Kiekjes van Colmar, kijkjes op Sint-Niklaas De schijnwerper op Paul D'Acosta Van Peteghemorgels: een grandioze erfenis van het rococo Toneel in openlucht te Buggenhout: Onnodig indien niet ernstig Festival van Vlaanderen Negentiende parochiefeesten op de wijk Spoele Lokeren 14 - 22.8.1986 - De Voorpost Dendermonde. Voor het koncert van Pandora was de stadhuiszaal zo Dendermonde. Aandachtig wordt geluisterd naar de jonge muzikanten (foto Piet Hermans) Dendermonde. Pandora zorgde voor een subliem koncert (foto Piet Hermans) Pieter Van Peteghem (Wet- teren "1708 - Gent +1787) was de stamvader van een familie orgelbouwers, die vier generaties duurde en die Vlaanderen op het ge bied van de orgelbouw een benijdenswaardige faam bezorgde in de muzikale wereld van die tijd. Niet minder dan 400 orgels wer den door hem, zijn zonen en kleinzonen gebouwd of in grijpend verbouwd. Zij ma ken de trots uit van onze Vlaamse orgelpatrimo nium. Een goed deel van hun prod uk ten zijn te vin den in ons eigen Oost- Vlaanderen. Meteen was het tema ge vonden voor de 2de orgel- ekskursie vanuit Dender monde: «Van Peteghemor- gels in Vlaanderen». De ekskursie voerde ons over Aspelare, Sint-Lievens- Houtem, Semmerzake en Gent naar Zele met vier in ternationaal befaamde or ganisten: Luk Bastiaens, Johan Huys, Edward De Geest en Leif Ahlberg. Luk Bastiaens in Aspelare en Semmerzake De in 1957 te Lokeren gebo ren organist Luk Bastiaens is een van onze grote belof tevolle organisten. Hij is promotor van de «Vlaamse Orgel vereniging» en o.m. leraar »an het Leuvense Lemmensinstituut. Hij be speelde de «kleine» orgel tjes te Aspelare (in 1783 gebouwd en in 1971 gere staureerd) en te. Semmerza ke (gebouwd in 1790 en gerestaureerd in 1979). In Aspelare speelde hij een bloemlezing uit het werk van Abraham Van Den Kerckhoven, in Semmerza ke een gevarieerd program ma met komposities van Co- rette, Muffat, Pachelbel, J. Haydn, Larranaga en Rup- pe. Was het eerste optreden eerder beperkt kwa stijl en inhoud, tijdens het tweede optreden kon Luk Bas tiaens de moeilijkste orgel- liefhebbers bekoren met een schitterende vertolking van de 17de en 18de eeuwse werken, al leek de registra tie in de drie werkjes van Joseph Haydn ons nogal gezocht en risikovol. Toch een hoogstaande verklan king! Edward De Geest en Leif Ahlberg in Gent Het orgel van de Gentse OL. Vrouw-St-Pieterskerk is een monumentaal instru ment dat een aangepast re pertoire vraagt of minstens een erg gedifferentieerde register keuze. Hierop kon- certeerden Edward De Geest en de Zweed Leif Ahl berg. De Geest met werk van J.S. Bach (Toccata und Fuge in E Dut - BWV 566), Mendelssohn (Sonate nr. 6 «Vater unser im Himmel- reich» uit 6 sonates op 65) en Samt-Saèns (Fantaisie mi-bémol majeur). De Bachkompositie kwam maar moeizaam tot leven, de andere twee werden mooier verklankt, al kon Voor de negende opeenvolgende keer voeren de 'Buggenhoutse toneelliefhebbers' een volks blijspel op. Het feit dat de voorstelling van vorig jaar, mgevolge de slechte weersomstandig heden diende uitgesteld te worden, en later in de sporthal moest worden opgevoerd, heeft de 'toneelliefhebbers' niet kunnen weerhouden him oorspronke lijke bedoelingen en hun vaste gewoonte in eerste instantie openluchttoneel te brengen, toch te realiseren. Ze zijn immers op die wijze gestart en proberen aldus verder te gaan. Iedereen kent trouwens de sfeer en de stijl van de stukken: volks en zonder pretentie. Wat echter gedaan wanneer het bruikbare aanbod van dergelijke stukken stilaan uitgeput raakt? 