De 39' Jaarbeurs beslist een bezoek waard Ook Aalst zegt het met bloemen Aalsterse Sint-Paulusparochie vierde feest Nieuw op de Jaarbeurs 99e Faubourg- jaarmarktfeesten te Baardegem Programma in een notedop Vierde Hartefeesten op H. Hart te Aalst Dieven In pastorie en parochiehuis 4 - 22.8.1986 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 De reeds vroeger aangekon digde steun uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwik keling is inmiddels definitief verworven. Het stadsbestuur had in 1984 twee projekten ingediend bij de Europese Gemeenschap met het oog op een subsidië ring van 50% afkomstig uit het Europese steunfonds. Beide projekten werden zopas defini tief goedgekeurd door het Eu ropees Parlement. Weldra wordt begonnen met de volle dige vernieuwing van de Kei- zershallen, waarin de spekta kelzaal inmiddels met eigen gelden werd gerenoveerd en met het bouwrijp maken van de gronden "Lion d'Or" waar op een aantal nieuwe, zij het kleinere bedrijven een vesti gingsplaats krijgen. Beide pro jekten zullen stimulerend wer ken op de plaatselijke ekono- mie en geven vooruitzicht op een aanvullende tewerkstel ling. Belangrijk is daarenbo ven dat beide projekten, met een gezamenlijk geraamde kostprijs van 145 miljoen frank, de stadskas in geringe mate zullen bezwaren. Als ekonomisch vruchtbaar ele ment mag de Jaarbeurs niet onderschat worden. Ook hier wordt de internationale toer op gegaan door een aan te trekken. Unieke formule: handel drijven en showbusiness De enkele voorbije jaren heeft het Feestkomitee naast de be zoekers, de exposanten en alle andere medewerkers, gepoogd een bijdrage te leveren tot dat sukses. Er werden een paar vernieuwingen op punt gezet zoals onder andere het invoe ren van een gastland op de beurs. Ierland vorig jaar, pakt de Jaarbeurs 1986 uit met Ita lië als gastland. Een gastland ten tonele voeren is geen een voudige opdracht. Her en der in de beurs moet het gastland tot zijn recht komen. Met Ita lië is dit alvast meer dan het geval. Naast de gebruikelijke info-stands wordt dit jaar de Italiaanse ijskreem ("gelati") aangeboden, kan er Italiaans gegeten worden in een dito restaurant en is er een Italiaan se avond met onder andere een modeshow, met daarin de ech te, fijne Italiaanse mode. Een jaarbeurs voorbereiden betekent ook vooruitzien en plannen. Nu reeds wordt ge werkt aan de Jaarbeurs 1987. Naar alle waarschijnlijkheid zal het gastland in 1987 Tune sië worden. De spektakels zul len voor het eerst doorgaan in de nieuwe zaal die eerder dit jaar officieel werd geopend. Die zaal zal ongetwijfeld bij dragen tot het prestige dat de Aalsterse Jaarbeurs en de stad Aalst zelf nu al hebben en in de toekomst nog zullen ver werven. Italië als gastland U zal er versteld van staan welke belangrijke positie het gastland bekleedt op de we reldmarkt. Zowel wat betreft voeding, mode, computertech nologie als automechanica is Italië een toonaangevend land. Dagelijks komen wij in aanra king met Italiaanse produkten, zelfs in zo'n grote mate dat deze zaken ons niet meer als 'buitenlands' opvallen. Dit jaar was het het komitee zelf welke de onderhandelin gen voerde met de Italiaanse instanties, dit in tegenstelling tot 1985 waar de leden van de Jonge Ekonomische Kamer vooral hun bijdrage leverden. Het Italiaanse paviljoen is gesitueerd tussen het tentenpa viljoen en de spektakelzaal. De firma Cideart heeft er een grote stand met sierplanten die onmiddellijk een zuderse sfeer schept. Ook is de Italiaanse touroperator Solmar vertegen woordigd met een pakket Ita liaanse winter- en zomerrei zen. Ook is de heer Vetrugno belast met de stand van de Italiaanse Toeristische Dienst. De heer Coppens, een oud exposant en verdeler voor Oli vetti heeft zijn stand volledig weten in te kapselen in het gastland. Wat betreft de Ita liaanse voedingssektor is de firma Imexca van de partij. Deze zal een gamma brengen van Italiaanse vleeswaren, kaassoorten en wijnen. Voorbehouden plaatsen Dit