Bondsfeesten te Aaigem: Van kroegentocht tot ballonvaart Catchgala in Lede BMksfraat- Minister Pede opent nieuw kermis ontmoetingscentrum te Mere Lede liep storm voor vierde Rochusfeesten Vierde bondskwis op 13 september 1986 te Burst in Lede Hofstade kermist dat het een lieve lust is De Voorpost - 22.8.1986 - 3 Vorig jaar vierde de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Aaigem haar zestigjarig bestaan wat met uitgebreide feestelijkheden gepaard ging. Gesteund op het sukses van vorig jaar heeft men het opnieuw aangedurfd om er mee door te gaan ondanks de konkurrentie van allerhande festiviteiten in de omgeving. Een uitgebreid programma sierde de affiche en gelukkig was het aanhoudend zomer weer nog altijd van de partij. Kroegentocht Naar het voorbeeld van andere dorpen begon men (Je twee daagse met een kroegentocht op het dorp. Vermits het toch om een eksperiment gaat, bleef het muzikaal gedeelte be perkt tot de drankgelegenhe den op de dorpsplaats waar in vier herbergen een orkestje kon beluisterd worden. Het blijkt in ieder geval een ge slaagd initiatief te zijn vermits deze nieuwigheid met toch niet alledaagse muziek door heel wat volk bijgewoond werd. Kindermarkt Net zoals vorig jaar was er maar weinig belangstelling voor de boerenmarkt. Daaren tegen was de opkomst van jon ge «handelaars» heel wat talrij ker Een dertigtal jonge marktkramers hadden oud of afgedankt speelgoed, boeken, puzzels en allerlei niet meer gebruikt speelmateriaal ter plaatse gebracht om te koop aan te bieden. Dank zij de aangepaste krisisprijzen gin gen de tweedehandszaken vlot van de hand en de jonge han delaars glunderden met hun verdiende geld. Fier als een gieter met hun opbrengst, be looft dit lonend initiatief zeker voor de toekomst, enerzijds om het weinig omslachtige van de zhak en anderzijds omdat samen met de kinderen er ook heel wat ouderen bij betrok ken worden. In de voormiddag van half- oogst ging ook het kleiduif- schieten van start. Meer en meer wordt deze «sport» popu lair en is bijna niet meer weg te denken uit onze plaatselijke feestelijkheden. Trouwens is het een attraktie waaraan heel wat waardevolle prijzen ver bonden zijn en het dus de moeite loont om mee te din gen. Ook voor de toeschou wers is het niet om bij te wo nen en de spektakulaire kant van deze vrijetijdsbesteding valt in de smaak. Reeds in de vroege morgen waren de BGJG-leden bedrij vig met het plaatsen van tenten en voorbereiden van de akko- modatie en nadat alles gereed was voor de «ontvangst» was het de beurt aan de fanfare Nieuw Leven uit Aaigem. Van op de kiosk zorgden ook zij voor de muzikale omlijsting met een aperitiefkoncert. Op een plattelandsfeest mag zeker een dorpsfanfare niet ontbre ken en als het dan een gerepu teerd «muziek» is, o.l.v. R, Walraevens, dan is het sukses verzekerd. Meermaals hebben zij in het verleden bewezen een koherent geheel te vormen waarvan het resultaat steeds een positieve indruk nalaat. Onze dorpsfanfares kunnen niet meer met deze van een halve eeuw terug vergeleken worden want nu is een muzi kant meer gedisciplineerd en meer muzikaal onderlegd. Nie mand mag nog ondermaats zijn en dit komt aan de kwali teit van de uitvoeringen ten goede. Natuurlijke omgeving De BGJG heeft het geluk de feestelijkheden te kunnen or ganiseren in een uniek natuur gebied, in de wijk Dries waar nog de totale en zo gegeerde rust heerst. Het is een onge rept natuurlandschap, alleen langs de smalle wegen te berei ken, dat als kader dient van dit jaarlijks volksvermaak. De ge beurtenissen spelen zich af op en rond de hoeve van Goo- vaert-Schouppe en