werd naar der deklasser Bornem gestuurd voor een jaar stage en Hans Christiaens, de voorloper van het systeem, bezorgde KSK de eerste financiële vreugde (SV Waregem zou zowat zestien miljoen kwijt zijn aan kleine Hans). Het systeem is dus ge lukt en dient verder uitge werkt. Dat heeft ook de topleiding van KSK Beveren ingezien. Een voetballer opleiden is nog iets meer dan enkel 'trainen'. Men spreekt niet voor niets over een 'voetbalschool'. Ladislav Novak Een pak nieuwe spelers dus in de kern. Ook nieuwe trainers voor het eerste elftal. Met La- Vorig seizoen haalde KSK Beveren, en dat ondanks veel tegenslag en een groot aantal gekwetste spelers, toch het gewenste Europese voetbalticket. Het was trouwens voor voetballand een moeilijk jaar en het aantal toeschouwers daalde rond vrijwel alle speelvelden. De redenen daarvoor moesten niet ver gezocht worden: er was de nawerking van het Heizeidrama, er was de ekonomische krisis die aan het gezinsbudget van velen zat en bovenal was er de groeiende tendens van vele trainers om met een 'taktisch-defensief-systeem uit te pakken dat voor de gemiddelde toeschouwer al te weinig kijkplezier bood. De Mundial en de fikse prestatie van onze Rode Duivels daar moet vandaag als opkikker gebruikt worden. Ook KSK Beveren wil in de kompetitie 1986-1987 de beste troeven op tafel leggen. Aan de top blijven KSK Beveren blijft ambitieus en de beleidsverantwoordelij ken op Freethiel hebben dat ook aan de nieuwe trainer No- vak laten horen. Minstens zo goed eindigen als vorig seizoen is de boodschap. En dat kan. Beveren wil vanaf de kompeti tie '86-'87 duidelijk nieuwe we gen opgaan. Streven naar een zo attraktief mogelijk voetbal- vertoon en tegelijk zorgen voor een gezond financieel evenwicht. Aan de top mee draaien in eerste klasse met eerder beperkte middelen büjft echter hoe dan ook moei lijk. Het bestuur van KSK be wees in het verleden dat het kan en de krachtlijnen blijven behouden: jeugdige spelers aantrekken of ze uit eigen kleuren rekruteren, samen werking en ploeggeest voor rang geven tegenover te per soonlijk gerichte, zichzelf zoe kende vedetten, dat blijft ook in de toekomst de leidraad bij het bestuur om de 'eigenheid' van KSK Beveren te bewaren. Bij Beveren blijft men de spor tieve waarden zoveel mogelijk voorrang geven. Men rekent erop dat dat ook de verwach tingen zijn van de supporters. Supporters die men opnieuw de weg naar Freethiel wil tonen. SK Beveren. Trainer Ladis lav Novak (arch) SK Sint-Niklaas. De 21-jarige verdediger Carl Massagie kwam van Beveren naar Sint-Niklaas (arch) SK Beveren. Dominique Lemoine ging van Kortrijk naar Beveren. Hij brengt al vast klasse in huis (arch) dislav Novak haalt KSK Beve ren een topper naar Freethiel want de Tsjechoslowaak zette al heel wat uitschieters op zijn palmares. Als voetballer speelde hij meer dan tien jaar voor Dukla Praag en achtmaal werd Novak landskampioen, driemaal be kerwinnaar. Hij speelde 72 maal voor de nationale ploeg van Tsjechoslowakije en was daar ook jarenlang aanvoerder van. Ook vandaag nog spreekt men over het wonderduo Ma- sopust-Novak dat in 1962 vice- wereldkampioen werd na 2-1 verlies tegen Brazilië. In eigen land startte Novak ook als trainer en van '72 tot '75 was hij nationaal trainer van C.S.S.R. Toen kwam hij naar Lokeren en de trikolores haalden een ticket voor Euro pees voetbal, Antwerp volgde en later nog Beerschot (sei zoen '79/'80). Van 1980 tot 1985 was Novak weer in eigen land aan het werk en ver scheen hij als oefenmeester van Dukla Praag weer in de Europese bekendheid. Nie mand begreep dan ook waar om Ladislav Novak vorig sei zoen Sint-Niklaas onder de vleugels nam. Vandaag zegt men dat dat de wipplank naar KSK Beveren moest worden. Bij Sint-Niklaas werkte Novak samen met Eddy Roelandt in wie de kenner een vakman, maar ook een vriend vond. Wanneer de overgang naar Be veren ter sprake kwam wou Novak dan ook Eddy