jaar zullen per avond zo'n 300 gereserveerde plaatsen voorbehouden worden voor het publiek. Deze genummer de plaatsen kunnen mits betaling van 50 frank per plaats bekomen worden op het jaarbeurssekretariaat en dit vanaf maandag 18 augustus tot de avond voor het spektakel. Het sekretariaat is hiervoor toegankelijk van 10 tot 12 uur en van 16 tot 18 uur. De plaatsen zelf kunnen ingenomen worden vanaf 20 uur en worden vrijgehouden tot 21u30. Jaarbeurskoncerten In het verleden werden de Aalsterse muziekmaatschap pijen uitgenodigd dagelijks met een beurtrol een koncert te geven vanaf 19u30. Het komitee heeft het nuttig geacht de koncerten in de Keizershallen zelf niet meer te laten plaatshebben en deze te plannen op de grote festiviteiten voor de beurs om de promobus-aktie meer weerklank te laten genieten. Veiligheid Om de veiligheid van de jaarbeursbezoeker nog meer te garanderen werden wijzigingen aangebracht in de opstel ling van de standen. Zo werd de gang van de spektakelzaal naar de nooduitgang Kalfstraat verbreed. Dit is de gang waaraan alle verbruikstanden liggen. De nooduitgang Kalfstraat werd ook verlicht. Verder werd nog meer aandacht besteed aan de affiche- ring van de nooduitgangen. In de nieuwe spektakelzaal werd een alarm en waarschuwingsinstallatie aangebracht In samenwerking met de brandweer wordt terug een brandwacht georganiseerd. Kinderopvang Deze opvang werd geheel geherstruktureerd en gereorga niseerd in samenwerking met de dienst Gezinszorg en de Jeugddienst. De huisvesting van deze service is voorzien aan de ingang van de nieuwe spektakelzaal. Er is een speelgoedruimte en een videoplaats, een aparte baby-opvang en in openlucht is er een zandbak en speeltuigen voorzien. In samenwerking met de heer Barrez en de heer Callemin van de foorfederatie zullen op deze opvang een drietal foorstielen staan: een draaimolen, een visspel en een schietkraam. U merkt het: er is voor jong en oud wat te beleven. Zaterdag 23 oogst 15 u.: dorpskriterium Vliegende Spaak vanaf 14 u. in schrijven. 17 u.: opening handelsexpo in parochiezaal. 18.30 u.: prijsuitreiking tekenwedstrijd 21 u.: discoshow in feesttent in hovingen Huize Katrien op het Dorp, Zondag 24 oogst 8 u.: lossen duivenvlucht Quiévrain 10 u.: handelsexpo open 17 u.: discoshow in feesttent 21.30 u.: reuzevuurwerk op: Kerkhofbaan Maandag 25 oogst 10 u.: H. Mis voor overledenen van parochie 10 u.: kampioenschap van Baardegem van «Rap zijn wint» 15 u.: koffietafel in feesttent voor anders-validen en senioren. Optreden van zangkoor «De Jonge Wacht» 17 u.: avondmarkt in Kerkstraat en omgeving 19 u.: schieting in «Ons Huis» door «St. Jozef» 20 u.: discoshow in tent met dj Celleken 21 u.: trekking gratis tombola in parochiezaal Dinsdag 26 oogst 10 u.: optocht Faubourgstoet 10 u.: keuring an kleinvee op feestweide 13 u.: discoshow in tent 13 u.: schouwing van de groepen van de stoet op het Dorp 16 u.: prijsuitreiking in de tent 14 u.: gewestelijke veeprijskamp: runderen, paarden, pony's 18 u.: kunstkoncert door «Kunst en Vermaak» Aalst 24 u.: taptoe Donderdag 28 oogst 8 u.: kermisvlucht uit Quiévrain 15 u.: 38e Grote Prijs WSC Baardegem Sportief. 15 u.: mosselschieting van de Vonckisten in de Opwijk straat 19 u.: trekking reuze-tombola WSC 20 u.: TD in zaal «Ons Huis» met DJ Celleken Zondag 31 oogst 15 u.: grote schieting liggende wip in zaal «Ons Huis» Zondag 7 september 17 u.: muziekfestival met maatschappijen van Baardegem, Meldert en Moorsel. LH Aalst, bloemengemeente en o.m. met Baardegem, Moorsel en Hofstade centra van de snijbloementeelt die er baan brekend werk verrichten laat zich op Florex, internatio naal treffen van al wie met bloemen te maken heeft, niet onbetuigd. Op de Heysel zal Aalst dan ook van 7 tot 11 september present zijn voor de reeds 12' editie van Florex. Dit Italiaanse paviljoen kent een vervolg in de spektakelzaal waar in een prachtig planten-, bloemen- en waterdekor een Italiaans restaurant wordt uit gebaat door de traiteur