Lokerse leesten: einde goed, alles goed? In de marge van de Lokerse feesten De Voorpost - 22.8.1986 - 7 Lokeren. De Lokerse VAKA groep zorgde tijdens de stillemomenten voor enige animatie op de Oude Vismijn (polo) Rousseau, Firmin Timmer mans, Erik Melaerts, Ivan Desouter en Paul Poelmans. Mensen van bij ons dus en reeds bij de eerste noten swingde het de pan uit. Stilzit ten is bij hun muziek onmoge lijk. Zij brengen bekende hits, zowel oude als recente en dan nog weergaloos tot en met af. Als «speciale gasten» traden achtereenvolgens op Bea Van Der Maet (wat een métier heeft die bijgekregen), Kurt Van Eeghem (hoe zotter hoe beter), Walter Grootaerts (de Oude Vismijn kreunde van het enthousiasme), Bart Peeters (de grootste- springvogel) en bluesman Roland (wat verou derd maar nog steeds met klas se). Wat tijdens hun optreden, zowel solo als bij aardige duet- j.es, allemaal te beleven viel is in feite onbeschrijfelijk. We doen of kunnen het dus niet. Gemakkelijke oplossing zal u zeggen. Als de L.S.P.-band in de omgeving is, ga er dan ge- Lokeren. De Lokerse feesten behoorden reeds tot het verleden toen enkele jongeren op een terras in de onmid dellijke omgeving een kaartje gingen leggen. De lange tong nemen we er sympatlek bij (polo) werd wat van het oude over bleef afgebroken en een po dium opgetrokken. Een huza renstukje dat zich donderdag zou herhalen: opnieuw afbraak en opnieuw bouw, ditmaal het podium van Torhout. Het be tekende ook een verhuis van tientallen spots, geluidsboxen, stekkers, kabels en allerhande kleine doch belangrijke attri buten. De resultaten bewezen de professionele aanpak van de organisatoren en we kun nen verzekeren dat er heel wat zweet afgeveegd werd, tenmin ste indien men er tijd voor had. De duizenden die een bezoek brachten aan de Oude Vismijn en kwamen luisteren naar de optredens hebben hiervan weinig gemerkt. Te meer een eresaluut voor allen. Bijna rimpelloos Zoals we vorige week reeds schreven werd van de nood een deugd gemaakt. Op de dag van de windhoos traden op een geïmproviseerd klein podium nog The Crew en Dana Gilles pie op. De neerslachtigheid van enkele uren voordien was vlug vergeten en vooral dank zij Dana Gillespie steeg de gae-ritme zo stilaan versleten geraakt, zo ook voor vele an deren die het vlug bekeken hadden hoewel tientallen zich al dansend verdrongen tegen het hekken voor het podium. Woensdag dan. Een program ma voor het meer andere pu bliek met als uitschieter de Nederlandse formatie «The Ramblers» die dit jaar hun 60- jarig bestaan vieren. Muzikaal zeker van wereldklasse en on derhoudend. Het publiek ge noot ervan toen plots alle lich ten en ook het geluid uitviel. Denkend aan de voorbije da gen, zal men wel meermaals gezegd hebben dat een onge luk nooit alleen komt. Na meer dan een half uur was het euvel hersteld, het publiek was gemoedelijk ter plaatse geble ven en het programma werd afgewerkt zonder opmerkelij ke hoogten hoewel bij zonnige nummers werd meegezongen. Op de gezichten stond de te vredenheid duidelijk te lezen. Nadien naar huis? Vergeet het maar! In café «De Oude Vis mijn» was er een ambiance van jewelste. Voor de okkasionele D.J. lagen thuis nog een aantal Lokeren. Waar is Gust? vroegen we ons vorige week af. Komend van het Franse zuiden deed de ex-presentator een opmerkelijke terugkeer, laverend voor en achter de coulis sen. Of dit door iedereen werd gewaardeerd is een andere zaak (polo) streelt melancolisch met het hart. Als je dan nog een stem hebt, een présence op de scène en een prima begeleider moet de waardering er komen. Za terdagavond mengde hij ritmi sche meezingertjes met balla des. Om optimaal gehoor te vinden bij een week-end pu bliek is dit geen gemakkelijke opdracht. Hierin slaagde hij, niettegenstaande een handvol jongeren het hem dichtbij het podium op een onbeschofte wijze niet gunden. Johan Ver minnen deed echter wat van hem mocht verwacht worden en dat is klasse zonder meer. Tot slot kwam dan soul-zange- res Ruby Turner. Zij is van Jamaïcaanse oorsprong maar verblijft in Engeland. Voor aleer haar eigen weg te gaan zong zij als back-up zangeres voor o.m. UB 40, Culture Club en Bryan Ferry. Met krachtige termen werd zij aan gekondigd als de