dit jaar heeft men ^bk kunnen reke nen op de medewerking van de familie Kuycken waar men voor streekbieren terecht kon. Binnenkoer en stallingen ston den ter beschikking zodat men over een uitgebreide «huisves ting» kon beschikken. Rustiger kon het niet en het is dus niet te verwonderen dat zoveel mensen dit feestelijk oord gin gen opzoeken. Vendeliers en volksdansers Een nieuwe attraktie dit jaar was de groep vendelzwaaiers uit Erpe-Mere, met name «Ui lenspiegel». Deze groep be staat pas een paar jaar en toch maken deze jonge vendeliers steeds meer furore. Ook in het buitenland heeft men reeds be langstelling waar hun kundig heid in het vlaggezwaaien zeer op prijs gesteld wordt. Het is een groep in opmars met een vitaal jong bestuur, idealistisch en boordevol vertrouwen voor de toekomst vermits ze eerlang m?t een volksdansgroep van start gaan. Met het zelfver trouwen waarover zij beschik ken en daarbij hun doorzet tingsvermogen hebben zij alle kans tot slagen. Elk optreden is een streling voor het oog want het vlaggezwaaien blijft nog altijd een echte Vlaamse kunst. Hun vaardigheid met de vlaggestok bewijst trouwens dat zij de moeilijke techniek van deze kunst beheersen. Voor de vierde maal werden door de Rochusvrienden op de Keiberg te Lede de Rochusfeesten opgezet. Een initia tief dat ontstaan is toen enkele buurtbewoners van de Keiberg en omgeving besloten hun wyk nieuw leven in te blazen. Rond de Keiberg liggen zowat groepen. 400 woningen. Genoeg om er Onder impuls van voorzitter een kermis naar aloud model Paul Droessaert, ondervoorzit- organiseren en toch volk ter Kamiel De Smet, sekretaris over de vloer te krijgen. Om- Eric Van den Steen, penning dat bovendien de herbergen meester Paula Droessaert en uit de wijk zienderogen slon- de kommissarissen Lucien De ken en men dus haast verplicht Kerpel en Marcel D'Hondt, was het vermaak en vertier gesteund door de bestuursle- elders te gaan zoeken, leek het den Hubert De Smet, Roger voor de initiatiefnemers beter De Kerpel, Antoine Herssens, het laken en het feest naar Gerard De Kerpel en Etienne zich toe te trekken. D'Hondt, werd ook in 1986 Zo kwamen de Sint-Rochus- een schitterend programma feesten tot stand. De naam van klaargestoomd, Zes dagen de feesten werd ontleend aan lang werd er gefeest dat oren de patroonheilige van de wijk. en zien verging. Op donderdag De opbrengst van de feesten al werden de feesten geopend «rd gespendeerd aan de res- met een boogschieting en op üuratic van de Sint-Rochuska- de hoogdag van 15 augustus I*1 en het opfleuren van de trok de kon. Harmonie Sinte rijk. In 1984 kon die kapel Cecilia door de wijk, waarna worden ingewijd op 15 augus- er een plechtig lof was met de tus. Een hele plechtigheid die traditionele zegening van de men zich nog lang zal herinne- vernieuwde en afgewerkte ka ren. Men knoopte toen aan pel. Zaterdag kwamen de met een aloude traditie die wil vrouwen tegen elkaar in het er op 15 oogst wafels wor- strijdperk voor een wedstrijd den gegeten. De wafelkermis gerrebollen en werden de bu is ondertussen uitgeroepen tot ren getrakteerd op een koffie- een echte volkse kermis, met tafel. Verder noteerden we een programma dat over meer- een wielerwedstrijd voor dere dagen is uitgesmeerd en WAOD leden en werd de dag dat zich richt tot alle leeftijds- besloten met een bal. Op zon dag stond het kampioenschap van Lede «Darts voor mannen en vrouwen» op het program ma en kregen de fietsliefheb- bers de kans om deel te nemen aan een fietszoektocht. Voor de kinderen was er in de loop van vrijdag al voor de nodige animatie gezorgd, maar ook op zondag