'Dankschrijven we zelf maar een stuk', zei Louis Vertonghen en hij voegde meteen de daad bij het woord. Het resultaat van zijn nu reeds lovenswaardige prestatie is mee te maken op zaterdag 23 en op zondag 24 augustus, telkens te 19 u., in het rekreatiedomein 'Krokkebaas' te Buggenhout. Voor de vertolking deden regisseurs Louis Vertonghen en Jozef Tilley een beroep op Liliane Kallaerts, Roger Baeyens, Laurent Van Gerwen, Chris Baeyens, Gerda De Cock, Lauri Van Gerwen, Luc Schelfhout, Jo Van den Branden, Maria Van Neste, Jozef Tilley, Cóis Pieters, Louis Vertonghen en Petrus Van Ransbeeck. Het decor, ontworpen door Jozef Tilley, wordt uitgevoerd door J. Tilley, D. Van den Branden, P. Van Ransbeeck en het Buggenhoutse gemeentepersoneel. Guido Keppens en Lieve Piron zorgen voor de grime, Willy Van Wambeke en Mare De Wachter nemen de klank en het licht voor him rekening. Organisator is het Buggenhoutse gemeentebestuur. (pvr) hij niet volledig overtuigen. De Zweedse organist speel de Bach (Prelude und Fuge in C-Dur), Buxtehude (Pas- sacaglia in d-moll), Jhnsen (Fuga in c-moll), en Hagg (Méditation, op. 16 en Pre lude aus «Quatre mor- ceaux», op 12 nr. 1). Door de eerder onduidelijke arti- kulatie (zat de akoestiek hier voor iets tussen?) wist hij er evenmin een klank- feest van te maken. Johan Huys in Sint-Lie- vens-Houtem en Zele Leraar orgel en artistiek leider van de Internationale Zomerkursus voor Oude Muziek, Johan Huys, speel de tijdens zijn twee recitals een erg verscheiden pro gramma met werk van de 16de tot de 19de eeuw. Kon zijn recital in Sint-Lievens- Houtem (met werk van Pas- quini, Cima, Roberday, Pa chelbel, Telemann en Ro- drigues) wel de typische so- noriteiten van het in 1780 gebouwde rococo-orgel re veleren, een echt klankfeest werd het toch pas in de Zeelse Sint-Lutgeruskerk. zijn typisch fijnzinnige in terpretatie, opvallende aan dacht voor kleur en detail en een geslaagde keuze van de registraties, wist Huys van dit slotkoncert het hoogtepunt te maken van een lange maar boeiende or- gelekskursie! Twee fototentoonstellingen van kunstakademie De akademie voor schone kunsten in Sint-Niklaai stelt in september zowel zusterstad Colmar (Frank rijk, Elzas) als de eigen Wase hoofdstad in de kijker middels fototentoonstellingen. Colmar is te bekij ken in de Bank Brussel Lambert, OLVrouwplein 28. Johan De Vos van wie we hierna al een kort« impressie afdrukken verzorgt de inleiding op de vernissage die plaatsvindt donderdag 4 september om 20 u. Je kan van maandag tot donderdag gaan kijken tussen 9 en 16.15 u., op vrijdag van 9 tot 18.30 u. en op zondag van 10 tot 12.30 u. Over Sint-Niklaas (en de link naar Amsterdam) hier na een kort stukje van de hand van Walter De Mulder, die zaterdag 6 september om 11 u. de expositie in de stadsbibliotheek van Sint-Niklaas inleidt. Sint-Niklaas te kijk in de stadsbibliotheek van 6 tot 28 september: maandag, dinsdag vrijdag van 14 tot 20 u., woensdag en donderdag van 11 tot 19 u., zaterdag en zondag van 9.30 u. tot 12.30 u. De Colmar-tentoonstelling blijft tot 30 september te bewonderen in de BBL. Colmar Het paasweekend van 1985 in Colmar was eigenlijk be doeld als les. Gedurende vier dagen hebben de stu denten van het vierde jaar fotografie van de akademie boek over Amsterdam 1947-1970 van Ed. Van dei Elsken en het pas versche nen werk ook over de zelfde stad dat een beeld geeft van de jaren 1950 1959, en gefotografeerd (het atelier van Johan De door een groep fotografen Vos) elk zo'n tien fotoop drachten uitgevoerd. met o.m.: Cas Oorthhuys, van Alphen, Ed. Van Aalst. Exposanten en bestuur van de Boekenbeurs te Hof stade (a). van markante personen, fo to's maken in het museum, aan de uitgang van de kerk, van de sportmanifes taties, van de lokale radio's, van interieurs, van het landschap rondom. Het geheel van die foto's vormt een dokumentair tijdsbeeld van de stad, maar uit de reeks hebben de stu denten een selektie ge maakt die uiteindelijk hun eigen visie op die stad ver tolkt. Die visie is duidelijk anders dan de visie Mare Uyttersprot, bestuurslid van de Vereniging liefst 10.000 toenmalige voor Aalsters Kultuurschoon richtte tijdens de goudfranken gehonoreerd. door het Davidsfonds Hofstade in het