nieuwe reve latie op het vlak van de soul muziek. Benevens een impo sante postuur moet zij het vooral van haar stem hebben. Fors, dat wel maar in haar genre o.i. niet zo indrukwek kend. Sfeer was er bij haar optreden maar spontaan is wat anders. Een live-optreden leert men niet in een studio. Een tegenvaller? Helemaal niet maar we hadden meer ver wacht. Het publiek riep haar terug en voor 6 (zes!) extra nummertjes moesten wel en kele duizenden meer gegeven worden. Shame en zo krijg je een slechte naam. Never back. Never again. Eindelijk waren we zondag, een laatste aanwezigheid op de Oude Vismijn. Twee formaties stonden op het programma: de «Big Band Sound Freddy Cou- ché» van bij ons en «The Pasa dena Roof Orchestra» uit En geland, orkesten dus met wei nig verschillen die ons rustig met muzikaal hoogstaande nummers de Lokerse feesten rustig deden besluiten. Weinig sfeer maar ook wij waren stil aan, net als zovele anderen, de ontbinding nabij. Tijd om te bekomen en om in alle stilte ons verslag neer te pennen. Hier eindigt een lang verhaal van een uitzonderlijk gebeuren met ups en downs. Einde goed, al goed? Jawel. Volgend jaar zijn er opnieuw Lokerse feesten. Editie dertien. Een ongeluksjaar? Gust met of zonder bloemen zal het ons niet zeggen. Hoewel.... (Polo) Lokeren. Blijkbaar met genoegen wordt door de echtge noot met de voeten gespeeld». Voor de vele belangloze medewerkers aan de Lokerse Feesten een bewijs dat de geleverde inspanningen niet alleen in de kleren kruipen (polo) steer ten top. Niets liet voorzien dat de maandag ook nog wat narig heid zou geven. De groep Cra- ry, Hickman en Berline uit de Verenigde Staten waren aan hun laatste nummertje bezig of een fors onweer overspoelde de plaats van gebeuren. IJlings vluchtte men onder de tent of naar de dichtstbijgelegen café. De lichtflitsen, het gedonder en dc ncerhutsende regen wa ren die maandagavond een flauw afkooksel van de dag voordien. Eenmaal de bui over werd er op het podium op nieuw gesjouwd. Het was toen bijna middernacht en de groep «Super Diamond de Dakar» zou nog optreden. Veel heb ben we er niet van genoten. Wellicht waren we zelf uitge blust of lag het misschien aan de groep zelf die weinig varia tie bracht. Bovenvermelde formatie kwam dinsdagavond terug met hetzelfde programma doch boeien was er voor ons ook niet bij. Wellicht is hun reg- blanco velletjes papier te wachten om volgcpcnd 's mor gens op de redaktie van De Voorpost af te geven. Belofte maakt schuld en het resultaat hebt u vorige week kunnen lezen. Bea, Kurt, Walter en Roland Het uitlopertje van de vorige nacht heeft ons de donderdag parten gespeeld. Het was een menselijke reactie of beter een lijfelijke tegenreactie. De kon- ditie stond onder nul en over het bioritme durven we niet eens spreken. Woeste klanken zinderden de huiskamer bin nen Het hart zei ja, maar het verstand bonkte neen. Voor één keer hebben we voor dit laatste gekozen. Met het week end in zicht moesten we toch fit zijn? We hebben het ons niet beklaagd, althans niet vol gens de kommentatoren. Vol gens Mark Dc Grijze (een van de stichters van dc Lokerse feesten) waren er op de jeugd- avond bij uitstek twee soorten publiek: punkers en would-be punkers en zij die naar het in zwart geklede volkje kwamen kijken. Voor de organisatoren is het in vergelijking met vori ge jaren ook wat tegeftgeval- len. Nu ja, wie zijn wij om een objektief oordeel uit te spre ken temeer we zelf niet aanwe zig waren. Vrijdagavond zou dé top wor den, dé Alpe d'Huez van de Lokerse feesten. Het zachte weer en de avondmarkt zullen ongetwijfeld bijgedragen heb ben tot de massa opkomst. Muzikaal om nooit te vergeten met daar bovenop een opper beste ambiance. Veel volk was er reeds bij het optreden van «The Skyblasters». een groep uit het Gentse, met een forse bezetting. Zij brengen zoals de hoger vermelde «Super Dia mond de Dakar» ook reggae maar zijn op geen enkel mo ment vervelend en herhalen zichzelf niet. En zeggen dat deze formatie pas enkele maanden geleden haar premiè re had. Indien «The Skyblas ters» zo verder evolueren en het plankenenthousiasme vol houden is een internationale carrière zeker niet uitgesloten. Ze bewijzen ook dat het roek- gebeuren