werd aan hen gedacht. Een ballonwedstrijd die heel wat deelnemers kende en als klap op de vuurpijl werd ook nog een warmeluchtballon opgelaten. Maandag was dan meer religieus getint, met een eucharistieviering ter ere van de patroonheilige en op dins dag werd de kermis gesloten met een noveen in de kapel. Op zaterdag, 13 september 1986 organiseert de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen afdeling Burst hun suksesvolle Bondskwis. De kwis die reeds aan de vier de uitgave toe is, gaat door in Feestzaal Jeannine, Dorent te Burst (d.i. op 100 m. van het station), en wordt vanaf 20.00 u. geleid door de gekende I.Q.-kwisleider Herman Van Molle. Iedereen die minstens 15 jaar jong is, mag meespe len. Ook het publiek wordt de ganse avond bij de kwis be trokken door een publiekskwis en vragen die door de panels niet worden opgelost, worden naar de aanwezigen doorge speeld. Naast denk- en weetvragen is er per reeks een praktische proef. De wi/lnaars van de drie voorrondes gaan automatisch naar de finale, aangevuld met de 2 winnaars van de kwis van de aanwezigen. Onder de deelnemers en het publiek worden om 10.000 fr. aan geldprijzen verdeeld. Het fameuze I.O.-boek, geschre ven en getekend door Herman Van Molle, wordt aan de win naar van de afwachtingskwis geschonken. Een uitstekende kwisleider, een vernuftig elek tronisch druksysteem én een bekwame jury staan borg voor het goede en eerlijke verloop. Naast het Gemeentebestuur van Erpe-Mere, die de tro feeën schenkt, verleent zoals voorheen ook Radio Groot- Haaltert zijn medewerking. Een ploeg technici nemen de kwis integraal op en zenden deze opname via F.M. 1Ö5.4 op een latere datum uit. Gezien de lage inkomprijs van 60 fr. en het succes van vorige uitgaven, wordt weer veel volk verwacht. Zorg dat U er ook dit jaar bij bent! De meest gevarieerde aktivi- teiten kon men in de namiddag meemaken; onder een licht be trokken Piemel evenwel, maar toch steeds met de nodige ani matie van de verschillende groepen die zeker voor een aangename sfeer zorgden. De plaatselijke volksdansgroep «Sportfederatie BGJG Aai gem» en de volksdansgroep uit Heldergem losten elkaar af bij de groepsdansen. De aange paste klederdracht en de prachtige omgeving als dekor deed ons denken aan een dorpsfeest van een eeuw terug. Misschien is het Breugeliaans karakter teloor gegaan, maar toch roepen dergelijkè festivi teiten een ongewilde nostalgie op die niet weg te cijferen is^n nog altijd aanspreekt bij een groot deel van onze mensen Toneel De Bondsfeesten van Aaigem bieden het voordeel dat alle aktiviteiten in een straal van een paar honderd meter plaatsvinden. Dit en nog veel andere ele menten lagen aan de basis van het druk bijwonen van deze geslaagde feestelijkheden. Vernoemen we hierbij dat het minikarabijnschieten vooral bij de jeugd enorm sukses ken de evenals het eierwerpen dat voor de humoristische noot zorgde. Tot slot was er nog het opstijgen van een warmelucht ballon, een gebeurtenis die toch nog altijd heel wat be langstelling wekt want hoe men er ook reeds aan gewoon is, blijft het toch een spektaku laire bedrijvigheid. De Bondsfeesten van de BGJG Aaigem hebben eens te meer aangetoond dat met de inzet yan een impulsief bestuur (en prachtig zomerweer) alle kans hebben tot welslagen. In Aaigem hebben deze mensen dat meer dan eens bewezen en hoe benijdenswaardig hun prestaties telkens zijn, het suk ses is slechts het resultaat van hard werken en maandenlange voorbereiding, zonder de ge moedelijke sfeer te vergeten waarin het programma afge werkt wordt. Een dergelijke organisatie vraagt veel opoffe ring