en de kleine k Publieke waardering voor kunstenaar de prikkel om steeds verder te doen Troubadours uit Kroatië al zingend door Vlaanderen Klarinettist Albert Raes uit Temse al zestig jaar muzikant Kiezen voor kunst «De wereld in beeld» in Temse Muziekfeesten in Kruibeke Bent U een niet-professionele kunstenaar, die graag eens zijn werken zou tentoonstellen of er eventueel enkele van zou willen verkopen, maar hiertoe niet het lef heeft of niet goed weet hoe dit aan te pakken? Dan is dit bericht voor U bestemd. CSC-Vormingswerk Dendermonde zal dit jaar voor de eerste maal het projekt «Kiezen voor Kunst» opzetten. Het is de bedoeling om in de loop van de tweede helft van 1986 in de verschillende Dendermondse afdelin gen-gemeenten tentoonstellingen in te richten van plaatselijke kunstenaars. Een deskundig samengestelde jury zal dan deze tentoonstellingen bezoeken en er de beste werken uit selecteren, die in het najaar en begin 1987 zullen tentoongesteld worden op een arrondissementele en nationale slottentoonstelling. Voor de plaatselijke niet-professionele kunstenaar betekent dit initiatief een dubbele uitdaging, te weten: met enkele andere kunstenaars in de eigen ge meente hun beste werken exposeren zonder dat het voor hen enige organisatorische en financiële rompslomp meebrengt; de kans krijgen om één of meerdere werken te zien in aanmerking komen om uitgekozen te wor den voor de arrondissementele slottentoonstelling en/of de nationale expositie van CSC-Vormingswerk. Meer konkreet betekent dit aanbod het volgende: de tentoonstelling, zowel de plaatselijke als de arrondissementele en de nationale slotexpositie, zijn bestemd voor beoefenaars van de grafische kunst in de meest brede betekenis van het woord (cfr. schil derijen, pentekeningen, aquarellen). de tentoonstellingen in de afdelingen-gemeenten worden georganiseerd gedurende de tweede helft van 1986. Voel je je geroepen om hieraan deel te nemen, of wens je het volledige reglement te ontvan gen, neem dan zo spoedig mogelijk (en liefst voor 15 september 1986) kontakt op met arrondissementeel sekretariaat van «Kiezen voor kunst» (t.a.v. A. De Geest), Noordlaan 19, 9330 Dendermonde (tel. 052/ 22.14.07). Organisatie: kunstgroep 20 personen. Incar. Reservatie: stadsschouw- Sint-Niklaas: woensdag 17 burg R. Van Britsomstraat, september om 20 u. In de alle weekdagen van 10 tot stadsschouwburg, R. Van 12 en van 14 tot 16 u. Britsomstraat 19. Tel. 03/776.83.06 of op de Toegangsprijs: 200 fr 160 dag van de voorstelling aan fr. voor houders van Plus- de kassa vanaf 19u.l5. 3-pas, Cultureel Jongeren- Organisatie: stadsbestuur *a paspoort en groepen vanaf Sint-Niklaas. Tot 28 september loopt in het Gemeentemuseum van Temse een tentoonstelling «De wereld in beeld». Deze uitzonderlijke tentoonstelling van foto's en etnologische voorwerpen werd gerealiseerd door leden van het «Leopold 3-fonds voor natuuronder zoek en natuurbehoud». De koning zelf heeft aan deze verzameling een eigen keuze van foto's willen toevoegen die gerealiseerd zijn tijdens zijn talrijke expedities. Op 12 september (20 u.) zal bovendien in de feestzaal van het gemeen tehuis een projektie van kleurenfilms plaatsvinden omtrent de papoeastammen en een beruchte kanni- balenstam. Interessant om weten is dat de opnamen volledig authentiek zijn en van een uitzonderlijke dokumentaire en etnologische waarde. De toegang tot de filmvoorstelling is gratis. Het Gemeentemuseum is vrij toegankelijk