patronaat Onze Hofstadenaar was te- weergegeven wordlT via "de georganiseerde Bloemen- en boekenbeurs de Y?na aktief inde Latemse toeristische folders en de schijnwerper op Paul D'Acosta. Een geboren Hof- Kunstkring «Open Wegen» i waarvan Karei Van de stadenaar die als kompomst m de vergeethoek Woe8tijne de baais lag verzeilde. en waarvan Aalstenaar Va lerius de Saedeleer even- Onder eens deel uitmaakte. Ten- Onder deze pseudoniem tens muziekleven, verschool zich Karei Van- het impuls van Benoit werd deraloten, een talentvol inderdaad het Koninklijk amateur-komponist bij de Vlaams Muziekconservato- eeuwwisselin grium opgericht te Antwer- Het Davidsfonds wilde deze pen waarvan Benoit de eer- figuur, notaris te Sint-Mar- ste direkteur werd. D'Acos- tens-Latem en komponist ta wilde hem na diens over- slotte was D'Acosta ook een befaamd kunstrecensent verbonden voor kritieken van opera-en muziekopvoe- keuken, een ringen aan .L Impartial de „ordentelijkheid., en een vergrijzende bevol- En met een studiereis naar king. die een zekere faam wist te lijden opvolgen doch die de States waar hij ontvan- j^g tentoonstelling bestaat vorutorvon belichten via taak bleek onverenigbaar te gen werd door Theodore ^stig zwart-witfo- verwerven, een korte biografie en een zijn met zijn notariaat. i Andrew Car- over de figuur van Paul werpse Opera scheerde hij heeft blijven sluimeren. D'Acosta die zich vooral tot hoge toppen. «Jésus- muziekkenners richt en tot Christ» werd inderdaad met 8tand kwam met prof dr. Jozef Robijns, een geboren Meldertenaar, professor bij KU Leuven, is er verkrijg baar Een «vergeten» Hofstadenaar? Karei Vandersloten (Hof- stade, 17.12.1848) was een kosterszoon die de muzika le kriebel kreeg en heel wat muzikale aspiraties voedde. Reeds op 10-jarige leeftijd werd hij laureaat in een muziekwedstrijd waarin Peter Benoit himself in de jury zetelde. Te Aalst in het College der Paters Jezuieten ontwikkel de zijn muzikaal talent zich verder. In talrijke druk werken en programma's zijn trouwens van deze Hof stadenaar nog sporen te vinden zowel als akteur en zanger maar ook als solist en lid van het schoolorkest. Nog tijdens zijn humanio rastudiën komponeerde hij zijn eerste werk van enver- Het gemeentebestuur en de gemeentelijke kulturele raad organiseren dinsdag 16 september in de Sint- Mart inuskerk te Beveren een optreden van The Tallis Scholars, in het kader van het beroemde Festival van Vlaanderen van de BRT Op het programma: mis en motetten van Clamens non Papa, Gombert, de Wert e.a. Inkomprijs 200 fr. De voorverkoop vindt plaats in de kantoren van de KB Beveren en filialen, op het gemeentehuis te Beveren in de bibliotheek aan de Kloosterstraat te Beveren en op het sekretariaat van de kultuurraad, Gentseweg te Haasdonk. Aanvang van het koncert te 20 u. (wvdr) moesten portretten maken der Elsken, Dart Klein, Dolf Krüger, Sem Presser, en anderen. Wat hier in beide werken zo overtuigend en overkomt is de direktheid van het verhaal. Hoeveel kan worden verteld, achter haald, te herkennen is door het bekijken van zo prent. Alleen al de kledij, de haartooi, de voertuigen, de bewegwijzering, de archi- tektuur als (ongewild) de- kor, de ruimte en de rust die toen nog in bepaalde delen van een wereldstad heersten. Het zijn vaststellingen die elke kijker op zijn manier in flashback laat terugke ren naar de vervlogen jaren. Dingen die we heel goed kennen, maar toch hele maal waren vergeten De laatstejaarsstudenten van het atelier fotografie willen nu in die richting het leven en doen in en rond de stad Sint-Niklaas vast leggen. Foto's die vandaag minder belangrijk en niet boeiend zullen overkomen. Daar zijn de studenten zich van bewust. Maar ze ook dat diezelfde opnamen die in het jaar 2000 zullen worden opgehangen totaal andere gevoelens en beden kingen zullen oproepen. Vandaag vastleggen wat morgen niet meer zal zijn (of