maar aangezien de belang stelling nog stijgt is er reden genoeg om voort te doen, al was het alleen maar om de omwonenden te tonen dat er nog rustige plaatsen zijn, ideaal gêschikt voor een volks feest als dit van de Bond. Aan de meeste programma punten was er zelfs een wed strijd verbonden waarbij trou wens zeer waardevolle prijzen te verdienen waren. Van de talrijke jonge deelnemers aan de kindermarkt sleepte Anne Goessens de hoofdprijs in de wacht en na haar was het Livia De Vos die als tweede beste «handelaar» aangeduid werd. Bij het karabijn schieten ging de overwinning naar Serge Kuycken, voor familiegenoten Fernand en Leon. Het klei- duifschieten werd door Jozef Baele uit Laarne gewonnen, voor Koeykens (Letterhou- tem) en De Man (Opwijk). Tenslotte was het koppel Goessens-CoppensJiet beste in het «Eierwerpen», gevolgd door Braeckman-De Saedeleer en Braeckman-Van Den Doo- ren. JV Een van de hoogtepunten van de jaarbeurs te Lede was ongetwijfeld het catchgala. Stoere mannen, al dan niet gemaskerd, traden er tegen elkaar in en ook uit het strijdperk. Dat laatste dan tot ongenoegen van de scheidsrechter die het ook al hard te verduren kreeg. Spektakel genoeg. Dat ook de allerjongsten wist te boeien, want de jongeren spaarden hun aanmoedigingen en awoertgeroep niet. Al bij al een leuke bedoening die veel, heel veel erger overkwam dan het in werkelijkheid was. Catch is en blijft ook een groot stuk show. (a) Van klaslokaal tot polyvalente zaal Tijdens het weekend van 22 tot 24 augustus wordt in de Blik- straat te Lede gekermist dat oren en zien vergaan. Bij de opening van het kermisgebeu- ren zal deken De Pelecijn voorgaan in een eucharistievie ring. Die wordt opgeluisterd door de Koninklijke Harmonie Sinte-Cecilia. Nadien zal die zelfde harmonie een rondgang maken doorheen de wijk en besluiten met een kioskkon- cert. Om 20 uur volgt dan nog een gerrcbolling. Een wed strijd zowel voor mannen als een voor vrouwen. De inleg bedraagt 50 fr. met 1.000 fr. vooruit. Zaterdag 23 augustus volgen er volksspelen die om 14 uur een aanvang nemen. De deelne mende ploegen moeten be staan uit ten minste 5 perso nen. De deelnameprijs be draagt 100 fr. De eerste drie ploegen krijgen na afloop een prachtige herinneringstrofee aangeboden en een geschenk van de organisatoren. Als af ronding van de dag wordt er om 20 uur een dansavond voorzien. Op zondag 24 augustus dan zijn er gratis jeugdspelcn voor kinderen tot 14 jaar. Die spe len beginnen om 15 uur. Men kan inschrijven vanaf 14 uur. Tussendoor kunnen de fijn proevers genieten van lekkere wafels en pannekoeken. De Kleine Kouterbrassers, een Leedse karnavalgroep, bieden die te koop aan. Sinds de fusie heeft het gemeentebestuur van Erpe-Mere getracht om ook kleinere deelgemeenten algemene akko- modatie ter beschikking te stellen. Aaigem en Erondegem kregen de voorkeur en uiteindelijk kwam Mere aan de beurt, daar waar het niet minder noodzakelijk was want deze deelgemeente telt toch het grootst aantal socio- kulturele verenigingen. De openstelling van het nieuw terecht kwamen in het eerste ontmoetingscentrum vond studiejaar. Een jaar later, als plaats op kermiszaterdag in men niet moest blijven zitten, aanwezigheid van de ministers mocht men daarnaast de ban- J. Pede en Waltniel. In zijn ken (en de broek) verslijten bij korte inleiding was burgemees- Juffrouw Gabrielle. Ook een ter De Lat gelukkig dat de derde lokaal was er in onder- regering alle grootse projekten gebracht, veel kleiner en zeker financieel gesteund had en hij minder aantrekkelijker want hoopte dat dit in de toekomst heel wat jeugdige