op zater dagen van 14 tot 18 uur en op zondagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 u. Het Gemeentemuseum van Temse is in de Kasteelstraat 16 te Temse geves- "ed- M.R. Het komende weekend pakt de socialistische harmo nie Arbeid en Kunst uit Kruibeke weer uit met een knap gevuld programma. In de gemeentelijke jon gensschool (Edm. Gorrebeeckstraat) organiseert men dan immers de tweejaarlijkse muziekfeesten. Vrijdag 22 augustus gaat men van start om 20 uur met een play-back en sound-mixwedstrijd De pre sentatie wordt verzorgd door Mike Dreamer, en wil je erbij zijn dan betaal je 100 fr. inkom. De Wase Akkordeonisten en de moppentappers Re- na Verbruggen, André Van Bogaert en Benny Day nodigen ieder uit op zaterdagmiddag vanaf 14.30 U. voor een gratis ontspanningsmiddagje. The Com munities spelen dan 's avonds een groot bal. Hier betaal je 50 fr. toegangsgeld. Zondag 24 augustus vanaf 13.30 u. kun je dan terecht voor een groots en gratis muziekfestival. Heel wat muziekmaatschap pijen nemen eraan deel: Brassband Strijd naar 't Recht Rupelmonde, De Scheldezonen Buroht, Mor genrood Tielrode, Opbeuring Schoten, Ontwaking Deume, Door Eigen Kracht Deurne, Al Vloeiende Groeiende Bazel, De Werker Essen, en Sint-Jozef Rupelmonde Ook kan je op zaterdag en zondag terecht voor een stevige hap op de barbecue. Kram 12 - 22.8.1986 - De Voorpost Vierde groepstentoonstelling Defina Dendermonde Te gast in Hamme, Lebbeke en Sint-Niklaas Dendermonde. Het Defina bestuur dat voor een nieuwe groepstentoonstelling zorgde in 't Mole ken (vh) Van 13 tot 18 september 1986 maakt de Klapa Sibenik - een troubadoursgroep uit de Joegoslavi sche havenstad Sibenik een tournee door Vlaande ren. Ze zijn in Hamme, Lebbeke en Sint-Niklaas te gast. Deze vokale en instrumentale groep uit Dalmatié - het kustgebied van de Adriatische Zee - is in deze streek de meest bekende formatie in haar soort, met tien professionele zangers en muzikanten. De jongste maanden stond harmonie Sinte-Cecilia uit Temse al vaker in de kijker. Zo kreeg deze oudste harmonie van Temse een nieuwe vlag en werd dirigent Leo Stroobandt, gevierd omdat hij reeds tien jaar de harmonie dirigeert. Minder pret tig was het overlijden van hun erevoorzitter Hono- ré De Cuyper tijdens de vakantieperiode. Wie de komende maanden ook in het daglicht zal staan is Albert Raes, één van de oudste muzikanten van de harmonie. Geboren in Temse op 18 juni 1916 is hij momenteel nog steeds solo-klarinettist van de ko ninklijke harmonie Sinte-Cecilia. Albert Raes: «Muziekscho len waren kort na de eerste wereldoorlog nog niet zo talrijk, zodat ik op aanra den van mijn vader in de socialistische harmonie Willen is Kunnen, op acht jarige leeftijd, terecht kwam. Ik volgde toen mijn eerste lessen «notenleer» bij Emest De Bock en Oscar Engels. Mijn vader, die zelf bestuurslid was van Willen is Kunnen, stuurde me re gelmatig naar het oefenlo kaal. Door deels eigen stu die en muzikale ervaring speelde ik voor het eerst klarinet op tienjarige leef tijd bij diezelfde harmonie onder leiding van dirigent Babusio (uit Antwerpen). Albert Raes volgde ook pri- véles bij klarinettist Oscar Bressinck. Op 13-jarige leeftijd speelde hij solokla rinet bij Willen is Kunnen. Vanaf zijn zestiende jaar is hij ook gaan spelen bij de symfonie Crescendo onder leiding van Omer De Muy- ter en later onder dirigent Leo De Wit. Geboren tijdens de eerste wereldoorlog huwde Raes tijdens de tweede wereldoorlog (1942) met Maria Comelis. Na de tweede wereldoorlog werd hij vanaf 1947 tot 1952 on derchef bij de harmonie Willen is Kunnen. Toen hij in 1952 deze harmonie ver- het, werd hij als soloklari nettist veel gevraagd in ver schillende maatschappijen uit de omgeving. Zo speelde hij in Sint-Gillis-Waas, Hamme, Willebroek, Boom en Sint-Amands aan de Schelde. Tien jaar lang speelde hij in Sint-Niklaas bij De Kunst vrienden onder leiding van Reynbeau en Mistrée en la ter Etienne Van den Eyn- den. In Temse zelf ging hij vanaf 1952 over naar de neutrale harmonie Sinte- Cecilia, waar hij tot nu nog steeds aktief is, Zijn hoog tepunt bij deze harmonie was de deelname aan het internationaal concours voor alle instrumenten in Turnhout (1958). Als klari nettist speelde Raes toen een solowerk van Messa- ger. Voor zijn vertolking kreeg hij de prijs van de stad Turnhout en de prijs van de koning (goude me daille). Tijdens de wedstrijd werd hij aan de piano bege leid door mevrouw Baeck. Nadat Raes was ingebur gerd in de koninklijke har monie Sinte-Cecilia werd hij vanaf 1955 tot 1970 on derchef. Albert Raes: «Door ziekte van Jozef Baeck dien de in 1970 een nieuwe chef gekozen te worden. Het werd toen de huidige chef Leo Stroobandt (speelde ho bo). Omdat de muziekmaat schappij op dat moment be ter een hobo kon missen dan een klarinet-solo, gaf ik het dirigentschap af voor het belang van de muziek maatschappij». Hoewel hij reeds zestig jaar het muzikale wereldje het klappen van de zweep kent, helpt hij ook nog graag de liberale koninklijke harmo nie Moed en Volharding uit Temse en de harmonie van de Boelwerf bij eventuele plechtigheden op de werf. Van deze laatste harmonie is Albert ook één van de medestichters. Tenslotte maakt de zeven tigjarige Albert Raes er nog steeds een erezaak van, steeds aanwezig te zijn op de algemene herhalingen van de harmonie. «Ik word steeds gesteund door mijn vrouw. Zij weet immers al 45 jaar dat mijn leven nu eenmaal muziek is». M.R. Het grootste deel van hun repertoire omvat Dalmati- sche volksliederen, die te ruggrijpen naar de stevige tradities van het Kroatische volk en de rijke geschiede nis van Kroatië zelf, de tweede grootste republiek in Joegoslavië. De Klapa Sibenik werd op gericht in 1971. Inmiddels heeft de groep zich tijdens haar vijftienjarig bestaan opgewerkt tot de eerste troubadours groep van het land. Zangers en muzikan ten zijn niet alleen bijzon der populair en geliefd bij het Kroatische volk; zij staan ook muzikaal aan de top in him genre. Op alle festivals waar zij optreden, behalen zij de hoogste vermeldingen en ontvangen zij de meest waardevolle prijzen.-Op het vermaarde festival van Split zijn zij de jongste ja ren niet meer uit de eerste prijzen gebleven. Telkens schitteren zij, zowel in een afzonderlijk optreden als in kombinatie met andere groepen, zangers of solis ten. Nog dit jaar behaalden zij in hun land de «tweede prijs voor het lied», één van de hoogste onderscheidin gen in Joegoslavtë. Om dit niveau te bereiken doen zij trouwens een beroep op de meest talentvolle kompo- nisten en tekstschrijvers Niet verwonderlijk dat de Klapa Sibenik ook herhaal delijk optreedt voor radio en televisie en regelmatig koncert reizen onderneemt naar het buitenland. Zo was de groep al eerder te gast in Oostenrijk, Italië, Frank rijk, Duitsland, Rusland, tweemaal de USA en nu dit jaar ook in Vlaanderen. Zo zijn ze de zingende ambas sadeurs van hun volk en streek. Achter