Bender - iirini en Seheldeitreek De 39' Jaarbeurs beslist een waard Levensvreugde v.z.w. Aalst evalueerde Vakantiespeelpleinwerking 1986 Chiro Gijzegem maakte furore met zijn Bosfeesten Voor wi' plcTv ter zoekt 1 WD LimBÊRGen AKV Biertocht glibberiger dan ooit tevoren Levensvreugde v.z.w., gegroeid uit het armenzorg- en jeugdbeschermingskomitée van het Aalsters Jezuïetenkollege, gesticht op 11 april 1963, vanaf 1965 gevestigd op het domein «De Roosen» van de vroegere abdij O.L.Vrouw van Ten Roosen, aan de Botermelkstraat 201 te Aalst, is intussen uitgegroeid tot een indrukwekkend dienstverle ningscentrum, een oase van vreugde en liefde, waar meer dan tweehonderd andersvali den, zowel kinderen als volwassenen kunnen begeleid worden tot een nieuw geïntegreerd leven. Van meet af aan ontstond een innig kontakt met de ouders. Hieruit resulteerde meteen een bloeiende oudervereniging. Het Ouderkomitee B.K.O. en B.L.O. startte het afgelopen werkjaar - i.s.m. de Kleuter en Lagere School voor Byzonder Onderwys, en met medewerking van de Stad Aalst - een «Vakantie-Speelpleinwerking». Blijkbaar met sukses. Samen met het kernkomitee hebben we motieven en ervaringen even samengevat. Levensvreugde - vakantie - speelpleinwerking 1986: met dit initiatief werden door het Ouderkomitee B.K.O. en B.L.O. volgende doelstellin gen nagestreefd: - een permanente opvang van kinderen die «anders» zijn, - de kinderen een blijde, ge lukkige tijd laten beleven in een veilige en liefdevolle om geving. - aangepaste spel-, sport- en ontspanningsaktiviteiten orga niseren, onder leiding van be kwame en geduldige begelei ders. Gezien tijdens de grote vakan tie de totale infrastruktuur van Levensvreugde reeds voor an dere doeleinden gebruikt wordt, werd vooraf gezocht naar geschikte mogelijkheden voor speelpleinwcrking in de buurt. Deze werd door de Stad Aalst ter beschikking gesteld d de Stadsschool, Binnen straat 157, te Aalst, door tus senkomst van schepen Chris Lievens-Borms en dhr Van Biescn, direkteur van de stads school In samenwerking met bet Centrum voor Bijzondere Jeugdzorg te Denderleeuw en andere mensen die reeds prak- ie ervaring opdeden in Le vensvreugde, werd een zeer bevoegd personeelskader sa mengesteld. De vakantieopvang werd geor ganiseerd van 15 juli tot en met 14 augustus 1986. Met deskun dige hulp van dhr. C?aby Cae- stecker, direkteur B.K.O. en B.L.O., werd een aangepast aktiviteitenprogramma uitge werkt. Er was opvang voorzien voor kinderen van B.K.O. en B.L.O. - Levensvreugde - van af 8 u. 's morgens tot 18 u. 's avonds. De eigenlijke werking gebeurde tussen 9 u. en 17 u. met individuele en groepsakti- viteiten. Opvangmogelijkheid, met belangrijke hulp van ver antwoordelijke ouders, was voorzien van 8 tot 9 u. en van 17 tot 18 u. Voor 's middags brachten de kinderen hun lunchpakket mee. Tijdens de ontspanningsmomenten werd gezorgd voor een versnape ring, een koekje, een drankje, één of ander melkprodukt, enz. Voor de 2 periodes (van 14 dagen) afzonderlijk zag het begeleiderskader er uit als volgt: - 1 koördinator - 1 programma-begeleidster - 5 speelbegeleidstcrs 2 speelbegeleidsters waren be reid de beide periodes mee te maken om de essentiële «over- bruggings» - moeilijkheden od te vangen. Elke monitrice was verant woordelijk voor 1 of twee kin deren. Konkrete groepsafspra- ken waren noodzakelijk om de nodige verantwoordelijkheid bij eventuele afwezigheid te waarborgen (bv. bij het ver zorgen van één van de hen toevertrouwde kinderen...). Bij de uitbouw van het pro gramma werden een 2-tal op ties vooropgesteld: 1, men