Geen gezeur of wenkbrauwengefrons, wel: ballons! f Zusterstedenburgemeesters in Sint-Niklaas Twee weekends lang vredefeesten in Sint-Niklaas Oostenwind is ideaal gedenkteken in 't stadspark Koningin Astrid- Ballons met witte lintjes Muziekmakers en motorstunten op de Grote Markt 8 - 22.8.1986 - De Voorpost ASTRID voorbeeld® .kmngm ECHTGENOTE Elf hoeder ZIEHIER De burgemeesters van de Europese steden waarmee Sint- Niklaas verzusterd is plegen elk jaar op een andere plaats (in één van de betrokken steden uiteraard) overleg met elkaar. Dit jaar is Sint-Niklaas gastheer. Tijdens de vredefeesten zullen de burgevaders elkaar ontmoeten. Dat betekent dat de hoge gasten ook aanwezig zullen zijn op b.v. de plechtigheid n.a.v. de inhuldiging van het koning Astridmonument in het park. (wv) Vredefeesten, géén vrijheidsfeesten in Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts heeft zich bij de al lang gangbare benaming voor de festiviteiten van begin september neergelegd. Bevrijdingsfeesten, dat had een kompromis kunnen zijn. Maar goed. Hoofdzaak is dat gejubeld wordt rond de ballons. Ruwweg kent u het scenario al een hele poos: gasballons op zaterdag (6 september), warmeluchters op zondag (7 september nu). Waterstof is en blijft sedert 1978 uit den boze, na de ramp in Los Alfaques die ieder weldenkend burger aan het bezinnen zette. «Als er op de Grote Markt van Sint-Niklaas een ramp met waterstof gebeurt dan is de nu al grootste markt van het land nog drie keer groter», aldus burgemeester Paul De Vidts' bekende uitspraak. Aan het veiligheidsgegeven kan je niet voorbij en die bekommernis hoort inderdaad te primeren. Toch zit Jean Sax, eminent ballonvaarder uit Sint-Niklaas en bovendien vicevoorzitter van de nationale ballonvaardersfederatie, niet op dezelfde golflengte. Hij zou wel opnieuw met waterstof willen beginnen, ook al omdat er gedurende drieëndertig jaar in dat opzicht geen enkel ongeval is gebeurd. Maar Paul De Vidts heeft het laatste woord: «Ik houd me aan helium». En Sax, sportief als hij is, legt zich daarbij neer. De rangen der gasballonvaar- ders zijn fors uitgedund, dat wel. Slechts drie piloten zijn aan de start op 6 september: Belg Frangois Schaut, Neder lander Frederic Demenint en Zwitser Rudy Mayer. Aan het zondagse festijn met warme- luchtballons nemen tenminste 42 piloten deel. Onder hen liefst elf Sint-Niklazenaren; Philippe De Cock, Gaston De Rudder, Herman De Vuyst, Regi Geerinck, Patrick Roe- lant, Jacqueline Sax, Roy Sax, Steve Sax, Stefaan Van Have- re, Roland Van Steelandt en Wim Verstraeten. Uit de rest van het Waasland nemen deel Flor Cools, Manu Damas, Mare De Beleyr, Dirk De Wachter en Jozef Vereecke. Andere vaarders uit België zijn Ludo Boeykens, Gerard Delforge, Fernand Delhaye, Charles Desmet, Michel Evrard, Luc Joye, Marcel La- grou, Patrick Libert, Luc Ma- dou, Yves D'Oultremont, Francois Schaut, Laura Van- deneynde, Dany Vanneste, Ja ckie Venneire en Jan Tim- mers. De Nederlandse wed strijdpiloten heten Jutgen Rien, Ron Sassen, F. Van Hoesel en Hans Zoet. Vier Duitsers ook, m.n. Jurgen Hoffman, Heinz Mondt, Bern- hard Kemper en Arno Sieger. Verder nog Engelsman Don Cameron, Fransman Michel Dubernard en Luxemburger M. Feltes. In 't Land van Waas bevindt zich de grootste koncentratie ballonvaarders ter wereld. De ballons zijn van ons, raak er niet aan... Het ballongebeuren op de Grote Markt van Sint- Niklaas heeft mondiale faam en zo wil men het graag hou den. De manifestatie op De Ster, die zoveel sukses blijkt te hebben, kan