in Vlaanderen aan een heropstanding toe is. Nadien kwam «The Hank Wangford Band». In het begin van hun optreden was het wel even wennen. Stilaan drong de humor op de Country en Wes tern muziek door. Waar Hank Wangford die eigenlijk Sam Hutt heet en gynaecoloog is de inspiratie heeft gevonden om origineel te zijn mag joost we ten. Voor sommigen is hij mis schien een «maffe» gast maar samen met steelgitarist Bobby Valentino en zangeres Cissy Footwear brengen ze plezieri ge muziek van hoogstaande kwaliteit. Na dit optreden kon de avond al niet meer kapot. De massa groeide nog aan, het pleintje was te klein geworden, wie van achteren naar voren wilde schuiven moest weten dat dit hetzelfde was om zonder para plu te voet door de Rode Zee te trekken. Het enige wat te doen stond was ter plaatse trappelen en wachten op «The L.S.P.-Band en Special Guests». Wat de muzikale groep zelf betreft vermelden we graag de namen van Jean rust heen en schrijf ons uw indrukken. Rustig slot Met enige moeite bekwamen we van die uitzonderlijke vrij dagavond. Het was ook niet verwonderlijk dat we 's zater dags niets anders dan vrolijke gezichten zagen bij de organi satoren. De kassa had nog nooit zo gerinkeld. Verdiend durven we schrijven en alle narigheid van de voorbije da gen was gedoemd om een boze droom te blijven. De mede werkers, t.t.z. de aanbrengers van de vaten, de tappers en de bestellers keken met enige be zorgdheid uit wat het nog zou worden. Moedig en met de glimlach ging men door. Toch bewonderenswaardig. Het eerste optreden die zater dagavond was deze van Patri cia Beysens. We hebben haar gemist. Niet opzettelijk maar we kennen deze dame reeds jaren van haar optredens in Gent. Ondergetekende werkte ook mee aan haar recital «lm Schranke» samen met Steef Verwee en Dirk Tytgadt in 1981 en we zagen haar vorig jaar nog in de Lokerse Jazz club als een volwassen en geta lenteerde jazz-zangeres. Van ons dus geen slecht woord hoe wel we betwijfelen of haar op treden ten volle tot haar recht komt in een open ruimte en voor een publiek dat niet zo jazzvoelend is. In andere om standigheden heeft u dit nog tegoed. Johan Verminnen dan. Sedert enige jaren heeft deze nog steeds onvolprezen zanger voor het chanson en het luis terlied gekozen. Het duurde een tijdje vooraleer hij de pas sende erkenning kreeg. Zater dag waren ze er met duizenden om naar hem te luisteren. Wat een verschil met 1,5 jaar gele den toen op de zondagavond van karnaval in het Lokerse Cultureel Centrum amper 65 (jawel!) mensen aanwezig wa ren. Johan Verminnen zette echter door en met Tars Loo- tens (wat een muzikant!) gaat hij zijn eigen weg zonder schroom om zich te engageren. Hij lust Moboetoe rauw en over de sluiting van Michclin te Zuun heeft hij ook wel zijn gedacht. Johan Verminnen schopt met het verstand en Lokeren. Zo te zien is op het vlak van de werkkracht de toekomst van de Lokerse Feesten verzekerd (polo) Lokeren. Op de Oude Vismijn waren noch tong noch garnaal te koop, doch wel een plaatselijke specialiteit: paardeworst. Liefst 60 tot 70 kilogram per dag werd er verkocht (polo) De initiatiefnemers hebben dit jaar zo wat alles meegemaakt wat onvoorstelbaar was. We vermelden hier twee uitersten: de eerste zondag leek het er even op dat men de feesten mocht begraven terwijl later op de week, nml. de vrijdag, alle records van vorige jaren werden gebroken. Niettegenstaande de forse klappen van de wind en de bijna desartreuze gevolgen is het bilan al by al toch positief en de zekerheid dat er volgend jaar opnieuw Lokerse feesten zullen zyn. Wat op en rond het podium dé centrale plaats zowat te zien was leest u uitgebreid elders in dit blad. In een paar zinnen noteerden we zijdelings ook het volgende: misschien tot vervelends toe hebben we alle terechte lof toegezwaaid aan de organisatoren en de medewerkers. Toch een aanmerking. Via een brochure, affiches en folders werd de programmatic verspreid met bij elk optreden het uur vermeld. Dat elke avond het begin wat later start is misschien te begrijpen en dat het soms wel eens kan uitlopen is ook begrijpelijk. Er zijn, bij normale omstandig heden, wel grenzen. Dat een groep bijna 1,5 uur later optreedt dan aangekondigd kan niet door de