diende rekening te houden met een groep antistiforme kinde ren en een andere groep ver standelijk gehandicapte kinde ren, 2. voor beide groepen werd eenzelfde weekthema uitgewerkt, waarrond de akti- viteiten plaatshadden. De werking 's morgens ver schilde bij iedere groep, ook al werd eenzelfde thema aange wend. De namiddag-aktivitei- ten verliepen gewoonlijk ge lijkaardig. Beide groepen had den immers hun eigen nood wendigheden en specifieke aanpak om het programma af te werken... De thema's wa ren: «Wij gaan naar Kabouter- land» (14 d.), «De Boerderij» (1 w.), «De Zee» (1 w.). Voor het merendeel bestonden de aktiviteiten uit geleide en vrije spelaktiviteiten (zowel bin- nens- als buitenshuis), kreatie- ve ekspressie-vormen, fysische inspanning, spel- en sportani- matie, rustige en ontmoetings momenten. Voor de namid- dagaktiviteiten werd, aanslui tend bij het thema, aan volgen de aktiviteiten gedacht: be zoek aan boerderij, winkelen in de buurt, bezoek aan re- kreatiedomeinen en speeltui nen, zwemmen, boswandeling en bosspelen... Verschillende aktiviteiten benaderden ook de gezinssfeer, o.a. bij verjaar dagsfeestjes van deelnemers of ouderbezoek. Bij huishoude lijke taken werden de kinderen eveneens om beurt ingescha keld Als bijdrage betaalden de ou ders 150 fr. per kind. Volgens de initiatiefnemers van deze vakantiewerking «mag dit projekt als een ware voltreffer worden beschouwd. Getuige hiervan zijn de uiterst gunstige reaktie van de ou ders...». Aktieve medewer king en inzet bij iedereen le ken als een van zclfsprckend- heid te zijn, geduld en doorzet- Water, bruine zeep en veel goed humeur, ziedaar de ingrediënten van de AKV Biertocht die iedere karnavalist I van Aalst buikpijn heeft bezorgd van het lachen. Kledder- j nat tot op het blote vel, al was dat voor velen niet eens zo een moeilijke opdracht omdat de schaarse kledij alleen uit een zwembroek bestond, werd deze biertocht een grote glijpartij. Dc oorzaak daarvan: de vele kilo's bruine zeep i die met veel liefde en kennis was uitgewreven over het hele parcours. Voeg daarbij nog enkele emmertjes water en dan weet je dat alle deelnemers en veel, zeer veel toeschouwers schuimden dat het een lieve lust was. Maar het gebeurde allemaal met de glimlach, soms met een grimlach wanneer de klim- en klauterpartijen niet het gewenste resultaat opleverden. Want sportieve strijd was er in overvloed, zoals er met veel overgave werd gespeeld. Maar verloren, och dat heeft niemand. Of toch wel, hij die thuis bleef in de luie zetel en een stuk gezonde pret heeft gemist. (foto's A) Aalst. Ook een feestje hoort er bij Aalst. Levensvreugde: kinderen een gelukkige tijd laten beleven in een veilige en liefdevolle omgeving. tingsvermogen als een noodza kelijke gave om de aangeleer de bcgèleidingstechnieken tot waarheid te maken... Mevr. De Roeck-Van Thielen M., namens de Oudervereni ging Levensvreugde: «Het op zetten van dergelijke vakantie speelpleinwerking is zeker meer dan de moeite waard! Kinderen en ouders zijn er gelukkig mee, en vinden dat aan hun problemen een af doende oplossing wordt gege ven. Volgens de wensen van de ouders, mag dit projekt vol gend jaar opnieuw gereali seerd worden. Participatie van ouders blijft gewenst en 1 of U 1 begeleider-verhouding blijkt noodzakelijk. Er zal kontakt worden gezocht met de andere initiatiefnemers van vakantie speelpleinwerking voor an- Van zaterdag 23 augustus tot en met maandag 1 september kan U andermaal genieten in de Aalsterse Keizershallen van een Jaarbeurs met heel wat mogelijkheden. Exposanten bjj de vleet en