hun naam staan ook zes langspeelplaten, naast een hele reeks singles. Bo vendien zijn hun liederen opgenomen op tal van festi valopnamen of cocktail-lp'8 met Joegoslavische volks muziek. Al deze opnamen werden uitgevoerd in pro fessionele arrangementen. Met zijn liederen en gezan gen wil de Klapa Sibenik de authentieke volksmuziek van het eigen volk bewaren en overdragen aan de jon gere generatie. Zangers en muzikanten doen dat met zoveel gevoel en overtui ging en met zo'n uitzonder lijke muzikaliteit, dat zij te recht de echte troubadours van Kroatië genoemd worden. De Klapa Sibenik bestaat uit zes zangers: een eerste tenor, twee tenors, één bari ton, een eerste en tweede basstem. Deze vokalisten worden in strumentaal begeleid door een eerste en tweede man doline, één gitaar en één contrabas. Deze topformatie is te ho ren en te zien op volgende plaatsen en data: Hamme: maandag 15 sep tember om 20 u., (plaats nog nader te bepalen in Hamme of Moerzeke). Toe gangsprijs: 100 fr. Kaarten te bestellen bij de VW, or ganisatie VVV - Hamme Moerzeke. Lebbeke dinsdag 16 sep tember (Lebbeke-jaarmarkt om 17 u.). Op de Incar-par- king (of bij slecht weer in de Incar-zaal), Poststraat 19B Toegangsprijs: 100 fr. Kaarten te bestellen bij de leden van Incar of op het sekretariaat, Poststraat 19B, 9370 Lebbeke (tel. 052/21.96.14 052 33.20.10). De troubadours uit Kroatië. Dra te gast in Hamme, Lebbeke en Sint-Niklaas Met namen als Victor Suy, Roger Van den Broeck, Albert vlak van het kunstglas- B as tings en de dames Marie-Louise Gijsbrechts en Dani raam en aantoont dat het Vanbelle heeft de Vriendenkring van de Dendermondse belangrijk is te kunnen Financiebedienden lang niet de geringsten in huis ge- spelen met licht. Het maken haald. Vijf kunstenaars die in evenveel verschillende van glasramen is een zeer stijlen en technieken nog tot 24 augustus aan het grote oude kunstvorm, die echter publiek willen laten zien dat zij de kritische ingesteldheid altijd opnieuw een grote van de bezoekers best aan kunnen. Dat Victor Suy tot uitdaging bevat, onze allerbeste portretschilders behoort, wist men reeds Zelfs met gewoon wit glas lang, over de andere exposanten hing er nog een zweem weet Dani Vanbelle schit- van een zekere anonimiteit. Maar ook voor hen geldt de terende werken te maken certitude: zij hebben alles in huis om het ver, zeer ver te <Ue uitmunten door hun schoppen. grote technische vaardig- Defina-ondervoorzitter Ed- kulturele raad, de tentoon- heid en kunstzinnigheid, gard Vantrappen stelde in stelling in. Op zijn gebrui- Over de Grembergse Marie- zijn welkomstwoord dat kelijke welsprekende wijze, Louise Gijsbrechts zei de in- kunstwerken er zijn om te voor de vuist en puttend uit leider 08,1 ziJ gedurfde kieu worden bekeken en dat het een rijke kennis, met zin ren onder en naast elkaar precies de waardering van voor humor en toch era- durft te gebruiken, zonder het pubhek is die voor de stig, stelde hij de exposan- °°k maar enige afbreuk kunstenaar een prikkel in- ten voor. Maar vooraf doet aan het geheel. Hij houdt om steeds meer en moest hem van het hart dat vroeg aandacht voor enkele beter te doen. Voor de be-kunst hedentendage mis- landschappen die aantonen zoeker is een tentoonstel- bruikt wordt om te kontes- dat deze kusntenares over ling geen heel speciale op- teren. Helaas maken zoge- zeer vee* talent beschikt, dracht: het is bekijken een naamde groten zich vaak ^at moet ook gezegd wor- beleven van