Moe- reels-Demey en een Gelateria door de ijskreemfirma Via duct. Een hoogtepunt voor on ze beurs wordt ongetwijfeld de Italiaanse avond. Deze heeft plaats op donderdag 28 augus tus. In samenwerking met het Feestkomitee gaan de modeza ken van de Kattestraat een Italiaanse modeshow organise ren. Aan de aanwezigen zullen Italiaanse prgevertjes worden aangeboden 'door de firma's Galbani en Imexca. Als top of the bill voor deze avond programmeert men een optreden van Sandra Kim, de winnares van het Eurovisie Songfestival 1986. Zoals U wellicht weet heeft Sandra de Belgische nationaliteit maar is zij van Italiaanse afkomst Vorig weekend werden voor de zesde maai de Sint- Paulusfeesten georganizeerd. Tijdens dat weekend werd deze parochie meteen erkend als de achtste van de stad Aalst. Sint-Paulus was vroeger een bijparochie van Onze Lieve Vrouw van Mijlbeek. De leesten hadden plaats in Nayer de 60-plussers van de een tent die was opgetrokken parochie op een zeer geani- op het plein voor het nood- meerde en druk bijgewoonde kerkje in de Botermelkstraat. namiddag. Karei, een echte Donderdag vergastte de vroe- fratsenmaker, een geschoold gere prins karnaval Karei De toneelakteur bovendien, toon de er zich langs zijn beste zijde als vlotte prater, moppentap per en woordkunstenaar. Hij maakte er een unieke gebeur tenis van. 's Avonds werd tot in de late uurtjes belot ge speeld. Kaarters waren er in overvloed. Vrijdag 15 augustus werd be gonnen met een eucharistievie ring die werd bijgewoond door deken De Smet en burgemees- Voor de vierde maal worden op de H. Hartparochie in de H. Hartkring van 22 tot 25 augustus de «Hartefeesten» georganizeerd. Ditmaal ten voordele van verfraaiingswerken aan de feestzaal en bijhorende lokalen. Gedurende deze vier dagen krijgt men een keus naar ieders smaak en gading: Vrijdag 22 augustus te 20 u. kaarting - 5.000 F vooruit. Zaterdag 23 augustus vanaf 18 u. kaasavond met in de feestzaal vanaf 20 u. dansavond met Tyrolerblaaskapel. Zondag 24 augustus - vanaf 9 u. rommelmarkt - vanaf 12 u. tot 14 u. eetfestijn - te 15 u. stratenloop voor jong en ouderen gevolgd door volksspelen en optreden van volksdans groep «Nele». Te 18 u. prijsuitreiking van de tekenwedstrijd en te 19 u. playbackshow vor de jeugd. Maandag 25 augustus te 14.30 u. gezellige namiddag voor zieken en derde leeftijd, met optreden van goochelaar. Tijdens de drie eerste dagen doorlopend bodega en kunsttentoonstelling van werken van mevrouw Chris Van Den Spiegel en de heer Paul Kiekens. Bijzonderheden over: stratenloop - drie reeksen met aparte klassering voor dames/ juffrouwen en heren. Van 7 tot 12 jaar, afstand 1 km - van 13 tot 16 jaar - afstand 2 km - ouder dan 16 jaar, afstand 5 km. Playbackshow voor jeugd met klassering in drie reeksen: van 6 tot 9 jaar - van 10 tot 13 jaar en van 14 tot 16 jaar. Aantal deelnemers beperkt tot 24, inschrijvingen vooraf bij Roger De Cock - Bredestraat 147, 9300 Aalst of ter plaatse vanaf 17 u. Tel. 053-21.94.23. Voor deze beide aktiviteiten zijn prachtige trofeeën voor de laureaten en naturaprijzen voorzien. LH ter Uyttersprot en de schepe nen Vinck, Borms en Stock man. Een plechtigheid die he lemaal in het teken stond van de erkenning als parochie. De ze «jeugdviering», want zo mocht men ze best noemen, demonstreerde eens te meer het jonge en dynamische dat van de nieuwe parochie uit gaat. Na een receptie, konden de parochianen, vrienden en kennissen aanschuiven aan ta fel. Op het menu lekkere mos selen of Vlaams stoofvlees. Tijdens de parochiefeesten kwam natuurlijk ook de jeugd biezonder goed aan haar trek ken, er waren kinderspelen uit de oude dooos overgoten met de typische sfeer van de Vlaamse kermis, er was een play-backwedstrijd waarbij de Sandra Kims, Madonna's en Michel Jackson's elkaar naar de kroon staken. De grote attraktie was evenwel het oplaten van een warme luchtballon op zondag. En in de bodega was de sfeer om te snijden. Kortom geslaagde Sint-Paulusfeesten die