tenminste andere). Ge- fotografie schiedenis schrijven met prentkaarten. De tentoonstelling toont een ander, «bloot» Colmar, ontdaan van de kleurige ge raniums, en de 'opvallend mooie hoekjes'. We zien een stad aan de grens, tussen de Vogezen het Zwarte Woud, met tentoonstelling. Met zijn meesterwerk, een negie beleefde hij de konse- maand naar Colmar Daar Ook de licentiaatsverhan- bijbelse opera die zou ge- kratie van een talent dat al prjjken in het Mu- deling van Chris Menten kreeerd worden in de Ant- te lang onder de korenmaat seum Bartholdi De studenten zijn benieuwd of de inwoners van Colmar hun eigen stad zullen her kennen. (Tot zover fotogra fieleraar Johan De Vos) Sint-Niklaas Dokumentaire blijft wel een belangrijk (of 6611 kamera. Foto's die een is het belangrijkste?) on- wereldtaal spreken. (Aldus derdeel van dit medium. fotografieleraar Walter De We kennen het fameuse Mulder) Marcel Vervaet exposeert De bekende pastelschilder kan ook een afspraak ma- Marcel Vervaet uit Moerbe- ken via tel. 091/46 84.30 ke. Bevrijderestraat 3, ex- Een bezoek aan atelier 1 poseert op zaterdag 23 en Kruiske in Moerbeke-Waai zondag 24 augustus van 15 loont de moeite, tot 20 u. en op maandag 25 (wv! oogst van 10 tot 20 u. Je gelopen (foio Piet Hermans) Op maandag 1 september van af 14 u. is er de namiddag val de derde leeftijd. De namid dag start met een kaartim waaraan 2.000 fr. prijzen ver- Traditioneel hebben op de tocht georganiseerd. De in- een prijs voorzien. Voor de bonden z'Jn- rder kan wijk Spoele te Lokeren de schrijvingen gebeuren in het best geklasseerde is er een dag- °Pn'e"w een bezoek georachl jaarlijkse parochiefeesten parochiaal centrum, deelname trip naar Parijs voor 2 per- wordcn aan de tentoonstellin| plaats in het parochiecentrum in de kosten 50 fr. per inschrij- sonen. van de hobbyclub en kan er ter Hp (sul van MntiAm Ter Oude Kerke vingsformulier. De wandel- Doorlopend in de namiddag aa ccn aangenaam bah De feestelijkheden starten op zoektocht gaat door de paro- wordt er in de lokalen van de 8e™akl met de ede» i'^iHR-7 «mi-ri ono-oviUrrt zaterdag 30 augustus om 14 u. chie, waar uiteraard enkele oude meisjesschool een ten- vane.c" bij een tas koffie Tc QturWrHo hü ror-h. mct een voetbaltornooi inge- proeven zullen moeten gedaan toonstelling ingericht door de met Rebak- ton oor, Hc >,r.i«i™itoit richt door de plaatselijke worden. Voor elk ingebracht hobby-club van onze gepensio- mL-ïrêh,kertM»km" KW? afdeling Hc, tornooi inschrijvingsformulier wordt „eerden. ziek at5T het Conserve 8«P«ld mcl rium. Hij huwde zijn Hof- J?!008?,? staad8e dorpsgenote Anne- er J1 Maria Pannekoek en werd 8r?te. kaar,m& 10 b,*den' vader van tien kinderen, schr.jv.ngcn kunnen ter plaat- Een aktief man. Als notaris ^5 geoeuren. wae hij achtereenvolgens u' ,s c.r °P 5 koer van werkzaam te Gent, Lide- f°ude fo«sjes,chool -Vrij berg, Sint-Martena-Latem P°d"™"- Je inrichting van en lint-Joost-ten-Noode. de2C ,avond .wo.rdl vc„r20r8d door de parochiale jeugdgroep All-round artiest 't Klupkc. Alle soorten genres T -j zullen er aan bod komen, van Het was in Latem dat hij jaa-ballet, braeck een pseudoniem aannam: J, Paul D'Acosta. Daar schreef dance- Pla>'back kabaret hij o.m. -Etude sur ia syn- °f Dendermonde. Open podium voor jonge muzikanten op het stadhuis. Het was 'prima (foto Piet Hermans) thèse de l'art lyrique dra- matique» die bekroond werd door de «Académie Littéraire et Musicale de France». tot 14 uur is er het gebruikelij ke restaurant met twee me nu's, aan de crisisprijs van 300 fr. Reservatie is echter nood zakelijk bij een van de komi- teeleden. Met Peter Benoit was er vanaf 14.30 u. tot 15 u. wordt Belsele. Ook dit meisje wou, listig vermomd als Sandra Kim, meedoen aan dl destijds in Vlaanderen in- er ccn grandioze tentenzoek- playbackshow t.g.v. het twintigste Klokkenlappersfestival (Iv)

De Voorpost | 1986 | | pagina 14