komplementair zijn. De vredefeesten van begin september in Sint-Niklaas ge dijen de jongste jaren in een sfeer van muziek, van volkse happenings ook. Het feestpro gramma is boeiend en men schiet al een week van tevoren uit z'n krammen. Maar de bal lons blijven centraal staan, daar blijf je naar opkijken, reikhalzen, bewondering voor hebben. Profiteurs en cowboys Ballonvaarders zijn charmante lieden. Dat hebben we al veel vuldig ervaren. Maar zo'n tochtje in de lucht, hoe mooi en plezant het ook moge we zen, eindigt sowieso ergens op een voetbalveld of op een ak ker. En als de vaarders op een wei landen want je moet over wat ruimte beschikken dan fronsen de boerën hun wenkbrauwen. Om het kras en beeldrijk maar zéér overdre ven uit te drukken: de land bouwers spurten naar hun stal en houden de drietand klaar om de ballonpiloten te lijf te gaan. Alla, 'k wil maar zeggen dat het tussen de ballonvaar ders en de boeren niet immer botert. Soms wordt bij het landen wel een paaltje beschadigd, loopt plantgoed averij op. De boe ren claimen schadevergoeding, terecht. Maar volgens heel wat ballonvaarders zouden ze hun eisen overdreven hoog stellen en van de situatie profiteren. Jean Sax: «De boeren buiten de verzekering uit. Ze begon nen te profiteren. Maar dat neemt niet weg dat de ballon vaarders respekt moeten op brengen voor andermans ei gendom». Boze boeren enerzijds. Grilli ge piloten anderzijds. In krin gen van ballonvaarders is men graag bereid in 't eigen hert te kijken. Men wil de «cowboys», die het vee doen opschrikken door als men bijna is neerge daald plots weer op te stijgen, op het matje roepen want zij maken de ballonvaart kapot. Boeren en ballonvaarders overlegden wel al, maar de ruzie lijkt nog niet geluwd. Het kwam al tot interpellaties in het parlement. En de ballon vaarders zijn wat beducht voor de macht van een lobby, een groep als de Boerenbond; het handvol ballonpiloten kan niet op tegen zo'n sterke groepe ring, zo luidt het. Uniek Het merendeel van de piloten legt hoffelijkheid aan de dag. Zo hoort het. Er zijn al mid deltjes in omloop om de bees ten wat te kalmeren, zoals een z.g. koeiebrander. Maar feit blijft dat de dieren het niet zo op die hemelse tuigen begre pen hebben. Ook de honden kruipen weg, als bij een storm. In ballonvaartkringen doet men z'n best, écht, om het de boeren en andere betrokkenen naar de zin te maken. Een feest met «cowboys» is géén ballonfeest. Een feest met slecht weer is al evenmin een ballonfeest, want bij regenweer b.v. kan je 't gewoon vergeten. Welke rol wind, thermiek en zo spelen leest u in een randartikeltje. De voorbije drie jaar viel het ballongebeuren dèèrom ge woon in duigen of verliep het in mineur. Mochten de weersomstandig heden op 6 en 7 september gunstig zijn dan wordt het ech ter opnieuw fel feesten in Sint- Niklaas. Duizenden belang stellenden, ook al omdat de wedstrijd in Sint-Niklaas de enige ter wereld is waarbij de Sint-Niklaas in de ban van de ballons. Ze zijn en blijven van ons (foto eric noens) deelnemers opstijgen vanop een marktplein midden in de stad. Naast de overtocht van de Alpen in het Zwitserse Mürren is de precisiewedstrijd in Sint-Niklaas de vermaardste in Europa. Een ballonvaarder duidt vooraf een landingspunt aan en moet trachten zo dicht mogelijk bij dat punt te lan den. Geen lacheding als je zo'n geluisterd met het hemel waarts sturen van één zo'n tuig en dat duurde tot 1914; de kompléte geschiedenis van de ballonvaart in Sint-Niklaas be schrijven vergt een paar kran