elke avond een spektakel. Met ais speciale inbreng het gastland Italië. De Aalsterse Jaarbeurs geniet een degelijke reputatie en blyft sukses kennen, zelfs in de krisisjaren. Het blijkt nu eens te meer dat de gezellige regionale beurzen hun waarde hebben tegenover de nationale beurzen van de hoofdsteden. Het is juist het gemakkelijk en persoonlijk kontakt dat de exposant hier heeft met zijn klant welke hem een mogelijke verkoop verzekert. Hierin spelen de kleine konsumptie- standen een belangrijke rol: tussen pot en pint kan men ook goede zaken doen. Recente steekproeven hebben aangetoond dat een niet on aanzienlijk aantal bezoekers afkomstig is uit Vlaams-Bra bant, het Geraardsbergse en het Gentse De Top-Dag is uitgegroeid tot een Top-Week en heeft een internationale allure gekregen. Een onderzoek bij de diverse Precies zestig jaar geleden werden in Aalst dc grondsla gen gelegd voor de jaarbeurs, die thans aan haar 39* uitgave toe is en bijgevolg op een eer biedwaardige traditie mag dekenijen heeft uitgewezen dat de verkoopcijfers geduren de de Topweek 1986 fors ge stegen zijn. Nieuw was ook dat de deelgemeenten vopr de eer ste keer bij dit initiatief wer den betrokken,! waardoor zij zich meer geïntegreerd voelen in de nieuwe stedelijke struk- turen. De industrieparken zijn volzet met meestal bloeiende ondernemingen welke voor een forse tewerkstelling zorgen in de regio. Het stadsbestuur heeft derhalve geopteerd voor de uitbreiding van het "Wijn- gaardveld". "Flanders' Prin ting" zal in 1987 voor de twee de maal worden georgani- De Bruyn ders-valide kinderen om tot een gecoördineerde aanpak en werking binnen de gehandi captenzorg te komen... Qua akkommodatie voldeed de toe gezegde infrastruktuur be slist... Het financieel aspekt zal steeds een grote zorg blijven...» seerd, ditmaal met de volledi ge steun van de Vlaamse Ka mers der Grafische Nijverheid, de Vlaamse Regering en het Ministerie van Buitenlandse Handel. Aalst, gestoeld op een histo risch drukkersverleden en daarenboven uitermate gunstig gelegen, zal in 1987 de draai schijf worden van een Euro pees handelsgebeuren in de sektor van de Grafische Nij verheid. De internationale aanpak zal bovendien bevruch tend werken op onze horeca- sektor. Vervolg op blz. 4 bogen. Voor /oor de Aalstenaars is die jaarbeurs dan ook een soort verlengstuk van hun vakantie, ten gebeurtenis die gewoon niet meer uit hun agenda weg 'e denken is. Doch ook ver buiten de regio geniet dit kom- inercieel evenement een be- langrijke uitstraling. De jong ste jaren schommelt het aantal bezoekers rond de 40.000, alle maal mensen die naar de Kei- tershallen afzakken om geheel yrijblijvend en rustig kuierend «formatie in te winnen en hun keuze te maken voor een even- jjjele aankoop. Bovendien kunnen zij 's avonds na het fluiten van het kommercieel Neelte, nog terecht in de ver nieuwde spektakelzaal, waar °j gratis kunnen genieten van «trakties op nationaal en zelfs ■nternationaal niveau. Vorig jaar werd als nieuwe aantrekkingspool in het jaar- kursgebeuren voor het eerst Wn gastland aangetrokken. Na «rland is nu Italië te gast in Aalst. De Italiaanse avond met een veelbelovende mode-show en het optreden van het Bel gisch-Italiaans winnaresje van het Eurovisie-songfestival San dra Kim, vormen ongetwijfeld één van de hoogtepunten van deze commerciële tiendaagse in de Keizershallen. Het middelpunt van de beurs echter wordt gevormd door een paviljoen vol Ita liaanse produkten, waar zui ders temperament het hart van talrijke nieuwsgierigen heel wat sneller zal doen slaan. Net zoals de