snaken heb- zo zou blijven en hierbij dacht ben er hun «eerste straf uitge- hij wellicht aan de verbou- zeten», namelijk in het kolen- wingswerken Van het oud-ge- kot wat niet bepaald met een meentehuis van Mere en dit salon kon vergeleken worden. van Burst. Het was eerder afschrikwek- Minister Pede had de «stille kend vooral omdat het er don- wenk» begrepen en beloofde ker was en de ruige spinnen er op zijn beurt al het mogelijke hun vrije loop hadden. te doen om verdere steun te Met het stelsalmatig verminde- verlenen, vooral omdat hij ren van het aantal leerlingen vond dat het geld goed besteed werden de klassen later omge- was aangezien de prachtige af- vormd tot turnzaal en na de werking van de reeds gesubsi- fusie van de gemeenten wer- dieerde gebouwen. den er de diensten van de «be- HwtnrUL volking» in ondergebracht. Bij Historiek hc, vertrefc van de gemeen. Het vernieuwde gebouw telijke diensten naar «Steen- maakte vroeger deel uit van de berg» werd het lokaal reeds als school en vormde in feite de feest- en vergaderzaal gebruikt scheiding tussen de «grote en maar vermits het niet voldeed kleine koer school». Twee klassen waren er in on dergebracht en vele Merena- ren hebben zeker herinnerin- een raming gemaakt van 6,8 miljoen frank maar de defini tieve kostprijs is vooralsnog niet gekend. Na zes maanden is dit gedeelte van het ontmoetingscentrum klaar en het omvat een polyva lente zaal, keuken, bar, ber ging en sanitair. Het ligt in de bedoeling om ook het oud gemeentehuis zelf te verbou wen en er eventueel vergader lokalen en andere akkomoda- tie te scheppen. Nu dit gedeelte al officieel opengesteld is, kan men uitkij ken naar de rendabiliteit ervan om eventueel het andere ge deelte aan te pakken. Officiële toespraken maakten er trouwens allusie op. Deze toekomstmuziek werd trou wens onderstreept door de mu ziek van de fanfare Hand in Hand evenals door de fraaie liederen uitgevoerd door het koor singhet Fro uit Mere wel ke de korte akademische zit ting moesten opluisteren. JV de jongens- de noden en de huidige normen werd op 31 maart 1983 in de gemeenteraadszitting een princiepsbeslissing genomen om verbouwingswerken uit te gen bewaard uit de tijd dat ze voeren om een ruimte van on- de «kakschool» ontgroeid wa- geveer 240 m2 te verkrijgen, ren en bij Madame De Rouck Voor die aanbesteding werd Kermis in dj Babbelaar te Hofstade, zaterdag 30 augus tus staat er vanaf 19 uur de inkorving van de duiven voor een kermisvlucht uit Quiévrain op het programma. Het is de sluitingsvlucht van het seizoen die meetelt voor het kam pioenschap. Maandag 1 september is er om 10 uur een kaartwedstrijd be- lottcn en worden de duiven ingekorfd voor een vlucht uit Lessen, 's Avonds staat er nog een gezellig samenzijn voor jong en oud op het pro gramma. De Verenigde Straten zitten ook al aan de feestdis, daar begint de kermis op vrijdag 22 augustus om 19.30 uur met een grote kaartprijskamp. Zater dag is er om 15 uur de start van een kindernamiddag met on der meer een play-backshow voor kinderen tot 12 jaar. 's Avonds is er nog een groot bal. Zondag 24 augustus is er om 11 uur een bakschieting en een kaartwedstrijd en om 14 uur begint de rommelmarkt. Zon dagavond is er een volksbal in een feesttent in de H. Cons- ciencestraat. Maandag 25 au gustus gaan om 10 uur de man nen op stap en worden de vrouwen om 15 uur verwacht voor een koffietafel. Om 20 uur volgt dan het sluitingsbal. Lede. De bestuurdersploeg van de Sint-Rochusfeesten wuift de aanwezigen toe (a). Lede. Voor de vrouwen werd er een gerrebolling ingelast (a).

De Voorpost | 1986 | | pagina 3