meteen een optimale start betekenen voor de jonge parochie. Zelfstandig Op vrijdag 15 augustus werd de Sint-Paulusparochie dan zelfstandig. Die erkenning tot parochie werd gevierd met een plechtige mis. De nieuwe paro chie telt 3.054 inwoners die samen goed zijn voor 1.029 gezinnen. E.h. M. Meerschaut is de onderpastoor van de pa rochie. Voorlopig hebben de misvieringen nog plaats in de noodkerk van Sint-Paulus. Maar in de nabije toekomst wil men overgaan tot de bouw van een definitieve kerk. De Sint- Paulusparochie, de achtste, van de stad Aalst, ligt op de grens met Herdersem en Moorsel. De centrale as is de Boter melkstraat. De kerk is makke lijk via het openbaar vervoer te bereiken met stadsbus 6. De bouw van twee sociale woon wijken Horebeekveld en Rozendreef heeft in de om geving gezorgd voor een sterke bevolkingsaangroei, waardoor de Sint-Paulusparochie een symbool wil zijn voor een jon ge kerkelijke gemeenschap. JM Heyman Aalst. In Hofstade werd ter gelegenheid van Eeckhoudtkermis een en ander georgani zeerd. Onder meer een kaartwedstrijd, een wedstrijd gerrebollen. Natuurlijk kan je er ook lekker met elkaar babbelen tussen pot en pint (a). Florex is het trefpunt in België van alles wat ook maar met het kweken, het onderhoud, de verdeling, de aankoop, de ver koop enz. van bloemen en plan ten te maken heeft: materieel en uitrusting voor floristen, in richting en dekoratie van win kels, koel- en bewaarmaterieel, serres, potten, vazen, grond aarde, njeststoffen, insektlci- den, ónderhoudsprodukten, pesticiden en aanverwant mate rieel. Deze vakbeurs is bovendien duidelijk in opmars. Reden ook waarom de organisatoren van af dit Jaar besloten hebben om de beurs tweemaal per jaar in te richten, gelijktijdig met Eu- ropacado (46* editie), beurs voor geschenkartikelen. Na fe bruari elfde editie kun nen de geïnteresseerden uit de sektor mekaar dus in septem ber opnieuw ontmoeten. Een bewijs dat er in de slerteeltsek- tor altijd wel nieuws is. Nieuws dat ook de konsument moet en kan interesseren. In deze bij drage proberen we dat even te verduidelijken voor de bloemen zelf, het produkt van heel wat noeste arbeid in de sierteelt- sektor. Als in een sprookje De buitenstaander heeft het wellicht niet zo onmiddellijk in de gaten maar de konsument die van bloemen houdt heeft een haast onbeperkte keuze aan bloemen. Het aanbod tart inderdaad de verbeelding. De grote soortnamen klinken na tuurlijk vertrouwd in de oren van de konsument maar wie weet bij benadering te zeggen hoeveel alstroemeria's, chry santhemums, dianthussen (an jers), freesia's en andere ger- bera's er regelmatig in de ver kooppunten te krijgen zijn? We hebben het even voor U opgezocht. In de Belgische snijbloemenwereld zijn een kleine 300 soorten snijbloemen kourant te vinden. Daarnaast zijn er vele honderden minder fréquent voorkomende bloe* men zodat de benaming dui zend en een bloem zeker niet overdreven is. Bloemen worden goed verzorgd Bloemen worden zo dagvers mogelijk gekocht. Dat is de goede raad die iedereen na tuurlijk graag opvolgt maar de konsument weet natuurlijk ook wel dat alle bloemen die in een verkooppunt aangeboden worden niet allemaal binnen de 24 uur de deur uitgaan. Gelukkig zijn de technieken van bewaren en behandelen van bloemen de laatste jaren in positieve zin geëvolueerd. Chrysantachtigen, die vandaag door onzfe kwekers het jaar rond geteeld worden, kunnen het in de huiskamer zonder problemen gemakkelijk drie en zelfs vier weken uithouden. Een enorme prestatie. Dat heeft natuurlijk ook een stuk te maken met variëteiten keuze, onderzoek en degelijke conditionering van de bloemen. De inspanningen die de bloe mist in zijn winkel doet mogen hier toch ook wel even in het licht gesteld worden. Bij ont vangst zorgt hij ervoor dat de snijbloemen in schoongemaak te emmers, gevuld met 10 tot 15 cm water, worden geplaatst. De onderste 3 cm van de steel wordt afgeknipt. Iedere och tend wordt een inspektie ver richt; uitgebloeide