beugel. Sommige jongeren bvb. die wat later mogen thuiskomen zijn wat teleurgesteld. Anderzijds heeft het nachtlawaai een extra negatieve reaktie bij Mn die voor feesten niet te vinden zijn; van de aangekondigde animatie op de Groentemarkt was niet veel te merken. In het begin was het Sint- Annakasteeltje van Vuile Mong aanwezig. Door een gebrek aan een krachtige entertainer viel dit echter in het water Het was futloos, het boeide de voorbijgangers niet, kortom nihil. De mensen van de anti-racisten hielden het langer vol. Fietsen tegen het racisme werd met moeite begrepen. Een betere aanpak is hier wel op zijn plaats op de Oude Vismijn zelf was er bij wijlen de animatie van VAKA tegen de kernwapens. Origineel, dat wel maar wat vreemd en weinig overtuigend; ook op het pleintje was er de Tropicar. Ongetwijfeld een goeie vondst en in de stille- momenten zeker een bezoek waard. De plaats van het gebeuren stond iets te ver van het publiek af en vanop het podium zelf werd te weinig publiciteit gemaakt. Spijtig maar zeker te herhalen; de Lokerse feesten ivorden gelukkig nog gekenmerkt door een ongedwongen, gezellige sfeer. Hier geen lawaaie rige publiciteit noch een kotsende geur van frieten, hot- dogs, mosselen, hamburgers e.d. zoals op de Gentse feesten. Bescheiden en passend in het kader waren wel sardines, escargots en paardeworsten te verkrijgen. Vooral dit laatste was zeer in trek en op sommige dagen vroegtijdig uitverkocht. Kan dit volgend jaar opgelost worden? ook met de bediening van de dranken liep het vlot, zij het dat de zillenden soms wel wat geduld moesten hebben. Aan de tappers zal het niet gelegen hebben doch wel aan de opgehoopte aanwezigen in de zijbeuken. Met een bak vol dranken kom je er niet zo gemakkelijk doorheen; alle café's op de markt hadden voor een extra terrasje gezorgd. Ook extra personeel was van dienst en de prijzen aangepast. Het Volkshuis echter, centraal gelegen, viel op door de leegte en de onverschilligheid. Is het kommercieel alleen afgestemd op de 1-mei stoet, een staking, een betoging de foor- en marktkramers zijn tevreden. Ook de politie. Wel een paar telefoontjes over nachtlawaai maar zeker geen baldadigheden noch vechtpartijen; wie er na zondag nog niet genoeg van had kon maandag- en dinsdagavond wat nakaarten in de Toren straat. Ierse folk- en zigeunermuziek omkaderden het uitgeven van de laatste stuiver. Niet iedereen was gelukkig met de prijs voor de paellaOok volgend jaar beter? tenslotte was er de verschijning van Gust maar daar over zwijgen we liever. Einde en over naar familie. (Polo) Na de hoopvolle openingsdag, eek het er - zoals gezegd - :ven op dat de Lokerse feesten :en vroegtijdig einde zouden kennen en dat er van een der- ïende editie niets in huis zou [omen. Immers, wat kan men log doen zonder podium, zon- ler licht- en geluidsinstallatie :n dus zonder publiek. Daar- egenover dienen de geteken de kontrakten gerespekteerd te worden en als men weet dat lie samen meer dan 1 miljoen jedragen. dan ligt de konklu- sie voor de hand. Podium Welke ravage de wind in de vooravond van die memorabe le 3 augustus aanrichtte hoe ven we hier in geuren en kleu ren niet meer te vermelden ri Niet alleen het dak van het s stadion van SC Lokeren werd totaal verwoest, niet alleen vlogen vele dakpannen in het wilde weg, niet alleen werden forse bomen met bruut geweld afgeknakt of met wortel en al uit de grond gelicht maar ook van het podium van de Loker se feesten op de Oude Vismijn bleef niet veel over. Zowel de licht - als de geluidsinstallatie viel te pletter. Wat noj* over bleef kon alleen nog dienen voor de schroothoop of bijna. De verhuurder van het licht en klankmateriaal zag het ook niet meer zitten, laadde wat nog overbleef op en zou alleen nog terugkomen als er voor een nieuw podium gezorgd werd. De avond van vernieling zelf kwam dan het eerste heug lijke bericht: men mocht - te gen betaling - en tot donderdag het podium van Werchter ge bruiken. In nog geen 12 uur Lokeren. Als apoteose werden alle medewerkers van de Lokerse Feesten op het podium verzameld. Voorzitter Luc Floriers mocht voor de solidaire en moedige inspanningen bloemen in ontvangst nemen (polo)

De Voorpost | 1986 | | pagina 7