vorige jaren zal ook nu weer iedereen zijn ga ding kunnen vinden, niet al leen bij één van de vele tiental len attraktieve standen maar eveneens tijdens het welover wogen showgedeelte 's avonds. Het samengaan van de ele menten handel en amusement is werkelijk uniek voor Aalst en blijft door de jaren heen het publiek onverminderd naar onze stad lQkken. In het teken van het "Jaar van het Bier" is er natuurlijk een bieravond en dat hoeft voor de kenners uiteraard geen nader kommen- taar. Ook de traditionele Oiljsterse Oaved - die dit jaar om praktische redenen naar een zaterdag wordt verscho ven - is voor de Ajuinen alvast een unieke kans om, midden van de zonnige zomerperiode, reeds heel even de winterse karnavalkriebels te voelen tin telen. De verwachtingen staan op nieuw hoog gespannen doch ik ben ervan overtuigd dat de Jaarbeurs van Aalst opnieuw een denderend sukses tege moet gaat. Aalst, een dynamische stad Een stadsbestuur dat zich zelf respekteert heeft als voort durende opdracht stimulansen te geven aan de plaatselijke ekonomie. Vooral de kleine en middelgrote ondernemingen rekenen terecht op de impul sen van het bestuur. Halfweg de legislatuur kan vastgesteld worden dat het beleid in deze materie zeker niet gefaald heeft. De stedelijke ekonomische dienst werd uitgebouwd tot een dienstcentrum waarop veelvuldig beroep wordt ge daan Dc samenwerking met de handelskamer van het ge west Aalst werd fors aange- zwendeld. Dit is het bedrijfsle ven van onze stad zeker ten goede gekomen De wekelijk se zaterdagmarkt is één der belangrijkste van Vlaanderen. De Chiro-afdelingen Jopa en Popov van Gijzegem zyn niet aan hun proefstuk toe. In het Kerkenhos te Gyzegem organizeerden zij voor de 23e maal hun Bosfeesten, die helemaal in het teken stonden van de jeugdbeweging. Vrijdag 15 augustus werden dc Ajuintje. Ook de muzickmaal- feeslen ingezet met een op- schappij .Vreugd en Vrede» tocht van de chirogroepen was van dc partij c„ maakte doorheen Gijzegem. Dat was een rondgang. Een reuzebelot- de aanloop tot een njk gestof- tjng en een groot bal besloten teerde en schitterende play de zaterdag, Zo„dag stonden back wedslnjd Twee reeksen: de sportieve jonge mensen te een voor de jonger dan 12 „appelen van ongeduld om te jangen en een tweede voor de ku„ne0 deelnemen aan een oudere deelnemers. En die volleyballomooi. Verder was maakten er een leuke bedoe- er een kindemamiddag waar- "ln« zodat presentator bij Jammel cn Moes f den Paul De Meuldcr het soms met voor ecn spetterende kinder- goed meer wist waar hij moest meespeelshow De vendelicrs- kijKen. groep Uilenspiegel uit Erpe- Naarmate de avond vorderden Me„ en een demonstratie van werd overgeschakeld naar BMX crossfietsen zorgden meer rustige maar daarom met voor een reusachtige belang- mmder euke bezigheden Eeo steUing. Als slot van deze 23e reuzebclotting bijvoorbeeld Bosfeesten werd gedanst op de kende zeer veel sukses. En om ,OM„ ïan een discobar en de play-baekwedstnjd goed at mocbtcn de BMX-crossers hun te ronden, werd besloten met prijaen in 0„tva„gsl nemen, TT. terwijl de winnaars van de Zondag 16 augustus werden de play-backwedstrijdcn even- klcinsten getrakteerd op een eens werden gehuldigd optreden van de poppenkast 't Aalst. Tijdens de Bosfeesten werd een BMX crosswedstrijd georganizeerd. Dat de jongeren op hun fiets heel wat halsbrekende toeren kunnen uithalen werd ook tijdens de prijsuitreiking gedemonstreerd (a). Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 ^^Me Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie

De Voorpost | 1986 | | pagina 1