Roe landt, oud-speler van SK Be veren, mee. Samen moeten ze werken om van SK Beveren weer een geheel te maken. Men verwacht van Novak- Roelandt nieuwe suksessen aan de reeds rijke kroon. Bij KSK Beveren verdwijnen dus weer een paar vertrouwde figuren en de laatsten van de 'grote' generatie zijn nu weg. Er wordt op Freethiel vandaag gewerkt aan een 'New-Look'- Beveren. Maar de krachtlijnen van voorheen blijven bewaard. Beveren blijft een ploeg die gekweekt werd, geen ploeg die men kocht. De eigen kweek blijft een uitzonderlijke beleg ging in de voorbereiding van een suksesrijke toekomst. Het vertrouwen geven aan eigen voetbaltalent blijft het meest stabiele voetbalfundament waarop men toekomst bouwt. De resultaten van het verleden bewijzen dat de Wase beleids mensen het bij het rechte eind hadden. KSK Beveren werkt ook in 1986 zo verder, men hecht meer belang aan een (h)echte ploeg dan aan duur betaalde voetbalnamen. KSK Beveren is steeds een ge val apart geweest. In de goede betekenis van het woord dan toch. Onvoorwaardelijke Inzet van velen, echte liefde voor het voetbalgebeuren, vriendschap en onderling vertrouwen zijn ook voor het aanstaande nieu we seizoen de onvervangbare en voor geen geld te kopen ingrediënten waarmee een sportief voefbalfestjjn wordt bereid. KSK Beveren blijft ook in het volgend seizoen een ploeg die aardig voetbalgenoegen blijft verschaffen aan duizen den geestdriftige supporters. Dit seizoen, met weer Europees voetbal, krijgt dit KSK Beve ren wellicht ook weer de aan dacht van gans voetbalminnend België. Hugo Aerts SK Beveren. Hans Christiaens naar Waregem.. 16 miljoen? (arch) In he derstr nverd ügci igev me inale fe ha K) D ÏYael •nrust voor Erwin Albert, Peter Creve, Hans Christiaens, Mark Baecke, Eddy Jaspers maar ook Carl Messagie (voor één jaar naar SK Sint-Niklaas), Mare Betlens (defini tief naar Standaard Wetteren) en derde doelman Kurt Van Meirvenne (definitief naar KAV Dendermonde) verlieten KSK Beveren. De kern was dus wel erg smal geworden en naast de vijf beloften die naar de A- selektie werden overgeheveld ging men elders op zoek naar nieuw voetbaltalent. Bij KV Kortrijk haalde men de twintigjarige Dominique Lemoine weg. De vaardige voetballer uit het Waalse Wiers werd door Beveren definitief aangeworven. Men had ook kontakten met de Algerijn Mansouri en met de Peruaan Leguia en vooral deze laatste speelde met Beveren in de beker van Vlaanderen geen onaar dige wedstrijden. Er kwam echter een kink in de kabel want Leguia had geen vrije transfer maar was nog aangesloten bij een Duitse amateursploeg die plots haar eigendomsrechten liet gelden. Of Beveren de nieuwe wensen van Leguia en van zijn Duitse klub kan tegemoet komen blijft heel onzeker. Wel rond is de overgang van Eugene Ekeke naar geel- blauw. Ekeke werd op 30 mei 1960 in Douala in Kameroen geboren en hij startte daar ook zijn voetbal- karrière. Ekeke was echter slechts zestien toen hij naar Frankrijk ging studeren en er ook verder bleef voetbal len. Eerst bij Red Star St.-Ouen, daarna bij FC Paris, bij Racing Paris en tenslotte bij Racing Club de Paris. Deze Parijse klub wordt beschouwd als één der meest ambitieuze Franse voetbalploegen en samen met Eke ke werd RC de Paris vorig seizoen kampioen in tweede nationale. Ekeke werd er topschutter met 24 doelpun ten. Nu Ekeke weg is heeft de klub beroep gedaan op Luis Fernandez, stervoetballer van de Franse nationa le ploeg, die een maandinkomen van 500.000 Franse frank, zo'n 3,2 miljoen, zou krijgen. Hij wordt meteen de best betaalde voetballer van zijn land. Terug naar Ekeke maar; die in Parijs ook zijn diploma boekhouding en management haalde. Hij huwde in Parijs en is vader van een dochtertje. Trainer Novak dringt er bij het Beverse bestuur op aan nog een volwaardige spits aan te werven. In Duitsland zou Beveren nog een laatste rare vogel weten zitten. H.A.

De Voorpost | 1986 | | pagina 4