de kreaties en schuldig aan deze trend en den van Albert Bastings die ze laten groeien tot een in- weten zij zichzelf allesbe- 46 pentekeningen wijdde nerlijke verrijking. De halve te gedragen zoals het 3811 de douanekantoren van kunstenaar maakt de kij- hoort. Misschien omdat al- Belgisch-Nederlandse kers duidelijk dat een ge- leen het extravagante nog grens en met die verzame- zicht, hoeoud en gerimpeld opvalt. ling heel wat bekendheid ook, nog mooi kan zijn, dat Dat men niet extravagant verwierf. Maar Bastings is een doodeenvoudige boom moet zijn om schitterende niel' alleen een tekenaar, hij in zich een enorm spel aan kunst af te leveren, dat on- kent °°k de knepen van het lijnen en kleuren bevat, dat derstreepte volgens Juliaan olieverfschilderen en beyes- een kunstwerk geen dode Maerevoet de Definaten- daarmee zijn veelzijdig materie is, maar een levend toonstelling die aangekon- talent, iets. Kan men over kunst digd wordt door «Defin Dat veelzijdig talent bezit urenlang praten en ook arts» en haar beloop kent in °°k Roger Van den Broeck veel, zeer veel onzinnige 't Moleken, vlakbij het Den- ^e de hem vertrouwde Ru- dingen zeggen, dan gaf on- dermondse justitiepaleis, pelstreek en de tragiek er- dervoorzitter Vantrappen Vijf kunstenaars die bijeen- van weergeeft. In passende de genodigden de goede gepakt zitten in een voor droefgeestige kleuren, met raad de tentoongestelde hen te kleine ruimte, maar vage kontouren, maar toch ogen te bekijken, niet al- die kwalitatief hoogstaand steeds een opening geeft die leen met de ogen, maar veel werk brengen. Er zijn in de de we£ naar een nieuwe en meer met de ziel. Daarop eerste plaats de twee da- hoopvolle toekomst aan leidde Juliaan Maerevoet, mes. Dani Vanbelle die zich duidt. Van den Broeck voorzitter van de Bomemse verdienstelijk maakt op het munt door de gestileer- tretteerde en daarin zijn hart en meer nog zijn ziel legde. Een van die auteurs Anton van Wilderode, hangt in Dendermonde te kijk. Een portret dat boek delen spreekt, dat van Wil derode zo laat praten zon der iets te zeggen, dat aan toont hoe dichterlijk en fijngevoelig de priester dichter wel is. Een schilde rij dat onderstreept dat por tretschilderen meer is dan iemand afbeelden naar zijn gelijkenis. Portretschilde ren is veel meer het weerge ven van een gemoedsgestel tenis, van de innerlijke schoonheid. Echte voor beelden daarvan zijn het portret van de oude man of van het jonge meisje, de voorstudie van Prins Filip en nog enkele anderen meer. Vermelden we nog dat deze vooropening muzikaal schitterend werd opgeluis terd door mejuffrouw Nico le De Sitter en dat men de tentoonstelling nog kan be zoeken op 23 en 24 augus tus in de bovenzaal van café 't Moleken. Dendermonde. Victor Suy, Dani Van Belle en Albert Bastings, drie van de vijf Defina- exposanten (vh) Dendermonde. Veel belangstelling voor de opening van Definarts (vh) men niet genoeg kan prij- in het portretschilderen, zen. Suy, die pas in septem- dat de hoogste gezagsdra- ber 1976 met zijn werken gers van dit land hem de naar buitenkwam als indi- opdracht hebben gegeven vidueel kunstenaar, kent hen te vereeuwigen. Maar nu een eenzame hoogte Hij Suy is ook de man die der- is inderdaad dermate sterk tig Vlaamse auteurs por de vormgeving en door een industriële romantiek die zo subtiel is dat ze haast niet thuishoort in deze har de wereld. En dan is er nog Victor Suy, de portretschilder die

De Voorpost | 1986 | | pagina 12