tenpagina's en daarvoor moet u vroegere jaargangen van De Voorpost of andere naslag werken lezen. Er is het unieke karakter van gefeest: zaterdag van 16 tot 23 u. volop muziek, zondag idem van 19 tot 22 u. Daarover vol gende week iets meer. Vrijdag 5 september is 't opnieuwe vre- defeestschieting, van 16 tot 19.30 u. bij Les Gens sans Peur. Apotheose van die schie ting op zaterdag van 14.30 u. tot 19 u. Zaterdag 6 september landen rond 18 u. valschermspringers van de North Sea Sky Bom- mers Parachutistenklub, op de Grote Markt. Muziek verzacht de ballonzeden om 19 u.; de plaatselijke muziekgezelschap pen musiceren terwijl de gas ballons ten hemel stijgen. Za terdagavond is er nog een kon- cert, door De Toekomst, in het stadspark. Zondag 7 september herden king van de oorlogsslachtof fers, met om 9 u. een mis in de hoofdkerk en dan, om9.45 u., een optocht naar het stadspark en nadien naar Belsele. Na de taptoe van 's namiddags ko men weer valschermspringers uit de lucht vallen. Na de bal lonmeeting, die rond 17.45 u. zondag start, verzorgt harmo nie Excelsior nog een koncert in het stadspark. Goeie vaart! Omdat ook denagedachtenis van koningin Astrid wordt geëerd waren t.g.v. de pers bijeenkomst omtrent de vrede feesten in Sint-Niklaas ook een zestal mensen van het aktieko- mité van patriottische groepe ringen aanwezig in het stad huis: José Huybrecht, kom- mandant René Van den Bergh, Vincent Foubert, Al- bert Christiaens, Frans Bru- wiere en Gilbert Beirnaert. Verder had de vzw Casino voorzitter Armand De Baer en twee beheerders afgevaardigd. Behalve de burgemeester en leden van het schepenkollege namen ook stadsontvanger Rouvroy en stadssekretaris Elshout deel aan de ontmoe ting. Ballonvaarders Jean, Roy cn Jacqueline Sax, Gaston De Rudder en Herman De Vuyst waren ook present. Zij allen zijn ervan overtuigd dat de vredefeesten opnieuw tot een evenement van formaat moeten uitgroeien. Een hele serie evenementen eigenlijk, twee weekends na elkaar. De ballonvaarders wensen we goeie vaart toe, goed weer ook. De feestvierders, de orga nisatoren kunnen hun hartje ophalen. «Er is geen gelukki ger burgemeester in het land dan ik» zie Paul De Vidts die woensdagavond, n.a.v. de vre defeesten. Gelukkig zijn zal óók wel te maken hebben met chauvinisme, met blijheid om zoveel doorluchtige spektakels in die ene provinciestad. Wouter VLOEBERGH De voorbije jaren waren de weersomstandigheden de ballonmanifestaties ter gelegenheid van de vredefeesten niet zeer gunstig gezind. Zowel in 1983 als 1984 en 1985 werd het programma ingekrompen. De slachte meteorologische omstandigheden speelden een hoofdrol en stellen hun voorwaarden. Van welke faktoren is het opstijgen van de ballons afhankelijk? Dat zijn er een zestal. Windrichting Voor Sint-Niklaas en onze streken zijn westenwinden overheersend. Zij drijven de luchtballons in de richting van Antwerpen. Het Bestuur van de Luchtvaart laat wel ballonvaarten toe in westelijke richting, maar er zijn grenzen. Zo mag men de Schelde ter hoogte van Antwer pen niet overvliegen. Daarenboven zijn ballonvaarten ook onmogelijk boven het industriegebied op de linker Schei deoever. Het betekent dat na maximum 15 km geland wordt; d.w.z. minder dan een uur «varen». Wordt men op 6 en 7 september gekonfronteerd met een zuidelijke wind dan koersen de luchtschepen in de richting van de Nederlandse grens. Grensoverschrijdingen zijn mogelijk, indien vooraigaandelijk de toestemming wordt gevraagd van het Bestuur van de Luchtvaart in Nederland. De ideale