en verwelk te bossen worden verwijderd, het water wordt in de emmers bijgevuld en aangerijkt met snijbloemenvoedsel. De kon sument kent dat wel want vrij wel iedere bloemenzaak voegt automatisch bij iedere aan koop een zakje. Tijdens de weekends vragen de bloemen nog meer zorgen. De meeste bloemenzaken bergen hun bloemen dan op in een koelcel. Die is noodzakelijk om de houdbaarheid van het produkt te bevorderen. Belgen zeggen het steeds meer en meer met bloemen Landen met een hoog con sumptieniveau op gebied van bloemen en planten zijn Ne derland, België en West-Duits- land. In Denemarken, Japan en Frankrijk bijvoorbeeld kan het verbruik als matig om schreven worden terwijl de Engelsen, die toch zo bekend zijn om hun «groene vingers», samen met de Verenigde Sta ten en Spanje bij de beschei den verbruikers kunnen gere kend worden. Uit dit overzicht blijkt dus al vast dat de doorsnee Belg een echte bloemenliefhebber is. Hij tast wel iets -minder gretig in de zak dan de Nederlander die jaarlijks zowat 2.200 BF per hoofd aan snijbloemen en potplanten uitgeeft maar met een geraamd verbruik van om en nabij de 2,000 frank mag de Belg ook bij de grote verbrui kers gerekend worden. De laatste jaren zijn de Belgen trouwens geëvolueerd van ma tige kopers tot koopgrage lief hebbers. Tussen 75 en 80 bij voorbeeld stegen de bestedin gen in de sektor met 40%! Het verbruik van potplanten steeg nog sterker, met 55%. Vooruitstrevende, dinamische kwekers Het Belgisch areaal aan pot planten en snijbloemen wordt op 1.500 ha geschat; de pot- plantenteelt is goed voor 300 ha. Azalea en begonia zijn de troetelkinderen in de Belgi sche bloemisterij. Traditie is iets wat men in ere moet houden maar het mag een sector niet beletten vooruit te zien. De laatste tijd is het dan ook verheugend te kunnen vaststellen dat de Belgische kweker weer volop in bewe ging is, aan de toekomst denkt en weer durft investeren. De momenteel gunstiger energie prijzen kunnen dat nieuwe ge loof alleen maar aanwakkeren. Ook het veilingwezen ziet weer nieuwe toekomstkansen en aarzelt niet om diepte-in vesteringen te doen. De konsument heeft van dat alles waarschijnlijk weinig hoogte maar het resultaat is wel dat hij een kwalitatiever produkt snel en voordelig op de tafel krijgt. Naast de geves tigde traditionele waarden op onze snijbloemenmarkt denken we maar aan de mei klokjes uit het Brusselse dringen ook nieuwe bloem soorten, fris van kleur en ge kenmerkt door een lange be waring, op onze markten door. Ze zijn een waarborg voor een fleurige toekomst van een sek tor waarvan we de laatste knop nog lang niet gezien hebben. Praktisch Florex is toegankelijk van zon dag 7 tot en met donderdag 11 september in Paleis 9 van 9.30 tot 18 u. Op maandag 8 sep tember in de namiddag specia le demonstratie van bloemen- schikken door Belgische en Noordfranse floristen. Gelijk tijdig met Florex loopt in de paleizen 7 en 9 Europacado, een beurs voor geschenkarti kelen uniek in haar soort. Wie nadere informatie ver langt kan zulks via 02/ 478.48.60 of bij de organisator Internationale Jaarbeurs Brus sel, Belgiëplein te 1020 Brussel. LH Toen de Erembodegemse Pas toor Colpaert ontwaakte kon hij niet vermoeden wat zich tijdens de nacht had afge speeld. Dieven hadden zich inderdaad in de pastorie aan de Termu- renlaan toegang verschaft na dat een deur werd geforceerd. De kamers op het gelijkvloers werden grondig doorzocht doch enkel een kleine som geld en een fles likeur werden mee genomen. Nadien kreeg ook het naburig parochiehuis ongewenst be zoek doch ook daar was «de oogst» uitermate gering. Vermoedelijk woedend we gens de geringe opbrengst van hun raid, werden dan door de vandalen nog enkele ruiten van de pastone stuk geslagen. De rijkswacht stelde een on derzoek in. LH Lede. In Oordegem werden de Molenfeesten georganizeerd. Zo te zien kwam er een massa volk opdagen (a). Aalst. In het Belfort expozeert Lucie Brulin haar werken a

De Voorpost | 1986 | | pagina 4