windrichting is de oostenwind, naar het Lokerse toe. Windsnelheid Opstijgingen op de Grote Markt kunnen slechts indien de windsnelheid het maximum van 10 13 knopen niet overtreft. Thermiek Zelfs bij heel warm weer en met een heldere hemel kan ballonvaren onmogelijk zijn. Dat is te wijten aan ther miek. Deze weerstoestand herkent men aan de snelle verande ringen van de wolkenformaties. Zichtbaarheid Vorig jaar was het 's avonds mistig weer in Sint-Niklaas. Wil een opstijging plaatsvinden dan moet men minimum 1,5 km over kunnen zien, tussen ballon en wolken moet een afstand van 150 m worden bewaard evenals tussen ballon en begane grond. In de wolken «varen» is dus verboden. Toestemming i.v.m. de zichtbaarheid wordt gegeven door de Regie der Luchtwegen en het KMI. in Ukkel. Bewolking Ballonvaren bij bewolkt weer is mogelijk, zelfs indien het wolkendek gesloten is. Maar vormen zich cumuluswolken dat gaat het spektakel niet door. Het opstijgen 's avonds heeft daarmee te maken. Naar de avond toe vermindert meestal de cumulusbewol- king. Regenweer Regen verhindert elke ballonopstijging. dertig, veertig km 'varen' moet. Francois Schaut slaagde erin, een haast 'onbestuurbare' ballon op welgeteld 18 meter van het aangeduide punt te doen neerkomen. Met deze crack ging ik vorig jaar vanop De Ster nog scheep. Schaut kent het klappen van de zweep en is natuurlijk opnieuw van de partij in Sint-Niklaas, straks. Met ballons is men in Sint- Niklaas al decennia bezig. Ro- main De Vidts, André Sax en ballonvaarder Jozef Vander Straeten staken kort na de tweede wereldoorlog de kop pen bijeen om na te gaan op welke wijze de bevrijdingsfees ten in Sint-Niklaas op spekta- kulaire wijze gevierd konden worden. In 1948 stegen de eer ste gasballons op in het kader van een landingswedstrijd. Maar ook in de negentiende eeuw stegen in Sint-Niklaas re gelmatig ballons op: sinds 1873 werd de kermis telkenjare op- het veelkleurige schouwspel. Er is ook de kameraadschap pelijke geest. Maar de ballons vormen slechts een onderdeel van de vredefeesten. Wat er nóg allemaal te gebeuren staat wordt hierna beknopt aange geven. Valschermen, muziek, monument... Twee extraatjes dit jaar t.g.v. de vredefeesten. Over de in ternationale taptoe en de in huldiging van het kong Astrid- gedenkteken staat elders op deze pagina meer informatie. Het koning Astridmonument wordt zondag 7 september zo rond 10 u. in het stadspark ingehuldigd. De taptoe vindt zondagnamiddag plaats tussen 15 en 17.30 u. Vrijdag 29 augustus al, 16 tot 19.30 u., vindt bij Les Gens sans Peur in de Begijnenstraat een schieting op staande wip plaats. In het stadspark wordt zaterdag 30 en zondag 31 oogst Zaterdag 23 augustus vinde de «first annual flight for peace» plaats. D.w.z. dat de ballonvaarders één keer per jaar wiilen laten merken dat ze begaan zijn met de vredesgedachte. Men vraagt aan de vaarders dat ze die dag hun manden zouden versieren met witte linten In ruil voor dat gebaar krijgen de piloten een sticker met daarop een vredesduif. Te zien op de vredefeesten in Sint-Niklaas: de Kradstafjel der hessischen Schuts-Polizei. Te zien zondagnamiddag 7 september ten en de showband van Sojobo aan. Zij komen uit Borgerhout en spelen filmmuziek en «English style». The Fantasy girls uit Nederland zijn dertig dames in zelfgemaakte kostumes die zorgen voor een prachtige show. Zij treden op na Sojobo. Tot slot nog twee buitenlandse groepen. De drumfanfare van de Nederlandse luchtmachtkapel uit Nijmegen bestaat uit dienstplichtige militairen. Het tamboerkorps wordt regelmatig uitgenodigd voor buitenlandse optredens. De drumfanfare bestaat dit jaar veertig jaar. Als klap op de vuurpijl komen dan de motorrijders van de Kradstaffel der hessischen Schutz-Polizei. Het is een groep van 36 beroeps-politiemensen die een motorteam hebben gevormd. Ze voeren allerlei stunts uit op hun motoren. In 1985 behaalden zij tijdens een internationale meeting in Berlijn de eerste prijs. Valschermspringers van de North Sea Sky Bommcrs be sluiten de taptoe met een landing op de Grote Markt. Op 7 september wordt tijdens de optocht ter herdenking van de gesneuvelde oorlogslachtoffers ook het monument ter nagedachtenis van koningin Astrid in het stadspark aan Sint-Niklaas ingehuldigd. Dit monument, geschonken door de vzw Casino, werd in het park van deze vereniging in de Stationsstraat onthuld in het voorjaar van 1936. Lucien Vandevelde beeldhouw de de vorstin op een witte marmeren plaat Lucien Vandevelde, geboren op 12 juni 1910, is vooral als portretschilder bekend (o.m. portretten van H. Heyman en R. De Vidts), maar beeldhouwde ook portretten, o.m. dat van Koningin Astrid. De plaat werd bevestigd op een 175 cm hoge arduinen steen en als onderschrift vermeldden de initiatiefnemers tot de oprichting van het monument op een zwarte granieten plaat: «Astrid-voorbeeldige koningin en moe der-vorstin ziehier onze eerbiedige hulde Sint- Niklaas onze eerbiedige hulde». Het initiatief tot de oprichting werd genomen door de vaderlandslievende vereniging «Voor vorst en vaderland». Nadat het monument in het park van vzw Casino was geplaatst stelde de vaderlandslievende vereniging voor aan de vzw Casino om het beheer en de verzorging van het monument op zich te nemen. De vereniging ging in op deze vraag en werd eigenaar op 17 mei 1936. In 1985 namen enkele leden van patriottische verenigingen het initiatief om het huidemonument een grotere bekend heid te geven, t.g.v. de 50ste verjaardag van het overlijden van Koningin Astrid. Zij namen kontakt op met de vzw Casino en het stadsbestuur van Sint-Niklaas en beide zegden onmiddellijk hun medewerking toe. Op 10 decem ber 1985 stemde de beheerraad van de vzw Casino in met de schenking van het monument ter nagedachtenis van koningin Astrid aan de stad Sint-Niklaas. Daarna zocht de stad Sint-Niklaas een plaats voor het monument. Men opteerde voor het stadspark nabij het Brits monument. Daar wordt het op 7 september onthuld. Majoretten, fanfares, showbands en motorartiesten kan je aan 't werk zien op de internationale taptoe die op 7 september 1986 plaatsvindt op de Grote Markt van Sint- Niklaas. Het start met de klokken die vanuit de toren van het Sint-Niklase stadhuis over de Grote Markt zullen klinken. Geert D'hollander speelt dan op de beiaard. Op de begane grond blazen de Thebaanse trompetten o.l.v. dirigent Pól Heyndrickx de internationale taptoe op gang. Op het programma staan Belgisch en Nederlandse formaties en zelfs een Duitse groep. Showband Lyra uit Lier, opgericht in 1969, bijt de spits af met majoretten en een drumband. In 1977 behaalde de groep een hoge onderscheiding. Ze werden Europees kampioen voor showkorpsen. Daarna treden de majoret- The Fantasy Girls. Oogstrelend spektakel op 7 september tijdens de Sint-Niklase vredefeesten Het koningin Astrid-monument is naar het Sint- Niklase stadspark verhuisd (delro) Als dank aan de vzw Casino voor hun bereidwillige medewerking wordt op het monument vermeld: «Ge schonken door de vzw Casino».

De Voorpost | 1986 | | pagina 8